DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje DINSDAG 11 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10325 Bureaux: Papengracht it - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur, STRIJDT VOOR EUROPA De opmarsch in den Kaukasus Het Duitsche v/eermachtsbericht van gis ternamiddag' luidt als, volgt: Zooals reeds in een extra-bericht den ne genden ^Augustus is medegedeeld, hebben Duitsche divisies infanterie ,op voortreffe lijke wijze gesteund door formaties van de luchtmacht, na buitengewone marsch- prestaties en in harde gevechten bij tropi sche hitte diepe stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en .de voor de vijan delijke bewapeningsindustrie belangrijke hoofdstad van het gebied van de Koeban, Krasnodar, ingenomen. De stad Maikop, het centrum van het belangrijke petroleumge- bied aan den Noordelijken rand van de Kaukasus, werd door snelle formaties in stormloop genomen. In snellen opmarsch naar het Zuidoosten hebben snelle troeepn de stad Pjatigorsk in genomen. Ten Zuidwesten van Stalingrad heeft de vijand zich wanhopig verzet. Zijn tegenaanvallen mislukten in harde gevech ten. In de groote bocht van den Don werd een sterk vijandelijk legeirten Westen van Kalatsj ingesloten. Herhaalde pogingen tot uitbreken bleven zonder succes. Formaties vliegende artillerie brachten den ingesloten en op nauw gebied samengedrongen vijan- delij'ken strijdkrachten zware verliezen toe. Bovendien werden troepen- en materiaal- inschepingen aan de Noord-Kaükasische kyst door de luchtmacht met effect gebom bardeerd. Daarbij brachten gevechtsvlieg tuigen in de haven van Tuapse een koop vaardijschip van 4000 brt. door bomtrèf- fers tot zinken én beschadigden zij een an der schip zwaar. Verdere aanvallen waren gericht op spoorweginstallaties ten Zuiden van Stalingrad. Een Sow jet-Russische pant- sertrein werd vernietigd. Ten Zuidoosten van Rsjef zette de vijand zijn aanvallen voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en hierbij werden 34 vijandelij ke pantserwagens vernietigd. Aan het Egyptische front is op het oogeru blik slechts geringe plaatselijke gevechts actie. Na eenige in militair opzicht zonder ef fect gebleven storings vluchten boven het Noord-Duitsche kustgebied en West- Duitschïand heeft de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht wederom West- Duitsch gebied aangevallen. De burgerbe volking leed verliezen. In eenige plaatsen, hoofdzakelijk in woonwijken van de stad Osnabhieck, ontstoAd móterieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende bommenwerpers wérden ten val gebracht. De luchtmacht bestoókte gisteren troe penschuilplaatsen en voor de oorlogsindus trie belangrijke installaties aan de Engel- sche Zuidkust met-bommen van zwaar kali ber. In den nacht van 9 op 10 Augustus wer den bewapeningsfabrieken in de Midlands en werf- en dockinstallaües aan dë kusten van Engeland gebombardeerd. In de vroege ochtenduren van den ne genden Augustus kwam het in het Kanaal wederom tot een gevecht tusschen Duitsche mijnenzoekers en Britsche motortorpedo- booten. Op een motortorpedoboot werd een voltreffer geplaatst. Een andere^notortor- pedpboot bleef met sterke rookontwikkeling brandend liggen. •JEISK INGENOMEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De aan de Oostkust van de Zee van Azof opereerende Roemeensche cavallerie heeft gisterochtend na korten strijd de havenstad Jeisk aan de Zee van Azof ingenomen. Ook het schiereiland van denzelfden naam is ge zuiverd van bolsjewisten. De stad met haar 50.000 inwoners is van belang wegens haar graanhaven. Voorts zijn hier talrijke Te- vensmiddelenfabrieken en hout-, leer- en wapenbedrijven geconcentreerd'. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt: Met groote snelheid rukken de Duitsche troepen-' met die hunner bondgenooten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front steeds verder op en niets vermag den op marsch te stuiten. Krasnodar, het belang rijke industriecentrum, en Maikop, dat te midden van het op twee i*a belangrijkste petroleumgebied der Sowj et-Unie is gele gen, zijn veroverd en twee belangrijke grondstoffengebieden zijn hiermede voor de bolsjewisten verloren gegaan. Het schijnt, dat de verovering van het petro leumgebied van Maikop met zulk een groote snelheid in zijn werk is gegaan, dat de bolsjewisten hier geen gelegenheid hebben gehad verwoestingen aan te richten, al thans heeft men hier geen berichten daar omtrent ontvangen. Dat beteekent, dat den Duitschen troepen een belangrijk petro leumgebied in handen is gevallen, hetgeen voor de voortzetting van den oorlog van de grootste b.eteekenis is. Wat opvalt is, dat de operaties in den Zui delijken sector een ander beeld vertoonen dan die, welke men tot dusver in het Oos ten heeft kunnen zien. Hier geen groote om singelingsslagen, doch een voortdurend ach terna jagen van den vijand in een waarlijk bewonderenswaardig tempo. Blijkbaar wordt den tegenstander geen tijd gelaten, een eenigermate georganiseerden tegen stand op te bouwen, waartoe het terrein zich overigens niet schijnt te leenen. Hier mede houdt ook wellicht verband het bevel van Stalin, niet verder terug te trekken, doch tot het uiterste tegenstand te bieden. Tot dusver is echter van eenige uitwerking van dit bevel niet veel gebleken. Met het bereiken van de Noordelijke uit- loopers van den Kaukasus worden de Duit sche en verbonden troepen weder voor ge heel andere eischen gesteld dan in het daarvoor gelegen vlakke terrein, dat zich uitstekend leende voor het optreden van pantserformaties. Dat echter het bergachti ge terrein voor de Duitsche legers geen on overkomelijke moeilijkheden behoeft op te leveren, hebben de prestaties tijdens den oorlog op den Balkan bewezen. De vrijheidsstrijd van Br.-Indië Het centrale secretariaat van het Al-In dische Congres in Allahabad is door Brit sche politie bezet,*die de documenten van het Congres in beslag heeft genomen en sorteert. In vele provincies en in bijna alle steden van eenige beteekenis in Indië is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In Bombay en ook in andere steden zijn bijna alle zaken gesloten en in alle gebieden, waar ongeregeldheden voorkomen, heeft de Britsche regeering den staat van beleg afgekondigd. De Britsche regeering fvan Indië heeft intusschen Gandhi gescheiden van zijn politieke vrienden. Nehroe en Azad zijn van Poena naar andere plaatsen overgebracht en ook Gandhi zal waar schijnlijk naar elders vervoerd worden. De door het Congres voorbereide beweging van boyoct van Engelsche goederen in be gonnen. -Volgens persberichten uit Bombay is het ondanks optreden van veel politie, gesteund door gemotoriseerde formaties, niet gelukt te verhinderen, dat zich nieuwe betoogin gen hebben voorgedaan. Door de straten van Bombay trekken groote Indische op tochten, die roepen: „Boycot de Britsche goederen''. „Verlaat Indië". Etalageruiten van Britsche winkels werden ingeslagen. Het tram- en autoverkeer in Bombay is bijna geheel stilgelegd. In het centrum der stad is een auto uitgebrand en ook in an dere deelen der stad zijn branden ontstaan. Naar Reuter meldt, is de toestand in het Noorden van Bombay Maanda|middag ern stiger geworden. Er zijn schoten gelost op politieposten, steenen geworpen naar trei nen, telegraafdraden doorgesneden en straatlantaarns vernield. Op een postkan toor wercjl een aanval gedaan. Motorpolitie verstrooide de menigte. In het Noorden en het Oosten der stad vond men verscheidene autobussen, die door hun bestuurders, in den steek waren gelaten. Talrijke voertui gen zijn ernstig beschadigd. Volgens de laatste berichten zijn Maan dag bijna 60 personen te Bombay naar de ziekenhuizen gebracht, de meeste mqt schot wonden. Het aantal dooden sedert/ïfét be gin der onlusten is tot 15 gestegen. Het aantal stakingen is toegenomen. In enkele jutefabrieken in de Noordelij ke voorsteden van Calcutta is het werk neergelegd. In- een officieel communiqrfè' van de pro vinciale regeering van Bombay wordt ge zegd, dat de politie en de militairen gis teren tot vier uur in den middag tienmaal het vuur hebben geopend op menschenme- nigteri m de stad. Bloedige verliezen waren het gevolg, maar nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend.-Het' zwaarst getrof fen is het gebied bij Girgaum en Dadar. In deze beide wijk err is het tot talrijke daden van geweld gekomen. De provinciale regee ring heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke het opstellen van stakins- posten in Bombay en Ahmedabad onwettig wordt verklaard. In het communiqué van de regeering der provincie Bombay wordt nog gezegd, dat Maandagmiddag pogingen zijn gedaan om de wijk Baroda en het station van den centraal-Indischen spoorweg te Dadar in, brand te steken In drie politieposïhuizen is brand gesticht. Verscheidene telefoon draden zijn doorgesneden, brievenbussen weggenomen. Een gemeentelijke vracht auto en een tramwagen werden omgewor pen en in -brand gestoken. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de politie te Ahmedabad het vuur ge opend op een samenscholing van studen ten, waarbij iemand gedood en verscheide ne personen gewond werden. Srikrisjna Sinha, de vroegere Congreslei der, is volgens een ander bericht van den Britschen nieuwsdienst, gearresteerd. In Karatsji zijn alle markten gesloten. De studenten van de scholen en colleges uit die stad zijn uit de leslokalen weggebleven. Alle plaatselijke Congrescommissies in den staat Mysore en in de provincie Madras zijn verboden. Uit verschillende gebieden der provincie Madras is bovendien de arresta tie gemeld van een aantal prominente Con gresaanhangers. HET BRITSCHE KABINET BIJEEN. Het Britsche kabinet is gisterochtend in een vrij langdurige zitting bijeengekomen, teneinde te beraadslagen over den toestand in In^ië. Met hetzelfde doel is tegelijkertijd de Labourpartij bijeengekomen. Van den kant van deze partij is inmiddels bekend gemaakt, dat zij de maatregelen van de Britsch-ïndische regeering' „overijld" acht. Verwacht wordt, dat de Labourpartij zal ei^phen, dat het parlement terstond bijeen geroepen zal worden voor het aanhooren van een uitvoerige verklaring over de In dische politiek der regeering. Het orgaan der partij, de „Daily Herald", schrijft over de gebeurtenissen in Indië, dat nu juist ge beuren zal, wat de Britsche regeering heeft willen vermijden, n.L dat door de ge- weldmaatregelën de gebeurtenissen in Indië thans elkaar overhaast zullen opvolgen er dat meer dan ooit ongeregeldheden ver wacht moeten worden. BELANGSTELLING TE BERLIJN. De ontwikkeling in Voor-Indië wordt tê5» Berlijn met belangstelling gevolgd. Men ilT* van meening, dat de arrestaties van Gan dhi en andere nationalistenleiders de zaak van Groot-Brittannië meer kwaad dan goed heeft gedaan en wijst in v.erband hiermede op de woelingen, die zich in deze Britsche kolonie voordeden. Verder acht men het typeerend, dat door de Indische communis ten reeds de vrijlating vdn Gandhi en zijn medestrijders wordt geëischt, terwijl ook in het Engelsche moederland wordt gepro testeerd tegen de arrestaties, waarin men een schending van de democratische Vrij heden ziet. 4*' Geheim bevel van Stalin DRASTISCHE MAATREGELEN. Tijdens de achtervolgingsgevechten tus schen Don en Kaukasus hebben Duitsche troepen, die een Sovjet-Russisch stafkwar tier verrasten, den origineelen tekst gevon den van het laatste geheime bevel van Stalin. Kolonel von Wedel, afdeelingsleider bij het opperbevel •hn de Duitsche weermacht, heeft dezer dagen in de Wilhelmstrasse aan buitenlandsche journalisten den woordelij ken tekst van dit zeer interessante, zeer ophelderende geheime bevel medegedeeld. In het geheime bevel wordt o.a. woor delijk gezegd: „De bevolking van ons land is teleur gesteld, verliest het geloof aan het Roode Leger, velen vervloeken het, omdat het naar het Oosten terugtrekt. Onze midde len zijn echter niet onbeperkt. Na het ver lies van de Oekraine, Wit-Rusland, de Bal- tische landen en het Donetsbekkèrw als mede andere gebieden, is ons landbezit aanzienlijk kleiner geworden, d.w.z. dat wij thans veel minder menschen. minder brood, minder metalen, minder fabrieken hebben. Van nu af aan zijn wij noch aan menschen- reserves noch aan graanvoorraden supe rieur aan de Duitschers. Een verdere terug tocht staat gelijk met onzen ondergang. In dien onze terugtocht niet onmiddellijk tot staan wordt gebracht, blijven wij achter zonder brood en verwarmingsmateriaal, zonder metalen en grondstoffen en zonder fabrieken en spoorwegen. Daaruit volgt, dat het hoogste tijd is den terugtocht te staken. Daarom wordari strenge straffen in uit zicht gesteld aan alle commandanten, die een eigenmachtig verlaten der stellingen zonder een desbetreffend bevel dulden. Verder moeten in het gebied van het front een a twee strafbataljqns worden ge formeerd, waarbij de officieren en politie ke leiders van alle troependeelen moeten worden ingelijfd, die zich hebben schuldig ggmaakt aan gebrek aan discipline en laf heid tegenover den vijand. Deze bataljons moeten in bijzonder moeilijke sectoren van het front in den strijd worden gebracht. In militaire kringen in de Duitsche hoofdstad verklaarde men na de publicatie van het document, dat niets duidelijker de werkelijke toestanden in de Sovjet-Unie aan den dag doet treden dan dit bevel van den vijandelijken aanvoerder. NEDERLAND EN HET TWEEDE FRONT Wil I FN Wil DAT? Duitschland aangevoerde grondstoffen. Men kan gevoegelijk vaststellen, dat gedu rende de jaren sedert de bezetting het ge- heele Nederlandsche economische stelsel in alle onderdeelen van deze uiterst omvang rijke organisatie noodgedwongen bewust op het Europeesche achterland werd ingesteld en dat de hier te lande heerschende orde, niet slechts op het gebied der voedselvoor ziening, doch op alle gebieden, een orde, die door onze eigen autoriteiten vooralsnog on der de gebiedende tucht vari de bezettende macht wordt verzekerd, staat of valt met de handhaving van die macht. Het is ze ker niet overdreven te zeggen, dat met het wegvallen van deze organisatie een ramp spoedige periode van chaos met alle sleclro dankbare noodlottigheden zou intreden, want een totale omschakeling op korten ter mijn van ons economisch stelsel nog wel tijdens hier plaatsvindende oorlogshandelin gen ,op aanvoeren van overzee, terwijl deze aanvoeren aan aanvallen der Duitsche luchtmacht zouden zijn blootgesteld, betee kent een absoluut onoplosbaar probleem. Iedereen, die ook maar eenigszins op de hoogte is met den feitelijken toestand van ons economisch bestel op het oogenblik, zal het bovenstaande kunnen bevestigen. En tenslotte is ook dit voor de Britten en hun bondgenooten weer een tonnagevraagstuk. Maar zelfs aannemende, dat er lieden zijn, die meenen, dat tegelijkertijd met het oprukken van troepen uit het Westen door ons land, eèn eenigermate functionneerend systeem van ordening, aanvoer en distribu tie kan worden opgebouwd, dan nog zou men zich moeten afvragen, op welke gron den men aan een andere vreemde bezetting, die daarmede toch onvermijdelijk gepaard zou gaan. de voorkeur moet geven boven de uiterst gedisciplineerde Duitsche bezet ting. De heer H. C. v. Maasdijk heeft in het tijdschrift „De Waag" een artikel geschre ven, waarin hij zeer treffende opmerkingen maakt over de verwachtingen van sommige Nederlanders omtrent de vorming van een „tweede front". Tegenover het al of piet voorgewende optimisme van hen, die in het onheilspel lend ronken van de Britsche bommenwer pers in den nacht de oüverture meenen te hooren van een nieuw spannend bedrijf in het oorlogsgebeuren, geeft de schrijver zich eens rekenschap van de consequenties van van de oprichting van een z.g. „tweede front" in Europa. „Iedereen weet, dat de Duitsche legerlei ding sedert het bezetten van het grootste deel der West.-Europeesche kusten in het voorjaar en den voorzomer van 1940 in de bezette gebieden niet stil heeft gezeten Een geweldige verdedigingslinie is geleidelijk ontstaan vanaf de Noordelijke kusten van Noorwegen tot aan de Spaansche grens in het Zuiden van Frankrijk. Wanneer Nederland ervan getuige is ge weest, hoe de Duitsche autoriteiten niet voor verstrekkende maatregelen, «coals o.m. het verklaren tot „Sperfgebiet" van de geheele kuststrook en het beveiligen daarvan zijn teruggeschrokken, onvalle mogelijke waar borgen te scheppen, dat aan een eventueele landingspoging vanuit het Westen ten al len tijde krachtige tegenstand kan worden geboden, dan kan men gerust aannemen, dat op plaatsen, die voor een landing beter geschikt zijn dan de Nederlandsche kust met het ondiepe water en een voor, verde diging gunstige langgestrekte duinenrij, de afweermaatregelen tijdens de achter ons liggende ruim twee jaren nog oneindig in tensiever werden voorbereid. Men kan gerust vaststellen, dat, wanneer yanuit het Westen een poging tot landing met kans van slagen zou worden onderno men, een zoodanige poging zger grootsch opgezet zou moeten zijn, d.w.z. met zeer sterke lucht- en zeestrijdkrachten moet worden voorbereid en door overweldigend sterke landingstroepen uitgevoerd. Wanneer men een oogenblik het gev^l wil aannemen, dat het aan de Duitsche troepen in en achter de verdedigingswerken niet zou gelukken een grootscheepsche landing, die de vijand moet uitvoeren met zware wa pens, als zware artillerie en zware tanks, met enorme hoeveelheden rollend materieel en fourage, die voor de op de landing vol gende landoperaties onontbeerlijk zijn, in de kiem te smoren, dan zouden dus te eeni- ger tijd sterke Anglikaansche legers, waar schijnlijk omvattende tevens soldaten van Nederlandsche, Noorsche, Poolsche en Tsje chische nationaliteit, alsmede gekleurde troepen ,in de landen van het Westen, dus b.v. ook in ons land den opmarsch naar Duitschland beginnen. Wij Nederlanders hebben, zij het ge lukkig ook maar voor enkele dagen de verschrikkingen van den oorlog in de bloedige botsing der legers voldoende leeren kennen. Het is zekej-, dat Duitschland met alle middelen, d.w.z. met hevige luchtbombardementen, ver sperring en vernietiging van bruggen, verkeerswegen te land en te water, de zen opmarsch zou trachten te stuiten; uiteindelijk zou Duitschland dc hoofd macht op den vóór Mei voltooiden, ook langs de Nederlandsche grenzen door getrokken Westwal kunnen terugtrek ken èn de vóór deze formidabele ver dedigingslinie (welke de Engelsche en Fransche troepen gedurende het eerste oorlogsjaar, toen de Duitsche legers in Polen sterk gebonden waren, toch wel op goede gronden niet serieus hebben aangepakt) gelegen landen als vóór ge legen operatiegebied moeten gaan bezi gen. Dat zou aldus beteekenen, dat bij den omvang, die heden ten dage in het tijdperk van den motor iedere oorlogs handeling aanneemt, ons geheele land direct strijdtooneel wordt. Wat een zoodanige gang van zaken voor de be trokken volkeren in het Westen zou be teekenen, is niet heel moeilijk uit te denken. Afgezien van het noodlottig onheil, dat met militaire operaties op groote schaal in ons dichtbevolkte land voor ontelbare land- genooten onherroepelijk verbonden zou zijn, is het genoegzaam beeknd ,dat er in ons land na de achter ons liggende strenge winters en zeer middelpiatige oogsten der laatste jaren geen levensmiddelenvoorraden van eenigszins grooten omvang aanwezig zijn. Bovendien verwerkt het Nederlandsche industrieele apparaat voor een verre over wegend deel Duitsche opdrachten met uit Een totale omschakeling van onze economie op het Westen zoude een ten minste even groote afhankelijkheid ook op politiek gebied ten aanzien van En geland en de Vereenigde Staten van Amerika ten gevolge hebben als thans ten aanzien van het continentale Euro pa bestaat. Met echter dit verschil, dat Nederland organisch tot het continen tale Europa behoort en hetjy daarmede dus op natuurlijke wijze lotsverbonden is, terwijl een eenzijdige binding aan de Angelsaksische landen een gekun stelde structuur beteekent, waarvan de onnatuurlijkheid zich te eeniger tijd smartelijk zou wreken. Men kan immers moeilijk aannemen, dat de groote machten van het Westen, indien het hun nogmaals zou gelukken .Duitsch land op de knie te dwingen, de eenmaal ontstanb afhankelijkheid der landen van West-Europa weer vrijwillig zouden prijs geven". Overigens acht de schrijver de vorming van een tweede ^ront in West-Europa niet zeer waarschijnlijk. „Hoe wil men een grootscheepsche lan dingsoperatie aan de West-Europeesche kust ondernemen, waar bij eenigszins gunstig weer, dat voor het gelukken van een lan ding een belangrijke voorwaarde is het naderen van een vloot tijdig kan. worden vastgesteld en op ieder deel der kust te al len tijde sterke luchtstrijdkrachten vanuit daarop voorbereide vliegvelden kunnen worden samengebracht? Maar de situatie voor de tegenstanders kan 'n zoodanige worden, dat ondanks de ongunstige vooruitzichten niettemin iets moet worden ondernomen. Laat men zich er in de bezette gebieden van bevhist zijn, dat met een werkelijk oprichten van een tweede front niets* dan ellende voor onze volkeren dreigt. Dit is zoozeer het geval, dat .indien de Nederlanders zich van dc consequenties der wenschdroomen van een aantal hunner werkelijk rekenschap zouden geven, zij zich onverwijld zouden moeten scharen, alleen reeds uit deze overweging onder de vlag van hen, die in doelbewuste samenwerking met Duitschland de orde in ons land willen handhaven, een gediscipli neerde jeugd willen opvoeden en ondanks de harde slagen, die het noodlot aan ons volk heeft uitgedeeld, zich voor een werk zaam aandeel der Nederlanders aan den op bouw van eep nieuw Europa willen inzetten. Zij zouden zich allen strijdbaar moeten kee- ren tegen hen, die, terwijl zij met niets hebben aangetoond den sleutel tot het ves tigen van een wereldvrede te hebben ge vonden, uit machtspolitieke overwegingen voor de zooveelste maal in de geschiedenis de natuurlijke ordening van het Europee sche vasteland willen ophouden ens-die er, indien zij er de kans toe zien, geen oogen blik voor terugdeinzen ook Nederland, en ditmaal grondig, met een „tweede front", dat zij ons als heroïsche bevrijdingsactie voorspiegelen, tot oorlogstooneel te ma ken". PLANTSOENEN. Ik heb mij per film laten vertellen hoe schoon de parken- zijn in onze groote steden, bloeiend van het mal- sche aardappelloof en mij tegelijker tijd laten verzekeren, dat zij doorideze dienstbaarheid aan onze gezondheid niets van hun schoonheid hebben ver loren. Het zij zoo sinds ik weet, dat zelfs aardappelloof kan bloeien en bloèmen dragen. Maar iederen keer verbaas ik mij. weer over de lichtzinnigheid, waarmee wij dan toch vorige decennia heb ben geleefd. In plaats van aardappe len genoten wij van bloemen, en ik moet toegeven, dat ook een aardappel bloemig kan zijn, indien het een voor treffelijk merk als een paarspet of een eigenheimer is, die door de huisvrouw op kundige wijze is behandeld. Maar het feit blijft toch bestaan, dat wij op vele onnoodige plekken piaar gras laten groeien zonder- er koeien te laten gra zen, dat wij er bloemen laten bloeien en het was ten strengste verboden ze te plukken en bovendien moesten wij nog een leger van stadstuinlieden on derhouden, die ons geen enkel .frrac- tisch nut opleverden, dan dat de hui zen in een sierlijker omgeving stonden en gemakkelijker werden verhuurd. Wij hadden toch moeten begrijpen, dat wij de aardappelen eens broodnoodig zouden hebben, omdat wij er iederen dag toch vele ponden van eten. Goed, ik weet dat zoo allemaal niet, mijn kennis van de voedselvoorziening ligt nog altijd in de windselen. Ik weet slechts, dat aardappelen gebakken mij beter smaken dan gekookt of het moest zijn met gewelde boter en een ossen- tong a la meunière. Maar feitelijk hebben wij nu toch aan de lieden die ons plantsoenen schonken, nu zóó dióht bij huis d«n grond te danken, die aard appelen opbrengt. En ik betreur het slechts, dal er een oorlog voor noodig is geweest om ons dat te leeren Familie-portret. JUBILEUM M. ZONDEROP. Vijf en twintig jaren van. journalistieken arbeid aan eenzelfde dagblad slaan een band tusschen den journalist en dat dag blad met'zyn lezerskring. Dat kan worden gezegd van iederen journalist, die zulk een zilveren jubileum viert, maar het is in r.og sterkere mate waar, als die journalis tieke arbeid van zoodanigen aarcl is, dat de redacteur daarbij ook bijna dagelijks en vele dagen meermalen in persoonlijk con tact komt met het publiek, met de lezers. Onze collega M. Zonderop, die a.s. Zater dag den dag herdenkt, waarop hij vóór 25 jaar zijn journalistieken loopbaan begon aan „De Leidsche Courant", aan welk dag blad hij al die jaren „is werkzaam geble ven, heeft zeer vele jaren o.m. verzorgd de twee belangrijke rubrieken Stad en Sport. Als stad-redacteur heeft hij in die jaren enkele duizenden vergaderingen en bijeen komsten „verslaan", zich op elk terrein van het plaatselijk openbare leven bewogen, om daarvan in de krant door zakelijke en graag-gelezen verslagen een beeld te ge ven en er de lezers van op de hëogte te stellen. Van den stad-redacteur wordt veel tijd en toegewijde activiteit gevraagd; zijn belangstelling moet steeds gespannen zijn naar al hdt dagelijksch gebeuren, rondom hem, waarvan hem niets mag ontgaan. De rubriek Stad moet aan een blad, aLs het onze, mede een eigen cachet, een bijzonde re attractie geven. Eehalve.de zorg van deze zoo veel arbeid eischende «rubriek heeft de heer Zon'derop een taak als sportredacteur. In den loop der jaren heeft het sportieve leven zich steeds uitgebreid en was er steeds groeien de belangstelling voor de sport. Onze sport redacteur heeft die uitbreiding bijgehou den en hij is volkomen op de hoogte ge bleven van alles wat er in de sport-wereld gebeurt: zijn sportbeschouwingen worden dan ook door alle kenners van de sport op hooge waarde geschat. Bij al dezen journalistieken arbeid heeft de jubilaris zich laten leiden door zijn ka tholieke beginselen. Wij willen hier den jubilaris danken voor het zeer vele, wat hij door zijn journalis tiek werk aan ons dagblad heeft geschon ken. Met ware voldoening mag hij op dat werk terugzien. Geve God hem, dat hij met de dagelijks vertüeuwde toewijding en frischheid, welke voor de goede vervulling van den journalistieken arbeid worden ver^ eischt, zijn mooie taak nog zeer vele jaren aan onze courant moge vervullen! Voor degenen, die den jubilaris,blijk van hun belangstelling willen geven, is daar voor gelegenheid Donderdagmi4dag van 3 tot 5 uur, Da Costastraat 17.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1