DONDERDAG 9 JULI 1942. DE LEIDSCHE COURANT 2 WEERBERICHT Zon onder 10.02 uur Donderdagavond. Zon op 5.27 uur Vrijdagochtend. Tosschen deze tijden moet worden ver duisterd. 9 Juli: De maan komt Donderdagnacht om 3.03 uur op en gaat Donderdagavond cir 6.16 uur onder. 10 Juli: De maan komt Vrijdagochtend om 3.35 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.13 uur onder. 11 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Zaterdagavond om 8.07 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zondagmorgen om 4.56 uur op en gaat Zondagavond om 8.54 uur onder. (Nieuwe maan). Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. GROOTE BESLISSINGEN. In deze weken vallen groote belissingen. In Noord-Afrika, aan het Oostfront, op de Oceanen, worden door de strijders van het nieuwe Europa successen behaald, die van het grootste belang zijh voor ons aller toe komst. Duizenden Nederlandsche mannen be- hooren tot deze strijders. Zij namen de be slissing aan dezen strijd deel te nemen. Ongetwijfeld was ook dit een groote be slissing. Van u vragen wij eveneens een beslissing, namelijk deze mannen te steu nen in hun strijd, door ons Verzorgings fonds sterk te maken. Mogelijk dat dit voor u een groote beslissing beteekent, maar dit fonds stelt ons in staat geregeld duizenden pakketten naar onze strijders aan het front te zenden. Neemt dus van daag nog uwe beslissing, zendt een flinke bijdrage op girorekening 4 3 2 1 0 0 Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22 te 's-Graven- hage. GEMENGDE BERICHTEN Doodelijke ongelukkeu. Gistermiddag omstreeks vijf uur reed op den Parallel weg te Bergen op Zoom de 69-jarige heer J. Lint, die per rijwiel den overweg bij wachtpost 13 overstak, tegen een uit de richtinf Wouwscheweg komende vracht auto met aanhangwagen, van den groen- tenexpediteur Timmerman uit Amsterdam, bestuurd door H. O., eveneens uit Amster dam. De man werd tegen den grond ge smakt en bleef met hevig bloedende ver wondingen liggen. Nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, werd hij naar het algemeen burgergasthuis vervoerd, waar hij even na aankomst is overleden. Gistermiddag is in de biscuitfabriek van de firma Dings-Noldus te Tegelen de achttienjarige arbeider H. Coppus met den electrischen stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. Op den onbewaakten overweg te Mullem (gemeente Vierlingsbeek) werd gisteren een kindje van zestien maanden van den heer L. Franssen, aldaar, dat in een onbewaakt oogenblik kans had gezien op dien overweg te komen, door een pas- seerenden goederentrein, komende uit de richting Venlo, gegrepen en op slag gedood. Dinsdagavond is de 75-jarige vrouw F. van der Hoog, wonende in de Coornhert- straat te Rotterdam, op den onbewaakten overweg aan den Laanslootscheweg, toen zij gedachteloos den overweg passeerde, door een trein gegrepen en slag gedood. Door de Rotterdamsche rivierpolitie is gistermorgen het lijk drijvende gevonden van den 65-jarigen J. Bruel, die geen vaste woonplaats had. Te Hoenderloo is de 21-jarige J. Le- ferink, door het op hol slaan van de paar den voor den wagen, welken hij bestuurde, met het hoofd op den grond gevallen en kort daarop aan de bekomen verwondingen bezweken. Op de hoek v. d. Laan v. Nieuw-Oost- den hoek van de Laan van Nieuw-Oost- Indië en de Schenkkade te Den Haag is g is tem am iddag een 9-jarig jongentje, A. B., wonende aan het van Falkenberge- plein te Voorburg, met zijn fiets door een vrachtauto uit Leidschendam overreden. Het slachtoffer is met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Westein de vervoerd en daar in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondigen be zweken. In de buurtschap Daarlerveen bij Hel- lendoorn is de 43-jarige heer Lambers, eigenaar van een wasscherij, gisteren on der een waterreservoir geraakt, doordat de balken, waarop het rustte, braken. Het slachtoffers werd ernstig gewond en over leed korten tijd later. Inwoners van Haren en omgeving beboet voor 72.305 gld. wegens het koopen van vleesch uit den sluikhandel tegen te hooge prijzen. Eenigen tijd geleden werd reeds gemeld, dat een aantal inwoners van Haren hooge geldboeten door den inspecteur van den prijsbeheersching te Leeuwarden wa ren opgelegd, daar zij van hun financiee- len welstand misbruik hadden gemaakt, door tegen te hooge prijzen extra vleesch uit den sluikhandel te koopen. Inmiddels hebben later nog een aantal klanten van de slagers Groefsema en Vrieling voor den inspecteur terecht moeten staan, waarbij opnieuw enkele zware geldboeten zijn op gelegd wegens het koopen van vleesch te gen te hooge prijzen. Bovendien werd pu blicatie van eenige uitspraken gelast. De volgende personen kregen geldboeten: me vrouw N. M. L. MezelNitzsche te Haren- dermolen 7.000.mevr. E. W. Nannin- gaHaan te Haren, 5.000, mevr. S. O. Penonde Muinck Keizer te Haren f 1.000, mevr. H. M. G. MeenkMeihuizen te Ha ren 800.mevr. M. H. van der Wal Hopma Zylema te Haren f 750.Talrijke andere bewoners van Haren en omgeving, die zich eveneens met het koopen van vleesch uit den sluikhandel tegen te hooge prijzen hadden ingelaten, kregen verder geldboeten van enkele tientallen tot eenige honderden guldens. In het geheel zijn door den inspecteur van de prijsbeheersching 52 koopers gestraft met geldboeten van in totaal 72.305.—, Slagers in Amsterdam voor den twee den maal gecontroleerd. Slagers in de hoofdstad hebben gisteren de twijfelach tige eer gehad wederom gecontroleerd te worden door amlbtenaren van den dienst van de prijsbeheersching. Zij hebben de proef beter doorstaan, dan den vorigen keer, toen ruim 50 pet. der gecontroleerde slagers met hun prijzen bleken te knoeien. Er waren ditmaal verscheidenen, die lee ring hadden getrokken uit het gebeurde van enkle weken her, anderen, in totaal 6, hadden echter niet geleerd en werden er Woensdag ten tweeden male op betrapt de prijsvoorschriften te overtreden. Behal ve de zes eerstgenoemden, die ten tweeden male zijn betrapt, werden bij nog 14 an dere slagers prijsopdrijvingen geconsta teerd. Tabaksdiefstallen. Gisterennacht heb ben dieven door verbreking in een perceel aan de Florastraat te Utrecht 3000 sigaren 61 kg. ruwe tabak en 20.000 pakjes sigaret tenpapier gestolen. Na dezen diefstal zijn zij een ander perceel in dezelfde straat binnen gedrongen, waar zij 1400 sigaren wegnamen. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Kolmschaten (Schalkhaar) dien zeereerw. heer W. R. de Jong, tot Pastoor te 's-Heerenberg den zeereerw. heer Th. B. M. Horsthuis en tot Pastoor te Warga den zeereerw. heer E. F. Schiweigmann. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Om anderen een genoegen te doen. L. C. Geerling te Kaag gemeente Alke made had voor een aantal jongens, die hem er om gevraagd hadden, een kaas ge kocht. Hij bekende zulks en voerde tot zijn verdediging aan, dat hij de kaas had ge kocht en had doorgegeven zonder eenige winst. Daarmee rekening houdende eischte de officier een geldboete van 125 suibs. 75 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Ongeoorloofd tarwevervoer. M. Zon neveld te Benthuizen had zich te verantwoorden wegens ongeoorloofd ver voer en het verhandelen van tarwe. Hij had fietsbanden noodig en kon deze ver krijgen voor 40 k.g. tarwe. Zijn ziuster hielp hem aan tarwe, maar, toen hij er mee onderweg was, werd hij aangehouden en de tarwe werd in beslag genomen. Weer ging hij naar zijn zuster en weer kreeg hij 40 k.g. tarwe. Maar ook deze maal werd hij aangehouden en was hij zijn tarwe kwijt. Voor dit feit eischte de officier de minimum straf van drie maanden gevan genisstraf. Het vonnis werd conform met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. HAAGSCHE RECHTBANK. Vleesch van gestolen schapen. Als ver volg van de zaak tegen de beide verdach ten Struyk en de Wit, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van schapen uit de weide, had zich als nog te verant woorden mej. M. B. huisvr. V. uit Lei den. Zij had van een der beide mannen verschillende malen sohapenvleesch en schapenvet ten geschenke aangenomen, hetgeen zij aanvankelijk ontkende. Eenige meisjes, die dikwijls ibij haar over de vloer kwamen, vertelde evenwel anders en zei den, datverdachte gezegd had dat zij van het verorberde schap en vleesch pukkeltjes had gekregen. De officier vond de houding van de juffrouw alles behalve fraai en eischte wegens heling vier maanden gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 10 JULI 1942. HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgym. (7.00 B.N.O.: Nieuws. 8.00 B.N.O.: Nieuw. 8.15 Gew. muz. 8.40 Gram. (9.15 Voor de huisvrouw). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Bertus van Din teren en zijn orkest. 12.00 Theo Uden Masman en zijn dansohkest. 12.40 Alma nak. 12.45 B.N.O.: Nieuw. 13.00 Ensem ble Willy Kok. 14.00 De Arnhemsche Orkest Ver. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Het Zepparoni-kwartet. 17.15 B.N.O.: Nieuws. 17.30 causerie. 17,45 Piano- 18.15 Gram. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.: Nieuws. 19.05 Duitsehe taalcursus. 19.30 Amuse mentsorkest. 20.15 Vrijdagavondcabaret 21.00 Gram. 21.25 sportpraatje. 21.45 B.N.O.: Nieuws. 22.00 Gram. Van af 22.15 Alleen voor de radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Gram. HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. 8.45 Omroep orkest 9.45 Gram. (10.00 Morgenwijding) 10.40 Causerie. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.45 B.N.O.: Nieuws. 13.00 Causerie. 13.15 gev. prog. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Sylvestre Trio. 16.45 Gram. 17.00 Als je verre reizen doet. 17.15 B.N.O.: Nieuws. 17.30 Melodisten. 18.15 Reportage. 18.30 Gevar. 19.30 B.N.O.: Nieuws. 19.40 B.N.O.: De Jorda- ner vertelt 19.50 Spiegel v. d. dag. 20.00 B.N.O.: En,g. uitz. (Voor de Radio- Centrales: Gram. 20.15 Klarinet, alt viool en piano. 21.00 Landmans Lust. 21.30 Gram. 21.45 B.N.O.: Nieuws. 22.00: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4524.00 Hilversum 1. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum 2. 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 33-43 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRAMSPORT TELEFOON 21455 t U Waarom weerloos te wachten, terwyl Uw teint ieder oogenblik het slacht offer kan worden van vitamine-F ge brek. Denk niet. dat dit gevaar denk beeldig is, vet-arm voedsel leidt tot vitamine-F gebrek en het vitamine F moet de frischheld van Uw huid in stand houden. Zie slechts om U heen en U kunt het resultaat van vitamine F tekort alom waarnemen Pa3 terstond Dobbelman's Castella Crèmes toe, die met hun rijkdom aan vitamine F de jeugd van Uw huid herroepen en bewaren W[[R ZOO N GOED DOBBELM^N PRODUCT! 160-193 SPORT ZWEMMEN Na tonale zwemkampi oenschappen. De nationale kampioenschappen in zwem men en schoon&pr ing enuitgaande van den Nederlandschen Zwem- en Reddingsbond, zullen dit jaar te Amsterdam plaats heb ben en wel op 15 en 16 Augustus a.s. In verband met het 50-jarig bestaan van de zwemclub „De Jonge Kampioen" (D.J.K.) is deze club, in samenwerking met het ge meentebestuur van Amsterdam, met de or ganisatie belast. WATERPOLO De Zijl (vet)—De Leidsche Watervrien den. De gisteravond in de zweminrich ting „De Zijl" tu^schen beide bovenge noemde zevetallen gespeelde wedstrijd indiigd in. een 41 overwinning voor De Watervrienden. Rutstand 11. .A.Z.C. IHBodegraven IH 12. De eerste helft verliep puntloos. Daarna nam A.Z.C. door R. Kok de leiding. De gasten slaagden er spoedig in door hun linksvoor gelijk te maken, terwijl de rechtsvoor den eindstand op 21 in het voordeel der be zoekers bracht. A.Z.C. If—Bodegraven I 42. Uit een strafworp nam Bodegraven de leiding doch A.Z.C. maakte door v. Zwieten weldra ge lijk (11). Nadat Bodegraven nogmaals de 'leiding had hernomen bracht van Zwie ten nog voor de rust den stand op gelijken voet. In de tweede helft wist A.Z.C. het spel in handen te houden. Eerst scooide Raaphorst (32) en daarna was het van Brummen die den eindstand voor A.Z.C. op 42 bracht. Dames A.Z.C. IBoskoop H 40. Ook in dezen strijd bleek A.Z.C. de meerdere. Mej. Minten opende al spoedig de score en voor rust voegde mej. v. Leeuwen nog een doelpunt hieraan toe (20). In de tweede helft wist dezelfde speler nog twee maal het net te vinden waardoor met een 40 overwinning van A.Z.C. het einde kwam. BILJARTEN Biljartclub T.E.P. Het is de biljartclub T.V.B. uit Voorschoten gelukt, door twee overwinningen op T.E.P. en Noordwijk be slag te leggen op de 1ste plaats der compe titie 1ste klas. In de 2de klas is het op de halft der competitie nog geen der clubs gelukt een overwinning te behalen. Alle wedstrijden eindigden in een gelijk spel. De standen zijn thans als volgt; lste klas. T.V.B. I 4 2 2 —6 T.E.P. I 3 1113 Noordwijk I 3 12 1 2e klas. T.E.P. II 2—2—2 Noordwijk II 2—2—2 T.V.B. II 2—2—2 Het programma is thans: Zaterdag 11 Juli T.E.P. INoordwijk I, 8 uur; Zaterdag 11 Juli Noordwijk nT.E. P. II; Donderdag 16 Juli T.E.P. II—T.V.B. II, 8 uur; Zaterdag 18 Juli T.V.B. II Noordwijk II, 7 uur. Vertrek der T.E.P. II- leden 7.15 uur vanaf het station. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN De oogst van snij- en slaboonen. In den loop van de maand Juli neemt de oogst van de eerste snij- en slaboonen een aanvang. Voor de laat gezaaide boonen be gint de pluk in Augustus. Hoe gunstiger de weersgesteldheid, des te langer kan de pluk duren. Boonen zijn teere gewassen, die van zon en warmte houden. Door kou de, stormwinden en slagregens kan de oogst ontijdig eindigen. Wil men boonen inmaken, dan moet men met de pluk niet wachten tot de laatste weken van den oogst, doch het reeds eer der doen. Tijdig plukken voor den inmaak is noodzakelijk. Deze pluk moet voorzich tig geschieden. De boonen groeien aan trossen. Aan eenzelfde tros bevinden zich naast volwassen, oogstbare scheeden, ook jongere scheeden en bloesems, die niet be schadigd mogen worden. De boonen moe ten niet ruw worden afgerukt, want daar van zouden de jonge vruchtjes en bloe sems het slachtoffer worden. De ranken, welke zich aan stokboonen ontwikkelen en naderhand ook nog boonen gaan voort brengen, moet men aan de stokken blijven opleiden. Van eenzelfde gewas kan men wel van half Juli tot begin September blijven pluk ken; van pronkboonen nog langer. Natuur lijk moet men de boonen niet al te jong plukken. Men dient ze zoo lang te laten groeien als ze volkomen malsch blijven en dus nog niet taai of hard zijn. Dit geldt zoowel voor snij- als slaboonen. Door eens een scheede door te breken, kan men zich van de malschheid vergewissen. Herfstknollen. Reeds van oudsher plegen de zandboeren in de eerste weken van Augustus op hun roggeland de bekende herfstknollen te zaaien. De lekkere, zoete knollen, die nog in den loop van het najaar worden geoogst, kan men in den groententuin op boven vermeld tijdstip ook zeer goed voor na- teelt zaaien. De lekkerste herfstknollen groeien op lichte, vochthoudende zandgronden. Indien de grond te mager is voor late andijvie, kan men deze knollen dus nog als nateelt kiezen. Op vetten, zwaren grond voelen ze zich niet thuis; op zeer droge gronden evenmin. Voorts dient men er rekening mede te houden, dat versche mest nadeelig is. De knollen worden er wormstekig van en krijgen een bitteren smaak. Er behoeft slechts zeer dun te worden gezaaid: 10 sram zaad is voor 10 M2. ruim voldoende. Naderhand als de jonge planj- tes eenige blaadjes hebben gevormd, is uitdunning op 20 c.M. afstand noodzake lijk. Indien de grond ten tijde van het zaaien te droog is, moet deze te voren vol doende worden besproeid. Voor wintergebruik kan men deze knol len van einde October af in den kelder be waren of buiten inkuilen. Ze kunnen wel tot Januari gaaf blijven. Aanbevelenswaar dige rassen zijn: de ronde witte Roodkop, de halflange witte Roodkop en de ronde gele Goudbal. SCHAKEN Winterwedstrijden. In de twee groot ste clubs te Leiden zijn de winterwedstrij den afgeloopen. De uitslagen zijn de vol gende: L. S. G. In de le groep werd C. B. v. d. Berg wederom no. 1 met 5 p. uit 6 par tijen, W. Demmendal met 4 1/2 p., J. P. v. Ham no. 3 met 3 1/2 p. Voorts behaalden L. Tummers en G. Bosscha elk 3 p., J. v. Steenis 11/2 p. en A. G. de Kier 1 p, Niet alle partijen in deze groep werden uitge speeld, zoodat de uitslag eenigszins onzui ver is, behalve dan de no. 1 en 2. In de 2e groep werd A. J. Rotteveel no. 1 met 9 p. uit 11 partijen, no. 2 en 3 zijn D. J. M. de Hondt en J. Orbaan, elk met 8 p. uit 11 p. In de 3e groep kwam A. G. de Kier op de le plaats met 9 p. uit 10 p., no. 2 D. ter Haar met 8 p. uit 10 p. Aan den inmiddels begonnen zomerwed strijd nemen 25 leden del. Deze zijn in 4 groepen ondergebracht. Philidor. 36 leden namen aan den winterwedstrijd deel, in 3 groepen, naar speelsterkte. Na den uitslag werden de hoogst-uitkomenden eener lagere groep, Eén enkel plantje wordt vertroeteld! Maar of er 'n heel bosch verloren gaat door brand, daarom bekommeren de meeste menschen zich niet veel. (Anders zou men immers wel voor zichtiger zijn met vuur of sigaretten!) NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) samengevoegd met de laagsten eener hoo- gere groep, voor de bezetting der borden. De spelers, die in de hoogste groep het grootst aantal punten behaalden, spelen thans een dubbele ronde om het kam pioenschap der club. Dit zijn de volgende spelers: A. Barkema, J. Blok, G. Bosscha, A. C. J. A. Koevoet, J. A. F. Moonen, G. Pels en W. F. Schüss. PAARDENSPORT Courses te Duindigt. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden drave rijen en rennen luiden: Malagaprijs (prijzendraverij vierde klasse) afstand 1740 M.: 1. Gregorius (eig. J. K. Poll, rijder C. F. Ockhorst) totaaltijd 2.46.8 km. tijd 1.38.1. total W. ƒ5.30 pl. 1.90. 2. Floris A. (eig. J. A. Willinge Brantsma, rijder J. M. v. d. Berg) pl. 2.50. 3. Fleetness F. (eig. J. de Vlieger, tevens rijder) pl. 1.60. 4. Fer van Silladar (eig. stal Groningen, rijder R. Bosma) pd. ƒ2.50. Excellent (eig. E. G. in 't Veen, tevens rijder) werd gedisqualificeerd wegens springen door het stek. Madeleineprijs (prij zendraverij voor Nederlandsche paarden) afstand 2000 m. 1. de Gleaner T. (eig. stal Valkeveen, rijder W. H. Geersen). 2. Dienares (eig. C. P. Butter rijder J. Vergay. 3. David O. (eig. C. A. Olsthoorn, rijder J. L. Olst- hoorn). 4. Decilia W. (eig. J. Goedendorp, rijder J. Kruithof) en Darelet V. (eig. N. Dreven, rijder E. G. in 't Veen) resp. als tweede en vierde aankomenden gedisquali ficeerd wegens onregelmatig draven. Zuiderzeeprijs (handicap B), af stand ca. 1800 meter. 1. Billy (eig. E. graaf van Bylandt) totaaltijd 2.05 met een leng te. w. 14.80 pl. 1.90. 2. Echillais (eig. F. Frowein) pl. 1.30. 3. Jokol (eig. stal Wer- tha) pl. ƒ1.40. Maderaprijs (prijzendraverij voor Nederlandsche paarden) afstand 2200 me ter: 1. Diana Norton (eig. H. v. d. Pol, rij der W. Geersen, totaaltijd 3.15.2, km. tijd 1.29. 1 w. ƒ3.80 pl. ƒ1.40. 2. Abdullah Scott (eig. J. Smit, rijder J. Kruithof) pl. 1.30. 3. Admiral Guy (eig. E. G. in 't Veen, te vens rijder) pl. 2.10. Victrixprijs, afstand ca. 1800 me ter: 1. Beguin (eig. H. G. Dekkers), totaal tijd 2.1.2 met een lengte w. f 5.40 pl. f 2.20. 2. Icare (eig. L. J. H. Englebert pl. 2.10. Moerdijkprijs (handicapdraverij voor buitenlandsche paarden) afstand 2200 meter: 1. General Locke (eig. J. K. Poll, rijder M. J. Kluvers) totaaltijd 3.15.9 km., tijd 1.20.1 w. ƒ8.20, pl. f3. 2. Job (eig. G. J. v. d. Elshout, tevens rijder) pl. f 1.80. De gouden zweep, afstand ca. 2400 m. 1. Marjolet (eig. stal Prospero) totaal tijd 2.48 met vele lengten w. f 2.50 pl. 1.50. 2. Duroc (eig. L. J. H. Englebert pl. ƒ1.40. WILT U IETS WETEN? Vraag: Vaart er nog een boot van Lei den naar Amsterdam? Zoo ja, gaat deze dagelijks en vanwaar? Gaat de „Juliana van Stolberg" ook dagelijks? Wat bedragen de kosten en vanwaar vertrekt deze boot? Antwoord: De passagiersvaarten Leiden-Am sterdam bestaan op het oogen blik niet. Er worden slechts rondvaarten gehouden over de Kager- en Brasemer- meer en Westeinderplassen door de „Suc ces" en „Pauline". Vertrek uit Leiden (Beestenmarkt of Turfmarkt) dagelijks van 21 Juni t/m 6 Sept. op 12 uur (Zater dags geen dienst) op Zon- en feestdagen 12.30 uur van de Haven. De „Juliana van Stolberg" maakt een dagelij kschen zomerpassagiersdienst van Leiden naar Aalsmeer. Vertrek van de Ha ven 10.30 uur v.m., aankomst Aalsmeer 1.30 u., vertrek Aalsmeer 2.30 u., aankomst Leiden 5 uur nam. De kosten zijn: per „Succes" en „Pauline": promenadedek 1.75, kinderen t/m 11 jaar onder geleide 0.90, hoofddek f 1.25, kinderen alsvoren 0.65. Per „Juliana van Stolberg": retour le kl. 1.30, 2e kl. 0.80, enk. reis resp. 0.90 en 0.55; kinderen 4-14 j. half geld. Vraag: Vaart er een boot van Amster dam naar Marken? Antwoord: U kunt per tram reizen naar Monnikendom en vandaar oversteken. De boot vaart 7 x per dag. U kunt in de N.Z.H.-tram te Leiden reeds een retour koopen voor de geheele reis. De prijs be draagt heen en terug op Maandag, Woens dag en Zaterdag f 2.70; op de overige da gen 1.72'^. Vraag: Over een klooster in Brabant om te logeeren, en de kosten daarvan? Antwoord: Een dergelijk klooster is ons niet bekend. V raag: De kortste weg van Oude-We- tering naar Eindhoven en van daar naar Roermond? Antwoord: Oudewetering, Alphen, Gouda, Bergambacht. Gorcum, Hedel, den Bosch, Eindhoven. 135 K.M. Deze weg is iets korter- dan de groote weg: Utrecht, Kuilenburg, den Bosch, doch er liggen twee ponten in. 2. Eindhoven, Weert, Roermond, 50 K.M. Vraag: Waar wordt het blad „Erfelijk heid in de praktijk" 'uitgegeven? Antwoord: Dit tijdschrift wordt niet vermeld in het Adresboek van den Ned. Boekhandel 1941. Vraag: Is voor het overnemen van een hotel- of café-bedrijf een vergunning alleen voldoende of is een middenstandsdiploma vereischt? Antwoord: Een middenstands-vak diploma is nog niet vereischt. U kunt dus, zoo lang er nog geen vestigingsverbod is, de zaak overnemen met de vergunning. Vraag: Route per fiets en de afstand van: a. Noordlwijk-Venray; b. Venray- Laren; c. Laren-Nooixfwijk; d. Venray- Zeist-Noordwijk? Antwoord: a. Noordwijfc, Leiden, Alphen, Woerden, Harmeien, Jutfaas, Vreeswijk, Evercingen, Deil, Den Bosch, Berlicum, Heeswijk, Veghel, Erp, Gemert, Venray. Afstand 175 K.m; b. Venray, Over- loon, Oploo, Wanrooy, St. Hubert, Mill, Grave, Megen, Oyen, Aliphen, Dreumel, Wanul, Tiel, Eck, Amerongen, Leersum, Woudenberg, Amersfoort, IB a am, Laren; afstand 120 K.m. c. Laren, Hilversum, Loenen, Wilnis, Mij drecht, Leimuiden, Leeghwater, Sassen- heim, Noordlwijk; afstand 60 k.m. d. Venray, Tiel, Amerongen als onder b en vervolgens: Amerongen, Leersum, Doorn, Driebergen, Zeist, Utrecht, Woer den, Aliphen, Leiden, Noordwijk; afstand 185 K.m. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden, om zwemles te nemen in de zweminrichting „De Zijl?" Wat zijn de kosten daarvan? Antwoord: Wend u tot den heer Ar- noldus, zwemmeester van „de Zijl". De les- kosten bedragen 1. Vraag: Wat voor soort wapens zijn een „Terzerol" en een „Geciseleerd Stilet"? Antwoord: Een „Terzerol" kennen we niet; het andere wapen is een kunstig bewerkte kleine dolk of ponjaard. V r a a g: 1. Kortste weg van Leiden naar Weert (L). Hoeveel km.? 1. Is er een mooier weg, zoo ja welke? Hoeveel km;? 3. Is U bekend of in Weert een Jozefsge- zellenhuis of iets dergelijks is, waar gele genheid is om te overnachten? Antwoord: 1. Leiden, Alphen, Woer den, Harmeien, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Deil, Zaltbommel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Maarsheeze, Weert. Afstand 160 K.M. 2. Welke weg mooier is. is moeilijk te zeggen. Wat de een mooi vindt, b.v. het Hollandsöhe polderlandschap, be valt een ander niet. U kunt ook de volgen de route nemen: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Bleiswijk, Hillegersberg, Rot terdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Moergestel, Oirschot, Eind hoven, Weert. Afstand pl<m. 175 K.m. 3. Wend u hiervoor tot de Katholieke Vaeantiéhuizen-Centrale, Lange Putstraat 44 Den Bosch. V raag: Route Leiden-Heeswijk? Hoe veel K.M. is de afstand Den Bosch-Hees- wijk? Antwoord: Zooals hierboven route Leiden-Den Bosch. Afstand 106 K.M. Den Bosch, Berlicum, Heeswijk, 13 K.m. Vraag: Kortste weg van Hazerswoude naar Wieringerwerf. An twoord: Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn, Nieuwveen, Uithoorn, Amstel veen, Amsterdam, Overtoom, Purmerend, Hoorn, Midwoud, Middenmeer, Wieringer werf. Vraag: Route Warmond-Bussum en retour over Bovenkerk? Hoeveel K.M.? Antwoond: Warmond, De Leeghwa ter, Leimuiden, Wilnis, Loenen, Vreeland, 's-Graveland, Buissum. Afstand 48 K.M. Te rug Bussum, Weesp, Ouderkerk a.d. Am- stel, Bovenkerk, Kudelstaart, de Leeghwa ter, Warmond. Afstand 55 K.M. Vraag: Kunt U mij eenige inlichtingen geven omtrent het leven en de werken van Hanna Wijs-Mouton de schrijver(ster) van ,,'t Snoepwinkeltje"? AntwoordcDe juiste naam van deze schrijfster is Manna de Wijs-Mouton. Zij schreef een groot aantal levensliedjes van beminnelijk en beschaafd karakter. Deze werden met piano- en guitaarbegeleiding in acht bundels uitgegeven bij G. Alsboek en Co. te A'dam. Een biografie over deze schrijfster kunt u vinden in het werk „Het Nederlandsche Cabaret" door Edmond Visser, omstreeks 1920 verschenen bij Syt- hoffs Uitg. Mij te Leiden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2