BELEENING VAN iWi EFFECTEN LOTION MALWIDA 31 WOENSDAG 15 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland i Mr. H. Gelie. Lelden i Red. Stad co Soorti M. Zonderop. LeldenRed. Omgeving i L. Rooien. Lelden! den. Lelden i verantwoorde Red. Letteren en Kunst: WEEKBERICHT Zon onder 21.57 uur. Zon op 5.34 uur. ÏMKheit deze tijden moet worden ver duisterd. 15 Juli: De maan komt Woensdagoch tend om 7.42 uur op en gaat Woensdag avond om 10.45 uur onder. 16 Juli: De maan komt Donderdagmorgen om 8.46 uur op en gaat Donderdagavond cm 11.13 uur onder. 17 Juli: De maan komt Vrijdagmorgen uur op en Saat Vrijdagavond om 11 39 uur onder. Zweminr.: „De Zyl", 18 gr. C. BINNENLAND DE PRIJS VAN GESMOLTEN RUND VET. Blijkens een officieele mededeeling van den gemachtigde voor de prijzen in de bladen is de prijs van gesmolten rundvet, dat op den distributiebon aan de verbrui kers wordt verkocht, vastgesteld op 33 cent per 200 gram. AARDAPPELVERBOUW OP GESCHEURD GRASLAND. Evenals het vorig jaar ligt het in de be doeling van de overheid, in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland de ge legenheid open te stellen, een gedeelte van hun land te doen scheuren en wel door de geheele exploitatie met inbegrip van het scheuren, het verplegen en het oogsten van de producten te laten verrichten door het bureau Aardappelverbouw. Als vergoe ding voor het beschikbaar stellen van den grond zal 500 per H.A. inclusief de scheur- premie worden verstrekt, terwijl de land bouwer geen verdere kosten zal hebben. In uitzonderingsgevallen kan voor zeer goede kleigronden een vergoeding tot 600 worden gegeven. Het bureau Aard appelverbouw zal nagaan, welke percee- len aanvaard kunnen worden, zonder dat hierop beroep mogelijk is. In de eerste plaats komen in aanmerking perceelen grasland, welke geschikt zijn tot scheuren en verder gelegen zijn nabij bevolkings centra en verder die, gelegen op niet te grooten afstand van verkeerswegen en waterwegen. Opgave is mogelijk vóór 20 Augustus a.s. bij het bureau Aardappel- verbouw, Cronjéstraat 9, Arnhem. BRANDSTOFFEN VOOR GESTEUNDE KOSTWINNERS. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft bepaald, dat, evenals zulks in de beide voorafgaan de jaren het geval was, ook in 1942 de ondersteunde werklooze kostwinners en alleenwonenden. op wier brandstoffen- kaart een vijftal bonnen geldig is ver klaard, een kolenbon zullen ontvangen ten einde reeds nu een deel van hun win tervoorraad te kunnen inslaan. Voor de verstrekking van deze kolenbon, waarvan de waarde voor kostwinners op ƒ7 en voor alleenwonenden op 3.50 is gesteld, komen slechts zij in aanmerking, die tot bovengenoemde groepen behooren en in het tijdvak 15 Juni15 October 1942 ten minste in totaal vier weken in steun zijn geweest. De verstrekking van de kolenbon draagt wederom het karakter van een voorschot en zal dus te zijner tijd wor den verrekend met den in den komenden winter uit te keeren brandstoffenbijslag. Waar zulk een verrekening niet mogelijk is, omdat de betrokkene inmiddels niet meer in de steunregeling is opgenomen, zal terugbetaling worden gevorderd. In te genstelling met de regeling, welke het vo rige jaar gold, kan aan kamerbewoners geen kolenbon worden verstrekt, aange zien voor deze categorie nog geen brand- stoffenbonnen geldig zijn verklaard. De kolenbon zal, voor zoover noodig, ook worden uitgereikt aan arbeiders, die, we gens verkorten werkduur, een tegemoetko ming ontvangen, terwijl de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, eveneens voor het ontvangen van deze bon in aanmerking komen. GEEN FAMILIEDRUKWERK MEER. Verbod geldt niet voor overlijdens berichten e.d. Blijkens een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, opge nomen in de Staatscourant van 14 Juli 1942, is het vervaardigen van familie drukwerk in het vervolg verboden, met uitzondering van overlijdensberichten en dankbetuigingen betreffende overlijden, mits in ongevouwen toestand niet grooter dan 105 x 148 m.m. Het vervaardigen van ander familiedrukwerk is dus thans niet meer toegestaan. Universiteit te Utrecht. Bij beschik king van den Secretaris-Generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is dr. J. J. M. van der Ven te Bilthoven, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks- 147-302 universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het arbeidsrecht; is de hoogleeraar L van Vuuren voor het studiejaar 1942 1943 benoemd tot rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Mis van Willem Andriessen. Eenige tientallen jaren geleden heeft Willem An driessen een Mis in es kl. t. gecomponeerd, die evenwel nog nooit in de kerk tot uit voering is gekomen, omdat zjj destijds in 1916 niet de kerkelijke coedksuring heeft kunnen verwerven. Onlangs echter heeft de keuringscommissie aan deze Mis haar goedkeuring gehecht. Zij zal nu binnen kort door het zangkoor van de St.. Jan te 's-Hertogenbosch onder leiding van Frans van Amelsvoort voor het eerst worden uit gevoerd. Voor de imkers. Binnenkort zullen de imkers een extra toewijzing van tabak van overheidswege ontvangen. Iedere imker, die voorheen suiker voor zijn bijen heeft betrokken, kan, ongeacht de grootte van zijn bedrijf, hoogstens één K.G. tabak voor 8 bij het bestuur van zijn organisatie be stellen. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke ongelukken. Gistermiddag is de vierjarige N. N. woonachtig in de Plu vierstraat te 's-Gravenhage, toen hij on voorzichtig den rijweg overstak in de Plu vierstraat aangereden door een motorwa gen van lijn tien. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffertje naar het kinderziekenhuis aan de Dr. van Welylaan overgebracht, waar het in den avond aan de bekomen verwondingen is overleden. Te Son is het 1-jarig kind van de fa milie Verkuylen in een teil met water ge vallen en voor hulp kon worden geboden, jammerlijk verdronken. Hedenmorgen bracht de 41-jarige J. Blokland te Neder Hardinxveld een schouw met mest naar zijn land, waarbij hij de Wielingen moest oversteken. Hier liep de schouw vol water en zonk, waar bij B. eveneens in de diepte verdween. Hoewel spoedig hulp werd verleend en het slachtoffer op het droge werd ge bracht,, waren de levensgeesten reeds ge weken. Dieven van 12 en 14 jaar. In de wo ning van den heer Karei aan het Kerk plein te Broek en Waterland werd een be drag van ongeveer 700 gulden gestolen. Twee jongens uit Amsterdam Noord van 12 en 14 jaar bleken de daders te zijn, die nog denzelfden dag door de marechaussee konden worden gearresteerd. Ook het geld werd teruggevonden, nadat de brutale knapen de plaats hadden aangewezen, waar zy het verborgen hadden. SPORT WATERPOLO De Zijl IIPoelmeer II 71. Boven staande wedstrijd, gisterenavond in de Zweminrichting „De Zijl" gespeeld, ein digde in een 71 overwinning voor de Leidenaren. Rust 40. De adspiranten van beide vereenigingen speelden vooraf eei\ wedstrijd tegen elkan der. De Zijl won met 10. ATHLETTEK Selectiewedstrijden Docos. Voor de Nat. Trial Meet tusschen Holland (Haar lem), DEM (Beverwijk) en Docos op 26 Juli a.s. op de Sintelbaan worden morgen avond selectiewedstrijden gehouden op het terrein Haagweg. Aanvang 7.30 uur precies. Alle oud-leden en zij, die actief athletiek willen gaan beoefenen, zijn van harte welkom. LAWNTENNIS De nationale kampioenschappen. De nationale kampioenschappen tennis zijn gistermiddag op de M. E. T. S.-banen te Scheveningen voortgezet. Was er den eer sten dag nog niet veel overzicht te krij gen door het groote aantal inschrijvingen, vandaag, na de eerste schiftingspartijen kwam er al eenige teekening in de ver schillende onderdeelen van den strijd. Ver rassingen kwamen hoegenaamd niet voor, daar al de bekende spelers zich in de vol gende ronde wisten te plaatsen en meestal zonder veel strijd in twee sets. De jeugdige Jopie van der Wal speelde in het begin van den middag haar eersten wedstrijd tegen mej. Wellink. De eerste set won zij gemakkelijk met 61, doch in de tweede had zij een kleine inzinking, het geen haar echter niet belette met 63 de partij in haar voordeel te beslissen. Zij komt thans in de tweede ronde tegen me vrouw Hoy er. De belangstelling ging voorts uit naar de ontmoeting tusschen de Haagsche kam pioene mej. Godefroy en mej. Fischer. Aan vankelijk leek het, dat de krachten elkaar niet veel zouden ontloopen, want reeds in de eerste game noteerden wij tot vier keer toe deuce. Beide speelsters zochten het nog al eens in volley-duels, doch mej. Go defroy bleek hierbij de sterkste te zijn. Langzaam voerde zij den stand van 2—2 via 42 tot 62 op. In de tweede set scheen mej. Fischer zich te herstellen. In ieder geval waren de eerste twee games voor haar, doch toen werd het 33 en la- tor 53 voor mej. Godefroy. Deze kwam zelfs op matchpoint (4015) te staan, doch toen werd het 54 en zelfs 66. Mej. Fischer zag haar kans, doch wist haar niet uit te buiten. Het werd 76 voor mej. Go defroy toen moest mej. Fischer serveeren: zij verloor de game op love: 86.. De Haagsche kampioene komt thans tegen mej Rollin Couquerque in de derde ronde, daar deze haar tweede ronde met 61, 61, te gen mej. Eggersman won. Het eerste dubbelspel dames wonnen mevr. Hoyer en mej. Fischer van mej. Slot en mej. Honig met 63, 63. In het enkelspel beeren sloeg Karsten zich door zijn tweede en derde ronde heen, door resp. van Cochius en Holst met 60, 75 en 60, 62 te winnen, Hughan en dr. Hus, die ineens in de tweede ronde werden geplaatst, speelden beiden hun eerste partii. Hughan sloeg dr. Hus met 61, 62. Oidtman ondervond in zijn eer ste partij tegen Slavenburg reeds meer te genstand dan hem lief was. In drie long sets won hij tenslotte met 108, 68, IC—8. Tenslotte hebben de volgende spelers zich reeds in de voorronde van den halven eindstrijd genesteld. W. Reidt, door te winnen van Dungelmann met 46, 61, 62, Jan Windt door met 57, 75, 60 te winnen van ir. W. Herweynen. H. Went door R. van der Wel met 63, 63 te slaan, J. van Meegeren Sr. door met 119, 64 de overhand te houden over W. Hcynen en Den Hoed, die met 61, 63 van Groenewegen wist te winnen. Teschmacher won- zijn eerste partij van mr. W. Rompu met 61. 64. Ir. Oidtmann kon het niet bolwerken tegen J. Bouman en verloor met 63, 61 in de tweede ronde. Derde ronde: J. van Oort slaat mr. S. Boomstra 61, 62; E. v. d. Kruk slaat J. van Heck met 61, 62. In de eerste ronde van het dubbelspel dames wonnen mej. Godefroy en mej. v. d. Wal van mej. Faber en mevr. van Lidth de Jeude met 64, 62. In de eerste ronde van het dubbelspel heeren wonnen Holst en Volkmaars van van Meegeren Sr. en Reidt met 63, 61; van Olst en ir. van Herwijnen si. dr. van Galen en v. d. Wel 63, 62; Den Hoed en Went sl. van Heek en Tierie 63, 64. Mej, Rollin Couquerque en Teschmacher wonnen tenslotte hun eerste ronde in het gemengd dubbelspel met 60, 63 van mej. van Alphen en Muench. DAMMEN Kampioenschap van Alphen. Maandag werden bovengenoemde wedstrijden voort gezet, waarvan de uitslagen zijn: C. Zijl stra—-J. van Of wegen 20; J. Ditmaar—J. van Oeveren 11; A. BauerJ. Ruiten- RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Twee groote complotten berecht. De econ. redhter te 's-Gravenhage, mr. de Vries, -heeft gisteren eenige complotten be recht, waarbij in totaal 17 personen betrok ken waren. Het eerste betrof elf tijdelijke ambtenaren bij den distributiedienst te 's-Gravenhage w.o. personen uit Lei- de n, Haarlem, Rotterdam en den Haag. Zij hadden, zij het niet op groote schaal, onregelmatigheden gepleegd bij het uitrei ken van nieuwe distributiebescheiden. Als er menschen kwamen om hun ditsriibutie- kaarten in te ruilen, dan gebeurde het wel, dat er aan sommige oude kaarten nog een bonnetje zat. B.v. iemand wilde geen ta- bakskaart en een van de ambtenaren nam dan zulk een bon en ging deze bij een col lega inruilen voor een volledige kaart. Een ander had later een bonnetje gevonden, waarop hij een kaart kon bekomen en ging deze bij een collega inruilen enz. De rech ter was absoluut niet te spreken over de verdachten. Zij waren in meerdere of min dere mate ambtenaar en hebben him posi tie misbruikt. Als een ieder zoo ging knoeien, dan zou de voedselpositie van heel Europa in gevaar komen. Wat zou er ge beuren, als er geen bonnen waren? Dan zou het recht van den sterkste gelden. Wat verdachten gedaan hebben kan niet geduld worden en allen moeten dan ook een flin ke straf hebben. De economische rechter wees daarop de volgende vonnissen, afhan kelijk van het aantal keeren, dat de ver dachten zich misdragen hadden. R. Alting du Cloux Den Haag negen maanden gevangenisstraf, J. H. Ruyten- beek Leiden, drie, J. Knaap Den Haag twee, P. Stoutenberg, Rotterdam, negen J. C. Möller, Leiden, twee, H. F. M. v. d. Heyden, Den Haag, vijf, B. M. Grosveld, Den Haag, vier, L. H. de Vroies, Den Haag, twee, J. A. L. van Iterson, Den Haag, zes en J. P. M. v. d. Bergh, Haarlem, twee maanden gevangenisstraf, met -bevel tot de onmiddellijke gevangenneming van alle verdachten. Het tweede geval was van geheel ande ren aard en heeft zich afgespeeld onder Le.idschen.da m. Er waren uit een weide of stal twee koeien gestolen, welke beesten door de daders onder Leidsahen- dam, - in een schuur clandestien waren ge slacht. Vervolgens waren ze op een auto geladen en door een chauffeur, die verder geheel buiten de zaak stond, naar een sla ger gelbracht. Deze ging niet op de zaak in, waarna men probeerde de twee geslachte koeien zoo lang in een garage op te ber gen. De garagehouder wilde daar weer niets van weten en ten einde raad had een van de daders de koeien toen maar gewoon in het water gegooid. Vooral hiertegen had de econ. rechter het zijne te zeggen, want het is in dezen tijd buitengewoon mis dadig om het vleesöh van twee koeien op zulk een manier te vernietigen. De volgen de vonnissen werden in deze zaak -gewezen. W. C. Steeneveld uit Den Haag kreeg als hoofddader een jaar en zes maanden. P. Pruysers uit Rijswijk, die zijn schuur be- burg 0—2; G. Zylstra—W. de Knijff 0—2. 2e klasse: W. van BerkelM. van Triest 20; G. van 't WoutW. van Of wegen 02; P. van OosteromG. de Grauw 02. In de eerste klasse staan de 16-jarige C. Zijlstra met den oud-kampioen de Knijff aan den kop met beiden 9 pnt. uit 6 par tijen. Mochten beiden hun laatste partij winnen dan volgt er een herkamp tusschen beide spelers over drie partijen om den kampioenstitel. SCHAKEN Het Jeugdtournooi in Valkenburg (L.) Hieronder volgen de ui.Vlagen der 4e ronde: SandifortBarendregt 1—0, Croes Kuypers 10; Tummers—Courtens 10; Wanten—Haus 1—0 en Lemmens—De Vita 01. De stand tusschen de leiders is dus dezelfde gebleven, n.l. Croes 4 p., Tummers 3 1/2, De Vita en Santifort elk 3. L.S.G. HI—Leithen I-H. In het „Schuttershof" speelden 14 spelers van elke club gisteravond een vriendschappe- lijken wedstrijd, die door L.S.G. met flink verschil werd gewonnen. BRIDGE Bekerwedstrijden van de „Sleutels". De uitslag van den zevenden bekerwed strijd was als volgt: Hoofdklas: 1. HinsReekers bekerwin naars, 10 1/4 m.p., 2e werd v. Weizen Verboog Jr. met 11 m.p. In de eerste klas wisten mevr. Bosse en mevr. Vrijenhoek als eerste te eindigen met 22 1/2 m.p. en daarmede de bekers in de wacht te sleepen, 2e werden de heer en mevr. Ploeg en de BoerSmittenaar, beiden met 24 m.p. In de tweede klas was het een en al spanning, waardoor 2 paren nummer één eindigden met 22 m.p. De dames v. Ouwee- lenHarthoorn hadden echter de minst slechte tafels, zoodat aan haar de bekers werden toegewezen en de heer en mevr. Kiel als tweede werden geklassificeerd. Daarop volgden met slechts 1 punt verschil de paren ElingSelier en Schoonlingen Pielanen 23 m.p schikbaar had gesteld voor 250 kreeg zes maanden, J. L. de Korte uit Lei d- schendam werd wegens medeplichtig heid veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. H. Kerlings uit Rijswijk, recidi vist, anderhalf jaar. H. Bleeker, Den Haag, zes maanden en de chauffeur C. J. de Wit uit Delft, die er verder buiten stond en 25 plus wat vet zou krijgen, werd ver oordeeld tot vier maanden hechtenis. Ver der -werdl van alle verdachten de onmid dellijke gevangenneming gelast. ECONOMISCH GERECHTSHOF. Varkensvleesch verhandeld. T. J. Wit- teman, tuinman-groen ten'kweeker te Oegst- geest, was door den econ. rechter veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf plus 1000 boete wegens het verhandelen van het vleesch van drie clandestien geslachte varkens. De P.-G. eisohte bevestiging en- wees een verzoek van verdachte tot on middellijke in vrijheidstelling af. Het Hof veroordeelde verd. tot zes maanden met aftrek van het voorarrest en tot een geld boete van 500, subs, een maand hechtenis. Koe doen slachten. De 28-jarige mu sicus P. Hoogervorst te L i s s e had zym laatste geld in den zwarte handel gestoken en had een koe doen slachten, hetgeen was uitgekomen. De economische, rechter hadl verdachte tot acht maanden veroordeeld. De procureur-generaal had- bevestiging van het vonnis gevraagd. Het Hof veroordeelde verd. tot zes maanden met verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen koe. Witte boonen verhandeld. De make laar D. N. den Haan teRij nsburg was door den econ. rechter tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het buiten de distributie om, verhandelen van 2500 K.g. witte boonen voor 3925. De P.G. had bevestiging van dit vonnis ge vraagd. Het Hof veroordeelde verd. even eens eens tot twee maanden en verklaarde de inbeslaggenomen witte boonen ver beurd. Collega's geholpen. G. Guperus te Alphen a. d.Rijn had van den econ. rechter twee maanden gevangenisstraf ge kregen, wegens het verhandelen van 41 k.g. varkensvleesch zonder bon. Hy had zulks gedaan om zijn collega's met Kerst mis aan een stukje vleesch te helpen. De P.-G. had bevestiging van het vonnis ge vraagd. Het Hof veroordeelde verd. tot een geldboete van f 200 subs, vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van het vleesch. HAAGSCHE RECHTBANK. Rijv/ieldieven staan terecht. De 35- jarige J. R. te Leiden thans ged. had op 16 Mei een heerepfiets gestolen uit een voortuintje aan de P. J. Blokstraat te Lei den. Aangezien hij meer veroordeeld is ge weest eischte de officier thans een jaar ge vangenisstraf met aftrek voorarrest. A. R. uit Leiden, die verstek liet gaan, had zich aan een zelfde misdrijf schuldig gemaakt. Ook tegen hem eischte de officier een jaar gevangenisstraf. G. de J. te L e i d e n, thans ged. had op 10 April een damesrijwiel en een heeren- rij wiel gestolen te Leiden. De officier wees er op, dat verd. pas uit Veenhuizen ontsla gen was, toen hy deze feiten weer beging en eischte een jaar gevangenisstraf. P. K. te L e i d e n, ged. had twee rijwie len gestolen te Leiden. Aangezien hij reeds vijf veroordeelingen achter den rug heeft, werd de eisch thans een jaar gevangenis straf. KERKNIEUWS Een kerkgebouw voor de katholieke stu denten te Utrecht. De Geertekerk te Utrecht, die zich thans in handen van „Monumentenzorg" bevindt en grondig gerestaureerd zal worden, zal, naar de „Tijd" verneemt, waarschijnlijk overgaan in de handen der Roomsch-Katholieke Kerk en dan bestemd worden voor de diensten der katholieke studentenparochie. Tot voor kort was de Geertekerk eigendom der Hervormde Kerkvoogdij. De laatste jaren werd echter in de kerk wegens haar vervallen staat geen dienst meer gehouden en de kerkvoogdij besloot tot verkoop voor afbraak. Afbraak werd evenwel belet door een verbod tot afbraak vanwege den secre taris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming. £iiu>igie.. DONDERDAG 16 Juli. Gedachtenis van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Mis: Gaudeamus. Gloria. 2e gebed voor den vre de. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de gedachtenis). Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DONDERDAG. Octaafdag v. h. feest v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. Mis: Emi- si. 2e gebed (en laatste Evangelie) van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel; 3e v. d. heiligverklaring v. d. H. Vader Francis- cus; 4e v. d. H. Maria Magdalena Postel, Maagd; 5e voor den vrede. Kleur: Rood. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 50) Woedend neemt hy het onschuldige ding en slingert het met een boog door het half geopende raam op straat Even later zit Marga naast Tora in de blauwe cabriolet en smeekt haar zoo snel mogelijk naar huis te rijden. Rillend als in koorts, trekt ze de dunne mantel nog steviger om haar schou ders. Tora stuurt den wagen rustig en ze ker door de nu verlaten straten van de wereldstad en spreekt geen woord. Als ze bij het stille, donkere huis aankomen, be denkt Marga zich tamelijk vluchtig om zich daarna naar haar kamer ten spoeden. Zonder licht te maken, laat ze zich ge kleed op bed vallen. Een smalle streep maanlicht dringt door een kier van de cre tonnen gordijnen. Marga staart naar het plafond en piekert over alles, wat haar de zen avond wedervaren is. Ze springt op, als er zachtjes op de deur wordt geklopt. Ze heeft er geen idee van, hoe laat het is en evenmin zou ze ook maar bij benadering kunnen zeggen, hoe lang ze zoo met open oogen heeft gelegen. „Schrik niet, Marga, ik ben het maar". Het is Tora, zij het dan een eenigszins on gewone Tora, die in haar lange, zijden ki mono en met het verwarde blonde haar in het matte maanlicht aan een prullerige il lustratie in een of anderen goedkoopen ro man doet denken. „Blijf toch liggen, Marga, ik kom wel even bij je zitten. Je was zoo vreeselijk op gewonden, dat ik niet kon nalaten eens naar je te gaan kijken". Marga voelt de troost brengende warm te van een mensch, een jonge vrouw als rij, naast zich op den rand van het bed en geleidelijk valt de starre krampachtigheid, waaraan zij ten prooi was, van haar af. Ze begint zelfs te vertellen, aanvankelijk met een poging om de gebeurtenissen van dezen avond min of meer belachelijk voor te stellen. Het is een dappere, maar niet bijster geslaagde poging. Tora kan voor treffelijk luisteren; ze knikt slechts af en toe begrijpend en heeft zooiets heerlijk ge ruststellends over zich. ,,Ja", zegt ze eindelijk, als Marga aan het eind is van haar verhaal, „zooiets is af schuwelijk, een mensch komt zich zoo ik weet niet zoo vernederd voor, niet? Men verlangt toch niets anders dan te werken en met rust te worden gelaten. Waarom kunnen de menschen een ander toch niet met rust laten? En toch, Marga, je zult me moeten toegeven, dat alles is nog niet zoo erg, als dat je. Ik bedoel, je hebt er ten slotte met je hart geen deel aan. Je kunt het vergeten het zinkt ergens diep in je weg, waar je er niet meer aan denkt. Maar als je er wel ernstig bij betrokken bent Marga kijkt verwonderd op. „Hoe bedoel je dat, Tora?" Tora staart recht voor zich uit in de smalle streep maanlicht. „Ik bedoel dit het komt ook wel eens voor, dat je iemand werkelijk liefhebt, zoo innig en oprecht, als een mensch slechts kan lief hebben, en er gebeurt dan zooiets en je loopt ook weg ik weet niet waarom, uit onnoozelheid, uit angst of verlegenheid dat doet er ook niet toe en degeen, die je lief hebt, gaat dan weg en denkt, dat men hem niet mag en hij komt nooit, nooit meer terug Tora keert langzaam haar hoofd om en Marga ziet in haar oogen tranen opwellen, die haar over de wangen biggelen. En plot seling valt Tora voorover en Marga houdt een hartstochtelijk snikkend meisje in haar arm. Ze heeft eenigen tijd noodig om van haar verbazing te bekomen. Is dat nu wer kelijk die koele, nuchtere en welbewuste Tora met het hoogmoedige wipneusje? En automatisch streelt ze den slanken rug van het meisje. „Vertel 't hem, Marga, vertel het hem", stamelt Tora snikkend, haar hoofd op Mar- ga's schouder. „Hij moet ten minste weten hoe 't me spijt. Hij hij is nu immers ge trouwd en weet misschien niet eens meer, wie Tora Carlsberg is. Maar ik, weet je, ik kan het niet verkroppen, dat hij niet meer aan me denkt". Marga neemt het snikkende meisje vas ter in haar amen. „Wien moet ik dat ver tellen, Tora?" „Lutz", fluistert Tora en dan zwijgt ze beschaamd. Marga voelt een golf van medelijden in zich opstijgen. Arme Lutz, dat is net iets voor hem. Omdat het meisje, dat hij lief heeft, weg loopt, weet hij zelf ook niets be ters te doen dan te verdwijnen! Tora had het kunnen en moeten zijn en nu is het Hetty. Arme Lutz, arme Tora. Acht dagen later vertrekt Marga uit Ko penhagen. De geheele familie Carlsberg doet haar op het perron uitgeleidehet echtpaar, de beide zoons en Tora. Marga is verwend en verzorgd, alsof ze op het punt staat een wereldreis te ondernemen en wel tien maal moet ze de Carlsbergs belo ven spoedig te zullen komen, maar dan voor lang, heel lang „Doe vooral de groeten aan je broer", zegt meneer Carlsberg nog eens voor het laatst, terwijl de trein zich langzaam in be weging zet. Tora ziet er precies zoo koel, welbewust en correct uit als steeds en zij wuift 6lechts met haar wildlederen handschoen. Een vluchtig lachje van hartelijk wederzijds begrijpen is het laatste, dat Marga van haar bijblijft, als de trein haar in een bocht aan het gezicht onttrekt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2