VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 DE LEIDSCHÈ COURANT 2 NEDERLAND IN HET NIEUWE EUROPA Red. Buitenlandi Mr. H. Gelse. Leldeni Red. Stad en Sport) M. Zonderop, Lelden; Red. Omgevingi L. Rooien. Leldenl Red. Letteren en Kunst; Fr. Schneiders. Leldenl verantwoorde lijk voor de advertentlün B. Bonnet Lelden. WEERBERICHT Zon onder 8.54 uur Vrijdagavond. Zon op 6.32 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 21 Aug.: De maan komt Vrijdagnamiddag om 5.13 uur op en gaat Zaterdagnacht om 2.05 onder. 22 Aug.: De maan komt Zaterdagavond om 6.15 uur op en gaat Zondagnacht om 3.07 uur onder. 23 Aug.: De maan komt Zondagavond om 7.08 op en gaat Maandagnacht om 4.18 uur onder. 24 Aug.: De maan komt Maandagavond om 7.50 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.33 uur onder. (Volle maan). 25 Aug.: De maan komt Dinsdagavond om 8.26 uur op en gaat Woensdagmorgen om 6.50 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. Goede Nederlanders weten, dat zij him volk dienen, door lid te worden van den Nederlandschen Volksdienst. BINNENLAND DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. In verband met de aanwijzing van de bonnen 43a en 43b van de aardappelkaart voor het koopen van onderscheidenlijk 1)4 kg. en Vz kg. aardappelen, wordt er van bevoegde zijde nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het koopen en afleveren van aardappelen op de voor een bepaalde week aangewezen bonnen niet geoorloofd is op den aan die week voorafgaanden Zaterdag. Op bon 43a en 43b mogen derhalve op Za terdag 22 Augustus 1942 geen aardappelen worden getrokken of afgeleverd. INSTELLING HOOFDBEDRIJFSCHAP VOOR TUINBOUWPRODUCTEN EN BE DRIJFSCHAPPEN VOOR GROENTEN EN FRUIT, VOOR SIERTEELTPRODUCTEN EN VOOR TUINBOUWZADEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Landibouw en Visscherij heeft volgens mededeeling in de Ned. Staats courant van heden, met ingang van 15 Aug. ingesteld: 1. het hoofdbedrijfschap voor tuinbouw producten; 2. het bedrijfschap voor groenten en fruit; 3. het bedrijfschap voor sierteeltproduc ten; 4. hèt bedrijfschap voor tuinibouwzaden. Als gebied1 der voedselvoorziening, waar voor het hoofdbedrijfschap voor tuinbouw producten is ingesteld, wordt aangewezen: 1. a. de teelt en de afzet van groenten en fruit, waaronder o.m. begrepen zijn vroege aardappelen; ,b. de handel in en de in-en uitvoer van de onder 1. genoemde producten, de al of niet be- of verwerkte soortgelijke buiten- landsche producten, met inbegrip van zuidvruchten, zoomede specerijen, met uit zondering van vroege aardappelen; c. de be- en verwerking van de onder b. genoemde producten, zoomede de afzet van, de handel in en de in- en uitvoer van de door deze be- of verwerking verkregen producten en soortgelijke buitenlandsdhe producten; d. de verdere be- en verwerking van de door de onder c. genoemde be- en verwer king verkregen producten, zoomede de af zet van, de handel in, de in- en uitvoer van door deze verdere be- en verwerking ver kregen producten en soortgelijke buiten- landsohe producten; 2. a. de teelt en de afzet van, de handel in, de in- en uitvoer van en de be- en ver werking van bloemkweekerij- en boom- kweekerijproducten, zoomede van bollen en knollen van bloemgewassen; Jb. de afzet van, de handel in en de in- en uitvoer van de door de onder a genoemde 'be- en verwerking verkregen producten en soortgelijke buitenlandische producten; 3. de teelt en afzet van, de. handel in, de in- en uitvoer en de be- en verwerking van tuinbouw- en sierteeltzaden, zoomede de afzet van, de handel in .en de in- en uit voer van de door genoemde be- en ver werking verkregen producten en soortge lijke buitenlandsche producten. Als gebieden der voedselvoorziening, waarvoor genoemde bedrijfschappen zijn ingesteld, worden aangewezen voor: 1. het bedrijfschap voor groenten en fruit, het onder 1. omschreven gebied; 2. het bedrijfschap voor sierteeltproduc ten, het onder 2. omschreven gebied; 3. het bedrijfsohap voor tuinbouwzaden, het onder 3. omschreven gebied. Voorts wordt bij het hoofdbedrijfschap en de bedrijfschappen ingesteld' een aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sier teeltproducten. .Het hoofdbedrijfschap of het bedrijf schap voor groenten en fruit kunnen be paalde werkzaamheden tot uitvoering van hun verordeningen en besluiten opdragen aan de veilingen, werkzaam op het gebied van het bedrijfschap voor groenten en fruit, met dien verstande echter, dat deze opdrachten in het algemeen gegeven zul len worden met bemiddeling van het cen traal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland. Het -centraal bureau en voor noemde veilingen zijn verplicht hun mede werking tot uitvoering te verleen en. Vanwege het centraal bureau wordt aan elke veiling een persoon aangewezen, die voor de onder het voorgaande lid genoem de uitvoering tegenover het centraal bu reau verantwoordelijk is. De aanwijzing van dezen persoon behoeft de goedkeuring van het hoofdbedrijfschap. Aan het hoofdbedrijfschap en de bedrijf- schappen wordt verordenende bevoegd heid, als bedoeld in artikel 153 van de grondwet, verleend. De bedrijfschappen kunnen, voor zoover door het hoofdbedrijfschap niet anders is bepaald, omtrent alle onderwerpen of het voor hen aangewezen gebied van de hun gegeven verordenende 'bevoegdheid ge bruik maken; het hoofdbedrijfschap kan de verorde ningen en besluiten van de bedrijfschappen wijzigen en vernietigen. De rechten en verplichtingen van de Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale en de Nederlandsche sierteeltcentrale gaan Rijksgedachte en Statenbond DE TAAK VAN ONS VOLK IN HET OOSTEN. „Ieder Germaansch volk heeft zijn Rijk en ieder Germaansch volk heef ook zijn staatsbegrip. De groo- te revolutie van onzen tijd zal ook den inhoud van deze begrippen wijzigen, na het noodige gekrakeel en de noodige verwarring, welke iedere revolutie van grooten om vang onvermijdelijk begeleiden. Het is nu reeds onze taak om aan de ontwikkeling richting te geven". Met deze woorden begint de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, een zeer belang rijke, principieele uiteenzetting „Over den Nederlandschen Staat in het nieuwe Euro pa" in het weekblad „Volk en Vaderland". Ir. Mussert beschrijft vervolgens hoe een aantal Europeesche staten in de 17de, 18de en 19e eeuw er toe overging vrijwel de geheele bekende wereld te koloniseeren, waarop de Middel-Europeesche volkeren, toen deze eenmaal van hun onderlinge twisten waren hersteld ,te laat kwamen om nog aan dit proces deel te nemen. Dit leid de mede tot den oorlog van 1914—1918. Deze oorlog zal in de historie nog na honderden jaren hekend staan als het einde van het tijdperk, dat in de 16de eeuw begon. Het is deze oorlog, die Europa verzwakte en de werelddeelen daarbuiten zoodanig versterkte, dat Europa's hegemonie over de wereld onherstelbaar werd geschokt. Vast staat reeds nu, dat het nationaal-socialisme en het fascisme historisch noodzakelijk wa ren om Europa te behouden. .Zonder deze leidinggevende en scheppende stroomingen der 20ste eeuw, zou Europa reeds nu ver nietigd zijn door het communisme. Het is de onvergankelijke verdienste van Hitier en Mussolini, dat zij Europa daarvoor be waren. Men ziet het duidelijk, dat het in deze geweldige worsteling gaat om de vor ming van Continenten. De'tijd, waarin het voor staatjes mogelijk was om oorlog te voeren of zgn. neutraal te zijn, is voorbij. Zelfs de tijd, dat een groote staat alleen tegen een anderen staat oorlog voerde, be hoort tot het verléden. Er zal een solidair Europa moeten ontstaan uït de worsteling van dezen tijd of Europa zal te gronde gaan na 20, 50 of 100 jaren, wanneer een nieuwe beproeving over ons werelddeel zal komen. GERMAANSCHE SAMENWERKING. Het krachtigste deel van Europa zal zonder twijfel moeten worden gevormd door het gemeenebest der Germaans- sche volkeren, dat met elkander in be trekkelijk korten tijd 150 millioen zie len zal moeten omvatten, wil het kans hebben zich in de toekomst in de we reld te handhaven. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat van den vrede tusschen de Germaansche volkeren, hun wil tot samenwerking, hun bereidheid om het belartg van het gemeene best te doen voorgaan boven 't belang van ieder afzonderlijk, de toekomstige bestaans- mogelijkheid van Europa afhangt. De Germaansche Statenbond zal ook een levensruimte moeten hebben. In de eerste plaats vallen er natuurlijk onder de woonge bieden van het Duitsohe volk, het Neder landsche volk, 'het Zweedsche, het Noorsche en diet Deensohe. Daarenboven Noord en Oostzee als binnenzeeën en voorts zeker ook de groote Oostruimte, gelegen tusschen de Oostzijde van de woonruimte van het Duitsche volk en de Oostgrens van het toekomstige Europa, waar ons wereld deel dus verdedigd zal worden. Er gaan stemmen op, zoowel hier te lan de als in Duitschland, in natiónaal-socialis- tischen kring, die er voorstander van zijn om deze geheele levensruimte samen te vatten onder de benaming „Germaansch Rijk", korter nog: „het Rijk". De invoering van het begrip „Germaansch Rijk" als omvatting van de Germaansche levensruimte, behoeft bij niemand op eenig bezwaar te stuiten. Te spreken zonder meer van „het Rijk" zoo meent ir. Mussert is bewust of onbewust verwarring stichten en koren op den molen van onze vijanden. De term „het Rijk („das Reich") is op dit oogenblik een volkomen vaststaand begrip voor'het Duitsche volk en zijn leidende fi guren. Het is niet meer en niet minder dan de Duitsche eenheidsstaat, omvattende alle Duitschers. Men moet echter, aldus ir. Mussert, van ieder politiek inzicht verschoond zijn of op zettelijk (zooals de Engelschen sinds jaren doen) wantrouwen en haat zaaien tusschen de Germaansche volkeren van het Conti nent om een theorie te verkondigen, die daarop neerkomt, dat de Germaansche vol keren „Heim ins Reich" moeten. „Das Reich" is tot en met den huidigen dag dat gene, wat de Duitschers er onder verstaan, n.l. de Duitsche eenheidsstaat. Het is juist onze taak, als nationaal-socialisten, om het tegendeel te bewerken en het is de verant woordelijkheid van de N.S.B. om daarin de leiding te hebben. op een nader door voornoemden secretaris- generaial te bepalen tijdstip en op een door hem aan te geven wijze, welk tijdstip en welke wijze voor ieder der genoemde cen- tralen en vobr de verschillende rechten en verplichtingen verschillend kunnen worden vastgesteld, over op het hoofdbedrijfschap, de bedrijfschappen of het aan- en verkoop bureau. Hangende de totstandkoming eener re geling ter zake van niet-nakoming van door het hoofdbedrijfschap en de bedrijf schappen uitgevaardigde regelen, wordt namens de organisaties tuchtrecht uitge oefend op de wijze, als is 'bepaald in par. 4 van 'het crisis-organisatie besluit 1933. Tenslotte bevat de staatscourant regle menten, regelende de samenstelling, in richting en bevoegdheid van het hoofdbe drijfschap en de bedrijfschappen, en het reglement voor het aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltproducten. OPSLAG VAN VLEESCH. In het voedselvoorzieningsblad is opge nomen een verordening van het bedrijf schap voor vee en vleesch op den opslag van vleesch. Volgens deze verordening is een ieder, die de beschikking heeft over een koel- of vriesruimte, geschikt voor het in opslag houden van vleesch, vleesch wa ren of slachtafvallen en daartoe opdracht van het bedrijfschap heeft ontvangen, ver plicht op verzoek van een in deze opdracht STAAT IN PLAATS VAN RIJK. Ik acht het niet onmogelijk, dat er een tijdstip zal komen, waarop de Ger maansche volkeren in plechtige samen komst, ieder voor zich, afstand zullen doen van de benaming „Rijk", zoodat er dan geen Groot-Duitsch Rijk, geen Nederlandsch Rijk en geen Scandinavi sche Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Duitsche Staat, een Nederland sche Staat en Scandinavische Staten, welke Staten te samen dgn Germaan- schen Statenbond zullen vormen, onder leiding van den Führer. Vervolgens herinnert ir. Mussert aan de woorden van den Rijkscommissaris: „Van onzen kant als Duitschers geen imperialis me, gij, Nederlanders, van uw kant geen separatisme". Uitvoerig houdt hij. zich be zig met de gevallen, waarin van Neder landsche of Duitsche zijde in strijd met de in die woorden besloten liggende vriend schapsgedachte werd gehandeld, ten koste van de goede verstandhouding tusschen bei de volkeren. Hij komt dan tot de conclu sie: Noodig voor de samenwerking is, af weer van imperialisme en separatisme. Daarbij moet er tegen gewaakt worden, dat rechtvaardige, billijke Duitsche belangen niet worden geofferd uit vrees daarvoor, dat zij als imperialismeworden uitgekre ten. Daarbij moet er tegen gewaakt worden, dat rechtvaardige, billijke nationale aspi raties van het Nederlandsche volk zouden worden onderdrukt, onder voorwendsel van het tegengaan van separatisme. Ik ben er van overtuigd, zoo vervolgt ir. Mussert zijn beschouwing, dat de Neder landsche soldaat, behoorlijk afgericht, mo dern bewapend en goed aangevoerd, niet zal behoeven onder te doen voor een Duitsch tsoldaat en dat zij dus in de toe komst, gelijk gerechtigd, naast elkander zullen kunnen staan. Wij kunnen er zeker van'zijn, dat de grenzen van Europa blij vend 'bewaakt zullen moeten worden. Wij zeiven wonen aan de Westgrens en dat wij dus ons aandeel zullen hebben bij te dra gen in de verdediging van de Westkust van Europa, spreekt vanzelf. Doch evenzeer zal de wacht in het Oosten betrokken moeten worden. Onze mannen, die aan het Oostfront staan, weten, dat zij hun vaderland daar verdedigen en putten daaruit de bereidheid en de kracht om te offe ren en te dienen.. ECONOMISCHE SAMENWERKING. Wat de economische samenwerking be treft, merkt ir. Mussert op, dat het kapita lisme de groote vijand van het nationaal- socialisme is. Als goede nationaal-socialis ten keeren wij ons niet alleen tegen de or dening voor de vriendjes, maar évenzeer tegen de ordening voor de bankiers en de trusts. Wanneer wij dat doen, stuiten wij op Duitschers die verkondigen, dat de N. S.B. todh niet zoo „deutsohfreundlich" is als zij wenschelijk achten. Ons, antwoord daarop is: dat inderdaad dit door hen ge- wenschte soort „Deutsdhfreundlichkeit" ons vreemd is en dat wij hen aanraden zich te herinneren, dat de Führer gezegd heeft: „ik ben als nationaal-socialist ten oorlog ge trokken; ik zal als nog fanatieker nationaal- socialist terugkeeren". Economische samenwerking in Ger maansch verband en daarbovenuit in Euro- peesch verband, stelt natuurlijk voorop, dat de volksche ontplooiing niet wordt belet om te voldoen aan de zelfzucht ten koste van het algemeen. Activiteit zal zooveel mogelijk bevorderd moeten worden en al leen daar worden ingeperkt, waar zij zich zou ontplooien ten koste van een doeltref fende ordening, die het welzijn van het al gemeen vordert. Daarvan zijn wij natuur lijk ver verwijderd, hetgeen ons niet moet beletten vertrouwen te hebben in een natio- naal-socialistisohe toekomst. Als derde belangrijk punt der Germaan sche samenwerking, staait dan het geweldi ge vraagstuk van de Europeesche levens ruimte in het Oosten. Het spreekt vanzelf, dat het hierboven gegevene slechts een be knopt overzicht vormt, dienende om de nieuwe Europeesche orde gestalte te geven. Dit is de noodzakelijke voorwaarde om verder met vrucht te kunnen spreken over den nieuwen Nederlandschen Staat, die moet worden opgericht als opvolger van den democratischen staat. De taak en de richting van den Staat worden dus in de eerste plaats beperkt door het lidmaatschap van den Germaan- schen Statenbond en doordat de leider van dien Bond (de Führer) tot zich moet trek ken datgene, wat algemeen Germaansch geregeld moet worden en waarover het bo venstaande handelde. Daaraan verleent de Staat zijn medewerking, voor zoover die gewenscht is. Overigens heeft de Staat een zuiver Nederlandsche taak en wordt daar bij gestuwd en geleid door de Beweging, als eenige politieke verantwoordelijke wils uiting van het Volk. te vermelden autoriteit opslag van in be slag genomen vleesch, vleeschwaren of slachtafvallen toe te staan en te allen tijde ruimte daarvoor beschikbaar te stellen, te gen de algemeen gebruikelijke voorwaar den .De verordening" treedt heden in wer king. EEN MONUMENT VOOR DE TACHTI GERS TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen bestaan er plannen bij het gemeentebestuur van Amsterdam om de groote figuren uit de tachtiger-be weging in bnze Nederlandsche letterkun de door een monument te eeren. In dit monument, waarvoor een Neder landsche beeldhouwer t. z. t een opdracht zal ontvangen en dat waarschijnlijk in het Zuidelijk deel van Amsterdam zal worden geplaatst, worden de beeltenissen aange bracht van Willem Kloos. Jacques Perk, Lodewijk van Deijssel, Frederik van Eeden Helène-Swarth en Albert Verweij. Techn. Hoogeschool. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is benoemd; tot lector in de afdeel ing der weg- en waterbouw kunde aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de toege paste mechanica E. A. J. M. van der Vel den te Eindhoven. SPORT ZWEMMEN Schoolzwemwedstrijden in „De Zijl". De do.or den Ouderraad Leiden uitgeschre ven schoolzwemwedstrijden zullen gehou den worden op Zaterdag 29 Augustus te 4 uur n.m. in de zweminrichting „De Zijl". WATERPOLO G.Z.C. IDe Zijl I 63. De gisteren te Den Haag gespeelde toetswedstrijd tus schen de kampioenen van de afd. D. en E. van den N.Z.R.B. is geëindigd in een 63 overwinning voor de Gouwenaren. G.Z.C. verscheen met een invaller voor den kee per, terwijl bij De Zijl, K. Rraaienbrink op het laatste moment wegens ziekte ver hinderd was uit te komen. Hierdoor was een omzetting in -het zevental van de Lei- denaren noodzakelijk. W. v. Weizen ver huisde naar de „achterhoede terwijl J. de Looff den ploeg completeerde. De wed strijd werd' geheel beheersoht door de duels op de twee-meterlijn tusschen W. den Boer en Key, die veelal door de groote lichaamskracht van den Boer in diens voor deel eindigden. Hij nam. dan ook alle doel punten voor zijn rekening, waaraan Dragt weinig schuld had, "hoewel hij ditmaal niet zoo zeker optrad als gewoonlijk. Vooral bij het vierde doelpunt, even voor de rust ge scoord, ging hij niet geheel Vrij uit. Voor het overige waren de Leidenaren, wat de krachtsverhouding in het veld betrof, ze ker niet de minderen van de Gouwenaren en 'het was niet onverdiend tóen J. Blans- jaar in het midden van de eerste helft met een schitterend vèr en hard schot in den uitersten beneden hoek De Zijl de leiding verschafte 12, nadat eerst den Boer en daarna van Egmond reeds het net hadden weten te vinden. W. den Boer doelpuntte daarna driemaal snel achtereen, de laatste maal met een kalm boogballetje, zoodat de Zijl bij de verwisseling met 42 achter stond. Direct na de hervatting plaatste van Egmond; een welgericht schot in het doel en het ver schil bedroeg toen nog slechts één doel punt 43. Met een weinig geluk voor de Leinenaren was de stand zelfs gelijk ge worden, maar lat en palen stonden ver der succes voor van Egmond, die weder om opeen uitstekend gespeelden wedstrijd kan terugzien, in den weg. G.Z.C. scoorde toen nog tweemaal, de laatste keer door een misverstand in de Leidsche achterhoede, zoodat zij niet onverdiend, maar wel ge flatteerd, won met 63. Scheidsrechter H. de Kok leidde correct. Nederlaagwedstrijden L.Z.C. De eer ste nederlaag wedstrijd van LZC tegen HPC eindigde gisteren in een 42 over winning van de Heemstedenaren. Aanvan kelijk waren de gasten het meest in den aanval en door goede schoten is de stand spoedig 03. Na de rust komt LZC er be ter in en Elzinga verkleint spoedig den achterstand (13). Daarna lost Frits Tee- gelaar een hard schot, waarbij de midach- ter der Heemstedenaren den bal van rich ting verandert en de stand is 23. LZC werkt hard voor den gelijkmaker, doch een doelpunt komt aan den anderen kant uit een goed geplaatsten vrijen wofp (2t—4). Hiermee kwam het einde. HPC II was niet opgekomen, zoodat de LZC-reserven tegen een Zijl-comb. speel den en met 21 wonnen. ZEILEN De Sneekweek. Op den laatsten dag van de Sneekweek was de deelname weer uitstekend, maar de publieke belangstel ling beperkte zich nu meer tot de ware liefhebbers vart de zeilsport. Doordat van Dijk de eerste plaats bezette voor Bergsma en de Wit wonnen de Friezen ook gisteren den teamwedstrijd in de Regenboogklasse met 11.110 pnt. In totaal behaalde de Friesche groep dus 24.2 jint. en de Hollan ders 18 pnt. Sinds deze ontmoetingen zijn ingesteld, is het'de eerste maal, dat Fries land in één jaar beide wedstrijden won. De teamwedstrijd in de Olympiajollen- klasse werd door de Groningers met 35.1 pnt. gewonnen. De Friesche ploeg, waar van Oppenhuizen en van Dijk wegens overtredingen uitvielen, eindigde met 28.1 toch nog op de tweede plaats, waarna de Hollanders met 21 pnt. als derde volgden. Hoewel ir. Zuiderbaan in de Valken klasse dezen laatsten dag als derde eindig de, kwam hij toch met in totaal 6 pnt. voorsprong op H. Geveke, in het bezit van den hoofdprijs, de zilveren waterpoort. Klaas Vrolijk behaalde in de Regenboog klasse weer een fraai succes. Hij bezette n.l. onafgebroken de eerste plaats. Hen driks volgde steeds als tweede, Bergsma, uit Voorburg, was derde, zoodat de Friezen ook in dezen laatsten Regenboogwedstrijd tijdens de Sneekweek de beste ^resultaten behaalden. H. Recourt en J. Bier, de lei dende figuren in de Olvmpiajollenklasse, ook in deze Sneekweek, vochten fel om de eerste plaats, waarbij Bier er in slaagde Recourt in de tweede route te kloppen. Alberda leed zijn eerste nederlaag in de 16 M2. Eenheidsklasse 4, maar in dezelfde klasse II werd de Zwolsche crack Lukkien, die zich ook tegenover de Friezen en Gro ningers als een goed zeiler ontpopte, even als Woensdag eerste, zoodat hij in deze Sneekweek met veel succes heeft gevaren. Ook deze laatste wedstrijddag had een vlot verloop, zoodat de besturen van de Sneeker zeüclub en de zeilvereeniging Sneek op een prachtig geslaagde, uitste kend georganiseerde en geleide Sneekweek kunnen terugzien. VOETBAL A.S.C.U.V.S. 03. De gisteravond op het ASC-terrein gespeelde wedstrijd ASCUVS is in een 30 overwinning voor de blauwwitten geëindigd. Deze wed strijd is een goede oefening voor beide elf tallen geworden in verband met de a.s. competitie. UVS speelde een zeer goeden wedstrijd, terwijl het zwakke punt bij ASC nog steeds de voorhoede is; alleen Jaap v. Nierop op de rechtsbuitenplaats deed goed werk. Bij UVS speelde v. Wanroy op de midvoorplaats en deze maakte daar geen slecht figuur. Piet Kantebeen scoorde spoe dig na den aanvang (01), waarna de ver dediging van ASC gedurende een uur vol komen stand hield tegen de UVS-aanval- len. Eerst in het laatste kwartier moest zij zwichten voor twee schoten van Polanen (03), met welken stand het einde kwam. SCHAKEN De bondswedstrijden v. d. Ned. Schaak bond. Na de 5e ronde luidt de stand voor de hoofdklasse: 4e groep: H. v. d. Linden, Alphen a. d. Rijn 3; J. Oudenaarde, R'dam 2)4; P. Schoenmakers, Heerlen 2; R. Suwald, Ber gen (N.-H.) 2; H. Struijk v. -Bergen, Hille- gersberg y; J. Moonen, den Haag 3)4; P. Bronkhorst, Eindhoven 3; dr. J. Jacobsen, den Haag 2. 6e groen: P. de Lange, 's-Bosch 3)4; A. Modderman, Leiden 1 )4H. Mondria, Lei den 1)4; G. ter Plegt, den Haag 2; T. Stiel, den Haag 0; J. Waal, A'dam 0; J. Blanken, A'dam 3; mr. G. Hendriks, A'dam 1)4. 13e groep: C. Landwehr, R'dam 1; H. Roodzant, Groningen 1; E. Blanken, A'dam 2 y,\ W. Broekmans, Bergen op Zoom 2)4; J- v. Eyck, A'dam 3; Ch. Feiters, Leeu warden 2)4: A. Groenendijk 4; A. Jansen, Roozendaal 1)4. 16e groep: B. Perfors, Arnhem 4; dr. Tig- gelaar, Eindhoven 2; W. Woittiez, Biltho- ven 2)4; N. Bostian, Eindhoven 1)4; J. Broeken, Leiden 1; J. Donk, A'dam 4; C. v. Ginkel, 's-Bosch 2; J. Jager, Tiel 2. Het kampioenschap van Oegstgeest. Gisteravond is de wedstrijd in Huize Wijn stok voortgezet, met het spelen der 4e (voorlaatste) ronde. De uitslagen luiden: le gr.: De Bruynv. d. Berg 10» v. Renswouwv. d. Horst 10, Warburg Spek 1—0. 2e gr.: v. DortModderman xx, Rob bers—Groeneveld xx, v. StratenZwaan xx. 3e gr.: Zandvlietv. d. Graaf xtx, Dub- belaarHakemulder 10, OudegeestDe Kier 0—1. 4e gr.: v. HeystKanbier xx, v. Om mendr. Bon xx, Mombergv. d. Lin den 01. Afgebr. p. 2e r.: v. DortZwaan 01; 3e r.: HakemulderZandvliet afgebr. Stand: I. v. Renswouw 2x, Warburg 2, Spek )4x, v. d. Horst,)4xx, De Bruyn 3x, v. d. Berg lx. II. Robbers x,, v. Straten lxx* Zwaan 2x, Groeneveld 3x, v. Dort lx, Modderman lxx. III. Dubbelaar 2, Oudegeest 0, De Kier 3, Hakemulder x, Zandvliet 2xx, v. d. Graaf 3x IV. v. Ommen lx, Momberg lxx, v. d. Linden 3x, dr. Bon )4xx, v. Heyst xxxx, Kanbier )4xx. v. Heyst, die to't nu toe verhinderd was, zal waarschijnlijk als deelnemer afgevoerd worden. De beste kansen geplaatst te worden heb ben in groep I De Bruyn, v. Renswouw en Warburg, in groep II Groeneveld en Zwaan, in gr. in v. d. Graaf, De Kier en Zandvliet, in gr. IV v. d. Linden. A.s. Donderdag wordt de laatste ronde gespeeld, wederom in Huize Wijnstok. KORFBAL Seriewedstrijden „Het Zuiden". De Rótterdamsche korfbalclub „Het Zuiden" organiseert a.s. Zondag seriewedstrijdSn, waaraan wordt deelgenomen door vier twaalftallen van Vicus Orientis uit Leiden. Deze spelen de volgende wedstrijden: le Afd.: HSVVicus Orientis, Vicus Orientis—Het Zuiden en Vicus Orientis Het Zuiden II. 2e Afd.: Reddy IIVicus Or. II, Vicus Or. IIOSCR II, Het Zuiden IIIVicus Orientis II. 3e Afd.; BarendrechtVicus Or. Ill, Vi cus Or. IVHet Zuiden IV, CDAVicus Or. Ill, CDA'Vicus Orientis IV, Vicus Orientis IIIHet Zuiden IV, Vicus Orien tis niVicus Orientis IV. PAARDENSPORT Draverijen in Purmerend. Aan de gisteren te Purmerend gehouden drave rijen namen 16 paarden deel. Na zeer fraaie en spannende courses was de uit slag: 1. Welkom, eig. C. van Dam f 500.—, 2, Beminde, eig. J. de Vlieger, 200.—, 3. Zora, eig. J. Wagenaar 100.4. Donar, eig. W. de Boer 50. GEMENGDE BERICHTEN Bij het baden verdronken. Woensdag- avondis de 20-jarige J. Maasakkers te Cuyk in^de Maas bij het baden verdronken. Toen men den drenkeling op den oever had, werd onmiddellijk kunstmatige adem haling toegepast, doch zonder resultaat. Woensdagavond is de 17-jarige Josef Kauffmann uit Goes in het havenkanaal te Goesche Sas verdronken. Na een uur dreg gen werd het lijk opgehaald. Een arts kon slechts den dood constateeren. Blikseminslag veroorzaakt brand. Woensdagavond is een- boerderij in de Ha- vikerwaard .te De Steeg, behoorende tot het landgoed Middachten en bewoond door W. Hartman, door brand vernield. De ge- hèele boerderij alsmede het woonhuis, brandden af. Enkele kalveren en een ge deelte van de inboedel en van den boer derij-inventaris, konden worden gered, maar een deel van den oogst ging verloren. De oorzaak van den brand is blikseminslag. Woensdagavond sloeg op de boerderij van G. Timmer op den Noordberg bij Doorwerth de bliksem in een korenberg, welke geheel gevuld was met pas geoogste rogge en ïiaver. Alles werd een prooi der vlammen. Woensdagavond werd de aan den Westdijk te Heer Hugowaard staande boer derij bewoond door de familie Balder, door den bliksem getroffen. Het achterhuis, waarin de hooivoorraad was geborgen, stond spoedig in lichter laaie en brandde geheel af. De brandweer kon echter voor komen, dat het woonhuis, dat door een z.g. brandmuur van het achterhuis gescheiden was, mede een prooi der vlammen werd. Woensdagavond is te Ulestraten de landbouwer E., toen hij op het veld werk zaamheden verrichtte door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Een tweede persoon, die bij hem werkte, werd bewusteloos geslagen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Diefstal van te velde staande rogge. Ten nadeele van de landbouwers van Vlok- hoven en de Brouwer te Eindhoven, werd op hunne akkers, gelegen onder de gemeen te Eindhoven, resp. 400 en 500 Kg. rogge gestolen, door van de te velde staande gar ven de koppen af te snijden. Floristisch curiosum. Bij den land bouwer H. Maas op het Zand te Bakel staat een jonge perenboom in dit seizoen voor de derde maal in bloei, terwijl hij nog vruchten draagt, zoowel van den eersten, als van den tweeden bloei.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2