Castella MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland Mr. H. Gelse. Lelden i Red. Stad eg Sport i M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving i L. Rooien. Lelden) Red. Letteren en Kunjti Fr. Schneiders, Lelden) verantwoorde lijk voor de advertent!in i B. Bonnet Lelden. WEEKBERICHT Zon onder 8.48 uur Maandagavond. Zon op 6.38 uur Dinsdagochtend. Tosschen dexe tijden moet worden ver duisterd. 24 Aug.: De maan komt Maandagavond om 7.50 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.33 uur onder, (Volle maan). 25 Aug.: De maan komt Dinsdagavond om 8.26 uur op en gaat Woensdagmorgen om 6.50 uur onder. 26 Aug.: De maan komt Woensdagavond om 8.57 op en gaat Donderdagochtend om 8.07 onder. 27 Aug.: De maan komt Donderdagavond om 9.22 uur op en gaat Vrijdagochtend om 9.20 uur onder. 28 Aug.: De maan komt Vrijdagavond om 9.48 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 10.32 UlJ* onder. 29 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 10.14 uur op en gaat Zondagochtend om 11.42 uur onder. Zweminr.: „De Zijl", 20 gr. C. Japans strifd tegen Australië GROOTE ACTIVITEIT VAN JAPANSCHE DUIKBOOTEN EN VLIEGTUIGEN. Naar het D. N. B. uit militaire kringen te Tokio verneemt, heeft het versterkte op treden van Japansche duikbooten in de Tasmanzee, in de Groot-Australische Baai en in de Bass-straat het geallieerde hoofd kwartier aanleiding gegeven sterkere zee- en luchtstrijdkrachten in de wateren van de Tasman-zee samen te trekken, om het daar bestaande duikbootengevaar meester te worden. De Cook-staat alsmede groote gebieden van de Tasman-baai zijn gevaar lijk door mijnen, zoodat de~ geallieerde scheepvaart binnênkort zal worden ver legd. Ook de Plenty-baai en de Mauraki- golf ten Noorden van Nieuw-Zeeland zijn voor de scheepvaart nauwelijks nog bruik baar. Uit de wateren ten Westen van Nieuw- Caledonië worden geallieerde scheepsbewe- gingen van vrij grooten omvang gemeld. Behalve Port Moresby zijn Townsvill^ Windham, Port Darwin en Broome Vrijdag door Japansche vliegtuigen wederom ge bombardeerd. Dien dag bevonden zich meer dan 200 Japansche bommenwerpers boven Australisch gebied. Ondanks den hevi- gen afweer gelukte het den Japanschen formaties opnieuw zware vernielingen aan de haveninstallaties en aan de militaire belangrijke installaties der aangevallen steden toe te brengen. In de haven van Broome werden vier transportschepen door bomtreffers tot zinken gebracht, twee ande re in brand geworpen. In Port Darwin ging een pakhuis in vlammen op, ook aan de militaire barakken van Port Darwin werden groote vernielingen toegebracht. €en Australische batterij luchtafweerge schut werd dOor volle treffers tot zwijgen gebracht. Slechts drie der aanvallende Ja pansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Van Duitsche militaire zijde wordt ge^ meld: Duitsche gevechtsvliegtuigen héb- ben in den afgeloopen nacht voor den oor log belangrijke installaties in Oost-Enge- Jand bestookt met brisant- en brandbom men. IN EEN PAAR REGELS Het opperbevel van het in het Oostei» strijdende Honvet-leger heeft den eersten luitenant Stephan Horthy voorgedragen voor de hoogste onderscheiding, het ridder kruis van de Hongaarsche orde van ver» dienste met de zwaarden. De Britsche duikboot „Upholder" is volgens een bericht van de Britsche admi raliteit, verloren gegaan. De rais (kapitein) Mustafa Abdullah van het Iraksche leger is in een hotel te Bagdad overvallen en zwaar gewond. Uit Kaifeng in de Chineesche provin cie Honan wordt gemeld, dat 2.400.000 Chi- neezen getroffen zijn door de overstroo ming van de Gele Rivier. In de ondergeloo- pen gebieden zijn geen sanitaire tegen maatregelen genomen, zoodat epidemieën zijn uitgebroken. Uit Moskou wordt gemeld, dat Molo- tof, de Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, den Turkschen ge zant, Atikalin, heeft ontvangen. Volgens de Turksche bladen zou Wen dell Willkie op zijn reis naar het Nabije Oosten en Rusland ook een officieel bezoek brengen aan Turkije en daarbij aan presi dent Ineunoe een boodschap zal overhandi gen van president* Roosevelt alsmede het werkplan van de Ameriv?-,-""n.be bewaoe- ningsindustrie. Ondanks scherpe maatregelen duren de anti-Engelsche, betoogingen in heel Sy rië voort. Te Aleppo is de toestand buiten gewoon gespannen. De Britsche autoritei ten zijn tot de meest draconische middelen en maatregelen overgegaan. Naar uit Mexico wordt "gemeld, is het Fransche tankschip „Merope" bij regee- ringsdecreet onteigend. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de transportmoei lijkheden voor petroleum, die door het tot 'zinken brengen van vijf Mexicaansche schepen zijn ontstaan.. £ilu>igie. DINSDAG 25 Augustus. Mis van den H. Gregorius, Bisschop van Utrecht en Belij der: Sacerdotes. (Zie in het feesteigen van het Bisdom). Gloria. 2e' gebed vah den H. Lodewij'k, koning van Frankrijk; 3e A Cunctis (om de voorbede van alle Heili gen); 4e voor den vrede. Géén Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: DINSDAG. Mis van den H. Lodewij'k, koning van Frankrijk: Os Justi. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. BINNENLAND DE NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER DE AANMELDINGSPLICHT. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede; Wanneer binnenkort de kuituurwerkers op grond van hun aanmelding en van de vragenlijst der ledqnrfegistratie van de Ne- derlandisdhe Kultuurkamer, geregistreerd zullen zijn, zullen de voorloopige „bewij zen van aanmelding" verzonden worden. Daarna zullen op het terrein van de Ne derlandsche Kultuurkamer nog slechts diegenen werkzaam mogen blijven, die in- het bezit van het „voorloopig bewijs .van aanmelding" zijn. Hen, die zich bij de Nederlandsche Kul tuurkamer hebben aangemeld, doch de vragenlijst nog niet ingevuld aan de Ne derlandsche Kultuurkamer hebben terug gezonden, alsmede hen die aan hun aan meldingsplicht nog niet hebben Voldaan, wordt in hun eigen belang verzocht, on middellijk hun verzuim te herstellèn. In verband hiermede zij nog eens ver wezen naar de artikelen 3 en 4 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, betreïfende de Neder landsche Kultuurkamer (Verordeningen blad 211/25 Nov. 1941, stuk 47) die als volgt luiden: Artikel 3. Hij die medewerkt aan de voortbren ging, de weergave, de geestelijke of tech nische bewerking, de verspreiding dg^ in standhouding, het in het verkeer brengen of 4e bemiddeling tot het in het verkeer brengen van kultuurgoed, is verplicht lid te zijp van de Nederlandsche Kultuurka mer, tenzij dit medewerken een uitsluitend commercieele, administratieve, technische of mechanische werkzaamheid is. Artikel 4. 1. Onder kultuurgoed-in den zin van deze verordening wordt begrepen: 1) iedere kunstschepping of kunstver- ridhttinig, welke voor het publiek waar neembaar wordt gemaakt; 2) iedere andere, geestelijke schepping 'of verrichting welke door middel van druk, film, radio-uitzendiing of geluids band voor^-het publiek waarneembaar wordt gemaakt. 2. Met druk in den zin van lid 1, onder 2, wordt iedere soort van vermenigvuldi ging op een voor m5ssavermenigvuldiging geschikte wijze gelijkgesteld. 3. Als waarneembaarmaking van kul tuurgoed in den zin van, het eerste lid wordt ook beschouwd het geven van on derwijs in vakken op het gebied der kunst, voor zoover dit onderwijs niet plaats vindt aan openbare of aan die bijzondere onder wijs- en opvoedingsinriohtingen, welke on der toezicht staan van den secretaris-gene raal van het departement van 'Opvoeding, Wetenschap en Ku 1 tuurbescherming Ten slotte worden hieronder enkele groe pen van personen genoemd, die zich bij de Nederlandsche Kuituurkamer dienen aan te melden, en van wie gebleken is, dat bij hen twijfel bestaat omtrent hun plioht tot aanmelding: 1. Ambtenaren in overheidsdienst, die' werkzaam zijn og het gebied der bouw kunde, zooals architecten, bouwkundige teekenaars, e.d., in dienst van Rij'k, pro vincie of gemeente, ovenheids- of semiover- heidsbedrijven. 2. Producenten van en handelaren in gramofoonplaten, alsmede 'het in- en ver koopend personeel. 3. Handelaren in een uitgevers van blad muziek. 4. Personen-ondernemers, die concerten of tooneel-, cabaret of variétévoorstellin gen organiseeren. 5. Zij die medewerken aan de productie van films (scenarioschrijvers, productielei ders, regisseurs, opnameleiders, filmarchi tecten, cameramannen enz.). 6. Alle ontwerpers en ontwerpers-uit voerders op het gebied van het kunstam bacht. 7. Op muziekgebied: alle begeleiders, koorleiders, leiders van cursussen werk gemeenschappen), arrangeurs en in uni form optredende musici. Zij, wier letterkundig werk niet in boek vorm verschijnt, doch in den vorm van tijdschriftartikelen, zijn (in afwijking van vorige mededeelingen) eveneens tot aan melding verplicht. Alle aanmeldingen dienen schriftelijk te geschieden bij de afdeeling ledenregistra tie van de Nederlandsche Kultuurkamer, 2e van den Boschstraat 46, Den Haag, on der opgave van naam, adres en beroep. GEBRUIK GOEDGEKEURDE HOUTEN VATEN BIJ INMAAK. Het is begrijpelijk, dat velen, die in nor male jaren met deze zorg het hoofd niet zouden breken, in de huidige omstandig heden met plannen rondloopen groenten te gaan inmaken. Hoe ongaarne ook, dient tegen deze voornemens te worden gewaar schuwd. Degenen, die nooit inmaakten, missen de daartoe noodige ervaring en zijn op dit gebied als volkomen ondeskundigen te beschouwen, waarbij nog komt, dat men zich zal moeten behelpen met houten vaat werk, omdat de z.g. Keulsche potten en het Belgisch geglazuurd aardewerk in het geheekniet of moeilijk te verkrijgen zijn. Velen hebben in den vorigen winter reeds tot hun schade ondervonden, dat boter- vaatjes in het algemeen ondeugdelijk zijn voor het doel, waarvoor zij worden aange prezen. Daarbij is het hoofdbestanddeel: de groente, ten eenenmale niet in voldoende hoeveelheid te verkrijgen. Men late het in maken dus dit jaar over aan de fabrieken. Voor hen, die evenwel van eigen grond of van een volkstuintje nog een „inmaakje" willen doen, en die niet over behoorlijke hulpmiddelen beschikkende, toch de voor handen kostelijke groenten zoo goed mo gelijk willen verduurzamen, kan het van belang zijn, te weten dat de ondervakgroep „algemeene vaten" van de vakgroep „hou ten emballage-industrie'', Phoenixstraat 26 te Delft, besloten heeft, de fabrikanten in de gelegenheid te stellen goedgekeurde va ten in den hindel te brengen. Er is een stempel vervaardigd, dat op de vaten kan worden aangebracht, binnen welk stempel elke firma, die vaten, welke aan bepaalde vootwaarden voldoen^ vervaardigt, een nummer kan aanbrengen dat overeenkomt met dat, hetwelk zij op een door de vak Póêtsèn mèt normale tandpasta, hoe goed ook van samenstelling, beteekènt in den regel toch nog „half werk". De schuimbellén. die worden gevormd, zijn te groot, om de zeer kleine holten van hef gebit te kunnen binnendringen. Wees zeker van Uw zaak en poets met Castella. Dan worden (onder invloed van het ingrediënt Perldon) schuimbelletjes gevormd, zoo klein, dat zij zelfs een holte als een naaldeprik kunnen reinigen. POETS MET groep aangehouden lijst heeft. De. voorwaarden, welke gesteld worden zijn de volgende: De vaten mogen vervaardigd worden van eiken-, beuken-, of wit hout, terwijl de duigen, benevens bodem en deksel, al naar gelang van de grootte van het vat, een be paalde dikte moeten hebben. Zoo dient een vat met een inhoud tot 12 y, liter duigen te .hebben van minstens 8 mm. en een bo dem en* dekseldikte van 9 mm. Bij een in houd van 1325 liter moeten de dikten resp. minstens 10 mm. en 12 mm. zijn en bij een inhoud van' 26—50 liter resp. min stens 12 mm. en 15 mm. Voorts dient het hout kwastvrij te zijn, d.w.z. er mogen geen losse kwasten in voorkomen. Vervol gens is het noodzakelijk, dat de binnenzijde behoorlijk geparaffineerd is en dat op' 'de ton een duidelijke gebruiksaanwijzing is aangebracht. Slechts indienaan deze voorwaarden is voldaan kan een goedkeurïngsstempel wor den aangebracht. Fabrikanten en kleinhan delaren, die fust in voorraad hebben, dat aan de gestelde voorwaarden voldoet, kun nen hiervoor eveneens goedkeuring ver krijgen. De gebruiksaanwijzing kan zeer eenvou dig worden gehouden. Op de eerste plaats dient er op voor te-komen, hoe men het vat waterdicht maakt. Dit kan geschieden, door het voor het gebruik met de open zijde naar beneden neer te leggen en op den bodem gedurende minstens 5 uur water te laten staan. Hierdoor zet het hout van bo dem en duigen uit en wordt het vat wa terdicht. Vervolgens mag de binnenzijde in geen geval met warm water behandeld worden, omdat door de warmte de laag pa raffine smelt. Tenslotte moet men vermij den de vaten in de zon of op den tocht te zetten. Wil men teleurstellingen voorkomen dan koope men dus uitsluifend vaten, welke van een goedkeuringsstempel zijn voor zien en volge bij het inmaken de bij het fust gevoegde gebruiksaanwijzing. STEUNVERLEENINGAAN STIL GELEGDE INDUSTRIEELE BEDRIJVEN In het Mededeelingenblad van de Hoofd groep Industrie van 13 Aug. 1942 zijn de door den secretaris-generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart goedgekeurde richtlijnen voor de algemeene steun- en heffingsregelingen voor de stilgelegde bedrijven bekendge maakt. Hieruit blijkt, dat aan alle stilgelegde bedrijven, behoorende tot de hoofdgroep industrie, met uitzondering Van de onder nemingen werkzaam op het gebied der voedselvoorziening, steun kan worden uit gekeerd. De uit te betalen algemeene steun wordt beperkt tot de allernoodzakelijkste instandhoudingskosten, welke kosten in de richtlijnen nader worden aangegeven. De steun draagt het karaker van een voorschot, waarbij wordt overwogen de terugbetaling t.z.t te doen geschieden uit de»in de toekomst door het thans stilge legde bedrijf te maken winst. De voor de steunverleening benoodigde gelden worden verkregen door een door de hoofdgroep industrie aan de nog wer kende industrieele bedrijven op te leggen heffing op basis van het samengestelde grondbedrag uit de ondernemingsbelasting. Er vindt dus een heffing plaats zoowel over de winst als over het vermogen. Het ligt in de bedoeling de bijdrage tot een nader te bepalen maximum percentage van dit samengestelde grondbedrag te be perken. Naast de hierboven besproken alge meene steun- en heffingsregeling kan in een bepaalden bedrijfstak een bijzondere steun- en heffingsregeling op onderlinge basis worden getroffen. De thans versche nen richtlijnen staan los van deze bijzon dere regeling. De heffing kan dus. van een andere basis uitgaan, terwijl de steun, welke geschiedt a fonds perdu, als extra steun moet worden gezien, uitgaande boven de noodzakelijke instandhoudingskosten. Het ligt in de bedoeling in de „Mede^ deelingen van de Hoofdgroep Industrie", welke wekelijks verschijnen, regelmatig aan het bedrijfsleven nadere voorlichting te verstrekken over bovenstaand onderwerp. PROFITEERT VAN DE CITROENEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: De maanden Juli en Augustus geven een rijke verscheidenheid aan zomerfruit. Frambozen en kersen, allerlei soorten bes sen, pruimen, bramen, tomaten verschijnen de een na den ander en.voorzien ons rijke lijk van vitaminen en mineralen- Misschien valt onze aandacht daarom niet zoo op de citroenen. Deze vrucht, die rijk is aan vita mine C. en kalkzouten is dén laatsten tijd ook weer te krijgen. De prijs is hoog en de voorraad zal wel beperkt zijn. Toch, als ge het u veroorloven kunt, profiteer dan van de citroenen. Ze komen zoo goed te pas, niet alleen in het belang van onze gezond heid, maar ook in de keuken. Een paar druppeltjes citroensap maken de soep fij ner van smaak, een slaatje frischt er van op, een drank of saus van 'vruchtensap wordt er pittiger door en menige pap en toespijs wordt, met een citroenschilletje ge kookt, nog beter van smaak. Overbekend is de kwast, een welkome drank op een heete dag en een goed middel om op koude dagen een verkoudheid of griep in de kièm te smoren. Het is verstandig de kwast wat slapper te maken dan men gewend was. Een halve citroen kan ook voor 2 glazen gebruikt worden, dat spaart bovendien sui ker. Wil men voor een huiselijk feestje een bowl maken, dan is de citroen schier on misbaar. Probeer eens het sap van een me loen, dat vaak weggedaan wordt, met wat citroensap te vermengen, voeg wat suiker toe, eventueel wat water, en doe het met een paar blokjes meloen in een glas, men heeft dan met eenvoudige middelen een bijzondere tractatie"1 bereid. Het citroensap kan men heel langen tijd rauw bewaren. De citroenen worden uitge perst, het sap gezeefd en overgedaan in goed schoongemaakte en uitgekookte flesch- jes. De fleschjes worden gekurkt en gelakt of afgesloten met cellophaan. De schilletjes (dun'schillen, het witte velletje smaakt bitter) zijn te conserveeren door ze in een potje suiker te bewaren. De suiker kan men later aan pudding of pap toevoegen, terwijl de schilletjes zich nog goed laten aftrekken. Citroenen kan men eenige maanden bewaren (soms wel 68 maanden) door ze stuk voor stuk in vloei papier of desnpods in krantenpapier te rol len en op te bergen in een goed sluitende doos of bus. D^ vruchten van tijd tot tijd controleeren en opnieuw inwikkelen als het papier vochtig'wordt. Ook zijn ze lang houdbaar wanneer ze in schoon droog zand bewaard worden. Tot slot het recept van een marmelade, die direct opgemaakt moet worden, maar op een droge koele plaats be waard toch zeker een week houdbaar is; zij vergt bijzonder weinig suiker. Citroenmarmelade. 1 citroen, 3 tomaten, 60 g. suiker (1 thee lepel gemberpoeder), 2 blaadjes gelatine of -20 g. aardappelmeel of een ander bindmid* del. De tomaten in heet water dompelen, af schillen en in stukken snijden. De heele ci troen afraspen en daarna uitpersen. De to maten met .de geraspte citroenschil, een half kopje water en wanneer u het krijgen kunt, het gemberpoeder aan de kook bren gen en 10 min. zachtjes laten koken. De suiker en het citroensap toevoegen, de mar melade binden of van het vuur vermengen met de geweekte gelatine en laten afkoe len. Deze hoeveelheid is ongeveer voor 1 potje marmelade. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: GROOTE KANS OP OP ééN i DER TWEE MILLIOEN GELD- Verlof bouwvakarbeiders. De cen trale persdienst van het N.A.F. meldt: De rijksdienst voor de werkverruiming heeft aan den dienst werkverruiming van het N.A.F., naar aanleiding van een door laatstgenoemden dienst gedaan verzoek, het volgende meegedeeld. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat bouwvakarbeiders, die in het bezit zijn van voldoende vacantie- bonnen, en die in de week van 3 tot en met 8 Augustus in de werkverruiming hebben gewerkt, alsnog eenige dagen bij de werkverruiming verzuimen. Zij ont vangen dan uiteraard geen vergoeding wegens loonderving. Bouwvakarbeiders die hiervan gebruik wenschen te maken die nen aan de werkleiding verlof tot verzuim te vragen.. Hiertegen zal dan geen bezwaar worden gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN DOODEL1JKE ONGELUKKEN. Aan den arbeider J. van het baggermo- ïenbedrijf Dikkerboom en Waterlander té Oudehaske is Zaterdagmiddag te Laaksum een doodelijk ongeval overkomen. Bij het uitvoeren van een peparatie werd de ma chine te vroeg weer in werking gesteld, waardoor J. die "nog niet gereed v/as, be kneld geraakte. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader Van zes kinderen. Het zevenjarige meisje N. van S. uit Rotterdam, geraakte Vrijdagmiddag te Aarle-Rixtel, waar het tot herstel van krachten bij de familie Flerkens vertoefde, lusschen een auto en een muur van de tncotagefabriek Litrofa bekneld en werd zwaar gewond. In het St. Antonius Gast huis te Helmond is het kind aan de beko men verwondingen overleden. Bij het. zwemmen verdronken. Zon dagavond is de 19-jarige J. van Bilden te Born bij het zwemmen in het kanaal MaastrichtMaasbracht verdronken. Dobbelen om grof geld. Het dobbelen en kaarten om grof geld op den openbaren weg schijnt den laatsten tijd in Groningen een rage te zijn geworden, zoodat de po litie verplicht is meermalen in te grijpen. Zoo werd Zaterdagmiddag om 6 uur aan den Oliemuldersweg een groot aantal dob belaars door de politie verrast, die ook nu weer om grof geld uit het onderzoek is gebleken, dat gemiddeld per dag honderd gulden vergokt werd aan het dobbelen waren. Men beoefend het spel „treffen en vóllen" met 3 dobbelsteenen. De inspecteur P. Huizinga verraste de ongeveer dertig aanwezigen en na het be vel „handen omhoog" werden allen per overvalwagen naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Ongeveer de helft wa ren toeschouwers. Tegen de overigen is na verhoor proces-verbaal opgemaakt. HET GEMAK VAN EEN GIROBOEK Voor in uw giroboek is een bladzijde waarvan U veel gemak kunt hebben. Daar op kunt U aanteekenen welke automatische overschrijvingen U maandelijks laat ver richten, overschrijvingen waaraan U dan verder niets meer behoeft te doen. U kunt* het dan ook niet vergeten. Hebt U het giro nummer 8 7 6 0 0 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toch hoog tijd Want dan zult U zeker niet meer vergeten maandelijks een bepaald bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Maak het daarom vandaag nog even in orde. Maandelijks een automatische overschrijving op gironummer 87600 Ne derlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Een Japansch rubberdeskundige heeft in het economisch tijdschrift „Nippon Kogyo" met toesten- iing der betrokken autoritei- ten,een artikel gepubliceerd over de Japan sche politiek ten aanzien van de rubbercul tures in Nederlandsch Indië 'en Malakka. De schrijver stelt zich daarbij op het stand punt, dat er gpen sprake van is, dat Japan zal overgaan tot beperking van de rubber productie. Evenmin zal er van een rubber restrictie sprake behoeven te zijn, aange zien zoowel het moderne Azië als die sta ten der As-mogendheden na den oorlog natuurrubber in groote hoeveelheden noo- dig zullen hebben. Indien men het ver hoogde gebruik aan rubber van Azië mede- rekent, zal de totale productie van rubber in Nederlandsch Indië en Malakka nog een 'exportoverschot van circa 600.000 ton per jaar opleveren, waarvan de As-mogendhe den zeker 50 pet. voor hun rekening in Europa kunnen nemen, terwijl de nog 'res- teer'ende 300.000 ton rubber voor verschei dene doeleinden in de Groot-Aziatische ruimte verdeeld dienen te worden. Hiertoe zal de rubber een nog ruimer bestemming dienen te verkrijgen dan tot dusverre. Voor dit doel worden thans reeds jonge Japan sche deskundigen in de rubberindustrie op geleid. De geheele rubberproductie van Nederlandsch Indië ep Malakka zal gericht zijn op de behoefte van Groot-Azië en de Europeesch As-mogendheden. Onder de ge geven omstandigheden kan Japan zijn sterk gestegen behoefte aan rubber ruimschoots dekken, zoodat groote partijen rubber voor den uitvoer overblijven, welke partijen on der de gegeven omstandigheden echter geen afzet vinden. Dit laatste is volgens „Nippon Ko gyo" geen aanleiding om tot z.g. rub berrestricties over te gaan. Indien thans tot beperking van de rubberproductie zou worden besloten, zal zich dit later, indien de afzetmogelijkheden \!veder normaal zijn, wreken. Vandaar dat Ja pan het risico van een te groote rubber productie in oorlogstijden voor zijn re kening neemt, teneinde na den oorlog gereed te zijn voor een sterk toegeno men rubberuitvoer naar Europa. Van een productie-vermindering, noch van een productie-onderbreking kan dus sprake zijn, ook al zou zulks momenteel voor Japan bepaalde voordeèlen afwerpen. Het nadeel van het instandhouden van alle rubberplantages, zonder van de afzet der geheele productie verzekerd te zijn, neemt Japan op den koop toe, teneinde tijdig met een volle rubberproductie de internationale markt in nauw overleg met de As-mogend heden te kunnen regelen. De rubberplan tages van Nederlandsch Indië zoowel als van Malakka zullen dus intact blijven, ter wijl onder Japansch toezicht getracht zal worden de productie vooral naar kwaliteit' zoo hoog mogelijk op te voeren. (Europapress). RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Zware straffen voor clandestiene slach ters Na een korte vacantie zijn de zit tingen van den Economischen rechter, mr. de Vries, te 's-Gravenhage hervat en reeds dadelijk was het noodig om een aantal clandestiene slachters flinke straffen op te leggen. Vooral zij die groote dieren, zooals koeien, hadden geslacht werden tot zware straffen veroordeeld. JBlok te Voorschoten had twee koeien gekocht, om ze daarna clandestien te slachten. Het vleesch had hij verkocht. Hij werd déarvoor veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met zijn onmiddel lijke gevangenneming. H. Ruardy te Alp hen a. d. Rijn had twee schapen geslacht en werd daarvoor veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf met zijn onmiddellijke gevangen neming en verbeurdverklaring van het in- beslaggenomen vleesch en gereedschap. G. Philippo te Leiden had eveneens clandestien twee schapen geslacht en kreeg eveneens acht maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. N. Platteel te Leiden had een koe geslacht en was tevens in het complot ge weest van hen die het vleesch verkochten Hij werd veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met gevangenneming. J. v. d. Velde te Leiden was behulp zaam geweest bij het slachten van de door Platteel geslachte koe, voor welke hulp hij thans zeven maanden gevangenisstraf kreeg met last tot zijn gevangenneming. Zijn zoon S. v. d. Velde te Leiden had het vleesch van de geslachte koe bij de 1 diverse klanten gebracht. Zijn straf werd twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Mevrouw J. J. de Groot te L e i d e n die negen pond clandestien vleesch had ge kocht werd veroordeeld tot een geldboete van 150. C. Kagenaar te Oegstgeest had clandestien een schaap geslacht en werd deswege veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met bevel tot gevangen neming. K. van Ees uit Oegstgeest had ge holpen bij het slachten van het schaap en hoorde zich vier maanden gevangenisstraf opgelegd, met gevangenneming. Zijn echt- genoote, die geholpen had bij het verhan delen van het vleesch, kreeg drie maanden gevangenisstraf met gevangenneming.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2