f 1.300.000.000.- AFÜEELING B A.S.C. I - H1LUNEN I ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1942 DE LE1DSCHE COURANT 2 Red. Buitenland i Mr. H. Geiie. Leiden i Red. Stad en Sport i Lelden i Red. Omgeving L. Rooi*. *i Fr. Sc' WEERBERICHT Zon onder 20.18 uur Zaterdagavond. Zon op 6.58 uur Zondagochtend. Zon onder 20.16 uur Zondagavond. Zon op 7 uur Maandagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 5 Sept.: De maan komt Zaterdagnacht 1.35 uur op en gaat Zondagmiddag 17.30 uur onder. 7 Sept.: De maan komt Maandagnacht om 2.25 uur op en gaat Maandagmiddag om 18.11 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 19.5 gr. C. TALRIJKE ARRESTATIES TE BELFAST. Naar uit Londen gemeld wordt, zyn Don derdag te Belfast talrijke jonge Ieren ge arresteerd. Pantserwagens van de politie reden door de straten der stad en de po litiebeambten haalden aan de hand van persoonslijsten menschen, die nog sliepen of naar hun werk wilden gaan, uit de hui zen en brachten hen op vrachtauto's naar de gevangenis. Daar de menigte een drei gende houding aannam, was er een zware politie-afzetting rondom de auto's. AANSLAG OP POLITIEKAZERNE IN NOORD-IERLAND. In den afgeloopen nacht heeft men, naar Reuter uit Belfast meldt, een poging ge daan om de politiekazerne te Randaltown in het graafschap Antrim in de lucht te doen vliegen. Een tijdbom ontplofte buiten de kazerne, waardoor het gebouw werd be schadigd en een sergeant gewond. AANSLAG OP DEN BRITSCHEN ONDERKONING. De Romeinsche ochtendbladen publicee- ren de door Indische vrijheidszenders be kendgemaakte bijzonderheden over een aanslag op den Britschen onderkoning in Indië, Lord Linlithgow. Volgens dit bericht is de Indiër, die onmiddellijk na den aan slag door Engelsche agenten als waar schijnlijke dader van den aanslag werd doodgeschoten, totaal onschuldig. In het bericht van genoemde zenders wordt ver klaard, dat op de auto van den onderko ning een schot werd gelost, zonder dat men echter heeft, kunnen constateeren, uit wel ke richting en door wien het schot werd gelost. De politie-agenten, die den onder koning vergezelden, stortten zich echter op een groep Indiërs, die zich op een veld be vonden niet ver verwijderd van de auto van den onderkoning. De agenten grepen toen een jongen Indischen student en na men hem een lang verhoor af. Ofschoon de 18-jarige Indische student zijn onschuld bleef volhouden, werd hij na een kort ver hoor door de politie-agenten op de binnen plaats van het politiebureau doodgeschoten. Eenigen tijd later werd door de politie op nieuw een diepgaand onderzoek ingesteld. Het bleek toen, dat de doodgeschoten Indi sche student werkelijk niets met den aan slag te maken had. Men kwam tbt de con clusie, dat de werkelijke dader onmiddel lijk na den aanslag gevlucht is. De terecht stelling van den jongen Indischen student heeft onder de geheele bevolking van Indië een zeer groote verontwaardiging -gewekt. De politie-autoriteiten hebben intusschen een anoniemen brief ontvangen van den werkelijken dader, waarin deze verklaart, dat hy het geweest is, die op den onder koning heeft geschoten hetgeen hij, naar hij zegt, gedaan heeft om de vele Indische slachtoffers van de vreeselijke onderdruk kingsmaatregelen der Britsche autoriteiten te wreken. DE SCHADE AAN KERKGEBOUWEN IN MESSINA. De Paus heeft gisteren den aartsbisschop van Messina, mgr. Paino, in particuliere audiëntie ontvangen. Officieel wordt hier omtrent door het Vaticaan nog medege deeld, dat de aartsbisschop van Messina zich op het oogenblik in de eerste plaats bezig houdt met het herstel van de zware schade, welke te Messina aan tal van ker ken en kerkelijke gebouwen is aangericht bjj het recente bombardement door Engel sche vliegtuigen. De schade aan de kathe draal van Messina wordt op verscheidene millioenen lires geraamd. De plannen voor den opbouw der vernielde kerkelijke ge bouwen van Messina zijn reeds opgesteld, doch zullen pas worden uitgevoerd, wan neer het gevaar voor nieuwe Britsche bom bardementen niet meer bestaat. ÉituAgie. ZONDAG 6 Sept. Vijftiende Zondag na Pinksteren. Mis: Inclina. Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van alle Hei ligen); 3e naar keuze van den priester; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van de Allerheiligste Drieëenehid. Kleur: groen. MAANDAG, 7 Sept. Mis van de vorige Zondag: Inclina. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e voor alle overledenen (uit het eerste requiemformulier); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur; groen. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. ZONDAG. 2e gebed van de Z.Z. Libera- tus \*an Lauro en Peregrinus van Falerone, Belijders; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. 0N0ERLINGE Wa w VERZEKERING' MAATSCHAPPIJ QEVEITIGD TE 'S-QRAVENHAOE BESTUURLC. F. E. VAN HELDEN TUCKER, A. A. B. 8ÜCKER, MR. J. J. RONTON, Hi. J. OR088EM, f. L EVERS. Verzekering van risico's, welke door aard of omvang niet in de Afdecling A geaccepteerd kunnen worden, zooals fabrieken, groote gebouwen, goederen in publieke opslagplaatsen, kassen, warenhuizen enz. Tot nu toe werd in deze Afdeeling verzekerd voor: (Eén milliard driehonderd millioen) Schade-uitkeering binnen twee maanden na afloop van elk haltjaar. Het nieuwe verzekeringshalfjaar is 1 September j.l. begonnen Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER. 160-1416 SPORT VOETBAL Het programma voor morgen. Mor gen vangt de voetbalcompetitie weer aan met een byna volledig programma. Slechts hier en daar werd een enkele wedstrijd uitgesteld. In de eerste klasse van District I een derby in Den Haag tusschen H. B. S. en A. D. O. Dat geeft dadelijk de noodige spanning. Dat kan verwacht worden van den strijd StormvogelsVolewijckers. De jongste Amsterdamsche eerste klassers ko men al dadelijk voor een moeilijke opgave te staan en we zijn benieuwd hoe zij het er af zul'Len brengen. In District II zijn D. H. C.Blauw Wit en FeyenoordHaarlem de groote kam pen. De thuisclubs staan er o.i. niet het slechtst voor, doch bij den aanvang der com petitie vallen dikwerf verrassingen In de tweede klasse A gaat U. V. S. op bezoek bij U. V. V. Deze seizoen-opening moet slagen. Weliswaar wonnen de Utrech tenaren het Arol-tournooi, maar we heb ben meer gezien, dat winnaars van groote voor-tournooien in de competitie faalden. Dat wenschen we U. V. V. niet toe, maar U. V. S. zou er ten zeerste mee gebaat zyn. In de derde klasse A spelen de vier Leid- sche derde klassers alle thuis. Dat zal een concurrentiestrijd worden! Roodenburg opent het seizoen in haar nieuwe omgeving tegen Westerkwartier met de volgende opstelling: doel: M. du Prie; achter: J. Fakkel, G. K. Martijn; midden: R. de Klerk, P. v. Polanen, Al. du Prie; vóór: W. v. Dorp, J. v. d. Weyden, ^N.N., And. du Prie en J. Binsbergen. .L. F. C. krijgt bezoek van Wassenaar en brengt hiertegen het volgende elftal in het veld: doel: H. W. Duffels; achter J. Ko ning en G. Crama; midden: J. Neuteboom Sr., A. v. Leeuwen, J. Kukler; vóór: J. v. d. Blom, T. Herreur, H. Bijl, N. Ouwerkerk en J. Sira. De meesten van deze spelers hebben in de twee laatste weken reeds goe de oefenwedstrijden gespeeld, zoodat we met vertrouwen den strijd tegen Wasse naar tegemoet zien. A. S. C. begint de competitie tegen Hil- linen, een altijd lastigen tegenstander, doch A. S. C. kent de Hillegommers, zoodat zij weten wat hun te wachten staat. Lugdunum krijgt Tonegido op bezoek. We weten op het oogenblik nog heel wei nig van Lugdunum, we ontvingen ook geen opstelling en daarom zullen we het resul taat maar afwachten. De laatste wedstrijd in deze klasse is die tusschen Blauw Zwart en Alphen, hetgeen een interessanten strijd belooft. Zondagmiddag 2 uur: Competitiewedstrijd aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest, Toegangsprijs: Overdekte tribune 50 cent- Overige rangen 25 cent; JongenB en werk- loozen 15 cent. 33-1437 BILJARTEN Het tournooi in de Maasstad. Gisteren zijn de achtdaagsche biljartwedstrijden te Rotterdam voortgezet met het tournooi 71/2. De uitslagen zijn als volgt: Dommering 300 16 61 18.75 Jacobs 84 16 16 5.25 v. d. Pol 300 11 141 27.27 Dommering 117 11 31 10.63 Gehrels 300 36 32 8.33 Jacobs 159 36 23 4.41 de Leeuw 300 23 118 13.04 Dommering 159 23 29 6.91 v. d. Pol 300 25 50 12.— Sweering 263 25 61 10.52 v. d. Pol 300 16 142 18.75 Gehrels 133 16 49 8.31 Sweering 300 12 81 25. de Leeuw 179 12 55 14.91 De eindstand is: pnt. brt. h.s. alg. gem. pnt. 1. v. d. Pol 1500 88 142 17.04 9 2. Sweering 1463 100 112 14.63 9 3. de Leeuw 1379 105 118 13.13 7 4. Gehrels 1189 138 58 8.61 4 5. Dommering 935 106 61 9.03 2 0. Jacobs 621 115 90 5.40 0 WASSENAAR INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEHEESTER Heden had alhier de installatieplechtig heid plaats van den burgemeester Jhr. D. de Blocq van Soheltinga in de prachtige zaal van het 'huis De Paauw. Even voor het begin der plechtigheid werden de bur gemeester en mevr. de Blocq van Schel- tinga met de twee oudste kinderen ten raadhuize door den waarnemend burge meester ontvangen en naar de kamer van den 'burgemeester geleid. De hal van het gebouw was met fraaie planten stemmig opgesierd, terwijl een groote bloemenbak van Sèvnes-porselein met groen en roode begonia's was opge vuld. In de zaal voor de plechtigheid zijn eveneens planten opgesteld, terwijl verder langs de wanden bloembakken met gele dahlia's waren aangebracht. In het midden van de zaal prijkt het por tret van den leider der N.S.B. ir. Mussert. Aan het Noordelijkeinde is de tafel ge plaatst waarachter straks zullen plaatsne men de burgemeester, de wethouder-loco- burgemeester, de heer D. Th. R/uys en de secretaris der gemeente, de heer Ph. Log gers. Tegenover deze tafel zijn zetels geplaatst voor mevr. de Blocq van Scheltinga geb. gravin von der Goltz en de beide oudste kinderen, terwijl daarachter en langs de wanden de talrijke genoodigden een zit plaats hébben bekomen. Onder dezen merkten wij op burge meesters van omliggende gemeenten en persoonlijkheden uit de N.S.B. Nadat allen htm zetel hebben ingenomen worden de burgemeester en mevr. de Blocq van Scheltinga door den wethouder en den secretaris binnengeleid. Nadat zij him zetel hebben ingenomen leest de se cretaris het benoemingsbesluit voor. Daar na ihstalleert de waarnemend burgemees ter, de heer D. Th. Ruys, den burgemees ter onder uitspreken van de volgende rede. Rede van den loco-burgemeester. Toen ik 4 jaar gleden in September 1938 als loco^burgemeester den heer dr. baron van Wijnbergen in zijn ambt installeerde, had ik niet kunnen denken, reeds zoo spoe dig geroepen te zullen zijn tot het verrich ten van een soortgelijke bezigheid onder zoo buitengewone omstandigheden. Maar tusschen de plechtigheid van toen en de gebeurtenis van heden ligt de 10e Mei 1940, den dag waarop ook ons land in den oorlog betrokken werd. Doordat ook het binnenlandsch bestuur in handen van de bezettende macht overging, bestaat- tus schen de 'bezettingsautoriteiten en de ge meentelijke overheid een voortdurend con tact. Door het zooeven voorgelezen benoe mingsbesluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie is voor de gemeen te Wassenaar in den persoon' van een nieu wen burgemeester dit contact weer nau wer geworden. Hoewel ik thans nog niet het oogenblik acht aangebroken om, zooals bü dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, uitvoerig stil te staan bij den persoon van den heer Wijn bergen, meen ik toch met een enkel woord op zijn 4-jarige werkzaamheid als burge meester te moeten terugblikken. Van den heer van Wijnbergen kan gezegd worden, dat hij op onpartijdige wijze zonder aan zien des persoons de openbare belangen behartigde. Vele sociale voorzieningen wer den de laatste jaren getroffen, zooals de instelling van een schooltandartsendienst, de wekelijksche verkoop van visch, ver strekken van melk aan schoolkinderen, de bouw van aibeiderswoningen, onbewoon baarverklaring van krotten, terwijl de ont eigening van een gedeelte van Duinrell voor den aanleg van een algemeene be graafplaats in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. En wat nu de toekomst betreft: de ge dragingen van burgemeesters worden op dit oogenblik te zeer beheerscht door rege len hun van bovenaf opgelegd, dan dat het, gezien mijn bescheiden plaats, zin zou heb ben gedachten te ontwikkelen, die min of meer zouden gelijken op een toekomst programma. De gemeente Wassenaar is een mooie ge meente, zij beschikt over een ambtenaren corps, dat in alle opzichten voor zijn taak berekend is. Ingezetenen, die tot het vor men van een oordeel in staat zijn, zullen dit volkomen onderschrijven. De (bevolking bestaat uit vele hetero gene elementen, waartusschen echter ge durende de laatste jaren een sterk ge meenschapsbesef is ontstaan. Ik hoop, dat het U gegeven mag worden daarvan den diepen zin te leeren verstaan en het verder te ontwikkelen, op een wij ze zooals van een burgemeester van een Nederlandsche gemeente wordt verwacht. Indien mijn kennis omtrent de inwoners en plaatselijke toestanden U daaibij van dienst kunnen zyn, stel ik die daartoe te Uwer beschikking. Na beeidiging van deze rede hing de heer Ruys den burgemeester de ambtske ten om. Vervolgens sprak de burgemeester. Rede van den burgemeester. De burgemeester zeide, dat Wassenaar en hij niet geheel en al vreemd voor elkaar zijn. „Wat ons aan elkaar bindt, is ons bloed en onze bodem. Wij zijn allen van Germaansch ras, behoorende tot het Noord ras". Spr. achtte het noodzakelijk, direct Met de winstpunten uit het tournooi 45/2 mede heeft v. d. Pol in totaal 8 -f- 9 17 pnt., de Leuw 8 -|- 7 15 pnt., Sweering 6 4- 8 14 pnt. WATERPOLO De ZijlZian 16. Gisterenavond vond in de zweminrichting de Zijl de wed strijd plaats tusschen De Zijl I en Zian I. Voor de rust was de stand 13, welke daarna nog werd opgevoerd tot 1—6. Maas n—H.P.C. IV 4—1. Maas II en HPC IV speelden eveneens in de Zijl tegen elkaar, met het resultaat, dat de stand 41 'werd. KORFBAL Programma N.K.B. Morgen worden de volgende wedstrijdx gespeeld: le kl. Z.H.: Het Zuiden—DKC; Achilles— HSV; Deetos—HKV. 2e kl. A: FluksPhoenix. 3e kl. A: AlgemeeneZuiderkwartier. 3e kl. B: Algemeene IIFluks II; HKV IIAchilles III; OlympiaanVicus Orien- tis II. bjj zijn intrede niet mis te*verstane taal te spreken. Als overheidsorgaan of naaste medewerker van den hoogsten plaatselij ken gezagsdrager kan men zich niet op het standpunt stellen eerst dan contact te wen schen, indien daadwerkelijk de macht in handen is van hen, die men thans mijdt, terwijl men met de huidige gezagsdragers slechts dan contact zoekt, als meq deze noodig heeft In de eerste plaats dienen zij, die in het besturen der gemeente den bur gemeester het naaste staan, zich hiervan bewust te worden. Zij mogen niet verge ten, dat ik één der oudste leden ben van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden. In mij heeft men te zien zoo wel den burgemeester als den nationaal- socialist. Dit is echter een onverbrekelijke eenheid, en men kan niet den burgemeester aanvaarden en den nationaal-socialist af wijzen. Mijn bestuur over deze gemeente zal dan ook nationaal-socialistisch zijn en toegepast zullen worden de nationaal-socia- listische beginselen. Ik zal het leidend beginsel der beweging tot richtsnoer nemen. Tevens aanvaardt de nationaal-socialist het leidersbeginsel. Slechts één man in de gemeente is verant woordelijk, en derhalve komt my als bur gemeester ook de volle zeggingschap toe. Mijn naaste medewerkers of zy, die mij vertegenwoordigen, hebben dan ook in mijn geest te handelen en zullen zich steeds moeten afvragen, of datgene wat zij doen in overeenstemming is met mijn wen schen, zoo niet dan ontbreekt in daad en gedachte het element, dat gebiedend aan wezig moet zyn: loyaliteit. Al sta ik op het standpunt, dat ik een ieders politieke opvatting volkomen eerbie dig en ik ook geen dwang in deze zal uit oefenen, toch wil dit niet zeggen, dat mijn leiding niet behoeft te worden gevolgd. Overtuigd zijnde van den ondergang van het oude stelsel en haar machthebbers, dat plaats zal hebben te maken voor het volk- sche socialisme, heb ik mij reeds in 1932 geschaard aan de zijde van het nationaal- socialisme en heb leeren zien en denken in „tijdruimten". Het Nederlandsche volk zal zich bewust dienen te worden, dat Nederland alleen dan een toekomst zal hebben, wanneer het, in nauwe samenwerking met Duitschland en de overige staten, waarvan de volken verbonden zijn door het Germaansche bloed, onder leiding van Adolf Hitler, een continentale eenheid gaat vormen. Spr. herdacht de 15000 van zijn kamera den, die thans te samen met de soldaten van het Duitsche broedervolk en andere Europeesche volken de levensruimte van Europa bevechten. Wat deze Nederlanders offeren voor de toekomst van hun volk en vaderland zal eerst later waardeering vin den hier te lande, doch thans reeds is het Nederlandsche bloed, dat aldaar vloeit voor de vrijmaking van ons volk voor mij richtsnoer voor mijn optreden alhier om zoo noodig hard te zijn, wanneer ik tegen werking op mijn wegen zou ondervinden. A-sociale handelingen als zwarte handel, prijsopdryying, geknoei met bonnen, enz., zullen door versterking van het politie korps met kracht bestreden worden. Ik zal niet aarzelen aan de politie de strengste consignes te geven om aan deze handelin gen voor goed een einde te maken, onge acht de daders. Wanneer u gelezen hebt, aldus spr., dat ik naast het burgemeesterschap van Was senaar, de functie blijf vervullen van hoofd algemeene zaken der N.S.B., dient gij dit niet op te vatten als bagatelliseeren van het burgemeestersambt, dit is geenszins de bedoeling, doch de mensch, die werk en tijd weet in te deelen, kan steeds het groo- tere werkprestatie komen. Het nationalis me eischt nu eenmaal den vollen mensch voor 100 pet. op en het is heerlijk zich te kunnen geven voor 100 pet. voor zijn volk, daar waar het wordt geeischt. Ik dien het algemeen belang, en zij die met mij de nieuwe koers willen zeilen, zul len in mij een kameraad vinden. Ook Was senaar, en ik zou haast zegen, in het bij zonder Wassenaar, zal nog een moeilijken tijd tegemoet gaan De overschakeling van een wereldeconomie naar een continentale zal-ook hier niet zonder invloed blijken. Houdt men vast aan datgene, wat later zal blijken niet terug te keeren, dan zal de bevolking hiervan de nadeelige gevolgen noodgedwongen hebben te ondergaan. Als bestuurder van deze gemeente zal ik blij vend mijn aandacht hieraan schenken. Naar mijn verwachting zal door de gewel dige toekomst, die de stad Rotterdam tege moet gaat als wereldhaven aan de west grens van de Europeesche levensruimte het karakter van Zuid-Holland meer ge richt worden op industrie. Toch zal ik blyven waken, dat Wasse naar hiervan niet de nadeelige gevolgen zal ondervinden, doch dat deze gemeente met zijn uitzonderlijk landelijk karakter als natuurreservaat zal blyven voortbe staan. Elke aantasting van het natuur schoon zal door mtf worden tegengegaan. Met een opwekking om met hem als stuur man de reis naar een nieuwe toekomst te aanvaarden, besloot spr. zijn rede. RECHTZAKEN COMMUNISTEN VOOR HET OBERGERICHT VIER BEKLAAGDEN TER DOOD VEROORDEELD. Hedenmorgen om 11 uur heeft de presi dent van het Obergericht de vonnissen uit gesproken in het proces tegen de 8 com munisten, die zich hebben schuldig ge maakt aan het vervaardigen, vermenigvul digen en verspreiden van communistische lectuur. Spr. deelde mede, dat het Ober- gericht bij Greefkes mindere toerekenings vatbaarheid in acht had genomen. De von nissen luidden: F. A. Kolder doodstraf (eisch doodstraf), K. den Braven doodstraf (eisch doodstraf) G. Schuurman doodstraf (eisch doodstraf) L. Roodenburg doodstraf (eisch dood straf). F. Greefkes 15 jaar tuchthuis (eisch doodstraf). M. van der Steen 15 jaar tuchthuis (eisch doodstraf). P. D. Verstraeten 8 jaar tuchthuis (eisch 10 jaar tuchthuis). Voor zoover het de tuchthuisstraffen be trof met aftrek van het voorarrest. De in beslaggenomen papieren zijn verbeurd ver klaard, terwyl de verdachten werden ver oordeeld in de kosten van het proces. door prof. P. Stammeijer 80e Week 612 September. DE BRIEF AAN DE HEBREEëN 8:6—10:25. Nadat de Apostel heeft aangetoond, dat het LevitisCh priesterschap wordt over troffen door het priesterschap van Chris tus, geeft hy nu de verhevenheid aan van het Nieuw Verbond boven het Oude: die verhevenheid (komt uit in. de rijkere belof ten, na/melyik den hemel en het eeuwig rijk. Jeremias heeft het Nieuw Verhond voorspeld en de voortreffelijkheid aange geven; Paulus besluit hieruit de beëindi ging van het Oude Verbond (8:613 Zon dag). Wel had het Oude Testament zijn betee- kenis: aan God werd eer gebracht door het onderhouden der voorschriften van de Wet; het middelpunt van de eeredienst was de tempel met zijn rijk ceremonieel. Paulus geeft ons hiervan een (beschrijving (9:17), maar laat daarna uitkomen de onvolmaakt heid. Want wanneer het heilige der heili gen (beeld van den hemel) alleen toegan kelijk is voor den hoogepriester, is de weg naar den hemel nog niet geopenbaard en wacht de wereld nog op Hem, Die is de Weg, de Waarheid en het Leven (9:8); de offers en andere ritueele handelingen heb ben evenmin een direct heiligende kracht, doch kunnen slechts zijn uiterlijke teeke nen van innerlijke gevoelens. Bij het aangeven van de ontzaglijk* waarde van Ohristus' Offer onderschat Paulus toch de beteekenis van den offer dienst in het Oude Testament niet: wan neer evenwel het bloed der offerdieren reeds reinigende waarde bezit, hoeveel te meer dan het kostbaar Bloed van Ohristus. In 9:1517 wijst Paulus op de noodzake lijkheid van Christus' dood, omdat een tes tament pas onveranderlijk bindend is, wanneer de erflater is gestorven: tot zijn dood kan hy veranderingen aanbrengen. Zoo is ook het Oude Testament bindend geworden door het storten van bloed, waarbij de geofferde dieren een vooraf beelding waren van het Offer van Chris tus (Maandag-Dinsdag). De afbeeldingen der hemelsohe dingen in 9:23 zijn het tabernakel, de heilige vaten de priesters, het Joodsche volk. De ver vulling der voorafbeeldingen, het ware Offer van Ohristus, is dan ook slechts een maal opgedragen en dit ééne Offer heeft aller heiliging verdiend. Het einde der tij den (9:26) is het laatste tijdvak der wereld geschiedenis volgens Joodsche indeeling, nam||ijk vanaf Christus' komst lot het einde der wereld, het Messiaansche tijdvak (Woensdag). In 10:118 toont de Apostel aan de on toereikendheid der oude offers om ver giffenis van zonden te verkrijgen: daarte genover de overvloedige voldoening, ge bracht door Christus' Offer. De oude of fers waren slechts voorafbeelding en scha duw van het toekomstige; zij moesten tel kens herhaald worden; het bloed der die ren had geen reinigende kracht; daarte genover staat het vrijwillige Offer van Ohristus, dat éénmaal gebracht aller heiliging bewerkt. Wanneer hef Nieuwie Testament dan zoo voortreffelijk is, past het den Hebreën trouw en standvastig hun geloof te beleven (DonderdagZaterdag). Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Hebr. 8: 6—13 Maandag Hebr. 9: 1—10 Dinsdag Hebr. 9:11—22 Woensdag Hebr. 9:23—28 Donderdag Hebr. 10: 1—10 Vrijdag Hebr. 10:11—1,8 Zaterdag Hebr. 10:19—25 INKOMSTEN. EN VERMOGENS BELASTING. AANGIFTEPLICHT. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Financiën, de heer H. Post- ma, deelt mede. Velen zullen in de afgeloopen maanden reeds een biljet hebben ontvangen, waar op zij aangifte moeten doen van het inko men, dat zij in 1941 hebben genoten. Zy die een dergelijk aangiftebiljet tot dusver niet hebben ontvangen, zijn verplicht het eigener beweging ten spoedigste alsnog aan te vragen, en wel door middel van een brief of briefkaart aan den inspecteur der belastingen over de plaats, waar zij op 31 December jl. woonden. Van bevoeg de zijde wijst men er op, dat van deze ver plichting slechts ontslagen zijn degenen, die voor 1941 reeds (voorloopig of defini- - tief) zijn aangeslagen, en degenen, die re delijkerwijs kunnen aannemen, ovér 1941 naar de wettelijke bepalingen geen inkom stenbelasting verschuldigd te zijn. Wie daaromtrent twijfelt, wende zich tot den inspecteur der belastingen. Nalatigheid in de vervulling van de bedoelde verplich ting wordt gestraft met een geldboete, die 2.000 kan beloopen. Gelyke verplichting tot het aanvragen van een aangiftebiljet berust op hen, die naar den toestand op 1 Januari 1942 voor een aanslag in de vermogensbelasting in aanmerking komen, doch aan wie voor dit jaar nog geen aangiftebiljet is uitgereikt. Hierbij zy er nogmaals op gewezen, dat voor bepaalde groepen van personen (o.a. de meeste ongehuwden) thans naar een vermogen van 8.000 reeds belasting ver schuldigd is. BURGERLIJKE STAND I U..UHS. Geboren: Johannes, z. van J. van der Meij en C. C. Hannaart Johanna, d. van N. de Jong en L. J. Roosmalen Cornelis Hendrik, z. van C. H. Nolet en M. Rijn bende Dingenis Wilhelmus Johannes, z. van J. B. W. M. de Koning en E. J. Lou- werse Anja Wilhelmina, d. van J. H. J. Pilon en C. E. S. van Leeuwen Marti- nus, z. van J. L. Tetteroo en A. M. Meijer Hendrikus Adolphus, z. van C. A. Wes- selius en A. M. Hofs Maria Geertruida Johanna, d. van A. van der Drift en A. C. van der Geer Petrus Augustinus Nico- laas, z. van J. Daalman en W. A. Boom Jan Hendrik, z. van J. H. van Os en C. van de Grift Gerritje Celia, d. van J. H. van Os en C. van de Grift Helena Jacoba Francisca, d. van J. J. Mank en P. C. Caalers Anna Maria, d. van F. Boeff en E. Buitendijk. Overleden: G. Brussee man 68 j. C. van der Kamp zoon 30 j. A. Hagen- dijk huisvr. van W. J. Lutshoorn 29 j. P. J. van Kampen wedn. 29 j. M. P. de Groot dochter 29 j. H. Fokker man 80 j.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2