DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10326 ^£eidócli£0ou/fcaAit NEDERLANDERS! Zoo even werd ons door het SS- AanvullingsÉbmmando, Nederland, het volgende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sowj et-Rusland, heeft een ^S-divisie, waarbij het SS-regiment „Westland" ingedeeld is, een zeer aanzienlijk aandeel. T^igevolge van den aan houdenden achtervolgingsstrijd kun nen nog geen bijzonderheden mede gedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde gekomen zijn, zullen in het bijzonder over de successen van het SS-regi- ment „Westland'', in welk verband hoofdzakelijk Nederlandsche vrijwil ligers strijden, details volgen. Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit bericht over de heldendaden van zijn Nederland sche zonen. Het toont ons dat de oude Nederlandsche deugden wéér ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Ne- derlander na een voortreffelijke vor ming en onder goede leiding in staat is. De daden van onze vrijwilligers zul len er toe bijdragen, om volk een eer volle plaats onder de Germaansche volkeren in het nieuwe Europa te ver zekeren. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Vijandelijke gepantserde strijd krachten, die trachtten onze linies te nade^ ren zijn teruggedreven, eenige hunner wer den vernield. Er was een intensieve bedrij vigheid in de lucht. De Royal Air Force, heeft tijdens luchtgevechten negen vlieg tuigen verloren, die neergeschoten wer den door Duitsche jagers. Tijdens een lucht aanval hebben de afweerbatterijen van Tobroek twee Britsche vliegtuigen neer geschoten, waarvan een neerkwam bij fort Pilastrino, het tweede kwam neer in de om geving van Sidi el Barani.- Twee leden der bemanning werden gevangen genomen. De luchtmacht der spil zette zijn bombarde- ments-acties op de vliegvelden van Malta voort. Vier Spitfires wprden vernield tij dens luchtgevechten. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De familieleden der opvarenden 2ijn op de hoogte gebracht. In het centrale deel van de Middellandsche Zee hebben jagers, die een onzer convooien escorteerden, snel twee verkenningsvlieg tuigen van den vijand aangevallen, waar van een in zee stortte in de nabijheid van Prevesa. ITALIAANSCHE MAARSCHALK BENOEMD. Generaal Ettore Bastico, opperbevelheb ber van de strijdkrachten in Italiaansch Noord Afrika, is benoemd tot maarschalk van Italië. WEDERZIJDSCHE NACHTELIJKE LUCHTAANVALLEN. Na het verrichten van ondoeltreffende storingsvluchten boven Noord- en West- Duitsch kustgebied hebben Britsche bom menwerpers in den afgeloopen nacht een West-Duitsche stad met brisant- en brand bommen bestookt. Berichten over aange richte schade zijn in bijzonderheden nog niet beschikbaar. Zes des aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Duitóche gevechtsvliegtuigen richtten in denzelfden nacht aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke militaire' inrich tingen in Zuid- en Midden-Engeland. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het opperbevel der weermacht meldt omtrent den strijd aan het Oostelijk front, dat bij den afweer van plaatselijke tegen aanvallen tussc-hen Don en Sal 7 bolsjewis- tische tanks werden kapotgeschoten. Boven de verschillende sectoren van het Zuidelijk frontgedeelte werden door ja gers en luchtdoelartillerie 31 vliegtuigen neergeschoten en 20 op den grond ver nield. De vijandelijke aanvallen ten Zuid-Oos ten van Rzjef werden afgeslagen, waarbij 8 bolsjewistische tanks werden stukge schoten. Ten Noorden Van deze plaats wer den 26 vijandelijke vechtauto's vernietigd. De luchtmacht nam actief deel aan de gevechten op den grond en vernietigde 12 tanks, 3 batterijen, 13 veerbooten en tal van auto's. Bij de defensieve gevechten ten Zuid- Oosten van het Ilmenmeer werden Maan dag 8 vijandelijke tanks vernield. Ten Oos ten van Wolchof schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie 7 vijandelijke vlieg tuigen neer. DE BOLSJEWISTISCHE VERLIEZEN. Duitsche jagers en luchtafweergeschut hebben het bolsjewistische luchtwapen in den tijd van 1 tot 10 Augustus wederom zeer zware verliezen toegebracht. Volgens de ontvangen berichten zijn in dien tijd 1012 bolsjewistische vliegtuigen vernield. Duitsche jagers schoten daarvan 828 toe stellen' neer tijdens luchtgevechten, ter wijl 144 vijandelijke Vliegtuigen door het afweergeschut werden neergeschoten. De rest is bij scheervluchtaanvallen op vijan- Duitschland wint voor Europa op alle fronten Engelsch vliegkampschip tot zinken gebracht EXTRA-BERICHT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel der Duitscche weer macht deelt in een extra-bericht mede: „Een Duitsche duikboot heeft vanmid dag in het Westelijke deel der Middel landsche Zee het Engelsche vliegkamp schip Eagle, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd konvooi, met vier torpedotreffers tot zinken gebracht". Het door een Duitsche duikboot tot zin ken gebrachte Engelsche vliegkampschip Eagle had een watervérplaatsing van 22.600 ton. De bewapening bestond uit 9 stukken van 15.2 cm., 4 stukken luchtaf weergeschut van 10.2 cm., 4 van 4.7 cm., 8 van 4 cm., en 13 luchtafweermi' Tailleurs. Volgens Engelsche opgaaf had het schip in vredestijd 21 vliegtuigen, aan boord. Het was oorspronkelijk op stapel gezet als het slagschip Almirante Ghochrano voor Chili, In 1917 werd het door Engeland overgeno men en als vliegkampschip afgebouwd. del ijk e vliegvelden op den grond ver nield. 68 Duitsche toesteller, zijn in dien zelfden tijd aan het Oostelijke front ver- ioren gegaan. ADMIRAAL COWAN KRIJGSGEVANGEN Naar de Britsche berichtendienst meldt, is admiraal sir Walter Henry Cowan, die met een bijzondere opdracht te Tobroek was, in krijgsgevangenschap geraakt. De thans 71-jarige admiraal was gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog adjudant van lord Kitchener en vlootadjudant van lord Roberts. De toestand in indië Een geregeld gevecht is door de Brit sche politie, volgens een bericht van Exchange Telegraph uit Bombay, geleverd bij het station Dadar bij Bombay tegen aanhangers van Gandhi. Ook in Allahabad, Poena, Calcutta en Nieuw-Delhi heeft de politie verscheidene malen op betoogende Indiërs gevuurd. De Britsche regeering in Indië heeft intusschen den staat van be leg uitgebreid tot verdere gebieden in In dië. de groote aliminiumfabriken in Calcut ta hebben thans, evenals de textielfabrie ken, het werk stopgezet. Met bijzondere meedoogenioosheid,,jzoo blijktt uit de be richten van Exchange Telegraph, treedt de Britsche politie op tegen Indische studen ten. Reuter meldt uit Bombay, dat na een rus- tigen nadat zich weer heftige betoogingen hebben voorgedaan, welke haar oorsprong hadden in het Noorden der stad. De politie maakte herhaaldelijk van de vuurwapens gebruik, waardoor er dooden vielen. De Britsche berichtendienst meldt, dat motorpolitie in de straten van Poena en Ahmedabad patrouilleert. Te Poena wer den de markten des middags gesloten, te Ahmedabad werd op de textielfabrieken het werk neergelegd. Te Parel werden eeni ge menschen gewond, toen de politie het vuur opende op een menigte betoogers, die de meubelen uit het Koning Eduard-zieken- huis haalden om een brandstapel te bou wen. Elders maakte de menigte van tele foon- en telegraafpalen barricaden, om de politie te beletten bij de haarden van onrust te komen. f In Bombay waren alle winkels gesloten, evenals de scholen, de colleges en de mark ten. Fabrieken en spoorwegen hadden met een tekort aan arbeiders te kampen. Volgens een bericht van den Engdschen nieuwsdienst uit Bombay is. officieel be kend gemaakt, dat de Britsch-Indische re geering nieuwe maatregelen heeft genomen om meester te wor4en van dë onlusten in de atad. De geeselwet voor gevallen van crisis wordt toegepast. Vele honderden politie mannen zijn uit andere districten overge plaatst naar Bombay. Te Patna heeft de politie Dinsdagmid dag op een menschenmengte geschoten, waarbij 5 Indiërs gedood en 19 gekwetst zouden zijn. THANS 31 DOODEN TE BOMBAY. Reuter meldt uit Bombay, dat sinds het begin der onlusten tot Dinsdagmiddag het aantal gedoode Indiërs 31 bedraagt. Meer dan-200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd. Dinsdagavond zijn er „eenige ongeregeldheden" te Ahmedabad, Agra en verschillende andere plaatsen ont staan. De Engelsche nieuwsdienst noemt den toestand te New-Delhi slecht. Openbare ge bouwen zijn beschadigd en het gemeente huis is door de opgewonden Indiërs prac- tisch volkomen verwoest. Er zijn verschei dene branden gesticht. Voorts meldt de Engelsche nieuwsdienst,'dat er vele leera ren en studenten gearresteerd zijn. De po litie heeft verscheidene malen op de be toogers geschoten. Te New Delhi zijn mili taire versterkingen aangekomen, die door de straten patrouilleeren. TOESTAND IN INDIë NEEMT KEER TEN KWADE. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit New-Delhi nader meldt, wordt in een al daar uitgegeven officieel communiqué ge zegd, dat de toestand een keer ten kwade genomen heeft. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van een bijeenkomst van fabrieks arbeiders. De ongeregeldheden die na deze vergadering ontstonden hadden geleid tot verscheidene brandstichtingen. Het raad huis is bijna volkomen vernield. In de Queens Road is het administratiegebouw van de spoorwegen practisch afgebrand. Ook andere openbare gebouwen zijn aan brandstichting ten prooi gevallen. Er zijn zware militaire versterkingen in de stad Petroleumland Kaukasus LEVERT 90 DER SOVJET-RUSSISCHE - PRODUCTIE. In ijltempo rukken de Duitsche en verbonden troepen aan den Zuide lijken sector van het Oostfront op. Na de verovering van Rostof, dat de olieleiding naar het Donetzbek- ken beheerscht, viel het oliecen- trum Maikop. Thans staan zij in den Kaukasus, het belangrijkste petroleumgebied van Rusland, het tweede olieland ter wereld! De aanwezigheid van aardolie in den Kaukasus is sinds lang bekend. Omstreeks het jaar 800 n. Chr. ontdekt de vorst van het schiereiland Apsjeron aan de Kaspische Zee, dat de stinkende, zwarte, op verschil lende plaatsen uit den grond borrelende vloeistof een geschikte brandstof voor lam pen is. Van zijn leenheer, den Sjah van Perzië, verkrijgt hij het monopolie voor den verkoop. Weldra brengen tallooze ka ravanen de petroleum van Bakoe naar de steden van het Nabije Oosten. Gedurende een tiental eeuwen vergaren de vorsten van Apsjeron hiermede groote rijkdom men, totdat de verovering van Bakoe in 1806 door Rusland hieraan een einde maakt. De bronnen worden vernield en de Kauka- sische petroleum, waarvoor' geen belang stelling bestaat, raakt in vergetelheid. Nog in 1840 verklaart de Peterburgsche Univer siteit, dat „die vloeistof hoogstens geschikt is voor het smeren van wagenassen". Na de uitvinding van den explosiemotor echter en den hierop volgenden jacht naar petroleum stijgen de Kaukasische olievel den enorm in beteekenis. Met kracht wordt de ontginning ter hand genomen. Tijdens de laatste jaren voor den vorigen Wereld oorlog krijgt Deterding grooten invloed in deze gebieden. Met hulp van het bankiers huis Rothschild weet hij hier groote con cessies te verwerven, die echter na de ne derlaag der Witrussische generaals in 1921 definitief in Sovjet-Russische handen over gaan. De Sovjet-machthebbers brengen de pe- troleumproductie in snel tempo op een hoog peil. Zij hebben immers groote hoe veelheden benzine noodig voor hun koorts achtige industrialisatieplannen. Bovendien is petroleum langen tijd het eenig beschik bare uitvoerartikel. Bedraagt de totale Rus sische. ^petroleumproductie in 1913 ruim 9 millioen ton per jaar, in 1928 stijgt deze tot 13,5 millioen ton, in 1939 tot 35 millioen ton. Volgens het derde vijfjarenplan zou de petroleumproductie in 1942 zelfs 54 mil lioen ton per jaar gedragen. Of dit laatste cijfer behaald is, mag in verband met de oorlogsomstandigheden betwijfeld worden. Temeer, daar de Sovjet-Unie bij de ont ginning van haar olievelden steeds in ruf- me mate van buitenlandsche werkkrachten en materialen gebruik maakte. Oliecentrum Bakoe. Het belangrijkste Russische oliegebied ligt tusschen de Zwarte- en de Kaspische Zee, waar ruim 90 van de Russische pe troleum gewonnen wordt. De voornaamste boorterreinen liggen bij Bakoe, dat 75 van de totale productie levert. De uitvoer- haven van deze plaats is Batoem aan de Zwarte Zee, dat door een 880 Km. lange olieleiding met een capaciteit van 1,6 mil lioen ton per jaar met Bakoe verbonden is. In de laatste jaren is deze verbinding nog verbeterd door het verdubbelen van de leiding. Ten Noorden van het Kaukasusgeberg- te bevinden zich de petroleumcentra Gros- ny en Maikop, eveneens'door olieleidingen met de verbruikscentra verbonden. Van Toeapse aan de Zwarte Zee loopt een olie leiding met een capaciteit van 1,7 millioen ton per -jaar over Maikop en Grosny naar Makhatsj Kala aan de Kaspische Zee. Van deze haven en Bakoe uit brengen tankschepen de petroleum via de Wolga naar de industriegebieden rondom Moskou en Leningrad. De mededeeling van het Duitsche opperbevel, dat reeds schepen op de Wolga tot zinken worden gebracht, is in dit verband van groote beteekenis. Voor het industriegebied in het Donetzbekken is een olieïeiding via Rostof gebouwd, die volgens het laatste vijfjarenplan tot Woro- nesj zou worden doorgetrokken. „Tweede Bakoe". De Kaukasische petroleumvelden zijn voor de Sovjet-Unie van de grootste be teekenis. De petroleumgebieden ten Zui den van den Oeral, hef z.g. „tweede Ba koe", bij het Baikalmeer en op het eiland Sachalin aan den Stillen Oceaan zijn im mers grootendeels onontgonnen. Vervoers mogelijkheden met de verbruikscentra ont breken bovendien vooralsnog. Dat de Sov jet-Unie er in slagen kan deze gebieden snel tot een groote capaciteit te brengen, is twijfelachtig. De technische en organi satorische omstandigheden toch zijn zoo danig, dat b.v. de Russische boorsnelheid slechts 200 m. de Amerikaansche ruim 800 m. per maand bedraagt. Bovendien is het land voor den aanleg van olieleidingen in sterke mate afhanke lijk van Amerikaansch materiaal en werk krachten. De 7000 Km. olieleidingen, waar over het in 1938 beschikte, zijn practisch geheel door Amerikaansche firma's ge bouwd. Thans is de mogelijkheid om mate riaal in grooten omvang naar de Sovjet- Unie te zenden zeer gering. Intusschen verbruikt de Sovjet-Unie reusachtige hoeveelheden petroleum. Het leger, de luchtmacht, de oorlogsindustrie, de geheel gemotoriseerde landbouw ver slinden practisch de totale productie. (V.P.B.) Uit Moradabad komen berichten over ernstige botsingen tusschen betoogers en de politie, waarbij drie betoogers gedood zijn. Ook uit Lucknow en Bombay wordt van botsingen melding gemaakt. Te Poena drongen demonstranten zes politiebureaux binnen en sloegen alles kort en klein. Er werden branden gesticht, telegraafdraden doorgesneden en autobussen beschadigd. Uit Madras meldt de Engelsche nieuws dienst, dat door 22 betoogers gewond zijn, van wie 12 in levensgevaar vejrkeeren. Te Naghpoer zijn de meeste inrichtingen van onderwijs gesloten. De gouverneur van de provincie Bom bay, Humley, heeft den Engelsche troepen bevolen, de scherpste maatregelen te ne men en zonder pardon te schieten om de demonstraties voor de Indische vrijheid te onderdrukken. Letterlijk verklaarde de gouverneur: „Ik zal den opstand tot eiken prijs neerslaan. Politie en troepen hebben bevel gekregen, de scherpste maatregelen te gebruiken". BINNENLAND VERVOER VAN PERSONEN IN BAGAGELISTEN IS VERBODEN. SPAARZAAM GEBRUIK VAN GAS EN ELECTRICITEIT VEREISCHT. Er is reeds meermalen op gewezen, dat de maatregelen ter besparing op het gas- en electriciteitsverb£uik zoo nauwkeurig mogelijk moeten worden nageleefd. Dit geldt niet alleen voor particulieren, doch odk voor hotels, café- en restaurant-onder nemingen, mede wat betreft het kolenver- bruik. Het is echter gebleken, dat de voor schriften inzake hetgebruiken van perso nenliften en roltrappen soms worden over treden, doordat de gasten van bedoelde on dernemingen in de gelegenheid worden ge steld gebruik te maken van de bagage-lift. Het spreekt*vanzelf, dat dit niet kan wor den toegestaan en dat tegen ondernemers van bedoelde inrichtingen, die dit gedoo- gen of bevorderen, strenge maatregelen zullen worden genomen. Zij stellen zich zelf bloot aan onmiddellijke sluiting van hun bedrijf. Ook alle strikt overbodige lichtbronnen moeten buiten bedrijf worden gesteld. Ook hier wordt niet voldoende aan dacht aan besteed. Tegen overtreders zullen soortgelijke strafmaatregelen worden ge troffen'. Van ovejèieidszijde wordt er óp,geT wezen, dat hét vooral in het zomerseizoen mogelijk m&et zijn aan dezen eisch van ver mindering van lichtbronnen te voldoen. Zelfs wanneer de toegestane rantsoenen van gas en electriciteit voldoende zouden zijn om de verlichting op den ouden voet te handhaven, moet zulks worden nagelaten, ten einde mede te, werken aan een zoo zui- "biig mogelijk gebruik. Het publiék make het den ondernemers niet lastig en eische niet, dat allerlei comfort wordt geboden, dat in wezen verkwisting van energie betee- kent KEURING VOOR DE WAFFEN-SS EN HET NEDERLANDSCHE VRIJWIL LIGERSLEGIOEN. Het SS-Ersatzkomando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waffen-SS gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Augustus 1942 in de volgende plaatsen: 17 Aug. 1942: 10.00 uur Rotterdam, Deut- sches Haus. 16.00 uur Tilburg, Werkliedenvereeni- ging, Tuinstraat 68. 18 Aug. 1942: 10 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruis straat. 19 Aug. 1942: 10.00 uur Roermond, N.S. D.A.P.,.Swalmerstr. 61. 16.00 *hur Arnhem, Weberstraat 16b. 20 Aug. 1942: 10.00 uur Hengelo, Deut- sches Haus. 16.00 uur Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 21 Aug. 1942: 10.00 uur Groninger^ Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 1942: 10 uur Amsterdam, School, liepen weg 13. 16.00 uur Utrecht, Wehrmachtsheim, Mariapl. 23 Aug. 1942: 10.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Kapelweg. 24 Aug. 1942: 10.00 uur Den Haag; Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar, dienst doen. Voor on dersteuning van de achterblijvende gezins leden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt gezorgd. Bij het SS-Ersatzkommando Nederland, Stadhouderslaan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aange vraagd. Biljetten voor de terugreis wor den uitgereikt door het keuringsbureau, onverschilig of de candidaat is aangenomen of niet. DISTRIBUTIE V^N WOLLEN GOEDEREN Alleen in bijzondere gevallen. Nog enkele wollen goederen staan voor de distributie ter beschikking, die uitslui tend in heel bijzondere gevalen verkrijg baar worden gesteld. Naar het Rijksbureau Distex te 's-Gravenhage mededeeldt, dienen zij; die hiervoor in aanmerking komen, niet alleen aan de hieronder genoemde voor waarden te voldoen, doch ook over een bij zondere vergunning van den plaatselijken distribut' nst te beschikken. 1 eenspersoons of - tweepersoons wollen, deken wordt verkrijgbaar gesteld: a. voor personen, die in het huwelijk treden en een .jaarlij'ksch inkomen hébben van 3500 of minder; b. voor gezinnen, die op of na 27 De cember 1941 door oorlogsgeweld zijn ge troffen, op vertoon van een verklaring van ENGEL. Ik heb dezer dagen een vrouw ont moet, die Engeltje heet. Dan hoop je zoo direct, dat de naam een voortee ken zal zijn. Nu heb ik mij nooit een visueele voorstelling kunnen maken van engelen op leeftijd met lange grijze haren en twee vleugels, waarbij ik aan mij zelf dan niet eens wil den ken, al overtuig ik mij er herhaalde lijk van, dat de twee uitsteeksels on der het schouderblad, waar de vleu geltjes eens zullen moeten komen, ook bij mij aanwezig zijn. Als ik over en geltjes denk, zie ik altijd die engeltjes van Murillo, mollig, rond, met blozen de opgeblazen wangen en vele kne pen zoo hier en daar. En ik weet niet of dit Engeltje in de dagen vóór den corlog ook zoo was. Misschien niet heelemaal. Maar zij weet niet wat ik intusschen bepeinsde. Da* was om dat ik weer aan die engeltjes van Mu rillo dacht dat zij óf zoo'n engeltje geweest was en dat de distributie er schuld aan had, óf dat zij ondanks de distributie toch iets van de onder scheidingsteekenen van haar waardig heid had behouden. Och, een mensch kan soms zujke vreemdo gedachten hebben. En die verzwijgen .wij dan meestal. In ieder geval is het maar beter niet altijd alles te zeggen. Maar een mensch komt niet iederen dag een engel tegen, en zeker geen, die zoo'n beetje beantwoord aan de vage voorstelling, die men daarvan had. Die grijze dame heette nu eenmaal zoo. En het is den mensch niet altijd gegeven hier op aarde een echte en gel te ontmoeten. Temidden van leed, ontbering, stof en kolengruis. Ik ben zoo gelukkig geweest. Als dat later, laat ons hopen heel veel later, nu maar niet tegenvalt. den luchtbeschermingsdienst. De overige dekens moeten op V.V.W.- punten worden aangeschaft in de kwaliteit van minder dan 50 pet. wol. Wollen handbreigarens (50 pet. of meer natuurwol). Een halve kilo handbreigarens wordt ver krijgbaar gesteld: a. voor moeder, wier kind op of na 1 Maart 1942 is geboren; b. voor aanstaande moeders, tegen over legging van een verklaring van een genees kundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borst rokken, -onderbroeken, knie- warmers of lijfgordels (50 pet. of meer natuurwol). Deze artikelen warden verkrijgbaar ge steld voor mannen van 15 jaar en ouder op vertoon van een attest, geteekend door een arts, waaruit blijkt, dat in verband met den gezondheidstoestand van den patiënt het dragen van deze kleedingstukken nood zakelijk is. Wollen truien en pullovers met mouwen (50 pet. of meer na tuurwol). Voor*visschers, die er hun beroep van maken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of 1 pullover met lange mouwen. Slipovers (zonder mouwen), handschoenen, wanten, ijs- en a bivakmutsen, shawls en pols moffen (50 pet. of meer na tuurwol). Voor deze artikelen komen alleen in aan merking personen,die een desbetreffend bewijs van den Nederlandschen Volksdienst kunnen overleggen. Voor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bijzondere vergunning van den plaatse lijken distributiedienst vereischt. Met de verkregen bijzondere vergunning kunnen de houders zich wenden tot alle bij het Rijksbureau „Distex" ingeschreven textielhandelaren, die de betreffende arti kelen reeds hebben verkocht en die alle in lichtingen, prijzen en punten kunnen- ver strekken. Klachten over de groentenvoorziening. De groentenvoorziening heeft, zooals in den laatsten tijd is gebleken, tot bepaalde moei lijkheden aanleiding gegeven. De overheid streeft er echter naar deze zoo goed moge lijk te overwinnen. Indien zich gevallen mochten yoordoen, waarin de groentenhan- delaar zijn cliëntèle dwingt tot aankoop van bepaalde groenten (zoogenaamden koppel verkoop) of wanneer hij beweert geen groente te kunnen leveren, omdat hij zelf niets ontvangen heelt, dan wende men zich tot de „Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale", Laan Óopes van Cattenburch 62, Den Haag, tel. -55.74.80 Bij eventueele klachten over de aardappelen voorziening, wende men zich tot 'het „Bedrijfsschap voor aardappelen", Wassenaarscheweg 80, Den Haag, tel. 18.34.56. Voor klachten, die verband houden met de prijsvoorschriften (dus ook bij vermeend achterhouden van groenten door den groen- tenhandelaar met het oogmerk ze tegen een hoogeren prijs dan vastgesteld is, te verkoopen) wende men zich tot de instan tie van de prijsbeheersching: Noord-Holland: prov. comm. v. d. prijs beheersching, de Lairessestraat, Amsterdam tel. 97897. Zuid-Holland: prov. comm. v. d. prijs beheersching. Riouwstraat 151, 's-Graven hage, tel. 554928.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1