DUITSCHLAND MAANDAG 21 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STRAFMAATREGELEN BIJ BEPAALDE OVERTREDINGEN Rechterlijke strafbevelen, zonder terechtzitting. Het Zaterdag verschenen verordeningen blad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende strafbevelen, straf- beschikkingen en aan kosten onderworpen waarschuwingen. Hierbij wordt ten aanzien van rechter lijke strafbevelen o.m. bepaald, dat ter zake van een overtreding de rechter bij schriftelijk bevel geldboete, hechtenis van ten hoogste zes maanden of verbeurdver klaring van voorwerpen kan opleggen. Aan de uitvaardiging van een strafbevel gaat geen behandeling ter terechtzitting vooraf. De rechter vaardigt het strafbevel op vor dering van het Openbaar Ministerie. Acht de rechter behandeling ter terechtzitting gewenscht of bestaat geen overeenstem ming tussghen den rechter en het openbaar ministerie ten aanzien van de op te leggen straf, dan wordt geen strafbevel uitgevaar digd. De verdachte kan binnen een termijn van twee weken, nadat hem het strafbevel is uitgereikt, daartegen bij het gerecht schriftelijk of door een mondelinge verkla ring aan den griffier bezwaar aanteekenen met het verzoek behandeling ter terechtzit ting te doen plaats vinden. Wordt bezwaar aangeteekend, dan maakt het O.M. de zaak door dagvaarding ter terechtzitting aanhan gig. Het gerecht is bij zijn uitspraak niet gebonden aan den inhoud van het straf bevel. Het kan hoogere straffen opleggen dan die, welke bij het strafbevel zijn opge legd. Een op grond van het strafbevel reeds ten uitvoer gelegde straf brengt het op de door hetzelfde opgelegde straf in minde ring. Straf beschikkingen van plaatselijke hoofden van politie. •Voorts wordt o.a. het volgende bepaald ten aanzien van strafbeschikkingen van de plaatselijke hoofden van politie: Overtredingen van: 1. de verordening be treffende het verduisteren; 2. de luchtbe schermingsverordening; 3. de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde: 4. de wegenverkeersregeling of van de op grond van deze verordeningen uitge vaardigde uitvoeringsvoorschriften worden in plaats van door het bevoegde Nederland sche gerecht door het plaatselijk hoofd van politie berecht overeenkomstig de bepalin gen van deze afdeeling. Het kan hierbij geldboete van ten hoogste honderd vijf tig gulden, hechtenis van ten hoogste twee weken of verbeurdverklaring van voorwer pen opleggen. Dit is niet van toepassing in geval van samenloop van overtreding met andere dan de in lid 1 genoemde strafbare feiten. De secretaris-generaal van het de partement van Justitie kan bovengenoem de bevoegdheid voor plaatselijke hoofden van politie in gemeenten van minder dan tienduizend inwoners beperken. Het plaat selijk hoofd van politie kan van de zaak afstand doen ten behoeve van het O.M. De opvatting van het O.M. is voor het plaatse lijk hoofd van politie bindend. Dit is ook dan het geval, wanneer de aangifte recht streeks bij het openbaar ministerie is ge daan. Plaatselijk hoofd van politie is: 1. in -gemeenten, waar een hoofdcommis saris van politie is, deze. 2. in alle andere gemeenten de burge meester. De verdachte kan binnen een termijn van twee weken, nadat hem de strafbe- schikking is uitgereikt, bij het plaatselijk hoofd van politie, dat deze heeft uitgevaar digd, schriftelijk of door een mondelinge verklaring, waarvan een akte wordt opge maakt, een gerechtelijke beslissing verzoe ken. Het gerecht is bij zijn uitspraak niet gebonden aan den inhoud van de strafbe- schikking. Het kan hoogere straffen opleg gen dan die, welke bij de strafbeschikking zijn opgelegd. De secretaris-generaal van het departement van Justitie oefent het recht van gratie uit ten aanzien van de strafbeschikking uitgesproken straffen. Strafbeschikkingen van Gevolmachtig den van den Rijkscommissaris. Ter zake van een overtreding van de verordening betreffende het verduisteren stelt in plaats van het Duitsche Landge- recht in het bezette Nedërlandsche gebied de Gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied de strafvervolging in. Hij kan hierbij een geldboete van ten hoögste honderd vijf tig gulden, hechtenis van ten hoogste twee weken of verbeurdverklaring van voorwer pen opleggen. De bepalingen ten aanzien van strafbe schikkingen van de plaatselijke hoofden van politie zijn van overeenkomstige toe passing, met dien verstande, dat in plaats van het plaatselijk hoofd van politie de Ge volmachtigde, in plaats van het openbaar ministerie de Duitsche procureur-generaal in het bezette Nederlandsche gebied en in plaats van het gerecht het Duitsche Land- gerecht in het bezette Nederlandsche ge bied treden. Aan kosten onderworpen politioneele waarschuwingen. Tenslotte bevat de verordening nog het volgende ten aanzien van aan kosten on derworpen politioneele waarschuwingen: Ter zake van een overtreding van de ver ordening betrefende het verduisteren, wel ke naar aard en gevolgen van geringe be- teekenis is te beschouwen, kan de optre dende Duitsche of Nederlandsche politie ambtenaar ter plaatse tegen kwijting van een aan kosten onderworpen waarschuwing geven voor het geval de betrokkene zich daaraan uitdrukkelijk onderwerpt en de kosten onmiddellijk voldoet. De kosten mo gen een bedrag van vijf gulden niet te bo ven gaan. Strafbeschikkingen en aan kosten onder worpen waarschuwingen worden niet gege ven met betrekking tot personen: 1. Beneden den leeftijd van achttien jaren; 2. Ten aanzien van wie de Duitsche Krijgsraad dan wel de bijzondere recht bank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politieorganisaties met een bijzondere taak bevoegd zijn. Deze verordening treedt in werking op 1 December 1942. Mr»NTERHULP NEDERLAND ^PtlJ 1942 BETEEKENT: OP 3 LOTEN! STADSNIEUWS IN ME MORI AM MR. H. M. A. COEBERGH. Met diep leedwezen hebben zeer velen in de stad Leiden en ook daarbuiten ken nis genomen van het overlijden van mr. H. M A. Coebergh. Voor de meesten kwam zijn doodsbe richt geheel overwacht, daar het nog slechts in kleinen kring bekend was, dat de thans ontslapene voor het ondergaan eener chirurgische behandeling was opge nomen in het O. L. Vr. Gasthuis te Am sterdam. Reeds den dag na de operatie luidden de berichten minder gunstig, doch zij wer-/ den Donderdags in den ochtend zoo slecht; dat er geen plaats meer overbleef voor de hoop, dat zijn krachtige constitutie de overwinning zou behalen. Zonder dat de patiënt het bewustzijn herkregen had, kwam in den loop van dien dag het einde. Met mr. H. M. A. Coebergh is een nota ris heengegaan, die nimmer getracht heeft op den voorgrond te treden, maar die toch tot de meest bekenden van zijn ambtgenoo- ten in den lande behoorde. Toen de overledene in 1911 zijn vader, mr. J. A. F. Coebergh, als notaris te Lei den opvolgde, werd hij voor de moeilijke taak gesteld diens buitengewone reputatie voort te zetten. Wij weten, dat hem dat ten volle is gelukt. Zij, die eenmaal met Notaris Coebergh in aanraking kwamen, werden bijna zon der uitzondering ingenomen door zijn be minnelijkheid en door zijn welwillend ka rakter. Voor zjjn cliënten, die hij telde zoowel onder de stadsbewoners als onder de plat telandsbevolking, was hij een oprecht raadsman in hunne persoonlijke en zake lijke moeilijkheden, tot wien zij zich steeds vol vertrouwen richtten, een ver trouwen dat nimmer beschaamd werd. Zij zullen hun raadsman noode missen. Voor ons, die het voorrecht hadden ja renlang bij en met hem te werken, was hij niet alleen een humaan patroon, doch ook een vaderlijken vriend, met wien het een vreugde was om te gaan. Met Notaris Coebergh is een goed nota ris heengegaan. De Broederschap van No tarissen verliest in hem een van haar beste leden Wat de overledene voor zijn gezin was, behoeft niet te worden gereleveerd, ieder die hem kende zal dit begrijpen. De gedachte dat de overledene heeft ge leefd als een waarachtig en goed mensch, moge de familie tot troost strekken in dit bittere verlies. Voor ons zullen zijn voorbeeld en herin nering steeds levendig blijven. Wm. S. JONGSMA, wnd. Notaris. Leiden, 21 September 1942. Hedenmorgen te 10 uur vond onder groo. tc belangstelling van talrijke vrienden in d»* St. Petruskerk de plechtige uitvaart plaats van mr. H. M. A. Coebergh, in leven notaris hier ter stede. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den zeereerw. heer Pastoor Th. M Beukers, met assistentie van zijn kape laans W. E. M. Bende en H. C. A. P. van Drunen, resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor der parochie vertolkte de 3- stemmige Mis van Requiem van Perosi. Tè 12 uur had de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats op de begraaf plaats aan de Zijlpoort. Talrijk velen had den zich hier verzameld om den algemeen geachten en beminden doode uitgeleide te doen. Tegenwoordig waren o.m. alle Leid- sche notarissen, vertegenwoordigers van het Groene Kruis, van de Ver. tot Onder steuning van Behoeftige en Zieke Kraam vrouwen, van de Commissie van Toezicht op het M. O., bestuur en talrijke leden van de Sociëteit „Amicitia", de candidaat-nota- ris S. Jongsma en het verdere personeel van het kantoor van den overledene en voorts tal van persoonlijke vrienden. De meesten van de hier aanwezigen waren ook bij de Mis tegenwoordig geweest. De absoute in de kapel en de beaardings. pl'echtigheid werden verricht door den zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers. Aan ret slot der droeve plechtigheid bedankte een zoon van den overledene, de heer P. Coebergh, voor de betoonde be langstelling. LEIDSCHE KWEEKSCHOOL VOOR BEWAARSCHOOLHOUDERESSEN Herdenking 75-jarig bestaan. Zaterdag was het 75 jaar geleden, dat de Leidsche Kweekschool voor Bewaarschool- houderessen werd opgericht. Dit feit is Zaterdagmiddag op sobere, maar niettemin feestelijke wijze herdacht. De feestelijke stemming .werd aan deze herdenking bijgebracht door de massale deelname van eenige honderden oud-leer lingen. Daardoor werd het tevens een reünie, welke klonk als een klok. Onder de genoodigden waren o.m. aanwezig prof. Gunning, mej. Houba, inspectrice bij het Voorb. Onderwijs, afgevaardigden van den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorb. Ond., de oud-directrice, mej. Voltman, personen, die als gecommitteerden eind examens hadden afgenomen, leeraressen en oud-leeraressen, leerlingen en oud-leer lingen. De bijeenkomst werd geopend met een herdenkingsrede van den voorz. van het bestuur, dr. C. de Jong. Deze wees erop, dat de Leidsche Kweekschool steeds een bijzondere plaats in het land heeft ingeno men. Hij herinnerde eraan hoe de heeren Marionier, Pleyte en Rutgers v. d. Loef de school hebben opgericht. De eerste stoot daartoe werd in 1855 gegeven toen een be waarschool voor arme en havelooze kinde ren in de Groenesteeg werd begonnen. Het plan voor een opleidingsschool van 2030 leerlingen werd in 1867 verwezenlijkt. In 1868 werd de school overgedragen aan een vereeniging, in 1876 vond een uitbreiding plaats en het jaar daarop kreeg de ver eeniging rechtspersoonlijkheid. In 1875 kreeg de ver. een provinciaal subsidie en in 1882. na een bezoek van minister Heemskerk, ook subsidie van het rijk. Hij memoreerde voorts de eerste direc trice, mej. Hardenberg, terzijde gestaan door Haanstra, die de school zulk een bij zondere plaats wist te geven. In 1895 volg de mej. Voltman als directrice en sedert 1936 is mej. Glasz als zoodanig in functie. In 1927 werd de kleuterschool aan het Ra penburg geopend en werd het internaat verbouwd. Na 1932 begonnen de subsidies weer te dalen, doch door verschillende schenkingen en erflatingen kon het werk worden voortgezet. In 1936 werd de niet- Keuringen voor de WafJen-SS en Vrijwilligerslegioen „Nederland'' Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data b'j de genoemde adressen kunnen vervoe gen teneinde gekeurd te worden: 22.9.42: 10 uur Amersfoort, dienstgebouw, Kapelweg. 23.9.42: 10 uur Den Haag, Café Den Hout, Eezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil len toetreden. gesubsidieerde kleuterschool in de Lelie straat geopend en het vorig jaar volgde op initiatief van een comité te Oegstgeest al daar de opening van een dergelijke school. Spr. herinnerde voorts aan de vele ver diensten van den heer Huybregtsen als se cretaris van het bestuur en van den oud- voorz., den heer Verwer en verwelkomde tenslotte de gasten van deze bijeenkomst. De directrice, mej. J. H. Glasz, vertelde vervolgens een en ander uit het leven en werken der school en wees op de groote en belangrijke rol, welke de Kweekschool in de geschiedenis van het schoolwezen en speciaal van de kleuterschool heeft ge speeld. Na de namen der stichters geme moreerd te hebben, herinnerde zij eraan hoe W. Haanstra in 1869 kennis maakte met Fröbel en zij haalde hierbij de eens door prof. Gunning geschreven woorden aan: „Fröbel was voor Haanstra een open baring. Zonder Fröbel zou Haanstra nooit geworden zijn wat hij geworden is". In 1868 werd Louise Hardenberg be noemd tot directrice en steeds heeft zij in volkomen harmonie ^met Haanstra samen gewerkt In 1880 werd de dagschool gesticht en Haanstra drukte er zijn stempel op. Van 1895 kreeg hij de hulp van mej. Voltman en mej. Glasz uitte haar diepe erkentelijk heid van haar meer dan 40-jarige werk zaamheid te kunnen getuigen. Wat zou er van de Leidsche Kweekschool geworden zijn zonder haar werk? Met Hardenberg en Haanstra zal de naam van mej. Volt man voor immer aan de school verbonden blijven. Mej. Glasz besloot met den wensch uit te spreken, dat allen, die aan de school werken, bezield mogen blijven door wat Haanstra allen gegeven heeft: waarachtige liefde voor het jonge kind. Daarna trad de oud-directrice, mej. Volt man, voor het „voetlicht", om uit haar er varingrijke leven herinneringen op te die pen, waarvan de aanwezigen met zichtbaar genoegen genoten. Zij memoreerde mej. Hardenberg, Haanstra, mej. Roskopf en besloot met den wensch, dat mej. Glasz met haar staf den geest der Kweekschool zal mogen bewaren, zooals zij dit nu al ja ren met geest en interesse doet. Nadat vervolgens eenige liederen ten gehoore waren gebracht, gingen de sluizen der welsprekendheid eerst met recht open. Prof. Gunning vertelde met rechtmati- gen trots wel de oudste bewaarschool-leer ling onder de aanwezigen te zijn, want het volgend jaar is het tachtig jaar geleden, dat hij zijn intrede deed in de school. Over de school zelf zeide spr. met de Latinisten: „Tandem fit arbuscula arbor, eindelijk werd het boompje een boom". Spr. wees vervolgens op de beteekenis van Haanstra voor de school en hoe de school een plaats inneemt in het Ned. cul tuurleven, welka niet meer kan worden i 1 Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de inspectrice bij het Voorb. Ond., mej. Houba, zulks bij verhindering van hoofdinspecteur v. Nes en bij afwezigheid van inspecteur v. Julsingha. Mej. B. Per- né sprak als voorzitster ▼an den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorb. Ond., on der aanbieamg van een som gelds ter aan vulling van de schoolbibliotheek, mevr. HulshofCupery voerde het woord als oud-leerlinge, de heer v. Wezenmale na mens de Amsterdamsche Vormschool, mej. Grolle namens de Amsterdamsche Ver. van onderwijzeressen bij de Chr. Kweek scholen, mej Molt namens alle leerkrach ten van de kweekschool en leerscholen, onder aanbieding van een wandplaat, de heer J. A. Christiaanse als oud-leerling der bewaarschool, onder aanbieding van eenige boekwerken, Jeanne Willemse na mens de leerlingen, onder aanbieding aan het bestuur van een gecalligrafeerd ge dicht in lijst, van een muziekstandaard aan de Kweekschool en van speelgoed voor de kleuterschool. Tenslotte werd door mej. Kermedy, een der oudste oud-leerlingen een filmapparaat aangeboden, waarna de bijeenkomst met een dankwoord van dr. de Jong werd gesloten. 121/2-jarig bestaan „D.V.V.". Zaterdagavond gaf de Leidsche Accor- deon-Vereeniging „D.V.V." in de Stads gehoorzaal een groot jubileum-concert ter gelegenheid van haar 12 1/2-jarig bestaan. De avond werd geopend met een kort openingswoord van den voorzitter, den heer F. Zwanenburg, die de vertegenwoor digers van verschillende vereenigingen be dankte voor hun aanwezigheid. Hij wierp vervolgens een terugblik op de laatste ja ren, waarin de leden van D.V.V. getracht hebben iets goeds te presteeren. Daarin blijken zij werkelijk geslaagd te zijn. Hij wees daarbij op de gehouden concerten, o.a. in den Leidschen Hout en ook in andere plaatsen, waarvoor veel belangstelling ge toond werd. Daarna speelde de Accordeon-Vereeni- ging „D.V.V.", onder leiding van haar di recteur, den heer D. van Wouw, eenige nummers, waarbij vooral de groote fanta sie uit de Opera „Stradella" van von Flo- tow de aandacht trok. Deze opera is spe ciaal voor accordeon-orkest bewerkt door den heer D. van Wouw en kan alleen zoo door deze vereeniging gespeeld worden. Het orkest wist hierbij de intenties van den directeur met groote volgzaamheid tot uitdrukking te brengen en heeft met dit keurig gearrangeerd nummer, dat tevens de première voor Nederland beteekende, welverdiend succes behaald. Na dit optreden richtte de heer P. Houps het woord tot het bestuur. Hij bracht hun een bloemenhulde en sprak de hoop uit het bij het 25-jarig jubileum beter te kun nen doen. Namens het dames-comité overhandigde mej. v.d. Reyden' daarna namens de do nateurs eveneens een bloemenmand. De heer Zwanenburg sprak daarna nog eeni ge woorden en zeide o.m. het op hoogen prijs te stellen, dat de aanhankelijkheid STRIJDT VOOR EUROPA Twee sleden stormenderhand genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 21 Sept. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: ,.Aan den lerek werden na het overwin- i en van het moeilijke en met mijnen be zaaide terrein de belangrijke, door den vijand taai verdedigde steden Terek en Wladimirowski stormenderhand genomen. In enkele stadsdeelen van Stalingrad, dat de vijand door het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten wanhopig tracht te behou den, zjjn nog verbitterde straatgevechten aan den gang. Hernieuwe ontlastingsaan- vsllen op de grendelstelling ten Noorden der stad stortten met vele verliezen ineen. Bij Saratow wierp de luchtmacht opslag plaatsen van vloeibare brandstof aan de Wolga in brand. Ten Noord-Westen van Woronesj misluk ten opnieuw verscheidene vijandelijke aan vallen. Ook ten Zuid-Oosten van het Ilmen. meer en ten Zuiden van het Ladogameer werden herhaalde aanvallen van de bolsje wisten door het samengebundelde vuur van alle wapens met zware, bloedige verliezen afgeslagen. De luchtmacht bracht op het Ladogameer een vrachtschip tot zinken, een ander schip werd beschadigd en een bewakingsvaartuig werd in brand gewor pen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten gisteren in de Dwinabaai bij Archangel on danks bijzonder moeilijke weersomstandig heden de overblijfselen van het groote En- gelsch-Amerikaansche convooi. Drie koop vaardijschepen werden verscheidene ma len getroffen. In Noord-Afrika vielen formaties van de Duitsche luchtmacht vijandelijke strijd krachten aan het El-Alamein front en in het Zuidelijke woestijngebied met bommen en de boord wapens aan. Vier Britsche ja gers werden in luchtgevechten neerge schoten. In de periode van 9 tot 20 September ver loor de Britsche luchtmacht 189 vliegtui gen, waarvan 46 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde pe- i.'ode gingen ïh den strijd tegen Groot-Brit- tannië 22 leigen vliegtuigen verloren. Tijdens de gevechten in het gebied van Stalingrad schoot een Pommersch-West- Pruisische gemotoriseerde infanteriedivi sie bij den succesvollen afweer van sterke ontlastingsaanvallen van den vijand op een dag 129 bolsjewistische tanks stuk." Doodvonnissen voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt: „Over de bij vonnis van het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied van 31 Augustus 1942 ter dood ver oordeelden Levie de Groot, Jan Pieter Ca- toen en Heyman Herman Meyer, is heden de straf door fusilleeren voltrokken, nadat de Rijkscommissaris van zijn recht tot gra tie geen gebruik gemaakt had. De Jood de Groot'en Catoen waren reci- visten, die reeds eerder tot zware straffen waren veroordeeld. In den nacht van 1 op 2 April 1942 hebben zij een grooten inbraak gepleegd in het distributiekantoor van Be verwijk. De Jood Meyer, die eveneens reeds eerder herhaaldelijk is veroordeeld, was da voornaamste afnemer van de gestolen kaarten en bonnen, die tegen hooge prijzen in den sluikhandel verkocht zijn, zoodat zeer groote schade ontstaan is voor de Ne derlandsche levensmiddelenvoorziening". Van onze Adverteerders HET ZILVEREN FEEST DER N.V. „IEMCO". De groote belangstelling, welke bij het zilveren bestaansfeest van de N.V. „IEMCO" is getoond, bewijst wel ten duidelijkste welk een bijzondere plaats deze zaak in stad en land inneemt. Den geheelen dag door stroomden de gelukwenschen binnen en de stroom van bloemstukken was niet te stuiten. Niet minder dan 98 bloemstuk ken moesten een plaatsje in de winkels en kantoren krijgen, een respectabel aantal. En tijdens de receptie, des middags van 24 uur gehouden, bleek opnieuw, dat dit jubileum niet onopgemerkt is voorbij ge gaan. Meer dan 550 bezoekers, zakenrela ties, vrienden en bekenden, kwamen de directie persoonlijk complimenteeren. On der hen noemen we de heeren Zierfusz na mens de Sted. Lichtfabrieken, Batist na mens de Contact-commissie, ir. Linden- bergh namens de Leidsche Duinwater Mij., Kuyntjes namens de Leidsche Ambachts school, de Ruyter namens den Rijksgebou wendienst, enz. Voor de directie zoowel als voor het personeel was dit druk bezoek ongetwijfeld een groote voldoening en een bewijs, dat het werk der afgeloopen 25 ja ren niet zonder vrucht is geweest. De ge- heele feestelijkheid, voor zoover het de ge houden toespraken betreft, was door den heer Piëete in eigen bedrijf op gramofoon- platen opgenomen, zoodat een en ander voor wie het hooren wilde nog eens werd herhaald, terwijl het in de toekomst nog wel eens meer „ter tafel" zal komen. voor D.V.V. zoo groot is. De conferencier en humorist Paul Ostra zorgde dezen avond voor een vroolijke stemming met z'n liedjes en moppen. De stille Zuidzee-eilanders „de Mauna Kea Hawaïans" brachten het publiek naar andere sferen met hun Hawaïan-liedjes. Aan het slot werden zij met bloemen ge huldigd. Na de pauze gaven ..Les Starley's" eeni ge dansnummers ten beste, waarna Lou Marti als musicale clown de toeschouwers van zijn musicale begaafdheden deed ge nieten. Na het tweede optreden van Paul Ostra, besloten de „Mauna Kea Hawaïans" den avond. M. Zonderop. De heer J. Bonsel, alhier woonachtig, is te Utrecht geslaagd voor het semi-arts- examen. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een gezonde, opgewekte vrouw. MeYrnuw P. H. te B. schrijft, d.d. l-5-'40 „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan hevi ge zenuwpjjnen. Ik kon geen enkele nacht slapen Tot mijn groote vreugde hebben mjj de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik ben nu weer een gezonde, opgewekte vrouw". Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn, helpen do Ovaaltjes van het Trinoral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking slechts 60 ets. In allo apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. 85-1795 Trineral Agentschap,Nassaukade 373,Amsterdam Geboren: Bartholomeus Wilhelmus Cornelis Maria z. van B. Godschalk en C. v. d. Sande Marianne Pieternella d. van P. v. d. Velden en P. Schouten Johannes Wilhelmüs Gerardus z. van G. Blok en J. M. v. Abswoude Adrianus Andries z. van A.-A. v. Polanen qji L. Benning Catha- rina Gerardina Maria d. van J. N. Bouter en S. Th. Karreman Jacobus Theodorus z. van S. Straathof en J. v. Houten. Ondertrouwd: J. Kagenaar jm. 22 j. en T. v. Schaik jd. 18 j. C. Nievaart jm. 24 j. en M. Vermeulen jd. 22 j. I. Noor duin jm. 22 j. en J. Mader jd. 22 j. F. V. Weber jm. 27 j. en E. Post jd. 31 j. S. K. v. d. Wijngaard jm. 39 j. en M. Brugmans jd. 45 j. A. Oudshoorn jm. 50 j. en H. Geenen jd. 44 j. Mv A. v. Rijswijk jm. 21 j. en W. C. Kluivers jd. 19 j. Overleden: A. de Groot wed. van W. Schillemans, 88 j. S. Kokkedee m. 48 j. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST KAMERORKEST DER MIJ. VOOR TOONKUNST. In verband met de benoeming van Jan van Epenhuysen tot 2en dirigent bij de Groninger Orkestvereeniging zal deze als dirigent van het Kamerorkest der Mij. voor Toonkunst worden opgevolgd door Anton Krelage. De heer Krelage leidde als gastdirigent o.a. het Utreehtsoh Stedelijk Orchest en de Haarlemsche Orkest-Ver- eeniging en had de leiding van verschil lende groote koren. Tevens werd de heer Krelage benoemd tot leeraar pianospel aan de Muziekschool der Maatschappij. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3063. N.V. Bloembol- lenkweekerij en handel H. Homan en Co., Oegstgeest, Dorpsstraat 11. Overl. Dir.: L. J. Homan, Oegstgeest, d.d. 12 Sept. 1942. 42. Commanditaire Vennootschap S- Thors, Leiden, Hooigracht 57. Op grond van par. 7 der Verordening nr. 48/1941 is aangesteld tot Liquidationstreuhander: G. H. Hoyer, Rotterdam. 2467. N.V. Fabriek van Suikerwerken v/h Gebroeders Pel, Leiden, Morschweg 5058. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: Mr. J. Pel, Oegstgeest. De N.V. heeft haar bezitingen en belangen, alsmede hare verplichtingen, op den voet van het Overdrachtsbesluit 1942 overgedragen aan de commanditaire vennootschap: Comm. Venn. Fabriek van Suikerwerken Gebroeders Pel. Beh. venn.: mr. J. Pel, Oegstgeest (H.V.) en mr. C. G. Pel, Oegstgeest (H.V.) (B.P.). Aant, venn. b. w. v. geldsch.: twee. Proc: P van Weeren en mej J. E. Vellekoop (B.P.). Zaterdagmiddag trokken een groot aan tal leden der Ver. van Mathesianen naar de Rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Slaaghsloot, waar zij werden ontvangen door den adjunctdirecteur van Gemeen tewerken den heer ir. D. Boogerd, die deze inrichting aan de hand van teekeningen en plattegronden nader verklaarde en daar na bij de rondleiding voorlichting gaf. Hoe wel de helft van de stad nu is aangesloten op deze inrichting is het toch nog slechts een vijfde deel van de bevolking. Groote hoeveelheden water worden hier verwerkt. Momenteel ongeveer 6000 M3 per etmaal. Ook de afval en slib wordt weer gebruikt. Deze wordt na verloop van tijd op de slib- velden gelaten en gedroogd. Dit is dan een uitstekende meststof geworden. De heer M. v.Zwieten de Blom en de voorz. de heer J. Freeke vertolkten aller gevoelen toen deze resp. namens de deel nemers en het bestuur den heer ir. D. Boo gerd met eenige hartelijke woorden dank ten voor zijn duidelijk betoog en rondlei ding. £ttwiqie,. DINSDAG 22 Sept. Mis v. d. H. Thomas van Villanova, Bisschop en Belijder: Sta tuit. Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Mauritius en Gezellen, Martelaren; 3e voor den vre de. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3