fAiamentje v DONDERDAG 30 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10315 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 H A T D I AD I/A A D I IT I H I7M 17 ÏVT Hyf CTDT VT\I C. M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 aJ I\ lU jij? V Lr V/ J_j £_i A KM Mlil^i Ui J.™ V 1VJI 13 JL Mm M_i AaL M_i 1 Th. Wilmer, Hoofdredacteur. GOEBBELS OVER HET TWEEDE FRONT In „Das Reich" publiceert rijksminister dr, Goebbels onder het opschrift: „Ook de poging is strafbaar" een artikel, waarin hij de Anglo-Amerikaansche campagne ten gunste van een tweede front bespreekt. Hij wijst er om te beginnen op, dat de Duit- sche weermacht ha den winter ondanks alle leugens in staat is tot prestaties, waarvan men in de Angelsaksische landen geen be grip had. Tevens heeft de Duitsche weer macht uitstekende troepen naar het Wes ten kunnen verplaatsen, terwijl Timo- sjenko een dramatisch terugtochtsbevel heeft moeten geven om tenminste een deel van zijn formaties te kunnen behouden. Daarmede is een toestand ontstaan, die men in Londen noch in Washington had ver wacht. Het z.g. tweede front, dat men zich had voorgesteld als een onderneming bijna zonder risico, staat thans als een duister vraagteeken vopr de Engelsch-Amerikaan- sche oorlogvoering. Churchill staat daar mede voor een vreeselijk dilemma. Zonder tweede front heeft hij een binnenlandsche politieke crisis te verwachten, die hij nau welijks nog meester kan worden, met alle daaruit voortvloeiende catastrophale ge volgen in de betrekkingen van Engeland en de V. S. met de Sovjet-Unie. Van Duitsche zijde is reeds uitvoerig ge motiveerd, waarom een poging tot vorming van een tweede front niet gevreesd wordt, integendeel in zekeren zin zelfs gewenscht wordt geacht. De verdediging van den Duitschen Westelijken flank door strijd krachten die voor iedere eventualiteit vol doende zijn, heeft de offensieve kracht in het Oosten geen afbreuk gedaan. De Duit sche troepen in het Westen zijn volkomen voldoende om de Engelschen, wanneer zij komen, op waardige- wijze te ontvangen. Wij zijn er op voorbereid, zoo schrijft Goebbels, dat wanneer zij komen, zij nu niet juist met slechte formaties zullen ko men. Een zekeren tijd lang zal de wereld vervuld zijn van het rumoer der wapenen en agitatieleugens. Maar dan komt lang zaam maar zeker onze oorlogsmachine in beweging en op een goeden dag zien wij de heeren Engelschen naar Berlijn opruk ken, weliswaar niet als veroveraars, maar als gevangenen, en de rest streeft versla gen naar een nieuw Duinkerken om over het Kanaal den langen weg naar Tipperary •ón te slaan. Dat de vijand zou kunnen pro- beeren een tweede front te vormen hebben wij nooit betwijfeld. Wij bestrijden slechts met goede redenen, dat deze poging kans op succes heeft. "Wat de Britsch-Amerikaansche oorlog voering in deze kwestie tenslotte zal be sluiten, zoo gaat Goebbels verder, weten wij niet. Wellicht weten zij dat zelf nog niet precies. In zulke gevallen doet men er goed aan zich op alle gebeurlijkheden in te stellen, ook op de onwaarschijnlijkste. Dat is gebeurd. Of Engeland in ernst een grootsch opgezette invasiecampagne zal beginnen, of slechts een poging daartoe zal doen, interesseert ons slechts matig. Ook de poging is strafbaar. Zij zal beantwoord worden met middelen,, die het Engelsche volk zelf in dit opzicht van zijn laatste illusies zullen berooven. Ook in deze eenige nog opengebleven critieke kwestie van den oorlog zal dan duidelijkheid heer- schen. Dat zou ons slechts aangenaam kun nen zijn. Wij roepen derhalve den Engel schen een hartelijk welkom toe. Het is te hopen, dat zij ook eenige Amerikanen mee brengen. De MacArthurs zouden dan voor de eerste maal kennis maken met Duitsche soldaten, die weliswaar geen tennisrackets en golfballen meebrengen, maar eerste klasse wapens en een op alle oorlogstoo- neelen van Europa vergaarde rijke schat aan oorlogservaringen. Met genoegen zou den zij gebruik maken van de gelegenheid om de Yankees duidelijk te maken, dat ook voor hen de toegang tot Europa verbo den is. OVERBLIJFSELEN VAN HET 74STE CHINEESCHE LEGER VERNIETIGD. Japansche formaties hebben, naar Do mei uit Hankau meldt, in den sector ten Zuid-Oosten van Kweiki in het Oostelijke deel van de provincie Kiangsi en aan den spoorweg Tsjekiang-Kiangsi de overblijf selen van het 74ste Chineesche leger, ter sterkte van slecjits 1000 man, vernietigd. VAN DEN DON. De Duitschers zijn ten Oosten van de ri vier de Don (Doner) verder naar het Zui den doorgedrongen en hebben ten Oosten van Rostof over een breed front den bene denloop van den Don bereikt. De kaart geeft dit gebied aan waarin ook de belangrijke industriestad Worosjilofgrad ligt (op dè kaart nog met de oude bena ming als Loegansk aangeduid) die de Duit sche troepen op 18 Juli genomen hebben. Ernstige toestand In de Sovjet-Unie Li het Witte Huis is gisteren de eerste officieele conferentie gehouden tusschen den onlangs benoemden persoonlijken staf chef van Roosevelt, admiraal Leahy, waar aan behalve Roosevelt en Leahy, ook nog de beide opperbevelhebbers van legerden vloot, generaal Marshall en admiraal Kmg hebben deelgenomen. Volgens Britsche persberichten uit Was hington stond deze conferentie geheel in het teeken van de jongste berichten uit de Sovjet-Unie. De berichten, welke in Was hington op het oogenblik- der conferentie waren ontvangen, worden door den Brit- schen berichtendienst als volgt samenge vat: Na den val van Rostof is nu ook Ba te- isk gevallen. De Duitschers rukken ver der in Zuidelijke en Oostelijke richting op. Zij zijn er in geslaagd, op talrijke plaatsen groote hoeveelheden troepen en oorlogs materiaal over den Don te brengen. Het afweerfront der Sovjets op den Zuidelijken resp. Oostelijken oever van den Don moet bijna overal als ineengestort worden be schouwd. De algeheele toestand aan het Zuidelijke front moet als een voortdurend toenemend gevaar voor het Sovjet-leger v/orden beschouwd. De slag om den Don moet thans reeds voor de Sovjets als ver loren worden beschouwd. Uit New York wordt nog gemeld: In New-Yorksche kringen acht men den toe stand der bolsjewieken critiek, zoo meldt de United 'Press. In deze kringen zou men niet verbaasd zijn, wanneer, als de toe stand der bolsjewieken de volgende we ken nog ernstiger zou worden, Moskou een tweede S. O. S. zou uitzenden. Deze twee de hulproep van Rusland, zoo zegt men verder, zou wellicht een bespoediging van de oprichting van een tweede front tenge volge hebben. Men is het in het kamp der geallieerden er over eens, dat het onvoor waardelijk noodig is de Sovjet-Unie in staat te stellen den oorlog voort te zetten. De Britsche berichtendienst verspreidt het volgende bericht: „Dé ernst van den toestand in' de Sovjet-Unie wordt thans door de geheele Engelsche en Russische pers toegegeven. De Engelsche pers ver zoekt Rusland dringend, met de uiterste krachtsinspanning tegenstand te bieden. De 'toestand is ongetwijfeld veel ernstiger dan in 1941." De „Prawda"' richt een wanhopigen op roep tot de burgers der Sovjet-Unie. Het blad verklaart, dat het de plicht der Sov jetburgers is den vijand met hun lichaam, hun leven en hun bloed tegen te houden. Ieder Sovjetburger moet bereid zijn dienst te nemen bij de strijdkrachten. Verwaar- loozing van de opleiding in den strijd zal niet kunnen worden verontschuldigd. Ieder individueel man der Sovjet-Unie moet tijd vinden om zich te laten oefenen. Alle Sovjet-burgers moeten leerenomgaan met geweren, handgranaten werpen en hoe zij zich in den strijd moeten gedragen. WEDERZIJDSCHE LUCHTAANVALLEN. In den- afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers bommen laten vallen op eenige steden van West-Duitschland, o.a. op Saarbruecken. Er zijg, nog geen berich ten ontvangen over aangerichte schade. Tegelijkertijd heeft de Duitsche lucht macht met sterke formaties gevechtsvlieg tuigen doeltreffende aanvallen ondernomen op voor de oorlogvoering belangrijke in dustrieën der Engelschen, in de Midlands. Van militaire zijde wordt verklaard, dat 'van de Britsche bommenwerpers, die gis ternacht een aanval hebben gedaan op Hamburg, 50 pet. is neergeschoten. Voor den Londenschen omroep heeft Montgomery, de diplomatieke adviseur van de B.B.C., o.a. verklaard: „De zaak, waar voor wij strijden, bevindt zich in een acuut gevaar, dat niet geringer is dan in 1940, toen de Franschen ons verlieten. Het verlies van de beide laatste 'dagen aan Engelsche vliegtuigen, bij de aanvallen op Duitschland, toont aan'»hoe groot het risico van deze aanvallen is". Doodvonnis voltrokken Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die bij vonnis van het Duitsche gerechtshof vah 1 Juli 1942 wegens communistisch optreden als saboteur was ter dood veroordeeld, is vandaag terechtgesteld door den ko gel- BENOEMING. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. De Fueh rer heeft den Beauftragte voor de provin cie Zuid-Holland, Pg. Schwebel, benoemd tot Reichsrichter aan het Reichsverwal- tungsgericht. Pg. Schwebels werkzaamheid als Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland wordt door deze benoeming niet beirrvloed. IN EEN PAAR REGELS Wickard, de leider van het departe ment van Landbouw te Washington, heeft aangekondigd, dat de schaarschte aan vleesch in de Ver. Staten de regeering ertoe r.oopt, een rantsoeneering van vleesch voor de burgers in te voeren. Op 13 Juli is een klein Amerikaansch vrachtschip op 150 mijl van de Atlantische kust dbor een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. De bemanning kan gered worden. De Britsche admiraliteit heeft de ver hezen gepubliceerd, welke bij het tot zin ken brengen van den kruiser „Hermione" en van den torpedojager „Airdale" zijn ontstaan. De verliézen van de „Hermione" bedragen 37 man, op de „Airdale" vielen 45 slachtoffers. BINNENLAND FOTOGRAFEN EN FOTOWINKELS HEBBEN VESTIGINGSVERGUNNING NOODIG. In de Staatscourant van 27 dezer is op genomen het vestigingsbesluit i'otobedrij- ven 1942. Ingevolge dit besluit is het ver boden een inrichting, bestemd voor de uit oefening van het fotogfcafisch bedrijf resp. een kleinhandel in fotégrafische artikelen te vestigen of uit te breiden zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken verkregen vergunning. Aan de bepa lingen van'hétzelfde besluit is ook onder worpen de voortzetting van "gènoemde be drijven, in geval van wijziging in de per sonen van ondernemers of beheerdèrè. LOONEN IN DE WITWASSCHERIJ-INDUSTRIE. Blijkens dé Staatscourant van 29 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loon en in de witwasscherij- industrie vastgesteld. Bij deze regeling is Nedei^and in twee loopgebieden ingedeeld. Het eerste gebied omvat de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, het tweede de overige provincies. De weekloonen voor volwaardige man nelijke werknemers van 23 jaar en ouder (gehuwden van 21 jaar en ouder) bedragen in het eerste gebied ƒ28.71, in het tweede gebied 26.10. Voor-de, strijksters van 22 jaar en ouder bedraagt het weekloon in het eerste gebied 13.75 en in het tweede gebied 12.50; voor andere vrouwelijke werknemers in het eer ste gebied 13.20, in het tweede gebied 12.Ook voor jeugdige werknemers zijn de weekloonen vastgesteld. De regeling trpedt in werking met ingang van de loon- week, waarin Maandag '10 Augustus 1942 valt. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE ZEEPINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant van 29 deezr heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden vastgesteld in de zeepindustrie. Bij deze regeling zijn de gemeenten in 5 klassen ingedeeld. Het minimum-weekloon bedraagt vor vakarbeiders van 25 jaar en ouder 27.84 tot 23.04, voor.' fabrieksar beiders van 23 jaar en ouder 25.92 tot ƒ21.12, voor vrouwelijke werknemers van 21 jaar en ouder 12.— tot 9.60. De loo nen voor jeugdige werknemers zijn vast gesteld op een percentage van de loonen voor volwassenen. Voor overwerk zal extra worden betaald. De werknemers zullen per jaar 6 dagen vacantie genieten. Voor het overige bevat de regeling be palingen betreffende loon over Christelij ke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maandag 10 Augustus 1942 valt. VOORGENOMEN LOONREGELING IN HET KAASPAKHUISBEDRIJF. Het College van Rijksbemiddejaars is voornemens een regeling van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden in het kaaspak- huisbedrijf vast te stellen. De concept-regeling ligt tot 8 Augustus 1942 ter visie bij de districtshoofden der arbeidsinspectie en bij het college van rijks bemiddelaars. Bij laatstgerfoemd college kunnen tevens bezwaarschriften tegen be doeld verzoek worden ingediend. TOEGESTANE RENTEN INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMS WET 1919. Dp 1 Juni 1942 werden 52170 weduwen- renten en 16494 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum 111855 personen, die uit hoofde van de invaliditeitswet, vóór 1 Juli 1 1922 onder de verplichte verzekering vielen, zich in het genot van een ouderdomsrente van drie gulden per week bevonden. Voorts ontvingen 88739 personen een rente wegens VOOR VAC ANTI EG ANGERS ■5 In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de E tienduizenden vacantiegangers te ver- E 5 werken krijgen, wordt van bevoegde E 5 zijde op het volgende gewezen: E E Den vacantiegangers wordt in hun E E eigen belang verzocht, zoo weinig mo- E 5 gelijk gebruik te maken van den Za- E S terdagmiddag om te reizen, daar de E treinen dan overbelast zijn. Dit advies E E klemt te meer voor reizigers naar de E E Veluwe, die gebruik zouden willen E maken van de aansluiting uit Amers- E' foort richting Apeldoorn te 15.04 (trein E E no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 E E (trein no. 1509). E Aan hen, die absoluut Zaterdags- E E middags moeten reizen, wordt aange- E E raden van de speciale „seizoentreinen" E gebruik te maken, die, in verband E met de vacantiespreiding, reeds vanaf E E 4 Juli in dienst gesteld zijn. Voor de E E andere reizigers verdient het aanbe- E g veling te trachten Zaterdagsmorgens vóór 12 uur de plaats van bestemming E S te bereiken, of te reizen na 19 uur. E 's Zondags worde bij voorkeur tils- E schen 6 en 10 uur of tugschen 12 en g 17 uur gereisd, echter niet na 19 uur. E Bussen rijden er zooals bekend 's E E Zondags niet. ^uiHiiiiimifiiiiHiiuuuiuiiHmiiuiHiitiiiiiir DE WEG NAAR DEN ARBEID. Veel is er gebeurd in ons land sinds de Meidagen van 1940. Diepgaande verande ringen hebben zich voltrokken, soms in een stormachtig tempo, soms geleidelijk pn onmerkbaar. Nieuwe waarden hebben de plaats van de oude ingenomen, een so ciale en economische revolutie heeft het aspect van land en volk veranderd. Het is daarom niet voorbarig om nu reeds, na ruim 'twee jaren, een voorloopige balans op te maken en op deze balans prijkt als een van de voornaamste activaposten het feit, dat ons land de weg naar den arbeid heeft wedergevonden. Dit is voor een belangrijk deel te wijten aan de bemoeiingen van het Departement van Sociale Zaken. Wanneer wij bedenken, dat omstreeks Juni 1940 ons land ruim driehonderd dui zend werkloozen telde, afgezien van de duizenden, die niet ingeschreven stonden bij een arbeidsbeurs en dat dit aantal thans is teruggebracht tot slechts enkele duizen den, dan krijger, wij een indruk van het werk. dat. hier :s verzet. De arbeidsbeur zen groeiden uit tot arbeidsbureau», de grondslagen werden gelegd voor een stel selmatige arbeidsbemiddeling, die in de toekomst iederen Nederlander zal leiden naar -het werk, waarvoor hij het beste ge schikt is. Niet langer is de arbeig koopwaar vandaar, dat de naam arbeidsbeurs is ver dwenen maar. gemeenschapsplicht. Ons volk heeft den weg naar den arbeid terug gevonden, de krachten, die eens ons land groot en machtig hebber, gemaakt en die in de periode van verval latgnt bleven slui meren, zijn tot nieuw leven gewekt. In het verleden is door den noesten ar- beifl van duizenden en nog eens duizen den, door den totalen inzet van onze zee vaarders en kolonisten duim voor duim een machtig imperium veroverd en opge bouwd. Thans, nu alles verloren schijnt, zullen wij opnieuw, in eendracht sterk en vastberaden door noesten arbeid ons een eervolle plaats in de rij der Europeesche volkeren moeten veroverfen. Ieder op de plaats, waarop hij is gesteld, met wegcij fering van de eigen belangen, zullen wij allen te samen moeten streven naar één -ideaal: Een nieuw, sterk Nederland, wel varend door het productief vermogen van geheel ons volk. Onze overzeesche bezit-' tingen gingen verloren, welnu, in het Oos ten zullen wij opnieuw moeten beginnen. Reeds zijn de eerste pioniers vertrokken-' en duizenden zullen volgen. Een volk, dat- leeft bouwt aan zijn toekomst. En Neder land leeft, zoolang het werkt. (V. P. B.). blijvende of tijdelijke invaliditeit. Van de genen, die in het tijdvak 19191923 ge bruik hebben gemaakt van de voor hen ge opende gelegenheid om, tegen een wekelijk- sche premie van 39 cents, op grond van de ouderdomswet een verzekering aan te gaan, waren op 1 Juni j.l. 85745 personen in het genot van een ouderdomsrente van drie gulden per week. Ten slotte waren op 1 Juni j.l. van dege nen, aan wie in 1919, bij de inwerkingtre ding van de ouderdomswet, of reeds daar voor, een kostelooze ouderdomsrente van drie gulden werd toegekend, nog 8865 per sonen in het genot daarvan. 100-JARIG BESTAAN VAN HET ST. WILLIBRORDUS-GESTICHT. Het was gisteren 100 jaar geleden, dat het St. Willibrordus-gesticht te 's-Graven- hage. dat zich ten doel stelt het R.K. on derwijs te bevorderen, door deken Sen en pabtoor Lochman werd opgericht. Het eeuwfeest werd gisterochtend gevierd met een pontificale H. Mis, opgedragen door Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De belangstelling voor den honderdjarige was zeer groot. Zoo gaven behalve mgr. Huibers en oud-minister mr. dr. L. N. Deckers vele pastoors en anderen van hun belangstelling blijk. Ook getuigden de vele bloemstukken en cadeaux van de warme belangstelling bij dit eeuwfeest. Gistermiddag werd een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht werd. Schorsing accijnsheffing op rundvee. Bij besluit van de secretaris-genei-aal van het Departement van Financiën is be paald, dat de heffing van den accijns op ge slacht wordend rundvee tijdelijk wordt ge schorst. VALSCHE BELOFTE. Ik moet heden mijn natuur geweld aandoen en in het krijtperk treden voor het recht der mannen. Ik doe dit des te gemakkelijker, nu mij ge bleken is, dat vrouwen .mij met val- sche beloften paaien, als zij mij bij voorbeeld verzoeken op te komen voor het recht der vrouw en haar snoepkaart in de^chterstelling bij den man. Ik voldeed onmiddellijk aan dat verzoek en. zie, zij vergat haar belofte. Met hoeveel meer overtuiging zal ik dan nu opkomen voor het recht van den man en pijlen van verontwaardi ging afschieten op de vrouw, die haar heilige belofte aan mij gedaan, ver geet. Luistert toe, gij, vrouwen. Het gaat om de aanslagen, die heden ten dage door u gepleegd worden op de garderobe van uw mannen. U hebt een broekje noodig voor uw Tinusje en daar zelfs 'het artikel broeken schaarsch of vooral als het kinde ren betreft van een gevaarlijke sa menstelling is, vervaardigt uw vin dingrijkheid er een van de jas van uw man. U maakt een snoezig jyrkje voor Rietje van een overhemd van uw man en een schortje en wat zak doeken van een ander overhemd. Zijn oude plus-four dient om er een jasje van te maken voor Jopie en zijn zwempak wordt omgetooverd in een aardig deux pièces. En dan is de duivel los. Zij krijgt pleizier in haar doeltreffend werk, maar in al haar pleizier neemt zij nooit een mantel, een 'rok of een blouse van haar zelf, maar altijd de kleedingstukken van haar man, omdat het hem toevallig toch niet staat, omdat het te ruim pf te klein is geworden of omdat hij het toch niet draagt. Als dat zoo door gaat, mannen, zullen wij straks, ge huld in een oud gordijn de straat op moeten. En ik mag er niet aan den ken, waar dat heen gaat, als de oor log nog enkele jaren duurt. Te wapen dus. De kast op slot en de sleutel in onze zak. Want straks heb ben w ij „niets meer om aan te trek ken". V „DE LOODZWARE ERFENIS". Hedenavond om 21.uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „De loodzware erfenis". INSTITUUT VOOR RASSENONDERZOEK VAN LANDBOUWGEWASSEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat er te Wageningen een insti tuut voor rassenonderzoek van landbouw gewassen zal zijn. WERK VOOR ANDEREN LATEN VERRICHTEN EN NOG GELD TOE. Een bijzonder gunstige regeling is thans voor de landbouwers in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland tot stand gekomen. Vele landbouwers beschikken er over grasland, dat gescheurd zich uitstekend leent voor aardappelverbouw. Het ontbreekt hun zeker niet aan goeden wil, maar wel aan paarden, werktuigen en ervaring, noodzakelijk bij het scheuren. Het bureau Aardappelverbouw, Cronjé- straat 9 te Arnhem, biedt thans de behulp zame hand." De landbouwers kunnen, indien zij den wensch daartoe te kennen geven, het geheele werk door dit bureau doen ver richten. De exploitatie, het scheuren, het verplegen, het oogsten, kortom het geheele proces geschiedt door het bureau. De land bouwers zelf hebben niet de minste kosten. Zij krijgen in tegendeel nog geld toe, want voor het beschikbaar stellen van den grond ontvangen zij een vergoeding van 500. per H.A. met inbegrip van de scheurpremie. Voor zeer goede kleigronden bedraagt de vergoeding zelfs 600.per H.A. Ongetwijfeld zullen vele landbouwers van deze gunstige gelegenheid, die voor hen tot 20 Augustus a.s. open staat, willen pro- fiteeren. Wie echter na 20 Augustus -komt, krijgt onherroepelijk geen kans. VERBETERING DRINKWATER VOORZIENING IN HET WESTLAND. Sinds 1875 werkt een stoompompinstalla tie op de terreiney der N.V. Westlandsche Drinkwaterleiding Mij. te Loosduinen voor de drinkwatervoorziening in het Westland met inbegrip van Hoek van Holland en Schipluiden en voor een surplus levering aan de gemeente Delft. Door de sterke uit breiding van het leidingnet en het groot aantal aansluitingen, dat in de laatste ja ren zich laat gelden, is deze installatie, welke berekend is op- een capaciteit van 240 kub. meter per uur, niet meer voldoen de. Als gevolg hiervan is thans een nieuw gebouwencomplex gesticht, waarin o.m. drie pompinstallaties niet dieselmotor zijn geplaatst. Deze pompen kunnen totaal 390 kub. meter water leveren. Het oude stoom gemaal blijft voorloopig intact. Een van de nieuwe gemalen is onlangs in bedrijf ge steld, waardoor het mogelijk was een drei gend gebrek aan drinkwater voor het ge bied te voorkomen. Ter bezuiniging van olie is een motor tijdelijk ingericht door een gasgebruik. Voor het zuiveren van het water zal in de toekomst gebruik worden gemaakt van ozon. Voorloopig zal echter nog het oude systeem van nafilters en che micaliën worden gebezigd, zoo deelde de directeur van de W.D.M., de heer Nauta, mede. Gelijk met deze moderniseering van het bedrijf is ook uitbreiding gegeven aan het terrein der waterwinning, in welk systeem ook eenige verandering is aangebracht. PROTESTNOTA VAN VICHY. Naar verluidt heeft de Fransche regee ring in een nota geprotesteerd tegen de bedreiging van de Fransche scheepvaart op de Middellandsche Zee door de Britten. In de nota wijst de Fransche regeering op den volkomen ongevaarlijken aard van de Fransche visschers op de Middellandsche Zee. De Britten hebben den Franschen visschers op de Middellandsche Zee, evenals den visschers aan de Atlantische kust aangeraden, onder bedreiging met militaire tegenmaatregelen, niet naar open zee uit te varen, aangezien het En gelsche luchtwapen geen garantie kan ge ven voor de veiligheid der opvarenden. Als voorwendsel tot dezen stap was door de Britten beweerd, dat Fransche visschers booten door de Spilmogendheden gebruikt zouden zijn als militaire vaartuigen. In dit verband wijst men in politieke kringen, te' Vichy op de schijnheilige wijze, waarop de Engelschen de verscherping van de blokkade tegen de Fransche bevolking trach ten te rechtvaardigen. BELIGIë STRIJDT TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL. In het belang van de levensmiddelen voorziening van de bevolking werden de straffen tegen zwarte handelaars in levens middelen, om een voorbeeld te stellen, ver scherpt. Wegens tegenstand bij de con trole zag iemand -zich veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en een geld boete van 100.000 francs. Komt men we gens eenzelfde vergrijp nogmaals- voor den rechter, dan worden de straffen verdub beld. (Europaprèss).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1