WOENSDAG 15 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 EEN OPROEP MEE TE STRIJDEN TEGEN HET BOLSJEWISME. In „De zwarte soldaat" schrijft opper heerbanleider der W.A., H. C. van 't Hof, o.m. het volgende: Niemand onzer verkeert in het onzekere omtrent den uitslag van de worsteling tus- schen de oude en de nieuwe gedachten- wereld. Immers ieder van ons, nationaal- socialisten, is ervan overtuigd, dat het na- tionaal-socialisme 1 zal zegevieren. niet slechts, omdat het historisch aan de orde is, doch vooral omdat het de voorwaarden in zich bergt voor een betere wereld. Nie mand onzer mist het besef, dat de over winning van het nationaal-socialisme in de eerste plaats afhankelijk is van den strijd met de wapenen, welke nu reeds sinds bij na drie jaren wordt gevoerd. Te meer be seften wij, nationaal-socialisten, dit, toen de Germaansche legers met de verbonden troepen stonden aangetreden tegen het bolsjewisme en een jaar geleden den aan val openden tegen het alle cultuur en be schaving vernietigende stelsel. Wie herin nert zich niet meer den morgen van den 22sten Juni van het vorig jaar. toen de oude strijdliederen tegen het communisme door middel van de radio weerklonken? Aan wien is toen het tintelend gevoel van den strijdlust ontgaan? Heeft de W.A., ja, iedere gezonde nationaal-socialist, toen ge voeld. dat het zelfrespect van den weer baren. nationaal-socialisten man eischte, dat hij erbij moest zijn, om zoodoende het zelfrespect van de natie, een deel van ons beginsel, te dienen? Hebben zij toen allen begrepen, dat de geest van Mannerheim, welke voor ons volk noodzakelijk is, slechts kan worden uitgedragen, indien men metterdaad dezen geest toont te be zitten? Ongetwijfeld hebben velen zulks gevoeld. Talrijken zijn gegaan. Een ander deel moest blijven, omdat 'hun aanwezig heid in verband met den poljtieken strijd hier noodzakelijk was. Natuurlijk moet er een thuisfront zijn. Een front, waar opgebouwd moet worden. Maar wordt het thuisfront niet te dikwijls als dekmantel gebruikt, om aan eigen on misbaarheid voor den politieken strijd hier te lande een schijn van waarheid te geven? De W.A. staat thans als een behoorlijke organisatie. Haar opgaven zijn op het oogenblik niet groot en veelomvattend, omdat de voornaamste taak voor den re volutionairen nationaal-socialische strijder op dit oogenblik niet hier ligt, doch ginds in het Oosten. Ons volk heeft behoefte aan hen, die, als frontstrijders terugkomende, daardoor in staat zijn waarachtige kame raadschap en waarachtige volksverbonden heid uit te dragen en daarmede ons volk ten zege te zijn. Een zoodanige inzet is een waarachtige dienst aan ons volk. Wil de W.A. toonen, dat zy het werkelijk meent met haar leuze „alles voor het volk", dan is het noodzakelijk, dat zij niet moppert en klaagt over den afwezigen strijd hier, doch dat zij hem in dezen be- slissenden tijd daar zoekt, waar hij is. En dat is in het Oosten. Deze tijd vraagt mannen. Deze tijd vraagt nationaal-socialisten, die beseffen, dat colporteeren en exerceeren weliswaar op zich zelf belangrijk kunnen zijn. doch dat daar boven uit de vrijwillige inzet, om naast de andere Germanen, den werkelij- ken strijd te strijden, van hen wordt ge- eischt. Deze tyd vraagt mannen, die niet vol staan met het zingen van het Oostland lied, doch den ernst daarvan met hun da den bezegelen. Welnu, dit alles beseffende, hebben zich naast mij voor den vrijwilligen dienst aan het Oostfront gemeld: De wrnd. chef van den staf der W.A., de opperbanleider G. D. van de Pol., de heer- bancammandant van Groningen, Fries land en Drenthe, de opperbanleider K. A. Enklaar; de beenban/commandant van Noord-Holland, de opperlbanleider J. M. van der Bijl; de heenbancommandant van Rotterdam, de opperbanleider J. Neder- koorn; de heerbancommandant van Over ijssel, de banleider W. Wittkamp; het hoofd van de afd. opleiding en organisatie van het stafkwartier, de banleider J. Lange- veld; de heerbancommandant van Noord- Brabant en Zeeland, de banleider F. A. Ouwerling; de heerbancommandant van Limburg, de banleider G. J. Röthengatter; het hoofd van den verbindingsstaf te Brus sel, de banleider G. J. van Asperen-Ver- venne; het hoofd van den dienst organisa tie van het stafkwartier, de onderbanlei der G. Stroinik; de stadsbancommandant van Amsterdam, de ondeobanleider-A. A. Maokay; het wrnd. hoofd van de afdeeling vorming en voorlichting en wrnd. hoofd opsteller van „De zwarte soldaat", de op- perhopman C. Wiegel; het hoofd van den dienst oultureele zaken, de opperhopman A. van Hees; het hoofd van den dienst zang, de opperhopman P. Heins; de adju dant van den waarnemend commandant, de hopman J. S. Schiebaan; de baancom- mandant in Twente, opperhopman G. Ham mes en de adjudant van den heerbanodt. Groningen, hopman J. P. Philippa. Wanneer wij zijn goedgekeurd, dan zul len wy gaan in het besef, dat uit onze na- tionaal-socialistische overtuiging, en in het bijzonder uit ons lidmaatschap van de W.A., de consökwentie voortvloeit, dat wij niet langer achterblijven dan dringend noodzakelijk was, en dus thans onzen plicht als werkelij'ken soldaat gaan doen. De taak, welke wij daarmede op ons ne men, zal aanvankelijk daarin bestaan, dat wij als soldaat een opleiding zullen gaan volgen. Hier zullen uit deze W.A. kader leden militaire kaderleden worden ge vormd, waardoor de mogelijkheid ontstaat weermannen, die zich naar aanleiding van dezen oproep eveneens melden voor den vrijwilligen dienst aan het front, door eigen W.A kader militair te laten aanvoe ren. Daarom, in het belang van ons volk, in het belang van de W.A., is het onze vurige wensoh, dat vele weermannen thans zullen beseffen, dat het oogenblik is gekomen, dat zy zich mannen zullen toonen, die de futloosheid, welke ons volk helaas in de laatste jaren zoo kenmerkte, hebben af geschud en bereid zyn door hun voorbeeld ons volk voor te gaan op den weg, die voor zijn toekomst volstrekt noodzakelijk is. Velen zijn ons voorgegaan. Talrijken brachten hun offer in de overtuiging, dat wij hen zouden volgen. Niet in een zooge- naamden strijd op een stoel, doch in den werkelij'ken strijd als soldaat. Hun offers verplichten ons, hetzelfde als zij veil te STADSNIEUWS KWEEKSCHOOL VOORBEREIDEND- ONDERWIJS. Voor het einddiploma B. zijn geslaagd: S. J. van Aggelen, R. C. Donkers, L. A. Gersen, E. S. Hamburger, J. Kuperus, F. E. Leujes, M. van der Molen, allen te Lei den, R. F. Keuls en P. Roest te Oegstgeest, H. J. W. Wesselo te Voorschoten, A. W. Bal te Haarlem, M. H. Borren en M. S. van San aaien te Amersfoort, A. Broersma en A. J. Broersma te Franeker, M. E. Eng- berts te Delft, F C. Ott en H. F. Ott te Haarlem, J. A. Söheffer te Almelo en M. Visser te Alkmaar. Voor het einddiploma A slaagden E. J. J. Dinant en G. de Graaf te Leiden, E. J. M. Bruyning te Haarlem en E. M. L. van Suchtelen van de Haare te Apeldoorn. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n9149. Administratie kantoor Walter Zn., Leiden, Zeeman laan 34. Wijz. handelsnaam in: Boekhoud- bureau Walter Zn. 7864. M. Tegelaar, Oegstgeest, Ter wee weg 112, importeur van Stopverf enz. Procuratie verleend aan: Ph. van der Lof, Leiden. Gistermiddag zijn aan de St. Catharina- school 7e leerjaar, Krauwelsteeg 81, de vol gende 17 candidaten geslaagd voor lingerie- naaien: Gerda ter Beek, Tiny van Dijk, Rietje van Dorp, Cobi van Haarlem, Rietje Hoppenbrouwer, Rietje Halvemaan, Rietje van Meurs, Nelly Nieuwveen, Nelly Rijs- bergen, Bep Stol, Toos Trommelen, Trudi Verboom, Stien Verheyen, Dina v. d. Waard, Leny Zaayer, allen alhier woon achtig, Leny Zwetsloot van Oud-Ade, Plo- ny Rodewijk van Roelofarendsveen. IN LEIDEN GEVESTIGD. J. M. Becker, werkster, Leeuwerikstr. 12 A. van den Berg, verpleegster, Rijnsb.- weg 10 J. van Berge Henegouwen, tand arts, Haarl.str. 40 M. J. Binnendijk, ass.- accountant, Kaiserstr. 5a F. C. A. Bre mer, leerares Lyceum voor Meisjes, Pie- tersk.hof 38 G. J. Beekman-Carree, Oos- terstr 69 A. Cornelisse, broodbakker Langebrug 49 B. J. Delfos, 1.1. verpleeg ster, Witte Singel 11 A. C. P. Huigen van Drunen, kinderverzorgster, Hoogl. Kerkgr. 17 A. A. Duyn, dienstbode, Rijnsb.weg 123 J. A. van der Gaag, los- werkman, Doezastr. 29a C. H. van Goo- zen, dienstbode, Marnixstr. 6a B. K. Groenendijk, Koninginnelaan 9 J. J. Hagen, Rijnsb.weg 155 N. W. Holtkamp, notaris, Rapenburg 66 W. F. Jense, Co- betstr. 8 M. de Jeu, hulp i. d. huish., Noordeindspl. 8a T. C. F. van Kamp, Hooigracht 88 C. A. M. Kengen en fam., tandarts, Prinsessekade 2 M. G. D. van der Kolff wed. van Hagen, Meermanshof 5 N. Korswagen en fam., uitvoerder, Oude Singel 21'0 H. C. Laman, dienstbo de, Morschsingel 8 W. Latooij, bedr.lei- der bakkerij, Nieuwe Rijn 38 J. de Leeuw, schilder, Utr. Jaagpad 18 J. P. de Ligny, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. E. P. Linders, ambt. Rijksbur. IJzer en staal, Merelstr. 40 H. Loeb, meubel- teekenaar, Breestr. 161 A. Mellenbergh, landmeetk. teekenaar, da Costastr. 58 C. H. van Meurs, hulp i. d. huish., Mare- dijk 61 Wed. N. van der Kwast-Ouds hoorn, Morschweg 61 A. M. Oudshoorn, huishoudster, Vliet 29 T. E. Palsgraaf, serveuse, Steenstr. 38 J. Verkade-van Putten. Jan Vossenstg. 15 J. Ravensber- gen, kok, Brederostr. 36 S. de Ridder, strijkster, v. Speijkstr. 53 C. J. van Kampen-van Rijn, Nieuwe Rijn 92 A. E. de Graaf-Spronkers, Medusastr. 17a T. La van der Veen, Secr. v. d. Burgemeester, J. v. Goyenkade 6 E. A. Venemh, ass. bedr.leider textielfabr., Zoeterw.singel 79 H. A. de Vet en fam., fotograaf, Mariën- poelstr. la H. J. de Vringer en fam., chauffeur, Oude Singel 26 C. J. de Win ter. dienstbode, Rapenburg 82 M. C. Wittenberg, huishoudster, Hoogewoerd 122. UIT LEIDEN VERTROKKEN: G. W. Benedictus, 's-Gravenhage, v. d. Eijndestraat 5. J. H. Bodde Bouman, De Bilt U, Soestd.weg 4. B. J. Boland, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 15. M. van den Brink, Renkum, Leeuwenstraat 33 Wed. S. Nesscher-Broekman, Amster dam, Sarphatistraat 149 hs. M. M. Ca- balt, Medemlblik, Tuinstraat 32. E. F. A. M. Caminada, 's-Gravenhage, L. de Co- lignyplein 25. T. G. J. Castelein, Aliphen aan den Rijn, Hoorn 296. A. H. Dal- meijer, Bloemendaal, Dr. D. Bakkerlaan 60. B. J. M. Dazert, Ubbergen Beek, Beekscheweg 9. Wed. J. R. Kret-van Delden, 's-Gravenhage, Zusterstraat 2e. W. N. van Deursen en fam., Rotterdam, Vier-Ambachtstraat 53ib. F. Duyfjes, Amsterdam, Nw. Heerengracht 79III. B. W. van Duijn, Oegstgeest, Warmonderweg 10. D. T. Morpurgo-Emondt en fam., Amsterdam, d'u Jardinstraat 50. D. van Erkel en fam., 's-Gravenhage, Noordpol- derk. 458. E. Frederi'ks, Amsterdam, Cliostr. 9bv. C. M. L. van Gheel Gilde- meester, 's-Gravenhage, Fr. Maelsonstr. 57. J. S. M. L. 's-Gravesande Pannekoek, Wageningen, O. Bennek.weg 146. N. Groot en fam., Berkhout, C 16. W. van de Haar, Zeist, Schooldw.weg 11. M. v. Erkel-Harland, 's-Gravenhage, Noordpol- derk. 458. I. van den Heuvel, Noordwijk, v. Leeuwenstraat 17. W. de Jong, Tiet- tjerksteradeel, Rottevalle 9. G. Koersel- man, Oegstg., de Kempenarestr. 15. P. Koning, Ommen, Markt 28. P. W. van der Koogh, Zuilen, Linnaeusstraat 37bis. W. Koops, Westdongeradeel, Waaxens. M. Kappen, Amsterdam, Zeeburgerdorp 13hs, J. L. Kraayenibrinkj Weesp, Spoor straat 2. C. P. van Sluxs-Krahhendam, Wieringermeer, Havenstraat 3. J. Ku- kler, Wassenaar, Nachtegaallaan 6. H. A. J. Lamibers, Middelburg, Langeviele 61. K. M. van Lohuizen, Eindhoven, Kievit laan 25. S. Matthieu, Bloemendaal, Aca cialaan 4. A. Merens, Heemstede, Heemst Dreef 263. M. C. Mes, Rotterdam, Adria- nalaan 105. E. Meijer, Dordt, Bleijenhoek 1. C. van Mourik, 's-Gravenhage, Ru bensstraat 188. E. Muller, Haarlem, Zo mer luststraat 25. H. H. Piest, Zwoller kerspel, de Ruyterlaan 1631. B. A. Prins, Zoeterwoude, F 7. A. J. A. Przijbijlski en fam., Baarn, Krugerlaan 1. A. Quis- pel, Groningen, Zwanestraat 37. J. A. hebben voor het nationaal-socialistische ideaal. Daarom willen wy als weerbare man in allen eenvoud onzen plicht doen. Daarom.... te wapen! HET TWEEDE FRONT. Arme teleurgestelde landgenooten, die alle hoop gevestigd hadden op het tweede front, hun beloofd door Churchill. Een be lofte waarvan de vervulling hun van week tot week in het uitzicht gesteld wordt door de „propagandisten" van de oranje-zen ders. Deze landgenooten jammeren en za niken om een tweede front, ook in Neder land. En tocher is een tweede front, ook in Nederland. Dat is het thuisfront. Het thuisfront dat werkt voor de toekomst van ons land en volk en tevens zorgt voor onze dappere strijders aan het Oostfront. Landgenoot, dit thuisfront is ook uw steun ten volle waard, vandaar dat wij nogmaals uw aandacht vragen voor een der belang rijkste pijlers van dit front: ons verzor gingsfonds. U weet het, dit fons verzendt geregeld duizenden pakketten aan onze vrijwilligers. Steunt ons tweede front, steunt ons verzorgingsfonds, stort uw bij drage op girorekening 4 3 2 1 0 0, t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Reus, Haarlem, 2e Emm astraat 26. J. M. Rhijnsiburger, Baarn, Krugerlaan 1. J. M. van Roon, 's-Gravenhage, Vivienstraat 16. J. M. Schakenbos, Alkemade, D 15h. J. Spreeuw, Wassenaar, Amazonelaan 1. M. Stoof, Baarn, Nieuwstraat 26. J. A. Stoop (Jonkheer) 's-Gravenhage, Laan C. van Cattenib. 38. M. M. van der Velde, Wateringen, Kerklaan 49. H. J. Visdh, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 15. M. A. Wijnveldt-Vlaardingerbroek, Rotterdam Terbregscbeweg 61. C. Vogels, Leeuwar den, WijnaLdumerstraat 8. W. A. van der Voort, Heemstede, Kerklaan 123. D. E. Wagenaer, 's-Gravenhage, Aardbeistraat 2 P. Postma-Werner, Breskens, Kijk Uit 145. W. Wijk, Amsterdam, Prinsengracht 1015. A. J. Zilver, Rotterdam, Puntstr. 42a. J. G. Zuid'wijk en fam., 's-Graven hage, Stortenbekerstraat 77. E. van der Voort-Zwagerman, 's Bosch, Brugstr. 38. A. J. M. A. van der Zijden, 's-Gravenhage, Zwarteweg 24. OMGEVING OEGSTGEEST Personalia. De heer H. A. G. van Bel- -en, kapper alhier slaagde gisteren te Rot terdam als leeraar in het kappersbedrijf. Het examen werd afgenomen door de Ver. Ned. Vakscholen voor het Kappersbedrijf" Voedingsgewassen in eigen tuin Andijvie. Een der smakelijkste en belangrijkste najaarsgroenten is de late- of winter andij vie. Het planten van deze groente kan ge durende de geheele maand Juli en de eer ste helft van Augustus geschieden. Andij vie is ook zeer geschikt voor nateelt van doperwten, tuiniboonen en vroege aardap pelen. Andijvie moet snel groeien en ver langt daarom een voedzamen, voldoend be mesten, vochthoudenden grond. In een ar men, drogen bodem komt er weinig van terecht. Voordat men gaat planten is goed losmaken van den grond noodzakelijk. Voor zoover het noodig is, kan men wat mest aanbrengen, hetzij dunne koemest hetzij snelwerkende salpieterstükstofmest en de volledige korrelmest. Indien de grond te droog is, moet deze te voren goed nat worden gemaakt. Het is de gewoonte om bij het planten de bladeren van de andij- vieplanten ongeveer een derde van hun lengte in te korten. De uitplanting ge schiedt daarna op een onderlingen afstand van ongeveer 30 a 35 cm. Desgewenscht kan men de late andijvie einde Juli ook nog zaaien. In dat geval worden ze niet meer verplant, maar uitgedund. Om den grond los te houden en onkrui den te bestrijden, schoffelt men zoo nu en dan eens. Nadat na verloop van tijd de kroppen volgroeid raken, bindt men deze op de gebruikelijke wijze op. Dit geschiedt als de bladeren droog zijn. Zijn ze inwen dig voldoende gebleekt, dan kan men oogsten. Niet alleen voor versoh gebruik, doch ook voor den inmaak komt deze an dijvie in aanmerking. Wie over een broeibak beschikt, kan de andijviestruiken, die b.v. einde October of in November nog te velde staan, dicht naast elkaar met een kluit aarde aan de wortels onder glas inkuilen en op zoodanige wijze tot in den winter versChe andijvie blijven eten. Bij dat inkuilen moeten de bladeren droog zijn. 's Winters versche selderij en peterselie. In vele recepten, die de Voedingsraad geregeld publiceert, vormen selderij en pe terselie een bestanddeel. Een reden te meer om deze kruiden steeds versch ter beschik king te hebben. Dit ligt binnen een ieders bereik. Men moet dan echter thans de noo- dige maatregelen treffen. Wie geen tuin bezit, kan zijn eigen selde rij in klein hoeveelheden ook in bloempot ten of in een kistje kweeken en ze daar uit 's winters oogsten. Thans nog zaaien is mogelijk, maar dan zoo spoedig mogelijk, want de zaden kiemen niet vlug. Later is uitdunnen der plantjes onderling op 3 cm. noodzakelijk. Nog beter is het in Juli of in Augustus plantjes aan te schaffen en deze in potten of kistjes te planten. Bij een bevrienden tuirabezitter, volks- of beroepstuinder zijn dergelijke selderij- en peterselieplantjes wel te krijgen. Ook zijn er bij groentehan delaren des zomers wel bosjes selderij of peterselie voorhanden, waaraan zich nog de wortels bevinden. Nadat het loof is af gesneden, zijn ze voor dit doel te gebrui ken. Tot half September laat men de pot ten of het kistje met de daarin gezaaide of geplante selderij of peterselie buiten op een licht beschaduwde plek staan. De aar de moet goed vochtig blijven en nu en dan geve men wat bloemenmest. In het najaar en in dien winter zet men de potten of het kistje in het volle licht op de vensterbank van keuken, kamer, of serre. Het snijden van het loof is herhaaldelijk mogelijk. De plantjes groeien dan voortdurend in de breedte uit. Wie wèl over een tuin beschikt, kan in September of October een hoekje selderij of peterselie met een bekisting van hout omgeven en deze met een broeiraam of glasruit afdekken.' Indien men de tempe ratuur onder het glas en vorstvrij houdt, is het snijden van versche selderij en peter selie ook op deze manier den geheelen win ter mogelyk. LAATSTE BERICHTEN BRITSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. Zes dooden en twee gewonden. Een der laatste nachten heeft de Brit bij zyn aanvalsvluchten ook weer enkele bom men op Nederlandsch gebied laten vallen. Zooals gewoonlijk is bij dit lukrake uit werpen slechts civiele schade ontstaan. He laas zijn zes burgers gedood en twee ge wond. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. ROME, 15 Juli. (Stefani). Het Italiaan - sche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: In den Zuidelijken sector van het Egyp tische front zijn krachtige vijandelijke af- deelingen, die op verkenning waren, aange vallen en naar het Oosten teruggeslagen. ItaliaansChe formaties gevechtsvliegtui gen, die opereerden ten Oosten van El Ala- mein, tegen troepenconcentraties, hebben eenige tientallen gemotoriseerde strijdmid delen in brand geworpen en vernield. Her haalde gevechten tusschen formaties ja gers eindigden ten* gunste van de lucht macht der Spil: negen Britsche toestellen werden door Italiaansche en 4 door Duit- sche jagers neergeschoten. De militaire inrichtingen op Malta wer den wederom overdag en des nachts ge bombardeerd: vier vijandelijke toestellen werden door Duitsche jagers boven het eiland neergeschoten. Twee Italiaansche toestellen keerden niet terug van hun ope raties. Engelsche vliegtuigen zijn vannacht gevlogen naar eenige plaatsjes op Sicilië en in Calabrië. Eenige bommen werden zonder resultaat in de omgeving van Sapo- nara, in de provincie Messina, neergewor pen. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 16 JULI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en ochtendgymn. (7.00 BNO: Nieuws). 3.00 BNO: Nieuws. 8.15 Gram. (9.15 Voor de huisvrouw). 9.30 Amusements orkest, klein Omroep-Mannenkoor. 10.30 Zang met piano. 11.00 Vacantieschool. 11.20 Fagot en piano. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws. 13.00 Meloisten en orgelspel. 14.00 Zang met piano. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 21 Heidelb. Catechismus. 16.30 Revida-sextet. 17.15 BNO: Nieuws. 1.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 18.00 Vraaggesprek. 18.15 Omroepor kest. 18.45 BNO: Nieuws en landbouw- praatje. 19.05 Omroep-Symphone-Or- kest. 20.05 Componistenspiegel 20.20 Piano. Ca. 20.50 Gramofoonmuziek. 21.00 Omroep-Symphonie-Orkest. 21.45 BNO: Nieuws. 22.00 Gram. 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 22.15 24.00 Gram. HILVERSUM n 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 12.45 BNO 13.00 Kwartier, v. d. landstand. 13.15 Gram. 13.45 Voordracht. 14.00 Orkest Malando. 15.00 Voor de Vrouw. 15.30 Piano. 16.00 Orkest Willy Eber- le. 16.45 Voor de jeugd.17.15 BNO: Nieuws. 17.30 Varia. 19.30 Midden Amerika. 18.45 Gram. 19.00 Hier W. A. 19.15 Gram. 19.30 BNO: Nieuws. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Om- roep-Orkest. AAls intermezzo: repor tage. 21.00 Causerie. 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten en mil. overz. - 22.10 Avondwyding. 22.1524.00 zie Hil versum. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. WILT U IETS WETEN? Vraag: Route van Warmond naar Utrecht, van Utrecht over de Grebbeberg naar Arnhem en van Arnhem naar Nijme gen. Hoeveel km.? Weet u voor meisjes oen R. K. tehuis in Utrecht, Arnhem en Nijmegen? Antwoiord: Warmomd, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, 57 km.; Utrecht, Le Bildt, Zeist, Amerongen, Rhenen, Wa geningen, Renkum, Heelsum, Anhem, 67 km.; Arnhem, Elden, Eist, Nijmegen, 14 km. Meisjeshuizen: Utrecht, Oude Gracht 46bis, Beek (bij Nijmegen) „Stockenhof", B 100. Vraag: Route van Alphen aan den Rijn naar Oisterwijk (N.-B.), waar en wanneer vaart een veerpont; en hoeveel km.? Antwoord: Alphen, Boskoop, Gou da, Stolwijk, Schoonhoven, Nieuwpoort, Go- rinchem, Giessen, Wijk, Heusden, Drunen, Helvoirt, Oisterwijk; afstand 95 km. Veer pont te Schoonhoven onafgebroken, Go- rinchem dito. Vraag: Kortste weg van: a. Alphen a. d. Rijn naar Zevenbergschehoek; b. Zeven- Dergschehoek naar Hoensbroek; c. Zeven bergschehoek via Oosterhout naar Wychen; d. Hoensbroek via Wychen en Rhenen naar Alphen a. d. Rijn; e. Hoensbroek naar Al phen a. d. Rijn. Hoeveel km.? Antwoord: a. Alphen, Boskoop, Moordrecht, Krimpen a. d. IJsel, Ridder- iierk, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergsche hoek; afstand 55 km.; b. Zevenbergschehoek Terheiden, Breda, Tilburg, Moergestel, Best Eindhoven, Heeze, Weert, Ittervoort, Echt, Susteren, Sittard, Amstenrade, Hoensbroek, afstand 155 km.; c. Zevenbergschehoek, Ter heiden, Oosterhout, 's Gravenmoer, Kaats heuvel, Drunen, Vlijmen, Den Bosch, Ros malen, Heesch, Grave, Wychen, afstand 85 km.; d. Hoensbroek, Amstenrade, Sit tard, Echt, Roermond, Swalmen, Tegelen, Venlo, Arcen, Afferden, Gennep, Mook, Malden, Wychen, Nijmegen, Zetten, Op- heusden, Wageningen, Rhenen, Zeist, Utrecht, Woerden, Alphen, afstand 242 km.; e. Hoensbroek, Sittard, Echt, Itter voort, Weert, Heeze, Eindhoven, Den Bosch, Utrecht, Alphen a. d. Rijn. Afstand 200 km. Abonné te L. Vraag inzake uitgaan van dagjesmenschen": neen. de door u be doelde plaatsen zijn niet vrij. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johannes Hendrik, z. van J. H. Bouwens en A\ Landkroon Antonia Maria, d. van P. S. Verver en P. de Ro- mijn. Ondertrouwd: H. van Oosten jm. 25 j. en M. van der Huizen jd. 27 j. B W. van den Berg jm. 50 j. en H. A. Hui- bers jd. 29 j. H. J. Bots jm. 31 j en C. C. M. Plouvier jd. 26 j. Overleden: J. M. Crama vr. 79 j. W. van Leeuwen man 32 j. C. J. Ver- bree huisvr. van D Pieket 85 j. C. Vlie- genthart man 71 j. P. J. Develing man 64 j. H. Berbee man 75 j. M. Dan sen man 73 j. J. Laterveer huisvr. van W. F. Beij 53 j. M. Verhoeven wed. van F. Jansen 74 j. J. M. Sjardijn dochter 23 j. S. L. van der Laan man 65 j. Officieele Mededeelingen KLEINHANDELSPRIJS VAN GESMOLTEN RUNDVET. Gesmolten rundvet per K.G. ƒ1.65 Gesmolten rundvet per 200 gr. ƒ0.33 Het vragen van hoogere prijzen is straf baar. 328 HET ROOIEN EN AFLEVEREN VAN GOEDGEKEURD EN NIET TE VELDE GOEDGEKEURD POOTGOED. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zuid Holland maakt het navolgende bekend: a. Het rooien van te velde goedgekeurd pootgoed, dat niet op een tuinbouwteelt vergunning is gezaaid, is vóór 2 Augustus a.s. alleen toegestaan, indien de teler in het bezit is van een schriftelijke rooiver- gunning. Deze vergunning moet bij den Ne- derlandsche Algemeenen Keuringsdienst, le Earenderchtscheweg 155 te Borendrecht worden aangevraagd. b. Het rooien van niet te velde goed gekeurd pootgoed,dat niet op een tuin bouwteeltvergunning is geteeld, is vóór 2 Augustus a.s. alleen toegestaan, indien de teler in het bezit is van een schriftelijke rooi vergunning, welke hem door de Pro vinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten is verstrekt. Deze rooi vergun ning wordt alleen verstrekt, indien het pootgoed dient om in 1943 op eigen bedrijf te worden uitgepoot. c. Het afleveren van pootgoed vóór 2 Augustus a.s. is verboden. Dit geldt dus ook voor pootaardappelen van de vroege rassen en van het ras Eigenheimers, welke op een tuinbouwteeltvergunning zijn ge teeld. De maat boven 55 m.m. van deze vroege rassen en boven 70 m.m. der op tuinbouwteeltvergunning geteelde Eigen heimers mag echter wel voor 2 Augustus a.s. voor consumptie aan de V. B. M. A. worden afgeleverd. Het afleveren voor con sumptie van goedgekeurd pootgoed in de vastgestelde potermaten is overigens ten strengste verboden. d. Na 2 Augustus a.s. mag alleen poot goed worden afgeleverd en verhandeld, dat in de voorgeschreven maten is gesorteerd, welke zijn genoemd bij de onlangs gepu bliceerde telersprijzen. Een uitzondering hierop geldt voor extra vroeg gerooid A pootgoed. dat vóór de door den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst vastgestelde extra vroege roei- data is gefooid. Dit pootgoed mag n a 2 Augustus a.s. ook als veldgewas worden afgeleverd en verhandeld. e. De telersprijs voor extra vroeg ge rooid A pootgoed dient te worden bere kend aan de hand van de percentages van de verschillende sorteeringen, welke in de partij voorkomen en de prijzen, welke hiervoor zijn vastgesteld. LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van 11 Juli a.s. geen nuchtere kalveren meer kunen worden geleverd aan: N.V. v.h. Van Dam en Co., Leek; Friesche Coöperatieve exportslachterij, Akkrum; firma J. T. Dijk stra, Wolvega, firma F. Feenstra, Dokkum; firma J. P. Smilde, Harlingen; Exportslach terij Udema, Gieten; W. K. Walthuis, Em- men; N.V. Drentsche Exportslachterij, As sen; firma Genderink, Meppel; firma Ant. Hunink, Deventer; firma Meester, Wijhe; firma L. J. P. Stegeman, Deventer; firma G. Hunink. Wijhe; N.V. J. A. Zendijk en Zn., Twello; firma Linthorst. Wilp; N.V. Gevato's Vleeschwarenfabriek. Drieber gen; N.V. Uithoornsche Baconfabrieken, Uit hoorn; firma Lunenburg en de Zeeuw, Woerden; firma Stout en Boer, Nieuwer- kerk a. d. IJssel; N.V. Hartog's Fabrieken, Oss; N.V. Zwanenburg's Fabrieken, Oss; firma Saarloos, Dinteloord; N.V. Export Centrale v. d. NiC.B., Boxtel: N.V. Slacht veecentrale v. d. L.L.T.B. „Limco", Weert; firma Gebrs. Barten, Sliedrecht; firma Bar ton, Ameide. Tevens vestigt zij er de aandacht op dat de levering van nuchtere kalveren aan de firma Booy te Alkmaar met ingang van 4 Juli j.l. is stopgezet. AANVRAGEN VOOR KROONKURKEN 4e KWARTAAL. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, bureau grondstoffen, maakt bekend, dat aanvragen voor kroon- kurken voor het 4e kwartaal moeten wor den ingediend op uiterlijk 30 Juli a.s. bij de centrale welke het te verpakken pro duct beheert. Aanvragen, welke op een lateren datum worden ingezonden, worden niet meer in behandeling genomen. Tegelijkertijd met het inzenden van de aanvraagformulieren aan de regeneratie- bedrijven zal een zoo groot mogelyk aantal gebruikte kroonkurken ter regeneratie die nen te worden opgezonden. Het regenera- tiebedrijf zal op het aanvraagformulier aanteekenen, hoeveel zich in redelijken staat bevindende kroonkurken zijn ingele verd. Daar de grootte van de toewijzing o.a. afhankelijk is van het aantal ingeleverde kroonkurken en dit aantal zeker niet zal overtreffen, wordt aangeraden zooveel mo gelijk kroonkurken ter regeneratie in te le veren. Door het rijksbureau voor Voedsel voorziening in Oorlogstijd zal een doorloo pend verzicht bijgehouden worden van de aantallen ingeleverde en toegewezen kroonkurken, zoodat bij volgende toewij zingen rekening kan worden gehouden met reeds eerder ingeleverde partijen. Be drijven, die niet reeds voor het 3e kwar taal een toewijzing heben aangevraagd moeten een verklaring indienen, dat zij niet op andere wijze in hun kroonkurkbe- hoefte voorzien.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3