Sportpark Wassenaarscheweg. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1942 DE LE1DSCHE COURANT WEERBERICHT Zon onder 8.37 uur Zaterdagavond. Zon op 6.46 uur Zondagochtend. Zon onder 8.35 uur Zondagavond. Zon op 6.47 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. z9 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 10.14 uur op en gaat Zondagochtend om 11.42 uur onder. 30 Aug.: De maan komt Zondagavond om 10.40 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.49 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 21.5 gr. C. BINNENLAND NEDERLANDSCHE VERPLEEGSTERS NAAR HET OOSTFRONT. Met den trein van 7.20 uur zijn gisteren avond wederom tien Nederlandsche ver pleegsters uit 's-Graven(hage naar onze am bulance aan het Oostfront vertrokken. En kele maanden geleden waren reeds twintig harer collega's van 's-Gravenhage uit daar heen gegaan. By het afscheid aan het per ron der staatsspoor sprak de leider van de Nederlandsche ambulance, arts Galjart, de vertrekkende verpleegsters in hartelijke bewoordingen toe namens den comman dant van het vrijwilligers legioen Neder land, luitenant-generaal Seyffardt. Spreker legde daarbij den nadruk op de groote be- teekenis van den arbeid, waarvoor deze Nederlandsche zusters zich hebben ingezet. In het bijzonder zullen de Nederlandsche jongens, die aan het front strijden voor het nieuwe Europa, en die bereid zijn het hoogste offer, dat zij kunnen brengen, daarvoor te geven, de aanwezigheid van Nederlandsche verpleegsters op hoogen prijs stellen. Dokter Galjart wenschte al len een voorspoedige reis en een tot weer ziens. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ASSEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft den burgemeester van Zuidwolde Harm Boelens, onder ge lijktijdig eervol ontslag uit deze functie, benoemd tot burgemeester van Assen. Inkomstenbelasting werknemers café- en restaurantbedrijf. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft bepaald, dat werkgevers in het café- en. restaurantbedrijf gehouden zijn desge vraagd aan den inspécteur der belastingen opgaaf te verstrekken van den omzet van elk hunner werknemers in het laatstverloo- pen kalenderjaar. Werkverruimingsloonen per postwissel. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: De hoofdafdeeling van het Neder landsche Arbeidsfront deelt mede, dat het loon van in kampen' gehuisveste én inge kwartierde werkverruimingsarbeiders voortaan per postwissel aan de belangheb bende echrtgenooten of anedre huisgenooten zal worden uitbetaald; met ingang van de werkweek 7 tot 12 September. Voor arbei ders, werkzaam bij de Nederlandsche Hei de Maatschappij gaat deze regeling reeds in de week van 31 Augustus tot 5 September 1942 in. De loonuitbetaling aan ongehuw- den (niet-kostwinners) zal nief door middel van postwissels, doch rechtstreeks aan de belanghebbenden plaats vinden. Arbeidsvoorwaarden kappersbedrijf. Het college van rijksbemiddelaars heeft het verzoek tot algemeen verbindend verkla rend: der collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf op formeelen grond, afgewezen, doch in de plaats hiervan een regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het kappers- en postichebedryf vastgesteld. Bij deze regeling zijn de werk nemers verdeeld in leerlingen aankomen de bedienden, tweede en eerste bedienden. Voor het heerenkappers- en dameskappers- bedrijf zijn voor ieder dezer groepen loo nen vastgesteld. Daartoe zullen de kappers zaken in 4 groepen worden ingedeeld, overeenkomstig de 4 tariefgroepen, die door het departement van Handel, Nijver heid: en Scheepvaart zullen worden goed gekeurd of vastgesteld. De weekloonen exclusief verval bedragen voor tweede be diende vanaf het tweede jaar 8,50 a 11,50, indien zij in het bezit zijn van een schooldiploma 11,k f 14,voor eerste bediende stijgen deze loonen tot 18.a 25.daarna zal bovendien provisie wor den genoden. Verder is o.m. bepaald, dat per jaar gedurende 6 dagen vacamfie zal worden gegeven.Aan dr. ir. A. H. W. Haoke, te 's-Gravenhage is de bevoegdheid toegekend, dispensatie van de bepalingen der regeling te verleenen. De loonbepalin- gen zullen in werking treden zoodra de te nemen beschikking betreffende de indee ling der kapperszaken in tariefgroepen in werking zal treden. De overige bepalingen gaan in op Maandag 7 September 1942. Arbeidsvoorwaarden binnenbeurtvaart- bedrijf. Het college van rijksibemidde- laars heeft een regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden in het binnen- beurtvaartbedrijf vastgesteld. Deze rege ling geldt voor varend personeel en voor walpersoneel. Dit laatste met uitzondering van de chauffeurs op lijndiensten, voor wie de loon- en vacantieregeling voor werkne mers in het beroepsgoederenvervoer van 27 Mei j.l. van toepassing is. Aan dr. ir. A. H. w. Hhöke te 's-Gravenhage is de be voegdheid toegekend, dispensatie in de be palingen der regeling te verleenen. De re geling gaat in op 1 November 1942. Arbeidsvoorwaarden zuivelindustrie en melkinrichtingbedrijf. Het college van rijksbemiddelaars heeft een aantal beschik kingen gepubliceerd, houdende regelingen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de zuivelindustrie en het melkinrich tingbedrijf. De regeling voor de zuivelin dustrie bestaat uit een mantelregeling, waarin in hoofdzaak sociale bepalingen zijn opgenomen, en een 6-tal gewestelijke regelingen, waarin de loonen voor het ge- heele land worden vastgesteld. Daarnaast stelt de regeling voor het melkinrichting- bedrijf de loonen en sociale bepalingen voor het geheele land vast. Naast een re geling van de loonen der werknemers be vatten' beide regelingen bepalingen om trent emolumenten, vacantie, kort verzuim en een uitvoerige regeling voor ziekte en ongevallen. Van belang is ook dé bepaling, STRIJD TEGEN DEN VERDRINKINGSDOOD Op 16 September a.s. zal het zwemmend redden 25 jaar landelijk zijn georganiseerd1 door den voormaligen Nederl. bond tot het redden van drenkelingen, nu gtefuseprd met den Ned. zwembond onder den naam van Ned. zwem- en reddingshond1, verkort N.Z.R.B. Eerstgenoemd^ bond is gesticht door vijf kleine brigades, Den Bosch, Am sterdam, Haarlem, Den Haag en Breda, met het sociale doel de meenschap te dienen. Door middel van de radio, de pers, door voorliohtingsavonlden met lantaarnplaten, ook films, door demonstraties, enz. heeft de bond zijn organisatie uitgebreid tot om streeks 100 brigades, met 15.000 mannen en vrouwen, bereid en paraat, ook bij nacht en ontij, hulp te bieden aan den in nood verkeerende medemensoh. Vergoeding of dank wordt niet verlangd. Gevallen van te water geraken zijn vele. Ongevallen, overboord geraken, te water geraken bij diepe duisternis in grachten, kanalen, ri vieren, doorzakken door het ijs, in een wak rijden, baden en zwemmen in zee en in bin nenwater met een auto, bus of taxi te wa ter rijden, enz. enz. In samenwerking met de maatschappij tot redding van drenke lingen, met den Ned. Zwembond, met het Oranje Kruis, heeft de N.B.R.D. kracht dadig aangepakt in velerlei richtingen om den verdrinkingsdood te bestrijden, met het resultaat, ten eerste: uitbreiding der zwemkunst, ten tweede: belangrijke daling van het aantal verdrinkingsongevallen, ten derde: het akntal reddingen uit het water is ten zeerste verhoogd. Mogen we wijzen op enkele cijfers? De eerste ons bekende statistiek is afkom stig van dr. C. J. Mijnlieff te Amsterdam, loopende over het tijdvak 1903 tot 1910, in welk tijdvak ook de oprichting der eer ste reddingsbrigade viel, n.l. Den Bosch in 1908. In het genoemde tijdvak verdronken 5678 mannen, vrouwen en kinderen, dus gemideld 939 dooden per jaar. Nemen we nu weer het laatste tijdvak van zeven jaar, van 1935 tot cn met 1941, statistiek van j den bond, dan vielen er 4231 dooden te betreuren, of gemiddeld 605 per jaar. Be- I denken we nu dat de jaren met verduiste ringsplicht, 1940 en 1941 zeer hooge ver- drinkingscijfers gaven en dat de bevolking tussöhen die beide tijdvakken is toegeno men met meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief d_ verhouding fcussohen vroeger en thans nog veel gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overgegaan tot het aanleggen van een statistiek over reddingsgevallen, welke in ons land niet bestond. We nemen weer een tijdvak van zeven jaar van 1935(tot en met 1941. Ge red' zyn: 6244 personen, gemiddeld per jaar 892. Het allergrootste deel werd door zwemmers en zwemmende redders (ook zwemsters en redsters) gered, het aller kleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strijd tegen den verdrinkings dood moet worden voortgezet. Bonden of vereenigingen die een voorlichtingsavond of filmavond wensehen, kunnen zich rich ten tot het secretariaat van den N.Z.R.B., Kleine Houtweg 138a Haarlem. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Clandestien slachten. C. J. Wassenaar te Oegstgeest had vijf k.g. vleesdh gekocht zonder bonnen, afkomstig van een clandestien geslacht rund. De officier begreep verdachte niet erg. Eerst krijgt hij zes maanden gevan genisstraf wegens clandestien slachten, welke straf hij thans uit zit en dan gaat hij toch nog eens clandestien vleesch koopen. Eisoh en uitspraak werden drie weken ge vangenisstraf. J. van Kempen teVoorhout had zich schuldig gemaakt aan het clandestien slachten van een rund, voor welk feit hy veroordeeld werd tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met bevel tot zyn on middellijke gevangenneming. D. Baartman, slagersknecht te A a r 1 a n- d e r v e e n, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het slachten^ van twee schapen, terwijl tevens zijn ge vangenneming gelast werd. L. C. v. d. Voort huisschilder te Lei den was behulpzaam geweest bij het slachten van een schaap, waarvoor hij ver oordeeld werd tot zes maanden gevange nisstraf met gevangenneming. Handel in levensmiddelenkaarten. De losabbeider J. v-. d. Reijden te Lei den had zich bezig gehouden met het verhandelen van levensmiddelenkaarten, voor welk feit hij veroordeeld werd tot drie maanden gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming. Handel in tarwe. H. C. Gründman afkomstig uit Woer den had zich schuldig gemaakt aan het verhandelen en vervoeren van tarwe. Hij kreeg daarvoor drie maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. dat in ondernemingen, waar geen of geen voldoende pensioen- of gelijkwaardige an dere regeling bestaat, het loon voor gehuw de en ongehuwde werknemers per week resp. 2.en 1.meer zal moeten be dragen dan het in de regeling vastgestelde loon. Aan dr. ir. A. H. W. Hacke, te 's-Gra venhage, is de bevoegdheid gegeven in be paalde gevallen dispensatie te verleenen van de toepassing van bepalingen dezer regelingen. Beide regelingen treden in werking met ingang van 14 September 1942, terwijl de pensioenbepalingen, op 1 November 1942 in zullen gaan. Arbeidsvoorwaarden vlasindustrie. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in de vlasindustrie vastge steld. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 7 September 1942 valt. Arbeidsvoorwaarden electrotechnisch be drijf en centrale verwarmingsbedrijf. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden in het electrotechnisch be drijf en in het centrale verwarmingsbe drijf vastgesteld. Volgens eerstgenoemde regeling zijn de werknemers ingedeeld in eerste monteurs," monteurs, hulpmonteurs en leerlingen. Tusschen deze werknemers zal een zekere getalsverhouding worden in acht genomen. De gemeenten in Nederland zijn ingedeeld in 6 klassen. Voor ieder dier klassen is een loon bepaald, dat voor eer ste monteurs varieert van 76 ct. tot 55 ct. en voor monteurs van 70 ct. tot 49 ct. f Bij de regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in het centrale verwar mingsbedrijf zijn de werknemers inge deeld in eerste monteurs, monteurs, hulp monteurs en aankomende monteurs en leerlingen. Ook hier is een getalsverhou ding vastgesteld. Er zijn 5 gemeenteklas- sen. In deze gemeenteklassen varieert het loon voor eerste monteurs van 76 ct. tot 62 ct. en voor monteurs van 68 ct. tot 55 ct. Voor het overige bevatten de beide re gelingen bepalingen betreffende arbeids duur en extra-betaling bij overwerfc, be taling van reis- en verblijfkosten, doorbe taling van loon tijdens z.g. kort verzuim, bij ziekte en over christelijke feestdagen en eenige bijzondere verplichtingen van werkgevers en werknemers. In de rege ling voor het electrotechnisch bedrijf is bovendien een ploegentoeslag vastgesteld. De wericnemers zullen per jaar 6 dagen vacantie genieten. Aan dr. ir. A. H. W. Haoke, te 's-Gravenhage is de bevoegd heid toegekend, dispensatie te verleenen van de bepalingen der regeling. In verband met de invoering dezer bei de regelingen zijn wijzigingen aangebracht in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de metaalnijverheid, in het carosseriebe- drijf en in het smedenbedrijf en aanver wante bedrijfstakken. Ook in deze regelin gen is de bevoegdheid tot het verleenen van dispensatie toegekend aan dr. ir. A. H. W. Hacke. De regelingen gaan in op 1 Sept. 1942. Prijsregeling spiegelglas voor bijzondere gevallen. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft, naar het rijksbureau voor bouwmaterialen mede deelt, toegestaan, dat in bijzondere geval len bij levering van spiegelglas een uitzon-' deringsprijs kan worden toegestaan, in af wijking van de goedgekeurde maximum prijzen. Voor nadere bijzonderheden kan men zich wenden tot het rijksbureau voor b ou wmaterialen. GEMENGDE BERICHTEN Bij het zwemmen verdronken. Te Wouw is de op een na oudste zoon van de wed. de Backer, een 35-jarige metselaar, bij het zwemmen in de brandputten ver dronken. Zijn jongere broeder deed ver- geefsche pogingen om hem te redden. Na een kwartier werd het ontzielde lichaam opgehaald. De 12-jarige gymnasiast A. R. Buis man, een zoontje van den rector van het stedelijk gymnasium te Tiel, die met eenige jongelui aan de overzijde van de Waal on der Wamel aan het pootje baden was, is plotseling door den golfslag van een pas- seerend schip meegesleurd en in de diepte verdwenen. Drachtster tram weer ontspoord. Te Roden is de Drachtster tram ontspoord. De machinist van deze tram, welke om 2.05 uit. Groningen was vertrokken, be merkte, dat er iets aan de locomotief ha perde. Hij sloot direct den stoom af en sprong van de locomotief. Gelukkig had de tram geen groote vaart. Even later kwam de locomotief zijdelings naast de rails in de sloot terecht, terwijl twee wagons derail leerden, waardoor een telefoonpaal werd verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Het tramverkeer onder vond geruimen tijd stagnatie. Wederom bonnen-zwendel in Brabant. Na de groote bonnen-affaire te Oss, in ver band waarmede meer dan 100 personen werden aangehouden, is de politie thans in Brabant opnieuw een bonnenhandel van uitgebreiden omvang op het spoor geko men. Te Spoordonk, gemeente Oirschot, heeft de marechaussee, na een uitgebreid onderzoek een bonnenhandel ontmaskerd, waarin talrijke personen, waaronder vele boerenvrouwen betrokken blijken te zijn. Deze kochten de bonnen op bij boeren en onbemiddelde gezinnen, waarna de distri butiebescheiden in de steden verder wer den verhandeld. Voor vele duizenden gul dens is er op deze wijze omgezet. Alle per sonen, die bij dezen handel betrokken zijn, zijn in arrest gesteld. Felle brand te Zuidbroek. Toen de ouders op familiebezoek waren, maakten de kinderen van de familie R. Baving te Zuidbroek op een electrisch kookplaatje pap warm. Zij vergaten echter de plaat weer uit te schakelen, waardoor brand ont stond. In een minimum van tijd stond de geheele boerderij in lichter laaie. Zij is een prooi der vlammen geworden. SPORT ATHLETIEK Kampioenschap van Z.-Holland te Rot terdam. Aan deze wedstrijden nemen van Holland de volgende athleten deel: Op Zaterdag: Hoogspringen Sr. Noorden bos. Speer jun. Heydeman, v. Zoelen. Ko gel jun. Le Roux. Discus jun. Pieëte. 80 M. hardloopen jun. Kips. Op Zondag: 100 M. Kloos en Pont. 400 M. v. Hoven en de Water. 800 M. Blok, Mooij- man, v. Nood en Stuivenberg. 1500 M. Slijkhuis en Vis. 5000 M. v. Bakel. Pols- stokhoogspr. Noordenbos. Kogelstooten Noordenbos en Grobbe. Cèrspringen de Water. 300 M. jun. Pikart en Bomhof. 800 M. jun. Verhoek en Henzen. Ook van O sta naar Oslo. Naar wij ver nemen zal ook de Roosendaalsche athleet van Osta deelnemen aan de internationale a thletiek wedstrijden, die op 5 en 6 Septem ber a.s. te Oslo plaats hebben. SCHERMEN Kampioenschap Zuidholland floret. Zondag 6 September wordt in de zaal Gijdberti, Heerengracht 34 te Leiden, des (morgens half elf het districtsikampioen- schap van Zuidlhollan-d voor heeren op flo ret gehouden. ZONDAG 3 UUR tegen HnBnCn Gewone prijzen. Rijwielstalling 5 cent 27-1262 CRICKET Wedstrijdprogramma voor Zondag. Derde klasse Zuid: HBS 2Xerxes; Excel sior 3HCC 4. Vierde klasse: Xerxes 2Sparta 2: HCC 5—VCC 2: LMCC 2—NICC; Quick (H.) 3— HCC 5 (29 Aug.). WATERPOLO Kampioenschap van Nederland. Onder zeer groote belangstelling had gisteravond in het bad aan de Mauritskade te 's-Gra venhage de eerste ontmoeting plaats om het kampioenschap van Nederland tusschen de afdeelingskampioenen HZ en PC en HPC uit Heemstede. De gasten hadden in de eerste helft vrijwel niets in te brengen tegen de technisch zeer zuiver spelende Hagenaars. Vrij spoedig wist Pley de score te openen, waarna D. Ruimschotel, na han dig vrij zwemmen, den stand op 20 bracht. Met deze cijfers werd gewisseld. In de tweede helft pakte HPC veel fanatie ker aan en door Elderik kwam weldra een goed tegen punt '(2—1). Hierna was HZ en PC weer steeds in de meerderheid. Het schieten was echter onzuiver, zoodat het vrij lang duurde, voordat Otten met een doorslagbal er 31 van maakte. Even voor het einde bracht F. Ruimschotel den stand °P 41. Zondag a.s. heeft de return wed strijd plaats. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 30 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gram. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Orkestconcert 9.00 B.N.O.-Nieuws 9.15 Studiodienst 10.15 Symphonie orkest 10.30 Deutsche Stunde 11.30 De Stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront 12.00 B.N.O.-nieuws. 12.15 Gram. 12.40 Duitsch Volks concert 14.00 Limburg's Lof, inleiding tot het streekprogramma 14.05 Lim- burgsche boerderijen vroeger en nu, klank beeld 14.45 Het Nat. Soc. Volkskoor te Brunssum 15.00 Gevar. programma. 15.30 Limburg in het nieuwe Europa, lezing door Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg 15.40 Stedelijk orkest van Maas tricht en solisten 16.30 Hollanders ma ken kennis met Zuid Limburg 17.00 Zondagmiddagcabaret 17.45 B.N.O.- Sport- en Oostlandpraatje 18.00 „De Houwers", luisterspel uit het mijnwerkers leven 18.45 B.N.O.-nieuws 19.05 Sport in het bronsgroen eikenhout 19.15 De Omroep in Limburg, bonte avond. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken 20.15 Limburgers aan het woord, vraaggesprekken 21.00 Zang, cello en piano 21.30 Limburgsche Taptoe 21.45 B.N.O.-nieuws 22.00 Gram. tot 24.00. HILVERSUM H. 301.5 M. 8.00 Gram. 9.00 B.N.O.-nieuws 9.15 Luisterspel: „Het Zomerstoeltje" 9.30 Zondagmor gen zonder zorgen 10.00 Toespraak H. J. Woudenberg 10.15 Zondagmorgen zon der zorgen 10.50 Hobo en piano 11.30 Piano 12.00 B.N.O.-nieuws 12.15 Orgel en cello 12.45 Godsdienstige lezing 13.05 Ned. Ver. voor Sib'oekunde 13.20 Zang met piano. 14.00 Eerste Haarlem- sche Piano-accordeonvereeniging „Accor- dia" 14.20 Orgelconcert en zang 14.45 Voordracht 15.00 Vocale duetten met piano 15.30 Kwartetconcert 16.00 Op den steiger, door Prof. Dr. T. Goedewaa- gen 16.15 Luisterspel: „Hein Stavast, de admiraal van Moskitonië" 17.00 Om roep Operette-Orkest en Gemengd Om roepkoor 18.15 Sport 18.45 De Melo- disten 19.30 B.N.O.-nieuws en mil. week overzicht 19.50 Spiegel van den dag 20.00 B.N.O. Eng. uitzending (Voor de Radio-Centrales: Pianospel). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken 20.15 Omroep-Symphonie-Orkest 20.45 Toondichters en hun werk in de anecdote 21.25 Omroep-Symphonie- orkest 21.45 B.N.O.-nieuws en mil. over zicht 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0024.00 Hilversum I. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: Duitsch programma S UW RADIO DEFECT? Bel 24244 De Ra.diotechnische Dien^J IEMCO n.v. NIEUWE RljV32. 23-703 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM L 415. M. 6.45 Gram. en Ochtendgym. (7.00 en 8.00 B.N.O.- nieuws) 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Omi'oep-Opera-Orkest 10.25 Robert Gaden en zijn orkest 11.00 Radio- Vacantieschool 11.20 Ensemble Jack der Kinderen12.00 Piano 12.40 Alma nak 12.45 B.N.O.-nieuws 13.00 Kwar tetconcert 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest 15.00 Voor de vrouw 15.45 Zang met piano 16.00 Bijbellezing 16.20 Cello en piano 16.45 Luisterspel: „Het Steenen Hart" 17.15 B.N.O.-nieuws 17.30 Orgelconcert en zang 18.00 Waarom kolonisatie? 18.15 Ernst van 't Hoff en zijn orkest 18.45 B.N.O.-nieuws 19.05 Pol. weekpraatje 19.20 Oogst- spel ,declamatorium 19.55 Utrechtsch Stedelijk Orchest (20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.55 Kamermuziek van Schubert en Schumann 21.45 B.N.O.-nieuws 22.00 Gram. tot 24.00. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum L 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Orkestmuziek van Richard Wagner 10.45 „Verandering van décor", „De beteekenis van het Tooneel", door Dr. T. Goedewaagen 11.00 Zang met piano 11.30 Reportage 11.40 Zang en piano 12.00 Het Meistersextet 12.15 Landelijke Romance 12.45 door prof. P. Stammeyer 79e Week 30 Augustus5 September. DE BRIEF AAN DE HEBREEëN 4:14-8:5. Ofschoon we met vrees werken aan onze zaligheid, doen we het ook in groot ver trouwen. Paulus maakt hier de overgang naar Christus' priesterschap. Eerst verge leek hij de zending van Christus met die van Moses en de door beiden beloofde rust; nu vergelijkt hij Christus, den Hoogepries- ter, met Aaron om'zoo Jesus1 verhevenheid nog beter te doen uitkomen. Zijn verheven heid als Zoon van God behoeft ons niet af te schrikken, omdat Hij door eigen onder vinding onze zwakheid kent en dus barm hartig wil zijn. De troon der genade in 4:16 staat tegenover de troon der rechtvaardig heid: nu is het nog de tijd der ontferming, totdat het oordeel aanbreekt, waarby slechts de rechtvaardigheid zal heerschen. De hoogepriester is gekozen uit de men- schen: dit vraagt geen nadere uitwerking; om te offeren: hierover zal Paulus hande len in hoofdstuk 79; hij moet de zwak heid der menschen kennen om medelijdend te kunnen zijn (5:79); hij T&ordt geroe pen door God (5:46). Ofschoon Christus Gods Zoon was en daardoor van nature gelukkig en vrij, wilde Hij zich vernederen en gehoorzaam zijn en lijden om zoo te on dervinden, hoe zwaar het lijden en de ge hoorzaamheid drukken (5:8). In 5:1114 geeft de Apostel aan, waarom hij zulk een diepzinnige leer behandelt. Hij vergelijkt de eenvoudige uitleg voor beginnelingen met melkspijs, zooals men aan kinderen geeft; de volwassenen kunnen zwaardere kost verdragen (Zondag-Maandag). De Hebreeën moeten naar de vervolma king van hun christendom streven: daar om spreekt Paulus over die diepe myste riën der goddelijke Wijsheid. De eerste be ginselen, opgesomd in 6:2, leerden zij vóór het Doopsel. De herhaling van het Doopsel der Christenen was niet mogelijk in tegen stelling met dat der Joden, zooals Johan nes de Dooper het toediende, hetwelk en kel een uiterlijk teeken was van boetvaar digheid. Sommigen leerden <}eze dwaling en zagen hierin een vrijheid tot zondigen; maar. leert Paulus, men kan niet voor een tweede keer door het Doopsel tot bekeering komen (6:6): gelijk Christus slechts een maal gestorven is en begraven, kunnen wij ook slechts eenmaal met Hem sterven en begraven worden (zie Rom. 6:310). Het geen in 6:18 gezegd is, was bedoeld als een vermaning tot ijver: al klinkt het hard, het is een uiting van Paulus' liefde (6:9 12). In 6:1315 wijst de Apostel op het voorbeeld van Abraham, die temidden van tegenslagen bïeef vertrouwen op Gods be lofte. Het heilige der heiligen, achter het voorhangsel in den tempel, waar de hooge priester binnentrad met het zoenoffer voor het volk, is de voorafbeelding van den he mel, waar Christus als Hoogepriester Zijn heerlijkheid binnenging „om ons een plaats te bereiden" (Dinsdag-Woensdag). Het priesterschap van Christus overtreft dat van Melkisedek. In 7:3 wordt bedoeld, dat van Melkisedek geen geslachtslijst be kend is, noch een datum van geboorte of dood: in zooyerre is hij een beeld van Gods Zoon. Leest de aanteekening! In het tweede deel van 7:8 wordt Melkisedek be doeld, van wiens leven en priesterschap het einde niet vermeld wordt in het boek Genesis. Was de Wet van Moses met de priester schap uit de stam Levi door God bedoeld als het volmaakte, dan zou God geen ander priesterschap en daarmede een andere wet geving hebben beloofd. Christus bezit het beloofde priesterschap, hetwelk buiten het Levitisch priesterschap staat: dus een nieuw priesterschap en daarmede volmaak ter. Bovendien is Christus eeuwig en is er geen opvolging van priesters: Hij is pries ter in eeuwigheid! Tenslotte is de God- mensch verheven door Zijn heiligheid en brengt dus alleen verzoening voor ons en wel door één offer, het offer van Zichzelf; ook hierdoor is Zijn priesterschap heer lijker. De beteekenis van 8:4 is: in Zijn eeuwig priesterschap biedt Christus Zich zelf bij voortduring voor ons ten offer; was Zijn offer een aardsche gave, dan was Zijn priesterschap niet noodig, omdat daartoe offeraars waren aangesteld door de Wet van Moses. De offergaven van het Oude Testament waren slechts voorafbeeldingen van de hemelsche gave, welke Christus blijft aanbieden (Donderdag-Zaterdag). Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Hebr. 4:14—5:6 Hebr. 5: 7—14 Hebr. 6: 1— 8 Hebr. 6: 9—20 Hebr. 7: 1—14 Hebr. 7:15—25 Hebr. 7:26—8:5 £itwiqie. ZONDAG, 30 Aug. Veertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Protector. Gloria. 2e Ge bed v. d. H. Rosa van Lima, Maagd; 3e v. d. H.H. Felix en Adauctus, Martelaren; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. MAANDAG, 31 Aug. Mis v. d. H. Ray- mundus Nonnatus, Belijder: Os Justi. Glo ria. 2e Gebed voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. B.N.O.-nieuws 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder 13.15 Amusements orkest 14.00 Viool, piano en zang 14.50 Kamerorkest 15.00 Disco-matinée 15.45 Luisterflits „Onder de Luifel" 16.00 Ensemble W. Kok 17.15 B.N.O.- nieuws 17.30 Solistenprogramma 18.30 Wij Socialisten: Nieuwe Orde leege borden 18.45 Omroeporkest 19.30 B.N.O.-nieuws 19.40 B.N.O.: Friesch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Gevar. programma. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die ovêr een lijnverbinding met de studio be schikken) 21.00 Avondzang 21.45 B.N.O.-nieuws en Pol. praatje 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Gram. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2