DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN r Mamentje DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 103Ê7 Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Adminïstr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Concentratie van krachten Rijksminister dr. Goebbels schrijft in het weekblad „Das Reich" onder het opschrift „Concentratie der krachten" .over het prin- cipieele onderscheid tusschen de Duitsche en de Engelsche oorlogvoering. Allereerst schrijft de minister, dat de Duitsche oor logvoering zich steeds heeft onderscheiden doordat zij telkens een groot plan nastreef de en zich bij de uitvoering daarvan nooit op een dwaalspoor liet brengen door bege leidende verschijnselen, ook al waren die nog zoo onaangenaam. De Engelschen ech ter, zoo gaat Goebbels voort, gaan volgens de omgekeerde methode te •vfrerk. Zij tre den op waar zij er ook maar een mogelij k- ,heid toe vinden. Het gevolg daarvan is, dat zij nergens een heel groot optreden van hun militaire middelen tot stand brengen en derhalve ook nergens een overwinning van formaat behalen. Zij hadden bij voorbeeld Oost-Azië van den aanvang af kunnen op geven om het Nabije Oosten en het Euro- peesche front te handhaven, of ook omge keerd. Zij hadden den luchtoorlog kunnen concentreeren op Duitsch gebied of op Noord-Afrika. In de genoemde gevallen wa ren hun krachten niet voldoende voor bei de. Geen tot oordeelen bekwaam waarne mer gevoelt er twijfel over, dat op het oogenblik het lot van den oorlog wordt be slist op de slagvelden van het Oosten. Wie hier wint, die heeft het geheel gewonnen. Niets ligt dus meer voor de hand, dan dat Duitsch] and in het Oosten om de gestelde doelen te bereiken, al zijn krachten concen treert. Daarvoor moet op den koop toe ge nomen worden, dat Duitschland elders tij delijk smartelijke wonden krijgt, die echter van de wonden, die zijn tegenstanders krij gen, verschillen, doordat zij geen voor den oorlog beslissende beteekenis Hebben. Na tuurlijk zou het mogelijk zijn uit het Oos ten eenige duizenden vliegtuigen te halen en ze voor zeer massieve vergeldingsaanval- len op Engeland te gebruiken in een om vang, waardoor het Britsche luchtwapen zeer spoedig de lust vergaan zou, Duitsche steden en haar bevolking door arglistige aanvallen te terroriseeren. Duitschland Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 16 tot en met 22 Augustus: brood of gebak 42-A Brood 42-B Brood 42 Beschuit 42-A Vlgesch 42-B Vleesch 42-A Tabak 4 rants. K rants. 1 rants, besch. br. of geb. 1 rants. v rants. 1 rants, tabak. vl of vl. warén 9 Aug. tot en met 5 September. 357 algemeen 358 algemeen 362, 363, 364 365 algemeen 4-41, 4-42 res. 359 algemeen 360 algemeen 361 algemeen 367, 368, 369 alg 41-A t/m: 44-A Melk 41-B t/m 44-B Melk 41, 42, 43, 44 versnap. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of rcaizena 100 gram kaas 3^4 liter melk IX liter melk 100 gr. choc, suikerwerk 12 Juli tot en met 5 September: 338 algemeen I 250 gram koffiesurrogaat 8 /fis. t/m. 19 Augustus. 39 Boter I V- rantsoen Boter 39 Vet I rantsoen .Boter 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-36 res. X rants. Boter 4-36 reserve 1 Mei31 Aug.: U textiel (mannen) I Juli tot en met 15 Augustus: 335 Algem. 1 rants. Eenheidszeep. 336 Algemeen 250 gr. waschpoeder L Zeep 1 rants. Eenheidszeep L Toiletzeep I 75 gr. Toiletzeep 80 pet. II Mei tot en met 31 December: 01 tot en met 05 B. V. v. brandst. 1 eenh. 50 gram scheerzeep Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 15 Augustus: 41 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen, Tabak, Sigaretten. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit en vleesch veakrijgbaar op de bonnen 42. Van de tabakskaart voor mannen is even eens bonnummer 42 geldig verklaard. BE NIEUWE BONNEN EN DE GESLOTEN WINKELS OP 15 AUGUSTUS. Aahgezien vele winkels in verband met den R. K. Feestdag op Zaterdag 15 Augus tus 1942 gesloten zullen zijn, mogen de bonnen, welke gedurende het tijdvak van Zondag 16 tot en met Zaterdag 22 Augus tus 1942 geldig zijn, reeds op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Augustus voor het koopen van de goederen, waarop zij recht geven, worden gebruikt. Dit geldt echter niet voor de bonnen voor aardappelen en de bonnen voor vleesch en vleeschwaren. doet dat niet, omdat het oorlog voert om te overwinnen, niet om toe te geven aan een begrijpelijk wraakgevoel en een versplin tering van zijn krachten te voltrekken, die geheel in den zin en het plan van de vijan delijke oorlogvoering zou liggen. Het is vol komen duidelijk, wat de Britscheleiding ten doel hééft met haar luchtaanvallen op Duitsch gebied. Churchill ziet er vermoe delijk afbetaling in op het hem nog niet opportuun voorkomende tweede front. Hij wil daarmee de verwijten der Sowjets en de eischen van zijn geradicaliseerden staat bevredigen. Dat hij daardoor de Duitsche bewapéningsindustrie in een voor den oor log belangrijken omvang kan treffen zal hij izelf ook wel niet gelooven. Zijn hoop gaat integendeel uit naar een schokken van het Duitsche moreel, waarvan hij schijnt aan te nemen, dat het niet zoo weerstandskrachtig is als het Britsche. .Uitvoerig schrijft de minister vervol gens over zijn indrukken van zijn recente reis naar Dusseldorf, Keulen en andere West-Duitsche steden en zijn ervaringen in Hamburg, Lubeck, Kiel, Rostok en Emden. Wanneer men in Londen gelooft, zoo schrijft hij, met luchtaanvallen het moreel van deze steden te kunnen schokken, geeft men zich over aan een fatale vergissing, die even tueel een des te tragischer effect zal heb ben, wanneer men daarop in hoofdzaak zijn kansen op succes opbouwt. Het Duitsche volk heeft in November 1918 eenmaal een historische domheid begaan, geen Duitscher heeft de behoefte, deze fout te herhalen. De voorwaarden voor een komende grondige afrekening met de Engelschen wordt, aldus verhaalt de minister, op de sl&gvelden in het Oosten tot stand gebracht. Wanneer de Engelsche bladen op het oogen blik pochen, dat de Britsche luchtoorlog tegen het Duitsche binnenlandsche front voor Duitschland een heilzame en deemoe- digende ervaring is, dan willen wij ons ciit -♦herinneren, wanneer wij de handen eens geheel vrij zullen hebben. In ieder geval heeft hij, minister Goebbels, in West- Duitschland niets anders aangetroffen dan brandende haat en gloeiende woede tegen de Britsche huichelaars »en valsche humani- teits-apostelen. De Britsche propaganda, zoo gaat de minister voort, heeft zich in den loop van dezen oorlog de treurige reputatie "verworven, zoo ongeveer het meest geeste- looze en dilettantische te vormen, wat er op dit oogenblik op dit gebied bestaat. De Sowjets zwendelen: zij bevinden zich in een critieken noodtoestand, wie zou het hun dan kwalijk nemen. De Amerikanen gaan zich te buiten aan naieve opscheppe rijen. zij kennen den Europeeschen oorlog slecÜs van grooten afstand. De Engelschen echter zijn in hun propaganda niet alleen dom, maar bovendien nog van een zoo cy nische ruwheid, dat zij zelfs de lichtgeloo- vigen afstooten. Bij het Duitsche volkan ieder geval ontmoeten zij met hun beleem- gende veronderstellingen slechts ijzige af wijzing. In ieder geval, zoó besluit de mi nister, zal de dag niet ver zijn, waarop wij Engeland het antwoord kunnen geven, dat het verdient. De ANP-correspondent te Berlijn meldt: Onder het motto „Zelfverdediging der be volking" zullen krachtens een verordening van den politiepresident van Berlijn voort aan alle in de Rijkshoofdstad wonende Duitschers, voorzoover zij niet op grond van hun leeftijd of om andere redenen zijn vrijgesteld, geacht worden opgeroepen te zijn voorden luchtbeschermingsdienst. Alle hiervoor in aanmerking komende personen, zoowel mannen als vrouwen, zul len in zekeren zin beschouwd worden „als reservisten" naast de reeds dienst doende leden van den .Reichsluftschutzbund. Zij zullen voorloopig twee uur door deze bond onderricht worden in de bestrijding van brandbommen. Tot dezen maatregel is men overgegaan om op luchtaanvallen op de Rijkshoofdstad zoo goed mogelijk voorbereid te zijn. De vijand, aldus de toelichting, zal zich bij eventueele luchtaanvallen geplaatst zien te genover een gesloten afweerfront der be volking. HET ITALIAAN3CHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt: „Aan het Egyptische front actie van ver. kenningsafdeelingen. De luchtmacht der vSpilmogendheden ontplooide een levendige bedrijvigheid. Concentraties van troepen en auto's werden met succes gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen onderna men aanvallen op eenige steunpunten in ons achterland en vooral-op Tobroek, waar het luchtdoelgeschut een vijandelijk vlieg tuig vernietigde, dat bij Bardia neerviel. Jn verscheidene levendige luchtgevechten werden 8 andere vliegtuigen door Italiaan sche en Dmtsche jagers neergeschoten. Britsche luchtaanvallen op Cafrenia en eenige plaatsen in de provincie Cagliari eischten 2 dooden en 3 gewonden. In het Westelijke deel der Middelland- sche Zee heeft een onzer duikbooten gis teren bij het aanbreken van den dag een groot oorlogsschip van niet nauwkeurig vastgestelde soort, dat deel uitmaakte van een sterk convooi, aangevallen en met twee torpedo's getroffen. Britsche bommenwerpers hebben van nacht West-Duitschland aangevallen. In woonwijken der stad Mainz ontstonden nieuwe branden en werd schade aangericht aan gebouwen. Volgens de voorloopige be richten zijn vier Britsche vliegtuigen neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten vannacht belangrijke militaire doelen aan de Noord-Oostkust van Engeland met bri sant- en brandbommen. GROETEN UIT DUITSCHLAND. Van bevoegde zijde wordt de aan dacht erop gevesctigd, dat vanaf heden tot 24 Augustus de zender Bremen (golflengte 395.8 M.) en de zender Friesland (golflengte 1875 M.) dage lijks om 19 uur 45 een reportage ge ven van de Junkerfabrieken, waarbij de groeten van de daar werkende Ne- derlandsche arbeiders worden uitge zonden aan hun familieleden. Br.-Indië's vrijheidsstrijd DE ANTI-ENGELSCHE BETOOGINGEN IN INDIë. De anti-Engelsche betoogingen in Indië zijn, naar „Aftonbladet" uit Londen jneldt, toegenomen in omvang en scherpte. Offi cieel wordt uit New Delhi gemeld, dat de ongeregeldheden een „leelijken" keer ge nomen hebben en dat de Britsche politie, evenals de troepen in Bombay, gisteren tien maal op het Indische volk hebben ge vuurd. Naar de Britsche berichtendienst uit Nieuw Delhi en Bombay meldt, hebben daar alle fabrieken het werk stilgelegd. De in alle straten patrouilleerende troepen hebben verschillende malen op de menigte geschoten, het aantal dooden is echter nog niet bekend. De staat van beleg is ver scherpt en de betoogers moeten thans $e doodstraf verwachten. In Calcutta zijn nog vijf leiders van de Corgrespartij gearresteerd. Bij de opstanden in de provincie Sina zijn opnieuw honderd leden van den Hur- stabi gearresteerd. Van hen zijn reeds 33 terechtgesteld. Volgens te Saigon uit Bombay ontvangen berichten bedraagt het aantal slachtoffers der Britsche onderdrukkingsmaatregelen in Indië op dit moment 500 dooden en meer dan 3000 gekwetsten. Deze cijfers, die te Bombay van be trouwbare Indische zijde werden verstrekt, zijn evenwel waarschijnlijk nog te laag, daar uit verscheiden afgelegen steden tot dusver slechts gegevens beschikbaar zijn, die de Britsche censuur ^ijn gepasseerd, Ook kan verwacht worden, dat nog tal van Indiërs in de overvolle ziekenhuizen zul len overlijden. Voor een groot deel zijn zij vreeselijk gewond door Britsche machine geweren en vooral ook door de lahti, den met lood gevulden bamboestok. Daar de Indiërs, die om hun vrijheid worstelen, nog steeds worden neergeknup- peld, stijgt het aantal weerlooze slachtof fers der Britsche geweldheerschappij van uur tot uur. Ten slotte wordt nog gemeld, dat te Ah- medabad een persoon is gedood en 12 per sonen gewond zijn, toen de politie het vuur opende op een optocht van studenten. Te Naghpur zijn door schoten der politie even eens menschen gedood en gewond. Er is een uitgaansverbod uitgevaardigd. Woens dag zijn nog steeds demonstraties voorgeko men. Het gebouw der coöperatieve bank is uitgebrand. Volgens een officieele mede- deeling der regeering bedroegen de verlie zen te Bombay Woensdag 7 dooden en 50 gewonden. Te Poena zouden vier personen door schoten zijn omgekomen. Als protest tegen de arrestatie van de Indische Congresleden en het terroristisch optreden der Britten is Dinsdag te Sjanghai een massabetooging gehouden, waaraan voor de eerste maal in de geschiedenis der Indische onafhankelijkheidsbeweging ver tegenwoordigers van alle Indische organi saties in geheel Azië deelnamen. De leider der Indische onafhankelijk- heidsliga's in China, Bobby,' de president der Indische nationale vereeniging, Nah- man, en tien andere belangrijke figuren voerden het woord. Deze redenaars veroor deelden ten -sterkste de Britsche terreur methoden en stelden de ruwheid der Brit ten aan de kaak, die met machinegeweren op de weerlooze menigte vuren om de In dische onafhankelijkheidsbeweging uit te roeien. BRITSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE IN ZWEDEN. De politie te Goeteborg is op het spoor gekomen van een organisatie voor spiona ge en sabotage, waarvan draden naar En geland loopen. De arrestanten hebben da den van sabotage tegen schepen en. spoor treinen voorbereid, warbij zij van brand bommen en tijdontstekings-apparajien wer den voorzien door een Engelschman, die in Zweden vertoefd. ENGELAND EN DE BALTISCHE LANDEN. Wanneer er nog een bewijs noodig was geweest, dat de Baltische volken door En- |cland aan de Sovjet-Unie verkocht zullen worden, dan wordt dit bewijs geleverd door het thans bekend geworden feit, dat de te Londen geaccrediteerde diplomaten der vroegere Oostzeestaten door het Engelsche ministerie van buitenlandcche zaken ge schrapt zijn van de lijst der Londensche' diplomaten. Engeland heeft thans den di plomaten, die tot dusverre Estland, Let land en Littauen vertegenwoordigden de officieele erkenning van hun positie als vertegenwoordigers van souvereine staten geweigerd. Dit feit, dat door de Zweedsche bladen „Dagens Nyheter" en „Nya Dag- ligt Allehanda" wordt vérmeid, wordt door de „Evening Standard" sensationeel opge maakt gepubliceerd. Het Engelsche blad schrijft, dat de maatrdgel van het Britsche departement van buitenlandsche zaken zijn oorsprong vindt in Russische wen- schen. IN EEN PAAR REGEl.S De Engelsche nieuwsdienst meldt* dat de Gaullistische duikbootjager „Requin" tot zinken is gebracht. Betreffende den dood van^den Brit- schen luitenant-generaal Gott, kommandant van het 13e legercorps meldt een Britsche zender, dat Gott door Indische soldaten jn Cairo is doodgeschoten. De Italiaansche ministerraad heeft een wetsontwerp betreffende de beperking van de bevoegdheid der in Libye wonende Italiaansche Joden tot het drijven van za ken aangenomen. De aartsbisschop van Serena, Mgr. Su- bercaseaux, is overleden aan de gevolgen van een ongeval. De admiraliteit der Ver. Staten maakt bekend, dat kapitein Macholm Hamson bij een vliegtuigongeluk den dood heeft gevon den. Hamson heeft door deelneming aan de Poolexpeditie van admiraal Byrd in de ja ren 1928'30 alsmede door zijn werk over radiotelegrafie bekendheid verkregen. Dinsdag is het dertiende transport Grieksche arbeiders en arbeidsters, die in Duitschland werk hebben aangenomen, van het station te Saloniki vertrokken. De cholera-epidemie in het Westelijk deel der provincie Junan heeft volgens ra- dio-Tschungking ontzaglijke uitbreiding ge kregen. Deze epidemie woedt als bijqa twee maanden. Bij decreet, gepubliceerd in de Fran- sche Staatscourant, is aan 222 personen, meqst Joden, da Fransche nationaliteit ont- Door de Japansche maatregelen ter be perking van het ambtenarenapparaat ko men in totaal cuim 125.000 ambtenaren van verschillende rangen i|i Japan vrij. Zij zul len geleidelijk in de bezette zuidelijke ge meden aangesteld worden. BINNENLAND EEN AFSCHUWELIJKE GEESTES GESTELDHEID. Tegenover den waren heldenmoed van lieden, die voor hun overtuiging durven uitkomen onder alle omstandigheden, voor hun overtuiging durven strijden en zelfs hun leven willen geven staat het afschuwelijk klein gedoe van de „helden" achter, het masker van de anonimiteit, de „helden", die anonieme smaadbrieven „durven" schrij ven! „Drekkerige gedochten" nóemt het blad „De Zwatte Soldaat" de schrijvers van anonieme smaadbrieven aan N'. S. B.'ers, óók zélfs aan N. S. B.'ers, die, doordat een zoon of familielicj aan het Oostfront is ge sneuveld, in droeve omstandigheden ver- keéfcen, en naar wie dan ook aller oprecht meegevoel moest uitgaan. Wij durven verzekeren, dat ieder recht geaard mensch, die het hart op de rechte plaats draagt, het met die kwalificatie vol komen eens is. A11 ij d wijzen anonieme smaadbrieven op een laf karakter; smaadbrieven als de in „De Zwarte Soldaat" speciaal bedoelden zijn van zulk een laag gehalte, dat alleen zedelijk heel laag staande individuen in staat kunnen worden geacht, dezen te schrij ven. BIJZONDERE KWEEKSCHOLEN De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding» K. en W. heeft be paald, dat de gemeentelijke en bijzondere kweekscholen, welke tot 31 Augustus 1942 in het genot zijn van de rijksbijdrage, mits zij blijven voldoen aan de vastgestelde re gelen en voorwaarden, daarvoor ook van 1 September a.s. af in aanmerking zullen ko men. Hiervan zijn uitgezonderd de R.K. kweek scholen voor onderwijzeressen te 's-Graven- hage, Oude Molstraat 34, Heerlen, Burg. Lintjensstraat 1, Hooge en Lage Zwaluwe, Steenweg 49, Maastricht, Groote Gracht 74, Oirschot, Koestraat A 14, Oudenbosch, Kerkstraat, Schijndel Pastoor Van Per straat b 1 en die voor onderwijzers te Don gen, Gerardus Majellastraat 1 en voorts de bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam, Ael- brechtsplein 10, Sneek, Parallelweg 9 en Amsterdam, Plantagemiddelaan 27. HET HOUDEN VAN OPENBARE COLLECTEN Te bevoegder plaatse heeft het A. N. P. belichtingen gevraagd over den stand van zaken met betrekking tot de vraag, of voor particuliere vereenigingen, welke een alge meen nuttig doel nastreven, gelegenheid be staat/ openbare collecten te houden. Te dien aanzien werd verwezen naar artikel 28 dei- verordening 138 van 1941, welk artikel tot uitdrukking brengt, dat openbare inzamelin gen niet zonder meer verboden zijn, doch wel een voorafgaande goedkeuring behoe ven. De procureurs-generaal beschikken op eigen verantwoordelijkheid met inacht neming van de door de Duitsche instanties vastgestelde richtlijnen op de tot hen ge richte verzoeken, voor zoover hun ressorten betreft. Voor een collecte, welke zich niet POLITIEK EN LIEFDE. In Stockholm is eén oversohot aan vrouwen. 76.000 en dat is geen gek heid. Eén vrouw teveel kan het een mensch al aardjg lastig maken, maar als er in één stad niet minder dan 76.000 om zoo te zeggen op één been rondhuppelen moet het voor een man angstig zijn zich op straat of in on bekend gezelschap te begeven. Wat doen al die vrouwen daar? zult u zich afvragen. En het bericht zegt, dat er in Stockholm werk genoeg is voor al die dames en dat het in Riga, --Genève en Oslo nog erger is. )Vat doen de Stockholmsche autoriteiten nu? Men zou misschien denken, dat zij weer wat vrouwen terugsturen als zijnde overcompleet. O neen! Zij voe ren „industriepolitiek" ert brengen mannen naar de hoofdstad. Maar zoo komt er politiek in de liefde en ik weet "niet of dat wel juist is, al re aliseer ik mij heel goed, dat er heel wat meer en misschien ook wel han diger politiejc gevoerd wordt in de liefde dan in de groote politieke we reld. En in het huwelijk is de politiek zelfs van doorslaggevende beteekenis. Maar met politiek alleen raakt men geen overschot van 76.000 vrouwen kwijt, zelfs niet als men mannen naar Stockholm dirigeert. En er zullen zelfs mannen zijn, die vinden dat dit mid del erger is dan de kwaal, zoo er vol gens hen hier al van kwaal mag wor den gesproken. Maar, hoe het ook zij, voor jonge mannen moet het aanlokkelijk zijn zoo spoedig mogelijk naar Stockholm te gaan en daar keuze te maken uit 76.000 vrouwen, die geen koken heb ben geleerd zonder boter, vet, eieren en nog enkele weldadige ingrediënten. En daarop wilde ik eigenlijk alleen maar de aandacht vestigen. P.S. Geacfite Heer M. Dat Engeltje, Blijleven van U is natuurlijk erg mooi, .maar U kent mijn Engeltje niet. Dat is compleet een aartsengeltje, waar geen ander Engeltje bij halen kan, zelfs de 76.000 vrouwen van Stockholm niet. „OORLOG IS OORLOG". Hedenavond van 21.tot 21.15 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in den serie brandende kwesties over het onderwerp: „Oorlog is oorlog," beperkt tot het ressort van één procureur- generaal, dient men aanvrage te doen bij den secretaris-generaal van het departe ment van justitie. Bij het beoordeelen van deze aanvragen staat op den voorgrond, dat het uitsluitend aan het Nederlandsche volk dienstige werk van Winterhulp Nederland en Nederlandsche Volksdienst van de col- lectenvergunning geen nadeel mag ondervin den. Waar door een overmatig collecteeren de goedgeefschheid ongustig wordt be- invloed, worden dus in beginsel aanvra gen van iristellingen, welke zich bewegen op het terrein van Winterhulp of Vólks- dienst, of aanvragen voor belangen, welke uitsluitend een voorwerp van overheids zorg uitmaken, afgewezen al kan in be paalde gevallen een vergunning toch wor den verleend, waarbij kan worden bepaald, dat een zeker percentage der opbrengst of het bedrag boven een vastgesteld maximum moet worden afgedragen aan Winterhulp of Volksdienst. Voorts wordt aan sommige vereenigingen of stichtingen, die een alge meen belang van beteekenis behartigen, dat niet valt onder het terrein van Winter hulp of Nederlandsche Volksdienst gelegen heid gegeven tot collecteeren of het hou den van een verloting. Bijv. vereenigingen tot steun aan blinden of doofstommen, kun stenaarsverenigingen als Pulchri Studio, Arti et Amicitiae, Maatschappij Rem brandt, Sint Lucas, Haagsche Kunstkring en ambachtsscholen. Ook tegen van ouds ge bruikelijke inzamelingen ter gelegenheid van het Sint Nicolaas en Kerstfeest wordt jn het algemeen geen bezwaar gemaakt. Ook wordt wel toestemming verleend voor kleine inzamelingen ten bate van huldigin gen van personen, die zich jegens de ge meenschap bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. De toestemming wordt dan echter niet verleend aan willekeurige par ticulieren, doch bijv. aan een comité, dat óf van overheidsV/ege is ingesteld óf waar in het gemeentebestuur vertegenwoordigd is. i Inzamelingen van ecnig kerkelijk karak ter, voor zoover zij in de kerken worden gehouden, behoeven geen toestemming. HET KEERPUNT is een oorspronkelijke roman spelend in een Hollandsch milieu in het Hol- landsche land. Het is het verhaal van een jong meisje, dat in haar jeugd de droeve gevolgen van de scheiding ha- rer ouders ondervindt en later huwt met een onbemiddeld schrijver bene den haar stand. Het is dit huwelijk, dat opnieuw dreigt te mislukken, maar plicht en liefde brengen het keerpunt en het gelukkige einde. Het is een spannende en zeer lezenswaardi ge familieroman, waarvan onze leze ressen en lezers volop zullen genieten. Heden beginnen wij met dit boeiend feuilleton.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1