HET KEERPUNT DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1942 JE LEIDSCHE COURANT z Red. Buitenland: Mr. H. Gclsc, Lelden; Red. Stad en Sport; M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving: L. Rooien. Lelden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden; verantwoorde lijk voor de ad verten tiënC. de Heiden. Leiden. WEERBERICHT Zon onder 7.52 uur Donderdagavond. Zon op 7.18 uur Vrijdagochtend. Tuaschen deze tijden moet worden ver duisterd. 17 Sept.: De maan komt Donderdagmid dag om 3.05 uur op en gaat Donderdag avond om 12.uur onder. 18 Sept.: De maan komt Vrijdagmiddag om 4.07 uur op en gaat Zaterdagnacht om 0.57 uur onder. 19 Sept.: De maan komt Zaterdagmid dag om 5 uur op en gaat Zondagnacht om 2.03 uur onder. 20 Sept.: De maan komt Zondagmiddag om 5.46 uur op en gaat Maandagnacht om 3.14 uur onder. 21 Sept.: De maan komt Maandagavond om 6.24 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 4.29 uur onder. HET EUROPEESCHE JEUGDCONGRES TE WEENEN. Leidendes persoonlijkheden van het Eu- ropeesche geestelijke leven hebbesn giste ren in de feestzaal van de Academie van Wetenschappen te Weenen voor delegaties der Europeesche Jeugdorganisaties en per soonlijkheden van het Cultureele leven van binnen- en buitenland gesproken over den zin van de tegenwoordige worsteling voor de toekomst van Europa. Na een korte inleiding van den leider der bijeenkomst, luitenant-veldmaarschalk Eeldy (Hongarije) gaf de leider der fas cistische buitenlandsche organisatie, Cicco, een overzicht van ontstaan en het wezen van het fascisme en over de politieke nood zakelijkheid van de vorming van de Spil. De bekendes schrijver en dichter Svend Fleuron uit Denemarken las voor uit eigen werk. Daarna sprak de Duitsche geleerde Coiln Ross over het onderwerp „De wereld van morgen", die het doel van den oorlog van heden is. De oorlog is ontstaan, doordat een deel van deze wereld zich geplaatst had tegenover het ontstaan van een nieu we wereld. Een der gunstigste beschikkin gen van het lot noemde Colin Ross, dat tegelijkertijd met de geboorte van Groot-Europa, die van Groot-Oost-Azië tot stand komt. Ook de jeugd begint te begrij pen, dat het bij deze worsteling om een taak voor geheel Europa gaat. Nooit mag vergeten worden, dat Engeland en Ameri ka niet alleen Duitschlands vernietiging willen, doch ook de versplintering en daar mede de uitschakeling van Europa als* fac tor voor de wereldpolitiek. BINNENLAND WAT IS EN WAT DOET DE CULTUUR TECHNISCHE DIENST? De taal^ en het doel van den cultuur- technischen dienst is de productiviteit van den vaderlandschen bodem zoo hoog mo gelijk op te voeren door uitvoering van cul tuurtechnische maatregelen of bevorde ring daarvan. Hieronder vallen ontginning van woeste gronden, inpolderingen en droogmakerijen, normalisatie van beken, poldebbemaling, draineering, het verwijde ren of breken van slechte of ondoorlaten- de lagen op reeds in cultuur zijnde gron den, ruilverkaveling, enz. Over dit onderwerp heeft dezer dagen de directeur van den cultuurteehnisohen dienst, ir. F. P. Mesu, in de serie radio lezingen „de boer, de productie en de di rectie van den landbouw" een uiteenzet ting gegeven onder den titel „meer grond voor onze jonge boeren, taak en doel van den cultuurtechnischen dienst". Daar de voorraad woeste grond door ontginning snel vermindert, mag verwacht ■worden, dat na betrekkelijk korten tijd de voorraad vrijwel zal zijn uitgeput. Tot de cultuurtechnische werken behoort ech ter ook verbetering van reeds in cultuur zijnde gronden. Reeds in 1917 wees de toenmalige di recteur-generaal van den Landbouw, dr. P. van Hoek, erop, dat honderdduizenden hectaren tengevolge van de onvoldoende beheersching van den waterstand veel te geringe opbrengsten hadden. Sindsdien is er weliswaar zeer veel verbeterd, maar de toestand in vele polders en waterschappen laat, naar het oordeel van ir. Mesu, nog veel te wensohen. Het gevolg hiervan is, dat in deze polders vele perceelen, die FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 22) „Ze spelen verdraaid goed", zei Mark te gen Gaby, vooral Rob en Tom". „Nu Ria ook. Zullen we even naar moe der gaan?" „Beter na afloop, de passage is hier zoo moeilijk." Ze gaf zich gewonnen, wendde zich dan tot mevrouw Warsage, die tranen in de oogen had. „Tom was reusachtig." „Vond je ook niet, kind!" De oude dame straalde van trots, „een echter ridder hè, hy trouwt toch zeker met dame Berthe?" ,,Dat mag 'k niet verklappen", lachte Ga by, „dan is alle spanning weg". Er werd ijs rondgediend en al gauw gaf de gong 't sein, dat de pauze voorbij was. Er viel onmiddellijk stilte. In ademlooze spanning luisterden ze en voelden de catastrophe naderen, toen Ka- rel de Groote na het huwelijk van Gerald en Berthe te hebben goedgekeurd in her- vitamine-F-gebrek? Is Uw huid voor bestemd. haar frischheid te verliezen Wie zal het zeggen. Vitamine-F-gebrek waart rond en kiest zonder onderscheid. Talloos zijn reeds de vrouwen, wier teint de duidelijke symptomen van vitamine- F-gebrek vertoónen. Neem bijtijds Uw maatregelen. Pas dagelijks Dobbelman's Castella Crèmes toe. Hun rijkdom aan vitamine F geeft Uw huid haar jeugd terug en bewaart de frischheid van Uw teint! 160-1703 overigens zeer geschikt zijn voor bouw land,- niet kunnen worden gescheurd, om dat de waterstand te 'hoog is of onvoldoen de wordt beheerscht. Ook op de 'kwaliteit van het polderwater vestigde ir. Mesu de aandacht. Naar zijn oordeel zullen reusachtige werken, die vele tientallen millioen guldens vereischen, noodig blijken om het gevaar van verzil- ting onzer Hollandsche binnenwateren te keeren en den tuinbouw in de bedreigde streken voor ondergang te behoeden. Op het verontreinigen van polderwateren en beken door stedelijk en industrieel afval water zal strenger dan tot nu toe moeten worden toegezien. Overgaande tot het onderwerp ruilver kaveling, wees spr. op den enormen groei van dit werk, sinds de invoering van de ruilverkavelingwet in 1924. De oorzaak van het groote succes der ruilverkavelin gen moet gezocht worden in het alzijdige karakter van deze cultuurtechnische maat regelen. HAARLEMMERMEERPOLDER GEHEEL GESLOTEN. Straffe maatregel tegen den sluikhandel. Naar wij vernemen is de maréchaussée er op last van den procureur-generaal te Amsterdam, toe overgegaan alle toegangen tot den Haarlemmermeerpolder af te zet ten. Er wordt nu niemand meer toegelaten dan de bewoners en zij, die kunnen aan- toonen, dat zij er een dringende boodschap hebben. Het doel van dezen maatregel is den sluikhandel in koren, die den laatsten tijd; van dag tot dag toenam, te verhinde ren. Eenige weken geleden zijn de boeren in den polder op groote schaal begonnen het koren te maaien en van dat oogenblik af kon men eliken dag honderden stedelin gen den polder zien intrekken om aren te lezen op de akkers. Dat aren lezen gebeur de elk jaar, maar nimmer op zoo'n groote schaal. Het waren steeds de armst en der armen, die zich met deze vermoeiende werkzaamheden bezig hielden. Dit jaar echter trachtte iedereen een kleine win tervoorraad voedsel aan te leggen en de mogelijkheid die het aren lezen daartoe opende, werd dan ook dankbaar aangegre pen door personen, die nooit tevoren op een stoppelakker hadden gestaan. Zelfs de schooljeugd werd ingeschakeld by deze werkzaamheden. Zoo kon men des avonds menigeen zien huiswaarts keeren met een moeizaam vergaarden zak vol aren. Thans is daar eensklaps een einde aan gemaakt door den strengen maatregel, die gisteren is ingegaan. Gebleken was nl. dat zich onder de arenlezers ook lieden had den gemengd, die met heel andere bedoe lingen den polder introkken; bedoelingen die in strijd waren met de voorschriften nopens den handel in levensmiddelen. Ten einde de activiteit van deze personen den kop in te drukken is de polder nu tot ver boden gebied verklaard, ook voor hen, die tot dusverre op volkomen toelaatbare wij ze slechts aren hadden geraapt, die op den akker waren achter gebleven. Handelsblad' tog Amaury, Ténéton, den verrader her kent. Nog is Gerald onkundig en terwille van den zoon, belooft de keizer, het geheim .te zullen bewaren. Dan in het laatste be drijf op 't oogenblik, dat het huwelijk zal voltrokken worden, treedt Ragenhard, de overwonnen Saks naar voren en dreigt den naam van Amaury bekend te maken, tot hij eindelijk door medelijden bewogen het aan den vader overlaat dit zelf te doen. Iedereen was diep onder den indruk. War- sage's ernstige blik volgde geboeid het meesterlijk spel van z'n zoon, die na de schuldbekentenis van Amaury, hem vol teederheid in de armen sluit. Bijna te spoedig volgt nu 't slot. Ondanks de eer die men hem bewijst voelt Gerald, dat een huwelijk tusschen Berthe en hem niet mogelijk is en terwijl allen op bevel van den keizer eerbiedig buigen, gaat Gerald heen. Een oogenblik bleef het doodstil, dan volgde een daverend handgeklap. Han War sage trad naar voren en bood namens de aanwezigen de club een krans aan en Ria een bouquet rozen. Rob dankte met een enkel woord, trok dan den tegenstribbe lenden Tom naar voren en hing hem de krans om. Er ging een luid hoera op. Warsage zocht Madeleine en ging naar NIEUWE HONINGPRIJZEN. Geeen raathoning meer. In de Staatscourant van 16 September 1942 is de prijzenbeschikking 1942 honing gepubliceerd, waarmede de oude tot nu toe geldende honingprijzen vervallen zijn. Raathoning, die uitsluitend als luxe-arti kel te beschouwen is, mag voortaan niet meer worden verhandeld. Voor slingerho ning is een kleine prijsverhooging voor den verbruiker en een overeenkomstige verhoo ging van de tusschenhandelspryzen noodig gebleken, om de bijenteelt voor den im ker aantrekkelijker te maken en uitbrei ding er van te bevorderen. Voor de bestui ving der landbouwgewassen is een bloeien de bijenstand voor ons land immers van on schatbaar belang. BEETWORTELBLAD ALS TABAK. Verwerking in het groot. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort c*e verwerking in het groot van beetwortel- blad tot tabakssurrogaat ter hand worden genomen. Langdurige proefnemingen moe ten geleid hebben tot de fabricage van een verrassende „tabak", die, zoo durft men zich in tabakskringen uit te drukken, een volkomen volwaardig rook-kruid vormt. De verschillende producten uit deze nieu we grondstof zullen binnenkort in den handel verkrijgbaar worden gesteld. Tijd DF BETALING DER LUISTERBIJDRAGE. Van 1 Nov. af niet meer over de giro. De luisterbijdrage kon tot nog toe wor den voldaan met radiozegels en door mid del van de giro. Het Hoofdbestuur der P. T. T. is tot zijn spijt gedwongen, daarin verandering te brengen. Van 1 November 1942 af komt de giro betaling geheel te vervallen (dus ook de automatische overschrijving). Het desbe treffende gironummer wordt opgeheven. Van dien datum af kan de luisterbijdrage dus alleen worden voldaan met radiozegels. Heden, Donderdag 17 September, om 18.40 uur zal over den zender Hilversum II en op Vrijdag 18 September om 9.30 over den zender Hilversum I een uiteen zetting over deze wijziging worden gege ven. KETTINGHANDEL IN ZEEP. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft zeer onlangs H. v. L. te Alphen aan den Rijn tot 500.boe te veroordeeld wegens overtreding der Prijsvoorschriften voor zeep. Bovendien werd de inbeslaggenomen hoeveelheid zeep verbeurd verklaard. Van L. had zijn plaatsgenoot C. Z. 15000 dubbele stukken zeep van een bekend merk aangeboden te gen den prijs van 1.80 per stuk. Z., die dacht iets extra's te kunnen verdienen, had hetzelfde aanbod gedaan aan een Hage naar, die op zijn beurt'een anderen Hage naar van het bestaan van een dergelijke hoeveelheid „zwarte" zeep op de hoogte bracht. Deze laatste ten slotte meende na eenigen tijd twee koopers gevonden te heb ben, die de inmiddels 2.50 per stuk ge worden prijs wel wilden betalen. De juiste bedoelingen van deze koopers, die in feite opsporingsambtenaren waren, bleven ech ter vooralsnog in het duister. Pas toen het contact met den leverancier, v. L., via heel deze keten van schakels tot stand was ge komen en de ambtenaren begrepen waar de zeep vandaan kwam, n.l. van v. L., leg den zij hun kaarten i.e. penningen op tafel. Een groote partij zeep, ruim 16000 dubbe le stukken van hetzelfde merk, dat aan geboden en waarvan een monster getoond was, werd in beslag genomen, terwijl tegen alle betrokkenen proces-verbaal werd op gemaakt. Het laatste woord in deze zeep- geschiedenis had de inspecteur voor de Prijsbeheersching, die v. L. genoemde boete oplegde en bovendien de in beslag geno men zeep, die een aanzienlijk bedrag ver tegenwoordigde, verbeurd verklaarde. Tot een boete van 250.werd veroordeeld C. Z., de eerste schakel in de ketting, ter-' wijl beide andere schakels, de Hagenaars, een boete van 100.kregen. TE DUUR BRANDHOUT. De 55-jarige graanhandelaar W. Z. en de 32-jarige landbouwer A. B., oeiden te Stolwijk, hadden van Limburg en Gelder land groote hoeveelheden dennenblokken opgekocht, welke zij als brandhout aan den man brachten voor 6 per 100 kg., hoewel als maximum prijs S 3.25 was vastgesteld. Op 1 Juli begonnen zij hun bedrijf en op 10 Augustus liepen zij tegen de lamp. On geveer 100.000 kg. hadden zij in dien tijd verkocht. Bij het onderzoek bleek dat de boekhouding vervalscht was; aöhtre de namen stonden de officieele prijzen ver meld. Er werd echter een brief gevonden die een overtuigend bewijs leverde. In ver band hiermede is tegen 50 personen pro ces-verbaal opgemaakt wegens het koopen van hout tegen te hooge prijzen. haar toe. „Gefeliciteerd met je dochter". „Neen, dank je liever niet. 'k Zal Blij zijn als alles nu maar achter den rug is". „Struisvogelpolitiek", lachte hij, „hoewel 'k volkomen begrijp, dat je niet in alle op zichten met je a.s. schoonzoon sympathi seert. Kijk, daar is Rob, je hebt eer van je werk, kerel". "^en oogenblik bleef het doodstil. Intusschen liepen Gaby en Mark zwij gend naast elkaar door de lanen van het park. In zijn binnenste kampte weer de tweestrijd, die heftiger werd naarmate de dag van het huwelijk naderde. Was het niet beter heen te gaan, zooals Gerald, zelfs al zou 't haar pijn doen. Geen oogenblik twijfelde hij aan haar liefde, maar mocht hij haar aan armoe en ontbe ring prijsgeven, zou ze in staat zijn z'n so ber bestaan te deelen, erger nog was hij ze ker van zichzelf?" „Gaby", zei hij, om z'n eigen gedachten- gang te storen. Ze zag hem aan, koel, bijna hooghartig. „Wat is er", vroeg ze kort zon der acht te slaan op z'n smeekenden blik. „Is 't niet beter, dat 'k heenga; nu 't nog tijd is." „Waarom vraag je dat telkens opnieuw. Ga gerust, als je wilt, je zult toch nooit op houden aan me te twijfelen": HARD TEGEN HARD. Indien geen overleg meer mogelijk is, in dien doodsgevaar dreigt, indien u geplaatst wordt tegenover een vijand die uw vernie tiging wil, dan is de eenige oplossing: hard tegen hard. Inderdaad, daar is mannenmoed voor noodig. Dien moed bezitten onze strijders tegen het bolsjewisme, omdat zij weten dat het bolsjewisme niet anders dan onze ver nietiging wil. Hoort u onze vernietiging, dus ook de uwe. En v/at stelt gij daar tegenover land genoot? Natuurlijk, dan maar hard tegen hard. Maar dan ook niet langer wachten maar u vandaag nog aanmelden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, te 's-Gravenhage. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijk ongeval op stikstofbindingsbe- drijf der Staatsmijnen. Woensdagavond omstreeks kwart over negen is op het stik- stofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Lut- terade een ongeval gebeurd, dat aan den 29-jarigen handlanger A. J. Geerlings het leven heeft gekost. Tijdens het vullen van de gascylinder van een auto is een der cy linders uit elkaar gesprongen. G. werd door een der wegspringende stukken ge troffen en zoo ernstig verwond, dat hij bij na onmiddellijk overleed. Hij was gehuwd had twee kinderen en woonde te Elsloo. Arbeider verdronken. Dinsdagmorgen is de arbeider H, K. uit Nijmegen, van de Maasbrug te Venlo in de rivier gevallen en verdronken. Clandestiene slachters aangehouden. De politie te Delft heeft aangehouden den 28-jarigen K. uit Delft, die een verdacht groot pak op zijn fiets vervoerde. Het pak bleek een pas geslacht schaap te bevatten en bij verhoor verklaarde K., dat hij het dier tezamen met den 22-jarigen slagers knecht D. uit een weliand had gestolen en ter plaatse had geslacht. Beide mannen zijn in arrest gesteld en zullen ter beschik king van de justitie worden gesteld. Op denzelfden avond werd aangehouden de 23-jarige Delftenaar M., omdat het ach terlicht van zijn fiets niet brandde. Bij de aanhouding constateerde de politie, dat M. een gedeelte van een geslacht schaap ver voerde. Dit leidde tot de ontdekking van ten clandestiene slagerij in een woning in de Colignystraat te Delft. Twee perso nen werden op het bureau van politie in gesloten. 14 bontmantels gestolen. Gisternacht is een inbraak gepleegd in een reparatie- inrichting van bontjassen, gevestigd aan oe Ceintuurbaan te Amsterdam. Om bin nen te komen hebben de inbrekers nogal wat geweld moeten plegen, want daartoe moest eerst het luik van de winkeldeur worden vernield en vervolgens het slot. De buit bestond uit een nieuwen bont mantel, ter waarde van 450.13 bont mantels welke aan cliënten toebehoorden, 570 aan contanten'en 150 sigaren. Dievegge van waschgoederen gearres teerd. Bij een wasscherij te Hilversum verdwenen den laatsten tijd veelvuldig waschgoederen van cliënten, die daardoor ten zeerste werden gedupeerd. De recher che is er thans in geslaagd deze diefstallen op te helderen door de arrestatie van een 21-jarige strijkster, die op de betreffende wasschery werkzaam was. In haar woning werd een groote hoeveelheid gestolen waschgoed, o.a. flinke aantallen lakens, sloopen, handdoeken en kleedingstukken aangetroffen. Het meisje, dat op handige wijze de goederen wist mee te nemen, heeft een bekentenis afgelegd. Drie inbraken. Dinsdagmiddag is in de gemeente Blaricum op drie plaatsen in gebroken, nl. in de villa's van de familie K. aan den Bierweg en de families le C. en V. aan de Dwarslaan. De bewoners waren tijdelijk afwezig. Bij de familie K, wer den alle levensmiddelen benevens twee fietsen medegenomen, terv/ijl in de villa's aan de Dwarslaan op meer dan ergerlijke wijze werd huisgehouden. Tal van meube len werden eenvoudig geheel verhield, zoodat een ware ravage werd aangericht. Door tijdelijke afwezigheid der bewoners kon nog niet worden vastgesteld, wat ver mist wordt. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. £ituïqie. VRIJDAG 18 Sept. Mis v. d. H. Joseph van Cupertino, Belijder: Dilectio. Gloria. 2e gebed v. d. quatertemper-Vrijdag; 3e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Pre fatie. Laatste Evangelie v. d. quatertem per-Vrijdag. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. quatertemper-Vrijdag: Laetetur. Zie na den 17en Zondag na Pinksteren. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joseph van Cupertino; 3e voor den vre de. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. Voor hij in staat was iets te antwoorden, had Gaby zich omgedraaid en liep met vlugge passen in de richting van het huis. Verslagen keek hij haar na, hij wilde haar terugroepen doch kon geen geluid uitbren gen. Het scheen hem als zonk hij in een donkeren afgrond terug, toen het kleine fi guurtje zich al verder en verder verwijder de en dan in huis verdween. Dit was dus hét einde. „Wat sta je daar alleen, Mark?" Verschrikt zag hij op .Mevrouw Warsage stond naast hem. Ze schrok van z'n ver twijfelden blik. „Laten we wat oploopen", zei ze. „Mevrouw, ik ik moet weg", stamelde hij verward. Loek keek om zich heen. „Waar is Gaby?" Hij wees in de richting van het huis. Plotsling begon hij: „Mevrouw Warsage wilt u mij raad ge ven? U is een vrouw, u kent Gaby." „Natuurlijk, als 'k je van dienst kan zijn." „Ik ben radeloos", klonk het dof, „als ik Gaby zie, in deze omgeving, is alles zoo heel anders, voel 'k me een brutale indrin ger. Ze past evenmin in mijn armzalig be staan, als een kostbare edelsteen in de hand van een bedelaar." „Geen hoogdravende vergelijkingen, KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Zeereerw. 'heer J. P. P. Ooster- baan op zijn verzoek eervol ontslag ver- ueend als Pastoor te Groenloo en als Deken van het Dekenaat Groenolo, en heeft be noemd tot Pastoor te Groenloo en tot De ken van het dekenaat Groenloo den zeer eerw. heer J. H. Hooyman; tot Pastoor te Amersfoort (H. Henricus) den zeereerw. heer H. W. A. de Bruyn; tot Pastoor te Lemmer den zeereerw. heer F. P. M. Mets; heeft voorts den zeereerw. heer L. J. A. de Roever op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als pastoor te Gendt (O.B.) en heeft benoemd tot'Pas- toor te Gendt (O.B.) den zeereerw. heer G. W. J. Pelgröm; tot Pastoor te Oosterendi den zeereerw. heer J. J. de Groot; heeft benoemd tot Kapelaan te Amersfoort (H. Ansfridus) den weleerw. heer B. H. Meijer; tot Kapelaan^ te Baarn den weleerw. heer Th. B. Bax en tot Kapelaan te Breukelen den weleerw. heer F. A. Brenninikmeyer (Neom.). RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER» Het zilveren horloge. A. van O. te Boskoop moest voor zijn patroon wat stoelen van boven naar beneden brengen. Toen hij voorbij de slaapkamer kwam, had hij uit het nachtkastje het zilveren horloge van zijn baas gestolen. Waarom wist hij eigenlijk zelf niet. Omdat zijn patroqn hem in betrekking had gehouden, werd hij ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met opschorting van het vonnis, totdat over een in te dienen gratievrzoek beslist zal zyn. Fiets gestolen. Het was de zevende veroordeeling, die F. K. uit Bodegra ven kreeg. Thans had hij op 1 April te Bodegraven een fiets gestolen, waarvoor hij thans zes maanden gevangenisstraf kreeg. Het straatje. J. van K. te Bodegra ven had te Zwammerdam een bestra- tingskarwei aangenomen, maar toen hij steenen tekort kwam had hij maar wat steenen weggenomen, die aan het Rijk toe behoorden. Daarvoor eisehte de Officier thans twee maanden gevangenisstraf. Uit spraak ƒ40.subs. 20 dagen. Nog een fietsendiefstal. D. v. d. W. te Bodegraven had de fiets van A Edel man gestolen uit een schuurtje en het ve hikel verkocht voor 15.Hij werd daar voor conform den eisch veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.30 B.N.O.: Nieuws; 7.40 Gram.; 8.30 B. N. O.: Nieuws; 8.40 Goede manieren, hoofd stuk XI; 8.50 R'damsch Philharm. orkest; 9.00 Gram.; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Gino Bordin en zijn ensemble; 10.00 En semble Willy Kok;; (10.30 Voordracht); 11.15 Concertgebouworkest; 12.00 Almanak; 12.05 Solisten concert; 12.45 B.N.O.: Nieuws; 13.00 Om en om programma; 14.00 De Film band rolt; 16.00 Gram.; 16.45 B.N.O.: Nieuws; 17.00 Orgelconcert; 17.30 Hier is de Poppenkast II; 18.00 Parade der prijs winnaars; 18.40 Gram.; 19.00 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Bielefelder Kinderkoor; 19.30 B.N.O.: Nieuws; 19.50 Slotconcert Ned, Radio-Muziekfeest. Om- roep-Symphonie-orkest en solist. (Inter mezzo: pianospel).; (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales); 21.45 B.N.O.: Nieuws; 22.00 Gram. HILVERSUM IL 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.4ó Ochtendgyimn.; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Hoe staat het met den söhapenstapel, causerie; 8.15 Gram.; 8.30 B.N.O.: Nieuws; 8.40 Gram.; 9.15 Voor de (huisvrouw; 9.20 Franz von Flotoprogram- ima; 10.00 Godsd. uitz.; 10.30 Piano; 11.00 Voor de 'kleuters; 11.20 Gram.; 11.30 Melo- disten; 12.35 Operette-Muziek; 12.45 BNO: Nieuws; 13.00 Streekcultuur; 13.30 Wag- ner-Liszt; 14.00 Godsd. uitz.; 14.30 Aan sluiting tentoonstelling „Vier eeuwen Ne- derlandsch Muziekleven": Solistenconcert; 16.30 Hoorn en orkest; 16.45 BNO: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Beiaardconcert; 18.00 Sportpraatje; 18.15 Gram.; 18.30 BNO: Nieuws; 18.40 Spiegel v. d. dag; 18.50 BNO: De Jordaner over sociale nooden; 19.00 Gram.; 19.15 Mannen in dienst van ons vol'k; 19.30 Luisterspel: „Deventer"; 20.00 BNO: Eng. uitzending. (Voor de Radio-Centrales: Gram.) Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken; 20.15 Gerard: van Krevelen en zijn orkest en Dameskoor „Aethercharme"; 21.00 Solistendéfilé; 21.45 BNO; Nieuws; 22.10 Avondwijding; 22.2024.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 7.1524.00 Hilversum 1. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum 2; 22.1523.15. Gramofoonmuz. RRD; 23.15 24.00 Buitenlandsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Buiten- landsoh Programma. Mark", waarschuwde ze „blijf voor alle eer lijk, als je zoo vast overtuigd bent, dat er geen harmonie is. Waarom heb je het dan zoover laten komen?" Verschrikt zag hij haar aan. „Omdat 'k niet buiten haar kan, me vrouw Warsage, ómdat er ondanks alle uiterlijke tegenstellingen een innerlijke harmonie is. Van het eerste oogerjblik af, dat 'k haar ontmoette, wist 'k, dat zij de vrouw was, die me zou kunnen helpen een ander mensch te worden. Ik heb gevochten tegen m'n gevoelens en was vast besloten heen te gaan, toen 't ongelooflijke ge beurde en ze mij verzekerde, dat ze van me hield en ongelukkig zou zijn als 'k m'n plan ten uitvoer bracht". Hij zweeg. „En ondanks die verzekering wil je nu toch heengaan?" vroeg mevrouw Warsage. „Kijk eens, zoover ik Gaby ken, is ze volstrekt geen geëxalteerd meisje. Ze weet heel goed, wat ze wil en kent je omstandig heden. Alle moeilijkheden heeft ze dapper 't hoofd geboden, waarom haar dan telkens hinderen met je twijfel? Geloof me, daar is geen enkele vrouw tegen bestand". Hij keek somb?5 voor zich uit. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2