DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 3 AUGUSTUS 1942 33ste Jaargang No. 10318 ^e£clcb(^Soii^cmt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Drie slagtinnen „In het land waar de hébzucht het grootst is, waar men zondig genot tot een cultuur verheven heeft, waar een egoïs tische anenschiheid als verscheurende diénen tegenover elkander staat, in Amerika, het modernste land, met de modernste zonden, strijdt de Derde Orde van St. Franciscus, om de menschen terug te ibrengen naar het paradijs, naar het geluk en de vreugde van St. Franciscus. Drie wapens hébben zij in dezen strijd. Drie slagzinnen, kort, veel-Jbeteefcenend. De essentie van den geheel en regel van St. Franciscus, neergelegd in drie slagzinnen1 Niet zondigen om geld. Matig zijn in het tijdelijfeé'S^oed. Aardisch goed deelen met God en den evenmensch". Het bovenstaande citeeren we uit een brochure „Zoek 't geluk", geschreven in op dracht van het Centraal Bureau der Derde Orde te Weert. Deze drie slagzinnen moesten in ons al- Ier bewustzijn zijn gedrongen, zóó, dat de levenswijsheid, die daarin lgt, onze le vensdaden zou regelen en richten! Wat zouden wij dan andere menschen zijn, wat zou de wereld dan beter en mooier zijn! Als de menschen niet om het geld zoUden zondigen tegen de rechtvaardigheid, tegen de liefde; als de menschen matig Zouden zijn in het begeeren en in het genieten van liet tijdelijk goed; als de menschen hun vreugde zouden zoeken en vinden in het geven om God, in het weldoen vam den evenmensch. De levenswijsheid, neergelegd in deze drie slagzinnen, kan de wereld heerlijk hervormen! Beginnen we met deze hervor ming bij ons zelf! HET ITALIAANSCKH WEERMACHTSBERK3HT. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt: Activiteit van patrouilles en artillerie aan het Egyptische front. Onze luchtforma- ties deden aanvallen op den spoorweg en den kustweg tusschen El Alamein en Alex- andrië. Talrijke bommen van allerlei kali ber troffen de gestelde doelen. Ook tal van gemotoriseerde voertuigen werden getrof fen en geraakten in brand. Een Italiaansch eskader jachtvliegtuigen ging succesvolle gevechten aan met een formatie vijande lijke jagers, die numeriek in de meerder heid waren. Zonder zelf verliezen te lijden schoten onze machines zés vijandelijke toe stellen neer. In een ander luchtgevecht werd een Wellington bommenwerper door Duitsche vliegers neergehaald. Het lucht doelgeschut van Tobroek haalde twee vijan delijke machines neer, die een aanval pro beerden te ondernemen, waarbij geen noe menswaardige schade werd aangericht. Duitsche vliegtuigen schoten tijdens een luchtgevecht boven het eiland Malta drie Spitfires neer. Ter hoogte van Port Said werd een klein vrachtschip door onze bom menwerpers ernstig beschadigd. LAFFE AANVAL Het Italiaansche opperbevel heeft de vol gende aanvulling gegeven op zijn weer machtbericht van Zaterdag. In den nacht van 28 op 29 Juli j.l. heb ben vijandelijke vliegtuigen enkele mijlen ten Noordoosten van Derna het hospitaal schip „Citta di Trapani" -gebombardeerd, ondanks de roode-kruisteekens, waarvan het op duidelijke wijze was voorzien. De onmenschelijke daad had gelukkig' geen enkel gevolg, maar dit heeft zeker niet van den wil der vliegers van de Britsche lucht macht afgehangen, voor wie de herinnering- aan het hospitaalschip „Po", dat verleden jaar door vliegtuigen in de golf van Valona is getorpedeerd, geen enkel moreel gewicht schijnt te hebben. Het bericht deelt verder mede, dat de formatie Italiaansche jagers, in het weer machtbericht van heden vermeld wegens het schitterende resultaat, in een hevig ge vecht met vijandelijke jagers behaald, on der bevel stond van kapitein-vlieger Gior gio Tunigli. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: i Aan het front in Egypte activiteit van verkenningstroepen. Onze vliegtuigforma ties hebben succesvolle aanvallen onder nomen op het vijandelijke achterland en vooral op de vliegvelden Boerg el Arab, Aboekri en El Amiriya. In het gebied van deze doelen die herhaaldelijk getroffen werden, werden omvangrijke branden en hevige ontploffingen waargenomen. Duit- sche jagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van de vesting Tobroek getroffen en stortte neer. Formaties van onze luchtmacht heb ben Micabba met bommen bestookt. Een met talrijke vliegtuigen ondernomen vijan delijke aanval op de haven van Navarrino (Griekenland) richtte geen schade aan. DE BRITSCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN De Britsche berichtendienst heeft heden de verliezen gepubliceerd van de R.A.F. gedurende de afgeloopen week. Toegegeven wordt, dat het Britsche luchtwapen in die week boven het Europeesche vasteland 137 machines heeft verloren, in het Midden- Oosten 23. Voor de maand Juli wordt een verlies van 432 vliegtuigen toegegeven. STRIJDT VOOR EUROPA Spoorlijn naar Stalingrid overschreden Het Duitsche wéermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt: In het Oosten is bij de achtervolging van den verslagen vijand de spoorlijn Krasno darStalingrad thans over een breed front overschreden. Sovjet-Russische strijdkrach ten werden ingesloten en gaan hun ver nietiging tegemoet. Het spoorwegknoop punt Salzk werd genomen. De luchtmacht viel met sterke strijdkrachten de vijande lijke terugtochtsbewegingen aan. Tijdens voortdurende zware gevechten in de groote bocht van den Don werden gisteren weder gedeeltelijk met medewerking van batte rijen luchtdoelartillerie 48 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Vliegerformaties vielen overdag -en des nachts troepen, 'die werden uitgelaten en transporten aan op spoorlijnen, land- en waterwegen. Op de Wolga werden een tankboot en zeven vrachtschepen tot zinken gebracht. Nog zestien vrachtschepen werden beschadigd. Ten noorden van Rsjef zijn nieuwe, ver scheidene malen herhaalde aanvallen dei- Sovjettroepen tijdens hevige gevechten mislukt. Infanterie bracht daarbij vier vij andelijke vliegtuigen ten val. Aan het Wolgafrogt sloeg de Spaansche. blauwe divisie een vijandelijken aanval op bloedige wijze af. Aanvallen van den vijand op een bruggehoofd stortten gedeeltelijk in gevechten van man tegen man ineen. In het zeegebied tem noordwesten van Tripolis hebben Duitscne, gevechtsvliegtui gen den 30sten Juli een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Na enkele storingsvluchten op den 31sten Juli is de vijand in den afgeloopen nacht het industriegebied van Rijnland en West- falen binnengevlogen. Het zwaartepunt van zijn aanval lag. in Dusseldorf waar in woonwijken o.a. in twee ziekenhuizen brander en materieele schade ontstonden. De burgerbevolking leed verliezen. Door nacht jagers en luchtdoelartillerie werden 26 dei* aanvallende vliegtuigen neerge schoten. Tijdens aanvalspogingen van een ge mengde Britsche formatie bommenwerpers en jagers op het gebied van den mond van de Somme hebben Duitsche jagers gisteren in een half uur tijds zestien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij één eigen toestel verloren ging. Een ander Britsch vliegtuig werd bij Cherbourg ten val gebracht. In den strijd tegen Groot-Brittannië heb ben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus voor den oorlog belangrijke haven- en in dustrieinstallaties van Hull met brisant bommen van zwaar en het zwaarste kali ber aangevallen. Alle daafrtoe gebruikte tcêste.'len zijn op hun bases teruggekeerd. In den strijd tegen de Amerikaansche en Britsche scheep-v aart werden door de ma rine in de maand Juli £3 vijandelijke koop vaardijschepen van tezamen 632.400 b.r.t. tot zinken gebracht, waarvan 92 koopvaar dijschepen van tezamen 613.400 b.r.t. Door duikbooten ëri zes met een gezamenlijken inhoud van 19.000 b.r.t. door motortorpedo- booten Zes schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Verder brachten eer heden der Duitsche marine vier duik booten, zeven motortorpedobooten en drie bewakingsvaartuigen tot zinken en bescha- digden zij twee torpedojagers en verschei dene motortorpedobooten. Door de lucht macht weïden in denzelfden tijd 30 koop vaardijschepen van tezamen 183.500 b.r.t. tot zinken gebracht en zeventien koopvaar dijschepen beschadigd. Aldus hebben En geland en de Vereenigde Staten in totaal 815.900 b.r.t. van de voor hun oorlogvoe ring zoo belangrijke scheepsruimte verlo ren. PJESTSJANOKOPOSKAJA GENOMEN. Tijdens de achtervolgingsgevechten in het gebied van Koebam, zij'n, naar het D. N. B. verneemt, snelle troepen van het Duitsche leger opnieuw op enkele plaatsen over de Spoorlijn KrasnodarStalingrad 'getrokken en hebben zij de stad Pjestsjano- koposkaja genomen. Aldus hebben zij de groote spoorlijn naar de Kaukasus<ov<y een breedte van meer dan 75 kilometer in han den gekregen. In de richting van de Koeban Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: „In het zuidelijke deel van het Oostelijke front rukken snelle formaties en infanterie divisies in een ononderbroken achtervol ging van den vijand op in de richting van de Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijandelijke achterhoe den. Talrijke ingesloten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steunden de aanvallen van het leger en richtten bo vendien onophoudelijke aanvallen op de ach ter waar tsche verbindingen der bolsje wisten. In de groote bocht van den Don verover den Duitsche en Italiaansche troepen een bolsjewistisch bruggehoofd. Sterke forma ties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke, aanvallen op het scheep vaart- en veerbootverkeer wei'den vijf Wol- gaschepen door bomtreffers tot zinken ge bracht, vijf andere, alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Aug. vernietigde een pantsercorps in het gebied ten noordwesten van Kalatsj 482 meeren- deels zware en zeer zware tanks. Ten noorden van Rzjef vielen de bolsje- TIEN JAAR ORTSGRUPPE WAUBACH DER N.S.D.A.P. Hauptdieristleiter Schmidt over de Jodenkwestie De vordering van rijwielen De Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostelijke front Sluikhandel en Woekerprijzen De economische medewerking van Nederland in het Oosten Hel tweede front De Ortsgruppe Waubach in het Arbeits- bereich der N. S. D. A. P. heeft'Zondag haar tienjarig bestaan gevierd. De leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, heeft daarbij als dankbetuiging en erkentelijkheid van den Rijkscommissaris a^n de Ortsgruppe Waubach een buste van den Fuehrer, van den beeldhouwer Ferdi nand Liebermann, overhandigd. In het middelpunt van de bijeenkomst stond een toespraak van den leider van het Arbeidsbereich, commissaris-generaal Schmidt, waarin deze opheldering ver strekte over verschillende kwesties welke op het oogenblik in Nederland bijzonder actueel zijn. Onder het gehoor van den commissaris- generaal bevonden zich o.a. de districtslei der van de N. S. B., de Beauftragte van den Rijkscommissaris en voorts de Kreisinspek- teur met diens Amtsleiter. Uitgaande van de eerste oprichtingsplech tigheid der partij van 24 Februari 1920 bracht de commissaris-generaal hulde aan de prestaties der partijgenooten, die eer tijds, omgeven door haat en verachting, het besluit namen het vaan van het haken kruis in Waubach op te richten. Na een korte schildering van den huldi gen stand van den oorlog behandelde Com- missaris-Generfaal Schmidt uitvoerig de Jodenkwestie in het algemeen en voor Ne derland in het bijzondei\_ De Jodén, zoo zeide hij, zijn de gevaarlijkste en gemeen ste vijanden van het nationaal-socialisti- sche Duitschland. Schrijvers en denkers hebben te allen tijde het Duitsche volk voor deze parasieten gewaarschuwd. Aan de hand van talrijke voorbeelden schilder de Commisaris-Geneaal Schmidt het nood lottige optreden der Joden; namen als Karl Marx, die zich als z.g. arbeidersleider aan de ontrechte arbeidersmassa's op drong, teneinde de macht van het Joden dom te verankeren, voorts Rosa Luxem burg, Karl Liebknecht enz. die tijdens den burgeroorlog beestachtige .slemperijen hiel den en bloedbaden 'aanrichtten, kenmerken dezen weg. Met den moord van den Jood David Frankfurter op den zieken en her stel zoekenden Landesleiter Gustloff en twee jaar later met net vermoorden van den Legationssekretaer Ernst von Rath door den Poolschen burger Herschel Gruenspan bracht het internationale Jodendom op niet mis te verstane wijze tot uiting dat het niet alleen de nationaal-sc^ialisten maar alle Duitschers wilde veimietigen. Aan de hand van andere overtuigende voorbeelwen toonde commissaris-generaal Schmidt aan hoe het Jodendom vooral in Frankrijk, doch ook in Engeland en Ame rika tot den oorlog tegen Duitschland heeft opgehitst en de volkeren steleslmatig den oorlog ingedreven heeft, zooals het ook in hoofdzaak schuldig is aan den moord op 60.000 Volksduitschers in Polen. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. Wie zal het ons als Duitschers derhalve euvel duiden, zoo vervolgde commissaris- generaal Schmidt, wanneer wij in den ver bitterden, beslissenden strijd, die het lot van de volgende eeuwen zal bepalen, dezen gevaai-lijken tegenstander uitschakelen? Of het een Duitschen, Franschen, Belgi schen, Zwitserschen of Nederlandschen Jood betreft, steeds is hij de vertegenwoor diger van zijn ras. Om die reden moet deze "ergste en meest gehate vijand ook hier uit het Westen verdwijnen. De Westelijke kust is krachtig beschermd, de Westwall van 1939 is verplaatst tot aan de zee. Wij zijn dus sterk en zullen elke aanvalspoging, zooals dr.. Goebbels in zijn jongste groote artikel schrijft, met de nu reeds bekende Duitsche militaire grondig heid afslaan. Daarvoor is het echter ook noodzakelijk, dat wij allo- voorzorgmaatre gelen nemen, die genomen moeten wor den. Voor eiken Nederlander spreekt het vanzelf, dat wij geen Engelschman en geen Amerikaan in dit gebied vrij laten rondloo- pen. Dat dit heel in het bijzonder geldt voor onzen ergsten vijand moet eiken ver- standigen Nederlander duidelijk zijn. Om die reden moet de Jood het Westen verlaten. Wij hebben ook arbeidskrachten noodig en hebben die Joden daarom in arbeids kampen ondergebracht, ten deele hier in Nederland. Het grootste deel echter moet in het Oosten werken en daarmede weer goedmaken wat het met zijn ophitsing ten aanzien van den oorlog heeft misdreven. Wij zijn geen barbaren, wij willen ook den Joden toestaan dat hun gezinnen meerei zen. Zij moeten echter ginds in het ver woeste Oosten, in de ledige steden, een be gin maken met het opruimingswerk. Hun- lot zal hard zijn, maar laten wij ook niet vergeten dat zij eens arm en haveloos onze landen zijn binnengekomen. Deze historische opdracht, die het natio- naal-socialisme op zich heeft genomen wordt uitgevoerd en iedereen, die dezen als juist en noodzakelijk ingezienen weg dwarsboomt of ons 'bij de uitvoering daar van hindert, moet, onverschillig tot welke nationaliteit hij behoort, verwachten, dat hij hetzelfde left als de Joden moet onder gaan. Om die reden moeten de Nederlan ders zich gereserveerd houden en zich niet mengen in aangelegenheden die tusschen strijdende partijen worden uitgevochten. Nu hebben zich in deze kwestie ver tegenwoordigers van de kerken gericht tot den Rijkscommissaris en tot den Generaal der Vliegers Christiansen en zijn voor hun Joodsche geloofsgenooten opgekomen. Ik heb met een vertegen woordiger der kerken gesproken en hem uiteengezet dat in onze princi- pieele houding niets gewijzigd kan wisten ook gisteren herhaaldelijk aan. Zij werden in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval met zware, bloedige ver liezen afgeslagen. In de Finsche Golf beschadigden ge vechtsvliegtuigen twee bolsjewistische vrachtschepen door bomtreffers. In de periode van 21 tot 31 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtui gen, hiervan werden 641 in luchtgevechten, 66 door de luchtdoelartillerie en 11 door formaties van het leger vernietigd, terwijl de rest op den grond werd vernield. In de zelfde periode gingen aan het oostelijke front,61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Aug. het vliegveld Heliopolis bij Cairo aan. Ver scheidene hangars werden in brand gewor pen en zeven op den grond staande vlieg tuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft gisteren in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluchten ondernomen boven het Westduitsche gebied. Door bom men op woonwijken in enkele steden ont stonden verliezen onder de burgerbevol king en schade aan gebouwen. Twee vlieg tuigen werden in luchtgevechten neerge schoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen verliezen voor den oor log belangrijke installaties in Norwich met brisant- en brandbommen. In" den nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd ten noor den van Zeebrugge bij een gevecht tus schen Duitsche patrouillevaartuigen en En- lélsche motortorpedobooten een Engelsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ont stond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaartuigen. En gelsche motortorpedobooten en motorka- nonneei'booten. Hierbij werden twee En gelsche motortorpedobooten waarschijnlijk vernietigd. Op andere booten werden tref fers waargenomen. De eigen strijdkrachten bleven onbeschadigd. DE DUITSCHE AANVAL OP NORWICH Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, werd de aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op voor den oorlog be langrijke installaties in de stad Norwich in verscheidene golven ondernomen. Talrijke brisant- en duizenden brandbommen wer den op de dicht bij het centrum der stad gelegen fabrieken neergeworpen, waardoor een groot aantal uitgestrekte branden, o.a. ook in het stadsgebied zélf, werden veroor zaakt. De in den strijd geworpen Duitsche gevechtsvliegtuigen keerden zonder verlie zen op hun basis terug. Duitsche luchtaanvallen op Engeland Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een belangrijke havenstad aan de Engel sche Oostkust met brisant- en brandbom men aangevallen, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. Duitsche verkennings vliegtuigen namen na de-aanvallen van de Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen op Hull in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus uitgebreide branden in het stadsgebied waar, alsmede aanzienlijke verwoestingen in het Victoria Doek. Ook het Alexander Dock werd door verscheidene zware bom men geteisterd. Gisteren in den loop van den dag heb ben vrij kleine formaties Britsche jagers de militaire installaties in de bezette gebieden in het Westen trachten aan te vallen. Zij werden echter tot omkeeren gedwongen, voordat bommen waren geworpen. Bij de in den loop van gistermiddag ondernomen storingsvluchten van afzonder lijke Britsche bommenwerpers boven Noordwest en Zuidwest Duitschland, welke hoegenaamd geen succes sorteerden, is het aantal neergeschoten Britsche bommen werpers tot drie gestegen. IN EEN PAAR REGELS Van de in de maand Juli door de Duitsche marine tot zinken gebrachte 98 geallieerde koopvaardijschepen heeft de Amerikaansche admiraliteit tot nu toe het verlies van 78 schepen toegegeven, naar E.F.E. uit Washington ftieldt. Uit Wellington op Nieuw Zeeland wordt gemeld, dat zich op het benedendeel van het eiland een zware aardbeving heeft voorgedaan. Wegens het ernstige gebrek aan arbeidskrachten heeft, de Britsche regee ring heden, naar de Britsche berichten dienst meldt, een oproep gericht tot alle Britsche mannen en vrouwen, die in de V.S. wonen, om naar Groot Brittannië terug te keeren om bij te dragen tot de oorlog voering. De Fransche ambassadeur te Madrid Pietri, heeft Zaterdag den Engelschen am bassadeur, sir Samuel Hoare, de protest nota overhandigd van de Fransche regee ring wegens den aanval van Engelsche vliegtuigen op Fransche visschersbooten in de kustwateren van Bretagne. Een ambtenaar van de Amerikaansche regeering heeft Zaterdag verklaard, dat volgens een -wetsontwerp, dat zeer spoedig bij het Congres zal worden ingediend om bestudeerd te worden, Roosevelt de vol macht zal krijgen om iederen arbeider van de 55 a 60 millioen Amerikaanschearbei ders ergens te laten werken. GILETTE. £&t bericht heeft mij getroffen. Ik bedoel het bericht, uit Los Angeles, dat de scheermesjeskoning Gilette zijn faillissementsaanvrage heeft ingediend met een schuld van 49.000 dollar. En er werd bij vermeld in dit bericht, dat hij weigerde inlichtingen te verstrek ken, wat er gebeurd is met de mil- lioenen, die zijn vader hem h^eft na gelaten. Mijn eerste gedachte bij het lezen van dit bericht was: heb ik mij daar voor jaren lang iederen dag met mijn Gilette geschoren, heeft daarvoor ja renlang mijn bloéd gevloeid? Wij heb ben ons geschoren en gesneden met de veiligheidsscheermesjes van Gi lette tot eer en glorie dier familie. Wij hebben onbaatzuchtig ons best ge daan, onze baarden en snorren geof ferd op het altaar van Amerika's mil- lionairs of die het hoopten te worden. Wij hebben ons iederen morgen be ijverd om de ceremoniën te verrit ten, die .Gilette ons voorschreef, iede ren dag opnieuw hebben wij onze in het holst van den nacht heimelijk ontloken haargroei geofferd om deze familie groot te maken. Daar zijn alle mannen ter wereld aan te pas moeten komen en dat is ons tenslotte, zij het ook met dagelijksche bloedige offers, gelukt en nu komt mij daar zoo'n aap van een jongen, wiens baard waar schijnlijk voor een eerbiedwaardig Gilettemesje nog niet eens groot ge noeg is, en die lapt het kapitaal er door, dat wij, mannen van Europa en Amerika, moeizaam bij elkaar hebben geschrapt. Dat is een tragedie. De on dergang van onze baard- en knevel cultuur. Wij hebben onze aangezichts versiering opgeofferd voor een her senschim. Voor 49.000, die er niet zijn. En straks zal de curator bij ons komen om die schuld te vereffenen. En dan zullen wij als teeken van rouw onze baarden laten staan. Er is trouwens straks toch geen Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 2 in zijn p'oliteike weekpraatje over 'het onderwerp „Twee soorten van luchtaanvallen". worden, doch dat er in de uitvoering der maatregelen een onderscheid kan worden toegestaan wanneer het kleine groepen betreft. Nu is de vorige week Zondag, vooral in de Kaholiekc kerken, een schrij ven voorgelezen, waarin de geestelijk heid critiek oefent op de maatregelen, die genomen zijn tegen de Joden ter bescherming van onzen strijd tegen den erfvijand van het avondland. Zij mee- nen voor de Joden te moeten opkomen wier rasgenooten in het Oosten, in de Sovjet-Unie, de ware aanstichters van het bolsjewisme en de vernietigers der godsdiensten en moordenaars der pries ters zijn. Ook in eenigc Protestantsche ker ken hebben manifestaties plaats gehad, waarin een principieel standpunt werd bepaald. De vertegenwoordigers van de Protestantsche kerk hebben ons echter medegedeeld dat deze volledige voor lezing niet in hun voornemen gelegen heeft-en door technische moeilijkheden O niet overal kon worden voorkomen. Wanneer echter de Katholieke gees telijkheid zich aan geen onderhandelin gen stoort, zijn wij van onzen kant ge noodzaakt, de Katholieke vol-Joden als onze ergste tegenstanders te be lhouwen en derhalve zoo spoedig mo gelijk voor hun wegvoering naar het Oosten te zorgen. Dat is geschied. u Eens zal ook de kwestie van het Joden dom in Nederland zijn opgelost. Adolf Hitler zeide op 12 Februari 1936 aan het graf van Gustloff te Schwerin: „Deze daad valt terug op den dader. Niet Duitschland wordt daardoor verzwakt, maar de macht, die deze daad pleegde: het Jodendom". DE VORDERING DER RIJWIELEN Wanneer ik thans overga tot een andere kwestie, n.l. de vordering der rijwielen, dan wil ik terstond beginnen met er op te wij zen, dat de rijwielvordering niet geschiedde om de Nederlandsche volksgenooten te verbitteren, doch als noodzakelijke maat regel voor de Duitsche weermacht moest worden uitgevoerd. Het is de voornaamste plicht van alle dienstinstanties van het Duitsche rijk en de bezette gebieden zoo snel mogelijk en zonder dralen te voldoen aan de vereischten van de weermacht. Al leen daardoor kunnen de groote overwin ningen en prestaties van de Duitsche weer macht verklaard worden, doordat he thuisfront zich steeds weer on voorwaarde lijk ter beschikking van de weermacht steli en van alles afziet. Ditrgaal waren net nu de Nederlanders, die hun rijwielen moesten afstaan Ook DuitJfchers zijn door deze actie getroffen. Wanneer de rijwielen van de arbeiders en boeren werden meegenomen dan wés zulks in beginsel niet den wil van den Rijkscom missaris en van den weermachtsbevelheb ber. want beiden hadden opdracht gegeven, dat deze groepen hun rijwiel moesten be houden. Daar de tijd echter drong, moest er gehandeld worden. Had er een betere geest van vrijwilligheid onder de bezittende klas se der Nederlanders geheerscht dan hadden dezen terstond in de bres kunnen springen. Anders praten zij altijd over de eenheid van alle Nederlanders. Wanneer het er echter om gaat, dat de bezittende zijn rij wiel moet afstaan, om het aan den arbeider

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1