DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10339 3)e Ceid^cli^Soii/fca/nt Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. DE RIJKSGEDACHTE Midden in den oorlog reeds neemt de or ganisatie van den vrede langzamerhand vastere vormen aan. Wanneer het oude ineengestort is, is het lang niet ieder onmiddellijk duidelijk, hoe het nieuwe moet worden opgebouwd; de ideeën groeien en rijpen onder invloed van velerlei factoren. Het opnieuw ordenen van een wereld deel is ook geen werk, dat in een hand omdraai is te verwezenlijken; dat vraagt tijd en langzame rijping. Begrijpelijk is het, dat men zich hij de groeiende ordeningsgedachte van het nieuwe Europa gaat afvragen, hoe de sta tus zal zijn van de verschillende landen en volken en iheer speciaal gaat onze belang stelling uit naar de plaats, welke Neder land in het wordende bestel zal gaan in nemen. Vooral gedurende de laatste weken is daarover veel gesproken en geschreven, en is er meer klaarheid gekomen op dit gebied'. In het Juli-nummer van „Studenten front" schreef nar. H. A. M. v. d. Heyden een artikel over „Het wezen der Rijksge dachte", waarin hij vier constructies als mogelijkheden zag. De verhouding van Nederland tot het Groot-Duitsohe Rijk zou volgens den schrijver kunnen zijn: a. een staatkundig opgaan in dit Rijk; b. een inschakeling in dit Rijk in den vorm van een Protectoraat of Generaal- gouvernement; c. een zelfstandig bestaan als „Staat" voeren naast het Duitsche Rijk, doch onder erkenning van het recht op hegemonie van dit Rijk; d. een zelfstandig bestaan als „Staat" voeren naast het Duitsche Rijk onder aan vaarding van de concreet uitgeoefende he- gomonie, zonder deze nochtans als een recht te erkennen. Mr. v. d. Heyden verdedigde de derde mogelijkheid. Hij kwam tot deze construc tie omdat hij voorop stelde, dat de Duit- schers nu eenmaal onder het begrip „Rijk" het bestaande Groot-Duitsche Rijk ver staan, hetgeen hij baseerde op uitspraken van Duitsche juristen, zooals Huber en Stuck art. Tegenover deze opvatting van mr. v. d. Heyden keerde zich mr. W. Nije in het tijdschrift „De Waag" van 31 Juli j.l. Het gaat hier niet cwn het Rijksbegrip, zooals dat nu nog door vele juristen in Duitsch- land gehuldigd wordt, zoo is in groote trek ken zijn betoog, doch om een nieuw be grip. Er moet volgens hem een nieuwe vorm van Germaansch leven geboren wor den, de gedachten van een Groot Ger maansch Rijk. „Wanneer deze oorlog ten einde zal zijn schrijft hij zullen er naar wij verwachten drie groote levens ruimte-gebieden op de wereld zijn, nl. Noord- en Zuid-Amerika, onder controle van de Vereenigde Staten; Azië en Austra lië onder controle van Japan en Europa- Afrika onder Germaansche controle en lei ding. Gp de schouders van den Noordras- mensch zal dan de verantwoordelijkheid komen te rusten voor de orde en de rust in deze levensruimte, voor de harmonische ontwikkeling der in dat „gebied levende volken, voor den economisohen vooruit gang en den socialen toestand in het alge meenMits niet, gelijk zoo dikwijls reeds, deze Noordras-mensch zijn krach ten uitput in broedertwistenHet is daarom dat alles vermeden dient te wor den, dat nog eens tot een broederkrijg zou kunnen leiden. De kiemen hiertoe dienen van den aanvang af verwijderd te worden. Een afzonderlijke staat van Noordsche menschen, die de hegemonie van een an deren grootendeels eveneens Noordschen staat erkennen moet, is zonder twijfel zoo'n kiem. Want geen Noordsch volk, trotsdh en fier van aard, verdraagt op den duur de hegenomie van een ander volk ook niet van een broedervolk (zie Noor wegen-Zweden!) Een nauw samengaan, politiek gelijkberechtigd, onder, eerbiedi ging van een zekere kultureele zelfstan digheid en rasvariëteiten, is hier de weg die tot verbroedering leidt. Maar ook ter riohtige vervulling van de taak in de Eur.- Afrikaansdhe levensruimte is het nauwste samejjgaan gewenscht. Uitgestrekt immers zijn de Russische vlakten, onmetelijk de Afrikaansche oerwouden. Wil het Noord ras, dat straks uitzwermen zal over heel deze ruimte, niet opgeslokt worden, dant dient de „Führerschicht" voldoende talrijk te zijn. Een inschakelen van allen die van Noordschen bloede zijn Zweden, Noren, Denen, Nederlanders en Duitschers en wie weet, misschien, straks ook mog Engel- sOhen is een eiscfh van zelfbehoud1 van ons ras". In het licht van deze discussie moet men eenige passages uit de groote rede van Mussert op den Goudsberg verstaan. Ook Mussert haalt in zijn rede aan de defini ties welke Huber en Stuk art geven om trent het Duitsche Rijfcsbegrip. Maar dan zegt hij: „Ik acht het niet onmogelijk, dat er een tijdstip zal komen, waarop de Ger maansche volkeren in plechtige samen komst, ieder voor zich, afstand zullen doen van de benaming „Rijk", zoodat er dan geen Groot-DuitsCh Rijk, geen Neder- landsch Rijk en geen Scandinavische Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Duitsche Staat, een Nederlandsche Staat en Scan dinavische Staten, welke Staten tezamen den Germaansohen Statenbond zullen vor men. Dit afstand doen zou den weg vrij maken voor de oprichting van een nieuw begrip, nl. „het Germaansche Rijk", om vallende de Germaansche levensruimte". En even later zeide hij: „De Germaansche Statenbond zal dus de staatkundige vorm moeten zijn van de samendeeling der Ger maansche volkeren ter behartiging van die belangen, die allen aangaan. In de eerste plaats dus de gemeenschappelijke verdedi ging van Europa, in de tweede plaats de bevordering van de gemeenschappelijke welvaart". In dez discussie heetf ook onlangs Hauptdienstleiter Schmidt zijn stem doen hooren, een stem, die des te belangrijker is, omdat 'hij hier de spreekbuis is van de bezettende ovenheid. Schmidt vond het niet ondienstig, hierbij te waarschuwen, dat de behandeling van dergelijke kwesties slechts dan nuttig was, wanneer zij niet afleidden van de eischen van den dag. Overigens heeft hij de plaats van het Duitsche Rijk in een nieuwe Rijksgedachte duidelijk uiteengezet, door vast te stellen, „dat de .idee van het rijk in het avond land na dèn ondergang van het Romein- sche rijk slechts eenmaal in werkelijk heid gestalte heeft gekregen, namelijk in het Römische Reich Deutsoher Nation, dat in-het.hart van het vasteland de ordenen de factor van Europa wasWat zich naderhand Reich noemde, was steeds min of meer een nationale staat. Dit geldt ook voor het zoogenaamde tweede rijk". Het groot-Duitsche rijk, dat Adolf Hit ler in 1938—'39 heeft gesmeed, en dat door de Oostmark verbinding heeft met het Do- naugebied en de Alphen, vormt in dezen gedachtengang den grondpijler voor een nieuwe rijksordening en grijpt reeds thans in zijn ordenende macht over de staats grenzen heen. Scherp heeft Schmidt de Rijksgedachte ook onderscheiden van de staatsidee, dwz. van de zuiver organisatorische groepeering van een volk. Het Rijk is in dezen zin geen nationale staat en geen nationale staat kan in het kwantitatieve tot een zoodanig Rijk worden opgevoerd. Zulk een Rijk fun geert als denkbeeld en vorm op een hoo- ger niveau. Het is de verwezenlijking van een zedelijke idee, gedragen door feitelijke macht. Het moet er op berekend zijn een door alle Europeanen erkende lotsgemeen- schap voor de toekomst effectief te maken. Zoo wordt de weg in de toekomst al lengs duidelijker afgebakend. Doch Schmidt voegde er aantoe: „De eerste voorwaarde om tot een rijk te behooren draagt men derhalve als lid van zijn volk met zich mee. Daarenboven moet men evenwel ook in feitelijken zin strijden voor de zakelijke ordening, die in de rijksgedachte ligt opgesloten. Het rijk moet derhalve in den strijd worden ver overd". Het resultaat van het bezoek van Ohur- chill aan Moskou zal, naar „Goetebongs Posten" uit Londen meldt, naar de meening van Londensche politieke kringen zijn, de oprichting van een gemeenschappelijk ge allieerden generalen staf met hoofdkwar tier te Londen. Of een dergelijke generale staf een offensief in West-Europa zal orga- miseeren, of dat hij zijn activiteit zal uit strekken over grootere gebieden, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zullen verande ringen komen in de Britsche oorlogvoering. Ook de diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" voorspelt groote ver anderingen, terwijl de „Times" volstaat met er op te wijzen, dat Ohurdhill op zijn reis tot het inzicht gekomen is, dat de overwinning een gemeenschappelijke voor bereiding en actie vereischt en dat hij niet voor groote veranderingen mag terug schrikken. Men verwacht de benoeming van den Amerikaanschen generaal tot be velhebber van de Britsche en Amerikaan- sche strijdkrachten in het Westen, voor welke functie ook generaal MacArthur en generaal Wavell alsmede de Canadeesohe generaal MacNaughton in aanmerking ko- Britsche vliegtuigen zijn vannacht naar West-, Midden- en Noordoost-Duitschland gevlogen. Op eenige plaatsen werden bom men geworpen, die uitsluitend op civiele doelen gericht waren. Volgens de tot dus ver ontvangen berichten zijn zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. GRIEKSCH ZEILSCHIP DOOR BRITSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Aan de Grieksche kust der Middelland- sche Zee zijn, naar het D.N.B. verneemt, twee reddingsbooten met den kapitein en eenige leden der bemanning van een 200 fort. groot Grieksch zeilschip aangekomen. Het schip was met marktproducten voor de burgerbevolking van de eene haven naar de andere onderweg. Bovendien had het 110 mannen en vrouwen aan boord, allen Grieken. Onderweg dook plotseling een duikboot naast het schip op. De kapitein maakte met twee leden der bemanning een boot in or de en voer naar de duikboot. Van boord der Britsche duikboot werd hun toegeroe pen uit het sdhootsveM te gaan. De duik boot loste töen drie schoten op het zeil schip, dat met de zich nog aan boord be vindende 110 passagiers in de golven ver dween. Drie leden der bemanning, die overboord waren gesprongen, werden met mitrailleurvuur beschoten, doch wisten zich door duiken aan den kogelregen te onttrekken. Vervolgens dook de duikboot en verdween. DE ONLUSTEN IN INDIc. Naar de Al-Indische radio meldt, is een groot aantal studenten van een Indische universiteit door de politie zonder opgave van redenen gearresteerd. In Patna in de provincie Bihar werden pamfletten ver spreid, waarin de bevolking werd aange spoord aan de demonstratie deel te nemen. Het provinciale bestuur van Bihar heeft de bevolking gedreigd met nog zwaardere straffen, wanneer er geen einde komt aan de onlusten. In de Vereenigde Provinicies zijn opnieuw onlusten uitgebroken, o.a. in Aligarh en in het district Grakhpoer. Ook in de provincie Madras blij ven de onlusten voortduren. In de provincie Orissa is een speciaal gerechtshof ingesteld voor het ver- oordeelen van politieke oproerkraaiers. Het is aan te nemen, dat de onlusten ook in deze provincie nog voortduren. De strijd om Stalingrad STALINGRAD IS EEN VESTING. In militaire kringen te Berlijn sprak men gisteravond met betrekking tot de gevechten rond Stalingrad als over den strijd om een „vesting". Het is gebleken, aldus deze kringen, dat het geheele gebied iond Stalingrad zeer hecht versterkt is en wel op de bekende manier der bolsjewis ten: goed voorbereide veldstellingen die uiterst moeilijk te overwinnen zijn. De toestand bij Stalingrad is alarmee- rend, hetgeen blijkt uit de jongste berich ten uit Moskou, zoo meldt de ,,Goeteborg Posten". Evenals in Moskou en Lenin grad zijn ook in Stalingrad alle weerbare mannen en vrouwen opgeroepen om schou der aan schoi'der te strijden met het gere gelde Russische leger. Zij zijn van wapens voorzien. „United Press" citeert een bericht van het Sovjet-Russische blad „Krasnaja Swesda", volgens hetwelk de toestand bij Stalingrad „zeer critiek" geacht moet wor den. De bolsjewisten ondervinden de groot ste moeilijkheden van het gebrek aan goe- Je verkeerswegen. De „Daily Mail" ver klaart: Zelfs Leningrad en Moskou zijn voor de Sovjet-Unie niet zoo belangrijk als Stalingrad. Stalingrad in handen van den vijand beteekent, dat practisch ook de wijdvertakte benedenloop van de Wolga en de petroleumvelden in den Kaukasus voor de Sovjet-Unie verloren zijn. De mo gelijkheid van een ravitailleering, die via de Perzische Golf en Astrakan, wordt hier door volkomen illusoir. Naar te Berlijn verklaard wordt, zijn de aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Rzjef nog steeds krachtig. Het succes, dat de bolsjewisten ondanks hun weken lange groote aanvallen daarmede bereikt hebben, bedraagt naar de meening van bevoegde kringen te Berlijn hoogstens eeni ge kilometers terrein. Blijkbaar, zoo zeg gen Duitsche militairen, pogen de bolsje wisten tegen eiken prijs Stalingrad en den Kaukasus bij Rsjef te redden. Het on wankelbare Duitsche verdedigingsfront heeft echter in dit gebied overal stand ge houden en, ondanks hun hoogen inzet kon den de bolsjewisten noch het lot van Sta lingrad noch dat van den Kaukasus keeren. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt met betrekking tot de gevech ten in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front nog mede: In de Straat Van Kertsj poogden de bolsjewisten met verscheidene schenen, die met vluchtelingen en materiaal beladen v/aren, door te breken. Door treffers van de Duitsche kustartil- lerie en de 'luchtdoelartillerie werden vijf schepen in brand geschoten en een schip ernstig beschadigd. Ten Zuiden van den benedenloop van de Koeban staakten de bolsjewisten wegens de hooge verliezen, die zij de voorafgaan de dagen hadden geleden, hun tegenaan vallen op de oprukkende Duitsche en ver bonden troepen. In het gebied van den Kaukasus ver breedden de Duitsche eenheden hun stel lingen, die zij op de pashoogten hadden veroverd en zuiverden het gevechtsterrein van haarden van verzet en uiteengeslagen bolsjewistische gevechtsgroepen. Tijdens luchtgevechten boven het gebied van den Kaukasus schoten Duitsche jagers tien bolsjewistische vliegtuigen neer. Ten Zuid-Westen van Stalingrad is een Duit sche pantserdivisie er dezer dagen in ge slaagd veertig kilometer achter de vijande lijke stellingen door te dringen. Formaties der Duitsche luchtmacht hebben gisteren wederom de Verdedigingsinstallaties van den vijand in het gebied van Stalingrad met goede uitwerking met bommen be stookt. 26 pantserwagens, een benzineop slagplaats en verscheidene opslagplaatsen van munitie werden vernietigd. 19 stukken geschut werden door voltreffers buiten ge vecht gesteld. KOORTSACHTIGE BEDRIJVIGHEID IN RIO. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat in Rio de Janeiro in alle Braziliaansche re- geeringsbureaux koortsachtige bedrijvig heid heerscht om het leven in allerijl op den oorlog in te stellen. Het oproepen van soldaten en reservisten, de opleiding en uitrusting Van troepen, de reorganisatie van den landbouw, de instelling van de indus trie op de oorlogsproductie en maatregelen voor de passieve verdediging der burger bevolking vormen problemen, welker op lossing op groote moeilijkheden stuit. Voor al wordt het werk van de autoriteiten be moeilijkt, doordat een groot deel der in dustrie- en handelsfirma's in handen wa ren van onderdanen der Spilmogendheden, en thans met een klap zijn stopgezet. Niet minder dan 830.000 Duitschers, 200.000 Ja panners en 3 millioen Italianen moeten door de politie bewaakt of gecontroleerd worden. IN EEN PAAR REGELS Churchill is gisteren naar de Britsche berichtendienst meldt, door den Engelschen koning in audiëntie ontvangen. Hij bracht verslag uit over zijn reis naar de Sovjet- Unie. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren het stoffelijk overschot van den Hertog Van Kent uit- Schotland raar de kapel van het kasteel Windsor overgebracht. Daar zal het tot de defini tieve teraardebestelling opgebaard blijven. De regeering van Cuba heeft een be sluit afgekondigd, volgens hetwelk aan onderdanen van de Spilmogendheden het Cubaansche burgerrecht niet meer kan worden verleend. Verder is het Duitschers en Italianen verboden het land te betre den. Het stoffelijk overschot van Stefan DE 1ste PREMIETREKKING VAN WINTERHULP HEI RAD VAN AVONTUUR DRAAIDE. Het embleem van Winterhulp Nederland, dat gisteravond het podium van de tooneel- zaal van Bellevue te Amsterdam sierde, had ditmaal eigenlijk een klaver-vier be hooren te zijn, nu daar onder toezicht van notaris J. F. Rodenburg de eerste premie trekking werd gehouden van de groote Winterhulp-Loterij 1942. De mededeeling, dat aan alle aanwezigen een gratis lot zou worden uitgereikt, had ongetwijfeld velen aangelokt en de groote zaal was dan ook goed gevuld, toen de heer W. Eckhard, kort na 7 uur, namens de lei ding =van Winterhulp Nederland de aan wezigen verwelkomde. Wij hebben tegen over Amsterdam iets goed te maken, zoo begon spreker, want in het vorige jaar werd de eenige premie-trekking in Den Haag gehouden, niettegenstaande de hoofd stad van de toen verkochte zes millioen loten bijna een derde deel voor haar reke ning had genomen. Amsterdam heeft ech ter geen wrok gekoesterd. Reeds binnen anderhalve week waren hier van de nieu we loten 40.000 stuks geplaatst en daarom is de Amstelstad dan ook ditmaal de plaats, waar de eerste der zes te houden premie trekkingen geschiedt. De premie-uitlotin gen van de vijf volgende series zullen ge houden worden in die gemeenten, waar re latief de meeste loten worden verkocht. Hoezeer de loterij in den smaak van het publiek valt, bewijst wel het feit, dat bin nen 4 weken (deze loterij begon 1 Augus tus) het eerste millioen nagenoeg geheel aan den man is gebracht. Na deze inleiding begon het rad van Fortuna te draaien, om allereerst de vijf loten aan te wijzen, waarop een premie van 100 zou vallen. Dan kwam het groo te oogenblik van den avond: de trekking van de hoofdpremie ad f 10.000. „Alles klaar? Een, twee, drie", telde de heer A. v. d. Veen, de provinciale vertegenwoordi ger voor de Winterhulp-loterij in Noord- Holland. De zes wielen suisden en vol spanning wachtte het publiek op den uit slag. De houder van het lot no. 241928 werd de gelukkige winnaar.. Daarna werden de overige 65 premies van 100 gedraaid. Tij dens de pauze, welke deze trekking onder brak, werd aan ieder der aanwezigen een lot in de tweede (B) serie uitgereikt, waar op uiteraard ook een aantal gelukkigen een kleinen prijs wonnen. De totaal-uitslag van de premie trekking der le serie (letter A) luidt als volgt: Hoofdpremie ad f 10.000, op no. 241928. Premies ad f 100 op de nos. 54263 85284 96233 104322 128466 129941 130052 131904 140961 147236 153319 156321 175560 176960 191365 199125 222108 235374 237213 253462 266230 326060 332022 336282 340248 352332 376788 388132 393820 393905 422888 428758 452615 466348 479903 496194 496840 524646 530804 534208 556803 570161 572883 615732 617256 627188 652843 659781 708614 724298 737717 750456 766419 796346 800760 804481 811089 826491 828145 846814 856415 861832 876328 896184 921327 935257 941939 942001 972835 986294 ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VAN HET N. A. F. Ook voor niet-Ieden toegankelijk. De hoofdafdeel ing „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront zal voor het komende winterseizoen verschil lende cursussen in het leven roepen, waar aan leden, zoowel als niet-Ieden van het N.A.F. kunnen deelnemen. Op verschillende plaatsen zullen, naar gelang hieraan behoefte blijkt te bestaan, avondscholen voor volwassenen worden opgericht, onder leiding van bevoegde krachten zullen de deelnemers zich hier -individueel kunnen bekwamen in Neder landsche taal, kennis van land en volk, nl. geschiedenis, aardrijkskunde en heem kunde, alsmede naar keuze rekenen en handsChriftveibetering. De kosten voor deelneming aan dezen cursus, die van be gin October 1942 tot eind April 1943 zal duren, zijn zeer laag gesteld. Vervolgens zal ook gelegenheid bestaan deel te nemen aan taalcursussen, en wel Fransch, Duitsch en Engelsoh. De lessen worden gegeven in alle provinciale hoofd steden en verder in de volgende plaatsen: Leiden, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Tilburg, Heerlen, Sittard, Nijmegen, Bre da, Amersfoort Hilversum, Zutphen, En schede, Hengelo, en Almelo. In Spaansch en Italiaansch zal eveneens les worden ge geven, voorloopig alleen in Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Den Haag en Rotter dam. A,an bijzondere belangen zal de aan dacht worden geschonken. Zoo zal o.a. in Zuidwolde gelegenheid worden gegeven een cursus Duitsch te volgen, in Harlingen Engelsch. Tenslotte zullen nog E.H.B.O.-, naai-, knip- en kookcursussen in het leven wor den geroepen, terwijl de in het afgeloopen jaar aangevangen cursussen vestigingswet- kleinbedrijf zullen worden voortgezet. Elk der volgende bonnen von Horthy is per specialen trein overge bracht naar Kenderes, het landgóed der familie Horthy, alwaar het is bijgezet in den familiegrafkelder. Blijkens nadere berichten omtrent de aardbeving in Peru zijn de steden Nazca en Puerto verwoest. Te Puerto Lomas daal de de zee verscheidene meters, waarna een vloedgolf de stad overstroomde. De inwo ners-vluchtten in de bergen. De Londensche zender meldt, dat de Engelsche admiraliteit het verlies bekend gemaakt heeft van den Engelschen torpe- dobootjager „Embreak". Hij zou na een aanvaring op den Atlantischen Oceaan ge zonken zijn. geeft recht op het koopen van: 30 Augustus tot en met 5 September: 44-A Brood 44-B Brood 44 Beschuit 44-A Vleesch 44-B Vleesch 44-A Aardapp. 44-B Aardapp. 41-A Tabak 4 rants. Y, rants. 1 rants, besch. br. of geb. 4 'L vl waren ly, kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 1 rants, tabak. brood of gebak 9 Aug. tot en met 5 September. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of maïzena 100 gram kaas 357 algemeen 358 algemeen 362, 363, 364 365 algemeen 4-41, 4-42 res. 359 algemeen 360 algemeen 361 algemeen 367, 368, 369 alg 41-A t/m. 44-A Melk 41-B t/m 44-B Melk 41, 42, 43, 44 versnap. 12 Juli tot en met 5 September: 338 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 20 tot en met 31 Augustus: 3# liter melk 1 yk liter melk 100 gr. ohoc. suikerwerk 150 gram scheerzeep 42 Boter I Yi rantsoen Boter 42 Vet I X rantsoen Boter 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-36 res. X rants. Boter 4-36 reserve I Mei—31 Aug.: U textiel (mannen) 16 Aug. tot en met 30 Sept.: 370 Algem. 1 rants. Eenheidsz. M Eenheidsz. 1 rants. Eenheidsz. 371 Algem. 1 rants. Waschpoeder M Waschp. 1 rants. Waschpoeder M Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 60 pet. II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B.V. 1 brandt. 1 eenh. Verlengd tot 30 September: 235 Algem. 336 Algemeen L Zeep L Toiletzeep 1 rants. Eenheidszeep. 250 gr. waschpoeder 1 rants. Eenheidszeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 29 Augustus: 43 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Tabak. NIEUWE BONNEN Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en tabak de bonnen 44 aan gewezen. Dit geldt ook voor aardappelen met dien verstande, dat het rantsoen op den B-bon (houders van vetkaarten) is verhoogd van Ys Kg. tot 1 Kg. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. Voor de distributieperiode van 30 Augus tus tot en met 5 September 1942 is he aardappelrantsoen wederom vastgesteld o; 3 kilogram. In verband hiermede geeft ge durende genoemd tijdvak elke der me „44A" gemerkte bonnen der aardappel kaart recht op het koopen van 1 Yi Kg aardappelen. De met „44B" gemerkte boi voor houders van vetkaarten geeft gedu rende hetzelfde tijdvak evenwel recht op het koopen van 1 kilogram aardappelen in plaats van V, kilogram. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat op Zaterdag 29 Augustus geen aardappelen op de genoemde bonnen mo gen worden verkocht. Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. Nu komt het er opaan het geleerde In praetijk te brengen. De .Unterführer geeft de laatste aanwijzingen SS Fritzotapf-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1