Britsche landing bij Dieppe mislukt Momentje J DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10332 $e£eid&eli£(2oti/fcmit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Sinds 4 uur gistermiddag geen gewapende vijand meer op het vasteland Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra-bericht het vol gende bekend: Een grootscli opgezette landing van Engelsche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen ter sterkte van ongeveer één divisie als eerste golf, die in de ochtenduren van Woensdag aan de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, onder bescherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor de kustbescher- ming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote, bloedige verliezen voor den vijand ineengestort. Sedert 16 uur Woensdagmiddag bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote succes werd bereikt zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserven der hoogere leiding. Naar uit de* berichten van de troepen en verhooren van gevangenen tilijkt, heb ben de landingsoperatics zich als volgt afgespeeld: De eerste golf der landingstroepen werd Woensdagochtend op open zee van transportschepen door 300 tot 400 landingsschepen overgenomen en bereikte om vijf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en sterke jachtstrijdkrachten. Daarachter stond een drijvende reserve van zes transportschepen en drie vrachtschepen en verder Noordelijk een groep van 26 transportvaartuigen als operatieve reserve, waarschijnlijk het gros der landings strijdkrachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht zoodra het de eerste lardingsgolf gelukt was, een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Het is daartoe niet gekomen. De gelande vijand werd in gevechten van man tegen man overal vernietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werden gebracht en later vernietigd. Alle steunpunten wer den door de dappere kustbezetting gehandhaafd, meer dan 1500 gevangenen be vinden zich in Duitsche handen. Onder hen bevinden zich zestig Canadeesche of ficieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artillerievuur werden drie torpedojagers, twee torpedobooten en twee transportschepen tot zin ken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vliegtuigen neer, bracht twee speciale troepentransportschepen tot zinken en één motortorpedoboot en bescha digde vijf kruisers of groote torpedojagers benevens twee transportvaartuigen met zware bommen. De vijand heeft Jbij deze landingspoging, die slechts politieke oog merken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het Westen heeft deze dilettantische onderneming naar behoorèn afgestraft. Overigens ziet zij alle andere pogingen van dezen te genstander tegemoet met de rust en de kracht van een weermacht, die in hon derden slagen de overwinningslauweren aan haar vaandels heeft gehecht. litaire deskundigen in, alleen omdat Stalin hem de wet van het optreden heeft opge legd. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „Daar is dus het tweede front. Tien uur "lang hebben de Britten en Amerikanen, om den ongeduldigen gezel in Moskou te vreden te stellen .getracht het bestaan van het tweede front te bewijzen en het resul taat in een débacle over de geheele linie''. Het blad besluit met de woorden: „Onze weermacht staat gereed de Britten en Yan kees er te allen tijde van op de hoogte te brengen, dat zij in Europa niets te zoeken hebben en dat op dit terrein ook de klin- kendste phrase van Churchill en Roosevelt haar effect verliest, wanneer de Duitsche kanonnen spreken". De Britsche nieuwsdienst erkent, dat de Engelsche luchtmacht bij de mislukte lan ding aan de Fransche kust 95 vliegtuigen heeft verloren. Een oorlogscorrespondent meldt de vol gende bijzonderheden omtrent de mislukte Britsche landing bij Dieppe: "in de stelling verliep de nacht als vele andere. Dan evenwel veranderde tusschen nacht en dag de rust der paraatheid in de hoogste spanning. Eerste bericht: „Engelsche schepen na deren de Fransche kust. Ster He luchtstrijd krachten escorteeren ze". En dan: „Engel sche zeestrijdkrachten beschieten Dieppe, met landingsvaartuigen trekken Tommy's naar de kust op, krijgen aan weerszijden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kustgeschut vasten voet op het strand, ruk ken langs de steile kust naar de stad op en nestelen zich in enkele huizen". Het eene bericht na het andere geeft het verloop der gevechten weer, die thans aan vangen. Hevig zijn ze in den gloed van de heete Augustuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog vóór het middag uur is aange broken, ligt het grootste deel der Britsche pantserauto's kapotgeschoten op het strand en is de situatie hachelijk geworden voor de gelande Tommy's. o,,Laat ze maar komen",' was de wensch van allen, die de wacht aan het Kanaal hielden, toen aan den overkant op het ei land zotfc veel drukte werd gemaakt over het tweede front. Nu zijn ze er, nog geen zes uur zijn ze er, en reeds bereiden zij zich voor op een terugtocht. Zij maken een nevelgordijn om hun schepen. Maar wat helpt hun dat? In het vuur dei- jagers en lichte gevechtsvliegtuigen gingen de Britsche landingsvaartuigen in vlammen op. De transportschepen trachtten zee te kiezen. Maar ook daar duiken de lichte gevechtsvliegtuigen op en tezamen met hun zware broeders, Do 217's en Ju 88's, slaan zij onder bescherming der jagers groote bressen in de kostbare tonnage der Britten. Ze brengen een snelboot tot zin ken en beschadigen nog verscheidene an dere oorlogschepen. Dan achtervolgen ze de vluchtende transportschepen! en brengen twee ervan tot zinken. Beide meten 3000 ton, beic^e zijn vol troepen. Onmiddellijk na de volledige afdoening van de Engelsche landingspoging aan de Fransche kust hernam het leven in de stad Dieppe weer zijn gewonen gang. Reeds van zes uur af waren alle winkels weer open. Het optreden der Fransche bevolking tijdens de gevechten, die omstreeks tien uur duurde, was onberispelijk. Haar hou ding deed van öen aanvang af blijken, dat zij het volste vertrouwen steltje in de Duitsche bezetting en de Engelsche actie uitsluitend beschouwde als een hinderlijke storing van den dagelij kschen gang van zaken. DUITSCH COMMENTAAR. Berichten en commentaren over de in- yasiecatastrophe van een Anglo-Ameri kaansch expeditiecorps aan de Fransche kust van het Kanaal nemen het grootste deel in beslag van de frontpagina's der Berlijnsche bladen. „Tien uren tweede front", „Invasiecatastrophe op bevel van Stalin", „Churchills invasie een tweede Duinkerken", aldus luiden de typische op schriften der Berlijnsche bladen. De „Voel- kisoher Beobachter" herinnert er aatt,j dat met den naam van Churchill in beide we reldoorlogen reeds talrijke avontuurlijke en lichtvaardige ondernemingen verbonden zijn geweest, die alle met een catastrophe geëindigd zijn. Daarby komt nu.de in en kele uren ineengestorte invasiepoging bij Dieppe. Het blad wijst er op, dat Churchill deze Anglo-Amerikaansche landingspoging heeft opgezet tegen den raad van zijn mi- Na de eerste Londeiïsche berichtten over een groote Britsche landingsactie bij Diep pe, die des ochtends in Washington werden ontvangen, verklaarde de voorzitter van de Senaatscommissie voor militaire aangele genheden in Washington, Reynolds, naar uit Washington gemeld wordt, dat de ge meenschappelijke Amerikaansch-Cana- deesch-Britsche aanval op de Fransche kust van het Kanaal zich zou ontwikkelen tot een tweede front. De gelande strijd krachten waren hiervoor sterk genoeg en het gevechtsterrein was uiterst gunstig. Se nator Pepper verklaarde: „De berichten over de offensieven der geallieerden, zoo wel in Europa als op de Stille Zuidzee zijn grootsch en aanmoedigend". De strijd In den Kaukasus ZWOEL WEER EN ONOPHOUDELIJKE GEVECHTEN. Omtrent de gevechten in den Kaukasus dteelt het opperbevel van de Duitsche weer macht het volgende mede: In de ochtenduren van Dinsdag heeft het in den Kaukasus zwaar geregend, doch eenige afkoeling van de tropische hitte brachten de regenbuien niet. Het zwoele weer en de onophoudelijke gevechten, die noodig waren om de talrijke wegversper ringen en mijnvelden uit- den weg te rui men, eischten van de Duitsche troepen de grootste inspanning. Des te meer respect moet men hebben voor hun resultaten, want zij slaagden er in verder door te dringen in het bergland en den vijand te verdrijven uit verscheidene taai verdedigde plaatsen en steunpunten. Duikbommenwerpers en torpedovliegtuigen ondersteunden den op- marsch der Duitsche troepen in den Wes telijken Kaukasus. Een groot aantal voor vertrek gereedstaande spoorwagens werd door bom treffers en beschieting met boord- wapens vernield of zwaar beschadigd. In de wateren van Toeapse werden twee kust vaartuigen tot zinken gebracht en werd een vijandelijke torpedojager door bom tref ferfiy zwaar besohadigd. In de baai van Temrjuk beschadigden de bombardementsvliegtui gen zes koopvaardijschepen en acht kust vaartuigen. In het gebied van Stalingrad ondernamen stérke formaties van de lucht macht hevige aanvallen op bolsjewistische strijdkrachten. Bij de zuiveringsactie in de groote bocht van den Don kwamen de Duitsche formaties infanterie in contact met een vijandelijke afdeeling, die zich ge nesteld had in de spelonken van het on herbergzame bergland. Zij werd evenwel door de Duitsche troepen ontdekt en vol komen vernietigd. De van Stalignrad naar het Noorden loopende spoorlijn werd her haalde malen zwaar beschadigd. In lucht gevechten schoten de Duitsche vliegtuigen 38 bolsjewistische machines omlaag. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht voorts nog mededeelt, Jjebben Itdliaansche troepen in het Noordelijke deel van de bocht van den Don op 18 Augustus verscheidene pogingen van den vijand om den Don over te trekken ver ijdeld. De Italiaansche artillerie vernietig de hierbij zeven geheel bezette vijandelijke vaartuigen. De bolsjewieken leden aanzien lijke verliezen. Talrijke opslagplaatsen van benzine werden door de artillerie tot ont ploffing gebracht. Aan het Zuidoostelijke front van het bruggehoofd van Woronesj ondernamen de bolsjewieken eenige aan- valspogingen, welke onder zware verliezen voor den vijand mislukten, nadat drie vijandelijke pantserwagens waren stukge schoten. Talrijke Sowjetarmisten werden gevangen genomen. De luchtmacht bestook te de vijandelijke stellingen ten Oosten van den Don met bommen van allerlei kaliber. Ook de spoorlijnen in het achterwaartsche gebied van den vijand waren het doel van $e Duitsche gevechtsvliegtuigen. Op ver scheidene stations en in installaties ontston den hevige branden. De Indische onafhankelijk heidsbeweging RADIO-TOESPRAAK VAN HORI. Hori, de woordvoerder van het Japan- sche bureau van voorlichting heeft gister avond in een radiotoespraak de Indische leiders en het Indische volk opgewekt de actie vastberaden voort te zetten totdat vol ledige bevrijding bereikt is van de Britsche overheersching. Hij waarschuwde, dat En geland thans wellicht zijn politiek van on derdrukkingzal wijzigen en een vredelie vende houding wil aannemen, doch hieraan moet het Indische volk geen gehoor geven, want op deze wijze zou nooit het ideaal ver wezenlijkt kunnen worden van „Indië voor de Indiërs". Engeland weet beter dan wie ook, dat het verlies van Indië de ineen storting van het Britsche Rijk zou verhaas ten. Het ligt derhalVe' -voor de hand, dat Engeland er met alle middelen naar zal streven een uitbreiding van de onafhan kelijkheid voor Indië te voorkomen, hoe wel het wellicht beweert stappen in die richting te doen. Indieri de Indiërs zich van de Britsche overheersching willen losma ken dan moeten zij zich niet door verrader lijke Britsche intriges laten beetnemen maar zich 'hecht vereenigen teneinde hun land van den Brisehen invloed te bevrij den. NOG ALTIJD ONLUSTEN IN VERSCHILLENDE STEDEN. In een officieel bericht van de Britsche regeering in Nieuw Delhi wordt toegege ven, dat de tot dusver gegeven berichten over een beweerd afzakken der ongeregeld heden in Indië niet in overeenstemming zijn met de feiten en dat het Maandag weer tot ernstige onlusten is gekomen, waarbij vooral de arbeiders van de spinnerijen al daar betrokken waren. De verontwaardig de menigte heeft in Delhi niet alleen het raadhuis, maar ook het Britsche belasting kantoor in brand gestoken, nadat de poli tie en militaire versterkingen eerst op de weerlooze massa het vuur geopend hadden. De reeds bestaande staat var. beleg in Delhi is verscherpt en de Britsche regeering heeft zich inmiddels gedwongen gezien in allerijl nieuwe militaire versterkingen naar Delhi te ontbieden, die thans dag en nacht door de straten patrouilleeren. Soortgelijke incidenten van zeer ernstig karakter zijn niet alleen in Calcutta, maar ook in een heele reeks andere steden voorgekomen, vooral in Lucknow en Allahabad. De po litie gaat er thans toe over de nationale pers in Indië te verstikken. Zoo is o.m. in Lucknow de „National Herald" verboden en ook in Calcutta is een aantal nationale Indische bladen verboden. Als reden voor de arrestatie van den zoon van mahatma Ggndhi is genoemd, naar de Engelsche nieuwosienst meldt, dat /deze geen gevolg heeft gegeven aan de instructie, in zijn blad niet meer dan drie kolom Congresnieuws te publiceeren en over de huidige onlusten geen foto's te pu bliceeren en geen koppén meer dan drie kolom. DE STRIJD OP EN BIJ DE SALOMONSEILANDEN. In een Reuterbericht wordt woordelijk gezegd, dat ondanks de officieuse bewering van Washington, volgens welke de Ameri kaansche troepen 5.000 vierk. Km. der Sa lomonseilanden veroverd zouden hebben, de openbare meening aan deze en gene zijde van {Jen Atlantischen Oceaan in geen enkel opzicht over den afloop van den slag gerust is en voor een langeren duur van den strijd vreest dan men gewenscht acht. Kenners van de omstandigheden ter plaat se nemen aan, dat de strijd van het eene eiland naar het andere overslaat en de Amerikaansche strijdkrachten niet toerei kend zijn' om geruimen tijd met succes te genstand te4bieden, vooral niet, daar hun de dringend noodige aanvoeren ontbreken. Een tweede Reuterbericht is nog duide lijker en spreekt onverholen van de zware verliezen, die de Amerikanen geleden heb ben. In het bericht wordt tevens onthuld, dat de Amerikaansche valschermtroepen, die bij den aanval op de Salomonseilanden hebben meegewerkt, verliezen geleden hebben, die vergeleken met hun aantal, enorm genoemd moeten worden. AUSTRALISCHE KRUISER VERLOREN GEGAAN. De Engelsche berichtendienst meldt uit het geallieerde hoofdkwartier, dat volgens een officieele mededeeling de Australische kruiser „Canberra" in den slag by de Sa lomonseilanden verloren is gegaan. IN EEN PAAR REGELS De tweede en laatste lijst met Zuid- Afrikaansche verliezen bij Tobroek, die volgens den Engelschen nieuwsdienst Woensdag te Pretoria is gepubliceerd, om vat 5.000 man, van wie de meerderheid als „vermist'' of „vermist, waarschijnlijk krijgs gevangen" staat opgegeven. De schaarsfhte aan geschikt Ameri- kaansch vliegpersoneel heeft er toe geleid, dat dezer dagen te New York een school van vliegtuigtechniek' voor vrouwen ge opend zal worden. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat gen.-maj. Mc Creary als opvolger van lt.-gen. Corbett is LANDBOUWONDERWIJS IN ONS LAND IR. HUIZING A OVER DOEL, STREKKING EN RESULTATEN. In de serie lezingen over „De boer, de productie en de directie van den landbouw' zooals deze voor de microfoon worden ge houden, heeft ir. D. S. Huizinga Dinsdag avond 18 Augustus over Hilversum I een lezing gehouden over het doel, de strekking en de resultaten van het landbouwonder wijs in ons land. Menigeen is misschien ge neigd te veronderstellen, dat het landbouw onderwijs bij ons reeds van ouden datum is. Dit is evenwel niet het geval. Geduren de bijna de geheele 19e eeuw was er, zoo betoogde ir. Huizinga in deze lezing, bij onze plattelandsbevolking weinig belang stelling voor landbouwonderwijs. Wel wa ren er verschillende personen, zooals dr. Staring en dr. Wichers, die een meer voor- uitzienden blik hadden en van de noodzaak van goed landbouwonderwijs getuigden. Daar de voorstanders van meening ver schilden over de wijze, waarop het tot ont wikkeling zou moeten worden gebracht, onthield de regeering zich vooralsnog van het nemen van maatregelen. Pas omstreeks 1890 werd een begin-gemaakt met de orga nisatie van het landbouwonderwijs. Welis waar was reeds in 1876 een Rijkslandbouw school gesticht te Wageningen, doch deze kon geenszins geacht worden aan alle be hoeften te voldoen. In 1897 werden de over verschillende mi nisteries verspreide diensten, welke zich met den landbouw bezig hielden, samenge voegd in een directie van den landbouw, welke kwam te staan onder leiding van een directeur-generaal, die onzen landbouw van nabij kende. Het onderwijs. Ir. Huizinga ging vervolgens nader in op de nog jonge organisatie van het landbouw onderwijs en stipte aan, dat dit onderwijs een. belangrijke functie heeft vervuld in den vooruitgang, dien de landbouw van ons land sinds omstreeks 1890 heeft vertoond. Van de oprichting van de directie van den landbouw af heeft vooropgestaan, dat men voor wat het landbouwonderwijs be treft niet moet trachten de boeren naar centraal gelegen scholen te brengen, maar tot onderwijs naar den boer. Daarom werd ïfeds dadelijk voor hoofden van scholen en onderwijzers de gelegenheid tot oplei ding voor de acte landbouwkunde openge steld. De leerkrachten konden zich dan na het behalen van deze akte belasten met de leiding van cursussen, loopende over tw|e achtereenvolgende winterhalfjaren en ver spreid over het geheele land tot in de afge- legenste dorpen en gehudhten. Landbouwhoogeschool. Ir. Huizinga wijdde daarna aandacht aan de Rijkslandbouwhoogeschool te Wagenin gen, die in 1917 tot Landbouwhoogeschool werd verheven. Zij leidt op voor vijf afzon derlijke richtingen: Nederlandsche land bouw, koloniale landbouw, koloniale bosch- bouw en Nederlandsche boschbouw en tuin bouw. Het aantal studenten bedraagt onge veer 800. Voor het contact met het practische be drijf zijn verschillende instituten en labo ratoria aan de hoogeschool verbonden, waarin practische vraagstukken worden onderzocht. Spreker noemde het instituut voor veredeling van landbouwgewassen, het instituut voor phytopathologie (planten- ziektenkunde), het instituut voor bosch- bouwkundüg onderzoek, verschillende la boratoria o.a. voor landbouwplantenteelt, voor tropische landbouw, voor veeteelt, voor de physologie der dieren. Voor plan- tenphysiologisch onderzoek, voor tuinbouw- plantenteelt, voor microbiologie (d.i. de leer van het leven van de kleinste organis men), voor landbouwscheikunde, zuiverbe- IETS OVER EPICURISME. Nog pas gisteren schreef ik over het luculiistisch oord, dat herinneringen opriep aan voorbije dagen. En ik dacht toen weer aan de dagen van Lucullus en Epicurus in de Romeinsche oudheid, die bekend stonden om hun voortref felijke tafel. Ik heb mij afgevraagd: zijn er na deze oud-Romeinsche ken ners van een goeden en overvloedigen disch in negentien eeuwen geen an dere dichters van een voortreffelijk menu zóó groot geweest, dat hun naam klassiek werd in de rijen der veelvra ten en een adjectief leende aan andere eters. Zoo neen, dan is nu Loosdrecht daar. Misschien dat er onder de zwarte eters aldaar wel een te vinden zou zijn geweest. En even onbegrijpelijk is het dan, dat er nooit ergens ter wereld, naar mijn weten, een standbeeld van Lucullus of Epicurus is verrezen, wat duizendmaal geschiedde voor men- schen, die minder presteerden. Zal zulk een statue er nog eens komen, dan zal het in Loosdrecht moeten zijn. Maar nu ik na Epicurus en Lucullus gean ander weet zóó groot, moet het ook wel uit dien tijd zijn, dat de spreuk stamt: doe je lichaam goed, want je ziel zit erin. Wij, verstandige menschen uit deze eeuw al zou je 't zoo niet zeggen weten nu sophisme van logische waar heid te onderscheiden. En bij deze uit spraak ligt het sophisme er al te dik op. Want wat heeft de ziel met boter en kaas^ te maken dan alleen, dat zij slechts in een levend lichaam gedijen kan? Zal er nog eens iemand opstaan, die deze spreuk naar waarheid zal her zien? In dezen tijd zéker niet. En zoo lang zullen wij het er dan maar mee trachten te doen. Hedenavond van 19.0519.20 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I over een brandende kwestie, getiteld: „De Jeugd klimt in den penhouder". reiding en erfelijkheidsleer. Onder het in stituut voor phytopathologie vallen ook het laboratorium voor mycologie (d.i. schim- meikunde) en aardappelonderzoek, voor enthomologie (d.i. insectenkunde) en voor bloembollenonderzoek. De Landbouwhooge school telt dus niet alleen collegezalen en localiteiten voor practica, maar zij is ook een belangrijk onderzoekingsinstituut als onderdeel van de regeeringszorg voor den landbouw. Andere scholen. Uit de Wageningsche Rijkslandbouw school ontstonden in 19)2 bovendien de middelbare landbouwschool te Groningen en de middelbare koloniale landbouwschool te Deventer. In 1941 kreeg Dordrecht een middelbare landbouwschool. Te Groningen en Dordrecht ontvangen de leerlingen een opleiding voor de landbouwpractijk in de gematigde luchtstreeken; te Deventer een opleiding voor de landbouwpractijk en de daaraan verbonden industrieën in de tro pen. Behalve landbouwonderwijs wordt op deze scholen ook veel voortgezet algemeen vormend onderwijs van middelbaren graad gegeven, omdat het de bedoeling is aan staande landbouwers te vormen, die in staat zijn leiding te geven in middelgrootte of groote bedrijven, maar die daarnaast ook te zijner tijd in hun kring kunnen optreden als voormannen op landbouw- en maat schappelijk gebied. Opbouw ln de Oekraine EEN JAAR BURGERLIJK BESTUUR. Het is thans een jaar geleden, dat met den wederopbouw van de Oekraïne een aanvang is gemaakt. Plunderend: en brandend hadden de Sovjet-troepen dit gebied, dat eens de korenschuur van Europa genoemd kon wonden, ontruimd en slechts dood en verschrikking, vernielde boerderijen en verbran de dorpen en steden achter gelaten Een bijna bovenmensohelijke taak wachtte den Rijkscommissaris voor de Oekraïne, Erich- Koch en zijn medewerkers. Want niet alleen waren dorpen en ste den verwoest, de veestapel afgeslacht of weggedreven en alle landbouwmachines verwoest, ook de bevolking was door een twintigjarig schrikbewind geestelijk en lichamelijk bijna ten gronde gericht. En toch was het dringend noodzakelijk dat zoo spoedig mogelijk normale verhou dingen zouden wedehkeeren, dat de vrucht bare grond bebouwd zou worden om front en bevolking van voedsel te voorzien. De verwoeste fabrieken dienden opge bouwd te worden, machines gerepareerd, land- en waterwegen hersteld. Ontheiligde kerken moesten de vroegere bestemming herkrijgen, een vernielde cultuur tot nieuw leven gewekt. Een nieuwe agrarische ver ordening diende uitgevaardigd te worden het kolchossysteem moest voor immer ver dwijnen. Tallooze problemen dienden op gelost te worden: individueel grondbezit, de stichting van coöperatieve landbouwbe drijven, de uitbreiding van het grondbezit, benoemd tot chef van den generalen staf in het Midden-Oosten. McCreary is cava lerist en 44 jaar. Twee Britsche koopvaarders zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, door het Amerikaansche marinedeparte ment als gezonken toegegeven. Het waren grondstoffentransportschepen van gemid delde grootte. de opbouw van een nieuwen boerenstand, bewust van zijn verantwoordelijkheid je gens dorpsgemeenschap en land. Daarnaast moesten handel en industrie tot nieuw le ven worden gewekt, moest een handwer kersstand geschapen worden en het ver derfelijke Stachanow-systeem vervangen worden door het gezonde begrip van be tere prestatie. En ten slotte mocht het cul- tureele en geestelijke leven van de bevol king niet verwaarloosd' worden. Gods dienstvrijheid, een nieuwe rechtsordening, een nieuwe huwelijkswetgeving, opvoeding en onderwijs, het moest alles opnieuw wor den opgebouwd en vastgelegd. Een jaar lang is deze titanenarbeid thans aan den gang en de geschiedenis zal eens oordeelen over hetgeen hier verricht is door mannen, die wisten dat zij een bijna bovenmenschelijke taak hadden te vervul len en voor dit werk niet zijn terugge deinsd. Eén millioen zeisen werd inge voerd, 'meer dan twintigduizend ploegen, duizenden zaai- en dorschmaohinés, dui zend tractoren, en onnoemelijk ander ge reedschap. Fokvee werd geïmporteerd, land ontgonnen en verbeterd. Reeds na een jaar heeft de Oekraïne een ander gezicht gekregen. Vele jaren zal het nog moeten duren, voordat de Oekraïne weer een rijk en bloeiend land zal zijn, voor dat twintig jaar schrikbewind en de gevolgen van de tactiek der verschroeide aai^ie geen sporen meer zullen hébben achtergelaten. Veel werk zal nog verzet moeten worden en veel offers zullen worden gevraagd. Maar wanneer eens na den oorlog dit zegenrijke werk van opbouw en vernieuwing voltooid zal zijn, wanneer welvaart en arbeids vreugde weer in dit land zullen heerschen, dan zal ook de geringste inwoner erkente lijk en dankbaar zijn voor hetgeen onder Duitsche leiding en door Duitsche inspan ning tot stand is gekomen. (V.P.B.) Veel beloven, weinig gevenDe Ne derlandsche Volksdienst belooft niet, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1