LOTION MALWIDA 31 VRIJDAG 24 JULI 1942 DE LEIDSCHE CUUKANT Red. Buitenland i Mt. H. Gelae. Lelden i Red. Stad to Sport) M. Zonderop, Lelden; Red. OmgevingL. Rooien. Leiden) Red. Leturen en Kunst: Fr. SchneJderi. Lelden: verantwoorde lijk voor de advertentiln i B. Bonnet Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.03 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cènt per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. ƒ2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingendubbel tarief. Telefoontjes hoogstens' 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 9.46 uur Vrijdagavond. Zon op 5.46 uur Zaterdagochtend. 24 Juli: De maan komt Vrijdagavond 1C.20 uur op en gaat Zaterdagnacht om 3.20 uur onder. 25 Juli: De maan komt Zaterdagavond om 7.28 üur op en gaat Zondagochtend om 4.19 uur onder. 26 Juli: De maan komt Zondagavond om 8.28 uur op en gaat Maandagochtend om 5 26 uur onder. (Volle maan). 27 Juli: De maan komt Maandagavond om 9.17 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 6.41 uur onder. 28 Juli: De maan komt Dinsdagavond om 9.57 uur op en gaat Woensdagmorgen om 7.5S uur onder. 29 Juli: Dc maan komt Woensdagavond om 10.30 uur op en gaat Donderdagochtend om 9.17 uur onder. 30 Juli: De maan komt Donderdagavond om 10.58 uur op en gaat Vrijdagochtend om 10.31 uur onder. Zwem inn: „De Zijl", 18 gr. C. BINNENLAND De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: De destijds in de dagbladen versche nen oproep tot aanmelding voor het lid maatschap van de Nederlandsche Kultuur kamer behoeft de volgende aanvulling: Film gilde. Onder opgave van naam, adres en be roep (in blokletters) dienen zich aan te melden bij de Kultuurkamer: personen en instellingen, die films Voor cinematogra fische doeleinden verkoopen, personen en instellingen, die copieën van films verkoo pen, bestemd voor projectie in besloten kring. DISTRIBUTIE KUNSTSCHILDERS- BENOODIGDHEDEN. In verband met de in voorbereiding zijnde distributie van artikelen, die door de in Nederland woonachtige kunstschilders ter vervaardiging van hjun werken worden gebezigd, verzoekt de Nederlandsche Kul tuurkamer iederen handelaar, die in deze distributie wenscht te worden ingescha- Keld, hiervan vóór 15 Augustus a.s. opga ve te doen. Deze opgave dient onder duide lijke vermelding van naam, volledig adres, en woonplaats, te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer, afdeeling Sociale Zaken, bureau Materialenvoorzie- ning, 2e Van den Boschstraat 44 te 's-Gra- venhage. 14e ARIëNS-DAG. Te Maarssen, eenmaal de parochie van Pastoor Ariëns, zal op Zondag 9 Augustus ter herdenking de plechtige H. Hoogmis met assistentie óm half elf worden opgedra gen door prof. dr. B. Alfrink, prof. aan het Gr. Seminarie Rijsenburg. Na dezen liturgi- schen dienst bestaat er gelegenheid voor ieder afzonderlijk om op het kerkhof langs de Vecht te gaan bidden op het graf van priester Ariëns. Na den middag zal om half 4 in de parochiekerk het H. Lof zijn. Velen, vrienden en vereerders van den uitnemen- den priester zullen in Maarssen aanwezig zijn, dankbaar en met vertrouwen. Laten dit jaar ook vele nieuwen naar Maarssen opgaan om zegen te vragen over hun zor gen en met een hartelijke bede om vrede. ÉituAgie.. ZATERDAG 25 Juli. Feestdag v. d. H. Jacobus, Apostel, Mis: Mihi autem. Gloria. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Christophorus, Martelaar; 3e (2e) voor den vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur; Rood. SPORT PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. De uitslagen van het concourshippique z;jn als volgt: I. Eenspannen beginnelingklasse, 17 deeln. 1. Ideale, eig. P. C. L. v. d. Touw, Den Haag; 2. Briljant eig. L. Hoejenbos, Utrecht; 3. Jimbo eig. A. Stehouwer, Dub beldam. II. Tweespannen landbouwtuigpaarden merriën, aangespannen voor boerenwa gen en gereden door landbouwers, 8 deeln. 1. Bellerette en Boretta eig. M. P. Vrij, Noortdorp; 2. Patty en Durda eig. A. 'Buur man, Heemstede; 3. Belliantje en Beatrix eig. dezelfde; 4. Blank en Carda eig. R. Th. H. v. de Pol Beusichem en D. van Wie- ringen, Nieuw-Vennep;- E.. V. Adeela en Bronca eig. A. de Groot, Nieuw-Vennep. III. Eenspannen tuiggpaarden limiet klassen Paarden, die 500 of meer hebben gewonnen,- zijn uitgesloten. 9 deeln. 1. Odeale eig. P. C. C. v. d. Touw, Den Haag; 2 Boyard eig. A. Stehouwer, Dubbeldam; 3. Carlina, eig. Stal Hema, Amsterdam. IV Klavertje Drie: 1. Amstelruiters, Bo venkerk, 2. Develruiters, Ridderkerk. 3. Amstelruitrs, 4. Gouweruiters, Waddinx- veen. V. Eenspannen fokmerrieën, type land- bouwtuifpaad, 10 deeln.: 1. A. Jeannette, eig. C. Blanken, Bilthoven; 2. Curda, eig. D. v. Wieringen, Abbe.nes; 3. Venny, eig. A. Stehouwer, Dubbeldam. VI Eelegantste rijpaard, 13 deeln. Zwa re klas: 1. Robin Hood. eig. mevr. Gelder manIngel, Beekbergen; 2. Romney's Pri de eig. E. S. Tack, Den Haag. Lichteklas: 1. Jeme Cobe. eig. mevr. Holl- mann. Wassenaar, 2. Michon, eig. D. H. Pasman, Den Haag. VII. Eenspannen luxe tuigpaard, open klas (hackney's uitgesloten), 10 deeln.: 1. Zampa eig. A. Stehouwer, Dubbeldam; 2. Gloriettes Jaap. eig. J. H. van Heek, En schede. Vni. Eenspannen, hackney's, open klas, 9 deeln.: Groote maat: 1. Dainty Lady, eig. Jac. Rijks, Nijmegen: 2. Sudana, eig. Th. Aelbertsr Nijmegen; 3. Mirage, eig. H. v. Wingerden. Scheveningen. Kleine maat: 1. Brompark Spotlight, eig. mevr. Hollmann, Wassenaar; 2a Plairavon Spark, eig. mevr. Sprenger de Geer, Loos- drecht; 3. Prompark Fireflash, eig. mevr. Hollmann, Wassenaar. IX. Tweespannen tuigpaarden voor luxe rytuig, open klas 10 deeln.: 01 denburgers. 1. Gloriettes Jaap en Jofiero eig. G. J. Vis sers, Drunen; 2. Zampa en Bayard, eig. A. Stehouwer, Dubbèldam. Hackne's: 1. Broompark Spotlight en Fireflash eig. mever. Hollmann, Wasse naar; 2. Dainty Lady en Wynold Merle, eig. Jac. Rijks, Nijmegen. X. Springsconcours M., gereden door amaeurs en professionals, 19 deeln.: 1. Sir Butt, eig. D. II. Pasman (Oietrich), Den Haag en Santa Bell, eig. dr. van Schaik, Wassenaar, beiden 0 fouten in 71 sec. 3. Lismore, eig. dr. van Schaik, Wassenaar, 0 f. 77 sec., 4. Feldblume eig. D. II. Pas man (mej. Mulder ten Cate) 0 f. 79 sec.; 5. Maccanodhe, eig. D. Geldcrman, Beekber gen. XI Tandems, opqjnklas, 4 deeln.: 1. Glo riettes Jaap en Jofiero, eig. G. J. Vissers, Drunnen; 2. Daindy Yady en Wqnold Mer le, eig. Jac. Rijks, Nijmegen. XII Barrière-seringen door amateurs en professionals. 12 öeeln.: 1. Dunclank, eig. Jac. Rijks, Nijmegen, 0 fouten; 2. Lottka, eig. D. H. Pasman, Den Haag, 4 f.; 3. Saint George, eig. dezelfde, 8 f. Landelijke ruiters A: Dressuurproef voor viertallen: 1. Amstelruiters, Bovenkerk 48 p.; 2. Beyaert, Alblasserdam 45.25 p.; 3. De- vel Ruiters I Riderkerk 44.75 p.; 4. Gou- weruoiters II, Waddinxveen 43.75 p.; 5. De velruiters II Ridderkerk 42 p. E.V. Gouwe ruiters I, Waddinxveen 41 p. B. Indiv. dressuurproef, klas N: 1. Frits Westfriesland, Schagerbrug, 8.1 p.; 2. Toos (G. Baan) Beyaert. Alblasserdam 8 p.; 3. Nelly, Westfriesland 79 p., 4. Waltra (L. Donker) Gouwerruiters 7.8 p.: 5. Vartou che (B. Bruggraaf) Beeyaert 7.6 p. en Nel ly (R. de Vlieger) Venneper Ruiters, N. Vennep 7.6 p. C. Indiv. handicap-dressuurproef, kl. B. L. en M.: 1. Ada III (P. Verbeek), Beyaert, Alblasserdam 7.80 p.; 2. Corrie (J. v. Leeu wen) Kapt. v. d. Wal, Hoofddorp 7*60 p.; 3. Ogula (G. Baan) Beyaert 7.55 p. D. Handicap springsconcours voor alle klassen: 1. Prudorf (Griffioen) Amstel Rui ters 16 p.; 2. Ada III (J. Verhoek) Veyaert 15 p. WATERPOLO L. Z. C. n—R. Z. C. n 1—2. Beide dubs spelen met 5 man. LZC neemt het eerst de leiding (10). Met een mooien doorslagbal weet de midvoor van RZC ge lijk te maken (11). Na de rust weet RZC nog eenmaal het net te vinden (12). L. Z. C.H. U. S. (dames) 02. De .rust breekt aan met 00. Na de rust weet IIUS tweemaal het net te vinden. Eind stand 0—2. GEMENGDE BERICHTEN Belangrijk bedrag verloren. Dinsdag middag heeft een koopman uit Bussum een belangrijk bedrag aan geld verloren. Hij had een enveloppe met 5200.bij zich gestoken om handel te koopen, doch ongelukkigerwijze verloor de man de en veloppe. Hoewel-naam en adres op de en veloppe voorkwamen, is de vinder tot op heden niet komen opdagen. Er is een groote belooning in uitzicht gesteld. Kinderen door ouders achtergelaten. Woensdagavond te ongeveer elf uur heeft personeel van het politiebureau Overtoom te A'dam in den gang van'dat bureau een jongetje, naar schatting ongeveer een jaar oud, gevonden, dat daar klaarblijkelijk te vondeling was gelegd. Het kleintje is voor- loopig in het Stadsbestedelingenhuis opge nomen. Vreemder was hetgeen met een kindje, een meisje van 14 a 16 maanden, te Schel- lingwoude geschiedde. Daar vroegen een man en een vrouw beiden op de fiets aan een bewoner, of hij zoolang op het kindje, dat zij bij zich hadden,'wilde pas sen. Het regende hard en zy moesten even een boodschap in den polder doen. De bewoner voldeed aan dit verzoek, maar de man en de vrouw keerden niet te rug en hebben tot dusver ook niets van zich laten hooren. Het "kindje blijft voor alsnog in Schellingwoude. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Gemengd meel, de naam zegt het al, is een mengsel van de verschillende meel- en bloemsoorten. Regeeringsbloem, gortebloem en rijstebloem zijn er de hoofdbestanddee- len van, terwijl er ook wat boekweitmeel in verwerkt is. r Wie daar, nu er op één deel van de gort bon alleen gemengd meel te krygen is, voor het eerst mee kennis maakt, zal be merken dat het gemengd meel een goed bindmiddel is. Sausen, soepen en groentennat kunnen er mee gebonden worden, ook is er een lekkere pap van te maken, wat degenen, die gewend zijn hun geheele gortrantsoen als pap te gebruiken, zeker welkom zal zijn. Evenals door lammetjespap, kan men door pap van gemengd meel vruchtenmoes mengen. In een vorig persbericht gaven wij daar een recept van. Wie de boter of het vet eraan wil beste den kan van gemengd meel pannekoeken bakken. Men moet echter oppassen, dat het beslag niet te dik is. Dikke pannekoeken van dit meel worden n.l. moeilijk gaar en zyn vaak klef van binnen, indien men er niet het een of andere preparaat aan toe voegt, dat het gaar worden bevordert. Zon der preparaat kan men zich echter ook be helpen n.l. met wat gortmout. Van het be slag van gemengd meel met wat geweekte gortmout zijn dikke pannekoeken te bak ken, die heerlijk smaken en door en door gaar zijn. Recepten voor 4 personen. Pap van gemengd meel. 1 1. taptemelk, 8 eetlepels gemengd meel, zout, vruchten moes of stroop. De taptemelk op een klein deel na aan de kook brengen. Het gemengd meel met de rest van de taptemelk aan mengen en bij de kokende taptemelk gie ten. De pap eenige minuten doorkoken, wat zout eraan toevoegen en er wat stroop, suiker of vruchtenmoest bijgeven. Selderijsocp met gemengd meel. 1 1. bloemkoolnat, bouillon van soepbeentjes, 3 bosjes selderij, 6 eetlepels gemengd meel, (boter), zout. De bouillon of het water aan de kook brengen. Het gemengd meel met wat koud water aanmengen en het vocht er mee binden. De selderij wasschen, de blaadjes fijn hakken en met een klontje boter en zoo noodig wat zout door de soep roeren. De soep daarna niet meer laten koken. Pannekoeken van gemengd meel met gortmout. (4 stuks). 100 g. gemengd meel, 100 g. gortmout, 3% dl. taptemelk, zout, boter of vet. De gortmout in een deel van de melk pl.m. 1 uur -weeken. Het ge mengd meel en wat zout er aan toevoegen, alles goed dooreen mengen en de rest van de taptemelk er voorzichtig aan toevoegen. De boter of het vet smelten in de koeken pan, wat beslag erin leggen, gelijk strijken en de pannekoeken niet te vlug aan beide zijden bruin en gaar bakken. WILT U IETS WETEN? Vraag: a. Kortste weg Leidschendam naar Alphen (N.-B.); b. van Alphen (N.B.) naar Geleen (L.); c. is voor Brabant nog een fietskaart noodig? Antwoord, a. Leidschendam, Zoeter- meer, Moerkapelle, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoort. Meerkerk, Leer dam, Beest, Geldermalsen, Ophemert, Dreu- mel, Alphen; b. Alphen, Oijen, Oss, Heesch, RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Terug naar de instructie. C. M. Bijle- meer te Lisse was door den Economi- schen rechter veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf wegens het behulp zaam zijn bij het slachten van een koe. In hooger beroep zei verdachte, dat hij al leen maar vleesch had afgewogen. Hij kwam er pas, toen de koe reeds geslacht was. Bij de politie had hij evenwel ver klaard bij het slachten aanwezig te zijn geweest en geholpen te hebben. Verdachte bleef evenwél bi.i zyn ontlcentenis, waar na de P. G. deze zaak terug verwees naar de instructie om dit eerst eens uit te laten zoeken. Vervoer van boonen. A. W. v. d. Meer te Sassenheim stond eveneens in hooger beroep terecht van een zware straf vén den economischen rechter we gens het Vervoer van 2000 kg. witte boo nen. In eerste instantie had hij ontkend, maar thans gaf hij het feit toe. Hy had op- oracht gekregen om de boonen te stelen. •Ik zal wel zorgen, dat je vrouw blijft eten" was hem beloofd. Hij had toen de boonen gestolen, maar toen het was uitgekomen werd de gedane belofte niet nagekomen. Verdachte zegt uit armoede gehandeld te hebben. De P. G. wees er op, dat hij de keus had tusschen diefstal en veiiboden ver voer. Het .laatste is gekozen, maar dit is toch eigenlijk al diefstal. Verdachte is met een schuit naar de schuur van den eigenaar gegaan en haalde daar de boonen weg ter waarde van ƒ.2000 tot f 3000 en bracht ze bi' zijn schoonvader. Daarna werden ze verder verhandeld. Spr. eischte ten slotte bevestiging van liet vonnis in eerste in stantie gewezen. Uitspraak over 8 dagen. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 25 JULL HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 BNO: Nieuws 7.15 Gram. 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuws 8.15 „Brandende kwesties", causerie (opn.) 8.30 Amusementsorkest en soliste (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw 9.30 Gramofoon- muziek 10.00 Ernstige muziek (opn.) 11.00 Voor de zieke kinderen 11.20 Zang met piano 12.00 Orgelconcert en zang 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Ensemble Willy Kok en gram. 14.00 „Amerika en het continent", lezing 14.20 „Na gedanen arbeidMuziek en vroolijkheid" 15.45 Gram. 16.00 Godsdienstige lezing en Gewijde muziek (opn.) 16.30 Gram. 16.45 Omroepka- merkoor 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 17.30 Otto Hendriks en zyn prkest 18.00 De N.S.B. antwoordt 18.15 Gram. 18.30 Otto He'ndriks en zijn orkest 18.45 BNO: Nieuws 18.55 BN O: De wereldmeening uit den aether ge plukt 19.05 Liedje van verlangen 19.15 Gevarieerd Zaterdagavondprogramma 20.15 Filmpraatje 20.30 Nederlandsche volsklanken 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. Vanaf 22.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Orgelconcert (opn.) 8.40 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. 10.30 Bertus van Dinteren en zyn orkest 11.15 Lichte muziek (opn.) 12.00 Piano a quatre mains - 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Tuinbouwre- portage 13.15 Gram. 13.40 Voor de jeugd 14.00 Gooisch strijkorkest, solis te en gram. 15.30 Tijdschriftenschouw 15.45 Een muziekcorps van de weer macht 16.00 Theo Uden Masman en zijn dansorlcest 16.30 In en om de bijenstal 16.45 Vioolsoli (gr.) 17.00 Voor de binnenschippers 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Strijkorkest 18.15 Kwartier van den Arbeid 18.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en het Duo Rom- merts-Reeskamp 19.00 Groeten aan Ne derlandsche zeelieden 19.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest 19.20 BNO: Nieuws 19.40 BNO: Groningsch praatje 19.50 Spiegel van den dag 20.00 Om- roep-opera-orkest en solist 21.00 Als ik 't voor 't zeggen had 21.15 Vervolg van 20.00 21.45 BNO: Nieuws 22.00 BNO: Militair overzicht 22.1'0 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4524.0-0 Hilversmm I. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II. 22.15—24.00 Duitseh Programma. 3e en 4e Programma: 7.00—24.00 Duitech Programma. Uden, Volkel, Gemert, Bakel, Deurne, Liesel, Meiel, Roggel, Kelpen, Echt, Sus- teren, Sittard, Aimstenrade, Heerlen, Ge leen; c. Neen. Vraag: Hoeveel vleesch krijgt men op een A- en hoeveel op een B-bon zonder been? Antwoord: Op een A-bon 70 gram, op een B-bon 35 gram. VOOR DÉ KINDEREN WIE IS JARIG? Van 26 Juli tot en met 1 Augustus Op 26 Juli: Coba van Klink, R'veen; Ger- rie Vooren, Boterdijk Kwakel; Jan v. d. Ploeg; Walter Stol; Adri v. Bennekom, H'woude; Willy Bakker, Z'woude; Willy v. d. Berg; Koos Schrader, Z'woude; Mar- tien Rjjkelijkhuizen, Ter Aar; Jaap Molen kamp, Wassenaar. Op 27 Juli:. Willy Disseldorp, Stompwijk; Theresia van Diest; Greet je Gilein; Tin ie Sep, Z'woude; Jo Bakker; Jaap Annard; Jacoba Molenkamp, Wassenaar; Marietje Dévilé; Hendrika van Rijn, Alphen. Op 28 Juli: Sientje Stuifzand; Plonia Colijn, R'veen; Gobi van 'Zijp; Stientje Wortmann, Rijp wetering; Tootje Hoek, Warmond; Petrus van Dijk, Woubrugge; Theo Ruigrok, Hoogmade; Coba van Haar lem; Maartje v. d. Hulst, Zevenhoven; Nelly Huyts; Wimmie Loos, Z'woude; Leo Bra- »a, N'hout. Op 29 Juli'; Corrie v. d. Linden; Lenie do Groes; Jan v. d. Hulst, Nieuwveen; Dora Hoogenboom, R'veen; Bertus Smits, Op 30 Juli: Joop Warmerhoven, Voorhout Agie Mank, Langeraar; Henk O verdijk; Adrie va. Leeuwen, Alphen; Jopie van Zaal, Ter Aar; Alida V. Ulden; Annie van Oijen; Corrie Kroft, Langeraar; Marietje Duiven voorde, Rijpwetering; Gerard van Goozen. Annie Aanhane, Katwijk. Op 31 Juli: Fransje Dévilé; Adri v. d. Geest, Leiderdorp; Piet Zwetsloot, Hoog made; Henk Harmsen; Cornells Bik; Henk Herreur; Wim Hooger vorst, Langeraar; Jan Bakker, R'veen. z Op 1 Aug.: Hennie Klein, Arie Kramp; Hendrik v. Rijn, Voorhotft; Plonie Zwet sloot; Marietje v. d. Hulst, Lisse; Jop de Ridder, Noordwijk (B.; Thea Wagenaar, Wassenaar; Martien de Vroomen, W'mond. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam in deze rubriek wil vermeld zien, schrijve minstens 14 da gen vóór den verjaardag. Wie, na de schooljaren van de lijst wenscht afgevoerd te worden, schrijve, met vermelding van den verjaringsdatum, ook minstens 14 da gen vóór den verjaardag. Oom Wim. STADSNIEUWS DR. H. H. JUYNBOLL 75 JAAR. Vandaag is dr. H. H. Juynboll, oud-direc teur van 's Rijks Ethnografisch Museum hier ter stede, 75 jaar geworden. Geboren te Delft op 24 Juli 1867 bezocht hy -het gymnasium aldaar en werd hij in 1886 aan de Leidsche Universiteit inge schreven in de klassieke talen en het jaar daarop oo kin taal- en letterkunde van den O. I. Archipel. Hij promoveerde in 1893 op de dissertatie „Drie boeekn van het Oud- Javaansche Mahabharaja. Hij beschreef de O.-Indische handschrif ten der Leidsche universiteit, werd in 1899 assistent en in 1903 conservator van 's Rijks Ethnografisch Museum, waarvan hij verder van 1909 tot 1932 directeur is geweest. Van 1902 tot 1908 is hij tevens privaat-docent in Oud-Javaansche en vergelijkende Ma- leisch-Polynesische taalkunde geweest. Van de hand van dr. Juynboll zijn ver schenen catalogi der handschriften van verscheidene Oostersche talen in de univer siteitsbibliotheek in Leiden, Kawi-Baline- sisch Glossarium op het Oudjavaansch Ra- mayana, Oud-Javaansch-Nederlandsche Woordenlijst, Tekstuitgave van de Oud-Ja vaansche geschriften Adiparwa, en Wirata- parwa, benevens artikelen in de Bijdragen voor Taal-, Land- en Volkenktmde van Ned.-Indië, het Int. Archiv für Ethnogra- phie e.d. MULO-EXAMENS. Bij de in 't Schuttershof gehouden MULQ- examens zijn geslaagd voor diploma A: M. S. Pasman, Leiden, J. ten Cate, Leiden, J. W. Teske, Voorschoten, F. J. Rooy, Katwijk aan Zee, C. J. Houweling, Katwijk aan Zee, M! S. Kolderman, Leiden, E. M. Ko ning, Zoeterwoude, J. H. Smits, Leiden, H. v. d. Berg, Leiden, W. Duindam, Sassen- heim, W. Laros, Alphen a. d. Rijn, J. H. Soumokil, Alph ena. d. Rijn, C. v. Wierin gen, Alphen a. d. Rijn, C. J. Verloop, Kat wijk aan Zee, C. Oostveen, Leiden, C. E. v. d. Ruite, Zoeterwoude, J. van Reenen, Leiden. Voor he taanvullingsdiploma: L. R. Wal raven, Hillegom. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 610. F. P, van Dijk, Leiden, Noordeinde 43, handel in galanterieën, por- celein enz. De detailzaak Iva te Amsterdam, Javastraat 24, is met ingang van 1 Juli 1942 overgegaan aan W. P. C. van Dijk. De en- gros-verkoop wordt door bovengenoemde zaak aan het adres Javastraat 24 Amster dam voortgezet onder den naam: F. P. van Dijk. Maandag 17 Augustus a.s. zullen de kin deren der Haarlemsche Speeltuinvereeni- gingen „Weltevreedn" met het bondsbe- stuur een officieel bezoek brengen aan de Leidsche Speeltuinvereenigingen Ooster-, Wester-, Zuider- en Noorderkwartier al hier. Het bestuur der Leidsche Speeltuin federatie zullen het bondsbestuur en de kinderen officieel ontvangen, en op de speeltuinen rondleiden FEUILLETON Roman van Else Wcrnecke. (Nadruk verboden). 57) Gabl beleeft een desillusie. Nog dienzelfden middag roept de kleine Eva in het instituut van mevrouw dr. Scheele, Gabi midden in een behandeling aan de telefoon. Het verzoek gaat verge zeld van een veelbeteekend knipoogje. Gabi doet de deur van de .cabine achter zich dicht en vraagt fluisterend: „Wie is het?" Eva trekt haar rond gezicht in een ge heimzinnige plooi. „Nou - hij natuurlijk!" „Klets!" zegt Gabi nijdig. „Verkoop nou geen onzin! Wou je me vertellen dat het werkelijk „Als ik je 't toch zeg", sist de kleine Eva, een en al opgewondenheid? ,,Ik ben voor dien meneer niet meer te spraken. Of wacht even, laat maar ik ga zelf wel!" Op hoogmoedigen toon meldt Gabi zich aan het toestek „Juffrouw Gabi? Bent u het zelf? Ach, juffrouw Gabi, ik heb zoo'n slecht geweten. Ik heb u al eens telefonisch mijn veront schuldigingen aangeboden voor mijn on hebbelijke handelwijze van laatst...." „Dat laatst is werkelijk goed, meneer Prins", val Gabi hem droog in de rede. „Uw ridderlijk gedrag dateert toch zeker al van meer dan zes weken geleden. En sindsdien heb ik. van meneer Prins niets meer gehoord of gezien." „Ziet u wel, juffrouw Gabi, ik heb im mers wel geweten, dat u nog boos op me wast! Wat kan ik doen, om het weer goed te maken? Wilt u me vanavond een oor vijg geven? Die heb ik werkelijk verdiend! Ik zou u vanavond toch zoo graag willen zien!" Meneer Herbert Prins heeft iets zeldzaam innemends en onweerstaanbaars in zyn stem. „Die oorvijg kunt u zich denken, meneer Prins", zegt.Gabi zeer uit de hoogte, „wat my betreft, ik pleeg mijn kennissen niet op een dergelijke manier te behandelen. En vanavond, nee, het spyt me wel van avond kan ik niet!" „Juffrouw Gabi!" De stem aan het an dere eind van den draad klinkt bepaald smeekend. „Weest u toch niet zoo hard vochtig „Nee, het gaat heusch niet. Ik heb een zeer belangrijke afspraak". In het verder verloop van het gesprek gelukt het dr. Prins echter nochtans juf frouw Gabi, te bewegen althans een poging te doen om de belangrijke afspraak naar een andere dag te verschuiven. Juffrouw Gabi stemt ten slotte aarzelend toe en be sluit de niet bestaande afspraak, weliswaar af te zeggen, maar meneer Prins toch min stens een half uur te laten wachten. Het recht moet nu eenmaal zijn loop hebben! „Overigens kan ik u nog een compliment maken", voegt Gabi er aan het eind van het gesprek nog aan toe. ,,Een compliment?" „Ja, voor uw fijnen neus. U hebt een voortreffelijk reukzintuing voor belangrij ke gebeurtenissen. Ik heb u namelijk een hoop interessante dingen te vertellen". „Prachtig, ik spits me er nu al op tot vanavond dan!" Met dezen, van grooten tevredenheid getuigende uitroep wordt het gesprek besloten. Gabi verschijnt dan ook precies op tijd met een half uur vertraging. Dr. .Prins heeft intusschen reeds ettelijke malen ze nuwachtig naar de klok gegluurd en een maal heeft hij zelfs getelefoneerd. „Lutz? Ja ik kan je helaas nog niets meedcelen. Het kind is er nog steeds niet. Wie, Ach, wat die laat me niet »itten, geen sprake van. Ze is er zelf veel te veel op gebrand mij haar nieuwtjes te kunnen vertellen. Nog een poosje geduld, ja, ik bel je onmiddel lijk op, zoodat ik iets meer weet." Maar eindelijk komt Gabi dan toch op dagen. Dwars door de overvolle lunchroom schrijdt ze hoog opgericht op het tafeltje toe, maar zelfs haar trotsche houding kan haar niet beletten, dr. Prins reeds op eeni- gen afstand, stralend van blijdschap, toe te roepen: „We hebben gewonnen, we heb ben gewonnen!" Herbert Prins gaat haar tegemoet, drukt haar hartelijk de hand en schuift ridderlijk een stoel bij, Gabi trekt gelaten haar hand schoenen uit. „Ja, wij hebben gewonnen! Dat wil zeg gen, ik heb gewonnen, want u hebt er maar heel weinig toe bijgedragen, om niet te zeggen heelemaal mets. Nee, dank u, vandaag drink ik geen thee, ter gelegen heid van deze feestelijke gebeurtenis neem ik een cocktail!" Meneer Prins schijnt ietwat opgewon den, hetgeen vermoedelijk verband houdt met het weerzien en zijn suecht geweten; in ieder geval is hij bereid desnoods vijf cocktails voor juffrouw Gabi te laten aan rukken, als ze dat graag wil. Gabi dankt voornaam. Nee, nee, twee, hoogstens drie is genoeg". „En vertelt u nu maar eens". Dr. Prins legt, vol verwachting, zijn beide handen op tafel en schuift zijn kopje opzy. „Wat dan?" Gabi vindt, dat de sprook jesprins er weer eens allercharmantst uit- ziet en dat hem die opgewondenheid zelfs uitstekend 6taat. Wat moet ik vertellen?" Dat hij een beetje geduld moet hebben, is ten slotte niet meer dan billijk. „Nou, in de eerste plaats, hoe het u al dien tijd gegaan is" dr. Prins herinnert zich nog juist bytijds zijn rol als vereerder van juffrouw Gabi „en dan natuurlijk, hoe en waarom we eigenlijk gewonnen hebben." Juffrouw Gabi drinkt langzaam en genie tend haar cocktail en begint dan even lang zaam en genietend te vertellen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2