DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Steeds verder oprukken In den Kaukasus De slag op de Middellandsche Zee Momentje MAANDAG 17 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10329 Bureaux: PapengTacht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Doorgedrongen tot den Don Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: In het gebied van den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen het verzet van sterke vijandelijke achterhoeden en blijven steeds aanvallend optrekken. In de havens aan de Zwarte Zee en in de Straat van Kertsj werd de bestrijding van vijan delijke opruimingsbewegingen en insche pingspogingen uit de lucht voortgezet. De Sowjetvloot verloor daarbij twee groote transportschepen en twee kustvaartuigen. Een ander groot transportschip en twee be wakingsbooten werden zwaar beschadigd. In den Noordwestelijken hoek van de groo te bocht van den Don braken divisies infan terie en snelle formaties in nauwe samen werking met de luchtmacht door vijandelij ke stellingen en drongen tot den Don door. Hongaarsche troepen vernietigen in suc cesvolle gevechten 16 vijandelijke pantser wagens. In het gebied van Woronesj had een eigen plaatselijke aanval volledig suc ces. Tegenaanvallen van den vijand mis lukten. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef werden herhaalde aanvallen van den vijand in zware afweergevechten verijdeld. Op verscheidene plaatsen gingen eigen troe pen tot tegenaanvallen over. In deze ge vechten verloor de vijand alleen in l^t ge bied van Rsjef weer 71 pantserwagens. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer aan de Wol- chof werden nieuwe aanvallen van den vijand bloedig afgeslagen. De Finsche lucht macht schoot in luchtgevechten tien vijan delijke vliegtuigen, waaronder negen van het type Hurricane, omlaag. Bij vluchten haar de bezette gebieden werden gisteren een Britsche bommenwer per en drie jachtvliegtuigen omlaag gescho ten. Vier andere jachtvliegtuigen werden door lichte Duitsche zeestrijdkrachten en marineluchtdoelgesohut neergehaald."' Na onbeteekenende storingsvluchten overdag viel de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht eenige plaatsen van West-Duitschland aan. De bevolking leed verliezen. Boveödien ontstond er schade aan woongebouwen. Vier der aanvallende bommenwerpéVs werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Aan de Zuidkust van Engeland en in het Oosten van het Britsche eiland bestookte de Duitsche luchtmacht overdag en in den nacht van 15 op 16 Augustus belangrijke militaire inrichtingen met brisant- en brandbommen. Alle vliegtuigen keerden te rug. Zwarte Zee-havens aan gevallen Het Duitsdie weermachtsbericht van Vrijdagnamiddag luidt: In het Kaukasusgebied biedt de vijand met gebruikmaking van het voor de verde diging bijzónder gunstige bergland taaien tegenstand, om zijn terugtocht over zee uit de noordelijke Kaukasus-havens te dekken. De aanval der Duitsche troepen gaat deson danks goed voorwaarts. Op één plaats wer den vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten van hun verbindingen afgesneden en uit eengeslagen. De havenwerken van de Zwarte-Zee- kust waren opnieuw het doel van doeltref fende Duitsche vliegtuigaanvallen. Twee vrij groote transportschepen werden daar bij door bomtreffers beschadigd. In den nacht van 9 op 10 Augustus bracht een Duitsche torpedomotorboot voor Toeapse een transportschip van. 4000 brt. tot zinken. Bij een poging om een eigen vliegveld in de bocht van den Don aan te vallen, werd een formatie vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelartillerie vrijwel geheel in de pan gehakt. Van 45 aanvallende vlieg tuigen werden er 35 neergeschoten. In het gebied van Woronesj mislukten hernieuwde ontlastingsaanvallën der bolsje wieken. In harde gevechten werden 56 vechtwagens vernietigd. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef werden sterke vijandelijke aanvallen in ver bitterde gevechten voor een deel in tegen aanvallen tot staan gebracht en hierbij wer den 70 vechtwagens, waarvan 36 door lucht— doelartillerie stukgeschoten. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan het Wolchof-front stortten vijandelijke aanvallen op den .taaien tegenstand der Duitsche troepen ineen. In het hoog^Toor- den werden de luchtaanvallen tegen een Sowjet-vliegsteunpunt aan de Kolabocht met succes voortgezét. De Finsche luchtmacht schoot in lucht gevechten zes vijandelijke vliegtuigen neer. Bovendien werden gisteren aan het Oost front in totaal 125 Sowjetvliegtuigen neer gehaald. Acht eigen vliegtuigen worden vermist. Zooals bij extra-bericht is bekend ge maakt, is in^de Middellandsche Zee een sterk vijandelijk convooi door Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten uit eengeslagen en voor het grootste deel ver nietigd. Omtrent het eindresultaat van de zen geweldigen strijd zullen nog nadere bij zonderheden worden medegedeeld. Eenige Britsche vliegtuigen voerden gis teren op groote hoogte verstoringsvluchten boven het Noordwest-Duitsche kustgtebied en West-Duitschland uit. Overdag gedane aanvallen van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen veroorzaakten in voor ,den oorlog van belang zijnde instal laties, aan de Engelsche Zuidkust omvang rijke verwoestingen en branden. Bovendien werden in het zeegebied ten Zuiden van Dartmouth een Britsche torpedoboot en een groot woonschip door voltreffers in den grond geboord. In den afgeloopen nacht werd de stad Norwich met brisant- en brandbommen bestook*. Er ontstonden uit gestrekte branden. De met het eikenloof met de zwaarden bij "het ridderkruis van het ijzeren kruis onderscheiden eerste luitenant Ostermann, staffelkapitein in het jachteskader Traut- loft, is na zijn 102e overwinning in de lucht van een vlucht naar den vijand niet terug gekeerd. Met dezen dapperen officier ver liest de luchtmacht een harer dapperste en succesrijkste jachtvliegers. De stad Georgljewsk ingenomen Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt als volgt: In het gebied van den Kaukasus schrijdt de aanval der Duitsche en verbonden troe pen in harde berggevechten onophoudelijk voort. Ten Noorden van het gebergte is de stad Georgijewsk aan de spoorlijn Rostof Bakoe ingenomen. Daarbij zijn 20 zware stukken geschut buitgemaakt. Het luchtwa- pen heeft met sterke formaties duikbom menwerpers en jachtkruisers bijgedragen tot het murw maken van den vijandelijken tegenstand. Ontruimingsbewegingen en scheepsverkeer aan de kust van de Zwarte Zee zijn verder bestreden. Een torpedo- bootjaser en vier kustvaartuigen werdon tot zinken gebracht. Een tweede torpedo- bootjager is zwaar beschadigd. Ten Noorden en Noordwesten van Wo ronesj heeft de vijond zijn vergeefsche ont lastingsaanvallën voortgezet. Zij werden in harde gevechten, met medewerking van sterke formaties gevechtsvliegers, afgesla gen. De vijand verloor opnieuw 93 tanks. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef zijn in de verder voortdurende zware afweerge vechten in totaal voor het grootste deel zware tanks vernield. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en aan de Wolchof zijn weer verscheidene vijandelijke aanvallen, deels in een strijd op kortten afstand, mislukt. (Voorts ver meldt het weermachtsbericht hier het ex tra-bericht, waarvan in dit nummer even eens melding wordt gemaakt). Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben overdag aan de Zuidkust van Engeland voor den oorlog belangrijke installaties met bommen van zwaar kaliber bestookt. In den afgeloopen nacht is de stad Ipswich aange vallen. Explosies en uitgebreide branden werden waargenomen. Alle vliegtuigen keerden van hun vluchten overdag en des nachts terug. In den tijd van 3 tot 13 Agustus heeft het Britsche luchtwapen 154 vliegtuigen verlo ren, waarvan 82 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brit- tannië 43 eigen vliegtuigen verloren. In den nacht van 13 op 14 Augustus is het in het Kanaal tusschen Duitsdie patrouillebooten en Engelsche motortorpedobooten tot een kort gevecht gekomen, in den loop waarvan een vijandelijke boot zoo zwaar beschadigd werd, dat verwacht kan worden, dat zij verloren is. De zeeslag hi| de Salomons eilanden De groote zeeslag bij de Salomonseilan den, die geëindigd is met een overweldi gende overwinning voor de Japansche ma rine, heeft zonder onderbreking drie volle dagen geduurd, te beginnen op 7 Augustus. Slechts enkele vijandelijke eenheden zou den er in geslaagd zijn te ontkomen en wel, naar het schijnt, in de richting van Australië. Intusschen vinden echter, naar een be richt in de „Japan Times and Advertiser" meldt, felle gevechtshandelingen plaats tusschen Japansche strijdkrachten en Ame- rikaansche marine-eenheden, die op een der Salomonseilanden waren geland. Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier heeft voorts de volgende gedetailleerde vijandelijke verliezen in de zee- en lucht slag bij de Salomons-eilanden bekend ge maakt: Voor zoover tot op den 14en Augustus, bekend was, zijn in totaal 35 vijandelijke oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht. Daaronder bevonden zich een zware Amesrikaansche kruiser van de „Wi. chita"-klasse (10.000 ton), vijf zware Ame- rikaansche kruisers, waaronder van de Astoria'-klasse, en waarvan er één on middellijk is gezonken, twee zware Brit sche kruisers van de „Australia"-klasse, waarvan er één onmiddellijk is gezonken, een zware Britsche kruiser van onbekende klasse, die eveneens onmiddellijk zonk, een Britsche kruiser van de ,,Adelaide"-klasse, een Amerikaa^cHe kruiser van de „Oma- ha"-klasse, twee kruisers van onbekende klasse, een torpedojager, drie duikbooten en tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden: een Ameri- kaansche zware kruiser, van onbekende klasse, drie torpedojagers en een transport schip. De Japansche verliezen zijn, zooals reeds gemeld, zeer gering. DE JAPANSCHE LANDING OP DE EILANDEN IN DE ALFOERENZEE. Omtrent de op 30 Juli ondernomen lan ding van Japansche marinestrijdkrachten op de eilanden Kai, Aroe en Tenimber in de Alfoerenzee zijn thans nadere bijzonder heden bekend geworden, volgens welke de Nederlandsche militaire autoriteiten na het verlies van de voornaamste Neder landsche eilanden vrij kleine eenheden, die naar Australië waren uitgeweken, naar deze eilanden hebben gezonden, waar zij belangrijke punten bezetten. Op alle drie de eilanden bevonden zich radiostations, die verbinding met Australië mogelijk Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag in een extra-bericht het volgende mede: De lucht- en zeeslag op de Middelland sche Zee heeft door heldhaftig optreden der verbonden lucht- en zeestrijdkrachten geleid tot een vernietigende nederlaag voor den vijand. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten zijn van de 21 vijandelijke transportschepen, koopvaarders en tank schepen, die onder zeer sterke convooibe- scherming door de Straat van Sicilië trach ten te breken, 15 schepen met rond 180.000 b.r.t. tot zinken gebracht, waarbij alle tank schepen. Van de resteerende koopvaarders hebben eenige, deels zwaar beschadigd, Malta aangeloopen. Van de begeleidende zeestrijdkrachten, die onder het effect van de Duitsche en Italiaansche fotmaties naar het Westen keerden, zijn het vliegtuig moederschip „Eagle", groot 22.600 ton, en twee kruisers, waaronder de groote kruiser „Manchester", groot 9300 ton, en drie tor- pedobootjagers tot zinken gebracht. Eén vliegtuigmoederschip van het type „Illus trious", groot 23.000 ton, dat in brand was geraakt (niet zooals op 13 Augustus gemeld werd het Amerikaansche vliegtuigmoeder schip „Wasp") en het vliegtuigmoederschip „Furious", groot 22.450 ton. zijn zwaar be schadigd in Gibraltar binnengeloopen. Voorts zijn 3 kruisers en torpedobootjagers zwaar beschadigd. De eigen verliezen zijn gering. De zegevierende strijd vormt' een roemrijk blad in de samenwerking der verbonden strijdkrachten te water en in de lucht en van de voorbeeldige dapperheid van alle betrokken soldaten in vliegtuigen en aan boord der oorlogsschepen. maakten. Marinevliegtuigen steunden de Japansche landingsoperaties, die bijna zon der wrijving ten uitvoer werden gelegd. Allereerst werd de Kei-eilandengroep be zet. Denzelfden dag landden de Japanners in Dobbo op Aroe, waar zij eveneens een radiostation bezetten en gevangenen maak. then. Tot gevechten kwam het bij de beze- ing van Saumlakkis op Tenimber, waar de inheemsche soldaten-onder bevel van vier Nederlandsche officieren in het eerst fei len tegenstand boden. Hier kwam het ra de bezetting van het eiland tot een eigenaardig incident. Twee kleine koop vaarders onder Australische vlag voeren zonder erg de haven Saumlakki binnen en trachtten troepenversterkingen aan land te zetten. De onderneming mislukte echter volkomen. Op de schepen bevonden zich ongeveer 1000 Indonesiërs, die in Melbour ne en Port Darwin waren opgeleid. Dagorder van Mussolini De Duce h§eft den volgenden dagorder aan de marine en de luchtmacht gericht: Officieren en onderofficieren en gegra dueerden bij de vloot, soldaten der lucht macht. Op 11, 12 en 13 Augustus hebt gij na een harden slag vijandelijke vlootstrijd- krachten vernietigd, die nogmaals getracht hadden zich te wagen op de zee van Rome. De vijand, die gewoonlijk zoo schoorvoe tend en traag is, is, gezien den ernst van zijn catastrophe, gedwongen de verliezen toe te geven en uw schitterende overwin ning te erkennen. Aangetast door uw bom men en uw torpedo's liggen zijn schepen op den bodem van de Middellandsche Zee. Duitsche kameraden hebben in broederlij ken wedijver met u dag en nacht aan uw zijde gestreden, den vijand doodelijke sla gen toebrengende. Officieren, onderoffi cieren en gegradueerden bij de marine, soldaten der luchtmacht, in een kort tijds bestek van twee maanden hebt gij de schrij nendste vernedering toegebracht aan de trots van de natie, die eens meesteresse over de zeeën was en gij hebt haar pres tige en macht verminderd. Het Italiaansche volk is trotsch op u. Leve de koning. w. g. Mussolini. De toestand in Br. Indië ONGEREGELDHEDEN IN VERSCHIL LENDE STEDEN. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Nagh- pur meldt, hebben de Britsche politie en militairen in den nacht Van Vrijdag op Zaterdag van de vuurwapens gebruik ge maakt door op samenscholingen van In diërs te schieten. Een groep Indiërs zou het lazaret van Mayo hebben aangevallen. Een andere groep zou geprobeerd hebben barri cades op te richten. Te Dacca zijn 34 personen in hechtenis genomen. De vroegere minister-president van Assamand, Bardolei, lid van het Con gres, is gearresteerd. Groepen jeugdige Indiërs overvielen inrichtingen van onder wijs te Dacca, waaronder ook het Eden- college. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn door de Britsche" over heid verboden. In Calcutta is het Zondagavond opnieuw tot incidenten gekomen. Britsche politie is met den gummistok opgetreden tegen een menschenmenigte, die voor de vrijheid van Indië betoogde; tegen een andere me nigte werd het vuurwapen gebruikt. Ne gen personen werden zoo zwaar gewond, dat zij in hét ziekenhuis moesten worden opgenomen. Te Benares ontrukte de politie de me nigte haar Congresvlaggen. De menigte BEKENDMAKING Zaterdag werd de volgende bekend making gepubliceerd: Aangezien ondanks de uiterst drin gende uitnoodiging van den Wehr- machtsbefelshaber, General der Flie- ger Christiansen, de daders van den springstofaanslag in Rotterdam te laf zijn geweest om zich aan te melden, zijn de volgende gijzelaars aangepakt en hedenmorgen doodgeschoten: 1) Ruys, Willem, directeur-gene raal, Rotterdam; 2) Graaf E. O. G. van Limburg Sti- rum, Arnhem; 3) Mr. Baelde, Robert, Rotterdam; 4) Bennekers, Christoffel, vroeger hoofdinspecteur van politie, Rotter dam; 5) Baron Alexander Schimmelpen- nink van der Oye, Noordgouwe (Zee land). Den Haag, 15 Aug. 1942. Dé Höhere S.S. und Polizeiführer Nordwest. I get. RAUTER. S.S.-Gruppenführer en General- leutnant d. P. weigerde uiteen te gaan en hurkte neer: toen het gebruik maken van de politie- knuppels geen resultaat had, werd ook hier vuur gegeven. In Madras zou de politie traangas gebruikt^iebben om optochten van studenten uiteen te drijven. Winkels en scholen in Madras zouden gesloten blij ven Ook zouden daar 1000 personen in ver hand met de vrijheidsbetoogingen gearres teerd zijn. Volgens een vrijen Indisdhen zender in Hqpan zijn bij de onlusten in Britsch-Indië tot dusverre 600 menschen om het leven gekomen en 400 gewond. Secretaris van Gandhi gestorven. Reuter meldt uit Bombay, dat Mahadex Desai, de secretaris van Gandhi, in hechte nis is gestorven. IN EEN PAAR REGELS Een groot mailschip ligt te branden in de straat van Sicilië. Een duizendtal schip breukelingen bevindt zich in vlotten in de nabijheid van het schip. Een groote Amerikaansche bommen werper, met een bemanning van 24 perso nen, is nabij Peru in Massachusetts om laag gestort. De lijken van 17 officieren en leden der bemanning zijn te voorschijn gehaald. Drie anderen zijn gewond en vier worden er vermist. De Turksche regeering heeft het En- gelsch-AmerikaansChe voorstel, afspraken toe te zeggen in zake het onderbrengen van de Sovjet-Zwartezeevloot in een Turk sche haven, van de hand gewezen. Elk oor logsschip, van een oorlogvoerende mo gendheid. dat in een Turksche haven toe vlucht zoekt, zal overeenkomstig het Vol kenrecht ontwapend en geinterneerd moe ten worden. BINNENLAND Gedurende het tijdvak van 15 Augustus 3942 tot en met 30 April 1943 geven de met een eenheid eerste periode", „een een heid tweede periode", „een eenheid derde periode" en „een eenheid vierde periode" gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. AARDAPPELENRANTSOEN WEER 3 KG. Voor de distributieperiode van 16 tot en met 22 Augustus 1942 is het aardappelen- rantscoen wederom vastgesteld op 3 kilo gram. In verband hiermede geeft gedu rende genoemd tijdvak elk der met „42a" genummerde bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen van 1.5 kilogram aard appelen. Voorts geeft de met „42b" genummerde bon van de toeslagkaart voor aardappelen gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een half kg. aardappelen. DE AARDAPPELPRIJZEN. De prijs van aardappelen, welke ten hoogste aan den consument in rekening mag worden gebracht gedurende het tijd vak van 17 Augustus tot en met 5 Sep tember 1942, bedraagt, naar het bedrijf schap voor aardappelen mededeelt f 0.09 per kg. Deze prijs mag zoo noodig verhoogd worden niet 1 cent per kg. voor thuis bezorgen. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Gedurende het tijdvak van 16 Augustus tot en met 30 September 1942 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met algemeen 370 gemerkte bon en de met „M eenheidszeep' gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, geven recht cp het koopen van hetzij een stukje van 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeeip 57 pet., hetzij een stukje van 28 gram lucht gevulde eenheidstoiletzeep 40 pet., hetzij een stukje van 75 gram eenheidstoiletzeep 21 pet., hetzij een stukje van 75 gram een heidstoiletzeep 15 pet., hetzij op het doen wasschen van 8 kg. droge vuile wasch. Voorts kan men op dezen bon 45 gr. huis houdzeep koopen, voor zoover de winke lier deze nog voorradig heeft. De met „algemeen 371" gemerkte bon ne de met ,.M waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, geven recht op het koopen van 250 gr. waschpoe der of zeeppoeder (oude of nieuwe samen- Dit nummer bestaat uit twee blade». VELDWACHTER I. Het schijnt tegenwoordig een heele toer te zijn om aan verschillende za ken te komen, waarvan de mensch zich de onontbeerbaarheid vast in het hoofd heeft gezet. Zoo komt men op een dag tot de schrikwekkende con clusie, dat men veters noodig heeft en men beweegt hemel en aarde om in het bezit van een behoorlijke veter te geraken. Maar met een touwtje gaat het ook, al besef ik wel, dat onze sa menleving, indien men dit systeem consequent voortzet tenslotte met touwtjes en dan nog van papier aan elkaar zal hangen. Maar zoo nu en dan schijnt er nog wel iets van het goede over te zijn. Ik weet dat zoo niet. Ik leef rustig van wat de bon nen mij voorzetten en ik zal wel mer ken hoe lang dat mij het leven laat. Nu kan men intusschen aan verschil lende zaken gebrek of behoefte heb ben, maar ik heb nooit gedacht, dat daaronder ook blanke lak zou kunnen zijn. Zulks was het geval met een schilder uit Ederveen en hij vulde een formulier in met de mededeeling, dat hij die lak noodig had voor de broed- ramen van dengemeente-veld wachter. Deze functie leek hem meer dan indrukwekkend genoeg om oogenblikkelijk een toewijzing te ver wachten. Maar bij onderzoek bleek natuurlijk, dat des veldwachters naam was misbruikt en de goede man in het geheel geen lak noodig had. En deze had in zijn heilige verontwaardiging lak aan den schilder en slingerde hem op den bon. Och, dat zou ik, indien ik~ veldwachter en geen schrijver ware geweest, niet hebben gedaan. Want ik vind deze heilige eenvoud van den man, die een veldwachter niet andews kan zien dan in een hermelijnen ko ningsmantel, verrukkelijk. Zóó ver rukkelijk, dat het mij.nu nog spijt, dat ik geen veldwachter ben geworden. Welke burgemeester wil mij alsnog hebben? „KOFFIE AAN BED". Hedenavond van 19.05 tot 19.20 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „Koffie aan bed". KERSTMIS 1942. Wij kunnen ons levendig begrijpen, dat u daar nog niet aan denkt. Voor u is 't nog veel te vroeg om aan Kerstmis te denken, laat staan, nu reeds uw heofd te breken over Kerstgeschenken. Met ons is het anders gesteld. Dag in, dag uit zijn wij doende alle voorbereidin gen te treffen, opdat tijdig, d. w. z. binnen enkele weken, tienduizend Kerstpakketten aan onze Oostfrontstrijders verzonden kun nen worden. Inderdaad, voor een dergelijk aantal pakketten is veel noodig, want ieder pak ket zal behalve sigaretten, tabak, sigaren, pijp, boeken, tijdschriften, postpapier en Versnaperingen, tal van nuttige gebruiks voorwerpen bevatten, Landgenoot, helpt gij mede deze Kerst pakketten vullen? Stort dan uwe bijdrage vandaag nog op girorekening 4 3 2 10 0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. stelling) of op het doen wasschen van 12 kg. droge vuile "Wasch. De met ,,M toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht ophet koopen van 75 gram toilet zeep 80 pet. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „algemeen 335" gemerkte bonnen, aangewezen voor eenheids zeep en der met „algemeen 336" gemerkte bonnen, aangewezen voor waschpoeder, alsmede de geldigheidsduur van de met „L zeep" gemerkte bonnen, aangewezen voor eenheidstoiletzeep en waschpoeder, en van de met „L toiletzeep" gemerkte bon nen is verlengd tot en met 30 September a.s. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN AAN TIJDELIJK ELDERS VERBLIJVENDEN. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er in verband met de uitreiking der bon kaarten voor voedingsmiddelen 10e perio de en andere distributiebescheiden gedu rende het tijdvak van 17 Augustus tot en met 5 September 1942 de aandacht op, dat zij. die tengevolge van de oorlogsomstan digheden tijdelijk elders verblijven, hun kaarten in ontvangst kunnen nemen bij den^distributiedienst van de gemeente, v/aar zij tijdelijk verblijf houden, ook al blijven zij in de gemeente, uit welke zij afkomstig zijn, in het bevolkingsregister opgenomen. De onderscheiding tusschen „stad-" en ,,1and"-!kaarten maakt, dat het aanbeve ling verdient, dat zij, die onder de boven omschreven regeling vallen, daarvan ook inderdaad gebruik maken, aangezien an ders de mogelijkheid bestaat, dat zij in het bezit worden gésteld Van „land"-kaarten en deze kaarten in de gemeente, v/aar zij tijdelijk verblijf houden, voor bepaalde distributiegoederen niet kunnen worden gebruikt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1