DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND WOENSDAG 15 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10302 Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 ORDENING IN EUROPA II. Na in een vorig artikel aan de hand van citaten uit een rede van dr. Funk een glo bale schets te hebben gegeven van de plannen inzake een nieuwe economische ordening in Europa, geven wij thans weer, hoe dr. Funk zijn betoog in een resumé sa menvat. N „Door het afsluiten van handelsverdra gen op langen termijn met de Europeesche staten moet bereikt worden, dat de Euro peesche volkshuishoudingen zich met hun productieplannen op langen termijn op de Duitsche markt, d.w.z. op een jarenlang verzekerde afzetmarkt instellen. Daardoor zal het mogelijk zijn, de Europeesche pro ductie nog verder op te voeren en geheel nieuwe producten te entameeren. Ander zijds zullen dan ook voor de Duitsche wa ren betere afzetmogelijkheden op de Europeesche markten ontstaan. Door het scheppen van stabiele koers- verhoudingen moet een vlot functionnee- rend betalingssysteem voor de afwikkeling van het goederenverkeer tusschen de ver schillende staten onderling gegarandeerd worden. Daarbij kan aan de thans bestaan de verrekeningsverdragen aangeknoopt worden, welke dan aldus dienen te worden uitgebouwd, dat zij op de basis van sta biele koersen een vergroot goederen volumen kunnen bestrijken. Door het uitwisselen van ervaringen op het gebied van landbouw en industrie moet naar een maximale productie van voedings middelen en grondstoffen gestreefd wor den en een rationeele economische arbeids- verdeeling in Europa ingevoerd worden. Door een doelmatigen inzet van de in Europa aanwezige economische krachten moet de levensstandaard der Europeesche volkeren omhoog gebracht worden en haar zekerheid tegenover eventueele blokkade maatregelen van buiten-Europeesche zijde nog verstevigd worden. Een versterking van het economische ge meenschapsgevoel moet onder de Europee sche volkeren opgeroepen worden door sa menwerking op alle gebieden der handels politiek (muntstelsel, crediet, productie, handel enz.). De economische solidariteit der Europeesche staten moet een betere vertegenwoordiging der economische be langen van Europa tegenover andere eco nomische groepen op de wereldmarkt mo gelijk maken. Een zoo vereenigd Europa zal zich door geen enkel buiten-Europeesch samenstel voorwaarden van politieken of economischen aard laten voorschrijven. Het zal op de basis van gelijkgerechtigheid ten allen tijde met andere partners handel kunnen drijven, doch daarbij het volle economische gewicht van het continent in de waagschaal kunnen werpen''. Ziedaar een programma, zóó veelomvat tend, dat men ieder punt ervan uitvoerig zou kunnen bestudeeren. Nemen wij tenslotte nog een 'citaat uit het genoemde boekje „Die Wirtschaft im Neuen Europa'', dat meer speciaal voor Ne derland bestemd is. Het is een gedeelte van een artikel van den staatssecretaris in het Reichsernahrungsministerium Backe. Na eerst den toestand in andere landen van Europa besproken te hebben, schrijft hij: „Iets anders liggen de verhoudingen bij de landen met een zeer intensieve vee teelt, Denemarken en Holland. Hier moet een structuurwijziging van landbouw en veeteelt plaats vinden en deze is reeds in dier voege ingeleid, dat door een zoo krach tig mogelijke productie uit eigen bodem, met name door uitbreiding van de hak- vruchtenteelt, de afhankelijkheid van het buitenland wat voedermiddelen betreft ook voor den na-oorlogstijd aanmerkelijk ver minderd wordt. De hooge intensiviteit der landbouw in deze staten en de zeer gun stige natuurlijke gesteldheid zullen deze wijziging ten zeerste vergemakkelijken, vooral nu het afbreken van de betrekkin gen met de wereldmarkt tijdens den oorlog een absolute dwang in die richting uit oefent. Ligt hier de eene hefboom, om de „schaar" tusschen akkeropbrengst en be- noodigd voeder te sluiten, de andere hef boom moet daar geplaatst worden, waar de veestapel de voederingsmogelijkheid te boven gaat. Ook hier voert de oorlog nood zakelijkerwijze tot een vermindering der te groote veestapel, in 't bijzonder bij gevo gelte. Stellig zullen deze landen in een Europeesche „Grossraumwirtschaft" hun structuur als veredelingslanden moeten be houden. Hun afzetgebied moet echter, zoo als nu reeds in den oorlog, in Duitschland en niet meer in Engeland liggen. Tegenover het nadeel van een verminder den invoer van voedergraan enz. zal het voordeel staan, dat zij niet meer op een af zet hunner producten tegen ruïneuze prij zen naar Engeland aangewezen zijn. De taak, die reeds in den oorlog krachtig ter hand genomen is, gelijkt zeer sterk op de meer speciale taak der productieslag, zoo als deze in Duitschland in de landbouwge bieden van het Noordwesten is doorge voerd, waar de situatie geheel dezelfde is: n.l. in Sleeswijk-Holstein, Weser-Ems en Neder-Saksen (Oostfriesland). Deze taak is: versterking van den verbouw van brood graan naast een verbod van voedering daarmee, zoo sterk mogelijke uitbreiding van de hakvruchtenteelt als basis van de varkensmesterij, zoo intensief mogelijke veevoederproductie en veevoederconservee- ring in de rundvee-sector en tenslotte aan passing van den veestapel aan de voorhan den zijnde voederbasis. Dat daarbij boven dien de sterk uitgebreide groententeelt in Holland, de fruitteelt en de vischvangst vooral in Noorwegen, waarvoor deze uit eenzetting eveneens geldt de grootst mo gelijke afzetmogelijkheden in Duitschland vinden zoowel tijdens den oorlog als daar na, zij volledigheidshalve vermeld". EEN HOOGST ERNSTIGE WAARSCHUWING. Er zijn nog steeds personen, die niet be grijpen, wat de noodzakelijke, logisch-on- vermijdelijke consequenties zijn van het feit, dat Nederland is een bezet gebied. Daden van sabotage tegen de bezettende macht en soortgelijke daden moeten door die bezettende macht op doeltreffende wij ze worden gestraft. Dat is niet alleen een recht maar ook een plicht van de Duitsche autoriteiten. Opwekkingen door radio-uitzendingen of door vlugschriften tot daden van sabotage en dergelijke zijn hoogst afkeurenswaar dig en misdadig. Degenen, die er gevolg aan zouden ge ven, zouden er het slachtoffer van worden; zij zelf en hun medeburgers. Inderdaad kan alléén het tastbare resultaat van een derge lijke ophitsing zijn, zooals een der bladen schreef: „nameloos leed en ellende" voor de burgerbevolking van ons vaderland. De door den Opperbevelhebber der Duit sche weermacht getroffen maatregel en de door den Rijkscommissaris uitgevaardigde nieuwe verordening mogen allen door dringen van den ernst van deze zaak in het werkelijk belang van het vaderland! Er is een hoogst ernstige waarschuwing gegeven! „De families dergenen, die gegijzeld zijn, aldus het „Vaderland" zullen ons volk later dankbaar zijn, dat het in donkere uren zijn nuchter verstand wist te bewaren. Dezen steun mogen wij haar niet onthouden. Na den oorlog zal aan een ieder de vraag worden gesteld, of hij naar eer en geweten zijn plicht heeft gedaan voor zijn land. Op dat oogenblik zal ons antwoord eenstemmig bevestigend moeten zijn. Onze houding in deze dagen zal daarbij veel gewicht in de schaal leggen. Laten wij dit bedenken op ieder uur van den dag met ijzeren zelfbeheersching en zelftucht. De gijzelaars vragen om deze geestesge steldheid in ons volk. Zij hebben recht op ons aller bescherming." Wij moeten de werkelijkheid nuchter zien en ons hoofd koel houden! Dat eischt onze plicht ten opzichte van het vader land! De strijd tegen de Sovjets. DE OVERWINNING BU RZJEF. Naar het opperbevel der weermacht t.a. v. de nieuwe overwinning der Duitsche troepen in het gebied van Rzjef nader mededeelt, is door de vernietiging van een groote vijandelijke groep strijdkrachten weer een zuivering van het grondgebied tot stand gebracht. Tijdens den zwaren win terslag hadden de bolsjewieken door massaal gebruik van mertschen en tanks in dit gevechtsgebied vol oerwouden en moerassen indeuking van het front tot stand kunnen brengen. Nadat de strengste winterkoude voorbij was, namen de Duit sche troepen den strijd op tegen de geïn filtreerde bolsjewieken, die in maanden lange plaatselijke aanvallen ruim 45.000 man aan dooden en gevangenen verloren. Op 2 Juli begon de omsingelende Duitsche aanval, die op 5 Juli leidde tot een door braak door het zwaar versterkte vijande lijke stellingen-systeem en tot de omsin geling van de bolsjewistische groep strijd krachten en tenslotte tot versplintering en vernietiging van de ingesloten vijandelijke formaties. In den loop van zeer zware boschgevechten werden van de Duitsche infanterie de zwaarste prestaties geëischt. Onder de bergen van bolsjewistische ge sneuvelden werden behalve talrijke hooge commissarissen en officieren ook de chef van den generalen staf en de eerste offi cier van den generalen staf van het 39e Sovjetleger gevonden. De zuiveringsacties worden nog voortgezet, zoodat een verde re stijging van het aantal gesneuvelden en van de buit verwacht kan worden. Duit sche jagers, die tijdens den slag van 11 dagen ruim honderd bolsjewistische vlieg tuigen neerschoten, maakten de lucht bo ven het omsingelingsgebied vrij van vijan- de en schiepen daarmede de voorwaarde voor de succesvolle Duitsche luchtaanval len op de ingesloten bolsjewistische divi sies. LONDEN PESSIMISTISCH. De spreker voor de Londensche radio heeft gisteren over den militairen toe stand verklaard: Voor zoover zij betrek king hebben op de Sowjet zijn de berich ten vandaag slecht. Zij zijn slechter dan STRIJDT VOOR EUROPA Rustelooze achtervolging van den vijand. Het Duitsche weermachtsbericht van hedenmiddag luidt als volgt: In het Oosten dringen de Duitsche en verbonden troepen aan het geheele aan valsfront snel voorwaarts. De achterhoe de van den vijand werd teruggeworpen, gedeeltelijk uiteengedreven of vernietigd. Snelle formaties vernietigden in rusteloo ze achtervolging vijandelijke colonnes en en sneden in den rug van den vijand zijn verbindingen naar het Oosten af. Het lucht- wapen zette zijn aanvallen op de vijande lijke terugtochtsbewegingen voort. Bij een nachtelijken aanval op Rostof zijn uitge breide branden in de stad ontstaan en op het stationsterrein. Krachtige vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd van Woro- nesj werden in harde gevechten afgeslagen en daarbij zijn 38 tanks vernietigd. For maties infanterie en tanks hebben in het gebied ten Noord-Westen van Woronesj in gesloten vijandelijke strijdkrachten vernie tigd en daarbij 125 tanks vernield. In den centralen sector zijn plaatselijke aanvallen van den vijand mislukt. Ten Noorden en Noord-Westen van Orel is het aantal door leger en luchtwapen in succesvolle afweer- gevechten van 5 tot 13 Juli vernietigde tanks gestegen tot 446. Bij luchtaanvallen op een vijandelijk vliegveld in het gebied van Moermansk zijn talrijke treffers ge plaatst op hangars en tusschen stilstaande vliegtuigen. Aan het Egyptische front zijn in den Zui delijken sector sterke Britsche verkennings strijdkrachten in aanval teruggeworpen. Formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben den vijand zware ver liezen toegebracht. Talrijke vrachtauto's zijn vernield of beschadigd. Op Malta wer den militaire installaties overdag en des nachts gebombardeerd. gisteren en kunnen morgen nog slechter worden. De bolsjewieken kunnen zich niet meer veroorloven, gebied te verliezen. Iedere vierkante kilometer vermindert het opmarschgebied van Timosjenko. De Duit- schers zijn vandaag even slagvaardig als een week geleden. De Duitsche aanval is dit jaar zwaarder dan verleden jaar. Men moet verwachten, dat ook de Russische verliezen zwaar zullen zijn. Naar van militaire zijde verluidt, heb ben de bolsjewieken gisteren acht en vijf tig vliegtuigen verloren. Daarvan werden 43 tijdens luchtgevechten neergeschoten en de rest is op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden niet op hun ba sis terug. DUITSCHE AANVALLEN. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar het opperbevel der weermacht meldt, met sterke formaties gisteren den strijd in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front voortgezet. In het gebied van Rostof werden vijandelijke troepenconcentraties, tanks en vrachtwagencolonnes voortdurend aangevallen. Spoorwegdoelen werden be- tookt, zes bolsjewistische vliegtuigen werden vernield. In den centralen sector werden vijandelijke spoorweg- en ravitail- leeringsverbindingen gebombardeerd. De legerformaties werden gesteund bij den afweer van vijandelijke aanvallen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neerge haald. DE POSITIE VAN HET BOLSJEWISTISCHE LEGER. De Londensche Daily Sketch publiceert een voor de tegenwoordig positie van het bolsjewistische leger zeer kenmerkend stemmingsbeeld uit de Sowjet-Unie. De geheele rest van de Sowjet-Unie, welke na de succesvolle aanvallen van de Duitschers nog over is, zoo wordt in dit bericht uit Moskou gezegd, is onder den indruk van de jongste militaire successen van de Duitschers aan den Don. De stem ming krijgt langzamerhand een dramatisch karakter. Men ziet alleen nog maar som bere gezichten en overal heeft men den zelfden indruk, n.l. dat de Sowjet-Unie in het grootste gevaar verkeert. De strijd tegen Engeland. Mometttje VER.KFWiXn nnviTKr DPiTcrnr HET FRONT TEN NOORD-WESTEN VAN WORONESJ. Het kaartje geeft het operatie-terrein aan tusschen Orel en Woronesj waar momen teel de strijd nog gaande is. Het gebied tusschen Koerks en Woronesj is nu van vijan delijke troepen tot aan de rivier de Don gezuiverd, sinds de Duitsche troepen Stary- Oskol en Woronesj op 7 Juli veroverd hebben. In de zóne ten Noord-Westen van Wo ronesj en Orel wordt de achtervolging van den vijand voortgezet. Met dikke zwarte lijn is het strijdgebied hiervan aangegeven dat een diepte heeft van 200 K.m. VERKENNING BOVEN BRITSCHE KUST. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, gisteren en vannacht verkennings vluchten gehouden boven de Britsche wa teren en kust. Zij zijn weibehouden terug gekeerd. Gistermiddag is een formatie Britsche bommenwerpers naar Fransch gebied ge vlogen en heeft eenige bommen neerge worpen, die militaire noch militair-econo mische schade hebben aangericht. Vier der begeleidende jagers. Spitfires, werden neergeschoten. KRACHTIGE ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT IN NOORD-AFRIKA. Toen de hevige zandstormen boven de Egyptische kust gisteren in den loop van den dag afnamen, hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen en stuka's Britsche ar tillerie-stellingen en autoconcentraties in het noordwesten van El Alamein met ver nietigende uitwerking aangevallen. Zonder ophouden kwamen bommen van zwaar ka liber temidden van de vijandelijke batte rijen terecht, waardoor talrijke stukken geschut tot zwijgen werden gebracht. Ver scheidene opslagplaatsen van munitie bij de artillerie-stellingen vlogen na bom- treffers in de lucht. Ook het rollende ma teriaal der Engelschen werd zwaar be schadigd. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat na deze in golven on dernomen aanvallen dichte rookwolken boven het gevechtsgebied aan de Arabi sche golf hingen. Voorts werden aanvallen van eenige Britsche gemotoriseerde afdeelingen door nauwe samenwerking tusschen Duitsche luchtmacht en formaties van het pantser- leger afgeslagen. Duitsche jagers hebben bij vrije jacht en bij het escoreeren 8 Brit sche jagers van de typen Spitfire. Hurri cane en Curtiss neergeschoten. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIë. De uitvoerende commissie van het Voor- Indische nationale congres heeft, naar uit Wardha wordt gemeld, besloten den eisch van Gandhi terugtrekken van de Engel schen uit de politieke macht in Indië te steunen. Dit besluit, aldus wordt gezegd, is een middel tot het bereiken van de volle dige politieke onafhankelijkheid van In dië. Nadere bijzonderheden over deze nieu we actie zijn nog niet bekend. DE ENGELSCHEN IN SJANGHAI. Van de ongeveer 8000 personen tellende Britsche kolonie in Sjanghai hebben bijna 5000 Engelschen geweigerd gebruik te ma ken van de gelegenheid om naar het En- gelsche moederland terug te keeren, wel ke gelegenheid binnenkort zal bestaan met 2 Japansche repatrieeringsschepen zoo meldt de Shanghai Evening Post. In kringen der Engelschen, die er den voor keur aan geven in Sjanghai te blijven, wordt verklaard, dat hun contact met het vaderland zeer los is geworden en dat zij niet aangetrokken worden door het lot, dat hen in Engeland wacht. CHURCHILL NEEMT NIET DEEL AAN DE DEBATTEN OVER DE SCHEEPS- VERLIEZEN. De Evening Sandard meldt, dat Chur- chille niet zal deelnemen aan de debatten in het Lagerhuis over het scheepvaartpro bleem. De minister voor de oorlogstrans porten, Leather, die de meest competente woordvoerder der regeering zou zijn, kan „natuurlijk" ook niet aan de debatten deelnemen, doch zal deze alleen vanaf de tribune in het Lagerhuis volgen. De voornaamste woordvoerder der re geering zal zijn de parlementaire onder staatssecretaris sir Arthur Salter. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Aan het Egyptische front hebben aanval len van Italiaansche en Duitsche detache menten goede resultaten opgeleverd: talrij ke krijgsgevangenen werden binnenge bracht en de bevelvoering van een batail- lon werd gevangen genomen. De activiteit in de lucht was gisteren ook intens: Duitsche jagers hebben negen Spitfires, onze jagers een viermotorig toe stel van het type Liberator neergeschoten. Twee andere Britsche vliegtuigen vielen in zee, na te zijn getroffen door het afweer- vuur van Tobroek, waar vijandelijke aan vallen eenige Arabieren doodden en be perkte schade aanrichtten. Het afweervuur van Benghasi heeft een vijandelijk toestel getroffen en vernield, zoodat het totaal der neergeschoten vliegtuigen gestegen is tot 100. Het vliegveld te Venezia is aangevallen door formatie bommenwerpers der Spil. Tijdens deze acties heeft de Royal Air For ce zeven toestellen verloren, 5 werden neer geschoten door Italiaansche jagers, twee door Duitsche jachttoestellen, Zes onzer vliegtuigen keerden niet terug naar hun ba sis van de operaties der twee laatste da gen. Eén Sigaretje.... (NA 2 DAGEN ROOKT HET NOG!) 'n Heel bosch en hectares hei kunnen in rook opgaan door één weggeworpen sigaretteneindje! Juist nü is dat verlies funest: er is toch al zooveel hout gekapt! Juist nü geldt het dubbel: ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI (het is trouwens ook streng verboden!) NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) KOOKSCHOOL Nou als man tegen man. Ik zou wel eens willen weten, wat de dames van de kookscholen hun leerlingen tegen woordig onderwijzen. Mijn jolig nichtje Truus noemt de kookschool, waar zij momenteel de gewichtigste lessen van haar leven leert, heel oneerbiedig de spinazieacademie en zij beseft niet, dat zij later de liefde zal onderhouden door de juiste wijze, waarop zij de aardap pelen afgiet en de spinazie aanmaakt. Maar zoo vraag ik mij af wat leeren zij nu? Ik vind spinazie 't voor treffelijkst met harde eieren of toege dekt met een spiegelei. Hoe moeten die teere maagdekijns die kunst nu leeren, als er geen kippen meer zijn om eieren te leggen en in deze leegte te voorzien. Een iegelijk zal het billijken, dat spina zie met soldaatjes momenteel wat op mijn zenuwen werkt. Daar zijn andere spijzen. Macaroni in vet, macaroni om en om met ham, macaroni met kaas. Hoe moet dat, nu de macaroni zich schaamt voor zich zelf, het vet en de ham ontbreken, het kaasrantsoen is verlaagd en de oven is gerantsoeneerd Ik denk vervolgens aan onze omelet ten en slagroompuddingen, aan de heerlijke slaatjes, die onze Moeders componeerden uit den overvloed van den vorigen dag, aan onze ossestaar- ten en fricandeau's, vol au vents en andere geneugten. Wat leeren die meisjes nu? Ik denk dan nog niet eens aan de wasch en enkele andere 'huis houdelijke aangelegenheden. Met ta feldekken en dienen alleen worden de magen niet gevuld, hoe prettig het ook kan zijn voor het oog. Neen, hoe langer ik erover denk, hoe benauwder het mij wordt om het hart en ik heb nu al me delijden met de jongens, die later zul len trouwen met een maagd, die in deze barre tijden het koken heeft ge leerd. Films over de opleiding der Nederlandsche Vrijwilligers. In het filmjournaal „Holland-nieuws" zullen de volgende weken voortdurend op namen te zien zijn van de opleiding der Germaansche vrijwilligers uit Nederland. Uit deze opnamen blijkt, dat onze mannen onder de beste omstandigheden tot goede soldaten worden opgeleid. De verblijven liggen in een mooie omgeving, die een achtergrond geeft voor den tijd der oplei ding, welke steeds als mooiste indruk in het leven van ieder afzonderlijk een pret tige herinnering zal vormen. Er is alle mogelijke gelegenheid om op allerlei manieren den vrijen tijd door te brengen en dit vormt aan het slot van den dag een compensatie voor de zware uren van den dienst. De sportopleiding vormt een essentieel onderdeel van de al- gemeene opleiding. Zij voedt den betrok kene stelselmatig op tot moed en hardheid. Bij de sportopnamen kan men in het bij zonder een heele reeks kranige Neder landsche sportmenschen herkennen. Een grondige opleiding in de behandeling van alle moderne wapens geeft den vrijwilliger alle militaire bekwaamheden, die aan het front noodig zijn. Voor het lichamelijke welzijn wordt uitstekend gezorgd. Duide lijk ziet men in de films, hoe de vrijwilli gers door gespecialiseerde geneesheeren medisch verzorgd worden, alsook een wer kelijk uitstekende kost genieten. Voor vele Nederlanders zal het bijzonder belangwekkend zijn, in de films eigen ver wanten of bekenden te herkennen. Het filmjournaal zal de komende weken dan ook beslist de moeite waard zijn. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 der verordening N. 108/40 (vierde verordening op bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) tezamen met par. 4 al. 1 der verorde ning No. 3/40 op de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland tot bur gemeesters benoemd: den burgemeester W. J. Bocxe in Z e- venhoven, met gelijktijdig eervol ont slag uit zijn tot dusver bekleede functie, tot burgemeester van Wateringen, den re serve majoor en wethouder O. L. J. Sik- kens in Laren tot burgemeester van Oegstgeest, den boekhouder Z. H. de Vries in Rot terdam tot burgemeester van Oudewater, den plaatsvervangenden provincialen lei der van den Nederlandsche Volksdienst M. J. van Leeuwen in Aerdenhout tot burge meester van Naarden, den douane-ambte naar A. G. Jongsma in Rotterdam tot bur gemeester van Krommenie, den bestuurs ambtenaar op nonactief J. A. A. de Bree in Haarlem tot burgemeester van Oostzaan. De nieuwe burgemeester van Oegstgeest. De nieuw-benoemde burgemeester van Oegstgeest de heer O. L. J. Sikkens is 6 Maart 1875 te Bolsward geboren. Hij is vele jaren geweest technisch adviseur van de Philipsfabrieken en heeft als zoodanig een groot deel van de wereld bereisd. Hij is reserve-majoor van de veld-ar- tillerie. In 1929 heeft de heer Sikkens zich te La ren gevestigd, waar hij in 1939 voor Natio naal Herstel is gekozen tot lid van den ge meenteraad; de gemeenteraad koos hem dat jaar tot wethouder. De heer Sikkens, een der oprichters van Nationaal Herstel, is later toegetreden tot de N. S. B. Hij is niet aangesloten bij een kerkgenootschap, is gehuwd en heeft een kind.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1