DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1942 33ste Jaargang No. 10345 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Nederlandsche vrijwilligers bij de Watfen-SS. De handgrepen, die op de binnen plaats van de kazerne zijn beoefend, worden hier practisch uitgevoerd. De grootste kafnte is hier eerste vereischte SS PK Fritz-Stapf-Pax Holland m TWINTIG MILLIOEN TON IN DRIE JAAR TOT ZINKEN GEBRACHT. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De balans van de door de Duitsche weer macht in de afgeloopen drie oorlogsjaren tot zinken gebrachte Engelsch-Amerikaan- sche scheepsruimte sluit met een totaal van 20.294.353 ton. Het aandeel van de Duitsche marine bedraagt ruim 16 millioen ton, waarvan meer dan 12 millioen ton op re kening van de duikbootvloot komt. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt hebben de bolsjewisten gisteren in het aan meren rijke boschgebied ten Zuiden van het Ladogameer'herhaalde- lijk aangevallen. Na hardnekkige gevech ten stortten de aanvallen onder zware ver liezen voor den vijand aan menschen en materiaal ineen. Aan de Newa is een vijandelijke lan dingspoging met twintig booten door het geconcentreerde vuur van de Duitsche wa pens verijdeld. De vijand verloor vier boo- 'ten. Tijdens den afweer van een nieuwe poging tot oversteken werd een boot tot zinken gebracht en twee zwaar beschadigd. Voor Leningrad poogden de bolsjewisten na trommelvuur van artillerie met pantser wagens en slagvliegtuigen de Duitsche stel lingen open te scheuren. Alle aanvallen van den vijand werden met effectvollen steun der luchtmacht afgeslagen. VENTNOR OP WIGHT AANGEVALLEN. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteren omstreeks 12.30 uur in scheervlucht installaties voor de economische oorlogvoering in de stad Ventnor op het eiland Wight aangevallen. Door bommen van zwaar kaliber werden zware verwoestingen aangericht. Des mid dags hebben lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen de verkeersinstallaties in een stad in Zuid-Engeland bestookt. De stationsin stallaties en enkele in de buurt liggende gebouwen werden door bomvoltreffers ver woest. DE BRAZILIAANSCHE OORLOGS VERKLARING AAN ITALIë. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de Italiaahsche regeering tot dusverre noch rechtstreeks noch indirect een formeele oorlogsverklaring van Brazi lië heeft ontvangen. Men heeft hier dus den volkenrechtelijk eigenaardigen toe stand, dat een eenzijdige oorlogsverklaring door Brazilië is gedaan, zonder dat deze verklaring aan de Italiaansche regeering is overhandigd. De "ftaliaansche regeering heeft dan ook geen aanleiding om ten aanzien van deze eenzijdige handeling haar standpunt te bepalen. De Italiaansche belangen in Bra zilië en de Braziliaansche in Italië worden door Zwitserland behartigd. In de Daily Express schrijft de militaire deskundige Liddell Hart over de Sovjet- aanvallen bij Rzjef, dat de vorderingen hiervan tot dusver nog geenszins van dien aard zijn, dat zij noemenswaardige ver wachtingen rechtvaardigen. De Duitsche verdedigingsstellingen zijn voor de Russen te sterk gebleken. De Sov jet-troepen hebben de Duitsche stellingen niet kunnen indrukken en de Duitschers evenmin kunnen dwingen versterkingen uit den sector-Stalingrad of uit den Kau- kasus te halen. Het is niet meer dan verstandig, dat men rekening houdt met de omstandigheid, dat de verliezen der Russen bij deze operaties buiten verhouding hooger zijn dan die van den tegenstander. Ook staan zij in geen er- lei verhouding tot het bere'kte. Voortdurende frontaan vallen op ver sterkte vijandelijke stellingen zijn slechts rendabel, als een doorbraak wordt bereikt. Van de .operaties der Russen bij Rzjef kan men dit evenwel niet zeggen. Te Berlijn heeft men den indruk, dat met de publicatJe van het Reuterbericht betreffende de intrekking van het bij Dieppe buitgemaakte Engelsche bevel tot het binden van gevangenen deze kwestie afgehandeld is. Intusschen vestigt men er de aandacht op, dat het Engelsche bevel practisch geen beteekenis had, daar de En- gelschen geen gevangenen konden maken. Toch is het bevel teekenend voor de ver warring bij het Engelsche commando, dat voor de tweede maal hooge militaire in stanties, n.l. brigade- en divisiestaven moest desavoueeren, zoo zegt men hier. ANTI-ENGELSCHE BETOOGINGEN IN BELFAST. In verband met de terechtstelling van den Ierschen nationalist Williams te Bel fast, wordt uit Londen gemeld, dat in de straten stormachtige anti-Engelsche betoo gingen door de Iersche republikeinsche mi litie zijn gehouden. Tijdens deze betoogin gen werden alle Britsche officieren, die zich op straat vertoonden, uitgescholden en aangevallen. De betoogers trokken onder het zingen van nationalistische strijdliede ren door de straten der stad. Scotland Yard heeft de vervolging van de Iersche nationalisten verscherpt en haar men zegt verscheidene complotten ontdekt en wapenvoorraden in beslag genomen. De Iersche republikeinsche militie (Ira) is ver boden. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIë. De Engelschen blijven trachten de on lusten in Britsch-Indië met geweld te on derdrukken. In de provincie Bihar zijn aan drie gemeenten collectieve boeten opge legd van resp. 35.000, 50.000 en 100.000 roe- RAACHTSVERHOUDINGEN.. ™*r veer'M ooi-iogipctenlitti ~~*drr vtjib-afn!;*rnageiKlfytdui SeietoWwar lofloa '»trijdkrachfer. ló'ögg 4ro*Utskr*ditifi «f *ritscb*. fi>j« Na drie jaar oorlog. Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de machtsverhou dingen in de wereld, zooals deze op het oogenblik tusschen de groote mogendheden bestaan. (Polygoon-v. Pelt Pax Holland, m.). pijen. Het gemeentebestuur van Palghat in Madras is afgezet, omdat de leden aan demonstraties zouden hebben deelgenomen. In de provincie Madras zijn alle studenten, die opkomen voor de onafhankelijkheid REEDS GROOTE MATERIEELE SCHADE. De Times-correspondenten te Delhi en Calcutta maken melding van nieuwe on lusten in Indië. In de centrale provinciën blijft het openbare leven gestoord en ook in Bengalen bereiden de nationalistische betoogingen zware zorgen. In Bolpur heb ben troetfen het vuur op de menigte ge opend, toen deze den export van "ijst wilde verhinderen. In Bihar is de onrust zoodanig toegenomen, dat troepenversterkingen der waarts gezonden zijn. In berichten uit de grensgebieden van Nepal wordt gemeld, dat aldaar zeer ernstige" onlusten zijn uit gebroken die thans nog aanhouden. Zelfs de verbindingen met Nepal zijn verbroken. De News Chronicle verneemt via zijn cor respondent te Delhi, dat practisch het ge- heele oorlogsaparaat in Indië zoolang stil ligt, als het niet gelukt, de onlusten mees ter te worden. Reeds thans is er geweldige schade ontstaan, die millioen en ponden sterling bedraagt. Alleen te New Delhi is een reeks gebouwen van ongeveer 200 pan den, behoorende aan de Britsche autoritei ten, verwoest. Overal elders in het land is min of meer grdote schade ontstaan aan raadhuizen, regeeringsgebouwen en politie- bureaux. De golf van onrust is nog niet tot stilstand gekomen. De politie moet nog steeds optreden. In vele industriecentra is het werk ernstig gestoord. Op vele plaatsen hebben de anti-Engelsche nationalisten de voor de wapenbedrijven bestemde zendin gen steenkool tegengehouden. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 6 tot en met 12 September: 46-A Brood 46-B Brood 46 Beschuit 46-A Vleesch 46-B Vleesch 46-A Aardapp. 46- B Aardapp. 46 Melk 46 Tabak 46 Sigaretten 1 rants, besch. br. of geb. X te. vl of vI'w:lren 1K kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 1 3/4 liter Melk 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten 6 Sept. tot en met 3 October. 382 algemeen 383 algemeen 392, 393, 394 395 algemeen 4-49 4-50 res. 384 algemeen 385 algemeen 3S6 algemeen 387, 388, 389 alg 46, 47, 48, 49 versnap. 390 algemeen 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 100 gr. ohoc. suikerwerk 250 gram koffiesurrogaat 1 tot en met 12 September: 44 Boter j y rantsoen Boter 44 Vet j y, rantsoen Boter 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-36 res. y rants. Boter 4-36 reserve 16 Aug. tot en met 30 Sept.: 370 Algem. I 1 rants. Eenheidsz. M Eenheidsz. 1 rants. Eenheidsz. 371 Algem. 1 rants. Waschpoeder M Waschp. 1 rants. Waschpoeder M Toiletzeep j 75 gr. Toiletzeep 80 pet. 1 Sept. tot en met 31 Dec.: M Textiel I 50 gr. scheerzeep 11 Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandt. 1 eenh. Verlengd tot 30 September: 235 Algem. 336 Algemeen L Zeep L Toiletzeep 1 rants. Eenheidszeep. 250 gr. waschpoeder 1 rants. Eenheidszeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 5 September: 44 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Tabak, 4144 Melk, Versna peringen, 41, 42 Reserve, 357 tot en met 369 Algemeen. NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 6 Sept. tot 12 Sept. zijn op de bonnen no. 46 de gebruikelijke rantsoenen verkrijgbaar van brood, be schuit, vleesch, aardappelen, melk, tabak en sigaretten. Voorts zijn aangewezen voor de gebrui kelijke rantsoenen van 6 Sept. t/m 3 Oct.: 382 suiker, 383 jam, 384 peulvruchten, 385 gort, 386 vermicelli, 387 t/m 389 kaas, 392 t/m 395 bloem, brood of gebak, 449 en 450 reserve rijst, 46 en 47 versnaperingen chocolade, 48 en 49 versnaperingen suiker werk, en 390 koffiesurrogaat. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT OOK: „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK". Wegens herhaalde grove vergrijpen te gen de prijsvoorschriften heeft de prijsbe- heersching de 20 filialen van een Dordt- schen schoenenhandel voorgoed gesloten. De in deze zaken in beslag genomen voor raden schoenwerk zijn daarbij verbeurd verklaard. Reeds in April was de fa. J. M. Peelt, han delende onder den naam „Hector", wegens prijsopdrijving met een bedrag van 100.000 beboet. De firma had n.l. in 1941 van 12 fabrikanten, die boven het hun toe gestane afleveringskwantum verkochten, aanzienlijke hoeveelheden schoenen zonder bon tegen steeds stijgende prijzen gekocht en verkocht, waarmede een bedrag van meer dan een half millioen was gemoeid. De tijdens het onderzoek in beslag genomen voorraden werden daarna weer vrijgege ven, zoodat de filialen na 3 maanden slui ting konden heropenen. Dat de firmanten Peels niet veel hadden geleerd, bleek even wel toen de ambtenaren van de prijsbeheer- sching in Juni in de Utrechtsche filialen van „Hector" constateerden, dat er opnieuw met de prijzen werd geknoeid. Een partij van 7000 paar in den zwarten handel ge kochte sohoenen, die in den winkel op zijn hoogst 6.25 mochten kosten, werden ver kocht voor een veel hoogeren prijs. Aan vankelijk was men in de veronderstelling, dat de filiaalhouders de sohoenen uit eigen beweging te duur verkochten, doch het feit, dat dezelfde overtreding in alle filialen ge lijktijdig werd gepleegd, wees erop, dat de heeren van het 'hoofdkantoor er meer van wisten. De extra winst hadden zij dan ook rustig geïncasseerd. Bij de strafoplegging werdNhet feit, dat dit de tweede prijsover- treding binnen zeer korten tijd was, den vennooten ernstig aangerekend. Ook dat de overtreding zich heeft voorgedaan bij een firma, die volkszaken exploiteert, heeft zwaar gewogen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft nu de in 23 zaken in beslag genomen gelden en goederen ver beurd verklaard en de groothandel zoowel als de circa 20 winkels in Dordrecht en de rest van het land zijn voorgoed gesloten. Tevens is nog aan de firma ten Peels voor den duur van 2 jaar verboden om werkzaam te zijn in den schoenhandel in den ruimsten zin. Ten slotte werd openbaarmaking van dit vonnis gelast en de betaling van 10.000 tuchtstrafproceskosten gevorderd. HOOGE BOETEN DOOR DEN TUCHTRECHTER OPGELEGD Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voedselvoorzie ning van ons volk in ernstige mate verza ken, hebben zich, bij ontdekking van hun met de voorheen geldende voorschriften strijdige handelingen, voor den tuchtrech ter te verantwoorden. Met het nijpender worden van de' voedselpositie worden be doelde handelingen hun steeds zwaarder aangerekend. Reeds eerder zijn gevallen gemeld, waarin veehouders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf afleverden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de tuchtrechter te Assen een veehouder te Meppel voor bo vengenoemd feit tot 1000 boete. De tucht rechter te Arnhem legde een landbouwster te Haaften voor hetzelfde feit eveneens een geldboete van 1000 op, zij had bovendien, terwijl zij daartoe niet gemachtigd was, een hoeveelheid kaas bereid. In een ernstiger geval veroordeelde de tuchtrechter te Alk maar twee gebroeders, landbouwers te Slo ten (gem. Amsterdam) resp. tot een geld boete van 6000 en 3000. Een landbouwer te Winterswijk had gedurende een lange periode zelf zonder vergunning melk ge standaardiseerd en deze melk, zonder daar voor distributiebescheiden in ontvangst te nemen, verkocht. Hij zag zich door den tuchtrechter te Arnhem een geldboete van 2000 opgelegd. Een boete van 7000 werd opgelegd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een hem door de zuivelcen- trale toegezonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die hij van bepaalde categorieën handelaren had aangekochtt Deze hoeveelheden had hij veel te hoog op gegeven. Behalve met een boete van 7000 werd hij nog gestraft met onvoorwaarde lijke schrapping als georganiseerde bij de Zuivel-Centrale voor den tijd van een jaar. EEN LANDBOUWER, DIE TE WEINIG HAVER EN ERWTEN INLEVERDE. Niet alleen veehouders, die te weinig melk inleveren, worden krachtig aangepakt, doch ook landbouwers, die een gedeelte van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen en niet bij de provinciale inkoop centrale en akkerbouwproducten inleve ren, zien zich den laatsten tijd tot hooge boeten veroordeeld. Zoo heeft zich dezer dagen voor den tuchtrechter te Tilburg een landbouwer uit Zegge (gem. Rucphen) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorschcijfers van zijn bedrijf en andere factoren een hoeveelheid haver en erwten van oogst 1941 voorhanden of in voorraad had moeten hebben, die hij dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. De tuchtrechter heeft den man op dien grond veroordeeld tot betaling van een geldboete van ƒ2000. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den inspecteur der rijksveldwacht, A. van Zoelen, met in gang van 1 November 1942 eervol ontsla gen en gepensionneerd. WAT BEOOGT EN BEREIKT DE PRIJSBEHEERSCHING DE OPSPORING IN DIENST VAN DE PRIJSBEHEERSCHING. II. Onder degenen, die aan het woord wa ren op de dezer dagen door den dienst van den gemachtigde voor de prijzen uitgeschre ven en in het Departement voor Volksvoor_ lichting en Kunsten gehouden persconfe rentie, was ook de heer A. J. Stienstra, hoofd der afdeeling „opsporing". Hij begon zijn uiteenzetting met erop te v/ijzen, dat de- opsporing den eersten stoot moet geven om tot een berechting te ko men. In haar eerste en voornaamste taak, ramelijk het verkrijgbaar houden der ge rantsoeneerde en gedisrtibueerde levens middelen, is de afdeeling geslaagd. Haar apparaat breidt zich geleidelijk uit rond ec-n kern van goed gedisciplineerde man nen. Alleen bekwame politieambtenaren zijn voor dit werk te gebruiken, want de prijsontduikingen monden vaak uit in den zwarten handel en daar is de - verleiding dikwijls groot. De afdeeling beschikt mo menteel over een corps van 200 gedeta cheerde ambtenaren. Zij oefenen de inter- locale controle uit. Aanvulling met een 90-tal nieuwe goede krachten vindt in de komende weken plaats. Het zwaartepunt van het prijstoezicht ligt echter bij de plaat selijke politie (gem. politie en marechaus- sée). Het hoofd van de plaatselijke politie blijft verantwordelijk voor de prijzencon- trole in zijn gemeente. Met dit verantwoor delijkheidsbesef staat of valt de prijsbe- Jreersching! Gelukkig werkt een groot deel der politie ten volle hieraan mede. Naar deze stille, harde werkers mag de dank van het volk uitgaan. CONCENTRATIE EN REORGANISATIE. Met het oog op de toenemende eischen, v/elke aan de slagvaardigheid van het prijsbeheerschingsapparaat worden gesteld, is het noodzakelijk een zoo sterk moge lijke concentratie van de op het gebied van de opsporing van prijsovertredingen werk zame organen door te voeren. Onder lei ding van den gevolmachtigde voor de reor ganisatie van de Nederlandsche politie wordt op het oogenblik een reorganisatie van het economisch apparaat der Neder landsche politie voorbereid. Gewerkt wordt voorts aan een nauwere binding en acti- veering van de prijscontrole-afdeelingen der rijksbureaux aan de afdeeling opspo ring van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. Een gevolg hiervan is o.m. de opneming dezer dagen van den prijs- controledienst van het Rijksbureau V. V. O. voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, in het eigen opsporingsapparaat van den gemachtigde voor de prijzen. Wil ons werk slagen aldus vervolgde de heer Stienstra dan hebben wij vóór alles echter de medewerking van het pu bliek zelf noodig. De kooper behoeft in dit verband geen angst te koesteren voor straf baarheid. Wie meewerkt aan het opruimen van ergerlijke pnjsknoeiers en zich vrij willig vertrouwelijk tot de politie wendt met een aangifte, kan steeds op een dis crete behandeling rekenen. Op twee din gen dient echter nog de aandacht gevestigd te worden. Het is voor ons en voor de plaatselijke politie natuurlijk niet mogelijk de klacht van iedere huismóéder, van iedef particulier maar direct te onderzoeken. Wat wij. wel kunnen is, uit al die aangiften de directe oorzaak distilleeren, en daarop ingrijpen. Vanzelfsprekend zullen de opge geven adressen natuurlijk in de gaten wor den gehouden en loopen zij groote kans bij een razzia bv. met een bezoek te worden vereerd. Voorts verdient het aanbeveling, dat men controleerende ambtenaren steeds naar het legitimatiebewijs vraagt. Zij zijn hiervan allen voorzien. Gebleken is name lijk, dat pseudo-ambtenaren opduiken en een onderzoek instellen, dat ten onrechte op onzen naam geschreven wordt. OVERZICnT VAN DE RESULTATEN. Hierna gaf de heer Stienstra een over zicht van de resultaten, waarbij hij op merkte, dat het onderzoek zich in de eer ste plaats richt op het constateeren van prijsopdrijving met levensmiddelen, in de tweede plaats op die met dekking en klee- ring, en dan pas op die met de rest. Wat het overzicht betreft, het volgende: Een groote strijd wordt nog steeds op het terrein van de groenten gevoerd. Er zijn talrijke venters in de groote steder?, die 20.tot 40.per dag weten te verdienen. Het publiek wil koopen en zal bij schaarste ook te duur koopen, doch laat men ons niettemin vertrouwelijk inlichten over de betaalde prijzen. Het is bijvoor beeld ontoelaatbaar, dat ook al beroept een detaillist er zich misschien terecht op, dat hij te duur van zijn grossier moest in- koopen de man zelf daarom zijn „winst marge" nu ook maar opvoert. Een euvel van den laatsten tijd zijn de prijsovertre- dende groentenveilingen, in vele gevallen zijn de bestuurders dezer veilingen onmid dellijk geinteresseerd. omdat zij ook telers zijn. Vaak wordt er druk op de keurmees ters uitgeoefend, die in de positie van on dergeschiktheid al niet veel anders kun nen doen dan aan den drang toegeven. De veilingen hebben den laatsten tijd de bij zondere belangstelling van de afdeeling opsporing. De slagers staan den laatsten tijd even eens in het midden van de belangstelling. Aanzienlijke resultaten zijn behaald. Dat het kwaad hier diep geworteld zit, blijkt wel uit het feit, dat zich onder de over treders zelfs bestuurders van de vakgroep bevinden. Voor deze overtredingen zijn

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1