^^siteSAcK HET KEERPUNT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1942 DE LEIDSCHE COURANT WEERBERICHT Zon onder 20.24 uur Donderdagavond. Zon op 6.55 uur Vrijdagmorgen. TuBBchen deze tijden moet worden ver duisterd. 3 Sept.: De maan komt Donderdagnacht om 0.10 uur op en gaat Donderdagmiddag om 3.51 uur onder. 4 Sept.: De maan komt Vrijdagnacht om 0.49 op en gaat Vrijdagmiddag om 4.44 uur onder. 5 Sept.: De maan komt Zaterdagnacht 1.35 uur ,op en gaat Zondagmiddag 17.30 uur onder. compenseerende prijsverlagingen worden eoorgevoerd. Onder handhaving van een redelijke belooning voor den ondernemer moet het mogelijk zijn voor verschillende categoriën van goederen tot een prijsverf- laging te komen, met name voor de z.g. nieuwe artikelen op het gebied der levens middelen (surrogatenbeschikking). Het totale prijsbeleid zal hierdoor een vrijwel evenwichtig beeld te zien geven. DE RENTABILITEIT VAN HET BEDRIJFSLEVEN, Op dit punt, aldus mr. Schokker, zou ik mij even op een zijpad willen begeven. Er wordt wel eens beweerd, dat de gemach tigde voor de prijzen het bedrijfsleven on rendabel zou maken. Daarentegen kan ik aanvoeren, dat wij onze beslissingen slechts nemen na grondig onderzoek. Indien men gedocumenteerde gegevens, cijfermateriaal enz. daartegenover kan stellen, willen wij onze beslissing gaarne herzien. Tot heden echter is daartegen niet veel steekhou dends ingebracht. Ten bewijze hiervan kan een onderzoek worden aangjehaald naar de rentabiliteit van verschillende indus- trieele bedrijfsgroepen in de jaren 38 tot en met 41. Onderzocht werd de verhouding tusschen de winst eenerzijds en het kapitaal en de reserves anderzijds. De analyse leert, dat 1941 een bevredigend jaar is geweest, de resultaten waren wel niet gelyk die van topjaren, maar toch wel als die van 38. Met de rentabiliteit staat het dus niet zoo erg als wel eens voorgesteld wordt. Dit onder zoek gold voor een spreiding van bedrij ven, waaronder dus ook zulke, welke te maken hebben met rantsoeneering enz. ZIJN DE PRIJZEN VÖOR DE GROENTEN- KWEEKERS LOONEND? Een andere opmerking wil ik maken naar aanleiding van een verwijt dat dezer dagen in de pers aan mijn adres werd ge richt. Daarin wordt o.m. gezegd, dat de prijzen die de groentenk weekers voor hun producten krijgen toegewezen, niet loonend zouden zijn en het derhalve verklaarbaar is, dat zij bijverdiensten zoeken door die producten langs een anderen dan den nor malen weg tegen hoogeren prijs te ver- koopen. Hiertegenover stel ik een onderzoek, in gesteld naar de uitkomsten der tuinderij in het z.h. glasdistrict, het gebied Hoogezand Sappemeer, dat rond Venlo en in de Venen. .Allereerst de cijfers voor de kostenstij ging sedert 1939 in de onderzochte bedrij ven. De kosten in 1939 werden daarbij ge steld op honderd. De percentages luiden voor de genoemde gebieden, in volgorde ongeveer 17, 21, 15 en 22 procent. De net toveiling opbrengst in 1941 (1939 is hon derd) bedroeg respectievelijk 120, 76, 80 en 75 procent, meer dan die in 1939, de winst uitgedrukt in procenten der totaal kosten ;n 1939 respectievelijk 9, 10, 13,9 en 1,3 pro cent en in 1941 respectievelijk 57,6, 7,9, 39,3 en 27,2 procent. PRIJSDISCIPLINE. gen over de prijsdiscipline. De meesten on zer Nederlandsche ondernemers zien met hun bekende nuchterheid wel degelijk het nut en de noodzaak van prijsvorming en prijsbeheersching in. Er zijn echter nog uitzonderingen, die het bont maken. Tot die categorie behooren bijvoorbeeld be paalde restaurants, verwerkers van hout producten (meubelindustrie) en vervaar digers van surrogaten, tegen welke laatste groep onlangs maatregelen zijn getroffen. Onder meer op deze terreinen worden door ondernemers nog typische staaltjes van gebrek aan verantwoordelijkheidszin ten beste gegeven. Deze hebben de aandacht van den dienst. Ook hier zal hij pogen tot een veranwoorde prijsstelling te komen. HET ZWAARTEPUNT BIJ DE PRIJSBEHEERSCHING. De prijsvorming aldus vervolgde mr. Schokker, is thans in een phase gekomen, 7/aarin zij haar arbeid op andere wijze zal moeten richten. In belangrijke mate zal zij steun moeten gaan verleenen aan de opsporing. Stelselmatig zullen meer uni forme prijzen worden ingevoerd. Met het Wacht niet af tot het spook van vita mine F-gebrek Uw huid alle frischheid ontrooft. Te rechter tijd heeft de weten schap de mogelijkheid gevonden, om ruime hoeveelheden vitamine F aan schoonheidscrêmes toe tc voegen. Dobbelman's Castella Crèmes zijn nu meer dan ooit de aangewezen schoon heidscrêmes en behoeden Uw teint voor de funeste gevolgen van vitamine- F-gebrek1 VITAMINE-F-CRÈMES 160-ló< b afkondigen van verdere administmtie- voorschriften waarvan er al enkele zijn, zal hiervan voor de opsporings- en berech tingsinstanties een vereenvoudiging der werkzaamheden het gevolg zijn. Vanaf heden zal het zwaartepunt van den dienst komen te liggen bij de prijsbeheer sching. Wat deze betreft, heeft de dienst te maken met verschillende complicaties. Eerstens moest het apparaat voor de prijs beheersching uit niets worden opgebopwd. En, wat verder de berechting betreft, er is hier sprake van een zich ontwikkelend be- stuursstrafrecht als nieuwe en vrijwel on bekende instelling, die .jjn het vroegere strafrecht wel eenige aanrakingspunten nad, doch voorloopers die nog weinig be kend waren. Dit bestuursstrafrecht moet begrip toonen voor het doel, dat bereikt moet worden en zich daardoor in zijn over wegingen laten leiden. In de. afgeloopen periode is in dit opzicht al heel wat erva ring opgedaan. PRIJSBEHEERSCHING DEKT DE VALUTA EN HET DIRECTE LEVENSONDERHOUD. Ik wil thans besluiten met nog een woord te wijden aan de critiek, die op den dienst wordt uitgeoefend. Ik onderscheid daarin vier soorten: de critiek, die critiseert, om dat wat wij doen nieuw is deze critiek ga ik zonder meer voorbij de negatieve en de constructieve en ten slotte die cri tiek, die de prijsbeheersching alle effect ontzegt. Deze laatste is mijns inziens wel al te bout. Men verwijst daarbij naar de voorkomende prijsknoeierijen. In dezelfden geest kan men iedere rechtsorde ontken nen, omdat er nog steeds diefstal, moord, contractbreuk en ander kwaad geschiedt. Een ieder stelle zich liever de vraag, wel ke prijzen zouden gelden voor het eenvou dige distributiepakket, indien er geen prijsbeheersching bestond. Wat zou men dan te betalen krijgen? Eenig denkbeeld kan men zich daarvan vormen aan de hand van de prijzen, die thans gelden op de zwarte markt. Daarop betaalt men voor gesmolten rundvet 25 tot 30 gulden per kg., boter 12.5017.50 per kg., aardappelen 27.5035.per mud, rogge f 2.002.75 per kg., maizena 1.50 per pakje, suiker f 3.50—4.20 per kg. en voor bruine boonen f 2.002.75 per kg. Vólgens mij werken prijsvorming en prijsbeheehsching dan ook zoowel naar binnen als naar buiten. De prijsbeheer sching raakte het onmiddellijk belang van iederen volksgenoot. Voor den zakenman beteekent zij de dekking onzer valuta, voor den verbruiker de dekking van zijn directe levensonderhoud Na afloop werden verschillende vragen gesteld, o.a. of nu voor verschillende categorieën het Duitsche prijzenpeil is be reikt ook het Ned. loonpeil bereids aan bet Duitsche is aangepast. Spr. antwoord de, dat deze kwestie buiten zijn bevoegd heid ligt. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. De Commissaris-Generaal van Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester benoemd: den chef de bureau J. Kranenburg te Rotterdam tot burgemeester van Hoog land; den gemeenteambtenaar G. J. Vooys te Goedereede tot burgem'eester van Has selt en den heer T. O. van der Weide te Bloemendaal tot burgemeester van Velzen. GROOT NATIONAAL ZANGFEEST. Op Zondagmiddag 6 Sept. a.s. zal het eerste groote Nationale Zangfeest op den Dam te Amsterdam worden gehouden. Het zangfeest zelf vangt om 14.30 aan, maar vooraf zal van 13.45 tot 14.15 uur de heer Vermaak, stadsbeiaardier van de St. Bavo te Haarlem, het carillon van het Pa leis op den Dam bespelen. Van 14.15 uur tot 14.30 uur speelt het groote Harmonie- Orkest van den Nederlandsche Omroep, onder leiding van den heer Jakma, marsch- muziek. Om 14.30 uur vangt het Zangfeest aan met een korte toespraak van den heer S. Plekker, leider van de Stichting Nationaal Zangfeest. De uil?'te voeren liederen worden steeds met een verbindende tekst ingeleid. Deze verbindende woorden zijn gedicht door den heer J. A. van Kersbergen en worden uit gesproken door den acteur Willem van der Veer. Ongeveer 4 a 5000 zangers en zangeres sen, begeleid door 200 musici, zullen de liederen ten gehoore brengen. De medewerkende orkesten zijn: het groot Harmonie-Orkest van den Neder- landschen Omroep; de stafmuziekkorpsen van de Amsterdamsche- en Haagsche po litie en van den Nederlandschen Arbeids dienst. De uit te voeren liederen zullen worden gedirigeerd: door de heeren: P. Jakma, di rigent van den Nederlandschen Omroep, Willem de Meyer, zanginspecteur en diri gent in Vlaanderen, Henk van den Berg, koordirigent te 's-Gravenhage, Stephen Jansen en Herman Dijkstra koordirigenten te Amsterdam. Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat de helft van den Dam geheel voor het publiek vrij is en men gratis het Zangfeest kan bijwonen. Plaatsen voor het gereserveerde gedeelte zijn in voorverkoop bij hotelportiers a 1.50 verkrijgbaar, terwijl de desteerende kaarten op Zondagmiddag vanaf 13.30 uur op den Nieuwend'jjk, hoek Gravenstraat, verkrijgbaar zullen zijn a 0.50 per stuk. OOK DIT JAAR INZAMELING VAN RIJKSWEGE VAN EIKELS, BEU- KENOOTJES EN KASTANJES. Evenals het vorig jaar is ook nu weer de inzameling van eikels, beukenootjes en kastanjes van rijkswege geregeld. Het land is voor de inzameling verdeeld in tien districten, aan het hoofd van» elk waarvan een hoofdagent staat. Als zooda nig zijn aangewezen deskundigen op het gebied van boschbouw, boomkweekerij en zaadteelt. In een officieele publicatie, el ders in dit blad opgenomen, zijn de namen en adressen - dezer hoofdagenten vermeld. De hoofdagenten hebben in het algemeen tot taak, maatregelen te treffen voor de inz&meling in hun werkgebied en voor het vervoer naar de verwerkers. Onder goed keuring van het A. V. B. A. zullen de hoofd agenten een voldoend aantal agenten aan stellen, waarbij zij uit den aard der zaak aan die streken, waar zich vele eiken, beu ken en kastanjeboomen bevinden, speciale aandacht zullen wijden. Als agent kunnen fungeeren personen, die in zekere mate van de desbetreffende producten op de hoogte zijn en over een voldoende opslagruimte oeschikken. Hebben zij zich ook reeds vroe ger met deze soort arbeid beziggehouden, dan is dit natuurlijk een aanbeveling. Wie agent wil worden, moet zich niet met het A. V. B. A., maar met den hoofdagent van de streek, waar hij woont, in verbinding stellen. Een ieder, die het wil, kan rapen. Men heeft hiervoor geen vergunning noo- dig en zal een nader vast te stellen prijs van de agenten ontvangen by inlevering. Natuurlyk zullen de vruchten moeten vol doen aan de eischen, die de agenten zul len stellen. Zij zullen in het algemeen zoo droog mogelijk moeten zijn, zoodat geen schimmel of broeiing kan ontstaan en zy zullen, vrij moeten zijn van doppen of bol sters, zand, steenen en ander vuil. De bezitters van afgesloten, particu liere terreinen zijn verplicht om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatselijken agent af te leveren. Wenschen de grondbezitters ze niet zeiven te laten verzamelen, dan moeten zij toestaan, dat rapers die de agent zal aanwijzen, de vruchten zullen verzamelen. De Nederlandsche Volksdlenst telt reeds 35.000 vrijwillige medewerkers en dui zenden leden. Blijft geen buitenstaander, «duit u ook aan. GEMENGDE BERICHTEN DE MOORD OP HET 8-JARIG MEISJE TE ARNHEM. Gearresteerde zuster legt bekentenis af. Op Zondag 19 Juli werd zooals be kend het 8-jarig dochtertje van de fa milie van Braak, wonende aan den Kla- rendalscheweg te Arnhem, vermoord aan den weg langs 't Hazegrietje aldaar gevon den. Als verdacht van dezen moord had de politie een zuster van het jeugdige slacht offer, de 23-jarige G. H. W. van B. gearres teerd, aangezien deze zuster omtrent den moord bijzonderheden had verteld, welke zij anders onmogelijk had kunnen weten. Tot nu toe had deze iuster hardnekkig ontkend iets van den moord af te weten. Niettemin waren zooveel aanwijzingen te gen haar verzameld, dat zij in het huis van bewaring werd ingesloten. Naar wij vernemen heeft het meisje thans bekend den moord gepleegd te hebben. Zwingelstal uitgebrand. Dinsdagmid dag sloeg de bliksem in den zwingelstal van J. de Smet aan den Asscheweg bij Hulst. Daar de bliksemschicht van achter naar voor de geheele werkplaats doorvloog, stond in een minimum van tijd alles in lichter laaie. De eigenaar en vijf knechten bevonden zich gelukkig juist bij de deur, waardoor zij zich, doodelijk verschrikt, on middellijk in veiligheid konden brengen. De Hulster brandweer kon niets meer red den. Alleen de motor, die apart stond, is gespaard. Kapitale boerderij afgebrand. Door blikseminslag ontstond in den nacht van Maandag op Dinsdag brand in de kapitale boerderij van den heer H. Nahuis in de buurtschap Haarle bij Nyverdal. In een oogwenk stond alles in lichter laaie, zoodat de brandweer van Haarle en die uit Nyver dal eigenlijk niets konden uitrichten. De geheele boerderij met inboedel werd een prooi der vlammen. Een drachtig varken kwam ook in de vlammen om. Het andere vee bevond zich in de weide. De bewoners konden zich met veel moeite in veiligheid stellen. Huis en inboedel waren verzekerd. Felle jacht op een frauduleuzen slachter. De inwoners van de Kampstraat en om geving te Hilversum werden gisternacht op geschrikt door een aantal revolverschoten. De economische recherche was in samen werking met ambtenaren van den C.C.C.D. op jacht naar een frauduleuzen slachter, die echter de vlucht nam bij de komst der politie. Tien schoten werden op den vluch teling afgevuurd. Hoewel deze waarschijn lijk verwond geraakte, wist hij te ontsnap pen. 4 Complot van frauduleuze slachters ont dekt. In de afgeloopen dagen is te Baarn een comulot van frapduleuze slachters ont dekt. Niet minder dan 15 personen werden gearresteerd, die zich aan deze slachtingen hebben schuldig gemaakt, terwijl voorts 25 kooplieden, voor het meerendeel uit Am sterdam afkomstig, werden aangehouden, die het vleesch opkochten en clandestien verhandelden. Het onderzoek is nog in vol len gang. VRIJDAG, 4 Sept. Mis v. d. vorigen Zon dag: Protector. Geen Gloria, 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Groen, N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis v. h. H. Hart van Jesus: Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. VRIJDAG: Mis v. d. H. Rosa van Viter- bo, Maagd: Loquebar. Gloria, 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. SPORT oV, U de oo hcoTcfeï ddk^vincif wees niet- DAPPfstel hem VJ4.P. Claudiu»-Pax Hollend a VOETBAL A. S. C.Hillinen. Voor den wedstrijd tegen Hillinen is het A. S. C.-elftal samen gesteld uit: Doel: B. Jacquet; achter: W. de Roo en H. Kok; midden: W. Rietbergen, J. van Duyn en J. Sloos; voor: J. van Nie- rop, H. Snelleman, J. Aniba, J. de Troye en J. de la Bije. Bij dezen wedstrijd zal door den N. V. B. aan A. S. C. de bonds- wimpel voor het vijf tig jarig bestaan wor den uitgereikt. De wedstrijd A. S. C. Ill—H. V. V. IV is uitgesteld. WATERPOLO De Zijl IZian I. Vrijdagavond om half acht worden in de Zweminrichting „De Zijl" gespeeld de waterpolo wedstrij den De Zijl IZiao I (den Haag), Maas II H.P.C. IV (toelatingswedstryd). BILJARTEN Het tournooi te Aotterdam. Gisteren is te Rotterdam het 8-daagsche tournooi voortgezet met de wedstrijden 452. De uitslagen zyn: Vreeswijk 400 32 87 12.50 Jacolbs 225 30 40 7.03 De Leeuw .400 14 190 28.57 Jacoibs 176 14 44 12.57 v. d. Pol 400 25 113 16.— Dommering 293 25 51 11,72 Sweering 400 18 1201 20.22 Dommering 400 24 75 16.66 Vreeswijk 217 18 46 14.83 Jacobs F 326 24 106 13.57 v. d. Pol 400 6 247 66.66 Sweering 189 6 170 31.50 De Leeuw 400 18 80 22.22 Vreeswijk 123 18 44 6.83 v. d. Pol 400 15 84 26,66 De Leeuw 176 15 39 11.66 Sweering 400 18 62 22.22 Dommering 200 18 60 11.11 De eindstand luidt: gew. pnt. Ibrt. h.s. gem. 1. v. d. Pol 4 1973 88 247 22.42 2. De Leeuw 4 177'5 97 194 18.24 3. Sweering 3 1439 75 170 19.18 4. Vreeswijk 2 1328 130 87 10.15 5. Jacobs 1 1488 125 106 11.84 6. Dommering 1 1469 159 75 9.23 PAARDENSPORT Duindigt. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden draverijen en ren nen zijn als volgt: Ulevellenprijs, prijzen draverij 4e klasse, afstand plm. 1740 m. 1. Faust van H. de Vries in een totaaltijd van 2 min. -43,8 sec. en met een k.m.-tjjd van 1 min. 36,4 sec. totalisator winnend 4,20, plaats 1,50. 2. Evening Star van stal Wassenaar, plaats 1,50, 3. Claudy Scott van J. A. Post f 2,50; 4. de Fanfare Prinses van Ph. Knijnen- burg 1,90. Prijs van Rotterdam voor paarden van 2 jaar en ouder, die dit jaar geen prijs van 500 gulden gewonnen hebben; voor amateurrijders, afstand ongeveer 2000 m. 1. Crimee van dr. M. H. P. M. Eijsvogel in een totaaltijd van 2 min. 20,8 toto win nend 4,60, plaats 1,60; 2. Little May Dun van G. van Beest Holle 1,90; 3. Janioule van A. H. de Wilde 2,80. Uitblinkersprijs, pry zendraverij 3e en 4e klasse, afstand 2200 m. 1. Edel Scott van stal Amsterdam in een totaaltijd van 3 min. 24,6 sec. en een k.m.tijd van 1 min. 32,3 sec. tot. winnend 1,40, pl. f 1,30, 2. Faust van H. de Vries 1,90; 3. Dictator Spears van Ph. Knijnenburg 1,60. Heideprijs, handicap a, voor paarden, van 3 jaar en ouder, die noch dit jaar 2000 gewonnen hebben, noch sinds 1 Jam 1941 een prijs van 1200. Afstand onge veer 2100 meter. 1. Sirdar van stal Avanti in een totaaltijd van 2 min. 22 sec. tot. winnend f 2,70, plaats 1.50; 2. Indian Prin ce van W. Jochems f 3,30; 3. Savorna van stal Carolinehoeve f 3, Uiver.prijs, prijzendraverij 2e en 3e kl., afstand 2000 m. 1. De Fanfare Prinses van Ph. Knijnenburg in een totaaltijd van 3 min. 5,6 sec. en met een kmtijd1 van 1 min. 32,8 sec. tot winnend 29,plaats 4.70; 2. Elisabeth van A. Brouwer 3.30; 3. Cro- ton van stal Minerva f 1,50; 4. Akron B. van R. J. Meinardi 2,40. Gouden Droomprijs, voor hengsten en merries van 2 jaar en ouder, afstand on geveer 1200 m. 1. In stalveiband petite ar tiste en pastille van P. van Weelden met een tijd van 1 min. 17,4 sef. toto winnend: 6,80 en plaats voor petite artiste 1,90; 2. Le Beguin van H. G. Dekkers 1,30. Utopiaprijs, Heatprijzendraverij le kl., afstand 1700 m. le Heat: 1. Dutch Hanover van stal R. totaaltijd 2 min. 30,5 sec en een k.m.tijd van 1 min. 27,6 sec. toto winnend 9,10, pl. 1,40. 2. Abdullah Scott van J. Smit 1,30; 3. Axkit van stal Hollandia 2,40; 2e Heat: 1. Dutch Hanover totaaltijd 2 min. 30,6 sec. km.tijd 1 min. 27,6 sec. toto winnend f 2,10, plaats 1,50; 2. Zoon van Silladar van stal Good Luck 11,20. Tot. def.: 1. Dutch Hanover winnend 2,40, pl. ƒ.1,30; 2. Zoon van Silladar f 3,80 en 3. Ad miral Guy van E. G. in 't Veen f 2,30. SeptemJber-hordenren voor alle paarden van 4 jaar en ouder, afstand 3350 meter. 1. Temperance van G. van Beest Holle in 4 min. 9 sec. toto winend f 14,80, 'plaats 1,80; 2. Cassagnac van H. J. Dekkers 1,20; 3. Callitea van stal Wertha 1,80. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELZEN 15) Rob bleef zwijgend voor zich uitstaren. Hij zag weer Gaby's verrukt gezichte, toen ze 't hem vertelde. ,,'t Gaat om het levensgeluk van uw kind", zei hij ernstig, „het is dunkt me niet voldoende, alleen te vragen of haar keus naar uw zin is." Madeleine richtte zich driftig op. Het hinderde haar, dat hij voor z'n zuster par tij koos. „Wat heeft die jonge man voor inkomsten. Moeten ze van dat geschrijf le ven en te oordeelen naar 't exemplaar dat wij gelezen hebben, zal de godsdienst ook niet diep zitten. Met dat alles schynt Gaby, die anders zoo kieskesurig is, gen rekening te houden. „Breed zullen ze 't niet krijgen, vermoed ik, wat 't overige betreft: u weet misschien dat Sanders een vriend heeft bij de paters Benedictijnen in Egmond, die heb 'k van morgen om enkele inlichtingen geschreven buiten weten *van Gaby laten we dat antwoord eerst eens afwachten voor u een beslissing neemt." „Madeleine lachte spottend. „Gaby heeft zelf al beslist, dat meent ze ten minste en ze is koppig genoeg om haar wil door te zetten. Nog geen twee jaar geleden wees ze jouw vriend een door en door degelijke ke rel met een pracht practijk van de hand, wilde ze niet aan trouwen denken." „Liefde laat zich niet dwingen, moeder. Eén ding raad ik u wees niet te hard te gen Gaby. U noemt haar altijd koud, maar ik geloof, dat ze meer behoefte aan liefde heeft, dan wij vermoeden." Bij zichzelf dacht hij: „misschien zou ze deze stap nooit doen, als u getracht had, haar te begrij pen zooals hij mij gedaan hebt." De eerste bij wie Madeleine na haar on derhoud met Gaby troost zocht, was Miep van Doornwijck. Sedert de verloving van Rob met Elze, was de vriendschap tus schen beide moeders sterk toegenomen. Of schoon Madeleine de keuze van haar zoon nooit beinvloed had was ze overgelukkig, toen deze op het oudste meisje van Doorn wijck viel. Een dochter uit dit hechte, de gelijk katholieke gezin, leek haar voor Rob een gewenschte partij. Miiep hoorde rustig, zonder te onderbre ken de bittere klachten aan. Eerlijkheids halve moest ze toegeven, dat ze niet graag in dezelfde omstandigheden zou hebben verkeerd. „Ze kan doen wat ze wil", besloot Made leine, „maar één ding heb ik gezegd: bij mij aan huis behoeft hy niet meer te ko men; ken je hem?" „Een enkele maal gezien!" „Dan behoef 'k je niets te zeggen, 't Is mij onbegrijpelijk, dat een meisje als Gaby zich door een dergelijk individu laat in palmen, terwijl ze een prachtige gelegen heid heeft laten voorbij gaan onder voor wendsel uitsluitend voor de kunst te wil len leven." „Beste Madeleine, het leven zet ons altijd voor verrassingen. Denk eens aan m'n zus Loek. Hoe heb 'k me tegen haar huwelijk met Warsage verezet en niettegenstaande alles wat er gebeurd is, weet 'k, dat ze haar stap nooit berouwd heeft." „Warsage is in elk geval een gentleman en je zult moeten toegeven, dat hij haar nog altijd op de handen draagt." Er klonk afkeuring in Miep's stem toen ze zei: „Loek heeft ook alles voor hem op geofferd, zelfs Tom moest naar kostschool om naar hartelust met Han te kunnen rei zen." „Misschien had ze hem anders nooit zoo volkomen gewonnen." Elsje stoorde hun onderhoud. Ze kuste haar schoonmoeder hartelijk, ,,'t Nieuwtje gehoord. O, ja van Rob natuurlyk." „Belachelijk hoe Gaby 't aandurft snap 'k niet, Jaap zegt, dat hy dikwijls ter nauwernood weet rond te komen, maar Rob zegt, dat die vriend van Mark uit Egmond, heel sympathiek over hem geschreven heeft". Madeleine haalde de schouders op. „Dat moet nu alles goed maken, ik blijf er bij dat het een onverantwoordelijke stap is." Ele zocht een ander onderwerp. Ze had met Rob ernstig verschil van meening ge had. Hij was er rond voor uitgekomen, dat hij Gaby's partij koos en van haar ver wachtte, dat ze dit eveneens zou doen. Hef tig had hij Gaby's goed recht verdedigd en was ten slotte met het plan te voorschijn gekomen, de eerste Zondag de beste, dat 't mooi weer was een wagentje te huren en naar Bussum te rijden. Ofschoon maar half overtuigd had ze toegestemd: Gaby had het thuis niet gemakkelijk, dat begreep ze wel. Voor het houten bruggetje stopte de auto. 't Had Rob heel wat moeite gekost de afgelegen boerderij te vinden. Mark kwam hen tegemoet. „Wat een verrassing. Hij kuste Gaby en reikte de anderen de hand. Een uitgezoch te dag, lui, ik heb de stoelen maar buiten gezet." De deur van de schuur stond dyd open. „Eerst m'n verblijf eens in oogenschouw nemen? Ga gerust binnen." In de kleine ruimte, die als zomer-op- trekje had dienst gedaan, maakte een divan, een geel gelakt tafeltje en twee dito stoelen 't geheele meubilair uit. En toch hoe weinig dit was, enkele kleinigheden, als een roode mat op den vloer, de ge bloemde gordijntjes voor de kleine raam pjes, een Keulsche pot met forsytia, gaf het geheel een fleurig aanzien. „Wat gezellig", zei Gaby, „heb je dat zelf zoo ingericht?" „Een beetje opgeknapt wel de spul len heb 'k van boer Harmsen in bruikleen, vroeger logeerde hier een schilder. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2