DUITSCHLAND DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 Als je kruiwagens mei zand gewend bent STADSNIEUWS INSTRUMENTMAKERS-EXAMEN. Bij de gehouden examens van de Ver. tot Bevordering van de Opleiding tot In strumentmaker in het Kamerlingh Onnes Laboratorium alhier zijn geslaagd: Voor leerling-instrumentmaker: A. M. Uyterlinde, Wamel; P. de Laaf, J. Kan bier en J. Kooien, Leiden; H. J. Bolmeyer, Heemstede; H. J. Koppier, Oegstgeest; W. D. A. de Gunst, W. Moerer, en M, F. Ph. van Lieshout, Leiden; P. H. Rietman, De venter; L. J. van Nieuwenhuisen, Leiden; H. A. Andreas, Noordwijk; J. A. J. Maas, Den Haag; V. J. Hellendoorn, Wassenaar; A L. van Veldhuysen, Haarlem; J. Loos, Rijswijk; F. van de Water en N. Roozen- daal, Leiden; H. Soetens, Schiedam en J A. van Dijk, Leiden, alleen leerlingen der Leid. Instr. Sch. Verder: J. B. van der Poel, Delft; L. Weelink A'dam; J. v. d. Berg, A'dam, W. J Wenkenbach, R'dam; C. M. Zitman, Leiden; A. W. Mul, A'dam; J. Gunter, A'dam; M. Segaar, Nieuwkoop; W. Swijg- man, A'dam; C. F. Fruman, Leiden; H. Aiders, A'dam; J. M. Jozemans, Leiden; voor Gezel-instrumentmaker: F. Oltmans, Vdam, S. Snel, A'dam; R. Stam, Arnhem; J Kooien, Arnhem; A. S. Schuller, A'dam; G. Krayenbrink, Eindhoven; J. R. de Hoog, Warmond; voor Meester-instrumentmaker: N. de Vries, Scheveningen; W. de Bruyn, Rotterdam; voor Leerling-glasblazer: J. C. van Woerden, Delft; H. v. Houten, Delft; A. Brandenburg, Venlo en F. H. Jansen, Amsterdam; voor Gezel-glasblazer: C. J. Brouwer, A'dam; A. H. Kunz, Delft; K. de Haan, Eindhoven en W. van Gellecum, Leiden. 25-JARIG BESTAAN N.V. „IEMCO". A.s. Zaterdag zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de N.V. „IEMCO", geves tigd Nieuwe Rijn 3132, werd opgericht. Bij de oprichting heette de zaak Gee- raerts Reuter en v.as zij gevestigd op de Mare. In 1935 werd de zaak verplaatst naar Nieuwe Rijn 32, waar in den loop der jaren tal van uitbreidingen plaats von den, o.a. met het naastgelegen pand Nieu we Rijn 31 en verschillende panden aan de Nieuwstraat. Het personeel groeide van twee monteurs tot vijftig man technisch personeel. Tal van groote werken door geheel Nederland werden in den loop de zer jaren uitgevoerd. Hier ter stede noe men we o.a. de electrische installatie van het St. Elisabeth Ziekenhuis, den nieuw bouw van C. en A. en V. en D. Voor de Leidsche Duinwater My. werden in Kat wijk tal van werken uitgevoerd, evenals voor den Rijksgebouwendienst en de ge meente, terwijl tal van industrieën de electriciteitswerken door deze onderne ming doen verzorgen. De N.V. „IEMCO" heeft in deze 25 ja ren bewijs gegeven van gezonden bloei en op den jubileumdag zal het de directie niet aan belangstelling ontbreken. Des mor gens vindt de huldiging door het personeel plaats, des middags bestaat er gelegenheid tot gelukwenschen. De heer S. J. van der Voorde herdacht heden den dag, dat hij 25 jaar in dienst was als kantoorbediende bij de firma Tie- leman en Dros. Hij werd door den heer H. H. Tieleman in waardeerende woorden toegesproken, waarbij den jubilaris een bloemenmand en een enveloppe met in houd werd overhandigd. Op een der kan- toor-afdeelingen werd de jubilaris toege sproken door den procuratie-houder, den heer J. Sloos, namens het kantoorpersoneel. Deze memoreerde het aangename karakter en de groote collegialiteit van den jubila ris en bood hem bloemen en een k'leur-ets aan? Het programma van het carillonconcert van hedenavond van 1920 uur (beiaardier R. Heering) luidt; 1. Allegro Rondo J. A. H. Wagenaar; 2a. Begeertenslust baert al tijd quaet, Valerius; 2b. Sullen ons ver bluffen dees, Valerius; 2c. Hoe groot, O Heer, Valerius; 3. Menuet, Jcf van Hoof; 4. Vier boerendansen, Ferd. Timmermans; 5. Toccato, Lied en Fuga voor beiaard op: Da.er staat een clooster in Oostenrijc", Souterliedeken, Staf Nees; 6a. lc ,eeg adieu, Oud Ned. lied 1602; 6b. 's Avonds als ik slapen ga, J. J. H. Verhulst; 7. Ave Maria, Jef Denijn; 8. Improvisatie. 'Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 9275 N. van Duin en Zoon (B.P.), Nuorawijk, Oude Werf 89, bouwbedrijf. Venn N. van Duin en M. van Duin Noordwijk. 9273. Lederwarenfabri^k E. M. H Eron—Tonis, Lriden, Midde:sagracht 7i. AiVómstig uit Rotterdam. Wijziging: 1508 N.V. Aardewerk fabriek „De Rijn", voorheen H. Zaalberg, in liquidatie, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 60. Bovengenoemde N.V. heeft haar be zittingen en belangen, alsmede verplichtin gen, op den voet van het Overdrachtsbe- sluit 1942 overgedragen aan de vennoot schap onder firma: Potterij Zaalberg. 1112. Naaml. Venn. Stoomwasch-, Strijk en Badinrichting voor Chemisch Reinigen „Thijswijk", Noordwijk Binnen, Pické- ■draat 35a. De N.V. is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: R. Hilbrands, Oegstgeest. De N.V. heeft haar bezittingen en belangen, alsmede verplich tingen op den voet van het Overdrachtsbe- sluit 1942 overgedragen aan de Comm. Venn. Stoomwasch-, Strijk- en Badinrich ting en Inrichting voor Chemisch Reini gen „Thijswijk". (B.P.). Beh. Venn.: M. van Wijk en J. F. J. Thijssen, Noordwijk. Aant. venn. b.w.v. geldsch.: twee. SPORT VOETBAL Afd. Leiden N.V.B. Het wedstrijdpro gramma voor Zaterdag 19 Sept. luidt: le kl.: GWS 1Quick B. 2 4 uur.v, d. Nat; Koudekerk 1RCL 1, 4 uur v. d. Lelie; Leiden 1Rijnsb. Boys 1 4 uur, Devilee. 2e kl. A.: Noordwijk 3ASV 1, 4 uur v. Tuyl; Quick B. 3CNV 1, 4 uur v. d. Velden; RCL 2Koudekerk 2, 4.30 uur E. J. Hil- 'ebrand; 2e kl. B.: Rijnsb. B. 3Quick B. 4 4.30 uur v. d. Ven; AlphiaGWS 2, 4 uur Neijenhuijs; 3e kl.: CNV 2ASV 2, 4 uur Spaanderman; Ter Leede 3Quick B. 5, 4 uur, Arends; Adspir. RCLAlphia 3 uur Neuteboom; "Rijnsb. B.Quick B. (b) 3 uur Kluivers; Quick B. (a)Ter Leede 4 uur bijterrein) Goedhart. Door bijzondere om standigheden kan de Zondagcompetitie nog niet beginnen. A.S.C.Blauw Zwart. Het elftal van A.S.C. I is voor den wedstrijd tegen Blauw Zwart I uit Wassenaar samengesteld uit: Doel: B. Jaquet; achter: W. de Roo en H. Kok; midden: W. Rietbergen, J. van Duyn en J. Sloos; vóór: J. v. Nierop, H. Snelle- man, J. Aniba, J. de Troye en J. de la Bije. SCHAATSENRIJDEN De aansluiting van clubs voor beroeps- sport. In verband met de opdracht van den commissaris voor niet-commercieele ver ter.igingen en stichtingen aan sportveree- ngingen zich binnen 20 dagen na 11 Sep tember aan te sluiten bij de aangewezen leidende organisatie voor den door haar beoefenden tak .van sport, deelt de presi dent van den Nederlandschen Schaatsen- njdersbond o. m. het volgende mede: Alle ijrelubs, die zich bezig houden met de be- rcepssport (korte baan om geldprijzen of anderszins), moeten zich op het gezag van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kultyurbescherming eveneens binnen den vastgestelden termijn aanmel den bij het bureau van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond, Singel 194, Amster dam-C., onder opgave van naam en adres. Die ijsclubs, die zich uitsluitend en alleen met de beroepssport bezig houden, zullen t. z t. van het Departement bericht ont vangen, bij welke organisatie zij worden ingeschakeld. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1887. S3-I380 G. H. KLEIMHANS PIETER OE LA COURTSTRSAT 22 TRAMSPORT TELEFOON 21455 T.rl.l .n uitvoering in overleg met U DE EIGEN VISCHVANGST STOVEN OF BAKKEN? Het voorlichtingbureau van den voe dingsraad schrijft: Speciaal in de vacantiefejjd, maar ook over het heele vischseizoen wordt de huis vrouw soms verrast met een partijtje visch, dat manlief trotsch mee naar huis brengt. Soms is de vangst zeer poover en wordt er gemompeld van.... geen weer en onder de maatsoms kan deze sport echter een zeer welkom steentje bijdragen tot de voedselvoorziening. Wat nu te doen met deze zoetwatervisch, die meestal be staat uit voorn, brasem, baars en mis schien eens snoek. Deze visch bevat veel graat maar door ze voor het stoven flink in te kerven zal men van de kleine graatjes niet veel last hebben. Ook is het mogelijk deze visch met zeer weinig boter te bakken: men volge nauwkeurig het re cept. Een gebakken visch, al is ze klein, zal toch bij het brood of het middagmaal zeker gewaardeerd worden. Zoetwatervisch schoonmaken. De visch aan de buikzijde opensnijden en de ingewanden verwijderen. Zoo noodig de kop afsnijden. Schubben afschrappen. Op gelijke afstanden insnijdingen in het vischvleesch maken. De visch van binnen en buiten afspoelen en 20 min. of langer met zout wegzetten. Visch stoven. De schoongemaakte visch in een vuur vaste of geëmailleerde schaal schikken. Een bodempje water, een klein klontje bo ter, een takje peterselie en naar smaak een gesnipperd uitje en een paar schijven tomaat toevoegen. Voor vettfe visch is een citroen of een scheutje azijn er bij zeer aan te bevelen. Het schaaltje dicht dekken en de visch 20 min. laten stoven zoo, dat het water net tegen de kook-aan is. De visch in de schaal opdienen, eventueel het vocht binden met wat aardappelmeel of maizena. Visch bakken. De schoongemaakte visch, waarvan ook de kop en vinnen afgesneden zijn, inker- ven en door meel wentelen. Een klontje boter in de koekepan bruin laten worden en de visch in de pan leggen. Het vuur temperen, een deksel op de pan leggen en de visch langzaam en zachtjes gaar bak ken. Na 10 min. keeren. weer 10 min. toe gedekt op het vuur zetten en dan met het deksel van de pan of op een matig vuur bruin bakken. Op deze manier voorkomt men, dat de boter door spatten verloren gaat en wor den de kleine graatjes zacht. ANDIJVIE VARIATIES Het Voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Het komt voor dat er behalve komkom mer en tomaten in hoofdzaak andijvie te krijgen is bij den groentenboer. lederen dag dezelfde groente eten beging gauw te vervelen. Er is echter ook met één en de zelfde groente afwisseling aan te brengen. Het gaat er dan om steeds een andere vorm van bereiding te kiezen. Algemeen bekend is de gekookte andijvie. Is er geen meel om het groenten at te vb inden of een melk- sausje er bij te maken, dan kan op het laatste oogenblik met een rauwe fijn ge- LAATSTE BERICHTEN EXTRA ZEEP VOOR „VUILEN ARBEID". Personen, die z.g. „vuilen arbeid" ver richten, komen met ingang van 1 October 1942 wederom in aanmerking voor extra rantsoenen zeep. Deze personen dienen zich gedurende het tijdvak van 21 tot en met 30 September 1942, tot de plaatselijke dis tributiediensten te wenden, teneinde het hiervoor bestemde aanvraagformulier MD 80 af te halen. De inleveringsdatum zal na der plaatselijk bekend worden gemaakt. De uitreiking zal geschieden voor een pe riode van twee maanden. De belanghebbenden worden voorts ver wezen naar de publicatie van den distribu- tiedienst in de gemeente hunner inwoning. DE MEUBELPRIJZEN ZULLEN WORDEN HERZIEN. Op 1 October a.s. worden twee nieuwe bepalingen van kracht, waardoor de prij zen van houten meubelen, op andere wij ze dan tot nu toe, zullen worden gecalcu leerd, waardoor deze binnen redelijke grenzen worden gebracht en de verkoop prijzen. nadat een detailrnargebeschikking deze aangelegenheid heeft geregeld, sterk zullen dalen. Op de eerste plaats is in d«, staatscourant van 16 September 1942 eeti beschikking opgenomen, die alle meubelmakers ver plicht hun prijzen volgens een bepaald calculatieschema te berekenen. De onder nemers zijn daartoe in vier groepen ge rangschikt, nl. fabrikanten, kleinfabrikan- ten, 'stoffeerders en ambachtslieden voor elk waarvan een bepaalde wijze van bere kening is voorgeschreven. Meubelhandela ren, die zelf stoffeeren, vallen hier ook on der. De bedoeling hiervan is, een grondige prijscontrole op de meubelbranche uit te oefenen, die hieraan een dringende be hoefte had. Daarbij wordt evenwel de vrij heid van prijszetting, die het artikel meu belen nu eenmaal met zich medebrengt, omdat de veelheid van modellen hiertoe aanleiding geeft, niet aan den meubelfa brikant ontnomen. Wel zullen met wille keurige tusschenpoozen de calculaties wor den opgevraagd, terwijl tweemaal per jaar een controle wordt gehouden, waarbij de balans en andere bescheiden zullen moe ten worden overgelegd. Op de tweede plaats zijn in dezelfde staatscourant administratie voorschriften gepubliceerd voor allen, die zich aan de bovengenoemde calculatiebeschikking moe ten houden. Deze voorschriften beoogen uiteraard een controle op de uitvoering der beschikking. De bedrijven zullen dus over een behoorlijke administratie moeten beschikken, willen zij aan de thans gestel de eischen voldoen. Vóór 15 October a.s. moeten alle belang hebbenden zich melden bij het Rijksbureau voor hout. Ben en ander is samengevat in een bru- chure, die zoowel de voorschriften als een toelichting daarop bevat. Vanmorgen omstreeks half negen heeft in het ketelhuis van den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst aan het Noordplein te Rotterdam een gasontplof fing plaats gevonden. De 38-jarige machinist C. K. Oostveen, wonende in de Noordmolenstraat, wilde een ketel ontsteken, die met persgas wordt gestookt, toen in den schoorsteen verza meld gas ontbrandde. Door de kracht der explosie werd de schoorsteen uit elkaar geslagen, terwijl het gebouw zwaar werd beschadigd. Oostveen kreeg een deur, die werd losgeslagen, tegen het hoofd en werd zeer zwaar gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis aan den Bergweg bleek hij reeds te zijn overleden. Er waren twee metselaars in het gebouw bezig, de muren opnieuw te betegelen. Een van hen, de 36- jarige J. de Beste uit de Pijnackerstraat, werd door neerstortend puin zeer zwaar gewond. De man is met inwendige kneuzin gen naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht, waar hij in zorgwekkenden toe stand is opgenomen. De andere metselaar, L. v. d. Horst, werd door puin licht ge wond.. De politie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak dór ontploffing. ENGELSCHE AANVAL OP RIJNSCH- YVESTFAALSCH GEBIED. Na enkele ondoeltreffende storingsvluch- ten in de avonduren van gisteren, hebben Britsche vliegtuigen vannacht het Rijnsch- Westfaalsche gebied met brisant- en brand, bommen aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken van ver scheidene plaatsen ontstond schade aan gebouwen. 37 Britsche bommenwerpers raspte aardappel het overtollige vocht ge bonden worden. De stamppot van rauwe andijvie is langzamerhand al ingebur gerd. Het is een gemakkelijk gerecht. Som migen doen er graag een scheutje azijn, een gesnipperd uitje en een restje jus door en eten er mosterd bij. Maar ook zonder deze toevoegsels is het uitstekende kost. De andijvie-sla is minder bekend. Vooral gemengd met een paar aardappelen, wat tomaten en komkommerschijfjes of een rauw geraspte biet is ze zeer smakelijk. Iets nieuws brengt voor velen de andijvie met tomaten in een schoteltje. Het is ge makkelijk klaar te maken en is meteen een oplossing voor het jusprobleem als de vleeschpan leeg is. Stamppot van rauwe andijvie. VA kg. aardappelen, 3/4 kg. andyvie, wat boter, zout (taptemelk). De aardappe len schoonboenen, in stukken snijden en opzetten met weinig kokend water en zout. In een goed gesloten pan de aardappelen gaar koken, zoo noodig afgieten en de aard appelen fijn stampen. De gewasschen, ge sneden en goed uitgelekte groente, de tap temelk en wat boter of vet er door mengen en de stampot even door en door heet la-, ten worden. De andyvie mag niet gaar worden. Gebakken tomaten smaken heer lijk bij deze stampot. Andijvie-sla. 1 K.g. andyvie 1/4 kg. tomaten of 1 kleine komkommer of 2 zomerbietjes, wat gekookte aardappelen, wat taptemelk, azijn, peper, zout, mosterd. De andyvie wasschen en heel fijn snijden. De tomaten of komkommer naar verkiezing schillen en in plakjes snijden of "de zomerbietjes schillen en raspen. Een sausje maken door de gekookte aardappelen fijn te wrijven en te vermengen met wat taptemelk, azijn, peper, zout en mosterd. STRIJDT VOOR EUROPA Strijd om Stalingrad vordert onweerstaanbaar HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 17 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Aan den Terek duren de gevechten te gen taai vijandelijk verzet voort. Tegen aanvallen werden afgeslagen. De strijd om de versterkte stad Stalin grad vordert onweerstaanbaar. Aan het Don-front werden aanvallen van den vij and door Hongaarsche troepen in tegen aanvallen afgeslagen. Enkele vijandelijke gevechtsgroepen werden vernietigd of ge vangen genomen; 24 tanks werden vernie tigd. Ook gisterpn zijn de pogingen van den vijand om het bruggehoofd van Woronesj te nemen, in zware afweergevechten mis lukt. De vijand leed zware verliezen. In het gebied van Rzjef mislukten vrij zwakke vijandelijke aanvallen. De vyand verloor 21 tanks. Aan het front bij Moermansk leidde een omsingelende aanval tot de vernietiging van een bataljon van een vijandelijke ren- dierbrigade. Bij pogingen om boven de bezette gebie den in het Westen en boven Noord- Duitschland te vliegen verloor de Britsche luchtmacht gisteren 4 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht vielen formaties Britsche 'bommenwerpers het Rijnsch- Westfaalsche gebied aan. De bevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken van verscheidene plaatsen ontstonden branden, materieele schade en schade aan gebou wen. 37 der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag voltreffers op industri- eele- en verkeersinstallaties aan de Engel- sche Zuid-kust, alsmede op een Britsoh troepenkamp op de Orkaden. In den nacht werden voor den oorlog belangrijke doe len in Oost-Engeland met brisant- en brandbommen bestookt". HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT ROME, 17 Sept. (Stefani). Het Itali- aansohe weermachtsberieht nr. 843 luidt als volgt: Activiteit van artillerie en verkennings troepen aan het Egyptische front. De lucht macht viel vijandelijke pantserafdeelingen hevig en doeltreffend met bommen en mi- trailleurvuur aan. Een Britsch vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van een groote eenheid neergeschoten. Vier vlieg tuigen werden door Duitsche jagers, twee door onze jagers neergeschoten. Een van onze duikfoooten is niet op haar basis te ruggekeerd. De familieleden der beman ning zijn verwittigd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen talrijke brisant- en brandbommen op de stad Benghazi neer en veroorzaakten beperkte schade aan enkele huizen. Van de burger bevolking werden 3 personen gedood en enkelen gewond. werden volgens de voorloopige berichten neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten in "denzelfden tijd voor de oorlogvoering belangrijke fabrieken en verkeersinrich- t'ngen aan de Oostkust van Groot-Brittan- nië met bommen van zwaar kaliber. Alle deelnemende vliegtuigen keerden op hun basis terug. BERLIJN, 17 September (D.N.B.). Van nacht is de stad Colchester ten Noorden van Southampton het doel geveest van de aanvallen der Duitsche geve&itsvliegtui- gen. Brisant- en brandbommen werden op belangrijke militaire inrichtingen der stad geworpen, waarin na de bomontploffingen uitgestrekte branden ontstonden. In de wateren voor de EngelsChe Zuidkust werd een Britsche vischkotter door boord wapens tot zinken gebracht. Britsche vliegtuigen ondernamen gisteren storingsvluchten naar de Westkust van Frankrijk, doch voerden geen aanvallen ■uit. WILT U IETS WETEN? Vragen betreffende de tabaks-advi seur voor Zuid-Holland. Antwoord: Wend u tot den heer K. J. Affourtit, Stevinstraat 328, Den Haag, of, zoo noodig, tot het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; Afd. Tuinbouw. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria Catharina d. v. A. Lens en T. v. "Weeren. Marijke d. v. W. J. Pasman en J. Pardon. Catharina He lena d. v. J. H. Sira en C. H. Stouten Johannes Adrianus z. v. A. Kop en Th. v. Dissel. Ine Johanna d. v. M. v. Eg- mond en A. A. Vlieland. Theresia Ju liana d. v. L. C. S. v. d. Willik en M. v. d. IJssel. Janna Hendrikje d. v. C. J. van Rooijen en A. A. Kruijf. Adriana Maria Alida d. v. J. A. v. Abswoude en H. C. v. d. Berg. Willem z. v. W. Moerland en J. H. Montfoort. Gehuwd: J. v. Hooven jm. en A. D. v. d. Veer j.d. B. v. Leeuwen jm. en M. E. C. Jansen jd. W. Nieuwenburg jm. en E. Stikkelorum jd. J. Chaudron jm. en J. Betgen jd. L. A. Hazevoet jm. en J. Boom jd. H. v. d. Laken jm. en J. J. Giesbert jd. L. J. v. Leeuwen jm. en J. v. Kuijeren jd. J. Nust jm. en W. A. Buutfeld jd. C. M. B. v .d. Putte jm. en H. M. A. G. Staats jd. Th. B. Ruiten jm. en M. C. de Man jd. H. J. Sloos jm. en A. M. C. Koper jd. MARKTBERICHTEN GOUDA, 17 Sept. Vee. Aangevoerd in totaal 768 stuks, waarvan: 2 magere var kens, 79 biggen f 2535, 451 runderen, 41 nucht. kalveren, 137 graskalveren, 22 scha pen, overgenomen door de N.V.C., 36 bok ken en geiten 1055. Handel matig. Gemeente). Aankondiging EXTRA RANTSOENBONNEN VOOR TUINDERS EN LANDBOUWERS. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat voorloopig aan tuinders geen extra kaarten of rantsoenbonnen brood1 voor zwaren arbeid mogen worden ver strekt. Landbouwarbeiders, die hooi of oogst- werkzaamheden verrichten, komen niet meer in aanmerking voor extra rantsoenen brood. LEIDEN, 17 September 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVE NINCK. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester vxan Leiden maakt bekend, dat op Vrijdag 18 September a.s. 's middags van 1516 uur, in den gemeen telijken visch winkel Hartesteeg hoek Nieuwstraat, een beperkte hoeveelheid zee- visch zal worden verkocht, waarvan de prijs 0.40 per k.g. bedraagt, aan gesteun- den door Maatschappelijk Hulpbetoon, doch uitsluitend aan hen, die daartoe bon nen bij dien dienst hebben gekocht. Pakpapier of dgl. dient te worden mede gebracht. De bonnen zijn verkrijgbaar Vrijdag 18 September a.s., 's morgens van 1012 uur, in het wachtlokaal achter het schoolge bouw Lammermarkt, echter alleen voor degenen, die steun van M. H. ontvangen via het N.A.F. en in het bezit zijn van witte le gitimatiebewijzen genummerd 1 t/m. 300, uitgezonderd alleen wonenden. De Burgemeester, STEVENINCK. Leiden, 17 September 1942 Officieele Mededeelingen PRIJZEN GESTOOMDE EN GEDROOGDE VISCH. Voor geroookte, gestoomde en gedroog de visch mag volgens de terzake van kracht zijnde voorschriften niet meer berekend worden dan op of voor 9 Mei 1940. De ge machtigde voor de prijzen deelt echter me de, dat niet tot vervolging zal worden over gegaan, indien ten hoogste de hieronder vermelde prijzen berekend worden. I II 8ÏL °Z T3 p 'O «J Q, d Cwr\ >-s-e o D D S3 S-Ö S*X pakjes gefileerde schaar in cellophaan papier, inhoud 100 gr. 0.35 0.42 gestoomde schar 15 tot 24 cm 1.1.30 p. k.g. p. k.g. gestoomde schar 15 tot 24 cm. 1.— 1,30 gestoomde schar boven 24 cm 1.65 2.10 gerookte schar zonder kop 1.35 1.75 gedroogde schar zonder kop 1.70 2.10 gestoomde horsmakreel 1.30 1.65 gestoomde pieterman 1.90 2.40 gestoomde muilen 2.50 3. gestoomde wijting 2.20 2.60 By verkoop door den rooker-verwerker aan den groothandelaar dienen de in de eerste kolom genoemde prijzen met 5 pet. te worden verlaagd. Bij verkoop door den groothandelaar aan den kleinhandelaar gelden de in de eerste kolom genoemde prijzen. Het berekenen van hoogere prijzen is strafbaar als overtreding van de prijzenbe- schikking 1940 No. 1. DE PRIJS VAN STOBBEN. In de dagbladpers van 31 Augustus j.ï. deed de productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt een ernstig be roep op alle boscheigenaren om zooveel mo gelijk gelegenheid te scheppen hout in hun bosschen te verzamelen en weg te voeren. Den boschbezitters werd bovendien ver zocht zooveel mogelijk het rooien van stobben toe te staan, aangezien ook deze in belangrijke mate kunnen bijdragen om voor den komenden winter in de behoefte van brandstof te voorzien. Indien deze stobben (of nollen), na gerooid te zijn, worden ver werkt tot kachelblokken, is hierop de prij- zenbeschikking kachelbloklcen No. 1 van toepassing. Onverwerkte stobben mogen volgens de terzake van kracht zijnde prijs- voorschriften voor geen hoogere prijzen worden verkocht dan op of voor 9 Mei 1940. De gemachtigde voor de prijzen deelt ech ter mede, dat niet tot vervolging zal wor den overgegaan, indien stobben in den grond verkocht worden voor ten hoogste 50.per hectare en stobben, geleverd loco bosch aan den berijdbaren weg, inclu sief omzetbelasting voor ten hoogste f 17.50 per 1000 K.G. Hierbij wordt geen onder scheid gemaakt tusschen beuken-, eiken-, iepen- of dennenstobben of -nollen. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar als overtreding van de prijzenbeschikking 1940 No. 1.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3