VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS crematie prof. jelgersma. Bij de crematie van het stoffelijk over schot van wijlen prof. dr. G. Jelgersma, oud-hoogleeraar aan de Leidsche universi teit, welke plechtigheid gistermiddag op Westerveld geschiedde, is den overledene van vele zijden hulde gebracht voor het geen hij voor de universiteit en de weten schap heeft gedaan. De opvolger van den overledene, prof. dr. E. Carp, sprak namens den senagt een woord van erkentelijkheid en eerbied. Der tig jaren heeft de overledene een plaats bezet, in den senaat, aldus spreker. Hij kwam als eerste hoogleeraar in de psychia trie en neurologie te Leiden en is gewor den de schepper van een faculteit, die zich kenmerkte door een eigen karakter en die bekend werd tot buiten de landsgrenzen. Prof. dr. W. A. Kuenen sprak als oudste lid van de faculteit van den overledene. Spr. herinnerde er aan dat prof. Jelgersma twaalf jaar geleden uittrad uit de faculteit, waarvan hij 32 jaar lid was geweest. Spr. prees zijn diepgaande menschenkennis en menschenliefde. De faculteit is er trotsch op. dat hij haar lid is geweest. Prof, dr. P. Brouwer uit Amsterdam dankte den overledene, voor wat hij heeft gedaan voor de Nederlandsche Vereeniging voor psychatrie en neurologie* Namens de vereeniging voor Psychopathologie en psy cho-analyse deed dit dr. Westerman Hol- steyn, die er op''wees, dat de overledene door zijn boeiende voordrachten bij velen de belangstelling voor de studie van het zenuwstelsel heeft opgewekt. Dr. Borgerhoff Mulder schetste de be- teekenis van prof. Jelgersma voor de stich tingen Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. Van deze stichtingen heeft hij een psychia trisch centrum van de universiteit te Lei den gemaakt, zeide spr. Met onvergelijke lijke vakkennis heeft hij getracht, zijn plannen te verwezenlijken. Nadat de kist was neergelaten, dankte de oudste zoon de aanwezigen voor hunne belangstelling. zilveren zakenjubileum. Op 8 September a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer N. Zandvliet, boek handel Haarlemmerstraat 117A, zijn zaak begon. Dit was in het kleine pand naast de tegenwoordige zaak. In 1926 werd het be drijf verplaatst naar het pand 117A, totdat in 1928 een groote verbouwing plaats vond en alles naar de eischen des tijds werd in gericht. In 1930 verkreeg de heer Zandvliet de erkenning als boekhandelaar, tengevol ge waarvan een bepaalde ruimte van den kantoorboekhandel werd afgestaan en in gericht voor den boekhandel. Gedurende verschillende jaren werd met personeel gewerkt, doch sedert eenige ja ren zijn twee zoons van den heer Zandvliet in de zaak werkzaam. Aieel voor den zwarten handel. Bij de meelfabriek „de Sleutels", v/h. fa. de K. hier ter stede, werden den laat- sten tijd herhaaldelijk balen meel vermist, welke met de auto of per schip werden verzonden en niet op de plaats van bestem ming aankwamen. Terzake hiervan zijn door de politie vier leden van het perso neel, allen hier ter stede woonachtig, aan gehouden, terwijl wegens heling twee ii>- woners uit Voorschoten werden gearres teerd. Het betreft een partij van circa 40 ba len, welke voor prijzen van 60 tot 170 per 100 pond van de hand zijn gedaan. ZAKDIPLOMA ZWEMMEN. Gistepdvond vond onder groote belang stelling in de zweminrichting „De Zijl" het zak-diploma-zwemmen plaats. De navol gende zwemsters en zwemmers slaagden hiervoor: C. Teijn, J. Hanselaar, J. de Jong, G. de Vos, B. Blankensteijn, Th. de Wolf, E. Enseling, A. v. d. Blom, N. Ver stoop, R. Bij leveld, A. Pley, L. Monteba, L. den Daas, A. v. Rooijen, C. Boeff, M. v. d. Berg, B. Labordus, P. de Wolf, J. Valk, C. v. Haasteren, R. Bodrij, S. v. d. Berg, W. Smit, G. Piket, B. v. d. Berg, J. Diepen- bach, G. v. d. Reijden, N. Rijsbergen, R. Swaak, C. Stikkelorum, G. Zitman, T. Del- sasso, S. v. d. Berg, C. v. Leeuwen, G. Wijs man, C. Fasseur, J. Trago, J. Pardon, R. Huisman, C. Stipdonk, B. Ouwerkerk, A. Duijverman, J. Does, R. v. Rooijen, A. Zandvliet, S. v. Berkel, T. Oort, C. v. Waardhuyzen, P. Kop, S. Heemskerk, L. v. Meurs, T. Montagne, D. Flieming, R. v. Rooijen, W. v. Rijn, H. de l'Ecluse, R. Zandvliet, R. Veldhoven, Clara Versluis, M. Raaphorst, M. de Neef, B. Muusse, A. Kop, L. Spies, J. Wortman, M. Zaalberg, J, v. Leeuwen, N. Ouwerkerk, N. Polanen, W. Geertsma, W. Jasperse, en de dames H. J. W. Wesselo, R. Oudshoorn, M. E. M. Ouds hoornvan Iterson en M. S. Oudshoorn v. Went én M. Kromwijk. Zwemmers: P. Langezaal, W. v. d. Helm, W. Develing, D. J. v. Kooten, S. Jongejans, J. v. Kleef, M. Kuivenhoven, T. Vermond. H. Hollander, D. M. Burgy, H. J. Visser, J. Prevo, Marijt, A. G. Cramer. J. Prevo, J. H. Prevo, K. Broekhof, G. Aenmey, J. Keyer, W. Mulder, J. Schouten, N. Dool, P. v. d. Weyden, H. Jansen, W. J. Wage- maker, N. Stokkerman, L. Timmers, H. Rijnsburger, C. D-. Schats, W. J. Blikman, H. v. Schaik, N. Stouten, K. Rozier, M. de Koning, P. v. Dam, H. M. Silvester, K. Verhoog, J. Th. v. Schooten, J. Zandvliet, P. Hozee, C. Hozee, P. Blom, J. Bey, W. Bonte, P. v. Vliet, G. v. Biezen, D. Meyer, C. J. Klein, G. Rozier, F. Heuzen, L. C. J. Oudshoorn, H. A. Beteke, J. Wisse, A. Sin- geling, T. Broeken, J. la Lau, J. P. Sleg- tenhorst, P. Brandt en P. Laman. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2249. B. Kesselring Ivens, Leiden, Plantsoen 39, dameskleeder- makerij. Uittr. E.s: H. C. M. Kesselring, Leiden, d.d. 18 Mei 1942. N. E.s: E. J. Kes selringIvens, Leiden. 7540. Provete (Propaganda en Verzeke ring Tandverzorging), Leiden, Turfmarkt/ hoek Haarl.str. Het filiaal te Alkmaar is een zelfstandige zaak geworden, zoodat het bedrijf te Leiden thans geen filialen meer heeft. 2776. W. Meijer, Voorschoten. Rijndijk 68, timmerman en aannemer. Uittr. E.: W. Meijer, Voorschoten, d.d. 20 Aug. 1942. Wijz. handelsn. in: M. W. Meijer. BELANGRIJKE CIJFERS. In/de dagelijksche Duitsche weermaohts- berichten lezen wij cijfers, die ons bewij zen hoe hard de strijd in hét Oosten is. Cij fers, welke aangeven het aantal bolsjewis tische vliegtuigen, tanks en stukken ge schut, welke buitgemaakt worden of ver nietigd; het aantal bunkers dat genomen wordt, het aantal kilometers, dat niette genstaande hevige tegenstand, door de Duitsohe legers opgerukt wordt. Deze cij fers leeren ons begrijpen met hoeveel doodsverachting en heldenmoed de dappere Oostfrontstrijders de bolsjewisten bestrij den. Landgenoot, daar in het Oosten wordt een heidenat rijd gestreden terwille van de toekomst van Europa. Als goed vaderlan der is het uw plicht uw aandeel te leve ren. Meldt u aan bij het Vrijwilligersle gioen „Nedèrland" Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: WINST VOOR EIGEN VOLK! RECHTZAKEN WEER EEN GROOT DISTRIBUTIE-PROCES VOOR HET DUITSCHE OBERGERICHT. Te Utrecht behandelt het Obergericht een proces tegen 48 Nederlanders, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabotage en ernstige overtreding van de distributie voorschriften en economische oorlogswet- ten. Van deze 48 personen waren er 21 werk zaam bij den distributiedienst te Amster dam. De verdachten hebben in het tijdvak van Augustus 1941 tot Maart 1942 een niet meer te controleeren aantal levensmidde lenkaarten en andere distributiebescheiden verduisterd en/ojf verkocht. Het moeten groote aantallen geweest zijn. De hoofd schuldige in dit proces zijn de verdachten Burger en Landman, die met den verdach te C. Kuipers de onregelmatigheden op groote schaal hebben gepleegd. De ver dachte Kuiper ontbreekt in de rij verdach ten, aangezien hij voortvluchtig is. De verdachten, die bij den gemeentelij ken distributiedienst te Amsterdam waren te werk gesteld en zich nu voor het Ober- gericht hebben te verantwoorden zijn: H. Burger, Reisig, Koehoorn, Darthuyzen, Colenbrander, Keizer, de Haan, Dannen- burg, Jongman, Bos, v. d. Wal, de Vries, Landman, Sanders de Visser, Koot, de Vet ter, Dekker, Schoofs, Hamel, Calavon. Deze personen waren belast met de uitgifte van bonboekjes, inlegvellen e.d. Velen hunner hebben de stamkaarten van familieleden vrienden en kennissèn verzameld en daar voor herhaaldelijk bontoewijzingen weten te bemachtigen. Hierbij werd gebruik ge maakt van een speciale methode, zoodat het langen tijd onopgemerkt kon blijven. Voornamelijk bestond deze methode in het niet plaatsen van bepaalde kenteekenen op de stamkaarten waar zulks vereischt was. Zij vervalschten lijsten, knoeiden met nummers en later ontstond een groot com plot, dat zich over de verschillende distri- butiebureaux heeft verspreid. Met de behandeling van dit proces zal eenige dagen gemoeid zijn. Het Obergericht is begonnen met een appèl nominaal en heeft gistermorgen den hoofdverdachte Burger verhoord. Ook een broer van dezen verdachte moet terecht staan. Een jaar lang heeft H. Burger bij den gemeentelijken dis tributiedienst te Amsterdam gewerkt, zon der zich aan een stafbaar feit te hebben 'schuldig gemaakt. Maar vanaf Augustus 1941 is hij met de fraude begonnen. Er werd met andere ambtenaren gesproken over de mogelijkheid geld te veadienen met distributiebescheiden en een speciaal plan werd opgesteld*- Volgens verdachte zou dit plan zijn uitgegaan van den ver dachte Landman en was een afspraak ge maakt, hoe gehandeld moest worden bij de uitgifte van bonboekjes, teneinde te be werkstelligen, dat familieleden en kennis sen meerdere malen zouden kunnen komen om deze bescheiden in ontvangst te nemen. 'Verdachte heeft om te beginnen 40 bon boekjes verkocht voor 400.Het waren boekjes voor vleesch en broodbonnen met een geldigheidsduur van een half jaar. Toen verdachte naar een ander kantoor werd overgeplaatst werd de 'fraude hier voortgezet. Eerst zonder medeweten van een collega, die aan dezelfde tafel zat als verdachte, maar later ook hier weer in overleg met anderen. Toen heeft verdachte Burger 2000.verdiend. Bij een derde plan werden boterkaarten e.d. verduisterd en verkocht en is er ook geknoeid met de inlegvellen. Een en ander was ook na over leg geschiedt, terwijl de ambtenaren gedu rig onderling contact zochten om te voor komen, dat de zaak zou vastloopen. De president heeft den verdachte B. een uit voerig verhoor afgenomen, en verdachte bekende de hem te laste gelegde feiten, al was hij in zijn verklaringen betreffende de toedracht niet altijd even duidelijk en positief. De president heeft daarop de behande ling van deze zaak geschorscht tot vol gende week. {JUWiqie.. ZATERDAG 22 Aug. Octaafdag van het feest van Maria's ten hemelopneming. Mis: Gaudeamus. Gloria. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Vigilie v. d. H. Bartholo- meüs, Apostel; 2e v. d. H. Timotheüs en Ge zellen, Martelaren; 4e voor den vrede. Cre do. Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten hemelopneming). Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebec^ v. d. octaafdag van Ma ria s ten hemelopneming; 3e v .d. H.H. Ti motheüs en Gezellen; 4e voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Maria. Kleur: Paars. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. ZATERDAG. Feestdag v. d. Zeven vreug den van Maria. Mis: Ego autem. 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Bartholomeüs; 3e (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Timotheüs en Gezellen); 4e voor den vrede. Credo. Pre fatie -van Maria (invullen: En U om de vreugden). LAATSTE BERICHTEN DE VERSTREKKING VAN BRILLEN, STEUNZOLEN, ENZ. DOOR DE ZIEKENFONDSEN. Naar aanleiding van een door het Neder- landsch Arbeidsfront gedaan verzoek om inlichtingen inzake verstrekkingen van de middelen genoemd in artikel 14 sub. 9 van het tweede uitvoeringsbesluit ingevolge het Ziekenfondsbesluit, namelijk brillen, kunst- oogen, breukbanden, buikbanden, elastie- ke kousen, orthopaedisch schoeisel, steun zolen, e.d., heeft het Departement van Sp- ciale Zaken het volgende medegedeeld: In afwachting van een definitieve rege ling zullen de algemeene ziekenfondsen dé volgende richtlijnen moeten volgen: de verplicht-verzekerden, ingevolge het Zie- kenfondsenbesluit, hebben in twee achter eenvolgende jaren ten hoogste eenmaal recht op de noodige verstrekkingen van de middelen, genoemd in artikel 14 sub. 9 van het tweede uitvoeringsbesluit, voorloopig zonder eenige bijbetaling hunnerzijds, doch slechts na machtiging van het algemeen ziekenfonds, waarbij zij zijn aangesloten of van den controleerend geneesheer van het fonds. Indien een voorwerp als boven bedoeld, binnen twee jaar op medisch voorschrift, door een nieuw dient te worden vervangen, kan dit geschieden na machtiging door het algemeen ziekenfonds of den controleerend geneesheer. Het einde van den termijn van twee jaar behoeft in dat geval niet te worden afge wacht. Ook wanneer een wijziging in een ver strekt middel moet worden aangebracht, kan dit met toestemming van het algemeen ziekenfonds of den controleerend genees heer geschieden. Machtiging tot vervanging mag na ver strekking door het algemeen ziekenfonds of door den controleerend geneesheer slechts worden verleend, indien vernieuwing noo- dig is door slijtage, of omdat een voorwerp van, dezelfde soort, doch van een ander mo del of een andere samenstelling is voorge schreven. In die gevallen zal de verstrekking even eens zonder bijbetaling door den verzeker de plaats vinden. HET ITALIAANSCHB W5ERMAGHTSBERTCHT. Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt: Van het Egyptische front is niets van beteekenis te melden. Her haalde aanvallen van Britsche vliegtuigen op onze convooien op de Middellandsche Zee hadden geenerlei succes. De schepen zetten hun tocht voort en bereikten hun plaats van bestemming. De begeleidende afdeelingen vliegtuigen grepen onverwijld - op doeltreffende Aüjze in en schoten in luchtgevechten 5 vijandelijke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lijden. Een zesde vliegtuig werd door een verkennings vliegtuig neergehaald. Twee andere toe stellen werden getroffen door het afweer geschut van onze torpedojagers en vielen brandend in zee. DE MOBILISATIE VAN IJZERRESERVES IN DUITSCHLAND. ESSEN, 21 Aug. (D. N. B.). Overal in Duitschland is thans de groote actie tot mobilisatie van ijzerreserves op gang ge komen. Wanneer men de beteekenis van deze actie op de juiste waarde wil schat ten, moet er nogmaals op gewezen worden, dat het er hierbij niet om gaat een in het geheel niet aanwezige impasse in de ijzer- roductie te overwinnen, maar dat het doel er inzameling is de grondstofbasis voor een in uiterst korten tijd uitvoerbare nieu we uitbreiding der bewapeningsproductie in het leven te roepen, ingeval de nieuwe yergrooting van de v/apenproductie in het begin van het komende jaar noodzakelijk mocht blijken. Het gaat dus om niet meer en niet minder dan om de vorming van een aanvullende ijzerreserve, waartoe schroot het beste geschikt is, omdat het, vergeleken met ijzererts den weg naar nieuw ijzer aanzienlijk verkort. Het gebruik van oud ijzer als basis voor de ijzerproductie be spaart de bij het erts tevoren noodzakelijke bewerking in de hoogovens, het bespaart echter ook, hetgeen bij de urgente vraag naar steenkool voor de meest verschillen de voor den oorlog belangrijke doelen be langrijk is, Vooral steenkool en arbeids kracht, die noodig zijn bij de behandeling in de hoogovens. De verkeerspositie ies door de verschil lende maatregelen, die in den jongsten tijd bij de spoorwegen genomen zijn en die in hoofdzaak een bespoediging van den om looptijd der wagens ten doel hadden, in- tusschen zoo vlottend geworden, dat van den kant van het verkeer alle voorwaarden aanwezig zijn voor het succes van de actie tot inzameling van oud ijzer. de landingspoging bij dieppe. BERLIJN, 21 Aug. (D. N. B.). De van geallieerde zijde tevergeefsch ondernomen poging om een tweede front te openen, wordt thans door de geallieerden gebaga telliseerd tot een „experiment". Dit noemt de Berlijnsche ochtendpers een „brutaal en typisch Engelschc lasterpraat". Het is hiermee, naar de „Voelkischer Beobachter" schrijft als in de fabel ven den vos met de zure druiven. Men heeft een sedert 10 maanden Voorbereiden grooten slag willen slaan. Nu men echter een pak slaag gekre gen heeft, is alles plotseling slechts „een overval" geweest. SOVJETVLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN, 21 Aug. (D.N.B.) Sovjet bommenwerpers hebben, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, in den afgeloopen nacht storingsvluchten ondernomen, die o.m. zich uitstrekten tot Oost-Pruisen, Po sen, Opper-Silezië, en het gebied van het Gouvernement-Generaal. Op eenige plaat sen in het Gouvernement-Generaal werden brisantbommen neergeworpen, waardoor volgens de tot dusver ontvangen berichten, slechts geringe schade werd veroorzaakt. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS. BERLIJN, 21 Aug. (D. N. B.). In het ge bied van den Kaukasus zijn de Duitsche troepen en die van de bondgenooten gis teren, na een soms hardnekkig verzet te hebben gebroken, in het gebergte binnen gedrongen. DE STRIJD OP DE SALOMONS EILANDEN. TOKIO, 21 Aug. (D. N. B.). De woord voerder van de regeering heeft voor 7 de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers bevestigd, dat op de Salomonseilan den de gevechten met de gelande Amerika nen nog voortduren. Een officieel com muniqué zal worden uitgegeven, zoodra zich daar geen Amerikaan meer bevindt. PORTSMOUTH GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 21 Aug. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den loop van den nacht opnieuw de Britsche oor logshaven Portsmouth gebombardeerd en met voltreffers zware branden veroorzaakt inüiet gebied van werden en havens. =g RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1942 HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 7.00 en 8.00 B.N.O.: Nieuws 8.15 Brandende kwesties, cau serie 8.30 Solisten 9.15 Voor de huis vrouw 9.30 Operette-Aria's en -Duetten 10.00 Ernstige muziek 11.00 Voor zieke kinderen 11.20 Debussy-program- ma 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B.N.O. Nieuws 13.000 Ensemble Willq Kok 14.00 Ned. schilders stellen in Duitschland ten toon, causerie 14.20 Vroolijke muziek 15.45 Orkestconcert 16.00 Bijbellezing 16.30 Zang met piano 17.15 B.N.O. Nieuws 17.30 Orgelspel 18.00 De N.S.B. antwoordt 18.15 Marsch muziek 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest 18.45 B.N.O.: Nieuws 19.05 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.20 Gevar. programma. (Om 20.15 Filmpraatje) Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio's beschikken) 21.15 Albert Vossen en accordeon en Heinz Rühmann 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.00 24.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 8.34 Missa solemnis, L. v. Beethoven 10.00 Morgenwijding 10.15 Philharm. orkest 10.30 Lichte muziek 12.00 Pianovoor dracht 12.45 B.N.O.: Nieuws 12.00 Tuinbouw 13.15 Popul. orkestmuziek 13.40 Wij kijken de natuur in! 14.00 Zang, viool en piano 15.10 Symphonie- orkest 15.30 Tijdschriftenschouw 15.45 Bertus van Dinteren en zijn orkest 16.30 In en om de Bijenstal 16.45 Hans Jungherr en zijn accordeon ensemble 17.00 Voor de binnenschippers 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Gerard van Kre velen en zijn orkest 18.15 Het kwartier van den arbeid 18.30 Omroeporkest (Om 19.00 Groeten aan Ned. Zeelieden) 19.30 B.N.O.: Nieuws 19.40 B.N.O.: Groningsch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Groninger Orkest Ver. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken) 20.50 Zang en piano 21.00 Gram. 21.15 Groninger Orkest Ver. 21.45 B.N.O.: Nieuws en Mil. overzicht 22.10 Avondwijding 22.15—24.00 Zie Hilver sum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 7.0024.00 Hilversum I. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. BURGERLIJKE STAND leiden. peboren: Clasina Petronella Maria d. van J. W. Helversteijn en J. Boot Johan-" na d. van N. v. d. Linden en S. Molenaar Hans z. van J. Griffioen en A. M. Blok ker Aloysius Johannes Maria z. van J. F. Diepstraten en C. J. W. M. de Bie. Ondertrouwd: K. v. Steenwijk jm. 27 j. en A. Vogelenzang jd. 24 j. Overleden: L. de Vries wed. vén A. Ellens, 58 j. Gemeentel. Aankondiging Verplichte aangifte van rijwielen De Burgemeester van Leiden, gelet op artikel 1 van de verordening van 5 Augus tus 1942, houdende de verplichting tot aan gifte van rijwielen, bepaalt, dat de te Lei den gevestigde hoofden van gezinnen/sa menwoningen en afzonderlijk levende per sonen tot deze aangifte als volgt verplicht zijn: Op Maandag 24 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met Q, R en S (tot en met Scheygrond). Op Dinsdag 25 Augustus 1942 degenen, wier familienaam begint met S (Sciarone tot en met Stavleu). De aangifte moet geschieden ten Stad- huize, ingang Breestraat, onder de trap, tusschen 9.00—12.00, 13.30—16.30 en 18.30— 20.30. De hoofden van gezinnen/samenwoningen moeten voor de invulling Van de formulie ren bekend zijn met de nummers van de persoonsbewijzen van die leden van hun ge zin/samenwoning, die de beschikking over een heeren- of damesrijwiel hebben. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 21 Augustus 1942. UITREIKING EXTRA KAARTEN VOOR ZWAREN EN ZEER ZWAREN ARBEID. De nieuwe kaarten worden uitsluitend uitgereikt aan personen, die in de gemeen te Leiden hun werkzaamheden verrichten, den leeftijd van 16 jaar hébben bereikt en in het bezit zijn van hun Stamkaart en van de bruine kaart, waarvan een der linker- vakjes moet voorzien zijn van datum van uitreiking (1 Sept. 1942) en de handteke ning van den werkgever. Zij die 'in Leiden wonen, doch elders werken, kunnen hier hun extra rantsoenen niet ontvangen. Aan personen, beneden den leeftijd van 18 jaar worden geen bescheiden uitgereikt. Uitgereikt zullen worden: Voor zwaren arbeid kaart M. 207 en 1 aardappelkaart N. 107, venmelding 3 in het vakje AB8 van de D.S.K. |X3I. Voor zeer zwaren arbeid kaart M. 107 en 2 aardappelkaarten N. 107, vermelding 3 in het vakje AB9 van de D.S.K. |X3|. De uitreiking zal plaats hebben op het Distributiekantoor, Steensdhuur No. 15 van 912 en van 14^—16 uur en wel: Maandag 21 Augustus: Industriearbeiders wier geslachtsnaam begint met de letters A t/m M. Dinsdag 1 September: Industriearbeiders, wier geslachtsnaam begint met de letters N t/m Z. Woensdag 2 September: Transportarbei ders. Donderdag 3 September: Arbeiders, werkzaam in de bouwvakken en grond werkers. Vrijdag 4 September: Land- en Tuin- bouwarbeiders en arbeiders werkzaam in de werkverruiming. Collectieve aanvragen. Op het Kantoor, Breestraat 119, Kamer 6, kunnen op Woensdag 26, Donderdag 27 en Vrijdag 28 Augustus collectieve aan vragen door firma's en ophaaldiensten worden ingediend. Na dien datum is daar voor geen gelegenheid meer. Langdurige- en Nachtarbeid. Voor hen, die reeds in het bezit zijn van een toeslagkaart M. 306 moet vanaf 26 t/m 28 Augustus 1942 opnieuw door den werk gever een aanvraag worden ingediend, waarop de volgende verklaring voorkomt: duur der werkzaamheden, adres, plaats, be roep, No. D.S.K., vertrek van huis, aan komst thuis, alsmede aanvang en einde der werktijd. Aanvragen zonder deze volledige ver klaring worden geweigerd. Uitgereikt zal worden kaart M 307, ver melding 3 in het vakje AB7 van de D.S.K. ÏX3|. Zij, die zonder geldige redenen verzui men, hun kaarten op tijd af te halen, kun nen deze eerst op Dinsdag 15 September in -ontvangst nemen op mijn Kantoor, Breestraat 119, Kamer No. 6. LEIDEN, 21 Augustus 1942. De Burgemeester van Leiden: STEVENINCK. H.H. HANDELAREN IN KERAMISCHE PRODUCTEN. I. De bonnen Reserve 30, 31 en 32 van de bonkaart voedingsmiddelen 7de periode. De inlevering dezer bonnen op opplajc- vellen bij de ndistributiedienst door detail listen en instellingen met een z.g. perma nente bevolking kan tot en met 29 Augustus a.s. plaats vinden. Na dezen datum mogen op deze bonnen geen toewijzingen meer worden verstrekt. II. De speciale punten voor serviesgoed. De inlevering van de speciale punten, welke met ingang van 10 Augustus j.l. kon den worden uitgereikt kan van 17 Augustus^ af wekelijks door detaillisten en instellin gen (als onder 1 bedoeld) geschieden in veelvouden van 100, met een minimum (tin 100 stuks. Aangezien de inlevering van de bonnen 30, 31 en 32 tot en met 29 Augustus a.s. nog tegelijkertijd kan plaats hebben (zie boven onder 1) met de inlevering van de speciale punten, is het toegestaan, dat de detaillisten en instellingen aan het mini mum van 100 punten komen door meerge noemde 'bonnen en punten bij elkaar in te leveren Voor de bonnen 30, 31 en 32 wordt ge bruik gemaakt van de opplak vellen MD 18, terwijl voor de speciale punten de opplak- vellen MD 268 moeten worden gebezigd (de speciale punten zijn namelijk van kleiner formaat dan de Reserve-bonnen). Voorts wijs ik u er op, dat de in te leve ren opplakvellen met bonnen en punten vergezeld moeten gaan van een ontvangst bewijs MD 201A, waarop deze gespecifi ceerd naar soort moeten worden vermeld. Bijvoorbeeld: Indien iemand inlevert één opplakvel met 80 bonnen 30, 31 en 32 en twee opplakvel len met 220 speciale punten, wordt dit als volgt op het formulier MD 201A vermeld: Aantal Naam artikel Aantal opplakvellen rantsoenen Serviesgoed 1 bonnen 3*0, 31 en 32 v 80 2 speciale punten 220 Indien aan deze voorwaarden is voldaan, kunt u op de gebruikelijke wijze toewijzin gen uitreiken. III. Inlevering door grossiers-detail listen. Het inleveren van opplakvellen met pun ten en bonnen door grossiers-detaillisten kan uitsluitend geschieden in hun functie van detaillist, dus onder een R-nummer. Leiden, 21 Augustus 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Aug. Vee. Aanvoer: 6 Fok stieren; 28 Slachtstieren62 kalf- en melk koeien 500800, en 43 varekoeien e. a. 300525, handel vlug; 200 vette koeien; 102 pinken 140300, handel tamelijk vlug; 18 Graskalveren; 52 nuchtere slacht- kalveren; 20 vette schapen; 514 weidescha- pen handel vlug; 2 Zeugen; 20 mestvarkens 260 biggen 1834 handel matig; 1 paard; 22 veulens 500800, handel vlug; 107 bok ken of geiten 2060, handel tamelijk. Kaas. Aanvoer 35 partijen totaal. Prij zen: 30 partijen Goudsche le soort f 61.50 62.50 en 2e soort 6061, 5 partijen Leidsche kaas le soort 5960 per 50 kg. Handel goed. DELFT, 20 Aug. Vee. Aanvoer: 292 run deren, 67 graskelveren, 48 nuchtere kalve ren, 3 magere varkens, 233 biggen, 16 scha pen of lammeren, 37 weidelammeren, 94 geiten of bokken. 7 veulens. Prijzen: kalf- koeien 360600, varekoeien f 250450 en biggen f 1635 per stuk.. LEEUWARDEN, 21 Aug. Vee. Aanvoer: 81 stieren: 330 vette koeien; 753 melk- en kalfkneien 320650; 393 pinken 130 230; 598 graskalveren97 nuchtere kalveren 345 weideschapen 62105; 160 lammeren 2237: 21 vette varkens; 68 kleine big gen 3070; 197 bokken of geiten;' 36 paarden. Overzicht: Melk- en kalfkoeien aanvoer redelijk, handel kalm, prijzen niet hooger. Pinken: aanvoer ruim, handel re delijk. prijzen duur. Biggen: aanvoer kort, handel matig, prijzen niet hooger. Scha pen en lammeren: aanvoer kort, handel vlug, prijzen duur. De Veehouderij Cen trale nam 800 runderen, eenige varkens, de aangevoerde nuchtere kalveren, eenige schapen, en 550 graskalveren over.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3