DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEEL VERSLAG VAN DIEPPE ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10340 S)e Geid&cli^Soii/tai/tu Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Levensvernieuwing Levensvernieuwing. Het is een mooi woord en een mooie daad. Maar, zooals over het algemeen bij alle mooie daden: er over te spreken en te schrijven is gemakkelijker, dan hen te stellen. Wij schreven deze week over levensver nieuwing in het maatschappelijke'leven en wezen er verder op, dat deze levensver nieuwing gegrond moet zijn op een indi- vidueele, persoonlijke levensvernieuwing. En nu willen wij er vandaag graag even de aandacht op vestigen, hoe morgen in onze kerken ons wordt voorgehouden een beeld van den nieuwen mensch, dien wij moeten worden! In het Epistel van den veertienden Zon dag na Pinksteren zegt de Apostel Pau- lus ons: De vrucht van den geest is: liefde, blijdschap en vrede; lankmoedigheid, welwillendheid en goedhartigheid; be trouwbaarheid, zachtmoedigheid en gematigdheid. Welnu, zij, die Chris tus toebehooren, hebben het vleesch ge kruisigd met zijn driften en begeerten. Ziehier „het nieuwe schepsel", hetwelk Paulus den inwoners van Galatië voor houdt en dat de Kerk ook onfe nu voor oogen stelt! Op de geciteerde woorden laat Paulus volgen: Zoo we leven door den geest, laat ons dan ook handelen naar den geest; niet begeerig naar ijdele glorie, elkan der niet hatend, elkaar niet benij dend. Het leven door den geest, zooals Paulus dat vóór ons laat schitteren in zulk een aantrekkelijke schoonheid, is niet altijd even gemakkelijk! „Want het vleesch be geert tegen den geest, en de geest tegen het vleesch; ze staan vijandig tegenover el kaar, zoodat gij niet doet, wat gij zoudt wil len", schrijft Paulus in denzelfdeil Galaten- brief. Iedereen gaat onder zijn eigen last gebukt". (Galaten 6 5). Maar, al struike len we ook op den weg ter bereiking van ons doel, wij moeten telkens weer opstaan, om te streven naar het ideaal van onze le vensvernieuwing De enkele gedachten, die wij deze wede hebben neergeschreven over levensvernieu wing, willen wij besluiten met dit woord uit den hier geciteerden Galaten-brief: „De gansohe Wet wordt vervuld in een enkel gebod: Ge zult uw naaste liefhebben als uzelf"! Vrouwen en meisjes uit de bezette dorpen in het Oosten helpen in de veL'etiken bq het schillen ven de aardappels Seherl-Feffmga-PKScheffler-Pax Hof!, m Langs het lange Ooste lijke front ZWARE AFWEERSLAG BIJ RZJEF EN MEDYN. Met betrekking tot de afweergevechten in den centralen sector van het Oostelijke front, worden door het opperbevel van de Duitsche weermacht de volgende mededee- lingen gedaan: De thans reeds bijna vier weken durende afweerslag in het gebied van Rzjef en ten Noorden van Medyn heeft iederen dag weer de hoogste eischen gesteld, vooral aan de Duitsche infanteris ten en pioniers, bij hun succesvollen strijd tegen de aanvallende bolsjewisten, die nu meriek veel sterker waren. Ondanks de meest roekelooze verspilling van troepen, kon de vijand behalve onbeteekenende plaatselijke doorbraken, geen enkel van zijn aanvalsdoelen bereiken. Met tiendui zenden gesneuvelden en gevangenen en duizenden vernietigde bolsjewistische tanks en stukken geschut veroverden de bolsjewisten enkele onbeteekenende door granaattrechters omwoelde stukken terrein. Een vijandelijke gevechtsgroep werd, na dat verscheidene tanks waren kapot ge schoten, in een krachtigen tegenaanval te ruggeworpen. De aan weerszijden van een weg uitgevoerde, herhaalde aanval der bolsjewisten had evenmin eenig succes. Een vijandelijke gevechtsgroep, die in een boschachtig gebied was doorgedrongen, werd vernietigd. De luchtmacht steunde de afweergevech ten van de troepen van het leger door tal- looze aanvallen op de zich ontwikkelende vijandelijke infanterie- en tankaanvallen, op troepenconcentraties en op de ravitail- leeringsorganisatie van den vijand. Op 26 Augustus vernietigden de bom men van Duitsche gevechtsvliegtuigen we derom negen tanks en 13 stukken geschut, terwijl Duitsche jagers in luchtgevechten 16 vijandelijke vliegtuigen neerschoten, In den daarop volgenden nacht drongen Duit sche gevechtsvliegtuigen tot diep in het vijandelijke achterland door. Talrijke sta tions ten Zuidwesten van Moskou, een vliegveld bij Kalinin en voor den oorlog belangrijke doelen in de industriesteden Saratof en Gorki aan de Wolga werden met waargenomen uitwerking door brand en brisantbommen zwaar getroffen. LUCHTAANVALLEN OP STALINGRAD. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht voorts nog mededeelt, hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen ook gisteren haar aanvallen op de stad Stalin grad voortgezet. Verscheidene fabrieken der bolsjewistische bewapeningsindustrie werden door brisant- en brandbommen ge troffen en brandden tot den grond toe af. Bovendien werden talrijke ravitailleerings- bedrijven in het havengebied in de asch gelegd. Nog op 50 K.M. afstand werden groote branden waargenomen. Vooral in het duister van den nacht bood de bran dende stad een beeld van verwoesting. Bij zonder succesvol was in den afgeloopen nacht een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op het vliegveld Serpuchof ten Zuiden van Moskou. De Duitsche vliegtuig bemanningen namen tien uitgebreide bran den waar en hevige ontploffingen in den Zuidoosthoek van het vliegveld. De daar gelegen vliegtuighangars werden practisch volkomen vernield. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Omtrent de gevechten tusschen Don en Kaukasus toont het Duitsch opperbevel zich op het oogenblik zeer zwijgzaam. Het is typeerend, dat daarentegen van geal lieerde zijde met een opmerkelijke open hartigheid over het snelle voortschrijden der aanvalsoperaties wordt gesproken, het geen kenmerkend is voor de bezorgdheid, die men omtrent den afloop der krijgsver richtingen in dit gebied koestert. Een groot nadeel is het voor de bolsjewisten, dat be langrijke verbindingen van het Zuiden naar het Noorden verloren zijn gegaan. De spoorlijn, die van Astrakan over Saratof leidt, is de eenige verbinding, waarvan zij nog een min of meer ongestoord gebruik kunnen maken. Nu de operaties in het ge bied van Stalingrad de Wolga zijn gena derd, dreigt ook de verbinding van Stalin- KAART VAN PELT DE STRIJD OM STALINGRAD. Zooals de kaart aangeeft wordt en momenteel op een betrekkelijk klein gebied om Stalingrad gestreden; er is een der heftigste veldslagen gaande tusschen het smal le gedeelte van Don en Wolga. Het front ten Westen van Stalingrad is nu gesloten. Dit blijkt uit de aanvalsrichtingen (met zwarte pijltjes) der venbonden Duitsche troepen die de Don op verscheidene plaatsen in den 'bovenloop van deze rivier for- ceeren. De strijd om de sleutelstelling tusschen Don en Wolga moet voor de Sovjet troepen tot eiken prijs behouden blijven, daarom is de strijd zeer hardnekkig. grad met het Noorden, waarvoor de bols jewisten tot dusver nog de beschikking hadden over een spoorlijn en de Wolga als scheepvaartweg, te worden afgesneden. Hiermede is dan dit belangrijke industrie centrum, door Stalin eens „het hart der Sovjet-Unie" genoemd, van het midden en Noorden van het land geisoleerd. Andere verbindingen met het Noorden staan den bolsjewisten niet meer ter beschikking, hetgeen niet zal nalaten, nadeeligen in vloed uit te oefenen op het vervoer van het door Engeland en de Vereenigde Staten geleverde oorlogsmateriaal, dat in hoofd zaak naar de Kaspische Zee werd gezon den. De operaties in het Oostelijke deel van den Kaukasus zijn, naar te-Berlijn ver nomen wordt, reeds zoo dicht tot het olie- gebied van Grosni genaderd, dat de produc tie dezer olievelden nog nauwelijks voor de oorlogvoering der bolsjewisten een rol kan spelen. Aan de andere deelen van het Oostelijke front blijven alle bolsjewistische aanvallen vruchteloos. Voor het eerst wordt thans ook melding gemaakt van aanvallen op de Duitsche stellingen ten Zuiden van het Ladogameer. In politieke kringen te Berlijn volgt men met groote belangstelling de ontwikkeling van den toestand in Iran. Ongetwijfeld in verband met het verloop van den strijd in het Kaukasus-gebied is een groot deel der bolsjewistische troepen uit Iran terugge trokken, terwijl de sterk bolsjewistisch ge oriënteerde regeering na de jongste kabi netscrisis heeft plaats gemaakt voor een regeering van sterk onder den invloed van Engeland staande politici. Terwijl de tweede slag bij de Salomons eilanden zijn einde nadert, heeft de Ja- pansche luchtmacht der marine haar zwa re aanvallen op Noord-Australië zonder onderbreking voortgezet. Opnieuw werd groote schade aangericht in voor den oof- log belangrijke installaties, haveninstalla ties en verkeersbedrijven in talrijke ste den in Noord-Australië. Port Darwin Townsville in Noord-Australië brandt nog steeds. Twee daar in de haven voor anker liggende schepen van elk 600 b.r.t. werden met bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij brandend omsloegen. Op een van deze schepen werden sterke ontploffingen waar genomen. Blijkbaar had het schip munitie aan boord vóór de afgesneden Amerikaan- sche troepen op de kleine Salomonseilan den. Tijdens de luChtgevechtén, die giste ren boven Noord- en West-Australië wer den gehouden, zijn 16 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Daaronder bevonden zich zeven Aircobra's en drie Curtiss-jagers. Twee Japansche vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. DE! ONLUSTEN IN INDIë. Uit de provincie Madras worden nieuwe botsingen gemeld. In verschillende geval len schoot de politie op de demonstreeren- de menigte. Naar eerst thans bekend wordt, zijn ook in de grootste Indische ijzer- en staaf fabrieken in Tata in de provincie Bi- har onlusten in vrij grooten omvang uitge broken. Bijzonderheden hierover zijn door de Britsche censuur niet doorgelaten. Naar de vrije radiozender Sjonan (Singapore) meldt, hebben Indische demonstranten den spoorweg tusschen Delhi en Cawnpore ver broken. De zender deelt voorts mede, dat Indi sche Mohammedanen actief aan den vrij heidsstrijd deelnemen. Onder de arrestan ten bevindien zich vele Mohammedanen. In verschillende plaatsen in Indië werden da den van sabotage verricht. Op Ceylon wer den voor het ontbinden van optochten Zuid-Afrikaansche troepen opgeroepen, die meedoogenloos op de onbewapende menigte schoot. Het Japansche militaire bestuur op Java heeft in een interview met journalisten het volgende bekend gemaakt: De wederop bouw der door den vijand op zijn aftocht vernielde industrieën kon betrekkelijk een voudig bewerkstelligd worden. Aanzien lijk moeilijker in haar werk ging de hervor ming van de geheele economische struc tuur. Door de benoeming van gouverneurs voor alle provinciën van Java en door de invoering van een centraal geleid bestuur onder medewerking van de bevolking, zijn er reeds aanzienlijke vorderingen ge maakt. De eigen verzorging met levensmid delen is gewaarborgd, spoorlijnen en ver- keetsmogelijkheden zijn hersteld. Het ge regelde verkeer ter zee tusschen Java en Sumatra is hervat. Java met zijn 40 mil- lioen inwoners en zijn onuitputtelijke natuurschatten zal in de toekomst voor Groot-Oost-Azië een heel bijzondere rol spelen. DE AARDBEVING IN ALBANIë. De laatste berichten bevestigen den ernst der aardbeving in Albanië. Volgens de laat ste gegevens zijn er 43 dooden en 110 gewon den, grootendeels vrouwen en kinderen, daar de mannen zich reeds voor de gebrui- kelijken arbeid op het veld bevonden. Veel vee is omgekomen. Na den eersten schok, die het hevigst was, volgden den geheelen dag verscheidene minder ernstige. De pre mier heeft zich per vliegtuig naar de ge teisterde gebieden begeven om de bevol king op te beuren. Het hulpwerk wordt met kracht voortgezet door militairen en burgers. Wat er achter de landings poging stak WAT BUITGEMAAKTE BEVELEN EN OPGEVANGEN SEINEN MELDDEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht publiceert over de Engelsche lan dingspoging bij Dieppe op 19 Aug. 1942 een officieel verslag, waarin o.a. gezegd wordt: De door het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvangen rapporten van leger, vloot en luchtmacht, de buitgemaakte be velen en verklaringen van gevangenen, ge ven thans een volledig beeld van de zware nederlaag, die de vijand bij zijn poging tot het oprichten van het tweede front bij Dieppe geleden heeft. De bedoelingen van den vijand zijn door de resultaten der eigen verkenning en door het buitgemaak te operatiebevel van niet minder dan 121 dicht in elkaar getypte vellen ondubbelzin nig opgehelderd. Zij bewijzen, dat het den vijand niet erop aankwam, afzonderlijke doelen te vernielen, doch dat reeds aan de eerste golf van landingstroepen de taak ge steld was, stad en haven van Dieppe in te nemen en een diep bruggehoofd te vormen, welks omvang gekenteekend is door de als doel van den aanval genoemde plaats Ar- ques la Bataille, op zeven K.M. van de kust gelegen. Ter uitvoering van déze voornemens was in de eerste golf de tweede Canadeesche divisie over een breedte van ongeveer 25 K.M. ter landing op zes verschillende plek ken opgesteld. Deze troepen bestonden uit uitgezochte, élite strijdkrachten, die sinds maanden voor de ^landingsgevechten spe ciaal waren opgeleid, en in hoofdzaak in ieder geval niet uit Engelschen doch uit Canadeezen bestonden. Achter deze eerste golf stonden naast talrijke andere in de wateren tusschen Dieppe en Portsmouth waargenomen groepen van landingsbooten, transportvaartuigen en lichte zeestrijd krachten tot de grootte van kruisers een drijvende reserve van zes groote ook met pantserwagens volgeladen transportsche pen en drie vrachtbooten. Meer Noordelijk bevond zich een andere sterke groep wel het gros van de landingsstrijdkrachten met 26 transportschepen in zee, op wel ker dekken naast elkaar dicht opeengepakt de troepen stonden. Aan luchtstrijdkrachten had de vijand meer dan honderd gevechtsvliegtuigen, waaronder talrijke viermotorige machines en minstens duizend jagers overwegend voor den aanval op de Duitsche kustverde diging opgesteld. Dit sterke, hoewel in hoofdzaak aan de „bondgenooten" ten deel gevallen gebruik van strijdkrachten, bewijst beter dan alle achteraf ondernomen officieele en officieu ze pogingen tot misleiding, dat met de lan ding het doel diende te worden nagestreefd van uitgestrekte operaties te land. De gevonden bevelen verstrekken ook nog in ander opzicht waardevolle conclu sies. Opdat zij niet in onze handen zouden vallen, mochten alleen de beide brigade staven de bevelen voor de onderneming medevoeren. Door het gevangennemen van een brigadestaf kwam het operatiebevel echter in ons bezit. Het eerste doel moest bestaan in de vernieling van enkele kust-, batterijen, die de kustwateren en het strand beheerschten, om vervolgens, on dersteund door de kanonnen van talrijke vlooteenheden, op het strand aan land te gaan, en de haven en de stad in bezit te nemen. Plunderen in eiken vorm was ten strengste verboden. De motiveering daar voor in het operatiebevel luidde, dat „de Duitsche bezettingstroepen een hoogen standaard van individueel fatsoen ontwik keld hebben" en dat daarnaar ook de lan dingstroepen door de bewoners beoordeeld zouden worden. Niettemin geloofde men, dat de Fransche bevolking van de landen de troepen zou kunnen verlangen haar naar Engeland te evacueeren. Vóór dit doel was een speciale groep aangewezen ter sterkte van een officier en zes andere ttienstgraden van Fransche nationaliteit, die evenwel de opdracht hadden uitslui tend voor den dienst geschikte Franschen mede te nemen en' ook slechtsndan, wan neer zij zich verplichtten tot dienstneming in de formaties van de Gaulle. Ook aan visschers die hun eigen vaartuig meebrach ten, moest het toegestaan zijn om onder de bescherming van de zeestrijdkrachten naar Engeland over te steken. Uitgebreide voorschriften waren opge steld voor de behandeling van de Duitsche krijgsgevangenen. Tot in alle bijzonderhe den behelst het bevel evenwel ook voor ge val van nood die maatregelen, welke ge nomen moesten worden wanneer bij een ongunstige ontwikkeling van de situatie het besluit tot den terugtocht genomen moest worden. De bevelhebbers van de strijdkrachten ter zee en in de lucht dien den de vereischte overwegingen voor dit doel tijdig genoeg te maken. In dit geval lag het in het voornemen de getande troe pen tot den laatsten man weer aan boord te nemen, evenals de met zekerheid ver wachte massa's Duitsche krijgsgevangenen, het uitgeladen oorlogstuig en vooral de pantserwagens. Ook de dooden wilde men terugbrengen. Deze van kwartier tot kwar tier tot in elke bijzonderheid vastgelegde terugtocht was op dertig bladzijden en in dertien schetsen uiteengezet. Het werkelijke verloop der gebeurtenis sen is uit de berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht voldoende bekend. De vijand zelf heeft dezen afloop der ge vechten door een reeks openlijke radiosei- nen bevestigd. Uit deze radioseinen, die ten deele den snellen aanvoer van verster kingen en aanvullingen voor de landings- groep ter voortzetting van den aanval ver langen, blijkt het volgende: Met gebruik making van numeriek beperkte strijdkrach ten en daarmede zonder al te groot risico moesten pogingen gedaan worden op het vasteland een bruggehoofd en een bruik bare haven te verkrijgen. Ware dat gelukt, dan zou de Engelsche legerleiding niet ge aarzeld hebben andere gereedstaande troe pen aan land te zetten en daarmede het tweede front in Frankrijk te vormen. Voor het geval de onderneming mislukte was evenwel de terugtocht propagandistisch en militair voorbereid. Aan de troep was de eigenlijke bedoeling verzwegen en aan de Fransche bevolking was door radio bekend gemaakt, dat hier geen sprake was van een invasie. De onderneming tegen Dieppe heeft den vijand zware verliezen gekost. Hij verloor 2.195 gevangenen, onder wie 128 officieren. Onder hen bevond zich de commandant van de zesde Canadeesche brigade infan terie William Wallace Southam, voorts twee kolonels en 13 stafofficieren. Behalve de vernietigde 29 pantserwagens en ver kenningsauto's werd 'n groote hoeveelheid lichte en zware infanteriewapens en ander oorlogstuig, vooral ook landingsbooten, buitgemaakt. De vijand léed zware'bloedige verliezen, die veel grooter zijn dan het aan tal krijgsgevangenen. Alleen aan de kust werden 600 dooden geconstateerd. Het aan tal verdronken manschappen is niet na te gaan. Steeds spoelen nog lijken op het strand aan. Voorts verloor de vijand: 127 vliegtuigen, 4 torpedojagers, 2 torpedoboo ten, 1 torpedomotorboot, 7 transportsche pen en een aantal landingsbooten, die door artillerie en luchtmacht tot zinken ge bracht werden. Beschadigd werden: 4 krui sers, 4 torpedojagers, 5 transportschepen, 4 torpedomotorbooten, 2 kleinere eenheden en talrijke landingsbooten. Daartegenover bedragen de eigen verlie zen ondanks alle beweringen van de vijan delijke propaganda: bij het leger: 115 doo den, 187 gewonden, 14 vermisten. Bij de marine: 78 dooden en vermisten, 35 gewon den. Bij de luchtmacht: 104 dooden en ver misten, 58 gewonden, in totaal dus 591 manschappen verloren, een onbeteekenend verlies dus vergeleken met dat van den vijand. Aan Duitsch materiaal gingen 35 vliegtuigen en een duikbootjager verloren. 6 stukken geschut werden beschadigd. De houding van de Fransche bevolking was meer dan correct. Zij heeft ondanks eigen verliezen de Duitsche troepen in hun strijd door hulpvaardigheid van eiken aard ondersteund. Zij heeft branden gebluscht, gewonden verzorgd en de troepen voorzien van eten en drinken. Uit erkentelijkheid voor deze houding worden op bevel van den Fuehrer de Fransche krijgsgevangenen afkomstig uit de Fransche plaatsen van het gevechtsgebied om Dieppe uit krijgs gevangenschap ontslagen. IN EEN PAAR REGELS In de Finsche golf hébben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijandelijken mij nenveger aangevallen, zoo verneemt het D.N.B. van Duitsche militaire zijde. Het vijandelijke oorlogsvaartuig kreeg ver scheidene treffers en werd in zinkenden toestand achtergelaten. De Britsche minister voor de voedsel voorziening, lord Woolton, heeft medege deeld, dat de rantsoenen in de Engelsche levensm iddelen voorziening Ibinn en'kort aanzienlijk zullen moeten worden ver laagd. Vooral de rantsoenen van vleesch, thee en suiker zullen hierdoor getroffen worden. President Roosevelt heeft Vrijdag op de persconferentie medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering thans overweegt over te gaan tot de rantsoeneering van vleesch. Tijdens de zitting van het Huis van Afgevaardigden van Columbia is het tot een schietpartij gekomen tusschen twee af gevaardigden. Vier schoten werden gelost. Een der beide afgevaardigden werd ge wond. Het Amerikaansche vertoond van fa brikanten deelt mede, dat de stakingen in de maand Juli zijn vermeerderd en dat door 222 stakingen in totaal 1,9 millioen arbeidsuren verloren zijn gegaan. De door het propaganda-bureau van den generalen staf van het Italiaansche leger ingezamelde gaven worden uit den specialen trein geladen, om onder de aan het Oostelijk front strijdende Italiaansche troepen verdeeld te worden Orbis-Luee-Holland-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1