LOTION MALWIDA 31 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 194Z DP ITIDSCPE COURANT 2 WEERBERICHT Zon onder 9.22 uur Vrijdagavond. Zon op 6.08 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 7 Aug.: De maan komt Vrijdagnacht om 2.12 op en gaat Vrijdagavond om 6 uur on der. 8 Augustus: De maan komt Zaterdag nacht 2.53 uur op en gaat Zaterdagavond onder om 18.50 uur onder. 9 Aug.: De maan komt Zondagnacht om 3.40 op en gaat Zondagavond om 7.35 on der. 10 Aug.: De maan komt Maandagmor gen om 4.34 uur op en gaat Maandagavond om 8.13 uur onder. Zweminr.: „De Zijl". 20 gr. C. HET „WEESKIND VAN DEN STILLEN OCEAAN". Naar aanleiding van de bezetting van Kei-, Aroe- en Tanimbar-eilanden door de Japanners schrijft de „Nitsji-Nitsji", dat de armen en been en van Australië geampu teerd worden. Deze eilanden, aldus het blad, warerr de laatste vooruitgeschoven bases, welke, door Australische en Ameri- kaansche troepen bezet, de mogelijkheid tot tegenaanvallen op de Japanners hadden kunnen bieden. Thans kunnen de geallieer den zich nog slechts van het Australische vasteland uit verdedigen. De „Asahi Sjimboen" constateert, dat de druk op Australië nog zwaarder is gewor den. In welingelichte kringen verklaart men, dat de Japansche opetaties in het ge bied van Nederlandsch-Indië vrijwel ge ëindigd zijn en dat nog slechts een deel van Nieuw-Guinea1 gezuiverd moet worden, waarna Australië „als weeskind in den Stillen Oceaan" achterblijft. GEMENGDE BERICHTEN Knaapje bij het spelen verongelukt. Het 4-jarig zoontje van de familie S. in de Tongelresche straat te Eindhoven was bij het spelen op een ladder achter de ouder lijke woning geklauterd. Het knaapje kon zijn evenwicht niet bewaren en stortte naar beneden. Ernstig gewond is het slachtof fertje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is over leden. Klein kind door vrachtauto overreden. Gistermiddag is te Vlaardingen een meisje van 16 maanden, Barbara van Klaveren, onder een vrachtauto geraakt, welke om zand te storten achteruit de Hartmanstraat aldaar inreed. De wielen gingen haar over het hoofd, waardoor de dood vrijwel on middellijk intrad. Twist met doodelijken afloop. Giste renmiddag heeft zich in een woning aan de Maaskade te Venlo een ernstig drama af gespeeld. Bij een hoogloopende twist heeft zekere M. K. zijn 25-jarigen neef C. K. met een mes gestoken, tengevolge waarvan de jongeman na korten tijd overleed. De dader werd gearresteerd en ingesloten. Omtrent het motief tast men nog in het duister. Postzegelvervalscher. Een 20-jarige Amsterdammer bood aan een postzegel handelaar te Bussum gestempelde Indi sche postzegels met opdruk „Java" en ook zegels van Curagao aan voor een waarde van ongeveer 25.De postzegelkenner vertrouwde de zaak niet geheel en onder zocht de zegels nauwkeurig. Daarbij bleek, dat de zegels van Curasao luchtpostzegels van 1931 waren met een stempel van 1919. Toen hij dit geconstateerd had, nam de handelaar de politie in den arm en daarop bekende de jongeman, dat*hij wist, dat de stempels valsch waren. Bij verder onderzoek bleek, ook de opdruk Java kunstmatig te zijn aangebracht. De Am sterdammer beweerde niet te weten, wie de dader van deze falsificaties is, daar hij de zegels op de postzegelbeurs in de hoofd stad zou hebben gekocht. De politie gelooft dit laatste echter niet geheel en stelt naar een 'en ander een nader onderzoek in. £itwi^ce. ZATERDAG 8 Aug. Mis v. d. H.H. Cyria- cus, Largus en Smaragdus, Martelaren: Ti- mete. Gloria. 2e gebed (en laatste Evange lie) v. d. Vigilie v. d. H. Laurentius; 3e ge bed Concede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. Of: De Mis v .d. Vigilie v. d. H. Lauren tius: Dispersit (Zie 9 Aug.). Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Cyriacus, Largus en Smaragdus: 3e Concede; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. OP NAAR DEN KAUKASUS. Naar den Kaukasus, daarheen rukken de Duitsche legers op. Ook dit gebied zal den Sovjets door de bevrijders van Europa ont rukt worden. Ook de grondstoffen en pro ducten van dit gebied zullen straks mede helpen den opbouw van het nieuwe Eurooa mogelijk te maken. Naar den Kaukasus. De weg daarheen wordt door de dappere strij ders tegen het bolsjewisme met geweldige slagen vrijgemaakt. Landgenoot, tot deze strijders behooren ook Nederlanders. Zij maken deel uit van de zegevierende legers en zij onderscheiden zich eervol in de zware gevechten die de algeheele vernie tiging van de Sovjethorden voorafgaan. Dappere Nederlandsche kerels. Zij geven een voorbeeld aan allen die nu nog twij felen, die aarzelen hun plicht te doen, maar die zich evenals gij tenslotte zullen aan melden bij het vrijwilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22 te den Haag. De kwaliteits-tandpasta RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Had er maar ƒ7.50 aan verdiend. J. Petit, koopman te Leiden, kwam met een doodleuk gezicht vertellen, dat hij ab soluut niet geweten had zich aan een straf baar feit schuldig te maken als hij brood bonnen verhandelde. „Ik dacht heusch, dat het mocht en ik heb er maar 7.50 aan ver diend ook" was zijn verdediging. De Economische Rechter had hem tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld De P. G. _wees er nog op, dat als men een par tijtje broodbonnen koopt voor 3.en deze dan weer verkoopt voor ƒ42.50 men toch midden" in den zwarten handel zit. De eisch werd dan ook bevestiging van het vonnis. Het Hof zal nader vonnis wijzen. Te Iaat berouw. C. J. van Wingerden afkomstig uit Reeuwijk, laatstelijk wonend te Maassluis, had zes maanden gevangenis straf gekregen wegens het clandestien slachten van een schaap. Ook hij voerde aan, dat hij niet geweten had, dat hij niet mocht slachten. Toen hij twee dagen later van een kennis hoorde, dat er zulke zware straffen op stonden, had hy het beest vlug begraven, zoodat het niet meer voor de consumptie geschikt was. Hij had zulks uit angst gedaan, vertelde hy. De P. G. nam niet aan, dat verdachte niet geweten had, dat hjj niet slachten mocht zonder toestemming en vroeg beves tiging van het vonnis. Uitspraak over 8 da gen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Wist van niets. Onvoordeelig perso neel. J. de N. te L e i d e n had van een kennis drie fietsen gekocht, welke die ken nis gestolen had. En dat had hij heelemaal niet begrepen luidde zijn excuus. De Of ficier vond, dat als iemand met drie fietsen komt aanzetten, zelfs een klein kind begrij pen kan, dat dit geen zuivere koffie is. De eisch werd dan ook Vier maanden gevange nisstraf. Daar verdachte nog een blanco strafregister had, werd dè uitspraak een geldboete van 25 subs. 10 dagen. J. L. L. en J. S. uit K o u d e k e r k had den ten nadeele van O. te Leiden een flin ke hoeveelheid steenkool weggenomen. Het gewone excuus was weer de kou. De Officier wilde voor ditmaal volstaan met het eischen van een geldboete, waaruit men echter niet moet concludeeren, dat het geldboeten 'zullen blijven. Als het de vol gende winter weer zoo koud is en er wordt weer steenkool of andere brandstoffen ge stolen, dan wordt het zeker gevangenis straf. De eisch werd thans een geldboete van 50 subs. 50 dagen tegen elk. Uit spraak tegen elk 20 subs. 10 dagen. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een geronde, opgewekte vrouw. Mevrouw P. H. te B. schrijft, dd. l-5-'40: „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb gelezen, want ik leed aan ontzet tende zenuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. De ben nu weer een gezonde, opgewekte vrouw," Bij rheumatiek. Ischias, spit, verkoudheid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origmeele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentuur, Nassaukade 373, Amsterdam. 90-814 beschermt het tandglazuur SPORT WATERPOLO Amsterdam—Rest van Nederland. Na afloop van de wedstrijden om de zwem- kampioenschappen van Nederland, welke op 16 Augustus te Amsterdam zullen wor den gehouden, zal een waterpolo wedstrijd worden gespeeld tussdhen het Amster- damsch zevental en de „Rest van Neder land1". Het Nederlandsche zevental is als volgt door de waterpolocoowmissie van den N.Z. R.B. samengesteld: J. Vlothuizen (Zian) doel; C. Brasem (Zian) A. van Overhagen (U.Z.C.) en R. den Hamer (H.Z. en P.C.) achter; F. Ruimschotel (H.Z. en P.C.) F. de Geest (HPC) en D. Ruimschotel (HZ en PC). Voor. Reserve P. Swier (V.Z.V.). R.Z.C. 2L.Z.C. 2 (21). Gisteren avond werd voor de zomercompetitie ge speeld de wedstrijd R.Z.C. 2L.Z.C. 2 in het Sportf.-bad te Rotterdam. Beide ploegen telden 6 spelers. Het begin was voor de Rot- terdammers, doch hun aanvallen werden door de Leidsche verdediging goed afge slagen, totdat hun mid-voor keeper Kanbier wist te verrassen (10). L.Z.C. raakte nu beter ingespeeld, en, toen W. Verberg een vrije worp moest nemen, plaatste hij naai den vrijliggenden W. Parmentier, die met een onhoudbaar schot de partijen op gelij ken voet bracht (11). Tot de rust wogen beide partijen goed tegen elkaar op en werd er niet meer gedoelpunt. Na de rust werden beide doelen onder vuur genomen, waarbij Kanbier bijzonder goed op dreef was, tot dat tenslotte een schot van R.Z.C. mid-voor hem te machtig was. De kans van den dag voor R.Z.C. om den gelijkmaker te scoren ging verloren, toen één der L.Z.C.'ers op 5 Meter van het doel eefl vrije worp direct op doel mocht nemen en dit niet begreep. Verder werd er niet gedoelpunt en zoo kwam het einde met een 21 nederlaag voor de Leidsche club. Scheidsrechter van Senus leidde correct. SCHAKEN Om het kampioenschap van Oegstgeest. Gisteren werd voor het persoonlijk schaakkampioenschap van Oegstgeest on der groote belangstelling de 2de ronde ge speeld. Het werd een ronde van verrassin gen. A. M. J. Modderman overzag tegen Groeneveld in-een gewonnen stelling met een paard meen een matstelling wat hem 'n punt kostte. Ph. A. J. de Bruin kwam tegen Spek de kwalitiet en een pion ach ter en had moeten verliezen, door sterk spel wist hij een paard te winnen en in de afgebroken stelling kan winst hem niet meer ontgaan. C. v. d. Graaf won na en kele zetten de dame van C. J. Hakerhul- de'r, die toen opgaf. A. G. de Kier maakte in het eindspel met de kwaliteit meer in een gewonnen stelling een blunder wat hem een toren en de partij kostte. Donderdag a.s. 19.30 uur precies wordt in Huize 'Wijnstok de 3de ronde gespeeld. Schaaktournooi te Leeuwarden. In de vijfde ronde speelde Cortlever tegen van. Sdheltinga: 1/21/2„ Onregelmatige ope ning, welke door Cortlever niet sterk werd gespeeld. Van Scheltinga kwam beter te staan, kon de kwaliteit winnen, maar liet dit na. Het gevolg was, dat, na ruil, Remi sehaven werd bereikt. Van der Hoek tegen Kramer: 10 Ko ning-Indisch. Kramer kwam gedrukt te staan, zette bovendien zwak voort en kon niets doen tegen een aanval op den ko ningsvleugel, welke de winst afdwong. De partij drs. Stumpers tegen de Groot, werd, na een interessant gevecht, ontstaan uit een Grunfeld-Indische verdediging, af gebroken in een moeilijk te beoordeelen stelling. Dr. Mulde.r tegen ir. van Steenis: 10. half-Inddsch. Van Steenis won aanvanke lijk een pion, doch een combinatie nivel leerde dit verlies van Mulder niet alleen, dooh hij hield een fraaien aanval over, die op den 34ste zet met imat eindigde. Stand na de vijfde rond. 1 en 2 Cortle ver en van Scheltinga met 4 punten, 3. v. d. Hoek met 3 punten, 4 en 5 de Groot en drs. Stumpers ieder 2 punten, en een afge- RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM L 415.5 M. 6,45 Gram. en ochtendgymn. 7.00 en 8.00: Nieuws 8.15 Brandende kwesties 8.30 Vroolijke Ochtendklanken 9.15 Voor de huis vrouw 9.30 Populaire orkestmuziek 10.00 Ernstige muziek 11.00 Voor zieke kinderen 11.20 Piano ^12.00 Ensemble Rentmeester 12.40 Almanak 12.45 B.N.Q.: Nieuws 13.00 Frans Wouters en zijn orkest 14.00 Voor de vacantiegan- gers, causerie 14.20 Muziek en vroolijk- heid 15.45 Operafragm. 16.00 Bijbel lezing 16.30 Gemengd koor „Zingende Dietschers" 16.55 Klarinetten en fagot 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Orgelspel 18.00 De NSB antwoordt 18.15 Marsch muziek 18.30 Indische liedjes 18.45 B.N.O.: Nieuws 19.05 Liedje van verlan gen 19.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest 20.15 Filmpraatje 2Q.30 Inter provinciaal programma 21.45 B.N.O. Nieuws 22.00 Heinz Munsonius en zijn orkest Vanaf 22.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 22.15 Gram. 23.1524.00 Fantastische melodietjes. HILVERSUM n, 301.5 M. 6*45—8.15 Zie Hilversum I -8.15 Beroemde piano composities 8.45 Mozartprogratnma 9.35 Solokwartet, koor Ned. Bachvereeni- ging en Omroeporkest 10.00 Morgenwij ding 10.15 1 Berlijnsch Phil harmonisch orkest .10.30 Lichte muziek 12.00 Hobo en piano 12.45 B.N.O.Nieuws 13.00 Tuinbouwreportage 13.15 Gram. 13.40 Wij kijken de natuur in! 14.00 Haarlem- sche Orkestvereeniging 15.30 Xijdschrif- tenschouw 15.45 Ens. Will Kok 16.30 In en om de bijenstal 16.45 Rudi Schuric- ke 17.00 Voor de binnenschippers 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Omroepor kest 18.15 Het kwartier van den arbeid 18.30 Amusementsorkest (Om 19.00 groe ten aan Nederlandsche zeelieden) 19.30 B.N.O.: Nieuws,19.40 B.N.O.: Groningsch praatje 19.50 Spieeel v. d. dag 20.00 Viool en piano 20.20 Cello en piano 20.50 Zangvoordracht 21.00 Als ik 't voor 't zeggen had 21.15 Orgelconcert 21.45 B.N.O.: Nieuws en Mil. overzicht 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hil versum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.00^-24.00 Duitsch programma. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942 BETEEKENT: 1 PRIJS OP 3 LOTEN! WILT U IETS WETEN? Vraag: Wanneer is de Haarlemsche ka thedraal te bezichtigen? Antwoord: Den geheelen dag. Aan melden' aan de pastorie. Entrée per persoon 25 ets. Gezelschappen 15 ets per persoon. Vraag: De weg van Roelof arendsveen naar Engelen en langs een andere weg terug? Antwoord: R'veen, Woubrugge, Al phen, Gouda, Bergambacht, Grootammers, Giesen, Oudkerk, Gorinchem, Woudrichem, Nederhemert, Ammerzoden (pont over de Maas) Engelen." Terug over Hedel, Zalt- bommel, Utrecht. 95 K.M. Vraag: De weg naar Alfen (N.-Br.) en. vandaar naar Geléen. Antwoord: Indien u pnze raad ge volgd had, zoudt u mooi terecht gekomen zijn! Hier volgt de verbeterde opgave: Leidschendam, Rotterdam, Dordrecht, Bre da, Bavel, Gilze, Alfen (94 K.M.). Iets kor ter is te rijden: Breda, Ulvenhout, Chaamp in Chaam vragen naar het fietspad naar Alfen. Voortzetting reis: Alfen, Tilburg, Eindhoven, Weert, Grathem, Wessum, Maasbracht, Sittard, Geleen. 121 K.M. Vraag: Over vacantiehuizen of pen sion-boerderijen voor 2 kath. jongedames in Brabant. Antwoord: Tot onzen spijt kunnen we u aah zulke adressen niet helpen. broken partij. 6. Dr. Mulder 1 1/2, 7.' ir. van Steenis met 1 punt en 8 Kramer 1/2 p. Nader meldt men: De afgebroken par tij in de vijfde ronde der voor wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, wefcke te Leeuwarden worden gehouden, tu^chen Stumpers en de Groot, eindigde BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Arnoldus Johannes Corne lls Maria, zn. van A. C. Bisschop en C. J. Eldering. Herma Johanna, dr. van H. R. B. Jonkers en C. G. Haas. Petronella Maria Cornelia, dr. van P. L. van der Zwet en C. J. van der Hoorn. Paulus zn. van J. Dulbhelaar en M. J. Langezaal. Ondertrouwd: B. Ouwerkerk jm. 25 jaar en H. van der Voorde jd. 23 jaar. W. Lodider jm. 26 jaar en M. Ondunk jd. 24 jaar. B. G. Dool jm. 24 jaar en M. Cornet jd. 24 jaar. G e t r o u w d: H. de Nie jim. en A. M. Leppink jd. Overleden: H. Compier, im., 57 jaar. STADSNIEUWS GOUDEN ZAKEN JUBILEUM. Morgen zal de bekende slagerij van den heer Th. M. W. Bergers, Mare 12, vijftig jaar bestaan, Vijftig jaar geleden begon de heer Th. Bergers deze zaak in hetzelfde pand, waarin zij nu nog is gevestigd. Later kwamen zijn twee zoons eveneens in de zaak, van. wie er een nu zelfstandig een zaak drijft en de ander met zijn vader de oude zaak op den ouden, degelijken voet voortzet. Dit gouden jubileum zal wegens de tijdsomstandigheden niet feestelijk wor den herdacht, maar ongetwijfeld zullen de zeer talrijke realities, welke de Bergers zich in die vijftig jaren heeft weten te ver werven, zich niet onbetuigd: laten en hun waardeerirag en medeleven doen blijken. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onze stad huisvest wederom een gouden echtpaar. Ditmaal valt dat voorrecht te ■beurt aan onze stadigenooten P. C. de Horn en m evr. Adriana Kulk, wonende Bankastraat 12 alhier. De bruidegom heeft tot zijn 72ste levensjaar het zeer zware beroep van vuurwerker uitgeoefend bij verschillende smidspatroons hier ter stede, de laatste jaren op de soheepswerf van de gebroeders Boot. Het huwelijk werd geze gend met de geboorte van 8 kinderen die allen nog in leven zijn. Voorts telt de fa milie 18 -kleinkinderen. Bruidegom en bruid zijn respectievelijk 81 en 71 jaar en mogen beiden zich nog in een zeer goede gezondheid verheugen. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE N.S. Donderdag 13 Augustus a.s. herdenkt de heer H. Brouwer, adjunct-commies bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, dien dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. TARIEFSVERHOOGING OP DE LIJNEN DER N.Z.H.TJVLS De directie van de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij deelt ons me de, dat als gevolg van de haar opgelegde beperking in het verbruik van electrische stroom, het noodzakelijk is maatregelen te treffen tot beperking van het steeds toe nemend vervoer. Niet alleen in het belang van hen, die uit hoofde van hun beroep van de trams gebruik maken, dooh ook ten behoev,e van vacantiereizigers, moest er iets gedaan worden tegen die voortduren de toename van vervoer. Tenslotte zijn er grenzen, welke met het oog op de veiligheid van, het verkeer niet overschreden moigen worden. Vooral het vervoer over de langere af standen veroorzaakt moeilijkheden, welke langzamerhand onhoudbaar zijn geworden, en daarom is besloten tot een tariefsver- hooging van enkelerits- en retourbiljetten, voor die langere afstanden en het beper ken van de afgifte van dagabonnementen op werkdagen. Hierdoor hoopt de directie het beoogde doel te zullen bereiken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 9133. A. A. Verhoog Zonen. Leiden, Haarlemmerstraat 29. Kantoorboekhandel, luxe papierhandel. De bepalingen ten aanzien van de rechten van derden zijn gewijzigd. 8023. N.V. Manufacturenhandel „Neder land" vJh. E. Tissing. Liss^, Kanaalstraat 33 De N.V. is met ingang van 29 Juli 1942 in liquidatie getreden. Liq.: R. Hilbrands, Oegstgeest. Pltv. liq.: H. de Haas van Dorsser, Lisse. Donderdag 13 Augustus a.s. herdenkt de heer H. Brouwer, adjunct-commies bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. Geslaaigd is voor het examen Engelsch M.O.A., mej. C. C. Veenenbos. Voor het Associatie-examen Engelsche Handelscorrespondentie slaagde mej. R. van Luyken, leerlinge van mevr. Nell Ka- FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 67) „Zoo en wie neemt het instituut dan over?" Marga hangt nu eenmaal met hart en ziel aan het bedrijf, dat zij toch althans voor een deel heeft helpen opbouwen. „Wie komt daarvoor in aanmerking? Gabi soms?" „Gabi!" Mevrouw Soheele maakt een af werende beweging. „Ach ja, daar weet je natuurlijk nog niets van. Gabi is den laat- sten tijd steeds zonderlinger geworden. Een paar weken geleden is het al begon nen; ze werd steeds onuitstaanbaarder, nerveuzer en nog slordiger in haar werk dan ze vroeger reeds was. Ten slotte bleef ze eenvoudig weg en stuurde een attest, dat ze rust moest nemen in verband met een „zenuwoverspanning". Zij heeft voorloopig ontslag genomen en Eva heeft een kaart van haar gekregen, een kaart uit Capr waarop ze meedeelde, dat het haar uitsti kend ging en dat ze zich kostelijk amu seerde. Die zal wel niet- meer terugko-. Enfin, ik gun het haar. Maar Me vrouw Scheele krijgt plotseling een schit terend idéé „hoe staat het met jou? Na tuurlijk, dat is toch het ei van Columbus! Jij moest het instituut overnemen, Mar ga! Een betere zou ik er niet voor kunnen vinden!" Nu is het aan Marga om te bloozen. „Ik heb helaas ook een onoverkomelijk be zwaar", zegt ze met een vergenoegd lachje. En mevrouw dr. Scheele begrijpt het on middellijk. „Margakind!" Deze omhelzing wordt nog onstuimiger dan de eerste. „Di rect, toen ik je zag, dacht ik mij mezelf: die Marga is totaal veranderd! Die ziet er zoo stralend uit! Daar moet iets mee aan de hand zijn! Mijn hemel, wat vind ik dat heerlijk! En je ziet er werkelijk heel an ders uit je bent slanker geworden en dien afschuwelnijken bril héb je gelukkig ook thuis gelaten, maar je ziet er uit hoe zal ik zeggen nou, eenvoudig als een stralend, overgelukkig bruidje!" Er volgt nog een uitvoerig zeer vrouwe lijk en zeer persoonlijk gesprek en pas, wanneer Marga op het punt staat afscheid të nemen, schiet mevrouw Scheele eens klaps te binnen, dat er intusschen nog een iakje voor Marga is gekomen, een pakje uit Copenhagen. Ze heeft het voor Marga, wier adres haar niet bekend was, zoolang in be waring genomen. Waar kan het nu toch uit hangen? Tot haar eigen verrassing vindt mevrouw Scheele het pakje. Het is inderdaad uit Ko penhagen afkomstig en allereerst komt een brief van Tora Carlsberg te voor schijn en vervolgens éen taschje. Het taschje, dat Marga verloren heeft. Met een impulsief gebaar tast Marga naar het smalle vakje aan den buitenkant, waar ze het recept heeft bewaard. Het vak is leeg. Het recept is dus werkelijk gestolen. Én Tora schrijft, dat ze na herhaalde informa ties bij de politie, toch eindelijk weer in het bezit is gekomen van Marga's taschje en dat het haar genoegen doet het nu te kunnen terugsturen. Overigens maken zij het allen goed. Hartelijke groeten. Marga schudt haar hoofd en laat me vrouw Scheele het taschje zien. Wat kan er nu toch met dat recept gebeurd zijn? Ach hemel, ja, mevrouw Scheele slaat zich voor het voorhoofd, ze is toch verschrikke lijk vergeetachtjg. Ze is intusschen een paar dagen in Kopenhagen geweest, waar ze ook nog even heel zakelijk en vriend schappelijk met de Ejeströms heeft ge sproken. De heeren stonden eenvoudig paf. Ze hadden er geen idee van gehad, dat dat recept eigenlijk niet meer of minder dan het eigendom van mevrouw Scheele was. Het was hun door een hun onbekenden chemiker aangeboden en zij waren volko men te goeder trouw geweest. De mogelijk heid bestonji dus, dat die onbekende de vinder van het taschje was, hoewel het even goed zou kunnen, dat hij slechts als tusschenpersoon was opgetreden, tylaar hoe het ook zij, dat is nu van geen belang meer. Alles is Goddank weer heelemaal in orde gekomen. „En het instituut?" Marga heeft nu een maal haar hart aan de zaak verpand en wenschte ook op dit punt te worden gerust gesteld. ,,Dat zal ik dan wel moeten verkoopen", zegt mevrouw Scheele en Marga voelt zich bijna droevig gestemd door het gemak, waarmee mevrouw Scheele bereid schijnt dit, haar bloedeigen kind op te geven De zilvergrijze beklimt in een eleganten boog den steilen pas en stopt boven op den top. In de stralende, zuidelijke lentezon ligt heel in de diepte een 'bijna brütaal blauw meer en midden daarin een klein eiland mét cypressen en rood-witte poppen huisjes. „Hé ja, hier is 't mooi!" zegt Marga, uit den grond van haar hart. „Ja, dat is werkelijk mooi; hier blijven we een poosje, niet?" Herbert Prins stuurt de zilvergrijze voorzichtig door de steile bochten. „Dat is waar ook", verbreekt Marga even later het zwijgen, „vandaag zullen ze thuis onze kaart wel ontvangen hebben". Stellig, ja, vanmorgen waarschijnlijk al. Gehuwd: Herbert Prins en mevrouw Marga Prins, geboren Faust. Kom hier, jij geboren Faust!" Het staat bijna gelijk met zelfmoord, maar Herbert Prins kust haar toch, al sturende, midden op haar mond; „Wat zullen ze er wel van' zeggen?" vraagt Marga peinzend. „Ik geloof, dat we toclj beter een brief hadden kunnen schrij ven". En ze denkt onwillekeurig aan Lutz. „Onzin", zegt Herbert Prins lachend, „al le ap- en dependenties van onze verloving en huwelijk heeft Hetty al anderhalf jaar geleden genoten. En nu zal je brave schoon zuster waarschijnlijk maar één ding doen: ze springt natuurlijk ui,t haar vel en dan steunt ze: wat zullen de menschen daar wel van zeggen?" Nou, wat denk jij, dat de menschen zullen zeggen?" „Twee zulke uilskuikens dat kan toch onmogelijk goed gaan! Pas op, Herbert, daar staat een geit!" Met een paar oogen, zoo geel als barn steen, kijkt de geit van haar bescheiden plaatsje op den berm verbaasd de stof wolk na, die de zilvergrijze achter laat. Dan tilt ze voorzichtig haar achterpoot op en krabt zioh bedenkelijk den kop. EINDE.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2