S)e Ccicbeh^ (Bou/ïa/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND GELDIGE BONNEN Mementje VRIJDAG 31 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10316 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 STRIJDT VOOR EUROPA De stad Proletarskaja genomen Het Duitsche weermachtsbericht van gis- ttrnamiddag luidt als volgt: Ten Zuiden van Rostof achtervolgen for maties van leger en Waffen-SS in ten dee- le zware gevechten met vijandelijke achter hoedetroepen den wijkenden vijand. Ten Zuiden van de rivier Sal hebben snelle troepen de stad Proletarskaja stormender hand genomen en op verscheidene plaatsen de laatste groote spoorwegverbinding tus- schen het Kaukasusgebied en de rest van de Sovjet-Unie verbroken. Hierbij onderscheidde zich een Branden- burgsche divisie tanks in hooge mate. Bij den afweer van vijandelijke ontlastings- aanvallen vernietigde een Wuertem- bergsch-Badensche snelle divisië" gisteren in een verbitterden strijd 68 grootendeels zware tanks. Sterke groepen gevechtsvlieg tuigen steunden na een succesvolle lucht- verkenning de aanvallen van het leger. In - de groote bocht van den Don werd den vijand de terugtocht afgesneden. In het gebied van Woronesj heeft de vijand gisteren weer 18 tanks verloren. In den Midden-sector en ten Zuiden van het Ilmenmfer worden in moeilijk terrein suc cesvolle plaatselijke gevechten geleverd. In het hooge Noorden zijn bij luchtaan vallen de ravitailleerings- en werfinstal- lateis bij Moermansk benevens een groot troepenkamp ten Westen van de baai van Kolia zwaar getroffen. Stooraanvallen van afzonderlijke Brit- sche bommenwerpers, die overdag onder de bescherming van zware bewolking op ste den in het Rijnland werdëh gedaan, had den slechts geringe uitwerking. In den af- geloopen nacht viel een formatie Britsche bommenwerpers enkele plaatsen in de Saarpalts aan, vooral woonwijkën in de stad Saarbruecken, waarbij o.a. de Gouw- schouWburg werd verwoest. De burgerbe volking leed verliezen. Zeven der aanval lende vliegtuigen werden neergeschoten, twee andere door schepen der Duitsche marine boven de Duitsche Bocht omlaag gehaald. Aan de Oostkust van Engeland heeft een gevechtsvliegtuig overdag voltreffers van bommen geplaatst op de installaties van een wapenfabriek. Vrij sterke strijdkrachten der luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval gedaan op Bir mingham. Verkenners namen vanochtend tal van uitgestrekte, groote branden waar. Voor de Nederlandsche kust hebben pa trouillevaartuigen van 10 aanvallende Britsche snelkanonneerbooten er 4 tot zin ken gebracht en een ander in brand doen vliegen. De vijand staakte den strijd. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 2 tot en met 8 August us: 39-A Brood 39-B Brood 39 Beschuit 39-A Vleesch 39-B Vleesch 39-A Tabak 12 Juli tot en met 8 Augustus: 4 rïïï ""O* o' ®ebak 1 rants, besch. br. of geb. Mrït?' vL vl.waren 1 rants, tabak. 337 algemeen 339 algemeen 343, 344, 345 346 algemeen 4-33, 4-34 res. 340 algemeen 241 algemeen 342 algemeen 352 algemeen 347, 348, 349, 350, 351 alg. .36-A t/m 39-A Melk 36-B t/m 39-B Melk 36, 37, 38, 39 versnap. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood» of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten of havermout 125 gram gort 125 gr. gemengd meel 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 3JS liter melk 1 liter melk 100 gr. ohoc. suikerwerk 12 Juli tot en met 5 September: 338 algemeen I 250 gram köffiesurrogaat 27 Juli tot en met 7 Augustus: 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-36 res. >2 rants. Boter 4-36 reserve 1 Mei—31 Aug.: U textiel (mannen) I Juli tot en met 15 Augustus: 335 Algem. I 1 rants. Eenheidszeep. 336 Algemeen 250 gr. waschpoeder L Zeep 1 rants. Eenheidszeep L Toiletzeep I 75 gr. Toiletzeep 80 pet. II Mei tot en met 31 December: 50 gram scheerzeep 01 tot en met 05 B. V. v. brandst. 1 eenh. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 18 Juli: 38 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen. 38A Tabak, Sigaretten. DE GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN. In het door het statistische bureau te Oxford uitgegeven maandblad wordt ge constateerd, dat de geallieerde scheepsver- liezen in het eerste halfjaar van 1942 zorg- wekend zijn. Indien men de Amerikaansche berichten mag gelooven, aldus het blad, zijn de tegenwoordige scheepsverliezen veel ernstiger dan in de ergste maanden van den oorlog. Op het oogenblik gaan de meeste schepen verloren in de Amerikaan sche wateren, op den Stillen en op den In- dischen Oceaan. De slag om de ravitail leering over zee blijft in de komende maan den de beslissende factor in de economische strategie der geallieerden. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE LUCHTMACHT. Over de zware verliezen,, die de Britsche luchtmacht den laatsten tijd bij haar aan vallen op Duitsche steden heeft geleden, deelt het opperbevel der Duitsche weer macht mede: Alleen al ïn de laatste vier dagen heeft de Engelsche luchtmacht boven Duitschland en het bezette gebied 110 bommenwerpers verloren, hetgeen ongeveer 50 procent der gebruikte toestellen vormt. Daarnaast wordt de Engelsche luchtmacht zwaar ge troffen door het verlies aan vliegers. In nauwelijks vijf weken tijds zijn meer dan 1000 Britschen of in Britschen dienst staan de vliegers, die behooren tot de bemannin gen der boven Duitsch gebied neergescho ten vliegtuigen, in Duitsche gevangenschap geraakt. DE KWESTIE VAN EEN TWEEDE FRONT In de Engelsche discussie over het twee de front is een. volgens te Berlijn heer- schende opvatting interessante, ontwikke ling ingetreden. Binnen 48 uur heeft nl. de Britsche pers, met uitzondering van twee bladen, de gedachten wisseling over deze kwestie stop gezet. Zelfs bladen, die nog enkele dagen geleden het luidste rie pen om een tweede front, beijveren zich van het thema af te komen door te wijzen op de avontuurlijkheid van een dusdanige poging. In de Wilhelmstrasse wordt van deze wending nota genomen, men zwijgt echter over de achtergronden. EEN NIEUW BESTUUR IN BIRMA. Naar Domei uit Rangoon meldt, zal het Japansche militaire bestuur op 1 Aug. als eersten stap naar de stichting van een nieuw „Birma voor de Birmanen" de be roeming bekend maken van een execu tieven leider en van andere hobge amb tenaren der nieuwe centrale bestuursover- hejd. Volgens betrouwbare, maar nog niet be vestigde berichten, zal dr. U. Bau Maung,# de Voorzitter van de voorbereidende com missie van den centralen executieven raad, tot executief leider benoemd worden. Voorts wordt vernomen, dat de inwijdings plechtigheden van het nieuwe bestuur#op 1 Augustus zullen plaats 'hebben in tegen woordigheid van den opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten in Birma. NIEUWE BONNEN Voor de Volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en vleesch de bonnen 39 aangewezen. Van de rookerskaart voor mannen zijn de bonnen 39a geldig verklaard. HONDEN- EN KATTENBROOD. In Augustus verkrijgbaar op bon 6. Van 1 tot en met 31 Augustus 1942 zijn op bon no. 6 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar als in de voorafgaande periode. Op bon no. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over de vermelde periode 1 y3 kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mogen na dien niet meer worden aangenomen. Bonnen voor Augustus aangewezen. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Augustus 1942 geven de met de woor den „generator-anthraciet 8e periode" ge merkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 K.G.) anthraciet- nootjes 4 of 5, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „generator-turf achtste periode" gemerkte" bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks bagger- turf. Met de nieuwe bon moet men uitkomen tot 15 September. Gedurende het tijdvak tvan 1 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met „03 KF" gemerkte bqnnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen voor kookdoeleinden, met uitzondering vah anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op dezen bon betrokkeri brandstoffen tot 16 September 1942 dient uit te komen, aangezien eerst op genoem den datum wederom een bon zal worden aangewezen. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Weer 167.000 Ion lol zinken gebracht Duitsche duikbooten hebben de vijande lijke scheepvaart weer zwaar getroffen. Uit krachtig beschermde konvooien wer den in het cenf/-ale deel van den Atlanti- schen Oceaan en voor de Amerikaansche kust tot zinken gebracht vijf schepen met 41.000 brt., 12 afzonderlijk varende sche pen met 73.000 brt., \ijf vrachtzeilschepen en een bewakingsschip. Voor de Westkust van Afrika zeven schepen met 53.000 brt. en in het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee vijf vrachtzeiischepen. Uit konvooien in den Atlaptischen #ceaan wer den "door torpedotreffers zwaar beschadigd één torpedojager en twee schepen met 17.000 brl. en in de wuteren van Cyprus een Britsche torpedojager. Het Duitsche duikbootwapen heeft daar mede de torpedeeringen van deze maand verhoogd met opnieuw 167.000 brt. De vijand verloor weer 24 koopvaardijschepen, tien vrachtzeiischepen en een bewakings vaartuig. behalve de als beschadigd ver melde schepen en torpedojagers. De Dultsch-Fransche betrekkingen VOORDRACHT VAN PROF. Dr. GRIMM. Over den tegenwoordigeji stand dei- Du itsch-Fransche betrekkingen heeft de Berlynsche hoogleeraar prof. dr. Grimm, in een samenkomst van Duitsche en Ne derlandsche autoriteiten en genoodigden in t*et gebouw Kneuterdijk 20 ie 's-Graven- hage gistermiddag een voordracht gehou den. Tot het uitgelezen auditorium behoorden de commissarissen-generaal Schmidt en dr. Wimmer, de gemachtigde van den Rijks commissaris voor Zuid-Holland dr. Schwe- bel, de secretaris-generaal"» van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. Goedewaagen, generaal Schu mann, Regierungsprasident dr. Piesbergen, gezant Otto Bene, luitenant-generaal Seyf- fardt, Oberstleutnant von Ziska e.a. Pressedezernent Dreves- opende met woorden van welkom. Prof. Grimm bracht in den aanvang van zijn reden naar voren, dat Duitschland en Frankrijk zich in de geschiedenis herhaal de malen tegenover elkander op het slag veld hebben bevonden. Wil men den zin van het tegenwoordige Europeesche con flict begrijpen, dan moet men evenwel voor oogen houden, dat het steeds de politiek van Engeland is geweest, op het Europee sche continent een „balance of power" te handhaven om Engelands machtspositie in de wereld in stand te kunnen houden. Het testament van Richelieu was er op gericht het toenmalige politieke overwicht van Frankrijk over West- en Midden-Euro pa te bevestigen door de Duitsche staten verdeeld te houden. Later heeft Bismarck het Duitsche volk tot eenheid weten te brengen; waardoor Duitschland een sterke positie verkreeg. Spreker gaf vervolgens een overzicht van den wereldoorlog 10141918 en van de rol, welke Clemenceau daarin heeft ge speeld. In het verdrag van Versailles van 28 Juni 1919, dat op 10 Januari 1920 in wer king trad, lagen de kiemen voor een hieu wen oorlog. Duitschland werd door dit ver drag ten diepste vernederd, doch het genie van Adolf Hitler heeft de eenheid van het Duitsche volk en daarmede de kracht van Duitschland hersteld en tot het hoogste peil opgevoerd. Het is steeds zijn wil geweest, daarbij eiken oorlog te vermijden. Engeland evenwel heeft den oorlog ge wild omdat het de aartsvijand van de Duit sche eenheid is. Sedert de machtsoverneming h^ft de Fuehrer geen gelegenheid laten voorbij gaan om de tegenstelling tusschen Duitsch land en Frankrijk uit den weg te ruimen. Grooten lof bracht spreker aan maar schalk Pétain, wiens streven eveneens op die toenadering is gericht, terwijl het zijn overtuiging i^dat het Fransche volk in de diepte zijne?' ziel, een dergelijke gezind heid aan den dag legt, doch door kapitalis tische en Joodsche invloeden nog in de uit voering er van wordt belemmerd. Spreker eindifde zijn voordracht met uiting te geven aan zijn overtuiging, dat onder leiding van Adolf Hitler, die het Groot-Duitsche Rijk heeft geschapen, de ore in Eurpa zal.worden gevestigd. Commissaris-generaal Schmidt sloot met woorden van dank aan prof. Grimm de bijeenkomst. IN EEN PAAR REGE1.S -r- Een kleine Amerikaansche vracht- btfdt, die geconvoieerd werd door verschei dene corvetten en patrouillebooten, is op 13 Juli op enkele mijlen van de Ameri kaansche kust op den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Drie Amerikaansche koopvaarders, waaronder een schip van de United Fruit Company met volle lading, zijn in de na bijheid der Zuid-Oostkust van Amerika door duikbooten der Asmogendheden tot zinken gebracht. In de provincie Valencia (Spanje) Is gisterochtend door nog onopgehelderde oor zaak een groot kruitmagazijn ontploft. De Iraansche minister-president Soe- •heily heeft gisteren in het parlement het aftreden van zijn regeering medegedeeld. Het seismologisch instituut te Boeka rest heeft gisteravond een aardbeving ge registreerd, waarvan de haard zich om streeks 160 km. van Boekarest bevond. In de hoofdstad werd de aardbegving weinig krachtig gevoeld. BINNENLAND Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Door de afdeeling theater en dans van het departement is een prijsvraag ingesteld voor tooneelstukken, geschreven: a. in de Friesche taal; b. in een der streektalen van het Saksische taalge bied, (Noord-Oostelijk gedeelte des lands): c. in twee der streektalen van het Franki sche taalgebied: le Limburg en Brabant, 2e Zeeland en Holland. Ingezonden kunnen worden tooneelwer- ken naar volkschen geest en aard geschre ven. die nog niet werden opgevoerd en niet in druk verschenen zijn. De manuscripten moeten in goeden staat getypt of in dui delijk leesbaar schrift, in tweevoud worden ingezonden. De inzending kan geschieden, op eigen naam of onder kenspreuk. In het laatste geval moet een brief in gesloten enveloppe, bij de inzending worden ge voegd, vermeldende naam en adres van den inzender. Op de enveloppe komt de ken spreuk voor, die ook vermeld dient te wor den op het manuscrupt. Verder is op de enveloppe te vermelden in welke streek taal het betreffende stuk geschreven werd. Een aantal prijzen en eervolle vermeldin gen zal ter beschikking worden gesteld, in verhouding tot het aantal inzendingen in een bepaalde streektaal. Voor zoover mo gelijk zal het departement van volksvoor lichting en kunsten bevorderen, dat be kroonde stukken in het desbetreffende taal- of streektasflgebied worden ongevoerd. De beslissing 0"er de toekenning der bekro ningen wordt genomen door het departe ment van volksvoorlichting en kunsten af deeling theater en dans, daartoe bijgestaan door deskundige beoordeelaars, zooveel mogelijk ten aanzien van de verschillende streektalen en van de Friesche taal. Inzen- dirpen kunnen geschieden bij de afdeeling the-+er en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, Prinsesse- "racht 21, 's-Gravenhage, tot uiterlijk 1 Noverr.be- 194?. FOURNITURENBIJSLAG IN DE CONFECTITTVniTSTRÏF. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons in aansluiting op het bericht, dat voortaan een toeslag wordt gegeven op het loon van de thuiswerkers in de confec- tieindustrie om de fournituren' te koopen, welke toeslag bindend is voorgeschreven door het college van rijksbemiddelaars, het volgende: ,.De fourniturenbijslag bestaat al een aantal jaren in het maatkleedingbedrijf. De thuiswerkers moeten in het algemeen zelf hun fournituren koopen en dit was een aantal jaren geleden aanleiding voor de vakbonden in het kleedingbedrijf bij de werkgevers in dezen bedrijfstak aan te drin gen op de betaling daarvan. Uitgerekend is, welk bedrag aan garen en zijde in jas of costuum verwerkt werd en het was daar na gemakkelijk vast te stellen, welke ver goeding den kleermaker daarvoor toekwam. Door de prijsverhoogingen van de garens, mede in verband met het moeten verwerken van vervangingsartikelen, waarvan de prij zen belangrijk hooger zijn, heeft het college van rijksbemiddelaars toegestaan, dat de fourniturentoeslag in het maatkleedingbe drijf wordt verhoogd. In de confectiein- dustrie heeft de huisarbeider nimmer ver goeding gekregen voor het aanschaffen van de benoodigde fournituren. 'Dit was aanlei ding voor de bedrijfsgroep textielkleeding van het Nederlandsche Arbeidsfront om er bij het college van rijksbemiddelaars op aan te dringen, ook voor de confectieindus- trie een vergeoding vast te stellen, want ook de huisarbeiders in de confectieindustrie zijn genoodzaakt om hoogere prijzen te be talen voor de fournituren dan op 9 Mei 1940 golden. Met ingang van 3 Augustus 1942 is deze bijslag een feit geworden en zijn de werkgevers, verplicht voor iedere 70 cent afgeltverd werk een toeslag te be talen van 2 1/2 cerït. Het Nederlandsche Ar beidsfront heeft ook in dit geval zijn taak verstaan! ADMINISTRATIEPLICHT VOOR VER VOERDERS LANGS DEN WEG. ^Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is de voor fabrikanten en groothandelaren bestaande verplichting tot het houden van aanteekening omtrent de hoogte en het tot standkomen der prij zen uitgebreid tot ondernemingen, die zich bezighouden met het vervoer van goede ren tgn behöeve van derden langs den weg. Deze ondernemingen zullen er voorloopig mede kunnen volsaaan, het door de Ned. Organisatie voor beroepsgoederenvervoer langs den weg uitgegeven „bedrijfsboek" nauwkeurig bij te houden. Ondernemingen, die in het bezit zijn van rijvergunningen voor meer dan drie vrachtauto's, staat het vrij op een andere wijze aan de admini stratieplicht te voldoen, mits alle gegevens, welke in het „bedrijfsboek" worden ge vraagd, op overzichtelijke wijze uit hun bescheiden blijken. De beroepsgoederen- vervoerders langs den weg, die ni&fin het bezit zijn van een rijvergunning voor een motorrijtuig, zijn tot nadere bekendmaking nog niet verplicht op deze wijze admnistra- tie te voeren. DE PRIJS VAN STALMEST. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat, in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stalmest berekend mag worden op het dubbele'van den prijs, die op 9 Mei 1940 gold Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat deze 100 pet .verhooging alleen mag worden toe gepast op den prijs af boerderij. Voor de bijkomende kosten, zooals laad- en loskos- ten en vracht, mag niet meer worden bere kend dan de werkelijke wettelijk toelaat bare kosten. Indien een hoogere prijs wordt gevraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich te wenden tot de inspec tie voor de prijsbeheersching. OOGST. Dat is nou precies, waar ik zoolang op heb gewacht. Ik heb een tuintje, twee tuintjes zelfs, één voor en een achter en ik heb in dezen tijd leeren beseffen, dat de grond onze dienaar is, die ons voedsel moet verschaffen. Maar eveneens heb ik geleerd, dat deze dienaar ons slechts dient, als wij hem dienen. Als wij de aardappelen hem ontrukken met het eelt onzer handen en het spit van onze rug. Ach. ik be zweer, dat ik dat begrepen en verstaan heb. Ik heb gespit en gezwoegd en ge plant. In het zweet mijns aanschijns. Ik weet wel, ik heb wat later geplant dan anderen, maar dat kunnen die aardappelen toch niet gemerkt hebben. En nu had u de armzalige oogst moe ten zien. Aardappelen zoo groot als knikkers. Een heel lief gezicht natuur lijk. O, ik heb niets te klagen, ik heb mijn 7 kilo gepote aardappelen eerlijk teruggekregen van Moeder Aarde. Maar die had ik beter direct kunnen oppeuzelen met een wandeling voor de spijsvertering. Mijn grond is nu weer maagdelijk. Maar intusschen vraag ik mij af: heb ik te laat gepoot ,te weinig gemest, te ondiep gespit? En nu, nu het te laat is, lees ik in de krant, dat de directie van het bureau Aardappelverbouw zelf wil komen spitten. En als zij aardappelen mag pooten in mijn tuintje krijg ik nog geld toe, 500 per H.A. Ik weet niet precies hoeveel een hectare is. Maar ik heb de meter uit het naaimandje van mijn vrouw gehaald en ik heb bei de tuinen opgemeten. Zij zijn zooiets van 1.50 x 2.10 M. Is dat zoo ongeveer een H.A., mijnheer de directie? In ieder geval: kom maar gauw. Anders zijn wij wéér te laat. En neem vooral het geld en wat mest mee. ACHTSTE LEERJAAR EERST IN 1943? Naar de „Haagsche Courant" verneemt, ligt het in de bedoeling de invoering van het achtste leerjaar en van de centrale scholen niet met, maar na 1 Sept. 1942 te doen geschieden, hetgeen beteekent, dat voor de scholen, welke met September een nieuwen cursus beginnen, het achtste leer jaar op 1 Sept. 1943 in plaats van op 1 Sept. 1942 ingevoerd wordt; en scholen, welke in April een nieuwen cursus beginnen, met 1 April 1943. VERHOOGING VAN DEN BIERACCIJNS. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën is met ingang van 3 Augustus a.s. de bierac cijns verhoogd met 1.20. waardoor deze dan gebracht wordt op 5.60. LOONEN WITWASSCHERIJ-INDUSTRIE. Blijkens een mededeeling in de staats courant, treedt de regeling van loonen in de witwasscherij-industrie niet in werking met ingang van de loonweek. waarin Maan dag 10 Augustus 1942 valt, doch met ingang van de eerste volle loonweek na 31 Augus tus 1942. Burgemeester van Eist ontslagen. Bij besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie is W. Th. de Leeuw ont slagen als burgemeester van Eist. Beperking organiseeren van kermissen. De secretaris-generaal van Binnenland- sche Zaken heeft aan de burgemeesters bericht, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende heeft bepaald: Het organiseeren van ker missen in den omvang, waarin zij in eenige provincies worden gehouden, schaadt de arbeidsprestatie in de voor den oorlog be langrijke bedrijven en belast door het transport van kermistenten enz. op de spoorwegen het goederenverkeer. Daarom zijn voorloopig verboden alle transporten van dergelijke kermistenten, draaimolens enz. per trein of met andere voertuigen, gedreven door benzine, andere brandstof en generatoren. Oude watermolen weer in bedrijf gesteld. De oude watermolen te Geulhem, die uit 1768 dateert, verkeerde reeds jarenlang in staat van verval. Zoover was het al ge komen, dat de as van het groote molenrad in den afgeloopen winter het heeft bege ven, zoodat het brak. Onder toezicht van den Limburgschen streekplannendienst is de molen thans geheel gerestaureerd. Drie maanden na den aanvang der herstellings werkzaamheden, heeft men hem, deze week, weer in gebruik kunnen stellen. Hiermede heeft men een fraaie herinnering aan het oude Limburg, waar hij ook in economisch opzicht een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld, weer gered voor het volledige beeld, dat hem in het Geuidal niet kon ontberen. Wegwerker vervoerde 187 K.G. rund- vleesch. Gisterochtend omstreeks half vijf heeft de politie te Amersfoort op den Soesterweg, aldaar, den wegwerker K. van de Nederlandsche spoorwegen aangetrof fen. die bezig was met het vervoer van liefst 187 K.G. rundvleesch. De man, die nog trachtte te ontkomen, werd gesnapt en in verzekerde bewaring gesteld. Het vleesch werd in beslag genomen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1