WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10337 S)e &2id6eli£0oi4/fca/irtt Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteravond de vrij groote fabriek in de havenstad Sand- weach aan de Engelsche Zuidoostkust aan gevallen. Bommen van zwaar kaliber kwa men neer op de montagehallen en opslag plaatsen en veroorzaakten verscheidene zware ontploffingen. Andere gebouwen in de buurt van deze fabriek werden door voltreffers vernield. Te zelfder tijd be stookten lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen de electrische c trale van de stad Brighton aan de Engelsche Zuidkust. Het ketelhuis van de centrale werd vernield. Ook gisterenmiddag hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen voor de oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd. In de buurt van de haven van Dartmouth werden ver scheidene huizen vernield. Andere gebou wen in het gebied van deze stad, alsmede motorkotters voor de haveningang werden door het vuren met de boordwapens in brand geschoten. Voltreffers kwamen voorts neer op landingsvaartuigen der En- gelschen die aan de monding van de rivier de Dart ten Noord-Westen van Dartmouth voor anker lagen. Bommen van zwaar ka liber werden gistermiddag voorts gewor pen op twee steden in Zuid-Engeland. HEVIGE LUCHTAANVALLEN OP STALINGRAD. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, heeft de Duitsche luchtmacht met sterke formaties gevechts vliegtuigen gisteren en vannacht zware aanvallen gericht op het gebied van Sta lingrad. Talrijke fabrieken en belangrijke verkeersknooppunten aan de beneden- Wolga werden door bomtreffers verwoest. Olieraffinaderijen die zich in de buurt van de Wolga-haven bevinden, gingen in vlam men op. terwijl opslagplaatsen van benzine der bolsjejwieken na het uitwerpen van brisant- en brandbommen in de lucht vlo gen. Reeds na de eerste aanvallen ontston den er groote branden binnen de stad. Naar Reuter meldt, heeft Churchill gis termiddag met eenige zijner ambtgenooten zijn onderhandelingen te Moskou alsmede zijn bezoek aan Cairo en zijn rondreis aan de fronten in de woestijn en naar andere gebieden van het Midden-Oosten bespro ken. Zoodra het parlement weer bijeen komt, zal hij een „volledige verklaring" over zijn reis afleggen. Deze verklaring, die waarschijnlijk in openbare zitting zal worden afgelegd, zal wellicht gevolgd wor den door een debat. Op het oogenblik heeft men nog niet het voornemen het parley ment vóór den vastgestelden datum na de zomervacantie bijeen te roepen. DE ONLUSTEN IN INDIë In Cawnpore zijn nieuwe botsingen voor gekomen tusschen demonstreerende Indiërs en de politie, zoo meldt radio-Delhi gis teren. De politie schoot meedoogenloos op het Indische volk. In drie andere plaatsen in de centrale provincies kwamen even eens „orde verstoringen van vrij grooten omvang" voor. Inzake de reeds gemelde onlusten in Cal cutta verluidt nog, dat daar het tram en autobusverkeer steeds weer verbroken werd. Gemotoriseerde troepen werden ont boden. Bovendien werden gewapende po- litie-agenten op de kruispunten der stra ten opgesteld. Uit Delhi verluidt, dat massa-arrestaties van congresleden in Lucknow, Allahabad, Nagpur, Poona en in andere steden zijn verricht. Ondanks deze. maatregelen neemt het aantal nieuwe leden van het congres voortdurend toe. De leden van het congres maken tochten door alle deelen.van Indië en sporen de bevolking aan om aan den opstand deel te nemen. HERTOG VAN KENT OMGEKOMEN. De Hertog van Kent is bij een vliegon geluk om het leven gekomen, naar de En gelsche nieuwsdienst meldt. Het ongeluk is gebeurd in Noord-Schotland, waar de Sun- derland-vliegboot, waarmede de hertog een „dienstreis'' naar IJsland maakte, neer stortte. De geheele bemanning van de vliegboot is eveneens om het leven geko men. BINNENLAND Van militaire zijde wordt in Berlijn medegedeeld: In verband met de zeer ge disciplineerde houding der plaatselijke Fransche autoriteiten en de bewoners van het in den strijd betrokken .gebied tijdens de geallieerde landingspoging bij Dieppe heeft de Führer uit waardeering daarvoor bepaald, dat de Fransche krijgsgevangenen, die woonachtig zijn te Dieppe, Neuville, Hautot-sur-Mer, Tourville, Petit Atteville en Arques-la Bataille vrijgelaten zullen worden. DE NATIONALITEIT VAN ELZASSERS De Rijksminister voor Binnenlandsche Zaken heeft een verordening uitgevaar digd omtrent de nationaliteit in Elzas- Lotharingen en Luxemburg, die onmiddel lijk van kracht wordt. Volgens deze ver ordening krijgen voorloopig die Elzassers, Lotharingers en Luxemburgers de Duitsche nationaliteit die als betrouwbare Duit- schers worden erkend. Uit waardeering voor hun bijzondere verdiensten in den strijd voor de Duitsche zaak in den Elzas heeft de chef van het burgerlijk bestuur in dat gebied, gouw leider en rijksstadhouder Robert Wagner, den 18 medegevangenen van dr. Karl Roos uit Nancy en de echtgenoote van laatstge noemde, de Duitsche nationaliteit verleend. DUITSCHE EN ITALIAANSCHE BANKEN IN BRAZILIë GESLOTEN. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, zijn de Duitsche en Italiaansche banken bij regeeringsdecreet gesloten. Alle saldi der regeeringen van de As en van particulieren op deze banken in Brazilië worden in be slag genomen. In dezelfde verordening wordt bekend gemaakt, dat ook alle Duit sche en Italiaansche schepen thans zonder schadeloosstelling onteigend worden. Op déze schepen was tot dusver slechts beslag gelegd met de belofte, ze bij het einde van den oorlog te betalen. Alle firma's van de As te Rio de Janeiro zijn onder recht- streeksche militaire bewaking geplaatst en verscheidene daarvan zijn reeds door troe pen bezet. Het Japansche militaire bestuur op Java heeft de benoeming bekend gemaakt van 17 provinciale gouverneurs. Voorts 'is be noemd tot burgemeester van Batavia Sakao Tsoekamoto. De burgemeesters van Soera- baja en andere groote Javaansche steden zullen eveneens gekozen worden uit Ja panners en vooraanstaande Javaansche per soonlijkheden. AARDBEVING IN PERU Een derde deel der stad Nazca in Zuid- Peru is geheel verwoest door een aard beving, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Lima. Volgens een officieel be richt zijn 20 menschen omgekomen en velen gewond. De eerste aardstoot duurde bijna 5 mi nuten en daarop volgden verscheidene andere in een paar uur. Het gemeentehuis, het politiebureau en de kerk bevonden zich onder de vernielde gebouwen, terwijl het postkantoor en het gerechtsgebouw zwaar beschadigd werden. De daklooze bevolking kampeert op de straten en pleinen der stad en in de omgeving. BRAZILIë IN OORLOG MET DUITSCHLAND EN ITALIë. De kaart geeft het Braziliaansohe rijk weer ingedeeld in zijn staten. Het land had reeds in Januari van dit jaar de be trekkingen met de Asrnogendheden ver broken en is onder druk van de V.S. den oorlog ingegaan. Brazilië is een federatieve bondsrepubliek in het Oosten van Zuid- Amerika met 41 millioen inwoners en onge veer zoo groot als Europa. Brazilië was vroeger een Portugaesche kolonië, werd in 1815 tot Koninkrijk verheven. In 1822 volg de de scheiding van Portugal en de stich ting van het Keizerrijk Brazilië; door de revolutie van 1889 werd Brazilië in een federatieve republiek veranderd. Voor het binnenlandsche bestuur bestaat het land uit een bondsdistrict. (Rio de Janeiro) en 20 staen. Brazilië had een bloeiende ex port- en importhandel met Duitschland en Italië dat nu voor Brazilië verloren is. DE VEREENIGDE STATEN VAN BRAZIL! COLUMj BIA MMA0S_ AMAZONAS/* /3RAO PARA ,-MAran/^~"'5^=M=E DE AFDEELING TUINBOUW VAN DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. De serie radiolezingen over „De boer, de productie en de directie van den land bouw" is gisteravond voortgezet met een vraaggesprek, waarin ir. A. W. van de Plassohe, inspecteur van den tuinbouw het een en ander verteld heeft over den arbeid van de afdeeling tuinbouw van de directie van den landbouw. Deze arbeid, zoo zeide de inspecteur van den tuinbouw, ligt op het gebied van het tuinbouwonderwijs, de tuinbouwvoorlichting en het tuinbouwon- derzoek. Met behulp daarvan tracht zij den tuinbouwer behulpzaam te zijn bij de uit oefening van zijn bedrijf. Wil de Neder- landsche tuinbouw zich in de toekomst ontplooien tot wat hij zijn kan, dan moeten de bedrijven in handen zijn van menschen, die een goede opleiding hebben genoten en nog voortdurend bezig zijn om zich verder in hun vak te bekwamen. Daarom is het onderwijs zeer belangrijk. Vroeger begon men lukraak met een tuinbouwbedrijf, doch in de toekomst is een goede vakop leiding de basis. Men behoeft niet te vreezen. dat daar door te hooge eisdien worden gesteld en de praotijk in het gedrang komt. De af deeling tuinbouw van de directie varj den landbouw heeft juist daarom speciale vak scholen opgericht, die onder leiding staan van rijkstumibouweonsulenten, en waar groot deel van dert tijd besteed wordt de practijk. Teneinde de voorlichting zoo goed mogelijk te doen zijn, is in de ge bieden, waar de tuinbouw van beteekenis is, een consulent aangesteld met een eigen bureau. Hij beschikt over assistenten en kar. aldus dagelijks practische voorlichting geven. Deze assistenten zijn ervaren prac tici, die een opleiding hebben genoten tot tuinbouwvakonderwijzer. Op het bureau van ir; van de Plassche, het hoofd van deze consulenten, is men* dagelijks bezig idit alles zoo goed mogelijk te doen function- neeren. Er zijn zeventien rijkstuinbouw- consulenten in een ambtsgebied werkzaam, bovendien vijf consulenten in algemeenen dienst, die bijzondere onderwerpen behan delen, zooals veredeling van tuinbouwge- wassen het bewaren van tuinbouwproduc ten, de bij een teelt, enz. De consulenten verrichten ook zelf on derzoekingen. Dit geschiedt o.a. in de Rijks proeftuinen. In die tuinen vindt men ver der de vakscholen, zoodat de leerlingen ge makkelijk practisch kunnen werken. In de laatste jaren zijn deze tuinen belangrijk beter toegerust en zijn laboratoria gesticht. Behalve met het vorengenoemde werk van den buitendienst, houdt het bureau van den inspecteur van den tuinbouw zich be zig met het verzamelen van gegevens, het bestudeeren van de mogelijkheden om den tuinbouw verder te ontplooien, het verlee- r.en van adviezen aan de verschillende de partementen, de steunverleening aan klei ne tuinbouwbedrijven, enz. Hier interes seert men zich tevens -voor het eindresul taat. Men helpt den tuinbouwer en zijn organisatie bij de uitoefening van zijn bedrijf, waartoe men niet alleen techni sche adviezen geeft, maar ook bedrijfseco nomisch onderzoek verricht. Er bestaat voor dat doel een afzonderlijke economi sche afdeeling met enkele Wageningsche ingenieurs, die tal van gegevens van goede bedrijven verzamelen om, vervolgens, na onderzoek daarvan, de resultaten aan de consulenten mede tp deelen. Wij stellen ons er veel van voor, aldus zeide ir. van de Plassche, om op bedrijfseconomisch ge bied den tuinbouwer meer ontwikkeling en inzicht bij te brengen, omdat dit voor de toekomst van veel belang is. Ook wordt speciaal onderwijs op dit gebied gegeven aan oud-leerlingen der scholen. Met de kwaliteit van de producten heeft de inspecteur van den tuinbouw eveneens Demoeienis, o.m. als voorzitter van het uit- voer-controlebureau voor groenten en fruit, van den Nederlandschen Algemee nen Keuringsdienst voor Groentenzaden, en van den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst voor Boomkweekerijproducten. Voorts behoort de uitwerking van de Kwee- kerswet voor de tuinbouwgewassen tot de werkzaamheden van de afdeeling Tuinbouw. De zorg voor de productie, dus de ver schillende teeltregelingen, is mede één der belangrijke werkzaamheden van genoem de afdeeling. Deze heeft daarvan de lei ding, in nauwe samenwerking met het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in Oorlogstijd. Het is voor de voedselvoorzie- trng van de grootste beteekenis, dat er zooveel mogelijk groenten en fruit worden geteeld. Wij zijn, zoo eindigde de inspec teur van den tuinbouw zijn mededeelingen, begonnen om alles weer voor het volgende teeltjaar voor te bereiden. Van hoeveel belang het ook is om hetgeen er is, stand te houden en voor de toekomst uit te bouwen, wij moeten nu vooral directe resultaten hebben. Daartoe zijn mijn bu reau en de consulenten dagelijks druk be- zig met de voorbereiding. DE METAALVERORDENING De commissaris-generaal voor financiën en economische zaken heeft de volgende vergunning verleend: In overeenstemming met het bepaalde in artikel 2 der Metaalverordening (no. 79/ 1942) verleen ik hierbij een algemeene vergunning om over metalen voorwerpen, welke gedeelten of toebehooren van ge bouwen zijn, tezamen met het onroerend goed, waartoe zij behooren, ten gunste van den verkrijger van het onroerend goed te beschikken. Deze vergunning wordt in de dagbladen afgekondigd. Zij is van toepassing ten aan zien van alle beschikkkingen, welke sedert het in werking treden der metaalverorde ning plaats vinden of hebben gevonden. In de Nederlandsche Staatscourant van 24 Augustus j.l. is verschenen het meststof- fenbesluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Justitie. Ingevolge dit besluit is het verboden meststoffen in den handel te brengen, die niet voorkomen op de door den directeur-generaal van den landbouw vastgestelde lijst van meststof fen, of die niet voldoen aan de in die lijst opgenomen algemeene en bijzondere eischen. Deze lijst is in hetzelfde nummer van de Nederlandsche Staatscourant gepu bliceerd en zal aan het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht verkrijgbaar worden gesteld. Door den directeur-generaal van den landbouw kan ontheffing van het verbod worden verleend. Deze ontheffing moet worden aangevraagd op een door den se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bij beschikkipg vast te stellen wijze. Deze beschikking is eveneens in het zelfde nummer van de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerd. Voor meststof fen waarvoor binnen vier weken deze ont heffing is aangevraagd, is het verbod opge heven, totdat op de aanvraag is beslist. Op overtreding van dit besluit is het economisch sanctiebesluit 1941 van toepas sing. Naar gemeld wordt zal de intendant van het Deutsche theater in den Niederlanden, dr. Wolfgang Nufer, het blijspel „Die Mai- naeht" van Fritz Peter Buch door het ge zelschap doen opvoeren. Intendant dr. Wolfgang Nufer heeft eveneens het opvoertngsrecht verkregen van het blijspel „Der blaue Strohut" van Friedridh Michael, voor het Duitsche Thea ter in Nederland. Voorts hepft dr. Wolfgang Nufer het eer ste solodanspaar van het Tsjechische Na tionale Theater te Praag, Jaroslav Berger en Eva Patockova, verbonden aan het Duitsche Teater in Nederland. Geneeskundige hulp aan verplicht verzekerden buiten hun woonplaats. )e centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons: Een dezer dagen werd in de dagbladpers een regeling bekendgemaakt met betrek tot het verleenen van geneeskundige hulp aan verplicht-verzekerden, welke zich voor een verblijf van langer dan 30 dagen naar een andere plaats in Nederland begeven. Naar aanleiding van de vraag, welke ge dragslijn dient te worden gevolgd ten aan zien van die verplicht-verzekerden, welke minder dan 30 opeenvolgende dagen buiten hun woonplaats verblijven, heeft het N.A.F. zich tot het departement van sociale zaken gewend, als gevolg waarvan thans het volgende kan worden medege deeld. Wanneer een verplicht-verzekerde zich voor èen verblijf, korter dan 30 dagen, bui ten zijn woonplaats bevindt, zonder dat hij zijn domicilie naar die plaats heeft doen overschrijven, komen de aldaar eventueel gemaakte kosten voor geneeskundige ver zorging voor rekening van het fonds, waar bij hij is aangesloten, wanneer aan de na volgende voorwaarden is voldaan: 1. De in verband met verstrekkingen en bijbetalingen voor verplicht-verzekerden geldende voorschriften moeten worden in acht genomen; 2. Aan het fonds moeten worden overge legd de betreffende nota's, benevens een bewijs van den behandelenden geneesheer, tandarts, enz., waaruit blijkt, dat de ver strekkingen medisch noodzakelijk waren en dat daarmede niet kon worden gewacht, totdat de verzekerde in zijn woonplaats zou zijn teruggekeerd. Met deze regeling, welke een voorloopig karakter draagt, is dus voorzien in de ge neeskundige verzorging van den verplicht- verzekerde, onverschillig waar hij zich in Nederland bevindt. Hiermede is weder één der vele belang rijke verbeteringen, welke met de invoe ring van het ziekenfondsenbesluit werden beoogd en waarop van de zijde van het N.A.F. steeds werd aangedrongen, een feit geworden. Kaart van Pelt. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: WINST VOOR EIGEN VOLK! In Afrika. Een belangrijk onderwerp in den woestijnoorlog is de watervoor ziening. In de omgeving van Mersa Matroe worden door Italiaansche pioniers bronnen gegraven Transatlantic-Recla-PK Valtingojer- Pax Holland m Dr. LANDFRIED OVER „EUROPA IN OORLOGSTIJD" Dr. Landfried heeft een beschouwing ge publiceerd over Europa in oorlogstijd, waarin hij er op wijst, dat- de reusachtige omvang van de oorlogsvoering» eenerzijds de totale omschakeling van de industrie op de productie van oorlogsgoederen ver- eischt, terwijl anderzijds de verwoesting van het economische potentieel van den vijand een der voornaamste taken der mi litaire operaties vormt. Hieruit vloeit de groote verantwoordelijkheid der met de in- dustrieele omschakeling belaste autoritei ten voort, die zoowel de grondstofvoorzie ning en toewijzing evenals de productie en verdeeling der vervaardigde goederen moe ten controleeren en regelen. De aan Duitschland opgedrongen oorlog heeft' de Duitsche economische leiding niet onvoor bereid gevonden. Met behulp van een vooruitziende financieele politiek is het zelfs mogelijk geweest te voldoen aan de door de oorlogskosten vergroote Duitsch financieele behoeften, zonder dat aanzien lijke veranderingen in het prijsverloop zijn ingetreden. Slechts door de vorming en verzekering van een economie der Euro- peesche groote ruimte zal daarom ook de door de Anglo-Amerikaansche machten be oogde vernieling en machteloosmaking van Europa kunnen worden vermeden. Duitsch land mag daarom verwachten, dat de han delspartners van Duitschland niet alleen begrip hebben voor de door den oorlog veroorzaakte toestanden, doch dat deze ook bewust van hun verantwoordelijkheid me dewerken aan de economische veiligheid van Europa. Voorwaarde voor hét func- tionneeren van den Europeeschen goede- renruil is de vorming van een daaraan be antwoordende techniek van het handels- en betalingsverkeer. Op het gebied der douanepolitiek zal het doelmatig zijn de den koopman zooveel moeilijkheden bezor gende douaneformaliteiten te vereenvoudi gen en in het kader van het economisch ge rechtvaardigde de douanetarieven te ver lagen. Want het laatste doel der economi sche politiek is het immers het levenson derhoud der volkeren te verzekeren en den levensstandaard te verhoogen. PETROLEUM VOOR VERLICHTING. De secretaris-generaal van het dept. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de distriibutiediensten alsnog gelegenheid zullen geven tot het aanvra gen van petroleum voor verlichting. Aan vragen hiertoe kunnen worden ingediend door personen, die in het seizoen 1941/42 een petroleumkaart S of S en T ontvingen, of die in verband met nieuwe vestiging meenen, hiervoor thans in aanmerking te komen. Zij zullen hierbij echter overtui gend moeten kunnen aantoonen, dat zij vóór 22 Aug. 1942 niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. Deze regeling geldt eveneens voor schip pers, die permanent aan boord wonen, de ze moeten zich wenden tot den distributie- dienst der gemeente,- waar zij tijdelijk ver toeven, ten einde een aanvraagformulier in te vullen. Na verloop van 14 dagen doch in geen geval vóór 4 October a.s. kunnen zij, indien hun aanvraag inmid dels is goedgekeurd, bij den distributie- dienst, waar zij alsdan ligplaats hebben, hun petroleumkaart in ontvangst nemen, terwijl zij zoowel bij den eersten als bij den tweeden distributiedienst hun grijze, respectievelijk ibevr a dhtin gdbo dk je, dan wel de afzonderlijke verklaring dienen over te leggen. Corpssportdag en zomerfeesten van den N.AJ). Op 29 Aug. zal te Wierden, bij Almelo, een corpssportdag van den N.A.D. worden gehouden. Een uitgebreid pro gramma van wedstrijden zal hier worden uitgevoerd, teneinde de winnaar van een wisselbeker aan te wijzen. Tevens zullen nog voor het einde van deze maand een aantal zomerfeesten van den N.A.D. worden gehouden, ter gele genheid van het bereiken van de helft van den diensttijd. Notarissen benoemd. Benoemd zijn tot notaris binnen het arrondissement Utrecht ter standplaats de gemeente Woudenberg, de heer G. Holsheimer, candidaat-notaris te Apeldoorn, en tót notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Schiedam de heer A. S. H. A. Blaisse, candidaat-notaris aldaar. Nederlandsche vrijwilligers bij de Waf- fen-SS. Ook de geweergrepen moeten beoefend worden. Alles moet op de juiste wijze worden uitgevoerd SS Fritz-VNP-Pax Hol'and m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1