VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1942 ojste Jaargang No. 10328 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Britsch convooi in Middeilaindsche Zee uiteengeslagen r Momentje S)e C^icbelieSoi4/t<Kit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilitle.r, Hoofdredacteur. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Kruisers en koopvaarders tot zinken gebracht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond het volgende extra-be richt bekend: Ter ontlasting van hun sterk in het nauw gebrachte strijdkrachten in Egypte, hebben de Britten getracht een uit tankschepen en transportschepen samengesteld convooi van in totaal 21 groote koopvaarders, dat be veiligd werd door drie slagschepen, vier vliegtuigmoederschepen en talrijke krui sers en torpedobootjagers, door de Middel- landsche Zee naar het schijnt naar Alexan- drië te brengen. Dit uit 46 eenheden bestaande convooi is in het Westen van de Middellandsche Zee, ondanks uiterst krachtigen afweer van geschut en jagers, sedert 11 Augustus in voortdurende actie en met de meest voor beeldige samenwerking tusschen verbon den Duitsch-Italiaansche lucht- en zee stri jdkr ach ten besteden. Na het reeds gemelde in den grond bo ren van het vliegtuigmoederschip „Eagle" op 11 Augustus door een Duitsche duikboot, zijn tot dusverre negen koopvaarders met in totaal 90.000 b.r.t., tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden het Britsche vliegtuïgmoederschip „Furious", dat met zware slagzij in Gibraltar is binnengeloo- pen en het Amerikaansche vliegtuigmoeder schip .,Wasp", dat na zes voltreffers van hemmen in brand is geraakt en tracht Mal ta te bereiken. Voorts werden beschadigd drie kruisers en zes groote koopvaarders en tankschepen met een inhoud van 51.000 brt. Het convooi is uiteengedreven. Het groot ste deel der dekkingsstrijdkrachten zet koers terug naar het Westen. De overige eenheden trachten Malta aan te loopen. De .strijd duurt nog voort. Nieuwe groote suc cessen zijn te verwachten. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert het volgende extra communiqué: „Op 11 Augustus by het aanbreken van den dag ontdekten onze duikbooten -n vei- *'!;ennin gsv? jegtuigen in het Westelijke deel der Middellandsche Zee een groot vijan delijk convooi, dat op weg was var Gibral tar'naar het Oosten en bestond uit meer dan 20 stoomschepen, begeleid door drie slagschepen, vier vliegkampschepen, talrij ke'kruisers en eenige tientallen torpedo jagers en kleinere schepen. In den ochtend van donzelfden dag kwamen Itaüaansche eri Duitsche lucht- en vlootstrijdkrachten in actie, waarbij zij nauw samenwerkten'te gen de sterke vijandelijke formatie. Onze ouikbooten, onze motortoi-pedoboo- ten. onze bomenwerpers en duikbommen werpers, onze torpedovliegtuigen, en sterke afdeel togen jaclittoestellen deden in. gol ven een rnassalgn aanval, waarbij zij, tal rijke schepen van het convooi torpedeer den en bombardeerden in weerwil van het zeer hevige- afweervuur en de reactie van vijandelijke jachtvliegtuigen. In den loop var. deze operatie werden den vijand ce volgende verliezen toegebraci*: Door de Italiaansche marine één krui ser en drie koopvaarders tot zinken'ge bracht; door de Italiaansche luchtmacht één kruiser, één torpedojager en drie koop vaarders tot zinken gebracht; door Duitsche vloot- en'luchtmacht vier koopvaarders tot zinken gebracht naast het vliegkampschip „Eagle". Talrijke anderé koopvaarders en oor logsschepen, waaronder een slagschip en twee vliegkampschepen, werden getroffen, eenige daarvan bij herhaling en zóó ern stig, dat men hun ondergang zeer waar schijnlijk kan achten. Bij de zeer zware gevechten, gevoerd door onze jachtvliegtuigen, die het lucht ruim beheerschen, werden 32 vijandelijke vliegtuigen .neergeschoten; dertien onzer vliegtuigen zijn niet op hum-bases terugge keerd, talrijke andere kwamen terug met dooden en gewonden aan boord. De meeste e'-cortevaartuigen van het convooi keerden onder de voortdurende aanvallen van on ze vliegtuigen terug. Een klein deel van het convooi tracht Malta te bereiken, ach tervolgd en voortdur nd bestookt doT de Italiaansche en Duitsche luchtmacht". DE „WASP" EN DE „FURIOUS". Het Amerikaansche vliegkampschip „Wasp", dat bij het gevecht in de Middel landsche Zee zwaar beschadigd is, is een zeer piodern schip; het is eerst in April 1939 van stapel geloopen. Het heeft een water verplaatsing van 14-700 ton en een. beman ning van 1173 koppen. Het schip heeft 20.7 millioen dollar gekost. Volgens Amerikaan sche opgaaf had het in vredestijd 83 vlieg tuigen aan boord, het behoort tot de sterk ste vliegkampschepen ter wereld. Het vliegkampschip „Furious" heeft een waterverplaatsing van 22.450 ton. De be manning, in vredestend bestaande uit 750 man, is aangevuld met 450 man vliegend personeel. Op twee dekken heeft het schip 36 vlieg tuigen. De „Furiöus" was vroeger een groo te kruiser. HET ENGELSCHE COMMUNIQUé IS ER NOG NIET. Naar de Engelscfte nieuwsdienst meldt, zijn te Londen omtrent den lucht- en zee slag in het Westelijke bekken van de Mid dellandsche Zee tot dusver uitsluitend nog slechts bèrichten beschikbaar uit de bron nen vanfïe Asmogendheden. Reuters cor respondent verneemt, dat het Engelsche communiqué ,,zoo spoedig mogelijk" zal worden uitgegeven. HET ITAÜAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gistermiddag luidt: In het Westelijk deel van de Middelland- SQhe Zee werd bij het aanbreken van den dag den elfden Augustus een groot vijan delijk convooi, dat door een groot aantal oorlogsschepen werd begeleid, waaronder zich ook verscheidene vliegtuigmoedersche pen bevonden, door sterke formaties vlieg tuigen en duikbooten van de Spil opge merkt en aangevallen. De operaties, die nog steeds gaande zijn, hebben reeds gunsti ge resultaten opgeleverd. Ernstige verliezep werden aan het convooi toegebracht, als mede aan de begeleidende vaartuigen, voor- al aan de vliegtuigmoederschepen, die zeer harde slagen opliepen, en aan de luchtstrijd krachten van den,vijand. Deze verliezen zullen later nader worden aangeduid. In den Noordelijken sector van het Ëgyp- tische front neemt de bedrijvigheid der ar tillerie toe. Tijdens levendige luchtgevech ten verloor de Britsche luchtmacht twaalf vliegtuigen, die door Duitsche jagers wer den neergeschoten. Italiaansche vliegtuigen hebben vliegvelden op Malta gebombar deerd. Een van onze duikbooten heeft een vijandelijk toestel van het type Sunderland neergeschoten. ZUIVERING ACHTER HET FRONT. Achter het front in de centrale zone van het Oostelijk strijdtooneel hebben Duitsche politie- en beveiligingstroepen, gesteund door ordelievende deel en der bevolking, met succes geopereerd tegen bolsjewisti sche benden. Maandenlang hadden deze benden op een vrij groot gebied getracht de economische exploitatie te belemmeren. In gevechten, die drie" weken duurden, werden de benden in moerassen en dichte bosschen geheel vernietigd; het geheele ge bied werd gezuiverd. De vijand verloor meer dan 1400 man aan dooden en ruim 400 aan gevangenen. Voorts werden 26 stukken geschut, 13 granaatwerpers, 22 ma chinegeweren, talrijke handvuurwapens en munitie buitgemaakt. DUIKBOOTJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. De duikbootjager „Reine", die vroeger deel uitmaakte van de Fransche marine en later in Britschen dienst was, is, naar de Britsche berichtendienst thans moet toege ven, door vijandelijke actie tot zinken ge bracht, zoo verneemt het D.N.B. van mili taire zijde. Deze klasse duikbootjagers omvat sche pen van 100 tot 150 ton waterverplaatsing met een bemanning van meer dan dertig personen. Zij voeren een kanon van 7.5 c.m., eenige machinègeweern en gewoon lijk twee dieptebommen-werpers. Toestand In Br. Indië verergerd Naar het „Folkets Dagblad" uit New York meldt, heeft men daar berichten ont vangen, volgens welke de toestand in Britsch-Indië de laatste" 24 uur aanzienlijk ernstiger is geworden, vooral in de drie grootste steden. Amerikaansche correspon denten te Bombay schatten het aantal doo den op minstens 500, het aantal gewonden op ongeveer 3000. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is gisteren te Ahmedabad de zuster van Pandit Nehroe gearresteerd. Omtrent de gebeurtenissen, welke zich Donderdag verder in<Indië hebben afge speeld, meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat er te Poena incidenten zijn voorgeval len. De meeste winkels zijn gesloten. Te Dacca heeft de politie op de menigte ge schoten, waarbij slechts een doode gévallen zou zijn. Te Calcutta hebben studenten een tramwagen in brand gestoken en andere tramwagens en autobussen aangevallen. Eenige studenten zijn gearresteérd. De po litie heeft traangas gebruikt om de demon- streerende menigte uiteen te drijven. Des middags ontstonden er te Calcutta nieuwe onlusten. In het centrum van Madras zijn twee stations overvallen. De politie maakte van de vuurwapens gebruik, waarbij vier personen gedood en tien gewond ^werden. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben de in Delhi gelegerde Amerikaan sche troepen bevel gekregen daar zoolang te blijven, totdat de uitgebroken onlusten voorbij zijn. ZUIVERINGSACTIE IN MONTENEGRO. Eerst thans zijn de resultaten van een groote zuiveringsactie in Montenegro be kend gemaakt, die twee maanden geleden het grootste gedeelte van dit gebied van communistische benden bevrijd heeft, al dus meldt V.P.B. uit Rome. Een regiment infanterie, een bataljon zwarthemden, een pantsercompagnie, drie batterijen geschut en pioniers hebben deze actie in voorbeeldi ge samenwerking volbracht. 9 Juni werd tto den aanval overgegaan in het dal van de Brezna, waar taai verdedigde huizen ondanks het moeilijke terrein werden be stormd en bezet. Na een vergeefschen nach telijken tegenaanval werd de actie der tla- liaansche troepen voortgezet. De vijandelij ke benden werden door een omsingelings manoeuvre vernietigd, zoodat de Italiaan sche stellingen tot de zuidgrens van Her- zegowina konden vooruitgeschoven worden. De vijand liet bij zijn wilde vlucht veel oor logsmateriaal achter. Den volgenden dag werd de laatste te genstand gebroken en kon Verbinding met de linkervleugel van een in Herzegowina gelegerd Italiaansch legercorps opgenomen worden. Sindsdien is het grootste gedeelte van Montenegro van rebellen ,die maanden- Nederlandsche vrijwilligers bestormden Rostow SSPK. Acht maanden lagen de SS-divi- sies tusschen Taganrog en^ Rostow'in bun kers ëa loopgraven. In sneeuw, ijs, «in kou de van dertig tot veertig graden, lagen zij te wachten op den zomer, op het beslissen de bevel. Het zijn SS-maïmen geweest, die aoht maanden geleden hun bloed gaven om Ros tow voor de eerste maal te veroveren. Thans zijn zij er weer bij. Om dien terug tocht van acht maanden geleden beteekqnt Rostow voor de Germaansche vrijwilligers meer dan elke andere Sowj et-vesting. In den vroegen Julimorgen zet de artil lerie zich aan de voorbereiding van den be- slissenden arbeid. De in de voorbije acht maanden verzamelde luchtfoto's hebberig aangetoond, dat tusschen de eigen winter- stellingen en Rostow in, rij na rij de vijan delijke bunkers liggen, mijnenvelden, draadversperringen, tankvallen. Dan komt •het bevel. SS-marcheert. Nederlanders, Vlamingen, Noren en Denen, naast hun Duitsche kameraden. Van het Noorden trekt de weermacht op Rostow aan, SS marcheert naast Slowaken vanuit het Wes ten op. De eerste linie wordt stormendèr- hand genomen, de tweede volgt. Stuka's storten zich naar beneden, brengen schrik, ontzaglijken schrik in de dieper liggende Sovjètstellingen. SS-marcheert. Den gan- schen dag, den ganschen nacht, den volgen den dag, den volgenden nacht. De lucht hangt vol stof, waaraan de zon nestralen een vaal-gele tint geven. Het is deze stofwolk, die optrekt naar Rostow. SS-marcheert. Kanonnen bulderen, de tanks gaan overal door en de infanterie volgt. Laden en herladen, laden en herladen. De Sovjets wijken van linie tot linie. Pio niers sporen de mijnen op, planten waar schuwingsborden in den grond. Mijnen. Voor demonteeren is geen tijd, SS mar cheert over het slagveld. Gevangenen gaan naar achter, overal, over de gansche breed te van het front zijn enkele mannen vol doende om groepen van honderden krijgsge vangenen naar achteren te brengen. De rest gaat door. Naar Rostow gaat het, Rostow. Rostow is bereikt. Daar, op de flauwe hel lingen van de heuvels aan den Don. Daar in de verte torenen Sovjetgebouwen tus schen armzalige burgerhuizen, hoog de luoht in. Maar Rostow is bijna geheel om ringd door uitgravingen van allerlei aard. En in de stad liggen in iedere straat beton nen bunkers. Pantserwagens dringen naar voren. Ze glijden de uitgravingen in, op den eersten wagen ook Germaansche vrij willigers, o.a. drie oorlogsberichtgevers, twee Noren en een Nederlander. Zij liggen bovenop den pantserwagen, achter en naast den draaibaren geschuttoren, die schokt en trilt bij het uitstooten van zijn staal. Een rauwe kreet van pijn. De Nederlarid- sche oorlogsverslaggever, Willem Sassen, is getroffen. Zijn Noorsche collega's leggen hem op den rijdenden pantserwagen een noodverband aan. Hoe jammer, kerel, dat jij niet in Rostow komën zult. Jij wilde de eerste zijn, die in de straten van Rostow komen zou en nu moet je terug, naar een lazaret, voor weken. Voorzichtig wordt Wil lem Sassen in den inmiddels naar voren ge komen roode kruiswagen getild. Dan ver snelt de pantserwagen weer zijn gang. SS marcheert," SS gaat door, onverbiddelijk en hard. Naar Rostow. Rostow brandt. Stuka's grijpen golf na golf aan, pantserwagens dringen in de stad, infanterie gaat langs de huizeik, slaat deuren en vensters stuk en haalt de Sovjets met geweren, waarvan de loop gloeiend heet is, uit de huizen. Straat voor straat wordt ver overd. Overal uit de huizen wordt geschq- ten, om iederen hoek van een straat ligt een versche barricade. SS marcheert. Van straat naar straat wijken de Sovjets. Uren verstrij ken, de nacht komt .Vlammen belichten den stofwolk op en om Rostow. Sen slag, die de geheele stad doet trillen, meldt, dat de Sovjets op hun terugtocht de brug over den Don hebben doen springen, maar aan de andere zijde zullen zij niet ontsnappen, de artillerie is weer aan het woord en de Stuka's. De morgen grauwt en het wordt middag. De laatste versperringen worden opge ruimd en de troepen kammen opnieuw de stad door, brengen bij troepjes de rest der Rostow-verdedigers te voorschijn. Rostow is gevallen. Pioniers bauwen onder be scherming van artillerie en luohtwapen een nieuwe brug over den DonDaar achter ligt, naar het Oosten, de route naar Astrakan aan de Kaspische Zee, naar het Zuiden naar den Kaukasus. Olie. De troepen trekken weer uit de stad, aan de andere zijde. Verder gaat het, voor waarts, steeds verder. SS marcheert. Ach ter hen daalt de stofwolk langzaam neer op de velden. Die velden zullen na den eersten regen weer frisch zijn en nog dit jaar producten voortbrengen, waarmede Europa voor verhongering zal worden be hoed. SS-Oorlogsverslaggever A. van Breugel. lang een terreur hadden uitgeoefend, gezui verd. Bovendien kon bij de actie, die zich over een diepte van 100 K.M. uitstrekte, een vrij groot aantal Italiaansche soldaten, die"'den vijand in handen waren gevallen, bevrijd worden. Volgens te Istanboel uit Cairo ontvangen berichten is men in Engelsche kringen daar zeer pessimistisch ten aanzien van den mi litairen toestand. Men zegt, dat de stil stand in het offensief van Rommel dit pes simisme nog versterkt heeft. Aanvankelijk trachtte men wel, uit dezen stilstand pro pagandistische munt te slaan, doch zoowel radio als pers heeft dié tactiek spoedig la ten varen. -De adviseur voor Oostersche vraagstukken bij de Britsche ambassade te Cairo, Smarts, moet in' intiemen kring de pauze in Rommels offensief zelfs „catastro faal" voor het Engelsche leger genoemd hebben. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHIPJA. Terwijl Japansche opruimingsoperaties ten Zuiden van de spoorlijn Tsjekiang— Kiangsi volgens program ten uitvoer wor den gelegd, zijn, naar het Japansohe hoofd kwartier uit Tsjekiang meldt, op 9 Augus tus vrij groote offensieve operaties ook ten Noorden van deze spoorlijn begonnen bij Kwanghsin en Tsjangsjae, ongeveer 300 K.M. ten Zuidwesten' van Hantsjau. Deelen van de 146-ste divisie van Tsjoengking en andere troepen van jTsjoengking zijn hier op de vlucht geslagen. Japansche eenheden zetten den opmarsch naar het Noorden voort. DE ECONOMISCHE POSITIE VAN HET PROTECTORAAT. De Minister voor Economische Zaken en Arbeid van het Protectoraat geeft in een artikel in het Praagsche tijdschrift vWirt- söhaft" een overzicht van den economischen toestand van Bohemen en Moravië tijdens den oorlog. D oorlog, welke kort na de annexatie van Bohemen en Moravië plaats vond, trof het 'bedrijfsleven aldaar weinig voorbereid. Aan de andere kant heeft het gebied echter weinig te lijden gehad van het opnemen van productieve arbeids krachten in de weermacht; het productie apparaat is in zijn personeele productie kracht, ten opzichte van den vredestijd, nauwelijks kleiner geworden. De oorlogs industrie, welke op een traditie terug ziet, vertoonde spoedig een stijgende behoefte aan arbeidskrachten, welke door de be voegde arbeidsinstanties werd geregela. Steeds meer orders stroomden het Pro tectoraat binnen, waardoor de industrie van 'het land haar productie, tot een onge kend peil kon opvoeren. Terwijl volgens de resultaten van de industrie-telling in 1935 van de productiecapaciteit van het vroegere Tsjecho Slowakije, gemeten aan het aantal arbeiders, minder dan de helft voor rekening kwam van het gebied van het huidige Protectoraat, is de huidige pro ductie, gemeten aan het aantal werkuren, in het Protectoraat momenteel minstens even groot als destijds in de geheele repu bliek. Reeds in 1941 hadden de door Bo hemen en Moravië aan de overige deelen des rijks geleverd industrieproducten een waarde van meer dan' 1,5 milliard mark. Alleen reeds de verschillende takken der ijzer- en metaalverwerkende industrie le verdien voor een bedrag van rond 750 mil lioen rijksmark aan de andere riiksdeelen. Ook de export van het Protectoraat, naar het buitenland, welke in 1941 een waarde had van 400 millioen RÏM. is van niet te onderschatten beteekenis voor het bedrijfs leven van het land. Ten aanzien Van den landbouw merkte de Minister op, dat men erin geslaagd is de boterproductie te verdubbelen, de teelt van groente, suikerbieten en oliehoudende zaden belangrijk uit te breiden en in het loopende landbouwjaar ook het brood graanareaal te vergröoten. De veestapel kon bij varkens in wezen op peil worden gehouden en bij schapen zelfs nog worden vergroot. De stijging van de industrieele productie en het onderbrengen van orders in het Protectoraat heeft, naar de Minister verder mededeelde, haar grenzen, welke worden gesteld door de in beperkte mate •beschikbaar zijnde kolen, electrischen stroom en gas. Dit heeft' er niet slechts toe geleid' d:at het aannemen van niquwe or ders moest worden beperkt, doch tevens een rationalisatie en bedrijfscentratie in de hand gewerkt. De industrieën met een groot kolenverbruik, zooals b.v. de Bo- heemsche glasindustrie en de steen- en aardewerkindustrie, moesten hun produc tie zeer sterfc inkrimpen, terwijl ook zelfs 'in- de ijzer en metaalwerkende industrie alsmede in de chemische «industrie bedrij-. ven moésten worden stilgelegd, teneinde een productiestijging der verder werkende -bedrijven te kunnen bereiken. In andere takken van industrie is het zaak de pro ductiemiddelen en arbeidskrachten aan te passen aan de verminderde grondstoffen- basis, zoo als in de spinnerijen en weverijen dm (katoen-, zijde- en wolindustrie, alsme de in de lederindustrie, welke bij hand having van hun productievolume sj,erk werden ingekrompen."" WINTERHULP NEDERLAND LOTERU 1942 BETEEKENT: BLIJDSCHAP IN VELE GEZINNEN. IN EEN PAAR REGELS De admiraliteit van Cuba heeft bekend gemaakt, dat twee kleine Cubaansche koop vaardijschepen in de Golf van Mexico tot zinken zijn gebracht. Maandag zijn de tabulaire audiënties (de voorstellingsaudiënties van hoogwaar digheidsbekleders van het Vaticaan bij den Paus) .geëindigd, D^ zomervacantie van het Vaticaan duurt, zooals gebruikelijk, van 14 Augustus tot half October. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zullen krachtens een mededeeling van den Amerikaanschen minister van oor log, Stimson, de legervrachtauto's en aan hangwagens voortaan om staal te besparen voornamelijk van hout gemaakt worden. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de koloniale regeeringen in Oost-Afrika (Kenya, Oeganda, Tanganyka, en Zanzibar) hebben bekend gemaakt, dat de import verder moet worden ingekrompen teneinde een zoo voordeelig mogelijk gebruik te ma ken van de beschikbare scheepsruimte. Terwijl centraal China te lijden heeft onder een steefis gevoeliger droogte, wor den uitgestrekte gebieden der Zuid-Chi- neesche provincie Kwantoeng geteisterd door overstroomingen. Bijzonder ernstig is de toestand in Sj oen tak en Sansjoei. Dit nommer bestaal uil twee bladen. WEEST INSCHIKKELIJK. De Nederlandsche Spoorwegen ver manen ons voortdurend tot inschik kelijkheid. Dat valt te begrijpen. Hoe •meer wij in de treinen inschikken, hoe meer lieden kunnen er worden vervoerd. Maar over het algemeen kan het toch geen kwaad, zij het dan ook uit economische overwegingen- onze vaderlanders wat meer gevoel bij te brengen voor wat tot de goede vor men behoort. Wij zijn maar al te zeer geneigd met onze ellebogen in trams en treinen een plaatsje te veroveren, op een ledig plekje neer te ploffen en dan de staande menigte aan ite blik ken met een gezicht van: ziezoo, ik zit, knap, die mij er weer afkrijgt! Dat deugt niet zeggen de Ne derlandsche Spoorwegen en de direc tie doceert verder, dat men aan zijn medemensch^n moet denken, dat het heel goed gaat met zijn drieën op één bank en dat y(jj onderweg al eens met een ander, die staat, van plaats moe ten wisselen. Natuurlijk, meneer de directie, moet men aan zijn medemenschen denken. Ook buiten de Nederlandsche Spoor wegen. Maar ik heb er altijd nog heu genis van, dat ik mijn plaats eens wil de afstaan aan een dame van wat on- bestemden leeftijd, die mij daarop met kwaden blik monsterde en antwoordde: „Dank U, ik kan net zoo goed sfaan als U Sindsdien ben ik wantrou wend tegenover staande vrouwen en voel ik meer voor zittende. En dat „met z'n drieën op een bank" lijkt mij wel wat, al ligt het er natuurlijk aan, wie je zoo heel dicht naast je krijgt. Voor dat wisselen met een staander is echter een oplossing, die veel eenvou diger is. Laten voortaan alle mannen gaan zitten en de dames op hun knieën plaats nemen. Maar terwijl ik dit neer schrijf 'besef ik, dat ook hieraan een groot bezwaar vastzit. Want dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat juist de oudere dames moeten blijven staan. Laten wij ons dus maar houden aan het advies der Nederlandsche Spoor wegen. En een beetje inschuiven. Dat is nog warm ook van de winter. Morgen, feest van Maria ten Hemel opneming, zal „De Leidsche Courant" NIET verschijnen De Directie BINNENLAND In de periode van 1829 Aug. vindt de uitreiking plaats van levensmiddelenkaar ten der 10de periode. Tevens ontvangen houders van inlegvellen :.K of LI 2 aard- appelkaarten, K of L2 3 aardappelkaar- ten, K of L3 2 aardappel'kaarUn, K. of L4 1 aardappelkaart. Houders van L inlegVell'en ontvangen bovendien een toeslagaardappelikaart. Voorts ontvangt ieder naar wensch een rook- of snoepkaart. Aan mannelijke per sonen onder 18 jaar en vrouwelijke onder 25 jaar wordt geen rookerskaart verstrekt. De distributiebescheiden moeten worden afgehaald! op den datum, welke op de nu in gebruik zijnde levensmiddelenkaarten •zijn afgestempeld. ft k Belangrijk. Adresveranderingen moeten onmiddellijk aan1 het Wirtschaftsamt, kamer 3 worden opgegeven. Stamkaarten met eigenhandig veranderd adres zijn ongeldig. Het bureau is geopend1 van 812 en van 25 uur. Za terdags van 812 uur. Het Wirtsdhafsamt, Soiphialaan la Den Haag. REISVERGUNNING VOOR VERBODEN GEBIEDEN. De commissaris-generaal voor de veilig heid deelt mede: Aan verzoeken tot een reisvergunning naar de vroeger bekend gemaakte verbo den gebieden (provincie Zeeland, provin cie Zuid-Holland ten Zuidwesten van de lijn Nieuwe WaterwegOude MaasDort- sche Kil en de Westfriesche eilanden) kan slechts in heel dringende gevallen voldaan worden. Wordt de aanvraag gemotiveerd met het brengen van een bezoek of het doorbrengen van vacantie, dan komt zij in het geheel niet in aanmerking. Aanvra gen, voorzien van een steekhoudende mo tiveering, tot het verstrekken van de toe latingsvergunning, moeten gericht worden aan den burgemeester van de gemeente, welke de indiener van de aanvraag wil be zoeken. Indien het gaat om het bezoek aan meer dan een gemeente, dan dient de aan vraag gericht te worden tot den commis saris van de provincie. Aanvragen, die in strijd met het voor schrift, gericht worden aan andere Duit sche of Nederlandsche instanties, kunnen voortaan niet meer behandeld en beant woord worden. w.g. SCHUMANN, Generalmajor der politie.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1