HET KEERPUNT MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Het Ib ook onverstandig en het ge tuigt van een politiek analfabetisme, wanneer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Ne derlanders in het Duitsche Rijk zou kunnen opnemen. Om deze reden be staat ook de politieke groep, die zich dit ten doel gesteld had, niet meer en behoort tot het verleden. Gij zijt Ne derlanders, wij zijn Duitschers, verbon den door het gemeenschappelijke bloed en de gemeenschappelijke nationaal- socialistische idee. Op deze bases zal eenmaal het nieuwe rijk gesticht worden en onze trouwe kame raadschap en dapperheid dragen mede tot het ontstaan van het Germaansche rijk bij. Wanneer wy beloven, deze wetten steeds in acht te nemen en daarnaar te handelen, dan behoeven wij ons geen zorgen te ma ken om het ontstaan van dit Germaansche ryk. BLIK IN DE TOEKOMST. Nu ik zoo een kort overzicht heb gege ven over groei en verleden willen wij nog een blik in de toekomst werpen. Ook hier in Nederland moet eenmaal een nationaal-soclalistische leiding de staat kundige verantwoordelijkheid overnemen. De tijd zal komen, dat deze strijders naast hun politieke leiding ook op verantwoor delijke wijze de staatkundige functies moe ten lelden. Meent nu niet, Nederlandsche nationaal- socialisten, dat dit een verlichting van uw arbeid zal vormen, of dat daardoor uw po litieke stryd ook maar onbelangrijk zou worden. Integendeel. Wat thans geschiedt, gebeurt voor rekening van de bezettende overheid. Dan zal het tijdstip komen, waar op gij voor alles volkomen verantwoorde lijk zult zijn. Wij zijn hier als nationaal- socialisten geplaatst om met u tezamen de zen weg in het belang van uw volk, doch ook in het belang van het Duitsche volk, af te leggen. Niemand zal ons kunnen ver wijten, dat wij hebben stilgezeten. In deze twee jaren der bezetting hebben de verant woordelijke mannen hun beste kunnen ge geven en steeds in den zin van toenade ring gestreden. Het zich alleen uitspreken met den mond heeft voor ons, nationaal- socialisten, geen waarde, en dat heeft bij ons geen weerklank gevonden. Slechts zij, die bereid zijn met ons te allen tijde schou der aan schouder te staan, zullen onze ka meraadschap genieten. Gij hebt uw Neder landsche volk boven alles lief, ook wij heb ben het in dezen tijd leeren waardeeren. Honderden van deze jonge idealisten dek ken thans reeds de bruine aarde van het Oosten. Meer dan 10.000 doen hun plicht. Honderdduizend ingeschreven Nederland sche nationaal-socialisten ijveren en wer ken voor de vernieuwing van hun volk en de nog grootere Germaansche gemeen schap. Wanneer ik hier als vertegenwoordiger der Duitsche Nationaal-Socialisten de Ne derlandsche kameraden dank zeg voor hun opofferenden arbeid, dan zult gij begrijpen, dat ik daarbij in het bijzonder mijn natio- naal-socialistische Duitsche kameraden her denk en hen voor hun opofferenden ar beid van ganscher harte dank. Zoo is onze nationaal-socialistische ka meraadschap gebleken en zij zal dag voor dag steeds weer opnieuw blijken. Eens zul len alle redelijke menschen wakker ge schud worden. De driehonderdduizend Nederlandsche arbeiders, die thans reeds in Duitschland wqjrken en daar him plicht doen, hebben eveneens dezen hun nog onbekende roep stem gevolgd. Vele jonge Nederlanders zijn bereid den oorlogstijd voor hun eigen ont wikkeling te gebruiken om binnenkort eveneens naar Duitschland te gaan. De Duitschers zijn geen onmenschen, want zij verheugen zich over iederen arbeider, die tot hun Germaansche ras behoort. Echter verlangen zij de hoogste kameraadschap en plichtsvervulling zooals zij het van den Führer hebben geleerd. Zij, die op het oogenblik in Duitschland hun blik vergroo- ten en hun kunnen vermeerderen, zullen eens dankbaar zijn voor dezen tijd, dien zy in Duitschland mochten doorbrengen. Schudden wij derhalve als nationaal-so- cialisten de jonge revolutionnairen wakker, opdat zij zich het groote gebeuren waardig toonen. De Nederlandsche Arbeidsdienst neemt de jonge lieden op en voedt hen op tot ka meraadschap en gemeenschapsgeest. Het Nederlandsche Legioen roept de ac tivisten op, in het Oosten te strijden. De Standarte Westland, die reeds in den veld tocht in het Oosten in 1941 en thans op nieuw lauweren aan haar roemrijke vaan kon hechten, heeft plaats genoeg voor goe de soldaten. Het Duitsche leger, de Duitsche marine en de Duitsche luchtmacht verheugen zich eveneens, wanneer jonge Germanen, die nog in deze groote worsteling willen laten zien wat zij waard zijn, zich bij hen aan melden. GELOOF AAN DE TOEKOMST. Wij gelooven derhalve aan onze toe komst en wij weten, dat eens ook hier in Nederland deze nationaal-socialistische idee feuilleton Oorspronkelijke roman door MIES VAN VELZEN. 7) Vanaf het eerste oogenblik dat Made leine hen ontmoette, wist ze, dat deze jon ge vrouw evenmin Warsage's liefde bezat, dat ze bovendien nog te kampen zou hebben met de antipathie van haar schoonmoeder, die geen macht naast zich duldde. Ze was zóó benieuwd, hoe dit jonge ding zich zou weten te handhaven, dat ze onder voor wendsel liever buiten te wonen, naar Zeist verhuisde. Al gauw was tante Loek de lieveling van de kinderen; 6oms voelde Madeleine zich pijnlijk gegriefd, als ze zag, hoe Gaby de jonge mevrouw Warsage 't vertrouwen schonk, wat ze zelf gewenscht had te bezit- zal doorbreken. Laat ons aanpakken en ons werk ter hand nemen. Nooit moede ons voor de gemeenschap op te offeren. Vrij van haat, steeds slechts in vereering van ons eigen volk willen wij onzen plicht doen. De waardeering kan en zal niet uit blijven. De gebeurtenissen van den dag vertroebelen onze kijk op de toekomst niet. De oorlog moet en zal zegevierend voor het nationaal-socialisme gewonnen worden. De oude wereld echter moet en zal sterven. Zoo zal ook het Westen veilig en hecht in de hand van den Führer liggen en elke een ling bereid zijn, zijn leven te geven voor de veiligheid van dit gebied. Houdt daarom, nationaal-socialisten, de kameraadschap, die in gevangenissen en veldslagen op de proef werd gesteld, hoog. Houdt u met eiken afzonderlijken volks genoot bezig en strydt om hem, brengt hem in onze organisatie. Dan zal het tijdstip niet ver zijn, waarop eenmaal ook in een door Ne derlandsche nationaal-socialisten ge leid Nederland en in kameraadschap met het Duitsche nationaal-socialisme gesteund, en bevochten door de Duit sche weermacht, datgene zal ontstaan, waarnaar wij allen met verlangen uit zien: een groote gemeenschap in Ger- maansch gebied, ieder zijn vaderland beminnend, doch zich onderwerpend aan de hoogere wetten der orde. MACHTSVERHOUDINGEN Hauptdienstleiter Schmidt liet den krin gen, die nog steeds verblind staren op de door de vijandelijke agitatie verbreide ge tallen teneinde daaruit een overmacht van de vijandelijke mogendheden over de spil- mogendheden af te leiden, op indrukwek kende wijze de werkelijke machtsverhou dingen zien, zooals deze na de geweldige successen van Duitschland, Italië en Japan zich thans voordoen. Nu Britsch-Indië met zijn 358 millioen menschen zich gereed maakt zijn lot zelf in handen te nemen en China, met zijn 440 millioen menschen, volkomen van Engeland en Amerika is af gesneden, alsook na het verlies van Neder- landsch-Indië, zijn bijna een milliard men schen niet meer voor het oorlogspotentieel der vijandelijke mogendheden beschikbaar Terwijl andérzijds de meeste Chineezen en volksgemeenschappen van den Indischen en Stillen Oceaan behalve Australië thans reeds ingeschakeld zijn in het oor logspotentieel van het verbonden Japan. Aldus staan tegenover de 50 millioen En- gelschen, die zich verbonden hebben met de strijdkrachten van Noord-Amerika ten getale van ongeveer 130 millioen, waarvan hoogstens nog 50 tot 60 millioen beschik baar zijn, veel meer dan een milliard men schen, die hun arbeidskracht voor de spil- mogendheden geven. Daartegenover is van de bevolking der Sowjet-Unie reeds byna de helft voor den tegenstander uit geschakeld en begint voor ons te werken. Met een blik in de toekomst eindigde Hauptdienstleiter Schmidt in onwrikbaar vertrouwen op de overwinning. „Het is dus slechts nog een kwestie van tijd wanneer bolsjewieken en plutocraten hun wapens zullen moeten neerleggen. In het Oosten gaat het bolsjewisme reeds zijn vernietiging tegemoet, in het Westen voe ren de Duitsche duikbooten en vliegtuigen hun harden en voortdurend met succes bekroonden strijd tegen de ravitailleerings- scheepvaart van Engeland en Amerika. Eens zal het tijdstip komen, waarop het groote Engeland door het lot ge dwongen zal worden, de rol van het kleine Malta over te nemen. Het is algemeen bekend, dat thans reeds de rijke plutocratenzonen en -dochters met hun familieleden naar Canada ver trekken. Moge thans nog de Engelsche lucht macht hier en daar steden en daarmede oud-Duitsch cultureel bezit vernietigen, eens zal het tijdstip komen waarop wij met een enormen bommenregen Enge land zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of be zet gebied wordt geworpen, zal eens duizendvoudig worden vergolden. Enge land zal dan, evenals Malta, nog slechts een aanlegplaats zijn voor uiteengeslagen convooien. Wij willen echter den Almach tige bidden, dat hy ons de bestraffing en terechtwijzing van Amerika voor al deze roekelooze daden, die Amerika onder Wil son tot en met Roosevelt heeft bedreven, zal overlaten. Het zijn toch ten deele men schen van ons bloed, die door rijkdom ver blind, geen cultuur meer dienend, het avondland ontrouw geworden zijn en zich als afvallige zonen thans tegen hun moe ders in Europa verheffen. Ook met deze krachten zullen wy het den een of anderen dag klaar spelen. Dan zal het tijdstip komen, waarop het avondland in oude schoonheid weer zal op staan, de edele kunsten weer zullen be oefend en der menschheid een lange vrede zal beschoren zijn. De Führer, Adolf Hitler, heeft ons dezen weg reeds sedert 20 jaren gewezen en is ten. Van den anderen kant was ze bly, dat haar dochtertje in Titie een vriendinnetje vond. Toen kwam onverwacht de catastrophe in het leven van de Warsage's: terwijl Han een vliegtocht buitenslands maakte, stierf z'n kind. Madeleine was juist met Geby en Rob op bezoek, toen het ongeluk gebeurde. Titie had haar verteld, dat mammie weg was om de foto van vader te halen. In een booze bui, had ze de hare verscheurd en omdat ze er zoo'n spyt van had, wilde mammie er niets van zeggen tegen vader. Op dat oogenblik was er gebeld; Titie sprong op met een bly: „daar is ze al" en rende de kamer uit. Een slag volgde, een gil van de dienstbode, die beneden in de hal was en toen Madeleine verschrikt kwam toesnellen, lag het kind bewusteloos onder aan de trap. Nooit zou de de uitdruk king van smart vergeten op het gelaat van de jonge vrouw, die bij haar thuiskomst het kind stervende vond. Warsage werd getelegrafeerd, doch kon juist tijdig genoeg zyn om de begrafenis by te wonen. Dit voorval en meer nog de gevolgen, waren van grooten invloed op Gaby ge weest. Iederen dag vroeg ze opnieuw of ze naar tante Loek mocht, maar e% yerliepen ons moedig en zeker voorgegaan. Wy wil len hem getrouw volgen en den strijd op ons nemen, vooraan het volk van 92 mil lioen Duitschers, dat zich opofferend in den strijd werpt, teneinde daardoor den weg te banen voor de vrijheid van het reeds zoolang onderdrukte Europa. Indien gij, kameraden, mij nu vraagt: hoe lang duurt de oorlog nog? dan kan ik daarop slechts antwoorden: tot aan de over winning. Overwinnen zal het nationaal-socialisme in ieder geval. Wij zullen de laatste batal jons in het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beëindigen. Smeeken wij van den Almach tige den zegen af voor den Führer, Adolf Hitler, en voor al zijn soldaten. Sieg Heil! Rede van Geelkerken Aan de groote rede van Hauptdienstlei ter Schmidt ging de nu volgende rede van den heer van Geelkerken vooraf. De heer van Geelkerken begon met er op te wijzen, dat de nationaal-socialisten strijden uit innerlyken dwang. Het natio naal-socialisme moge ons leeren dat het voor den enkeling noodzakelijk is een vaste levenslijn te hebben, die zoo sterk is, dat hij er nooit van afgetrokken kan wor den. Een nationaal-socialistische levenslijn wil zeggen: te weten, dat men gekozen heeft Als wij zoo'n lijn kennen en weten dat wij onwrikbaar staan, dan is er nog licht in dezen tyd. Wij hebben de gemeenschapsgedachte leeren kennen. Wij zijn gegroeid en wan neer wij nu hier staan, dan weten wij, dat onze groei gekomen is door hen, die met ons op straat gestaan hebben, die gecolpor teerd hebben en hun arbeid hebben gege ven, door de eenvoudigen dus. Het nationaal-socialisme stelt het alge meen belang boven het eigenbelang. Dat eisoht offers van ons. Maar de nationaal- socialist is offerbereid en zet zichzelf in een uitzonderingspositie, omdat hij offe rer. wil voor zijn volk. Voor Mei 1940 be stond er geen consequentie en niemand was verantwoordelijk. Nu zijn wij de eeni- ge politieke partij in Nederland, maar nu zijn wij er nog niet. Want wij hebben niet gevochten om de eenige politieke party te zijn, maar om ons volk te winnen. Daar om bestaat er voor ons nu de consequentie, dit er nooit voordien geweest is. Wij moe ten werken en voorbeelden stellen. Nie- mend mag zich zooals vroeger in de poli tieke partijen, aan de consequenties ont trekken. Men zegge niet: er is oorlog en daarom kan nu het nationaal-socialisme niet gebracht worden. Straks echter zal het komen. Men moet durven zeggen: het nationaal-socialisme zal thans gebracht worden voor zoover het op het oogenblik mogelijk is. Men mag zich niet laten be- invloeden door onaangename maatregelen of door moeilijkheden, welke thans be staan. Als deze dingen een nationaal-socialist kunnen beïnvloeden, gaat hij langzaam de helling af. Men behoeft niets goed te pra ten. Men moet heelemaal niet praten. Men moet alleen doorzetten en het nationaal- socialisme willen brengen. Wij moeten lachen, omdat wij de eenigen zijn, die nog lachen kunnen. De anderen hebben deze week gelachen, toen deze dachten dat de Engelsohen kwamen. Maar zy lachten slechts kort, want de Engelschen kwamen weer niet en zullen ook nooit komen. Duitschland strydt op het oogenblik. Het strijdt ook voor de moeders en kin deren in Engeland en Amerika. Want als het bolsjewistische monster niet wordt ver slagen, zullen ook zij de verschrikkingen ondervinden, als de tijd gekomen is. Europa begrijpt dit en wij begrijpen dit ook. Want toen Napoleon naar Rusland trok, nam hy vijftienduizend menschen uit ons land mee. Nu heben vijftienduizend vrijwilligers gehoor gegeven aan Musserts oproep om naar het Oostfront te trekken. Wij zijn niet bang ons lot aan dat van Duitschland te binden. Duitschland heeft het zwaard opgenomen en het bloed van duizenden gegeven. Het bijt het spit af voor heel de wereld. Het is dwaas aanmer king te maken op de wijze van oorlogvoe ren door de Duitschers. De Duitschers zou den het ook anders kunnen doen. Zij zou den him zorgen kunnen bepalen tot de Duitsche bezetting en de belangen van de Nederlanders kunnen overlaten aan de ge vluchte Nederlandsche regeering in Lon den. Zij zouden inderdaad anders oorlog kunnen voeren. Zij zouden het kunnen doen als de Amerikanen, die in 19141918 soldaten naar Europa stuurden en toen zij jaren later in armoede protesteerden voor het capitool, met gasbommen werden be werkt en opgejaagd naar Alaska. Zij zou den (het kunnen doen als de Engelschen, die in Britsch-Indië, de bevolking regeeren met bamboestokken gevuld met lood, die in Egypte de menschen onderdrukken en in Zuid-Afrika boeren en vooral hun vrou wen en kinderen op beestachtige wijze uit moordden. De wereld heeft over deze moordpartij niet hard meer geschreeuwd omdat het goud en de diamanten al dit leed deden vergeten. Duitschland strijdt meedoogenloos hard, juist om te voorkomen, dat nog ooit zulke dingen zullen voorkomen en om ze ker te zijn dat dit gebroed uitgeroeid zal worden. De Engelsche zender heeft gezegd, dat weken, eer ze eindelijk toestemming kreeg. „Tante is heel erg ziek geweest, hè moe der?" vroeg ze na 't eerste bezoek. „En waar is oom Han nu?" Madeleine vroeg zich af of 't kind vaag vermoedde, dat ook hier een huwelijk dreigde te mislukken. ,,Oom is op reis", had ze geantwoord. „Je weet, dat hij dikwijls verre tochten moet maken." Gaby vroeg niet verder. Of ze de verklaring geloofde, vooral toen na de ge boorte van den kleinen Tom, Han War sage, ook niet verscheen? Nooit liet het kind zich hierover uit. Daar Bob te kennen gaf, dat hij graag in genieur wilde worden, verhuisde Madelei ne, toen hy de lagere school doorloopen had, naar Rotterdam, liet Gaby, die zeer vlug leerde, bijwerken, zoodat beiden naar het gymnasium konden. Op een middag vertelde ze als ter loops aan tafel, dat ze om Han gesproken had. „Wat jammer, dat hij niet gebleven is", zei Rob, „moest hy weer op reis?" Gaby had in gespannen aandacht geluis terd. ,,Ja maar over enkele weken komt hy thuis". Veel meer had ze kunnen vertellen. Was 't niet een schikking van de Voorzie nigheid geweest, dat ze hem ontmoet had HET BEWAREN VAN SLABOONEN EN SNIJBOONEN VOOR DEN WINTER. Het. voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het drogen van slaboonen is een zeer een voudige bewerking en uitstekend om de sla boonen voor den winter te bewaren. Sla boonen kunnen beter dan welke groenten ook buiten in de zon en in de wind ge droogd worden. Om te voorkomen, dat zij bij het gebruik moeilijk gaar worden en een hooismaak hebben, moeten zij, alvorens gedroogd te worden, 3 min. koken. Men brengt vrij veel water met zout aan de kook, stort de boo- nen daarin, brengt het vlug weer aan de kook en laat de boonen er 3 min. in koken. Dan neemt men de boonen eruit en legt ze uit om snel af te koelen. Het water kan men voor het voorkoken van de volgende por tie boonen gebruiken. Wie groote hoeveel heden slaboonen wil drogen, moet deze n.l. bij kleine hoeveelheden tegelijk voorkoken. Voegt men groote hoeveelheden tegelijk aan het kokend water toe, kan koelt dit zoo sterk af, dat het lang duurt eer het weer kookt, zoodat de kans bestaat, dat de boo nen bijna gaar worden, wat volstrekt niet mag. Een korte beschrijving van het drogen van slaboonen volgt hieronder; eveneens het recept van zure snijboonen. Het is beter de snijboonen met een wei nig zout en karnemelk (zie onderstaande hoeveelheden) in te maken, zoodat zij zuur worden, dan ze met veel zout in te leggen. Zure snijboonen hebben n.l. meer voedings waarde dan snijboonen uit het zout, door dat zij niet zout zijn en daarom niet afge kookt behoeven te worden, waarbij oplos bare voedingsstoffen verloren gaan. Zure groenten zijn ook in andere opzichten ge zonder dan groenten uit het zout. Zij zijn n.l. lichter verteerbaar geworden door de omzettingen, die tijdens het conserveeren optreden. De smaak van de zure snijboo nen is vanzelfsprekend anders dan die van snijboonen uit het zout, zij doet eenigszins aan die van komkommer denken. Wie voor de eerste maal zure snijboonen gaat inma ken, doet verstandig er eerst een klein proefje van te nemen, door een kleine hoe veelheid in een jampot in te maken en dit af te dekken met een doekje, een schoteltje en een zwaar glazen of steenen voorwerp. Na 5 a 6 weken zijn de boonen goed en kan men ze probeeren. Vallen zij in de smaak, dan is het nog wel mogelijk om meer in te maken. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht op de snijboonen in het zuur, omdat men voor deze inmaak weinig mate riaal noodig heeft. Snijboonen kan men ook drogen, of steriliseer en. Maar gedroogde groenten hebben toch altijd, hoe goed men ook droogt, eenigszins hun smaak verloren, terwijl het gehalte aan vitamine C sterk achteruit gaat. Het steriliseeren van snij boonen kunnen zij slechts doen, die inmaak- glazen, deksels en goede ringen bezitten en er wat brandstof voor kunnen missen. Het drogen van slaboonen. De slaboonen afhalen, wasschen en in ruim kokend water en zout (2 lepels zout op een liter water) weer aan de kook bren gen en 3 min. koken. De slaboonen goed la ten uitlekken, koud laten worden en aan slingers rijgen. De slingers in de zon en wind hangen totdat de boonen droog zijn, d.w.z. totdat zij stug en taai aanvoelen; wanneer zij niet ver genoeg gedroogd wor den, gaan zij beschimmelen. De boonen in papieren zakken bewaren. Voor het gebruik behoeven deze boonen niet geweekt te wor den. Zure snijboonen. Per kg. snijboonen: 12 g. zout en 1 lepel karnemelk. De boonen afhalen, wasschen, fijn snipperen en met het zout en de kar nemelk zoo lang kneden tot pekel (oplos sing van zout en water) gevormd wordt. De boonen overdoen in een Keulschen pot, onbeschadigde emaille emmer of water dicht eiken- of beukenhouten vat, en stevig aandrukken. Een schoonen doek er op leg gen, deze langs de kanten instoppen, een plankje en een steen erop plaatsen en voor het stof een doek, bord of deksel op den pot leggen. De pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 dagen de kim- laag (schimmel), die zich op den pekel boven het doekje gevormd heeft, verwijde ren. Steen, plankje en doek schoon was schen en weer op de snijboonen leggen en deze bewerking herhalen, wanneer dit noo dig blijkt. Na 6 a 8 weken is deze inmaak goed. Hy kan ongeveer 7 maanden bewaard worden. Er voor zorgen, dat de snijboonen onder het vocht blijven staan, zoonoodig wat wa ter, waarin een weinig zout lepel op een liter) is opgelost, toevoegen. wij nog even moeten wachten met den op stand, maar dat de „Nederlandsche regee ring" het sein zal geven. De hetzers in Londen, die het goud heb ben meegenomen, denken, dat wij hen zul len gelooven. Zij trachten ons in het ver derf te storten en dat zal gebeuren, wan neer wij hen inderdaad probeeren te vol gen. Wij echter, zoo eindigde de heer Van Geelkerken, staan samen, verbonden met de Duitschers, bereid om te offeren ten bate van ons Volk en Vaderland en daar door ten bate van het nieuwe Europa. en zoo de gelegenheid had gekregen een ernstig misverstand uit den weg te ruimen. Een maand later maakte het ochtendblad er melding van, dat de bekende vliegenier Warsage z'n ontslag had ingediend by de luchtvaartmaatschappij. Enkele dagen daarna kwamen ze op be zoek, twee stralend gelukkige menschen en een blozend kereltje van vijf, dat hen ver welkomde met den blijden uitroep: „Vader is terug en hij gaat nooit meer weg". Met stille verbazing en heimelijke ja loezie had Madeleine haar dochter gadege slagen, die Loek tal van kleine attenties bewees en met blijdschap de uitnoodiging aannam de eerstvolgende vacantie te ko men logeeren. „Anders wil je nooit de stad uit," kon Madeleine niet nalaten, dien avond op te merken. „Tante Loek is een uitzondering op den regel", zei Gaby beslist. „Waar ben je gistermiddag geweest?" Streng zag Madeleine haar zestienjarige dochter aan. Ze had haar oogen niet kun nen gelooven, toen ze den brief van den Rector van 't gymnasium las, waarin haar werd meegedeeld, dat Gaby zonder kennis geving verzuimd had. radio-programma DINSDAG 25 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 en 8.00 BNO: Nieuws) 8.15 Politiek weekpraatje 8.30 Salonorke°t, volksmuziek-kwartet en jeugdkoor 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Omroeporkest 10.00 Richard Strauss- programma 11.00 Vrouwenmozaiek 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest 12.00 Amabilé-sextet 12.50 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Melodisten14.00 Orkest Ned. Kameropera 15.35 Zang met piano 16.00 Gewijde muziek 16.30 Weensch Philharmonisch orkest 16.45 Sport en spel voor de jeugd 17.00 Wal- sencyclus 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Theo Ude nMasman en zijn dansorkest 18.00 Ensemble Jonny Ombach 18.30 Neerlands stem van het oOstfront 18.45 BNO: Nieuws 19.05 „Wat doet de Direc tie van den Landbouw", reportage 19.30 Salonorkest en Figura-kwartet. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken 20.30 Musette-orkest 21.00 Rhytmische avondklanken 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. tot 24.00. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Orkestconcert 9.05 Kamermuziek van Beethoven 10.00 Morgenwijding 10.15 Orkestconcert 11.00 Piano 11.37 Symphonie van Mozart 12.00 Gram. 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Boerenland in boek en krant 13.15 Zang met piano 14.00 Het Vaudeville-or kest 14.30 De lichte toets 15.30 Zon nestralen in ziekenzalen 16.00 „De bouw, de geschiedenis en de meesters van de gi taar", causerie 16.30 Koorzang 16.45 Muziek op oude instrumenten 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest 18.00 Reportage 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest 19.30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: Twentsch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 BNO: Eng. uitzending. Voor de Radio- Centrales: liederen van Schubert. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken 20.15 Pianovoordracht 20.45 „Rembrandt gedagvaard", luisterspel 21.20 Kamerorkest 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overzicht 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45—24.00 Hilversum I. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II; 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige medewerkers en dui zenden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit u ook aan. wilt u iets weten? Vraag: Kan ik ook in den namiddag vanuit Leiden naar Gorcum komen en in den morgen van Gouda naar Gorcum en ook in den avond weer terug en hoe laat? Antwoord: Vertrek Leiden 13.25, aank. Dordrecht 14.36, vertrek Dordt 14.58, aankomst Gorcum 15.34. Er loopt wel een autobus van Gouda naar Schoonhoven, doch de autobus van Schoonhoven naar Gorcum is tot onze spijt vervallen. Vraag: de weg naar den N.O. polder, kamp Vollenhoven. Antwoord: Leiden, Utrecht, Harder wijk, Zwolle, Hasselt, Zwartsluis, Vollen- hove. 175 K.M. Vraag: de weg van Roelof ar ends veen naar Vught. Antwoord: Alphen, Gouda, Bergam bacht, Gorcum, Woudrichem, Aalst, den Bosch, Vught. 110 KG. U kunt wellicht even gemakkelijk rijden over den Rijksweg Utrechtden Bosch; in de opgegeven route bevinden zich twee ponten. Vraag: de weg van Zevenhoven naar Zevenbergschen Hoek; Zevenbergschen Hoek naar Drunen; Drunen naar Best; Best naar Zevenhoven. Antwoord: Zevenhoven, Bodegraven, Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, 81 K.M.; Zevenberg schen Hoek, Geertruidenberg, Waalwijk, Drunen, 40 K.M.; Drunen, Nieuwkuik, straatweg naar IJzeren Man, Groot Laar. U komt dan op den straatweg Tilburg's Her togenbosch, welke u een eindje in de rich ting den Bosch volgt. Rechts takt een fiets pad af naar Esch, Boxel, Best, 38 K.M.; Best, Boxtel, den Bosch, Utrecht, Zevenho ven, 120 K.M. Vraag: Ik heb een huis gekocht en heb daar een huurder in wonen. Deze huurder woont daar veel te laag. Waar en tot wien moet ik mij wenden om tot een redelijken huurprijs te komen? Vraag: Gaarne wilde ik van u het adres weten van de huurcommissie of huurraad voor de huurhuizen. Antwoord: Wend u tot het Prijzenbu- reau van de afd. Gemeentewerken te Lei den. Ze was ten hoogste verbaasd geweest: Gaby zoo correct, zoo plichtsgetrouw, die altijd rustsig haar weg ging, nooit controle behoefde en schitterende rapporten thuis bracht met de hoogste cijfers voor gedrag en vlijt. Nu toonde haar houding onmiddellijk, dat van geen vergissing sprake kon zijn. Duidelijk teekende onwil zich af op het knappe gezichtje en de blik uit de grijze oogen, die de hare kruiste was koel en hard. „Ik verlang antwoord Gaby, of heb je me niet verstaan. „Naar den Haag geweest, Moeder". „Den Haag?" herhaalde Madeleine ont stemd, „wat had je daar te doen?" „Wat kan 't u schelen" klonk het fel brutaal, meer uit verweer, dan om te kwet sen. ,,'t Was niets verkeerd en het straf werk zal 'k wel maken." „Daar gaat het niet om, ik wil weten waar je was." Dan kort, by'na uitdagend: „Naar vader's graf." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6