HET KEERPUNT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland i Mt. H. Gelat. Leiden i Red. Stad ea Sporti M. Zond erop. Leiden; Red. Omgeving i L. Rooien. Leideai Red. Letteren en Kunsti Pr. Schneiders. Leldeni verantwoord*» WEERBERICHT Zon onder 8.08 Donderdagavond. Zon op 7.07 Vrijdagochtend. 10 Sept.: De maan komt Donderdagmor gen om 6.38 uur op en gaat Donderdag avond om 8.12 uur onder. 11 Sept.: De maan komt Vrijdagmorgen om 7.43 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.37 uur onder. 12 Sept.: De maan komt Zaterdagmorgen om 8.59 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.02 uur onder. 13 Sept.: De maan komt Zondagmorgen om 10.2 uur op en gaat Zondagavond om 9.30 uur onder. 14 Sept. De maan komt Maandagmorgen om 11.28 op en gaat Maandagavond om 9.58 uur onder. Zweminr.: „De £ijl" *18 gr. C. 1 a GEMENGDE BERICHTEN WIJDVERTAKTE HANDEL IN DISTRI BUTIEBONEN TE ALMELO ONTDEKT. De economische brigade van de A lm el o- sohe politie heeft de hand kunnen leggen op een zeer omvangrijken en wijdvertakten handel in distributiebonnen tusschen Twen te en Amsterdam. Niet minder dan ze ventien personen, woonachtig te Almelo, Lochum, Beltrum, Amsterdam, Driebergen Rijssen, Wierden en Eindhoven zijn gear resteerd, als betrokken in dit complot. In het verloop van het onderzoek zijn tiental len personen gearresteerd, doch dezen wer den na verhoor en bekentenis weer op vrije voeten gesteld. Er waren verschillende verkoopcentrales, waar een groot aantal personen van tijd tot tijd de bonnen, voor namelijk boter en vetbonnen, peulvruchten en jambonnen, kwam afleveren. De centra, les zorgden voor het transport van de bon- ren naar Amsterdam, waar men eveneens eenige centrales had ingericht om de bon nen onder de vele handelaren-verkoopers ze distribueeren. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat in een half jaar tijds voor meer dan honderdduizend gulden aan bon nen uit de omgeving van Almelo naar Am sterdam is verhuisd. VADER DOOR ZIJN ZOON NEER GESCHOTEN. Maandagavond j.l. omstreeks half tien werd de landelijke buurtschap Meu-Lunteren, onder Lunteren, in opschudding gebracht door een moordaanslag, waarvan de 59-ja rige landbouwer W. Bloemendaal 't slacht offer werd. De gewoonte getrouw begaf deze zich op het genoemde tijdstip naar buiten om de luike nder woning te sluiten, toen hij plot seling werd getroffen door een schot uit een vuurwapen. Wankelend wist hij de deur van de woning nog te bereiken, waar hij bewusteloos ineenzeeg. Dokter Appel uit Lunteren, die ijlings werd ontboden, constateerde, dat 4e rech- terlong was doorboord, en daar onmiddel lijk levensgevaar bestond, werd het slacht offer per ziekenauto overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem. Bij het onderzoek naar den dader, dat on middellijk door de politie uit Lunteren en Ede werd ingesteld, en waarbij ook, doch zonder succes, gebruik werd gemaakt van een politiehond, tastte men aanvankelijk volkomen in het duister en elk spoor, dat tot een snelle oplossing van het drama kon leiden, scheen ten eenenmale te ont breken. In den loop van den volgenden dag vestigde de oudste 29-jarige zoon van het slachtoffer, door zijn gedrag de aandacht der politie op zich en toen men verschillen de verklaringen, door hem afgelegd, aan de feiten ging toetsen, bleek er alle grond aan wezig, tot arrestatie over te gaan. In het begin trachtte de verdachte nog zyn on schuld staande te houden, doch de aanwij zingen stapelden zich in den loop van Woensdag dermate op, dat hij een volledige bekentenis aflegde. Tusschen vader en zoon bleek sedert ge- ruimen tijd ernstige meeningsverschillen te hebben bestaan en deze oneenigheid schijnt de zoon tot zijn daad te hebben gebracht. Op den bewusten avond schoot hij uit een raam der woning, van zeer kórten afstand, op zijn vader met een buks, met het voor noemde noodlottige gevolg. De toestand van den getroffene is nog steeds critiek. De da der, die thans zeer onder den indruk is van het gebeurde, stond gunstig bekend. Roeiboot omgeslagen, inzittende ver dronken. Gistermiddag is in die Delfs- havensohe Schie te Rotterdam een roeiiboot omgeslagen. Een der inzittenden, de 48- jarige W. Troost uit de Panderstraat, is daarbij verdronken. Zijn lijk is later op gehaald. Vinder van tasch met 4000 gld. in arrest gesteld. De 27-jarige koopman C. J. van der K., te Den Haag, die bij zijn vader in een groentenwinkel werkt, trof daar Dins- Vrouwèn en meisjes moeten NU a^weer- maatregelen nemen tegen het spook beeld van vitamine F-gebrek Dames Onvoldoende toevoer van vitamine F wreekt zich onverbiddelijk op Uw teint. Zonder vitamine F verliest de mooiste huid haar frischheid! Pas Dobbelman's Castella Crèmes toe... dan ontvangt Uw huid genoeg vitaminen F, om op te fleuren, - om frlsch, veer krachtig en jong te bljven dag een oude boodschappentasch aan, waar.n zich een doosje bevond. Het had er allen schijn van, dat een vergeetachtige klant de tasch had achtergelaten. K. be keek het doosje, meende het wel als ta baksdoos te kunnen gebruiken en wierp de tasch achteloos onder de toonbank. Toen hij 's avonds thuis de doos echter opende, trof hij daarin ongeveer 4000 aan Hij verzuimde onmiddellijk aangifte te doen bij de politie en begaf zich naar een vriend, dien hij van de vondst op de hoogte bracht. Naar huis teruggekeerd weid hij daar aangehouden. De tasch bleek in den winkel achtergelaten door de we duwe J. N. N., die dien dag nergens anders was geweest en van de vermissing aangif te had gedaan bij de politie. Het geld had de oude vrouw bij eengespaard en zij droeg het altijd bij zich. Zij weet echter niet precies hoeveel er in het doosje is ge weest. Daarin werd 3750 aangetroffen, K., die een schoon strafregister heeft, is voorloopig in bewaring gesteld. VAN M'N BOEKENTAFEL UITGEBREID HANDBOEK OVER HET KATHOLIEK GELOOF, Ignatius Klug. Het Katholieke Geloof, een apologetisch, dogma tisch, en kerkhistorisch handiboek. Voor Nederland speciaal bewerkt door prof. dr. K. Steur, H. J. van Deursen en H. J. Wachters. Met een voorwoord van Z.H. Exc. den Aartsfoissdhop van Utrecht. Derde vermeerderde druk. 800 bladz. De Toorts, Heemstede. Het handboek van Klug behoeft geen aanbeveling meer. Ieder weet, dat hij in dit werk veel bijeen vindt, wat de katholieke leek zal willen weten over geloofsleer, apologie en kerkelijke geschiedenis; en dit niet in het onbevredigende „korte bestek", maar zoo uitgebreid en uitvoerig, dat ieder het boek ook graag als een nasla-werk zal benutten. Deze derde druk is uitge breid. Waar dit gewenseht was, werden den gebruiker waardevolle inlichtingen verstrekt. De registers zijn opnieuw ver zorgd. Hoewel de derde druk belangrijk meer bladzijden telt dan de vorige druk, si het formaat door het gebruik van dunner papier handiger geworden. Het is verblijdend, dat een derde druk van dit werk noodig is geworden! Met het schitterende werk „Katechismus" van dr. F. v. d. Meer behoort „Het Katholiek Ge loof' van Klug tot de zéér veel gevraagde boeken. Beide genoemde boeken zijn waar devolle, kostbare werken ter eenuitzetting en verklaring van ons heilig Geloof en be- hooren tot de allerbeste apolegitisdhe lec tuur. Beide richten zich tot verstand en hart; het werk van dr. v. d. Meer o.i. meer nog tot het 'hart, dan dat van Klug, het welk echter uitblinkt door zakelijke over zichtelijkheid. Th. Wilmer. RECHTZAKEN GEROOKTE PALING IN DEN ZWARTEN HANDEL. Enkele dagen geleden, op 7 September, betrapte de marechaussee op Urk twee be woners van dit eiland, terwijl zy bezig wa ren clandestien verkregen paling te rooken. Er werd direct proces-verbaal opgemaakt en Woensdagmiddag moesten de daders zioh reeds voor den economischen rechter te Alkmaar verantwoorden. Het bleken de groenteman J. Jenema en de stoker T. Poel te zijn. Zij beweerden dat op 7 Sep tember des avonds een Urker visscher bij hen was geweest die gevraagd had of zij een partij paling van 65 kg. wilden rooken. „Het zou hun zeker geen windeieren leg gen". In hun eigen belang verzocht de economische rechter met aandrang om den naam van dezen visscher te noemen, doch verdachten zeiden den man alleen van ge zicht te kennen. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat hij achter de ze zaak den grootst mogelijken spoed gezet had om een streng voorbeeld te stellen. Vroeger kon men gerookte paling te kust en te keur krijgen, en thans is dit voedsel alleen nog maar tegen hooge prijzen in den zwarten handel verkrijgbaar. Alleen zij, die aangesloten zijn bij de Nederl. Vis- scherij Centrale, mogen visch rooken. Men moet op Urk thans maar eens weten, dat men in Alkmaar niet met zich spotten laat. Deze lieden komen er niet met een boete af, want in Urk lacht men met een geld boete, omdat deze gauw genoeg weer terug verdiend is. Verdachten mogen niet naar huis, ik eisch 6 weken gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming ter terechtzitting. Ook de economische rechter vond dat een streng voorbeeld gesteld diende te worden, doch verminderde de straf tot 3 weiken met last tot gevangen neming. HAAGSCHE RECHTBANK. Groote tarwediefstal te Woubrugge. W. K., T. K„ J. W. S. en J. J. V., van wie W. K. en T. K. gedetineerd zijn, terwijl S. verstek liet gaan, hadden zich schuldig ge maakt aan diefstal van 10 zakken tarwe, elk van 80 Kg., toebehoorend aan de Pro vincie Zuid-Holland en opgeslagen te Woubrugge. Zij hadden daartoe een afspraak gemaakt en om bij de tarwe te komen hadden ze eerst een ruit verbroken om aldus in het pakhuis te kunnen komen. Ook hier was het evenwel weer gegaan „de bedrieger bedrogen'', want een van hen, die alvast naar huis was gegaan, had niets van de opbrengst gekregen, want zijn maats hadden hem verteld, dat toen ze de tarwe per schuit vervoerden er onraad gekomen was en dat ze de tarwe toen vlug oyer boord hadden gegooid. Dit was echter niet waar geweest. De officier zag in W. K. en T. K. de hoofddaders en eischte te gen elk acht maanden gevangenisstraf, ter wijl de eisch tegen S. en V. zes maanden gevangenisstraf werd. Uitspraak over 14 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Diefstal van levensmiddelen. Mej. N. B. te Zoetermeer had zich schuldig ge maakt aan diefstal van koffie, thee, vet enz. lilus een geldbedrag van 20.ten na deele van C. N. te Zoetermeer. De Officier vond, dat verdachte, als dienstbode, schro melijk misbruik van vertrouwen had ge maakt en eischte twee maanden gevange nisstraf. De Politierechter vonniste con form dezen eisch. Konijn met zeven jongen. A. J. v. B. uit Benthuizen had te Zoetermeer een Vlaamsche reus gestolen ten nadeele van A. van S. De Officier vond het minder waardig om een konijn te stellen, dat bo vendien zeven jongen heeft. De eisch werd een geldboete van ƒ20.subs. 10 dagen. Uitspraak conform. Van zijn baas. Toen A. V. uit Al phen a. d. R ij n in de afgeloopen win ter geen brandstof ahd, had hij maar zes H.L. van zijn baas gepikt. Omdat zijn pa troon hem in zijn betrekking had gehand haafd, volstond de Officier met het eischen van een geldboete van 25. subs. 10 da gen. Uitspraak conform. Een schuur als brandstof. A. J. B. te Woubrugge had brandstof te kort en om aan dit tekort te voldoen had hij de schuur van zijn huis maar gesloopt én ver brand. Eisch en uitspraak werden 'een geld boete van 25.subs. 10 dagen. Autoband gestolen. J. C. K. uit Lei den had te Zoetermeer, ten nadeele van L. een autoband gestolen. Aangezien ver dachte thans een gevangenisstraf uitzit wel- gens rijwieldiefstal volstond de Officier met het eischen van een maand gevangenis straf. Vonnis conform. Meppen uitgedeeld. Het was begon nen met een scheldpartij tusschen G. de V. uit A1 p h e n a. d. R ij n en K. Het was geëindigd in een knokpartij waarbij de V. de uitdeeler van de meppen was. Daar voor eischte de Officier 15.boete. De Politierechter ahakte er 25.subs. 15 dagen van. Rare dingen. W. C. J. van H. te L e i- d e n had de noodige borrels geconsu meerd en was eenigszins van den weg ge raakt. Daarbij kwam nog, dat zijn fiets ge- Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een gezonde, opgewekte vrouw. Mevrouw P. H. te B. schrijft, d.d. l-5-'40 „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan hevi ge zenuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovoaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik ben nu weer een gezonde, opgewekte vrouw". Bij rheumatiek, isohias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn, helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Orkineele verpakking slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. 85-1641 Trineral Agentschap,Nassaukade 373,Amsterdam stolen was. Hij was toen doodjpuk de Twentsche Bank aan de Breestraat te Lei den binnen gewandeld en had daar een fiets van een bankbediende uit de rijwiel- loods gehaald, denkende, dat het zijn eigendom was. De Officier eischte twee maanden ge vangenisstraf. De Politierechter wees ver dachte erop. dat hij in zijn leven meer gekke dingen had uitgehaald. Zoo had verdachte in een van zijn dronken oogen- blikken doodgewoon een paard van de veldartillerie meegenomen. Voor ditmaal kwam hij er af met een geldboete van 80 subs, twee maanden hechtenis. In de kou. J. C. v. d. H te Zoeter meer had. toen hij geen brandstof meer had, steenkolen weggenomen vanuit een opslagplaats van een tuinderij -te Zoeter meer. De Officier eischte voor dit feit veertien dagen gevangenisstraf. Omdat verdachte reeds tweemaal is veroordeeld, werd het vonnis een maand gevangenis straf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding vestigingswet. P. J. van V. te Leiden had zonder vergunning van de Kamer van Koophandel te Leiden een zaak in ongeregelde goederen gedre ven. Wegens overtreding van de vesti gingswet eischte de ambtenaar een geld boete van f15 subs. 10 dagen hechtenis. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Halsstarrigen. De burgemeester van Katwijk aan Zee heeft een verorde ning vastgesteld, waarin het is verboden, dat meer dan een bepaald aantal personen zich groepsgewijs op den openbaren weg of in de duinen ophouden. Een aantal Katwij- kers, die zich niet aan deze verordening hadden gestoord en groepen van meer dan vijf personen hadden gevormd, hoorden elk een eisch tegen zich van ƒ10 subs. 4 dagen. De kantonrechter veroordeelde elk tot een geldboete van 5 subs. 2 dagen. SPORT SCHAKEN De Europeesche kampioenschappen te Muenchen. Tot het schaaktournooi in Muendhen om den Europeeschen titel, dat Dinsdag 15 September begint, zijn de vol gende spelers toegelaten: De wereldkam pioen dr. Aljedhin (Frankrijk), die win naar werd van het tournooi in 1941 te Muenchen, Stoltz, Danielsson en Kirm- markv (Zweden), Ojanen en Kaila (Fin land), Rohacek (Slowakije), Rabar en Su- barie (Kroatië), Samarian (Roemenië), Na- politano, Nestier en Norcia (Italië), Barcza, Fuester en Szily (Hongarije). Tuseheff Bulgarije), Keres (Estland), Bogojubow (Generaal-Gouverment), Foltys (Protecto raat), Junge, Richter, Rellstab (kampioen 1942) en Mueller (Duitsohland). Van Ne- derlandsohe zijde zal alleen deelnemen de heer C. H. Roele uit Arnhem. De wed strijd wordt in twee gedeelten geplitst, nl. een afdeeling voor junioren en senioren. PAARDENSPORT Courses op Duindigt. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden drave rijen en rennen door amatèurrijders zijn als volgt: Violetprijs, prijzendraverij 3e en 4e klas se, afstand ongeveer 2000 meter: 1. Came lia van stal Avanti in 3 min, 10.6 sec.. KM-tijd 1 min. 35.3 sec., winnend ƒ7.30, plaats 2.40. 2. Dromeleague van P. A1-' bers 9.50 en 3. Fer van Silladar van stal Groningen 1.90. Marzepijnprijs, handicap B. afstand 1800 meter: E. Guignol's Prid van J. J. Grup- pelaar in 2 min. 5 sec., winne,nd 28.70, en plaats ƒ3.10. 2. Ponton van J. Erens ƒ1.50. 3. Little may dun van G. van Beestholle 1.40 en 4. Melissen van J. H. Jansen 1.20. Vermouthprijs, prijzendraverij voor paarden, welke 2000 hebben gewonnen, doch nog egeen 5000, afstand 2000 meter: 1. Dalver van L. Englebert in 3 min. 1.4 sec., KM-tijd 1 min. 30.7 sec, winned ƒ6.30 en plaats ƒ2.2. Y. Kernei van J. Haan Jzn. 1.80 en 3. Baroline va nstal Gronin gen ƒ2.70. Golf prijs, handicap afstand 2000 meter: 1. Caritor van stal Prospero in 2 min. 17.8 sec., winnend ƒ3.50, plaats ƒ2.10, 2. Nicet- te van A. E. Selens 2. Voorburgprijs, prijzendraverij voor paar den, welke 5000 en meer hebben gewon nen, afstand 2000 meter: 1. Barones Spen cer van stal Vita Nova in 2 min. 57 sec., KM-tijd 1 min. 25.1 sec., winnend f 3.10 en plaats 2.10, 2. Zoon van Silladar van stal Goodl Luck 2.30 en 3. Crack van G. J. v. den Elshout 1.50. Beker der amateurrijders, voor alle paar den van 3 jaar en ouders, afstand 2400 me ter: 1. Cassagnac van H. G. Dekkers in 2 min. 46.6 sec, winnend f 3, en plaats 1.30 en 2. Etna 2 van stal Prospero 1.20. Volhoudingsprijs, handicapdraverij voor buitenlandsche paarden afstand 2600 me ter: 1. Le Canigou van G. Schutter in 3 m:n. 52 sec., KM-tijd 1 min. 29.2 sec., win nend ƒ11.70 en plaats ƒ4.40; 2. Mesnil C. van stad Groningen ƒ3.80 en 3. Generaal Locke van J. K. Poll 3.70. Serainchampprys, jachtrent voor alle paarden van 4 jaar en ouder, afstand 3600 meter: 1. Callitea van stal Wetha in 5 min. 34.6 sec., winnend 1.90 en plaates 1.20 en 2. Abraham van J. P. J. Camfferman 1.50. JUluAqie. VRIJDAG 11 Sept. Mis van de H.H. Pro- tus en Hyacintihus, Martelaren: Salus autem. Gloria. 2e gelbed A Cunctis; 3e naar keuze van den priester; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: rood. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. VRIJDAG. Mis van den Z. Bonaventura van Barcelona, Belijder: Justus. 2e gebed van de H. H. Protus en Hyacinthus; 3e voor den vrede. Kleur: wit. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 33-1380 G. H. KLEBNHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRAMSPORT TELEFOON 2I45S t U RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1942. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gram.; 7.30 B.N.O.: Nieuws; 7.40 Mórgenspel; 8.30 B.N.O.: Nieuws; 8.40 „De wondere wereld van microfoon en camera"; 8.50 Cellosoli met piano; 9.00 Gram.; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Omro'epmeisjeskoor; 10.00 En semble Willy Kok; 10.30 Voordracht; 10.45 Ensemble Willy Kok; 11.15 Piano; 12.00 Almanak; 12.05 Ouverture en rhapsodie; 12.45 B.N.O.: Nieuws; 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 14.00 Gevar. film programma; 16.45 B.N.Ó.: Nieuws; 17.00 Zang, piano; 17.30 Hier is de poppenkast; 18.00 Gevar. programma; 19.00 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Marschen; 19.30 B.N.O.: Nieuws; 19.50 Het groote Om roeporkest; (Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales); 20.50 Amusementsorkest; 21.45 B.N.O.: Nieuws; 22.00 Gram. HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Ochtendgymn.; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Technische voorlichting; 8.20 Gram.; 8.30 B.N.O.: Nieuws; 8.40 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Koos Veening en zijn ensemble; 10.00 Godsd. uitzending; 10.30 Zang en piano; 11.00 Voor de kleu ters; 11.20 Orkest; 11.30 Orkest Helmut Zacharias; 12.35 Berlijnsch Opera Orkest; 12.45 B.N.O.: Nieuws; 13.00 „Limburg als boerenland", vraaggesprek; 13.15 Arnh. Orkest Ver.; (14.00 Godsd. uitzending); 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Orgelconcert en zang; 16.45 B.N.O.: Nieuws; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Cello en piano; 18.00 Sport- praatje; 18.20 Marschen van Willy Schoo- temeyer; 18.30 B.N.O.: Nieuws; 18.40 Spie gel van den dag; 18.50 B.N.O.: De Jordaner over sociale nooden; 19.0 Jungherr's Accor deonsolisten; 19.15 „Mannen in dienst van ons volk"; 19.30 Tusschen de Nederland- sche wolfshonden, reportage; 20.00 B.N.O.: Eng. uitzending; Voor de Radio-Centrales: Gram.; Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales; 20.15 Verkorte opera „De ver kochte bruid"; 21.45 B.N.O.: Nieuws; 22.10 Avondwijding; 22.2024.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.2522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. 4e Programma: 7.0021.00 Duitsch pro gramma 21.0022.00 Gram. G.R.D. 22.0024.00 Duitsch programma. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 18) Loek dacht: Niets zal dit kind meer be letten, den weg dien ze ingeslaffn is, te volgen. „Je zult heel sterk moeten 6taan en een onwankelbaar Godsvertrouwen bezit ten", zei ze, „de taak, die je op je neemt zal een volkomen wegschenken van jezelf beteekenen". Onderzoekend keek ze in de klare grijze oogen van het meisje, maar de rust waarmee Gaby die blik doorstond, gaf Loek Warsage onmiddellijk het vertrou wen terug. „U hebt gelijk het zal geen gemak kelijke "taak zijn. Mark idealiseert me. Bo vendien is hij altyd bang dat ik te veel zal ontberen, alsof die bijkomstigheden iemand gelukkig kunnen maken, 't Eeni ge wat me een oogenblik heeft doen aar zelen maar dat mag u alleen weten was mij-n muzikale loopbaan. Wel doe 'k in elk geval eerst examen, want wie weet hoe het me later nog te pas kan komen." Probeer niet twee heeren te dienen, Ga by, neem rustig je besluit, maar kies dan ook een van beiden. „O, ik heb gekozen en ons huisje is al gekocht". „Werkelijk", riep Loek, verrast, „waar gaan jullie wonen?" „In Bussum o, u moet het zien hoe allerliefst." ,,En denk je dat moeder ten slotte Itoch haar toestemming zal geven?" „Moeder verzet zich niet. Alleen weigert ze Mark te ontvangen en het zal de vraag zijn of 'k van huis uit mag trouwen" er kwam een bittere trek om haar mond, „ook dit zal moeder nooit van me begrijpen. Maar is het niet van grooter belang te voorkomen, dat iemand die je liefhebt geestelijk ten gronde gaat, dan dat mij iets zou kunnen ontbreken, wat by een degelijke Hollandsche uitzet behoort? Zoudt u in mijn plaats anders gekozen heb ben?'. I „Dat denk 'k niet", zei Loek Warsage eerlijk. Een triomfantelijk lachje verdreef de ernstige trek op 't jonge gezicht en zich over de oudere vrouw heenbuigend kuste Gaby haar. „Om dat te hooren ben 'k bij u gekomen." Tezelfder tyd had Warsage een ernstig onderhoud met z'n zoon. Hij had zich dik wijls verwonderd" afgevraagd, hoe het toch kwam, dat een resolute jongen, als Tom, die bovendien gemakkelijk leerde, nooit te kennen gaf, wat hij wilde worden, 't Werd zachtjes aan tijd, dat de jongen een defini tieve beslissing nam. 't Viel hem in 't be gin niet mee het onderwerp aan te breken, want Tom overstelpte hem met vragen over de aanstaande reis. „En wie is de gelukkige, die je meege vraagd hebt?", informeerde Wasage. „Niek Bornhof, vader". „Bornhof? Ik dacht dat je met dien jon gen juist niet zoo best overweg kon." „Tegenwoordig wel nu 'k weet hoe be roerd hy het thuis heeft." „Vader werkloos?" „Als 't anders niet was!" deed de jongen geringschattend. „Neen z'n ouders gaan scheiden. Stel u voor", z'n toon werd plot seling heftg., „hij moet zelf kiezen bij wie hij wil blijven, 't Best kon hij met z'n va der opschieten, maar die is niet katholiek, 'k Geloof dat 'k weg liep. Geen wonder, dat hij altijd 't land heeft aan de vacanties." „Nu 'k hoop, dat de jongen zich amusee ren zal," zei Warsage. „Gaat hij ook met September van school?" Dit was een geschikte aanloop. „Als hij slaagt, wel, maar dat is niet waarschijnlijk; hij kan slecht mee". „En wat zijn jouw plannen? Of denk je ook te blijven zitten?" vroeg hij plagend, 't Ontging hem niet, dat zijn vraag den jongen eenigszins in verlegenheid bracht. Even scheen hij op 't punt te antwoorden, doch' keek dan weer zwijgend voor zich uit. „Komaan", drong Warsage, „is het zoo moeilyk." Z'n aarzeling overwinnend zei Tom be slist: „Ik wil priester worden, vader". 't Was of Warsage een schok kreeg. De jongen zag, hoe hij plotseling verbleekte en z'n hart kromp ineen. Vaag had hij ver moedt, dat z'n vader niet op zijn roeping was voorbereid doch dat 't hem zoo zou aanpakken. „Vader", begon hij voorzich tig, toen Warsage nog steeds bleef zwij gen. De stem van den jongen riep hem tot de werkelijkheid terug. Hij bleef stil staan en zag z'n zoen, die onwillekeurig z'mvoor- beeld gevolgd was strak aan: „Weet moe der hiervan?" „Neen. Of ten minste, ik heb er de laat ste jaren niet meer over gesproken. Eens, toen 'k twaalf was, heb 'k het haar ver teld, verder is er geen woord meer over ge wisseld, maar 'k weet zeker, dat moeder het goed zal vinden." Tot z'n blijdschap zag Toin, hoe het strak ke gelaat zich ontspande. „Dan reken ik er op, dat je ook na ons onderhoud, hierover zult zwijgen", zei Warsage. Verschrikt zag de jongen hem aan. „Luister eens, kerel", zei hij, en vervolg de z'n weg, „het spijt me dat. je hierover niet eerder hebt gesproken, omdat het je nu misschien zwaar zal vallen dit plan op te geven, want heusch het kan en mag niet gebeuren." De lippen vast opeen luisterde Tom naar ehtgeen volgen zou. „Je bent ons eenig kind Tom en ook de laatste Warsage, maar al zou ik er ter- wille van je geluk in toestemmen, dat ons geslacht uitsterft, van je moeder mag dit nieuwe offer niet gevraagd worden." „Moeder zal het zeker begrijpen", waag de' de jongen er tegen in te brengen, „ik ben overtuigd, dat zij bereid is me aan God af te staan". „Ten koste van hoeveel strijd en leed!' viel hij ongewoon heftig uit. „Of denk je alleen aan jezelf. Haar verdriet schijnt je al heel weinig ter harte te gaan." „U weet wel beter. Ik zou haar liefst elk leed besparen, maar als God mij roept...." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2