BLEIJS LOTION MALWÏDA 31 WANOGEOIERTEBESTRUOING WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1942 Red. Buitenland i Mr. H. Gelse. Lelden i Red. Stad ca Sporti M. Zonderop. Lelden; Red. Omgevdogi L. Rooien. Lelden; Red. Letteren en Kunsti Fr. Schneiders. Lelden I verantwoorde» lijk voor de ad verten tl in i B. Bonnet. Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, ƒ2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post f 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere ƒ0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 9.25 uur Woensdagavond. Zon op 6.04 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 5 Aug.: De maan komt Woensdagnacht om 1.05 uur op en gaat Woensdagnamiddag om 4.06 uur onder. 6 Aug.: De maan komt Donderdagnacht om 1.36 uur op en gaat Donderdagnamid dag om 5.05 uur onder. 7 Aug.: De maan komt Vrijdagnacht om 2.12 op en gaat Vrijdagavond om 6 uur on der. 8 Augustus: De maan komt Zaterdag nacht 2.53 uur op en gaat Zaterdagavond onder om 18.50 uur onder. 9 Aug.: De maan komt Zondagnacht om 3.40 op en gaat Zondagavond om 7.35 on der. 10 Aug.: De maan komt Maandagmor gen om 4.34 uur op en gaat Maandagavond om 8.13 uur onder. 11 Aug.: De maan komt Dinsdagmorgen om 5.33 op en gaat Dinsdagavond om *8.47 uur onder. (Nieuwe maan). Zweminr.: „De Zijl". 20 gr. C. J' Uitslag rijwielenbanden- prijsvraag Men zal zich herinneren, dat eeriigen tijd geleden een prijsvraag is uitgeschreven door het Centraal Instituut voor de Indu strialisatie, waarbij gevraagd werd een rij wielband te construeeren, die den normalen rubberband zou kunnen vervangen. De0be- langstelling voor deze prijsvraag is buiten gewoon groot gebleken. Er is door alle in zenders naar gestreefd de moeilijkheden, welke zich door het gebrek aan normale rijwielbanden voordoen, op de best denk bare wijze te overwinnen. De taak van de jury is niet eenvoudig geweest. Haar beslissing, die wij hieronder laten volgen, zal bovendien gevolgd moeten worden door een onderzoek of de noodige grondstoffen ter beschikking kunnen wor den gesteld voor de vervaardiging van de voor de practijk geschikt geachte vervan gingsbanden. Het is geenszins zeker, dat dit op beteekenende schaal mogelijk is. Tot optimisme ten aanzien daarvan bestaat allerminst aanleiding. Zelfs indien de mate- rialenpositie de vervaardiging van vervan gingsbanden op eenjgszins groote schaal zou toestaan, zullen deze banden toch nog distributiegoed moeten blijven. Het publiek zal ze dus niet vrij kunnen koopen. Men kan, wanneer tot fabricage wordt overge gaan, slechts hopen, dat de kansen op een toewijzing van een band iets grooter wor den, en dat wellicht ook dengenen, die thans niet voor een toewijzing in aanmer king komen, een vervangingsband in uit zicht kan 'worden gesteld. Voorts is het duidelijk, dat bij vervaardiging op groote schaal zich nog onverwachte moeilijkheden kunnen voordoen. Daarom dienen eerst nog de fabricage-methoden te worden bestu deerd, terwijl verder eventueel machines en machine-onderdeelen voor die fabricage moeten worden aangeschaft. De uitslag. De jury is van oordeel, dat de inzending onder het motto „Libra" onder de huidige omstandigheden de beste kansen biedt op een bruikbare en uitvoerbare oplossing van het vraagstuk van den vervangenden rij wielband. Gebleken is echter, dat deze in zending buiten mededinging heeft plaats gehad; zoodat aan den inzender geen eerste prijs kan worden toegekend. De inzendingen onder de motto's „Gertro"' en „Flexifix" hebben bij proef nemingen aanvankelijk gebreken vertoond, welke de toepassing in ongewijzigden vorm onmogelijk maakten. Na wijziging in con structie of materialen zijn echter construc ties té voorschijn gekomen, dié goed bruik baar zijn of bruikbaar kunnen worden. Op grond hiervan heeft de jury besloten de prijsverdeeling te wijzigen en in plaats van een eersten en tweeden prijs, twee hoofdprijzen van gelijke waarde toe te ken nen ten bedrage van 100.en wel aan de inzenders onder de motto's „Gertro" en „Flexifix". Voorts zijn in plaats van vijf prijzen van 50.zeven prijzen van f 50.toegekend FEUILLETON Roman van Else YVernecke. (Nadruk verboden). 65) Herbert Prins dróóg zeer omstandig zijn handen aan een grooten, groven handdoek en loopt daarbij langzaam op Marga toe. Hij kijkt haar niet aan. „Ik vrees, dat een ze kere jongedame me nu misschien zal aan vliegen" zegt hij kalm, „maar dat kan me niet schelen. Ik heb dien rommel daar al leen maar gebrouwen en jij hebt daarin zelf misschien nog een grooter aandeel ge hadopdat je het naar mevrouw Scheele zult kunnen brengen en die dwaze geschie denis met die lotion dinges van der Schee- Ie en die broeders in Kopenhagen eindelijk eens uit de wereld zal worden geholpen." Hij heeft haar slechts een seconde lang aangezien 'het was een ietwat verlegen, maar innig goede en bijna teedere blik maar dan wendt hij zich weer haastig af. „Nu hebben we nog een of anderen vetpot noodig om dat smeerseltje in te doen. Hier DE BOER, DE PRODUCTIE EN DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. In aansluiting op de rede van den direc- teuwgeneraal van den Landbouw over de resultaten van de voor de voedselvoorzie ning gevoerde actie, over het scheuren van grasland, den kooLzaadverbouw, enz. wel ke toespraak op 21 en 28 Juli j.l. voor de radio is gehouden, heeft gisteravond een uitzending plaats gehad over de organisa tie, de taak en de werkwijze van de direc tie van den landbouw. In deze belangwek kende uitzending, die onderbroken werd door korte reportages oven enkele instel lingen van de directie van den landbouw, zooals de proefvelden van het instituut voor plantenveredeling en de fruitteeltscholen. werden behandeld de bevordering van de productie en de voorlichting van de boe ren. De directie van den landbouw, die als landbouwafdeeling van het departement van Landbouw en Visscherij ondèr leiding staat van den directeur-generaal van den Landbouw, heeft een groot aantal consulen ten tot haar beschikking, die haar bij de uitvoering van haar taak ter zijde staan. Er zijn landbouwconsulenten voor het geven van vorlichting op het gebied van akker en weidebouw, tuinbouwconsulenten, vee teeltconsulenten, zuivelconsulenten, cul tuurconsulenten en inspecteurs van den veeartsenij kundigen dienst. Aan het hoofd van iedere groep consulenten staat een inspecteur, aan het hoofd van den vee- artsenijkundigen dienst een directeur. Deze kunnen het geheele terrein der werkzaam heden overzien en geven onder de alge- meene leiding van den directeur-generaal op hun beurt leiding aan de voorlichting door de genoemde ambtenaren. Het onderwijs. Elke afdeeling heeft een bepaalde taak. De inspecteur van het landbouwonderwijs bemoeit zich zoowel met het hooger als met het middelbaar en lager landbouwonderwijs en met de cursussen. Er is een landbouw- hoogeschool te Wageningen, een middelba re landbouwschool te 'Groningen en Dor drecht, een middelbare koloniale land bouwschool te Deventer en een Rijkszui- velschool te Bolsward. Er zijn in ons land ongeveer dertig landbouwwinterscholen en 80 lagere landbouwscholen, ongeveer 600 algemeene landbouwcursussen en bijna 900 cursussen over bijzondere onderwerpen. De belangrijkste groep vormen de ruim 400 cursussen voor melkers en melksters. Voorts bestaat het plan het aantal land bouwscholen uit te breiden. Onder de af deeling tuinbouw en tuinbouwonderwijs ressorteeren een groot aantal tuinbouw scholen, 250 algemeene tuinbouwcursussen, alsmede 250 cursussen over speciale on derwerpen! Gratis voorlichting. De directie van den landbouw bepaalt zich niet alleen tot het onderwijs. Iedere boer en tuinder, die er om vraagt, krijgt gratis voorlichting van de consulenten en hun assistenten. Deze ambtenaren zijn rechtstreeks betrokken bij het wetenschap pelijk onderzoek, waarvan de resultaten door hen getoetst worden aan de practijk op de proefboerderijen of proeftuinen en later op de proefvelden,, die bij de boeren en tuinders worden aangelegd. De aldus steeds opnieuw vergaarde kennis deelen zij mee aan de boeren en tuinders, zoowel door middel van het onderwijs als door de voor lichting. Daarbij verrichten de consulen ten vele andere werkzaamheden. De rijks- zuivelconsulenten onderhouden b.v. het contact met de boter-, kaas- en melkproduc tencontroles tations en bedrijven, die daar bij zijn aangesloten. De Rijkszuivelinspec- tie en het rijkszuivelstation oefenen het toezicht op de genoemde controlestations aan inzenders, wier gedachten uitmuntten door originaliteit, doch onder de huidige omstandigheden niet voor verwezenlijking vatbaar waren. Het zijn de inzenders onder de motto's Bloemendaal, Zwartsluis, Apel doorn, Ressort, Stark, Veerrond,en Kurve- nas. Tenslotte besloot de jury een troostprijs van 50.toe te kennen aan den inzender onder het motto „Ook voor na den oorlog", op grond van de buitengewoon goede uiter lijke verzorging van diens inzending. De banden. De Libra-band bestaat uit een dun band- stalen met thiokol bekleed loopvlak, dat ondersteund wordt door een aantal houten blokjes, waaronder zich spiraalveeren be-_ vinden, die in de velg bevestigd zijn. Uit proefnemingen is gebleken, dat deze band zeer goed berijdbaar is. De Gertro-band heeft een houten loopvlak, ondersteund door een groot aantal schuingeplaatste, veerende houten lamellen, die in de velg zijn bevestigd. Ook op deze constructie is octrooi aangevraagd..De eerste hiermee ge nomen proefnemingen brachten teleurstel ling, doch na het aanbrengen van een loop vlak heeft de band bij latere proeven vol daan. De Flexifix-band bestaat uit een hou ten hoepel, waarin de velg van het wiel veerend is opgehangen. Op deze constructie is eveneens octrooi aangevraagd. Er zijn verschillende uitvoeringen van veeren en loop vlakken beproefd, waarvan drie uit voeringen geslaagd mogen heeten. heb je zoo'u urn; denk je, dat je het daar mee voorloopig kunt doen? En neem nu alsjeblieft dien rommel, hier, kom pak nou aan!" Herbert Prins draait zich op zijn hak ken om en even later hoort men hem in een aangrenzend vertrek tamelijk hard fluiten. Marga staart besluiteloos naar het grijs blauw boterpotje in haar hand. Het is wer kelijk een opvallend leelijke pot, die bo vendien nog een grooten barst vertoont, maar het.meisje Marga ziet niets van dit alles. Haar gedachten wijlen elders en noe- wel haar blik onafgebroken op de door zichtige pot gericht is, beleeft lze opnieuw een scène, die vast in haar herinenring verankerd ligt. Ze ziet zichzelf en Herbert Prins in de hooge, betimmerde eetkamer in het huis van haar broer zitten, geheel alleen tegen over hem tijdens een der weinige minuten van alleen zijn, die mevrouw Hetty hun ge laten heeft. En ook dit hebben zij ten slot te nog slechts te danken aan de gelukkige omstandigheid, dat de volijverige schoon zuster door den leverancier van Marga's uitzet aan de telefoon wordt geroepen. Er scheiden hen nog slechts een paar dagen ■van het tijdstip, waarop de huwelijksvol trekking zal plaats hebben en het meisje Marga, eenigszins onder den indruk van de DE LEIDSCHE COURANT 147-726 uit. De rijkszuivelinspectie zorgt tevens voor de handhaving van dé boterwet. Het zuivelkwaliteitscontrolebureau (Z. K. B.) staat eveneens onder rjjkstoezicht en be vordert in samenwerking met de boter- controle stations de bereiding van prima boter. Veeteelt. De rijksveeteeltconsiilenten geven op hun gebied de noodige voorlichting door het houden van voordrachten, het geven van onderwijs en rechtstreeksche voorlich ting aan de boeren." Tot de afdeeling van den inspecteur van hetveeteeltwezen be hoort verder de rijksvoorlichtingsdienst voor pluimveeteelt, welke afdeeling even eens veel aandacht schenkt aan de konij nen. Daar de konijnenhouderij juist tegen woordig sterk is toegenomen, acht de direc tie van den landbouw het gewenscht de voorlichting op dit, gebied uit te breiden. Landbouw. De inspecteur van den landbouw is be last met speciale maatregelen tot opvoe ring van de productie van akker- en wei debouw. De directie van den landbouw zorgt verder voor het voorkomen van ziek ten van plant en dier. Daarvoor bestaat de veeartsenijkundige dienst, die het staats toezicht op de gezondheid van den veesta pel uitoefent en besmettelijke ziekten be strijdt. Voorts is er een plantenziektenkun- dige dienst, die de cultuurgewassen tegen ziekten, insectenbeschadigingen, enz. helpt beschermen. De cultuurtechnische dienst (te Utrecht) streeft naar een beter gebruik van den Ne- derlandschen bodem en tracht dit doel te bereiken met behulp van zijn cultuurconsu lenten, door ruilverkaveling, verbetering van de waterloozing, grondverbetering en ontginningen. Deze radio-uitzendingen, welke begrijpe lijkerwijs slechts een vluchtig overzicht van de werkzaamheden van de directie van deft landbouw geeft, zullen door meer uit zendingen worden gevolgd. Kweekelingen met acte.. Zooals mén weet, zal met 1 Jan. 1943 het instituut van kweekelingen met acte gelukkig! wettelijk zijn afgeschaft. De burgemeester van Utrecht heeft besloten, reeds met in gang van 24 Augustus zoo veel mogelijk de bezoldigde kweekelingen met akte, werk zaam aan de openbare lagere scholen te Utrecht te vervangen door onderwijzers, wier jaarwedden en wedden voor rekening 'van de gemeente komen. JZituAgie. DONDERDAG 6 Aug. Feestdag van de Gedaanteverandering des Heeren op den berg Thabor. Mis: Uluxenult. Gloria. 2e ge bed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Xystus en Gezellen, Martelaren: Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. emotie dezer opwindende bruidsdagen, weet niets beters te doen dan hem een ge wetensvraag voor te leggen: „Waarom trouw je me eigenlijk. Her- bert?" En toen de aldus toegesproken jonge man haar daarop zwijgend en stomverbaasd aanstaarde, was ze aldus voortgegaan: „Ik zal je zeggen, waarom. Omdat die heele geschiedenis hier je eenvoudig overvallen heeft, omdat je, als man van eer, denkt nu niet meer te lainnen retireeren. En ten slotte tenslotte ben ik ook nog niet zoo'n slechte partij Herbert Prins had langzaam gezegd: „Jij denkt dus, dat ik je om je geld trouw?" Marga had daarop het hoofd in den nek geworpen, het onstuimige kloppen van haar hart en den wurgenden angst, dien zij plotseling in zich voelde opstijgen, ten spijt „Ja!" zei ze koppig. En Herbert Prins, niet minder gei"ri- teerd dan zij door deze geheele dwaze scè ne, waarvoor eigenlijk niet de minste aan leiding bestond, had haar plotseling toe geschreeuwd: „Ja, ja, ja, verduiveld nog aan toe, natuurlijk trouw ik je alleen om je geld!" Zoo nadrukkelijk en vol eerlijke veront waardiging was dat er uit gekomen, dat zelfs een doove had kunnen hooren, dat hij GEMENGDE BERICHTEN Musicus stapte uit raam in plaats van in bed. Na een dag 'hard werken kan men als een blok in bed vallen, zonder veet aan dacht aan zijn omgeving te besteden, d'at zal ieder wel eens ervaren hebben, maar zoo ver als de Rotterdamsohe musicus waarvan de „Tijd1" vertelt, hebben toch niet velen het gebracht. De man was na een vermoeienden dag met zijn vrouw thuis gekomen en had zich in het donker ter ruste wilde begeven. Inplaats van in bed was hij toen uit het raam gestapt. Zijn vrouw hadi niets gemerkt, aldus het blad, en was rustig gaan slapen. De buren ech ter waren in het holst van den nacht, om streeks twee uur, opgeschrikt door een hevig gekreun en gesteun en waarschuw den de politie. De musicus had wonden aan zijn knieën en bleek niet in staat te loopen. Landbouwersschuur afgebrand. Maan dagmiddag te ongeveer half vijf brak door bliksemslag brand uit in de landbouwers- schuur van H. van der Boom te Berlicum. De brandweer was spoedig ter plaatse en hield een tweede schuur, die op enkele meters afstand was gelegen, nat. Ook be stond er gevaar, dat de landbouwerswo ning vlam zou vatten. Inmiddels werd de brandweer uit Den Bosch gealarmeerd, daar de brand een flinken omvang zou kunnen aannemen. Deze was spoedig met twee brandwagens ter plaatse. De land bouwersschuur ging geheel in vlammen op. Door het krachtdadig optreden der brand weer kon de andere schuur met het woon huis behouden blijven. Verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. Geraffineerde oplichters bestelen bejaard echtpaar. Zaterdagavond belde een man aan bij een bejaard echtpaar, wonende in de Retiefstraat te 's-Gravenhage. Hij vroeg of meneer thuis was en zeide de groeten te komen brengen van Jaap. Mevrouw be greep er niets van en verzocht hem om 11 uur terug te komen als haar echtgenoot thuis was. Zooals gevraagd geschiedde, de man kwam om elf uur terug, werd nu te woord gestaan door den echtgenoot, maar ook deze bleek geen Jaap te kennen. Al pratend in de gang bood de man zoo langs zijn neus weg thee te koop aan, en toen hierop niet werd ingegaan, vroeg hij het echtpaar geld. Hij had niets bij zich en moest nog onderdak zoeken. Inmiddels werd er weer gebeld. Voor de deur stonden twee mannen, die zich uitgaven voor re chercheurs van de politie, mededeelden den theeverkooper den heelen dag gevolgd te zijn en hem met een pakje het perceel te hebben zierr binnengaan. Zij wenschten thans huiszoeking te doen en zetten hun verhaal kracht bij door daaraan een bedrei ging toe te voegen. Het echtpaar zwichtte en men verstrekte hun de sleutels van la- den en kasten. De mannen stelden hierop I een onderzoek in, haalden alles overhoop en legden beslag op een tasch, inhoudende 4300 gulden, welke zij in een kast aantrof fen, twee gouden horloges, een Zeeuwsche gouden broche, eenige gouden medailles en twee lappen stof. Toen de vrouw hier tegen protesteerde, werd hctar aangezegd haar mond te houden. Zoa-niet, dan waren de heeren volgens hun zeggen be voegd haar dood te schieten. Toen men ge noeg in beslag had genomen, vroeg de theeverkooper of hij nu weg kon gaan. De twee pseudo-rechercheurs weigerden dit verzoek natuurlijk in te willigen, en ge drieën verlieten zij het perceel. De oudjes zouden er wel meer van hooren Toen deze Zondag nog eens over de af faire nadachten, rees het denkbeeld dat er iets niet in den haak kon zijn. Maandag deden zij dan ook aangifte bij de politie. SPORT AfHLETIEK Osendarp verliest in München. In het Dante-stadion te München was gisteren een groot sportfeest georganiseerd, waaraan niet alleen een groot aantal der Duitsche kampioenen van dit jaar, doch ook ve}e buitenlandsche athleten, die Zondag j.l. in het Olympia-stadion te Berlijn waren ge start, deelnamen. Osendarp behoorde tot de deelnemers op de 100 en 200 meter, doch wercj op beide afstanden door den Duit- scher Mellerowicz geslagen. Mellerowicz liep op 100 meter in 10.7 sec. terwijl Osen darp tweede werd met een tijd van 10.8 sec. Op de 200 meter baan wist de Duitscher te zegevieren met den fraaien tijd van 21.4 sec. Op dezen afstand werd Osendarp twee de in 21.9 sec. ZWEMMEN De Leidsche kampioenschappen. De wedstrijden om de zwem'kamipioensdhaip- pen van Leiden ziullen dit jaar plaats vin den op Woensdag 12 Aug. des avonds 7 uur in „De Zijl". In verband met het feit, dat de wedstrijden voor politie-, spoor- en tramwegpersoneel niet gehouden zullen het tegendeel bedoeled. Vermoedelijk ahd Marga het heel goed gehoord, maar daar was nu eenmaal niets meer aan te doen. Bovendien was Hetty op dat oogenblik de kamer weer komen binnen vallen, ge agiteerd als steeds. „Ach. Herbert, ik weet van louter drukte niet meer, wat ik het eerst moet aanpakken. Zou jij zoo lief wil len zijn dit even voor me in orde te bren gen?" Maar Herbert, anders de welwillendheid in persoon, had haar ditmaal grof toege beten: „Laat me met rust!" en was daar op woedend de kamer uitgerend. En Mar ga had met een schier verbijsterende kalm te haar broer meegedeeld, dat ze van een huwelijk met dr. Herbert Prins had afge zien, vervolgens, na het gelamenteer van haar schoonzuster over zich heen te heb ben laten gaan, haar koffers gepakt en zich ernstig voorgenomen een nieuw leven te gaan beginnen. Ze had zich een schitterende levenstheo rie opgebouwd, die echter al spoedig door een onzinnig toeval omver was gewor pen. En nu staat ze dan hier met dien mal len boterpot in haar hand en dat is geen toeval. Dat is niets meer of minder dan de wil v an een man, dien zij eens heeft af gewezen, die er geen levenstheorieën op nahoudt, maar die eens gezegd heeft, dat 't 2 ONTSMETTEN VAN GEBOUWEN MET GARANTIE. 33-751 afd, Woninginspectiedienst en zuiverwerken Lelden, Lorentzkade 18, Tel. 21078 worden, wordt het programma aangevuld! met een vierkamp tusschen LZC, De Zijl, LWV en Poelmeer, voor zwemmers en zwemsters, die niet deelnemen aan de kam pioenschappen. WATERPOLO De Zijl I—LZC I (23). In de zwem inrichting „De Zijl" speelde gisterenavond: De Zijl I tegen LZC I een vriendsöhappe- lijken wedstrijd. Het eerst was LZC in den aanval, maar keeper de Boer wist het schot te keeren. Ook keeper Versluys weet verscheidene schoten te keeren. Beide doe len zyn om 'beurten in gevaar. Na goed sa menspel weet van Egmond het eerste doel punt te scoren 10. Even later maakt LZC gelijk door goed opzwemmen van van der Heijden. Na de rust is het van Egmond die er 21 van maakt. Nog tweemaal weet LZC het doel te vinden, m.l. eenmaal door Lut en eenmaal door Teegelaar. Eindstand 2—3. De Zijl H—LZC II (0—0). De Zijl II speelde tegen LZC II. Het spel ging gelijk op. Ruststand 0^-U. Eindstand 0^—0. De Zijl (adsp.)LWV? Rust 10. Ein- stand 20. WIELRENNEN Wedstrijden op Groenewoud. Gister avond zijn op Groenewoud te Nijmegen wielerwedstrijden gereden waarbij het koppel PellenaarsBoeyen in den koppel - wedstrijd over 50 km. een overwegende rol vervulde en op de overige koppels 2 ron den uitliep. In den sprint wedstrijd muntte Remkés uit, die na een onbesliste strijd te gen Meerschaërt (België) dezen in de twee de ontmoeting in een sprint óver drie ron den met banddikte sloeg in een tijd van 14.3 sec. Bij de achtervolging over 18 ron den tusschen P. Evers en Steenbakkers won Evers bij een opvallende sprint in de laatste ronde met 10 meter voorsprong, in een tijd van 5 min. 38.1 sec. De koppel- achtervolging PellenaarsBoeyen tégèn het Belgische koppel van SwelmFranken werd, nadat de strijd twee maal door ban- denpech was onderbronken, gewonnen door de Nederlanders. De klassementswedstrijd over 15 ronden was voor de Amsterdammer Bakker, die met 11 punten won en Bras- penninx en Smits, resp. tweede en derde, ieder met 3 punten achter zich liet. Kersten werd nr. 4 met 3 punten. Het slot werd ge vormd," door een interessanten koppelwed strijd óver 50 km., waarbij opnieuw het Nij- meegsche baanrecord werd gebroken. De winnaars Pellenaars en Boeyen, die twee ronden op de overige koppels uitliepen, hadden 5 punten en een tijd van 1 uur 7 min. 16.4 sec. De volgende der andere kop pels, alle op 2 ronden was als volgt 2. Bak kerBraspenninx 13 punten; 3. Van Swelm Fransen 10 punten; 4. Meerschaert Remkes 5 punten; 5. EversSteenbakkers 4 punten en 6 Houben—Smits 2 punten. Op 6 September wordt, het criterium van de Goffert. gehouden, waarvoor reeds met on geveer 82 renners onder wie de beste van ons land, is gecontracteerd. SCHAKEN De competitie le kl. v. d. Leidschen schaak bond Het protest van Alphen I tegen de beslissing over een afgebroken partij uit den wedstrijd Philidor IAlphen I is afge wezen, zoodat de uitslag een 5'y<4Yz over winning voor Philidor iS gebleven. Daaren tegen is het beroep van Philidor tegen een beslissing over een partij uit den wedstrijd Alphen IPhilidor I toegewezen. Daardoor eindige deze wedstrijd niet in een 6—4, doch in een 5^^Yi overwinning voor Alphen I. Hierdoor is een beslissingswed strijd noodig geworden op een nader te be palen datum. Schaaktournooi te Leeuwarden. De uitslagen te Leeuwarden van gisteren wa ren: ir. van Steenis tegen Kramer 10. Siciliaansche partij. Kramer speelde een variant met een dubbelpion offer. Dit leverde hem echter geen voldoende jnoge- lijkheid om te spelen. Hij stond steeds ge drukt en toen hij zich loswerkte liep hij in het matnet. dr. Mulder tegen Cortlever. Het was een Konings-Indische partij, wel ke werd afgebroken in een voor Cortlever iets betere stelling. Van Scheltinga tegen drs. Stumpers 10. Slavisch dames gam biet Aanvankelijk ging de partij gelijk op, totdat Scheltinga op eens een betere positie verkreeg. Stumpers verdedigde zich flink, doch hij kon niet verhinderen, dat deze partij in den 34sten zet door mat eindigde. Van der Hoek tegen De Groot: J-2Reti- opening. De Groot kwam goed door de ope ning heen en slaagde er geleidelijk in het initiatief te nemen, echter niet voldoende om de overwinning te forceeren. Van der Hoek dwong remise af door eeuwig schaak. leven hem meer waard was dan al het an dere. En plotseling beseft Marga Faust zon neklaar, wat er in haar mooie levensplan verkeerd was. Ze begrijpt ook al heeft ze dat dan nooit eerder willen erkennen en al is ze het daarover dan nooit met zich zelf eens geworden, dat ook voor haar het leven belangrijker was, het leven aan de zijde van dien luid f luitenden jongeman daar in het aangrenzende vertrek. Het bloed stijgt haar naar de wangen bij deze ontdekking en plotseling bekruipt haar het verlangen om weg te hollen, zoo snel haar beenen haar dragen kunnen. En reeds staat ze op het punt aan deze opwel ling gevolg te geven, als ze zich eensklaps de betraande oogen van Tora Carlsberg herinnert. „En je loopt dan weg ik weet niet waarom uit onnoozelheid, uit angst of verlegenheid dat doet er ook niet toe en degeen, dien je lief hebt, denkt dan, dat je hem niet mag en hij komt nooit, nooit meer terug Marga legt met lood in haar schoenen den ontzettend langen weg van de deur tot de aangrenzende kamer af en blijft daar ietwat hulpeloos staan. ,,Ik ik héb je nog heelemaal niet bedankta", zegt ze bijna on hoorbaar. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2