DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND WOENSDAG 2 SEPTEMBER 18 33ste Jaargang No. 10343 S)e Gclcbcli^6oii^airit C. m. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 STRIJDT VOOR EUROPA Bressen rond Stalingrad Het Duitsche weermachtbericht van gis teren luidt: „Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban braken Duitsche en Roemeen- sche troepen taai vijandelijk „verzet en be reikten zij de Oostkust van de Zwarte Zee. De stad en haven Anapa werd door Roe- meensche troepen genomen. Duitsche motortorpedobooten vielen in de Zwarte Zee een beschermd convooi aan en brachten twee schepen met een geza- menlijken inhoud van 4500 brt. tot zinken, waaronder een tankschip. In de Straat van Kertsj beschoot eigen kustartillerie een formatie vijandelijke mo torbooten, waarvan er twee brandend ble ven liggen. Ten Zuiden van Stalingrad vergrootten divisies infanterie en snelle formaties in hevige gevechten de bres in de vijandelijke verdedigingsinstallaties. In een snellen op- marsch in de richting van de stad namen zij een belangrijk heuvelachtig terrein in bezit. Een vijandelijke pantsertrein werd vernietigd. Het krachtige optreden van de luchtmacht droeg tot het breken van het vijandelijke verzet bij. In den afgeloopen nacht werden zware bomaanvallen op Sta lingrad en verscheidene vliegvelden ten Oosten van de Wolga uitgevoerd. Het aantal der sedert 11 Augustus ten Zuid-Westen van Kaluga in zware en suc cesvolle afweergevechten vernietigde bol sjewistische tanks is tot 868 gestegen. Ten Noord-Westen van Medyn en bij Rzjef mislukten nieuwe, door tanks ge steunde aanvallen van den vijand. De in hevigen afweerstrijd staande troepen wer den door formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers doeltreffend ontlast. De gisteren vermelde afdeeling stormge- schut schoot opnieuw 30 vijandelijke tanks -kapot. Ten Zuiden van'het Ladogameer duren de gevechten voort. Verscheidene aanvallen van den vijand werden, deels in een tegen aanval, afgeslagen. Op het^meer werd een bolsjewistische kanonneerboot door een luchtaanval ver nietigd. Een Duitsche mijnenveger heeft op de Oostzee een bolsjewistische duikboot tot zinken gebracht. In het hooge Noorden werden in den af geloopen nacht militaire installaties van Archangel gebombardeerd, waardoor ver scheidene zware branden ontstonden. De bolsjewistische luchtmacht verloor in de laatste twee dagen in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie 182 vliegtuigen, vijftien andere toestellen werden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. In de beide laatste nachten bestookten formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen versoheidene Britsche vliegvelden ten Zui den van Aelxandrië en ten Noord-Westen van Cairo met bommen van zwaar kaliber, alsmede met duizenden brandbommen. In de installaties van het vliegveld en tusschen op den grond staande vliegtuigen werden ontploffingen en zware branden waargeno men. De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699.100 brt. tot zinken gebracht. Hiervan werden 106 schepen met een gezamenlijken inhoud van 667.184 brt. door duikbooten en 5 schepen met een tota len inhoud van 32.000 brt. door motortor pedobooten vernietigd; 23 andere schepen DE STRIJD Een maand lang reeds duurt de slag om Rzjef, een stad gelegen aan de Wolga ten Westen van Moskou. Deze belangrijk® voorpost bevindt zich in handen der Duitsche troepen. Het is de Sovjet-troepen, ondanks den massalen in zet van menschen en materiaal niet gelukt het gesloten Duitsche front te doorbreken. Dit front loopt van Azjef via den spoor weg tot Wjasma, buigt van daar naar het Zuid-Westen van Kaloega en vervolgens langs de spoorweg Koselsk. (Zie de kaart). met een geübmenlijken inhoud van meer dan 130.000 brt. werden getorpedeerd. De volgende vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht: het vliegtuig moederschip Eagle, een hulpkruiser van 12.000 brt., 2 torpedojagers, een duikboot, 10 motortorpedobooten, 3 bewakingsvaar tuigen en 3 kleinere vaartuigen. Beschadigd werden twee torpedojagers en talrijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de lucht macht 14 koopvaardijschepen met een tota len inhoud van 109.000 brt. tot zinken en beschadigde zij 12 andere koopvaardijsche pen, welker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijande lijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: 1 kruiser, 4 torpedojagers, een duikboot, een torpedoboot, een motortorpedoboot, een be wakingsvaartuig en een convooivaartuig. Beschadigd werden twee vliegtuigmoeder schepen, 12 kruisers resp. torpedojagers, 4 motortorpedobooten, een stormboot voor landingen, een convooivaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oor logsschepen verloor de vijandelijke scheep vaart zoodoende in de maand Augustus in totaal 125 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 brt. 35 andere schepen met een totalen inhoud van ongeveer 200.000 brt. werden getorpedeerd, resp. door bomtreffers zwaar beschadigd. Van het Russische front Ten aanzien van de gevechten aan het Oostelijk front deelt het opperbevel der Duitsche weermacht aanvullend mede; In het gebied van Stalingrad hebben de bolsjewieken getracht iri hun met de zwaarste kazematten versterkte defensie stellingen het verder oprukken der Duit sche troepen te stuiten. Desondanks dron gen de Duitsche formaties infanterie en tanks dieper het vestingterrein binnen en hakten daarbij de bezetting van een vijan delijken stellingsector in de pan. Afweer geschut vernielde 51 vijandelijke veldver- sterkingen. Ten N.W. van Stalingrad heeft het luchtwapen bijzonder fel de vijande lijke verdedigingsinstallaties aangevallen, ftuim 30 tanks en 15 kanonnen werden ver nield. Vijftien vliegtuigen werden op den grond verwoest. Jagers en afweergeschut brachten 54 vijandelijke vliegtuigen ten val De afweergevechten in den middensector leverden den Duitschen troepen plaatse lijke successen op, terwijl de bolsjewisten uiterst zware verliezen aan menschen en wapens leden.. Ten Westen van Kaluga werd in een tegenaanval een zwaaromstre- den hoogte veroverd en tegen alle vijande lijke aanvallen verdedigd. In het gebied ten .Noord-Westen van Medyn hebben de bolsjewisten door hun dé vorige dagen ge leden zware verliezen slechts onsamenhan gende op zich zelf staande aanvallen kun nen ondernemen, welke in het geconcen treerde vuur van infanterie en artillerie ineenstortten. Ook in het gevechtsgebied van Rzjef heeft de vijand zijn vruchtelooze partieele aanvallen voortgezet. Een Duitsche stoot troep dreef een vijandelijk steunpunt uit een en bracht een aantal gevangenen en belangrijke verkenningsresultaten binnen. Bij den afweer van een vijandelijken tank- aanval zijn 30 vijandelijke tanks vernield. Het luchtwapen bestreed met groot succes vijandelijke concentraties. Zonder eigen verliezen werden door Duitsche jagers 7 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front kwamen plaatselijke gevech- OM RZJEF. Het is voor de Sovjet-troepen van veel belang de stad Rzjef wederom in handen te krijgen; vandaar het door Moskou inge leid tegenoffensief. Wel zijn eenige plaat selijke vorderingen gemaakt waardoor de Sovjet-troepen eenige terreinwinst hebben gemaakt. Dit was het gevolg van het feit, ilat het Duitsche opperbevel tot kleine ver kortingen was overgegaan. Het front in den centralen sector blijft echter Voor den vijand gesloten. ten tot ontwikkeling, waarbij de vijand ohder zware verliezen teruggeslagen werd. Zoowel, ten Zuid-Oosten van het Ilm en- meer als aan het Ladogameer werden bij den afweer van vijandelijke aanvallen tal rijke vijandelijke tanks en kanonnen bui ten gevecht gesteld. Duitsche jagers en af weergeschut brachtei) boven de gevechts sectoren in het Noorden van het Oostelijke front 12-vijandelijke vliegtuigen ten val. De bezetting van Anapa. De A.N.P.-correspondent meldt: Nu Roe- meensche troepen Anapa bezet en daar mede de Zwarte Zeekust bereikt hebben, is het geheele schiereiland Taman van het overige operatiegebied afgesloten. Novo- rossisk, na den val van Sebastopol de be langrijkste marinehaven aan de Zwarte Zee, waarover de bolsjewisten nog de be schikking hebben, wordt thans van twee zijden bedreigd, aan den eenen kant door de Roemeensche troepen, die Anapa hebben veroverd en thans langs de kust strook naar Nvorossisk kunnen oprukken, aan den anderen kant door de van Kras nodar oprukkende colonne, die reeds voor bij Krimskaja staat. Of en in hoeverre de troepen, die Anapa verdedigdert, zich op Novorossisk terug hebben kunnen trekken, is niet bekend, doch men acht hier de mo gelijkheid dat deze troepen zich in veilig heid hebber kunnen brengen niet zeer groot. Merkwaardig is dat bij de gevechten aan de kust de Zwarte Zee vloot der bolsjewis ten tot dusver nog niet heeft ingegrepen. Kalatsj in Duitsche handen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt omtrent de gevechten van gisteren om de vesting Stalingrad nog mede: Reeds eenige dagen geleden heeft een Neder-Saksische divisie door een verme tele, onverwachte actie de stad Kalatsj, ten Oosten van den Don, veroverd. Twee ge mengde aanvalsgroepen, bestaande uit in fanterie, pioniers, pantser jagers, artillerie en luchtdoelartillerie, drongen, nadat de vijandelijke batterijen tot zwijgen waren gebracht, de stad binnen. In de straten der stad werd om elk huis gevochten. Met vlammenwerpers rookten de pioniers de haarden van verzet uit. Na vier uren van verbitterde straatgevechten waren stad en station stevig in Duitsche handen. De bol sjewisten verloren talrijke gevangenen en leden zware verliezen. Met Kalatsj is de belangrijkste pijler van het Westelijk front van het vestingstelsel van Stalingrad ver loren gegaan. Krasno-Medwidewskaja genomen. Gebruik makend van het gisteren bij de doorbraak ten Zuiden van den benedenloop van de Koeban behaalde succes hebben Duitsche troepen het flink versterkte plaatsje Krasno-Medwidewskaja, dat ten Oosten van Anapa ligt, veroverd. Fransch West-Afrlka tegenspraak van geruchten. Het Fransche ministerie van voorlichting publiceert het volgende communiqué: Verscheidene buitenlandsche nieuwsbu- reaux hebben geruchten van Russischen en Engelschen oorsprong verspreid, als zou de Duitsche regeering van de Fransche regee ring toestemming hebben geëischt tot be zetting van steunpunten in Fransch-West- Afrika. Enkele- dezer bureaux hebben zelfs be weerd, dat Duitsche troepen te Dakar zijn aangekomen. De Fransche regeering dementeert deze leugenachtige mededeelingen formeel. Zij verlengen slechts de lijst valsche berichten, die al twee jaar lang door Londen en Mos kou worden rondgestrooid. De gouverneur-generaal van Fransch- West-Afrika, generaal Boisson, is Dinsdag middag onverwacht per vliegtuig in Vichy aangekomen. Hij werd terstond ontvangen door maarschalk Pétain, met wien hij een langdurig onderhoud had, waarna hij terug keerde naar West-Afrika. Voorts ontving het Fransche staatshoofd o.a. den voorzitter en oprichter van het Fransche legioen van frontstrijders in Noord-Afrika, generaal Frangois. NEW YORK TIMES OVER DIEPPE. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat ook de Amerikaansche pers thans erkent, dat Dieppe een nederlaag is geweest. Zoo con stateert de correspondent der New York Times te Londen, dat Dieppe onmiskenbaar een leer is geweest. De militaire deskundi gen zijn min of meer van meening, dat een nieuwe poging met alle beschikbare midde len der geallieerden geen kans op succes biedt en aan Sowjet-Rusland in geenerlei vorm verlichting kan brengen. BRITSCHE BOMMENWERPERS BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers zijn den afge loopen nacht in geringen getale naar West- Duitschland gevlogen. Boven enkele plaat sen werden brand- en brisantbommen uit geworpen. Drie der toestellen werden neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen 's nachts voor den oorlog belangrijke in stallaties in midden- en Oost-Engeland met waargenomen succes aan. MISLUKTE LANDINGSPOGING OP CERIGOTTO. Ten aanzien van de vy andelij ke landings poging op het kleine eiland Cerigotto, ten Noord-Westen van Kreta, waarvan het Ita- liaansche weermachtsbericht van gisteren melding maakte, wordt van bevoegde zijde nog medegedeeld, dat de landingstroepen reeds bij hun eerste poging met verliezen op de vlucht werden gedreven door het vastberaden optreden der Italiaansche kust- bescherming. TOJO VERVANGT TOGO. Als Japansch minister van buitenl. zaken. Het voorlichtingsbureau der Japansche regeering heeft meegedeeld, dat de minis ter van buitenlandsche zaken, Togo, van daag om persoonlijke redenen zijn ontslag gevraagd heeft. Minister-president Tojo werd door den Keizer ontvangen en bracht verslag uit. De Keizer aanvaardde het ont slag van Togo en belaste Tojo met de por tefeuille van buitenlandsche zaken. Tojo voert thans behalve het minister- presidentschap de portefeuilles van buiten landsche zaken en van oorlog. 0 Het plotselinge aftreden van Togo en de overneming van diens pdst door den mi nisterpresident, wordt hedenavond in wel ingelichte kringen te Tokio zoodanig ge- interpreteerd, dat hiermede waarschijnlijk geen belangrijke wijziging komt in de Ja pansche buitenlandsche politiek, vooral niet ten aanzien van het Westen. Inmid dels is er geen aanwijzing in officieele kringen, of Tojo voor ombepaalden tijd zijn drievoudige functie van premier, minister van buitenlandsche zaken en van oorlog zal behouden of dat in de naaste toekomst een geschikte candidaat zal worden aange wezen om de opvolger te worden van To go op den post van minister van buiten landsche zaken. In sommige kringen is men van meening, dat Tojo altijd voor stander is geweest van vereenvoudiging van het binnenlandsche bestuur. Daarom zo,u de premier persoonlijk aan deze rege ling de voorkeur geven, aangezien hij bo vendien zichzelf het best er toe in staat acht de belangrijke draden der politiek in oorlogstijd in zijn handen te vereenigen. JAPANSCH MINISTERIE VOOR GROOT- OOST-AZIë OPGERICHT. In een heden gehouden zitting heeft de Japansche regeering besloten een ministe rie voor Groot Oost Azië op te richten. Dit ministerie zal een algemeen orgaan zijn voor het uitvoeren van de bewindstaak op het gebied van politiek, economie en cul tuur in Groot-Oost-Azië, met uitzondering van het eigenlijke Japan. PACIFICATIE VAN CHINA. De Japansche militaire woordvoerder te Sjanghai heeft medegedeeld, dat vandaag in het gebied van Sjanghai een pacificatie campagne is begonnen, die langzamerhand over geheel China zal worden uitgebreid. In samenwerking met de Ohineesche civie le autoriteiten zal het Japansche leger alle factoren van onrust doen verdwijnen en herbouw en verkeer bevorderen om een stabielen toestand te scheppen. De woord voerder zeide in dit plan een doeltreffend middel voor de liquidatie van het Ohinee sche conflict te zien. WAPENOPSLAGPLAATSEN IN NOORD- IERLAND GEVONDEN. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Bel fast, dat de Noord-Iersche politie twee wa penopslagplaatsen van dusdanigen om vang heeft ontdekt, dat duidelijk is dat een grootsoheepsche opstand in het voorne men heeft gelegen, waarschijnlijks als ver geldingsmaatregel voor de arrestatie van den Ier Thomas Williams. De eene opslagplaats is de grootste, die men ooit in Noord-Ierland heeft gevonden. O.a. heeft men Lewis-machinegeweren, (machinepistolen, granaten, munitie en ont plofbare stoffen aangetroffen. Er bestaat geen twijfel, aldus het bericht uit Belfast, dat deze wapens verdeeld moesten worden onder de leden der I.R.A. en men meent, dat dit tot op zekere hoogte reeds is geschied. De politie van Ulster heeft verklaard, dat men moet zijn voorbereid op even- tueele incidenten. Voor alle dingen ver wacht men een bestorming van de gevan genis. De „legerraad1" van de I.R.A. heeft een waarschuwing gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Amerikaansche sol daten de verantwoordelijkheid moeten dra gen, als zij betrokken worden bij onlusten van eenigerlei aard. Voorts heeft de politie te Belfast giste ren 13 personen gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn geweest bij een schietpar tij om een boerderij, waarbij iemand werd gedood. LEDEN VAN HET EGYPTISCHE KONINGSHUIS GEARRESTEERD. Volgens Italiaansche persberichten zijn in Egypte vijf leden van het koningshuis, onder wie zich Sabri Pasja, de oom van ko ning Faroek bevindt, door de Britten ge arresteerd. Omtrent het lot en de verblijf plaats van de gearresteerden is niets be kend. Het koninklijke slot wordt door En- gelsche troepen zeer streng bewaakt. Volgens een ander bericht zijn er van de 6000 Egyptische nationalisten, die de vorige week zijn gearresteerd, reeds 2000 naar de concentratiekampen op het schiereiland Si nai overgebracht. REVOLUTIONNAIR COMPLOT IN ECUADOR. Naar uit Ecuador wordt gemeld, is daar Dindagmorgen een revolutionnair complot ontdekt. Verscheiden arrestaties hadden plaats. Onder de arrestanten bevinden zich ook partijgangers van den gewezen president der republiek Velasco Ibarra. Herhaaldelijk zijn dit jaar pogingen on dernomen om president Arroyo del Rio ten val te brengen. Het schijnt, dat deze on lusten voortkomen uit ontevredenheid over de grensregelingen tusschen Peru en Ecuador. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: WINST VOOR EIGEN VOLK! BINNENLAND Ruim 300 Nederlandsche Vri jwilligers naar het Oost front vertrokken Gisteren zijn weer ruim 300 Nederland sche vrijwilligers naar het Oostfront ver trokken. Na een grondige opleiding, in de moderne Duitsche kazernes, zullen de mannen aan het front bewijzen, dat de oude geest van groote mannen, uit een roemrijk verleden, zijn daadkracht niet verloren heeft. Naast hun Duitsche kameraden en vrijwilligers uit bijna alle landen van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station te 's-Gravenhage ver zameld. DE JEUGDSTORM NAAR WEENEN EN MILAAN. Vrijdag 11 September zal de hoofdstor- mer C. van Geelkerken aan het hoofd van een deputatie van den jeugdstorm uit Utercht naar Weenen vertrekken om Ne derland te vertegenwoordigen op een con gres waar een Europeesche jeugdorganisa tie in het leven zal worden geroepen. Aan dit congres zullen niet minder dan 16 lan den deelnemen. Uit Nederland gaan 18 k 20 jeugdstormers, die ieder voor zich een afdeeling van den jeugdstorm vertegen woordigen. Een gedeelte van deze deputa tie zal 20 September doorgaan naar Milaan, waar de groote Europeesche jeugdwedstrij den zullen worden gehouden. Aan deze wedstrijden zullen voor Nederland onge veer 75 stormers en stormsters deelnemen, die momenteel ernstig op hun taak worden voorbereid op het landgoed Rhjjnauwen bij Utrecht. Over hetgeen Nederland in Milaan zal kunnen bereiken is men zeer optimistisch gestemd. BURGEMEESTERS. K. M. Brouwers is ontslagen als burge meester van Schaesberg. A. Lindeman van Bloemen Waanders is op zijn verzoek als burgemeester van de gemeenten Spijkenisse en Hekelingen eer vol ontslagen. De werkloozenkas van het N.A.F. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft goedgekeurd het reglement voor de werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront en bepaald, dat aan deze organisatie te rekenen van 29 Juni 1942 subsidie ten behoeve van de werkloozenkas wordt verleend overeen komstig het werkloosheidsbesluit 1917 ten bedrage van 100 pet. van de bijdragen der leden. Voorts heeft voornoemde secretaris generaal goedgekeurd, dat te rekenen van 29 Juni 1942 de werkloozenkassen van de hieronder genoemde organisaties overgaan in de werkloozenkas van het Nederland sche Arbeidsfront: Algemeene Nederland sche Bouwarbeidersbond, Algemeene Ne derlandsche Diamantbewerkersbond, Ne derlandsche Vereeniging van Fabrieksar beiders (-sters), Algemeene Nederlandsche Typografenbond, Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius"', AlgefWe- ne Apothekers-Assistentenbond, Nederland sche Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel, Algemeene Nederlandsche Bond van Meubelmakers, Behangers, Hout bewerkers en aanverwante vakgenooten, Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel, Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, Algemeene Nederlandsche Metaalbewer- kersbond, Nationale Vakbond van Muziek instrumentmakers en -Stemmers, Algemee ne Nederlandsche Mijnwerkersbond, Neder landsche Bond van Technici, Bond van Werkmeesters, Technici en Opzichthoudend personeel, Nederlandsche Sigarenmakers- en Tabakbewerkers bond, Bond van arbei ders in de Textiel- en Kleedingindustrie, Nederlandsche Toonkunstenaarsbond, Ver eeniging van Scheepswerktuigkundigen, Vereeniging van Nederlandsche Gezagvoer ders en Stuurlieden ter Koopvaardij, Cen trale Bond van Transportarbeiders, Neder landsche Bond van arbeiders (-sters) in de Voedings- en Genotmiddelenbedrijven. Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen-SS. Deze foto spreekt voor zichzelf. Met glundere gezichten wondt het eten in ontvangst genomen SS-PK Fritz-VNP-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1