DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN Momentje VRIJDAG 17 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10304 S)e £eid&cHe(5oii/fca/nt Sociale gedachten. Het is een eisch van de christelijke be ginselen, dat rechtvaardigheid en liefde beheerschen de voortbrenging en de ver deeling en het gebruik der goederen. Daarom is het kapitalisme, zooals wij dat meermalen hebben uiteengezet, in strijd met de christelijke beginselen. Daarom moet positief het economische leven worden geleid door sociale opvattingen, worden gericht door het gemeenschapsbe lang. Het is óók een eisch van de christelijke beginselen, dat alles wordt gedaan wat mogelijk is, om sociale nooden te verzach ten en te lenigen. Ongetwijfeld: het beste middel, om de menschen gelukkiger te maken, is: hen beter te maken. Maar zede lijke verbetering zal vaak moeten worden voorbereid, practisch moeten worden mo gelijk gemaakt door opheffing van ellende in gezin en in maatschappij. Daarom is het „ieder voor zich en God voor ons allen" een zoo door-en-door on christelijke stelregel. Daarom moet posi tief onze belangstelling en toewijding uitgaan naar alle actie ter verbetering, ter opheffing van het leven in gezin en maat schappij van welke zijde die actie ook moge komen. „De katholieken hebben te toonen, dat geen enkel belang en geen enkele nood de Kerk ontgaat" aldus dr. Schaepman in een in 1891 te Hengelo gehouden rede. Ook in dezen tijd, vóóral in dezen tijd is dat woord van Schaepman van actueele betee- kenis. Als de nooden groot zijn, dan moet ook groot zijn de ijver en de opofferings gezindheid, om die nooden te bestrijden. En in een tijd als deze zijn het kan niet anders de nooden zeer groot. Wij spreken van: ijver en opofferings gezindheid. Want ijver zonder onzelfzuch tigheid is in het sociale leven als waarde loos klatergoud en als de schoonheid van een opgeblazen zeepbel, welke van een maar al te kortstondigen duur is. Er zijn maar al te veel „sociale" werkers geweest, wien het aan onzelfzuchtigheid heeft ont broken. Zij dienden zichzelf, maar niet de gemeenschap. En men kijke liever naar het voorbeeld, gegeven door zoo vele an* dere sociale werkers in alle rangen der samenleving! Samenwerking moet er zijn, om groote sociale nooden te, lenigen. Samen werking, waar mogelijk, van alle goedwil- 1 enden. Wij citeeren hier een woord van dr. Schaepman uit dezelfde Hengelosche redevoering: „Wij behooren niet alleen te staan, ons niet af te zonderen in besloten kring. Maar het goede en christelijke in de samenleving hebben we te zoeken en op te heffen". Wij moeten door daden too nen de waarheid van het woord van Albert de Mun (Discours et ecrïts IV 81), dat de grond van de sociale eischen niets anders is dan een drang naar het Christendom. In daden moet worden getoond, dat het Christendom niet is de „godsdienst" van „ieder voor zich en God voor ons allen", niet is de „godsdienst" van een gemak kelijk en wei-verzorgd leventje, mi e t is de „godsdienst" van naastenliefde in woorden en zelfzucht in daden; maar dat het Chris tendom is de godsdienst, die eischt een werkelijk sociaal leven in ijver en opoffe ringsgezindheid! Laval over de Fransche schepen in Alexandrië. De Fransche minister-president, Pierre Laval, heeft voor de binnen- en buiten- landsche pers een verklaring afgelegd over de onderhandelingen, welke gevoerd zijn over het te Alexandrië liggende Fransche eskader, waarin hij o.a. het volgende zeide: „Als gevolg van het door generaal-veld- maarschalk Rommel op Egyptisch grondge bied ontketende offensief van Duitsche en Italiaansche strijdkrachten heeft de Fran sche regeering zich op 26 Juni bezig ge houden met het lot van het Fransche es kader te Alexandrië. De admiraliteit heeft aan admiraal Godefroy, den commandant van deze vloot, instructies gezonden. Het eskader moet trachten in geval de Britsche strijdkrachten Alexandrië ontruimen, een Fransche haven te bereiken. Wanneer het het Fransche eskader onmogelijk wordt gemaakt de haven te verlaten, moet het onder Fransche vlag in Alexandrië blijven en een afwachtende houding aannemen. Admiraal Godefroy heeft opdracht gekre gen om de Fransche schepen nooit in vreemde handen te laten vallen. Deze in structies, welke strict in overeenstemming zijn met de clausule van het wapenstil standsverdrag, zijn aan de wapenstilstands commissies te Wiesbaden en Turijn mede gedeeld. Op 3 Juli heeft de zaakgelastigde der Vereenigde Staten aan den chef van de Fransche regeering een nota overhandigd, waarin verklaard werd: „De president der Vereenigde Staten koestert den wensch, dat de Fransche oorlogsschepen, die zich op het oogenblik in Alexandrië bevinden, onder geen beding in handen vallen van de Duitsche of Italiaansche strijdkrachten. Hij heeft de Britsche regeering op de hoog te gesteld en stelt de Fransche regeering voor de Fransche schepen te Alexandrië onder de bescherming der Vereenigde Staten te plaatsen. Deze maatregel brengt de reis van de Fransche schepen naar een asylhaven voor den duur van den oorlog met zich mede, hetzij in de Vereenigde Staten, hetzij in een andere Amerikaansche republiek met de garantie, dat de Fran sche schepen bij het einde van den oorlog aan Frankrijk zullen worden teruggege ven. Op 11 Juli heeft de zaakgelastigde der Vereenigde Staten een nieuwe nota over handigd aan president Laval, waarin werd voorgesteld om de Fransche schepen van Alexandrië door het Suezkanaal naar Mar tinique over te brengen, waar zij voor den duur van den oorlog op dezelfde voor waarden als de Fransche oorlogsschepen in Fort de France gedemobiliseerd zouden worden. Op 13 Juli heeft de Fransche regeering op deze nieuwe nota geantwoord met een nota, waarin werd verklaard, dat het door president Roosevelt in zijn nota van 11 Juli gedane voorstel niet aanvaard kon worden, daar het onvereenigbaar is met de voorwaarden van den wapenstilstand. Het nieuwe door president Roosevelt ge dane voorstel moet, evenals het vorige, als zijnde onvereenigbaar met de eer en de belangen van Frankrijk van de hand wor den gewezen. In de nota wordt verder verklaard, dat uitsluitend aan de Fransche regeering met haar eigen middelen en in het bijzonder door de keuze van de vlootbasis het recht toekomst deze schepen te beschermen en dat president Roosevelt den wil der Fran sche regeering om de Fransche vlag op alle oorlogsschepen te handhaven, niet zonder de Fransche natie te beleedigen, in twijfel kan trekken. Daarom hernieuwt de Fransche regeering haar eisch om haar oor logsschepen uit Alexandrië naar de dichtst- bijgelegen Fransche haven te brengen, waarbij zij zich beroept op een recht, dat door president Roosevelt niet doeltreffend kan worden bestreden. Wanneer president Roosevelt dit recht ontkent en de ontwa pende oorlogsschepen blootstelt aan een aanval der Britsche strijdkrachten, dan neemt hij hierdoor een verantwoordelijk heid op zich, welker uiterste consequentie door de Fransche regeering nogmaals met nadruk onder het oog wordt gebracht. De Fransche vloot in de haven van Alexandrië bestaat uit de volgende eenhe den: Het slagschip „Lorraine" werd in 1919 gebouwd en in 1934 gemoderniseerd. Het heeft een waterverplaatsing van 23.000 ton en bezit acht stukken geschut van 34 cm., alsmede 14 stukken geschut met een kali ber van 13.8 cm. De kruisers „Tourville", „Duquesne" en „Suffren" hebben een wa terverplaatsing van 10.000 ton en zijn uit gerust met 8 stukken geschut van 20.3 cm. De kruiser „Duguaytrouin" heeft een wa terverplaatsing van 7980 ton. De torpedo jagers „la Fortune", „Forbin" en „Basque" hebben elk een inhoud van 1379 ton. De duikboot „Protee" heeft onder water een waterverplaatsing van 2060'ton. De strijd in Noord-Afrika. In een beschouwing over de situatie in Noord-Afrika sdhrijft Gayda in de Gior- nale d'Italia, dat generaal AuChinlick aan zienlijke hoeveelheden materiaal en men schen uit alle deelen van Egypte, Palesti na, Syrië en .Irak en van de Amerikaansche depots aan den Imdisühen Oceaan en de Roode Zee heeft gerequireerd. Dat dit noo- dig is, aldus Gayda, bewijst, dat het Brit sche leger zeer verzwakt is. Voorts wijst hij er op, dat de Australi sche premier, Curtin, heeft toegegeven dat het grootste deel der versterkingen in Noord-Afrika wederom door Australische soldaten gevormd wordt. Zoo moet Austra lië nogmaals door zijn eigen menschen in den steek worden gelaten om Egypte te verdedigen. Bevestigd is, zoo vervolgt Gayda, dat bij El Alamein Nieuw Zeelan ders en Zuid-Afrikaners in het veld ge bracht zijn. Ook zijn er groote hoeveelhe den Amerikaansch oorlogsmateriaal in den strijd geworpen. Zoo worden door den slag in Noord-Afrika voordurend Anglo-Ameri- kaansdhe strijdkrachten gebonden, waar door de toegezegde hulp aan de Sowjet- unie en Tsjoengking wordt onttrokken. DE TOESTAND IN EGYPTE. Onder voorzitterschap van Nahas Pasja is gisteren op het Egyptische ministerie van binnenlandsche zaken een belangrijke bespreking gehouden, waaraan werd deel genomen door de gouverneurs van de pro vinciën en de groote steden. De vraagstuk ken van openbare veiligheid, politie, emi gratie, bewaking van belangrijke gebou wen en installaties werden uitvoerig be sproken, evenals de betrekkingen tusschen de burgerbevolking en de Britsche troepen. Nahas Pasja verklaarde, dat er maatrege len zijn genomen om in alle provinciën het geregelde leven te doen weerkeeren. In een andere conferentie heeft de minister voor de voedselvoorziening meegedeeld, dat hij de voorziening in alle gebieden wil verze keren. De regeering heeft besloten in elke provincie een groot voediselkamp in te rich ten voor het geval het verkeer door ern stige gebeurtenissen belemmerd zou wor den. Naar de Enigelsche berichtendienst meldt, is luitenant generaal Ritchie, de vroegere bevelhebber van het achtste le ger in Libye, naar Engeland teruggekeerd. De strijd tegen de Sovjets. DE TOESTAND IN DE SOWJET-UNIE. Naar uit Moskou wordt gemeld wordt de ernst van het oogenblik met een nog nooit voorgekomen dringendheid duidelijk ge maakt aan de Sowjet-bevolking. Zoo heeft de Prawda een drie-regelige slagzin afge drukt luidende: „Mannen van het roode leger. Ernstig gevaar dreigt, de natie doet een beroep op u, brengt uw slagen nog harder toe dan tot dusverre". Ilja Ehren- burg schrijft in de Roode Ster: „De vijand dringt op naar Stalingrad. Gij allen weet, wat dat beteekent. Soldaten, boeren, ar beiders allen moeten thans alles wat zij hebben in een geweldige inspanning geven voor het bevechten van de overwinning. De Isvestia schrijft: „De slag op leven en dood is begonnen. Herinnert u de leus van Lenin: Overwinning of dood". Alfred Ohloerthon meldt aan de Daily Telegraph in Londen uit Moskou, dat Tass de volgende bijzonderheden geeft: Op deze eindelooze prachtige graanvel den is er thans niets meer wat de tanks kan stuiten, behalve de bolsjewistische sol daten, die ten aanzien van motorvoertui gen en vliegtuigen numeri'k inferieur zijn en achter zich slechts spaarzame spoorweg verbindingen hebben. Aan den anderen kant van het Don-front bij Woronesj heb- Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 19 tot en met 25 Juli: 37-A Brood 37-B Brood 37 Beschuit 37-A Vleesch 37-B Vleesch 37-A Tabak rSÏ. brood of Sebak 1 rants, besch. br. of geb. 1 rants, grants. 1 rants, tabak. vl. of vl. waren tabal 12 Juli tot en met 8 Augustus: 337 algemeen 339 algemeen 343, 344, 345 346 algemeen 4-33, 4-34 res. 340 algemeen 241 algemeen 342 algemeen 352 algemeen 347, 348, 349, 350, 351 alg. 36-A t/m 39-A Melk 36-B t/m 39-B Melk 36, 37, 38, 39 versnap. 1 kg. suiker 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten of havermout 125 gram gort 125 gr. gemengd meel 100 gram vermicelli of rcaizena 100 gram kaas 3 liter melk lyi liter melk 100 gr. choc, suikerwerk 12 Juli tot en met 5 September: 338 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 15 tot en met 26 Juli: 15 Juli tot en met 12 September: 2-35, 2-36 res. I 3-35, 3-36 res. rants. Boter 4-36 reserve 1 Mei31 Aug.: 50 gram scheerzeep U textiel (mannen) 1 Juli tot en met 15 Augustus: 235 Algem. i 1 rants, Eenheidszeep. 336 Algemeen 250 gr. waschpoeder L Zeep 1 rants. Eenheidszeep L Toiletzeep I 75 gr. Toiletzeep 80 pet. 11 Mei tot en met 31 December: 07 tot en met 05 B. Voor brandst. 1 eenheid. NIEUWE BONNEN Voor de volgende week is ter verkrij ging van het gebruikelijke rantsoen brood aangewezen bon 37, terwijl voorts op de bonnen 37 het verhoogde vleesch-rantsoen gekocht kan worden. Van de tabakskaart (voor mannen) zijn eveneens geldig verklaard de bonnen 37 voor het gewone rantsoen. ben de Duitschers reeds genoeg troepen over de rivier gekregen om het loonend te achten aan te stormen op de rechtstreek- sdhe spoorwegverbinding tusschen Moskou en Stalingrad. Dat is het gevaar van dit oogenblik en het heeft geen doel het te loochenen. Het gaat niet om de bedreiging van Moskou of van de voornaamste massa van het bolsjewistische leger te velde. Het gaat veel meer om het vreeselijke gevaar van de olievoorziening van Moskou en een groot deel van den graantoevoer en voor de verbinding met de Zwarte-Zee vloot en Iran. Daarbij is nog niet eens rekening ge houden met het gevaar voor Stalingrad en het naburige industrieele gebied. Het heeft geen doel zich het feit te verheelen, dat het Duitsche pantserwapen met zijn schitterende organisatie voor de levering van benzine weer eens een diepen door braak tot stand heeft gebracht. Britsche bommenwerpers hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in de late uren van gisteravond storingsvluohten naar Noord Duitseh en Deensch gebied onder nomen. Door neergeworpen brisant- en brandbommen ontstond geringe schade, o.m. in Luebeok. Twee der aanvallende bommenwerpers zijn, volgens tot dusver ontvangen berichten, neergeschoten. AMERIKA VERBREEKT ALLE CONSULAIRE BETREKKINGEN MET FINLAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Washington in een extrabericht me degedeeld, dat de Vereenigde Staten alle consulaire betrekkingen met Finland heb ben verbroken. SCHIP MET KRIJGSGEVANGENEN IN DEN GROND GEBOORD. Naar Domei uit marinekringen verneemt, heeft op 1 Juli het grootste deel van ruim 1000 Australische krijgsgevangenen en ci viele gevangenen het leven verloren, toen een Japansch transportschip, dat de gevan genen naar een veilige zone zou vervoeren, in de Zuidelijke wateren door een Ameri kaansche duikboot in den grend werdi ge boord. IN EEN PAAR REGELS Afgezien van eenige onbelangrijke inci denten in het onbezette Frankrijk is de 14e Juli- in Frankrijk rustig verloopen. De jongste dochter van den Italiaan- schen koning, prinses Maria, die gehuwd is met prins Louis van Bourbon-Parma, heeft het leven geschonken aan een twee de kind. EUROPEESCHE PRIJSSTOP. Prijsstabiliteit ook in het internationale goederenverkeer. REDE VAN RIJKSCOMMISSARIS DR. FISCHBOECK. De Rijkscommissaris voor de prijsvor ming, staatssecretaris Dr. H. Fischboeck, heeft tevens in zijn hoedanigheid van com missaris-generaal voor financiën en econo mie bij den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied Woensdag in Den Haag op uitnoodiging van het sociaal- economisch genootschap Nederland en Europa een lezing gehouden over „prijspo litiek in Europa." Dr. Fischboeck vergeleek de interna tionale prijsverhoudingen met de binnen landsche en Verklaarde, dat, wanneer men het groots Europa wil bereiken, in de internationale prijspolitiek een op gemeenschappelijk doel gericht plan in plaats moet komen van het najagen van de egoistische wen- schen, zooals dit voor eigen land in de meeste staten reeds erkend wordt. Een „internationale prijswoeker" zou evenzeer tot een verhooging van den prijsspiegel in de deelnemende landen voerer. als tot een verhooging in het eigen binnenlandsch verkeer. Een Europeesche prijsstop voor het inter nationale goederenverkeer zou daarente gen een even nuttig effect hebben als prijs- stopvoorschriften, die in vele landen van Europa reeds voor het binnenlandsche ver keer zijn uitgevaardigd. Het succes van dit grondbeginsel, dat reeds in een aantal in ternationale overeenkomsten is vastgelegd, wordt echter in wezen beinvloed door de ontwikkeling van het binnenlandsche prijs- stelsel van deze landen. Het zou deze lan den op den duur moeilijk vallen hun ver plichting tot handhaving van stabiele prij zen en tot werkelijke levering van de pro ducten tegen deze prijzen tegenover bet buitenland na te komen, indien het bin nenlandsche nrijsniveau niet co dezelfde wijze en op dezelfde basis gehandhaafd wordt. Ook de vaststelling van definitieve valuta verhoudingen in Europa gaat van de Ver onderstelling uit, dat de pogingen tot het stabiel houden van de prijzen voor het internationale goederenverkeer met suc ces bekroond worden. Vooral de kleine landen van Europa, die aangewezen zijn en blijven op een goederenruil, hebben bij deze stabilisatie een vitaal belang. Het bewijs van vertrouwen, waarmede Duitsch- iand de Nederlandsche economische leiding is tegemoetgekomen, doordat van het be gin af een vaste omrekeningskoers werd ingesteld, na de aanpassing van de prij zen de in- en uitvoerrechten van beide zij den werden opgeheven en het geldverkeer geheel werd vrijgegeven, is tot dusverre bevestigd. Het moet door handhaving van net prijsniveau in Nederland ook in de toekomst gerechtvaardigd worden. PLEIDOOI VOOR DE DAMES. Onbekende lezer, u zult vermoedelijk wel een lezeres zijn. Vooreerst is u niet zóó onbekend als u zelf wel denkt. Is er wel een lezer onbekend, zoo lang hij het lot bepaalt van ons, die schrijven? Vervolgens: U vraagt mij te schrij ven over de vrouw. Natuurlijk doe ik dat. Ik schrijf bijna altijd over de vrouwen. Dat schijnt een zwak van mij te zijn. Hebt u al eens bemerkt, dat ik de vrouwen altijd verdedig en de mannen meestal in het ootje neem? Voor de vrouwen heb ik onlangs nog een standbeeld willen oprichten, zoo als u weet. Tot mijn schaamte móet ik nu bekennen, dat 't nimmer tot mij is doorgedrongen, welk een onrecht er schuilt in de kwestie snoepkaart-rook- kaart. Hadde ik dat eerder beseft, ik zou reeds lang uit eigen beweging een paladijn geworden zijn voor het recht der vrouw. Nu schaam ik mij diep. Immers wat krijgt de vrouw per week? Een schamel onsje chocolade of suiker goed, waarvan, zoo zij alles voor zich zelf zou houden, nog geen twee keer per dag een minuut genieten kan. Stel daartegenover het rookrantsoen eens mans, 10 forsche sigaren, of 20 kleine re, ja zelfs 40 sigaretten per week. En zie nu hoe dit rantsoen weken ach tereen wordt verdubbeld, verdrievou digd zelfs, zonder dat er iemand is, die ook maar een oogenblik aan de vrou wen denkt. Waar blijft de hooggeroem de ridderlijkheid der Nederlandsche heeren, die over de grootte der rant soenen beschikken? Waarom den hee ren honderd sigaretten in den schoot geworpen en de dames afgescheept met één ons suikergoed? Zóó. nu heb ik mijn hart gelucht, mijn plicht gedaan, mijn verzuim goedgemaakt. Nietwaar onbekende lezeres? En pak de sigaren nu vooral goed in, want, het zou zon de zijn, als zij kapot aankwamen. J Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG. Na Zaterdag 18 Juli: 36 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen. 36A, R 5 Tabak. 36A, R5 Si garetten. Zoo verdiende hauptsturmfuehrer de W. het ijzeren kruis. S.S.-P.K. Het was een critieke dag voor de tweede compagnie, die opgave had het Noordelijk deel van het uitgestrekte dorp P. tegen iederen vijandelijken aanval te verdedigen. Reeds dagen lang lagen de mannen onder het voortdurend trommel vuur der zware Sovjetrussische wapens en reeds twee heftige aanvalsgolven waren tegen hom weerstand uiteengespat. Zonder verliezen was dit niet gegaan en de com pagniechef zag in, dat dit uiterste, strate gisch belangrijke punt, deze z.g. „Eokpfei- ler", bij een derden aanval waarschijnlijk niet te houden zou zijn. De felle koude en de herhaalde afweer- gevechten hadden reeds zeer veel van zijn mannen gevergd, w a abb ij nog kwam, dat de bij de compagnie ingedeelde granaat werpers door vijandelijk vuur uitgevallen waren. Juist deze granaatwerpers waren mede van. beslissenden invloed op het ver loop van den strijd geweest en zeker nu onmisbaar. Met verbeten felheid kwam in derdaad de derde aanval. Het dorp lag on der zwaar vuur ter( bescherming der ver woed aanstormende bolsjewistische infan- teriehorden. Helrood laaiden de vlammen op uit de felbrandende huizen en wierpen een spookachtig schijnsel op den grauw gelen, verstikkenden rook, welke het den vechtenden mannen niet gemakkelijk maakte. Op snel besluiten en handelen kwam het hier aan, en in allerijl werd verbinding ge zocht met Hauptsturmfuehrer de W., die direct bereid was met zijn granaatwerper troep in den strijd in te grijpen. Doch het krijgsgeluk was niet met hen. Door artille rie of Pak-inslag was de telefonische ver binding tusschen waarnemingspost en gra naatwerperstelling verbroken. Nu ging het om de dappere daad van den enkeling. Deed een ieder zijn plicht, dan was het mo gelijk de zoo zeer bedreigde stelling te hou den. Om deze verbinding weeT tot stand te brengen, zoodat de juiste ligging van het vuur bepaald kon worden, was het noodig, een ketting van mannen te vor men, die van man tot man ieder bevel zou den moeten doorgeven. De allereerste man in deze ketting zou het 't zwaarst te ver antwoorden hebben, omdat juist op die plaatst het vijandelijk vuur geconcenteerd was. Het was Hauptsturmfuehrer de W., die deze uiterst belangrijke maar tevens zoo gevaarlijke plaats spontaan innam. Temid den van het hevige mitrailleurvuur, temid den van de uiteenspattende granaten, gaf hij kalm en rustig zijn bevelen door en was zoo zijn mannen tot een moedig voorbeeld, wat hen stand deed1 houden onder de moei lijkste omstandigheden. Zijn dappere daad maakte het de tweede compagnie mogelijk den derden aanval van den vijand met voor hem zware verliezen af te slaan, zoo zwaar, dat van een vierde poging zelfs geen spra ke meer kon zijn. De voortreffelijke samenwerking tus schen de tweede compagnie en de granaat werpertroep, mogelijk gemaakt door de rustige, vastberaden en moedige houding van Hauptsturmfuehrer de W., voerde tot de overwinning. Thans prijkt op de borst van dezen moedigen officier het ijzeren kruis als de schoonste belooning voor zijn dapper gedrag. S.S.-oorlogsberichtgever B. WYNIA. Foto Vrijwilligerslegioen Nederland. Klerk V.N.P.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1