DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SCHMIDT WIJST DEN WEG IN DE TOEKOMST DUITSCHLAND MAANDAG 24 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10335 3)e Cekl&efo^Soii/fca/nt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Belangrijke redevoeringen in Concertgebouw te Amsterdam EENMAAL KOMT NEDERLAND ONDER NATIONAAL- SOCIALISTtSCHE LEIDING In het Concertgebouw te Amsterdam heeft Zaterdagavond een belangrijke ver gadering plaats gevonden, waar Hauptdienstleiter Schmidt en de plaatsvervan-. gende leider der N.S.B. van Geelkerken hebben gesproken. In het bijzonder de rede van Hauptdienstleiter Schmidt was voor het Neder- landsche volk van groot belang. Zij hield o.a. het Nederlandsche volk nogmaals voor geen gehoor te geven aan Engelsche ophitsingen tot sabotage. Voorts legde hij er den nadruk# op, dat Mussert voor zijn beweging de uitsluitende aanspraak op de leiding in Nederland had veroverd. In het kader van een beschouwing over het Rijk en de Rijksidee merkte hij op, dat ook in Nederland eenmaal een nationaal-socialistische leiding de staatkundige verantwoordelijkheid zal overnemen. Het getuigt van politiek analphabetisme, als men hier en daar nog meent, dat men de Nederlanden in het Duitschc Rijk zou kunnen opnemen. Een stampvol concertgebouw, waar Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia- listen broederlijk vereenigd waren, heeft in diepe spanning geluisterd naar de pakkende redevoeringen. Geen plaats was er onbezet in de groote zaal en op het podium en op de balcons hadden velen zich zelfs tevreden gesteld met een staan- plaatsje. Met enkele korte woorden opende de gemachtigde van den leider der N.S.B., districtsleider J. W. de Ruiter, de bijeenkomst, waarna hij het woord %af aan den heer van Geelkerken. (Een uitvoerig verslag van diens rede vindt'men op pag. 6 van dit blad). Ordening in nieuw Europa Hauptdienstleiter Schmidt aan het woord HISTORISCH OVERZICHT. Hauptdienstleiter Schmidt gaf in groote trekken een beeld van de nationaal-socia- listische beweging in Duitschland van 1933 tot den dag van heden en van den Duit- schen bezettingstijd in Nederland in het bijzonder. Spr. schilderde hoe de Führer na het overnemen van de macht met den opbouw begon langs vreedzamen weg, het Duitsche volk weer arbeid en brood gaf, den boeren vaste prijzen, en hoe'hij zich tevens in, zijn groote vredesredevoeringen tot de wereld richtte en zijn hand tot den opbouw van Europa aanbood. Hauptdienstleiter Schmidt toonde voorts aan, hoe dit tweede program mapunt door de wereld met hoon en spot werd beantwoord en hoe de vroegere vijan delijke mogendheden er niet aan dachten, hun achterbaksch spel van 1919 op te ge ven. Integendeel, vrijmetselaars en kapi talisten stelden pogingen in het werk om de revolutionnaire krachten van het na- tionaal-socialisme te verstikken en lang zaam met nun geld af te sluiten. Met enkele voorbeelden stelde spreker nog eens de mijlpalen van dezen strijd om de Duitsche vrijheid in het licht: de uit treding uit den Volkénbond, den terugkeer van het Saargebied, de bevrijding van het Rijnland, de vriendschap met Italië, de bevrijding van de Oostmark van de cle- ricale machten, die zich met het marxisme verbonden en tegen den vrijheidswil van zeven millioen Duitschers gesteld hadden, voorts den terugkeer der Sudeten-Duit- schers in het Duitsche rijk en het plaatsen van Tsjecho-Slowakije onder Duitsche be scherming, waarmede weer een keten in den ring der vijandelijke mogendheden gebroken werd. Vervolgens besprak Haupt dienstleiter Schmidt den op de volks-Duit- schers in Polen uitgeoefende druk en het grootmoedige aanbod van den Führer, waarin van de Polen niets andèrs verlangd werd dan een verbindingsweg naar Dantzig en Oost-Pruisen. Opgehitst door Engeland en Frankrijk, ging deze te Versailles op gerichte staat echter niet op het aanbod van den Führer in, doch daagde Duitsch land brutaal uit door militaire demonstra ties en nieuwe vervolging van de Duitschers DE KANONNEN MOESTEN SPREKEN. Op 1 September 1939 verklaarde de Füh rer in de Rijksdagzitting, dat hij thans het bevel gegeven had om terug te schieten. Duitsche legers zouden nu de bescherming der Duitsche volksgenooten zelf ter hand nemen. Nu alle pogingen van den Führer mislukt waren, moesten de kanonnen spre ken. De Führer trok zelf het veldgrijs aan, dat hij $ys jaar lang als eenvoudig mus ketier en Gefreiter in den wereldoorlog gedragen had en verklaarde aan het Duit sche volk en de wereld, dat hij /het veld grijs pas dan zou uittrekken, wanneer Eu ropa definitief tot rust zou zijn gekomen, de arische menschen beschermd zouden fijn en de absolute overwinning zou ge hecht zijn aan tde Duitsche vaandels. Nadat aldus, 'zoo vervolgde Hauptdienst-J leiter Schmidt, Duitschland in dezen ge weldigen strijd op leven dood getreden was, moesten Polen en de wereld onder vinden, dat de trefkracht van de Duitsche weermacht zoo geweldig was, dat dit tot de tanden gewapende Polen in 18 dagen werd vernietigd. Door afspraken met de Sovjet-Unie had de Führer in Augustus 1939 geprobeerd tot een vergelijk met de Sovjets te komen. Na het marxisme als eersten vijand in eigen land te hebben leeren kennen en te hebben vernietigd, was zulks voor alle iia- tionaal-socialisten voldoende reden om het bolsjewisme slechts in zooverre te ver trouwen als het voor ons stond. Aan den Westwal hielden Duitsche solda ten trouw de wacht. Aanvallen van de veieenigde strijdkrachten werden afgesla gen. Slechts heel kleine successen konden in de bocht by Saarbrücken behaald wor den. De Engelschen zongen hun mooie lied: „Wij hangen onze waschop aan de Sieg- frietd-linie", dat inmiddels volkomen ver stomd is, terwijl er op het oogenblik nog wel nauwelijks iemand in Engeland te vin den zal zijn, die <Jit lied zal zingen. Het lied evenwel, dat dienzelfden tijd in Duitsch land gezongen werd, klinkt thans nog over de zenders er. verkondigt de macht van de Duitsche marine. Het was een aansporing <'oor de Duitsche zeelieden, die dit lied „Wir fahren gegen England" zongen. In dien tijd van den Duitschen afweer begon reeds precies zooals op dit oogen blik het gepraat over uitbreiding der fron ten. Overal wezen Fj-ansche en Engelsche staatslieden op deze noodzakelijkheid. Churchill had inmiddels als premier in Londen de zaken overgenomen. De Führer echter was de Engelsche actie in Noorwe gen twee uren voor. De Engelsche landings, troepen uit de lucht werden reeds door de luchtmacht en de marine verslagen gn binnen enkele dagen werden de laatste resten van den vjjand uit het gebied van Noorwegen weggevaagd. Zoo kwam ook de. 10e Mei, waarop de Westelijke legers overgingen tot den aan val en de' vernietiging van de Engelsch- Fransche strijdkrachten. Dat ook bij deze operaties Nederland niet verschoond kon blijven spreekt thans voor ieder nuchter- denkend mensch vanzelf. Als dientengevolge Duitsche en Ne derlandsche soldaten in conflict zijn geraakt, dan dragen diegenen daarvoor de verantwoordelijkheid, die thans niet meer in Nederland zijn, maar aan de overzijde in Engeland en Amerika sto ken. Wij Willen het lot dankbaar zijn, dat deze ongelukkige strijd slechts kort duurde en dat de helden, die aan beide kanten zijn gevallen, ons steeds in herinnering zullen brengen, dat het in de toekomst nooit weer mag voorko men, dat Nederlanders en Duitschers in den strijd tegenover elkaar staan. Nadat de capitulatie van het Nederland sche leger zich had voltrokken, benoem de de Führer bij zijn decreet van 18 Mei 1940 Reichsminister dr. Seyss Inquart tot Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied. Dr. Seyss Inquart nam 29 Mei 1940 in een plechtige bijeenkomst in den Haag de bestuursmacht op zich. Het is goed, als wij ons af en toe deze historische feiten in de herinnering terugroepen. De Rijks commissaris zeide destijds: „Alle wapen successen en de heerlijkste overwinning, die ooit is bevochten en die thans in Vlaan deren werkelijkheid wordt, veranderen niets aan het feit, dat wij, Duitschers, lie ver in dit land waren gekomen met de ten BEKENDMAKING Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschu wingen en het ter plaatse aangeslagen verbod, hebben den 21sten Augustus wederom jeugdige Nederlandsche per sonen het afgesloten kustgebied be treden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ont ploffing werd een jqngen gedood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaarschuwd tegen het in weerwil van het verbod betreden van het afgesloten kustge bied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware bestraffing, doch ook levens gevaar. Nederlanders, denkt daar aan en waarschuwt uw kinderen." groet opgeheven hand dan met de wapens in de vuist. Dit feit zal eenmaal voor den rechterstoel der geschiedenis beslissen en de verantwoordelijkheid voor alle ongeluk en alle vernieling leggen op de schouders \an degenen, die niet opgewassen waren tegen de grootheid van dit uur". Destijds zeide hij voorts: „Wij Duitschers zijn nu eenmaal geplaatst in een gebied, dat ons in het Oosten en in het Westen zonder bescherming heeft overgeleverd aan den aónval van wie op het oogenblik machti ger is. Eeuwenlang stonden wij bloot aan do rooftochten en roofoorlogen der Fran- schen. Eeuwenlang stortte de storm van het Oosten zich over ons, dien wij tot redding van het avondland steeds weer afweerden. Het Germaansche bloed in onze aderen ver schaft ons het initiatief en den onderne mingsgeest, die de Nederlanders flinke zee lieden en kooplieden deden worden en ons, Duitschers, in den strijd voor onze levers rechten hebben gemaakt tot de beste sol- Gaten ter wereld". In deze rede zeide hij verder: „Wij, Duit schers, nu, die thans met een blik gescherpt door het inzicht in de door het bloed be paalde waarden van een volk, door dit land gaan, verheugen ons over de Nederland sche menschen. Wij verheugen ons over de kinderen. Wij wenschen den jongens hier toe, dat zij moedige, krachtige, onderne mende mannen worden en we wenschen den meisjes toe, dat ze goede vrouwen en blijmoedige moeders van gelukkige gezin nen worden." Deze woorden waren derhalve geen woorden van haat, maar woorden van waardeeringi, waarin een aansporing lag om mede te werken aan de groote gebeurtenissen. Hij bekrachtigde dit, door te zeggen: „Het Duitsche volk heeft zijn Groot-Duitschland j lief en is bereid hiervoor alles op te offe ren. Het voelt evenwel de hoogere betee ken is van de aan het Duïtsche volk ge- stelde roeping tot medewerking aan den opbouw van een nieuw geordend, vrede lievend Europe In het besef van de groot heid van deze taak is het bereid geweest zijn hoogste goed te weten groot-Duitsch. land zelf in de waarschael te stellen om het nieuwe schoonere Europa te helpen tot stand brengen." (Zie vervolg öp pag. 5). MET ITA.LIAAW8CHB WEBR CHTSSB'RICSfT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: Ook gisteren is de activiteit der patrouil les intensief geweest aan het Egyptische front. Aanvalspogingen van den kant van gepantserde vijandelijke elementen zijn afgeslagen. De vijandelijke luchtmacht heeft storingsacties uitgevoerd op het ge bied achter ons front zonder schade aan te richten. Duitsche jagers schoten vier der aanvallende machines neer. Het afweer- vuur onzer escorte-eenheden van een con- vooi heeft een Britsch vliegtuig getroffen en in zee doen storten. De bemanning werd gevangen genomen. Brazilië verklaart den oorlog AAN DUITSCHLAND EN ITALIË. Te Berlijn wordt medegedeeld: Brazilië had onder Amerikaansche pressie reeds in Januari van dit j aai de betrekkingen met de mogendheden van de Spil verbroken. Gevolg gevend aan een nieuwe Amerikaansche afper sing, heeft de Braziliaansche regeering thans aan Duitschland en Italië for meel den oorlog verklaard. Brazilië had zich reeds zoo zonder be perking ter beschikking van de Ameri kaansche oorlogvoering gesteld, dat de of- ficieele deelneming aan den oorlog zonder' •beteekenis is. Naar uit Uruguay wordt gemeld, heeft de president der republiek, Baldomir, be kend gemaakt dat Uruguay Brazilië ook voortaan de rechten van een n iet-oorlogvoe rende mogendheid zal toekennen. De landingspoging bif Dieppe Naar het D. N. B. uit Parys meldt, heeft de Oberbefehlshaber West van den mili tairen bevelhebber in Frankrijk het vol gende telegram ontvangen: Maarschalk Pé- tain en regeeringschef Laval hebben am bassadeur de Brinon verzocht het Duitsche opperbevel in Frankrijk gelukwenschen over te brengen voor het afweersucces van de Duitsche troepen en de snelle zuivering van den Franschen bodem. •De algemeene delegatie der-Fransche re geering in het bezette gebied meldt, dat zij van den militairen bevelhebber in Frankrijk Zaterdagavond de volgende bood schap heeft ontvangen: Met het oog op de tucht en de rust der bevolking van het departement Seine infe rieure, vooral in het gebied van Dieppe, tijdens de Engelsche landingspoging aan de Fransche Kanaalkust op 19 Augustus stel ik ter beschikking van den prefect van dit departement een bedrag van 10 millioen franc, dat in de eerste plaats 'moet worden besteed ter vergoeding van oorlogsschade en in de tweede plaats tot eerste hulpver- ieening aan de civiele slachtoffers van het Engelsche bombardement. STRIJDT VOOR EUROPA Krymskaja en Kurtsjanskaja bezet Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt als volgt: In het gebied van den beneden-Koeban hebben Duitsche en Roemeensche troepen, die op fel vijandelijk verzet stuittten, de taai verdedigde plaatsen Krymskaja en Kurtsjanskaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vijand on danks hardnekkigen tegenstand en uiterst moeilijke weers- en terreinsomstandighe den uit versterkte bergstellingen geworpen. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef wer den weer verscheidene door pantserwa gens ondersteunde aanvallen der Sovjets verijdeld. Ook ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In de Finsche Golf werd een vijandelijke mijnenveger door bomtreffers tot jzinken gebracht. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht een vliegveld bij Moermansk alsmede een troepen kamp op het Vis- schersschiereiland. Een kleine vrachtboot werd tot zinken gebracht. Aan het Oostelijke front werden gisteren in luchtgevechten en door luchtdoelartille rie 98 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Zes andere machines werdén.1 op den$ beganen grond vernield. Zes eigen vliegtui gen worden vermiste Aan de Zuidkust van Engeland plaatsten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag voltreffers op voor de oor logvoering belangrijke militaire inrichtin gen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door jagers neergehaald. Marine-artillerie schoot in het Westelijk deel van de Oostzee vier Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Door sterke stellingen heengebroken Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: In den Kaukasus zijn Duitsche en ver bonden troepen door sterke vijandelijke stellingen en wegversperringen heenge broken. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Op de Wolga zijn op 21 en 22 Augustus een sleepboot en twee vrachtschepen door bomtreffers tot zinken gebracht, een an dere sleepboot en vier tankschepen werden in brand geworpen. Aan het Don-front werden op verscheidene plaatsen pogingen van den tegenstander om over te steken afgeslagen. In het gebied ten Zuidwesten van Ka- loega en bij Rzjef zijn aanvallen van sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van den vijand in harde gevechten, met steun van doeltreffend ingrijpen van het lucht- wapen, afgeslagen. Hierbij werden giste ren 161 tanks vernietigd, waarvan 86 al leen in den sector van één legercorps. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer en vóór Leningrad bleven afzonderlijke vijandelijke aanvallen in het Duitsche afweervuur ste ken. Het Sovjet-luchtwapen verloor gisteren in luchtgevechten en door afweergeschut 122 vliegtuigen, drie andere werden op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug van den vlucht. In Egypte hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 21 op 22 en in dien van 22 op 23 Augustus met succes verscheidene Britsche vliegvelden ten Zui den van Alexandrië bestookt. Bij aanvallen overdag en des nachts, ge richt op verscheidene wapenings- en ver- keersinstallaties in Zuid- en Oost-Engeland werden krachtige ontploffingen en bran den waargenomen. Aan de Zuidkust wer den zeven Britsche landingsbooten door bomtreffers in den grond geboord. Bij over dag ondernomen vluchten "naar de bezette Westelijke gebieden schoten afweergeschut en jagers vier Britsche vliegtuigen neer. Generaal-mafoor von Gablenz verongelukt Vrijdag is generaal-majoor Freiherr von Gabrenz, Amtschef van het ministerie van luchtvaart en bestuurslid van de Deutsche LuftHansa, met ministerial-director: prof. dr. Krümmel, Amtschef van het ministe rie v.oor wetenschap, opvoeding en volks ontwikkeling, bij een vliegtuigongeluk om helleven gekomen. Gen.-majoor von Ga blenz bestuurde zelf het vliegtuig op een dienstreis van Berlijn naar het Zuiden van Duitsechland. Door een technische storing is het vliegtuig in de nabijheid van Mühl- fcerg neergestort. Ool^ de marconist kwam om het leven. Met von Gablenz verliest de Duitsche luchtmacht een van haar leidende figuren. Von Gablenz stamt uit een oude officiers- familie en nam deel aan den oorlog in 1914. Na hersteld te zijn van een verwonding werd hij bij de vliegers ongedeeld, waarna hiji zich aan alle fronten onderscheidde. Na den oorlog kwam hij bij de civiele luchtvaart. In 1933 werd hij in het be stuur van de Deutsche Lufthansa opgeno men. Ook in dezen oorlog nam hij aan ver scheidene fronten met succes aan den strijd deel. Na zijn bevordering tot generaal-ma joor werd hij in den herfst van 1941 tot Amtschef van het ministerie van lucht vaart benoemd. Er zij nog aan herinnerd, dat von Ga blenz in 1936 de eerste verlceersvlucht naar New York maakt^ en een jaar later een vlucht maakte naar Oost-Azië, v/aarbij hij als eerste over het Pamir-gebergte vloog. DU nummer beslaat alt twee bladen. Hedenavond van 19.0519.20 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I in zyn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Meten we wellicht met twee maten?" De strijd aan het Oostelijk front De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft: De aandacht van militaire waarnemers a'hier is weder byna uitsluitend gericht op de gebeurtenissen aan het Europeesche Oostelijke front, waar actties gaande zijn, die door de-berichten omtrent de mislukte landingspoging bij Dieppe overschaduwd werden. Echter laten de berichten van het opperbevel der weermacht geen vaste conclusies toe. Toch acht men het zeer op merkelijk, dat het weermachtsbericht van Zaterdag volkomen zwijgt over het zoo buitengewoon belangrijke gebied om Sta lingrad, hoewel de vijandelijke pers er uit voerig over bericht. Duitsche militairen zijn zeer opti mistisch omtrent dit gebied en over den Kaukasus. In deze gebieden schij nen groote gebeurtenissen aanstaande te zijn, gebeurtenissen waarop de opperste Duitsche oorlogsleiding blijk baar zelfs niets wensclit te zinspelen. 4 Daarbij spreekt zeker mede de vér gaande desorganisatie van den berich tendienst in het vijandelijke kamp. DE BETEEKENIS VAN KOERTSJANS- KAJA EN KRYMSKAJA. De door Roemeensche troepen ingenomen stad Koertsjenskaja ligt op een landrug tusschen het moerasachtige lage gebied aan den Koeban en den lagunengordel van de zee van Azow, aan den eenigen bruikba- ren weg, die via Temrjoek het schiereiland Taman met net gebied van den Koeban verbindt. Het verlies van deze stad is zeer gevoelig voor de bolsjewisten en zij heb ben dan ook getracht door talrijke, ver- geefsche infanterie- en pantseraanvallen de p'aats te heroveren. De stad Klymskaja is een knooppunt van spoorwegen, die naar Noworossisk, Rostow en Krasnodar voeren. De bolsjewisten on dernamen talrijke tegenaanvallen, om de stad te herwinnen, doch zij werden onder bloedige verliezen afgeslagen. Daarbij wer den 10 pantserwagens*vernield. De luchtmacht deed Zaterdag herhaalde lijk aanvallen op de vijandelijke colonnes en batterijen in het gebied van den Weste lijken Kaukasus. Talrijke bespannen en gemotoriseerde voertuigên geraakten door oomtreffers en vuur van de boordwapens in brand. Tijdens een verrassenden aanval in scheervlucht op een vijandelijk vlieg veld werden drie Sovjet-vliegtuigen op den grond vernield. Twaalf vijandelijke vlieg tuigen werden door Duitsche jagers in luchtgevechten boven deze gevechtsgebie- den neergeschoten. De toestand in Br. Indië EVENALS EEN PRAIRIEBRAND. Volgens te Bangkok ontvangen berichten curen de onlusten in verschillende deelen van Indië voort. Te Bombay zijn bij een optocht weer schietpartijen ontstaan, toen de politie op de menigte vuurde om den optocht uiteen te jagen. Ook in Delhi hiel den Indische scholieren politieke optoch- len in de stad. In de provincie Madras heb-/ bén werklieden van een graanmalerjj het werk neergelegd en vervolgens de' fabriek in brand gestoken. In den Pendsjaab heb ben de Engelschen een aantal communis tische agenten uit de gevangenis ontslagen. De Britsche berichtendienst heeft ver- Haard, dat de toestand in Indië kan wor den vergelekén met een prairiebrand, die, wanneer hij in éëh gebied gebluscht is, ender de oppervlakte verder woedt, en op twintig andere plaatsen,-op vele mijlen afstand*, weer opvlamt. Daarom moet de Britsche regeering haar troepen, evenals bij een prairiebrand, telkens weer op an dere plaatsen gebruiken en zij is daarom de laatste, die beweert, dat de brand in Indië is gebluscht. In het strijdgebied van het Nederland sche Legioen voor Leningrad. Een bijzondere verrassing. Een vat wijn Is gearriveerd VNP-Heukels- SS-PK Brantsen-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1