DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT Red. Bolttoland i Mr. H. Gelse. Lelden i Red. Stad ca Sporti M. Zonder op. Leldeai Red. Omgevlngi L. Rooien. Lelden» Rad. Letteren en Knniti Fr. Schneider». Lelden i verantwoorde UJk voo» d« advert en tl ïn i B. Bonnet Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, ƒ2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. ƒ2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvrageh ƒ0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEEKBERICHT Zon onder 8.45 uur Dinsdagavond. Zon op 6.39 uur Woensdagochtend. TuMchen deae tijden moet worden ver duisterd. 25 Aug.: De maan komt Dinsdagavond om 8.26 uur op en gaat Woensdagmorgen om 6.50 uur onder. 26 Aug.: De maan komt Woensdagavond om 8.57 op en gaat Donderdagochtend om 8.07 onder, 27 Aug.: De maan komt Donderdagavond om 9.22 uur op en gaat Vrijdagochtend om 9.20 uur onder. 28 Aug.: De maan komt Vrijdagavond om 9.48 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 10.82 uur onder. 29 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 10.14 uur op en gaat Zondagochtend om 11.42 uur onder. 30 Aug.: De maan komt Zondagavond om 10.40 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.49 uur onder. 31 Aug.: De maan komt Maandagavond om 11.06 uur op en gaat Dinsdagmiddag om' 1.54 uur onder. Zweminr.: „De Zijl", 20 gr. C. DE EUROPEESCHE SUIKERBIETEN TEELT. Op grond van de tot dusver bekend ge worden cijfers omtrent het suikerbieten areaal van Europa en de ontwikkeling van de bieten, kan de suikervoorziening van het continent voor het jaar 1942/43 als ver zekerd worden beschouwd. In Groot Duitschland is het bietenareaal minstens even groot als verleden jaar. De capaciteit van de verwerkende industrie van het Generaal Gouvernement is, door de inlijving van Gallicische fabrieken, uitge breid. Over het algemeen hebben de Euro- peesche süikerbietencultures in zekere mate te lyden gehad van de niet steeds gunstige weersomstandigheden. De in 1941 vroeg in getreden winter verhinderde ten deele, dat in de herfst werd geploegd. Hierbij kwam, dat in het voorjaar, door den lang aange houden vorst, de werkzaamheden op de ak kers werden vertraagd. Onder invloed van deze factoren wordt in Hongarije op een daling van de bietenop brengst gerekend. Volgens de schattingen van de Internationale Vereeniging voor sui ker-statistiek bedraagt het suikerbieten areaal van Hongarije in het voorjaar van 1942 65.000 ha .tegen 80.000 ha. in het vorige jaar. Volgens gegevens uit dezelfde bron wordt het bietenareaal van Frankrijk bere kend op 205.000 ha. tegen 195.000 ha. in het afgeloopen suiker jaar. Frankrijk had met bovengenoemde moeilijkheden te kampen, waarbij nog het gebrek aan kunstmest en arbeidskrachten kwam. Het bietenareaal van België bedraagt 50.480 ha. tegen 47.500 ha. in het vorige jaar. In Denemarken heeft de teeltopper vlakte geen wijziging ondergaan, terwijl volgens de inlichtingen uit Nederland het areaal aldaar licht in omvang is afge nomen. De Zweedsche teeltoppervlakte wordt berekend op 52.600 ha., waardoor de suikervoorziening voor het komende jaar verzekerd schijnt. Het suikerbietenareaal van Italië is 150.000 ha. groot tegen 140.000 ha. in het vorige teeltjaar. Onder invloed van de concurrentie van andere gewassen, welke voor industrieele ve^verking dienen, daalde in Kroatië het bietenareaal van 8.600 in 1941/42 op 5.200 ha. Het zelfde geldt ook voor Servië. Ook in Roemenië is de teelt beperkt en wel van 40.000 ha. op 35.000 ha., waarbij niet over het hoofd moet worden gezien, dat Transnistrië deze vermindering geheel opvangt. Ook Bulgarije en Turkije hebben het areaal van het vorige jaar*niet kunnen bereiken. Ondanks deze vermindering zal zeer waarschijnlijk de suikervoorziening in ge noemde landen toch in voldoende mate ver zekerd kunnen worden op grond van de reeds bestaande verbruiksbeperkingen. De Oekraine heeft in 1942/43 een suiker bietenareaal van 350.000 ha., terwijl in nor male jaren het dubbeel werd bereikt. De sterke daling moet echter aan den oorlog worden toegeschreven. Op grond van het suiker overschot in de landen van Midden-Europa is de suiker- voorziening van die Europeesche landen, welke van invoer ^afhankelijk z^n, zooals Noorwegen, Zwitserland en Griekenland, goed mogelijk. (Europapress). HARDNEKKIGE GERUCHTEN. Wij leven in een tijd van geruchten. Dat is niets bijzonders. In ieder en tijd, waarin gebeurtenissen plaats vinden die een deel der bevolking niet kan begrijpen, viert het gerucht hoogtij. Hardnekkige geruchten, voortgekomen uit wenschdroomeij, waren rond. Zij wor den ijverig verder verteld door menschen, die meenen dat het bolsjewisme „zoo erg niet is", die geen idee hebben van de ge varen, die«Europa bedreigen, die genieten van „berichten", verspreid door den Oran je-zender, die gereed zijn de Engelsche „bondgenooten" met gejuich te begroeten, en intusschen onze dappere Oostfront strijders bekladden. Inderdaad landgenoot, gij zijt uit ander hout gesneden. Hardnekkige geruchten en wenschdroomen' verloren bij u den strijd tegen de naakte feiten. Beoordeelt de si tuatie naar deze feiten, trekt uw conclusie en meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te Den Haag. HET ONTSTAAN VAN DE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. „Hoe -komen onze distributiebescheiden tot stand en welke maatregelen zijn er ge- ntjmen voör de beveiliging van deze waar depapieren tijdens de fabricage?" Voor het antwoord op deze vragen hébben wc dezer dagen op ilitnoodiging van den pers dienst van het departement van landbouw en visscherij een bezoek gebracht aan de drukkerij van Joh. Enschede en 'Zonen aan het Klokhuieplcin te Haarlem, waar de ons zoo welbekende distributiebonnen het le venslicht zien. Het sprak' welhaast vanzelf, dat de over- - heid, toen zij voor de noodzakelijkheid kwam te staan, allerlei artikelen te moe ten d'istriibueeren en aan' hét Nederland- sche volk daarvoor waardebonnen moet uitreiken, zich wendde tot deze wereld bekende firma, die langer dan een eeuw reeds heeft bewezen een bijna nergens ge ëvenaarde routine en vaardigheid te be zitten in het maken van bankbiljetten, postzegels, banderollen enz. en die door haar vertrouwen daartoe geregeld ook van ver over de grenzen opdrachten ontving. En het was even vanzelfsprekend, dat de firma Enschede in staat was ook den nieu- wpn order van de Nederlandsche regeering te aanvaarden, ook al liep deze in de mil- lioenen en keerde hij regelmatig met korte tusschenperioden en in allerlei variaties terug. f Dat de firma het in haar gestelde ver trouwen ook thans weder heeft waardig getoond, hébben zoowel het publiek als fle handelaren telkens bij het ontvangen van de vakkundig en technisch tot in de pun- ^tjes uitgevoerde waardepapieren kunnen constateeren. Doch ook de overheid is, naar ons bleek, tevreden, want in haar strijd tegen de ver schillende vormen van misbruik van bon nen, kaarten of toewijzingen heeft zij in de eerste phase van den levensloop dezer bescheiden, n.l. bij de fabricage in Haar lem, den grootst mogelijken waarborg van veiligheid. Naast het toezicht van den rijks- controledienst, die in hetzelfde gebouweh- complex is ondergebracht, oefent hpt be drijf zelf een drieledige controle uit en wel op nieuw personeel, op aanwezig perso neel en op terreinen en gebduwen. Bij on zen rondgang door het bedrijf, waar ruim 800 man personeel werkt, hébben we kun nen ervaren, dat van de ontvangst van den bestelorder van het centraal distributie kantoor af tot aan de laatste bewerking van de zorgvuldig afgetelde papieren de controle van den rijksdienst en de bedrijfs- controle tegenover elkaar en insam en wer king met elkaar zoo intensief zijn, dat menschelijkerwijze gesproken geen snip pertje papier bij het productieproces onge merkt kan verdwijnen. Alle ipoigelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen en daarbij neemt de uit 17 man bestaande bedrijfspolitie een voorna me plaats in. Waar zoo het personeel en de goederen onder toezicht staan, is het begrijpelijk, dat de zorg voor de vervaardiging van het product, d.i. den distributiebon in het bij zondér, niet minder groot is. Per periode gaan er meer dan tien millioen levensmid delenkaarten uit, meer dan'een millioen toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwa- ren arbeid en meer dan twintig millioen coupures (toewij zingsformulierenenz. Dit zijn alle even zoovele waardepapieren, waarvan de namaak wel mogelijk is, maar. en hier begint reeds een belangrijk deel van de zorg voor de tweede levensphase van de bonnendie door de geperfec- tionneerde druktechniek, waarin Enschede en Zonen zooveel routine bezit, fajpifica- ties ten zeerste bemoeilijken. We höbben in het laboratorium der druk kerij verschillende soorten van verval- sehingeri kunnen aanschouwen, sommige zoo primitief, dat ze onmiddellijk met het bloote oog opvallen, andere, die van meer vakmanschap getuigen, en waaraan ver grootglas of kwartslamp te pas moeten 'komen. De techniek van deze preventieve beveiliging bij het drukken is zoo vervol maakt, dat men bijna met zekerheid kan zeggen, dat alle vervalsehingen kunnen worden opgespoord, terwijl als regel de "falsificateurs tegen de lamp loopen en hun gerechte straf niet ontgaan. De overheid staat voor de zeer zware taak, de aanwezige voorraden naar billijk heid over de geheele Nederlandsche bevol king te verdeelen. Het is in aller belang, dat zij daarin niet wordt bemoeilijkt door misdadigers, die zich op laaghartige wijze vergrijpen aan de gemeenschappelijke le vensbehoeften en daarom hopen we, dat de woorden van den directeur van het cen traal distributiekantoor, dat hij ervan overtuigd is, den strijd tegen de verval- schers te hebben gewonnen, niet ijdel zul len blijken te zijn. Hetgeen we bij de firma Enschede hebben gezien, geeft ons daarvoor het volste ver trouwen. BINNENLAND Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Thans ook voor stoffeerders en behangers geen vestiging zonder vergunning. In de staatscourant van 24 Augustus 1942 is op genomen een beschikking v^m den Secre taris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betref fende de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf. Hierbij wordt de vestiging, overneming, verplaatsing enz. zonder ver gunning van de^ Secretaris-Generaal ver boden van inrichtingen, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het stof feerders-, onderscheidenlijk van het be- hangersbedrijf, voor zoover dit uitoefening betreft. Deze beschikking treedt op 25 Aug. 1942 in werking. Ten gevolge van deze he rschikking treedt het besluit algemeen Ves tigingsverbod kleinbedrijf 1942 ten aan zien van deze bedrijfstak buiten werking. Ree tor-ma gnificus der universiteit van Amsterdam. Tot rector-magnificus der universiteit van Amsterdam voor het stu diejaar 1942-1943 is door den burgemeester van Amsterdam benoemd prof. dr. H. T. Deelman, hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde en gerechtelijke genees kunde aan die universiteit. Klompenbeurs te Epe uitgesteld. De klompenjaarbeurs, die heden te Epe (Gld.) zou worden gehouden, is tot 1 September uitgesteld. 57-1179 RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Hardleersch Voor het huidje Om een kalf. W. Jacobi te Bodegraven was al tweemaal veroordeeld door den economi9chen rechter wegens twee econo mische misdrijven. Dit was voor hem geen» leering geweest, want thans stond hij voor de derde maal terecht, wegens het clande stien slachten van een schaap. Hij werd daarvoor thans veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met bevel tot zijn onmid dellijke gevangenneming. A. Kalshoven te Noorden-Nieuw koop vertelde bij den economischen rechter, dat het hem niet om het vleesch te doen was geweest, maar om de huidjes. Voor deze huidjes had hy jonge geitjes geslacht. Nooit had men hem of anderen daarover onderhouden en men had gedacht, dat het mocht Het mag echter niet en het is dan^ ook clandestien slachten waarvoor de minimum straf zes maanden is. Het vonnis werd dan ook zes maanden ge vangenisstraf met bevel tot gevangen neming. A. Warmerdam te Hillegom had een kalf gekocht en daarna clandestien ge slacht voor welk feit hij veroordeeld werd tot zeven maanden gevangenisstraf m^t last tot gevangenneming. De caféhouder L. P. Ebbing te Hille gom had dit kalf verkocht en werd daar voor veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met gevangenneming. A. van As te Leiden had tezamen met zijn broer W. F. van As te Leiden te Oegstgeest een geit gestolen uit een weide. Daarvoor waren ze door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een flinke ge vangenisstraf. Wegens het slachten van de geit werd A. van As thans veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en W. F. van \As, die 3 kg. van het vleesch verkocht had kreeg drie maanden gevangenisstraf. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: BLIJDSCHAP IN VELE GEZINNEN. GEMENGDE BERICHTEN Wielrijdster door trein overreden. Gistermiddag om kwart voor vijf wilde •'een 37-jarige vrouw op de fiets den onbe- waakten overwegovergang nabij het ScTiih- kelbad te Amsterdam den Amstelveenschen weg passeeren, juist op het oogenblik, dat in de onmiddellijke nabijheid een trein naderde. Zij werd door den locomotief ge grepen en op sla£ gedood. Het spoorweg verkeer met Amstelveen ondervond ten gevolge van het ongeluk aanzienlijk op onthoud. Meisjes door tram gedood. Gistermor gen is in de Oranjeboomstraat te Rotter dam de tweejarige J. Wouters, in deze straat wonend, door een motorwagen van lijn 9 aangereden. Het kind, dat plotseling overstak, werd door den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd, Het geraak te bekneld tusschen voorbumper en een vluchtheuvel. Met een ernstige hoofdwon de naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, was zij bij aankomst overleden. Na trap van een paard overleden. Bij het spélen in de weide kreeg het vijfjarig dochtertje van C. H. van R. te Hoogland, een trap van een paard. Ernstig gewond is de kleine bij het transport naar het zie kenhuis te Amersfoort aan de bekomen verwondingenoverleden. Alcoholdieven gevat. De marechaussee heeft in samenwerking met ambtenaren van de accijnzen te Amsterdam een vier tal!, inwoners van Weesp gearresteerd, die zich schuldig maakten aan diefstalvan groote hoeveelheden gedenatureerden al cohol. Drie der. gearresteerden waren werk zaam bij een groot-industrie te Weesp, waar gedenatureerde alcohol steeds in groote voorraden aanwezig is voor de be reiding van bepaalde producten. De gestolen alcohol werd in vaten bij honderden liters per schipper naar Am sterdam vervoerd en daar verkocht. Verkoopers zoowel als kooper van dure sigaretten zwaar beboet. Te Boxtel had de caféhouder H. C., evenals zijn echtge- noote A. C., regelmatig, doosjes sigaretten verkocht tegen veel te hooge prijzen. De inspecteur van de prijsbeheersching te 's Hertogenbosch heeft thans den caféhou- cer veroordeeld tot f 350 en diens echtge- noote tot 500 boete. Een inwoner van Boxtel J. v. d. H., die pakjes sigaretten van 0.75 had gekocht voor 1.40 .werd eveneens veroordeeld en wel tot een boete van 250, daar hij door het koopen tegen te hoogen prijs overtreding der prijsbe palingen had mogelijk gemaakt. Groote bonnenhandel ontdekt. De maréchaussée te Hemden heeft inDrunen en omgeving een wijdvertakten bonnen- handel ontdekt, waarbij meer dan 50 per sonen zijn betrokkert. Verschillende daders zijn reeds gearresteerd. Duizenden bonnen zijn er hier verhandeld. De bonnen wer den opgekocht bij boeren en arme gezinnen. SPORT Bevoegdheid voor sportbonden. De Secretaris-Generaal van het Dept. van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming heeft aan het Nederlandsch Handbal Verbond, den Nederlendschen Schaatsen- rijdersbond en den Nederlandschen Zwem en Reddingshond bevoegdheid verleend, in overeenstemming met de door het col lege van gevolmachtigden voor de sport te verstrekken aanwijzingen, leiding te geven in' alle aangelegenheden, onderscheidenlijk op het gebied van het handbalspel, de schaatssport voor amateurs en de zwerm sport in den uitgebreidsten zin des woords. VOETBAL Ter navolging. Een bericht uit Italië meldt, dat de Italiaansche Voetbalbond bij het begin van het nieuwe seizoen heeft be kendgemaakt, dat, indien twee clubs met gelijk aantal punten de competitie beëin digen, weder het doelgemiddelde 'beslis send zal zijn. De leiding yan den bond is echter van plan bij de eerstvolgende zit ting te besluiten, dat in dergelijke geval len de discipline en het correcte optreden van een elftal een woordje zal meespreken. ZWEMMEN Cursussen voor opleiding van Zwemon derwijzers (essen) N. Z. R. B. Om aan de groote behoefte aan bekwame zwemon derwijzersfessen), ten gevolge van de uit breiding van het schoolzwemmen, te kun nen voldoen, heeft de Onderwijs-Commis- sie van de N. Z. R. B. besloten zoo moge- .ljk in alle groote steden van ons land van 1 October tot 1 Mei 1943 opleidingscursus sen te organiseeren. Zij, die aan deze cursussen willen deel nemen, moeten goed bedreven zijn in het zwemmen en dienen zich vóór 15 Septem ber bij den secretaris van de commissie, drr. heer M. Boon. Overtoom 255. Tel. 80174, Amsterdam (W.), aan te melden. WATERPOLO/ Wedstrijden AZC In Alphens zwem bad worden Woensdag de volgende wed strijden gespeeld: AZC ILZC I; AZC II —LZC II. Dames: AZC—LZC. BILJARTEN Ned. Biljart Bond Afd. Leiden. In de eerste ronde om den Amstelbeker werden de volgende viertallen uitgeschakeld: TOG 2, 3. 4, 5. 6 7, DOS 2, 3, TOP 3, Poort van Cleef 3. BOS 1, SDO 2 en OSL I. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag: OSL 2TOP 7 bij BOS; P. van Cleef 2Vierkantje 1, bij SDO. Woensdag: P. van Cleef 4SDO 3 bij DOS: P. van Cleef 1—BOS 2 bij OSL; OSL 3—SDO 1 bij P. van Cleef; DOS 1— TOG 1 bij Vierkantje. Vierkantje 2 en TOP 2 zijn vrygfeloot. WILT U IETS WETEN? Vraag: W. de W. te N. inzake invalidi teit en ziektewet. Antwoord: Ja, de aldus werkzame invaliede kan bij ziektë tijdens zijn werk tijd in de ziektewet vallen en ziekengeld trekken alsmede de 55.bij bevalling. Vraag: Mijn dochter is in de bollen schuur werkzaam. Nu wordt er van haar loon ziekengeld afgehouden. Hoeveel pro cent is dat? Antwoord: Afgehouden mag worden 8J4 cent per 10.en 2 veor het zieken fonds. Vraag: 1. Kortste weg per rijwiel van Leiden naar Drachten over Zwolle. 2e Van Leiden naar Drachten over Enkhuizen- Stavoren? 3e Wat is van beide tochtén on geveer bet midden? Antwoord: 1. Leiden, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Putten, Harderwijk, Zwolle, Meppel, Havelte,Noordwolde, Oldeberkoop. Gorredijk, Beetsterzwaag, Drachten. Afstand 240 km. 2. Leiden, Lisse, Haarlem, Zaandijk, Purmerend, Hoorn, Enkhuizen, Stavoren, Balk, Sloten, Hee renveen, Langezwaag, Gorredijk, Drachten. Afstand 200 km. 3. Van de eerste Harder wijk, van de tweede Enkhuizen. •Vraag, waar Raad van Arbeid "te Lei den en Rijksverzekeringsbank te Amster dam? Antwoord De Raad van Arbeid is gevestigd Breestraat 127-, kantooruren half 104 uur; Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, Apollolaan 15, kantooruren als bovengenoemd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Johannes Antonius, z. v. A G. A. de Vrind en J. C. Borgerding Bcudewijn August Heinrich, z. v. R. E. Köllmann en M. A. de Vries Dorothea Eva, d. v. C. A. Nieman en P. H. Pöuw Geertruida Elisabeth Josephine, d. v. A. Immink en E. Kooreman Anthonie Jacob z. v. A. Ruytenbeek en H. E. Visser Jo hannes, z. van J. Neuteboom en C. Colpa Gerardus Petrus, z. v. J. T. J. Hoogeveen en E. M. van Grieken Margaretha Cor nelia M., d. v. A. J. van der Voort en M. C. H. Batenburg Antoinette, d. v. A. T. Deutekom en J. Trouwee Franciska Paulina, d. v. F. Sloot en A. S. de Wit Cato, d. v. G. Mieremet en C. Boezelijn Nicolaar, z. v. C. van den Hoed en C. Bleiji Dirk, z. van D. Petit en C. Stou ten Johannes Philippus, z. v. J. P. Ver straten en P. Onvlee Antonia Adolphina, d. v. H. W. Bilderbeek en J. G. Vijlbrief Willemijiftje, d. v. S. Nieuwkoop en N. van Egmond Charlotte, d. van B. H. de Graaf en J.Maaskant Annemarie, d. van H. Felkamp en A. C. Schilpzand Hermine Jacoba Johanna, d. v. H. J. Schou wenburg en F. Winterswijk. Ondertrouwd: A. de Vrind wedn. 67 jaar en J. L'Abée gesch. 54 jaar. Getrouwd: G. Crama jm en C. G. de la Biie jd H. Stoeken jm en H. M. Vel- btrg jd. Overleden: D. van Delft wed. van C. Hundersmarck 69 jaar M. Laman wed. van A. Braxhoven 82 jaar G. Kemp wedn 72 jaar. 2 Voedingsgewassen in eigen tuin Over eenige weken breekt het tijdstip aan, waarop achtereenvolgens de winter voorraad aardappelen, bieten, uien, kool rapen, wortelen, ramenas en late roode koo<l naar binnen wordt gebracht. Het is raadzaam om reeds thans de noodige stap pen te doen voor de inrichting van een goede bewaarplaats voor die producten. Dit advies geldt zeer in het bijzonder; voor de genen, die een bovenhuis bewonen en straks den wintervoorraad van hun volks tuin moeten bergen. In de Eerste plaats houde men er reke ning mee, dat de voormelde producten droog en koel, doch volkomen vorstvrij dienen te 'worden bewaard. Wie over een zolder beschikt, kan deze als bewaarplaats benutten, mits de voorraad bij strenge vorst voldoende tegen bevriezen kan wor den afgedekt. Bij gemis van een zolder kan een bovenhuiabewoner zijn, knol- en wor telgewassen ook wel in een koele kast, on der de trap of desnoods onder het ledikant of den divan in de slaapkamer bewaren. Voor de bewaring van aardappelen kan ook een z.g. aardappelenkist worden ge timmerd. Bij gebrek aan goed timmerhout gebruike men voor dit doel het huot van wat oude pakkisten. Wie als benedenhuis bewoner de beschikking heeft over een schuurtje, kan dit voor zijn wintervoorraad gebruike men voor dit doel het hout vén geschikt als vorstvrije bewaarplaats. Ten slotte kan men knol- en wortelgewassen voor wintergebruik in den grond van den tuin inkuilen. Wij komen binnenkort uitvoeriger op het probleem van de winterbewaring terug. In ieder geval doet men verstandig reeds thans de noodige maatregelen voor de keu ze en de inrichting van'de winterbewaar- plaats te nemen. De nateelt. Wanneer het half Augustus is geworden, dan staat de nateelt in de gedaante van boerenkool, spruitkool, groene, roode en witte kool, Savoyekool, Chineesche kool, andijvie, prei, koolrapen, winterwortelen, bieten en knolselderij in zijn vollen groei. Van deze gewassen vormen de koolrapen, bieten, winterwortelen, knolselderij en roo de en witte kool een belangrijk onderdeel van den wintervoorraad. Het meerendeel daarvan zal zich in de periode van den na zomer en Itferfst echter nog grootendeels moeten ontwikkelen. Een reden te meer om ze ook thans nog goed te verzorgen. Van groot bplang voor de nateelt is, dat de gewassen zich op voldoenden onderlin- gen afstand normaal kunnen ontwikkelen. Ze mogen niet te dicht op elkaar staan en maar al te dikwijls is dit in particuliere tuinen en volkstuintjes het geval. Winterwortelen, welke te dicht opeen staan, mo'et men thans nog op minstens 6 cm. uitdunnen, bieten, ramenas en herfst- knoïlen op 15 20 cm., andijvie op 25 30 cm., Chineesche kool op 40 a 45 cm. en roode en witte kool op 60 70 cm. Voor zooveël noodig mag in de maand Augustus ook nog een nabemesting met koegier of snelwerkende salpeterstikstofmest worden toegediend. Onkruiden make men tot in den herfst door uitwieden of schoffelen onschadelijk. Het gras langs de slootkanten houde men kort, want ook in den nazomer en herfst vormt het lange gras een schuil plaats voor slakken en arïder schadelijk gedierte, Rupsen verzamele én doode men gedurende den geheelen nazomer en herfst. Al deze maatregelen komen den nateelt ten goede en de hoofdzaak is, dat de win tervoorraad uit uw tuin er mee gebaat is. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtengymn. (7.00 en 8.00 BNO: Nieuws) 9.15 Voor de huisvrouw 9.30 Trioconcert 10>00 Orkest van Gerard van Krevelen 11.00 Vacantiekleuterklas 11.20 Ensemble Jack der Kinderen 12.00 Orgelconcert en zang 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Fluit, cello en piano 14.00 Bertus van.Dinteren en zijn orkest 15.00 Causerie „Het Bevolkings vraagstuk" 15.20 Vierhandige Pianovoor dracht 16.00 Godsdienstige lezing 16.20 Voor de jeugd 17.00 Orkestconcert (gr.) 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Luister spel voor Jeugdstormérs 17.45 Strijkor kest 18.45 BNO: Nieuws 18.15 BNO: Landbouwpraatje 19.05 Piano 19.15 Omroep-opera-ensemble 19.55 „De zwar te handel lokt" .luisterspel Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken 20.15 Vervolg van 19.15 20.35 Het Rotterdamsch Piano-kwartet 21.10 Orkestconcert (gr.) 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. tot 24.00. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 9.10 Ber- lijnsch Philharmonisch orkest 9.45 Bal letmuziek uit „Carmen" 10.00 Morgen- Wijding 10.15 Piano 10.40 Voordracht 11.00 Zang met piano 11.30 Viool en orkest 12.00 Berlijnsch Staatsc.pera-or- kest 12.15 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws 13.00 „De eerste oogst in de Noord-Oost Polder", reportage 13.15 Enhemble Joan Lancé 14.15 Uit Neerlans Gouwen 14.30 Gevarieerd Ope rette-programma 16.00 Het Haarlemsch Trio 17.00 Dnn tuin in 17.30 Bertus van Dinteren 18.00 „Pedicure", luister spel 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest 19.00 De Praatvaars 19.15 Mannenzang 19.30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: Brabantsch praatje 19.50 Spiegel Vhn den dag 20.00 Omroep-Harmonie- orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Berliner Lohrergesangverein 20.30 Omroep-Har- monie-orkest 21.00 Familie de Boer 21.15.„Op "t kantje af" 21.45 BNO: Nieuws en Pol. praatje 22.10 Avondwij- ding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. te Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum IL 22.1524.00 Duitsoh Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsdh Programma. £ituAgie. WOENSDAG 26 Augustus. Mis van den H. Zerphyrinus, Paus en Martelaar: Sacer- dotes. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze van den priester;) 4e voor den vre de. Geen Credo. Gew. Prefatie. Kleur: Rood In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: WOENSDAG. Mis van de Z.Z. Timotheüs van Montecchio en Bernardus van Offida, Belijders; Confiteantur. 2e gebed van den H. Zephyrinüs; 3e v. d. vrede. Kleur: Wit.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2