DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje DONDERDAG 9 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10297 S)e Ccid^clveSoii^Mit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Nieuwe sociale orde Wat is nu eigenlijk kapitalisme? vraagt een lezer, die blijkbaar onze cou rant nog niet zoo lang leest. Laten wij eerst zeggen, wat het kapita lisme, dat wij* bestrijden, niet is. Wij strijden niet tegen het persoonlijk bezit van kapitaal, van productie-midde len. Dat heeft het marxisme gedaan. Van de afschaffing van het privaat bezit geeft ons het sovjet-regiem een niet heel aanlok kelijk beeld! De sovjet-practijk zal iedere mogelijke sympathie voor de sovjet-theo rie betreffende het privaat bezit radicaal uitroeien! Wij strijden natuurlijk ook niet tegen de kapitaal-bezitters, als zoodanig niet tegen de kapitaal-bezitters, die hun kapi taal goed gebruiken. Een dergelijken strijd voerde het marxisme ingevolge zijn be kende klassenstrijd-theorie. Als wij het kapitalisme bestrijden, be strijden wij: de winst-economie. Dat wil zeggen het produceeren om de winst, afgezien van de sociale nuttigheid van de productie, afge zien ook van de omstandigheden, de ar beidsvoorwaarden, waaronder geprodu ceerd wordt. Volgens de kapitalistische op vattingen is elke productie nuttig en geoor loofd, als er mede verdiend wordt. Naar gezonde sociale opvattingen is een prc^ ductie alléén dan nuttig en geoorloofd, als zij gewenscht en nuttig is voor het volks belang. De factor winst kan zijn een voor waarde, een stimulans of prikkel, maar mag nooit zijn de beslissende factor. Als wij het kapitalisme bestrijden, be strijden wij: het misbruik van het kapitaal, de over macht van het kapitaal, de dictatuur van het kapitaal. Wij herinneren hier aan het bekende woord van den grooten Thomas van Aquino, dat de private bezitters van het kapitaal het moeten gebruiken als ware het bezit van de gemeenschap. In dezen zin moet men het verstaan, als wij zeggen, het kapitalisme te bestrijden. Dat kapitalisme is veroordeeld door de Pausen in verschillende encyclieken. Dat kapitalisme is bestreden door ónze sóciale wetgeving. Dat kapitalisme moet echter radicaal worden uitgebannen. Een vrucht van den oorlog moet zijn, dat het als stel sel niet meer terugkeert. Zulk een nieu wen sociale toestand moeten wij als katho lieken allen van harte wenschen. Het is niet in het belang van de gemeen schap het privaat-kapitaal af te schaffen. Maar van den anderen kant mag de prik kel tot kapitaalvorming en kapitaalbeleg ging voor de particuliere bezitters niet zoo kunnen werken, dat de maatschappij, de volkshuisvesting daarvan schade onder vindt. De veelvormige wijze waarop dit kan geschieden behoeven wij hier niet uit een te zetten. „Noodig is, dat de kapitaal bezitters van voldoende verantwoordelijk heid tegenover de belangen der volkshuis houding blijk geven. Van overheidswege dient deze verantwoordelijkheid nauwkeu rig te worden omschreven. De publieke opinie moet van den noodzaak dezer ver antwoordelijkheid doordrongen worden. (Dr. A. Hollenberg in „De natuurlijke in richting der samenleving"). Zóó beschouwen wij de plaats en taak van het kapitaal. En zoo. moét die plaats en taak worden gezien in het licht der christelijke beginselen. DE HAAT-STOKER. Er is geen heilloozer werk, dan het werk van den ophitser, den haat-stoker. En dat werk is des te verachtelijker naar mate de ophitser of de haat-stoker zelf achter schot blijft, zich heeft veilig gesteld. Ons werd ter kennis gebracht de vol gende uitlating van den Londenschen „Brandaris" van 3 Juli: „De R. A. F. heeft boven Nederland een bom laten vallen, die op de juiste plaats is neergekomen. 6 Hollandsche Quislings, die N.S.B.'ers, die de Duitschers zoo goed kun nen flikflooien, zijn bij dezen aanval der R. A. F. gedood. Zoo komt loontje om zijn boontje. Het bericht stond in de „Tele graaf" van 5 Juni. Het blad brengt een mooi verhaal van de begrafenis met Duitsch-Nederlandsche nazi-afdeelingen. De namen werden afgeroepen en een koor gaf antwoord. Daarop werd het stoffelijk over schot met auto's naar de verschillende woonplaatsen gebracht. Deze Quislings hebben geluk gehad, want later krijgen de anderen geen begrafenis meer. Hun zal het gaan zooals een aange- spoelden N.S.B.'er, die heil Hitier riep, na dat men kunstmatige ademhaling op hem had toegepast. De omstanders riepen hou zee en gooiden hem weer in het water. Dat wordt het lot van de andere Hollandsche Quislings". Wij schreven hierboven, dat er geen heil loozer werk is, dan het werk van den op hitser. Hij kweekt een afschuwelijken haat en ondermijnt aldus op ergerlijke wijze het moreel. Zeker is dit van toepassing op radio-uit zendingen als de hier bedoelde. Het zede lijk peil, waarop zulk een uitzending staat, is héél laag. De val van Woronesj De stad Woronesj is ingenomen. Een kort bericht; wederom een stad ver overd. Op het eerste gezicht zegt deze tij- ding niet veel aan den leek, hoewel elke veroverde stad een mijlpaal beteekent, een onloochenbaar feit, een zeker kenteeken van succes. Woronesj is evenwel een stad van meer dan gewone be teekenis zoo schrijft bijv. de gewezen Moskousche correspondent der „Daily Mail", Negly Farson, dat de inne ming van Woronesj van ingrijpende betee- kenis is voor de Sowjet-Unie, want daar door is de /oornaamste spoorwegverbin ding van Moskou naar het Zuiden ver sperd. Het groote gevaar ligt hierin, dat de Noordelijke legers n<u volkomen geschei den zijn van de troepen in het Zuiden. Door deze mededeeling wordt de betee- kenis van het Duitsche offensief in die richting opeens duidelijk. Aan Engelsche en Amerikaansche zijde, ziet men trouwens de waarde van Woro nesj zeer goed in, al tracht de Angelsak sische propaganda de beteekenis van den val van deze stad te bagatelliseeren. Ziehier een uitspraak van Radio London, vóór de inneming van de stad: „De beteekenis van Woronesj voor de Russen komt ongeveer overeen met die van Alexandrië. Beide punten zijn voor de ver- eenigde volken van vitaal belang en als men er in slaagt ze te behouden, kan mo gelijk de DuitsChe aanval in het Midden- Oosten tot staan worden gebracht". En uit Washington meldt „Havas Ofi": „Het uit Duitsche bron afkomstige bericht, dat Duitsche troepen den Don bereikt heb ben, wékt bij de Amerikaansche militaire experts ernstige bezorgdheid. Zij twijfelen er echter niet aan, dat de Duitsche strate gie is gericht op de inneming van Woronesj ter afsnijding van den spoorweg Moskou- Rostof". De militaire criticus van de „New York Times" verklaart: „Nieuwe Duitsche over winningen in Rusland moeten verwacht worden. Hitier ziet van alle sensatieover winningen af; veeleer richt hij den aanval zijner troepen op een gebied, dat hem een degelijke en vaststaande winst oplevert. Men kan niet ontkennen, dat Duitschland het groote zomeroffensief is begonnen en dat het in Rusland den geallieerden in mi litair opzicht verre de baas is". Uit zulike uitlatingen blijkt wel, hoe ernstig het veries van Woronesj moet wor den opgenomen. Ook de val van Sebastopol is voor de Russen van grooter beteekenis dan men in Engeland over het algemeen aanneemt. Daar hoort men van leeken, dat de Rus sische Zwarte-Zeevloot zich na den val van Sebastopol kan terugtrekken naar Noworosijsk of Batoem om deze beide ha vens te gebruiken als basis. DoCh wie met de plaatselijke omstandig heden bekend is, aldus schrijft de reeds eerder genoemde Farson, acht deze rede neering niet steekhoudend. Deze beide ha vens aan de Zwarte Zee bezitten namelijk slechts uiterst kleine hers tell ingswerven en geen haveninstallaties, die zich leenen tot uitbreiding, zoodat zij geschikt zouden zijn als vloofbasis. De Russische Zwarte-Zeevloot heeft dus thans geen steunpunten meer en dat is te bedenkelijker, daar de belangrijkste Zwar- te-Zeehavens Odessa, Nikolajes en Sebas topol zich in handen der Duitschers be vinden. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbricht van gisteren luidt als volgt: „Aan het Egyptische front werd een he vige vijandelijke aanval onmiddellijk met gevoelige verliezen voor den vijand afge slagen. Het aantal pantserwagens en ge pantserde verkenningswagens, dat bij de acties der laatste dagen is vernietigd, be draagt 35. Er wefden talrijke gevangenen gemaakt. Aan beide zijden intensieve acti viteit in de lucht. De luchtmacht der Spil- mogendheden mengde zich in de gevech ten te land en bestookte vijandelijke co lonnes met bommen en mitrailleur vuur., waardoor talrijke branden werden veroor zaakt. In verscheidene luchtgevechten wer den 9 Engélsche vliegtuigen neergescho ten. Formaties van de Italiaansche en Duit sche luchtmacht zetten het bombardement op de vliegtuig- en vlootsteunpunten op Malta voort en vernielden 14 vliegtuigen van de Britsche luchtmacht. In het verloop van de operaties overdag keerden 3 van onze vliegtuigen niet terug. Twee der in de afgeloopen dagen als vermist opgegeven vliegtuigen zijn op hun steunpunten terug gekeerd. De vijand wierp in den nacht van 7 op I Juli enkele bommen in de omgeving van Messina en Reggio Calabria. Er vielen geen slachtoffers. Ook schade werd niet aange richt. Een van de Britsche vliegtuigen, dat door de luchtdoelartillerie werd getroffen, stortte bij San Ranieri brandend omlaag. Van de bemanning werd een officier en een onderofficier gered en gevangen genomen", men." NIEUWE AANVALLEN OP VIJANDELIJK CONVOOI IN NOORDELIJKE IJSZEE. In de Noordelijke IJszee werden, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt de overblijfselen, van het zwaar geteisterde ErgelschAmerikaansche convooi door Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw ach tervolgd. De voor een deel reeds bescha digde koopvaardijschepen werden opnieuw zwaar getroffen. STRIJDT VOOR EUROPA Tegenaanvallen bij Woronesj misluklen Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt als volgt: „De doorbraak van de Duitsche en ver bonden troepen vanuit het gebied tusschen Charkof en Koersk werd naar het Zuiden sterk vergroot. Vijandelijke tegenaanval len ten Noordwesten van Woronesj misluk ten. In den strijd met ingesloten en uiteen gejaagde troepen werden talrijke gevan genen en een groote buit gemaakt. Ten Noorden en Noordwesten, van Orel duren de aanvallen van den vijand voort. Zij werden in hevige gevechten en ge steund door sterke formaties gevechts- liegtuigen afgeslagen. Alleen in den sec tor van één legercorps werden hierbij in de laatste drie da£en 75 vijandelijke pant serwagens vernietigd. In het achterwaartsche frontgebied ten Zuiden van Rzjef werden sterke vijandelij ke groepen op een groot gebied ingesloten; 20 bolsjewistische pantserwagens werden buitgemaakt. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front viel de vijand op enkele plaat sen tevergeefs aan. In het hooge Noorden werden vijandelijke vliegtuig- en vloot steunpunten in het gebied van de Kola baai gebombardeerd. In het zeegebied ten Noorden van het schiereiland Kanin werd een vijandelijk bewakingsvaartuig door bom treffers tot zinken gebracht. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben formaties gevechtsvliegtui gen en duikbooten een groot Engelsch- Amerikaansch convooi in de Noordelijke IJszee aangevallen en voor het grootste deel vernietigd. Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was geladen met vlieg tuigen, pantserwagens, munitie en levens middelen met bestemming Arcliangelsk en werd door zware, vijandelijke zeestrijd krachten, torpedojagers en korvetten zeer krachtig beschermd. In nauwe samenwer king tusschen marine en luchtmacht wer den door gevechtsvliegtuigen 1 zware Ame rikaansche kruiser en 19 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 122.00 b.r.t., door duikbooten 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 70.400 b.r.t. tot zinken gebracht. Bij de achtervolging van de overblijfselen van het convooi slaagden duikbooten erin, nog 4 schepen met een gezamenlijken inhoud van 24.700 b.r.t. tot zinken te brengen. Zoodoende werden van dit convooi 32 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 217.100 b.r.t. vernietigd. Door zeereddingsvliegtui- gen werd een vrij groot aantal Amerikaan sche zeelieden gered en gevangen genomen. In Egypte leden de Britten bij een ver- geefschen aanval op den Zuidelijken vleu gel van het Duitsch-Italiaansche front zwa re verliezen. Op Malta werden overdag en 's nachts vliegvelden en vlootsteunpunten gebombar deerd. In luchtgevechten verloor de vijand 14 vliegtuigen. Aan de Kanaalkust bestookten batterijen vèrdragend geschut van het leger voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Dover. Voor de Engelsche Zuidkust brachten lichte gevechtsvliegtuigen over dag 1 vijandelijk schip van ongeveer 10.000 b.r.t. tot zinken. Een ander schip van de zelfde afmetingen werd door bommen zwaar beschadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht opnieuw het haven- en industriegebied van Middles- borough. Uitgestrekte branden en groote vernielingen werden waargenomen". RUSTELOOZE ACHTERVOLGING VAN DEN WIJKENDEN VIJAND. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht voorts nog mededeelt, is op 7 Juli de veroverde stad Woronesj door de Duit sche troepen van uiteengedreven resten bolsjewieken gezuiverd. Ten Noorden van de stad zijn bij het afweren van vijande lijke tankaanvallen 15 zware tanks der bol sjewieken vernield. In een anderen sector van het Dongebied zijn de Duitsche troe pen in rustelooze achtervolging van den terugwijkenden vijand verder opgerukt naar het Zuidoosten. Talrijke heuvelstel lingen en plaatsen werden ingenomen en het verzet van den vijand gebroken. In de bocht van den Don werd de wijken de vijand, die met veren de rivier probeer de over te steken, door achtervolgende tanks aangevallen, van den oever verdron gen en op een zeer kleine oppervlakte op- eengeperst. Hierbij leden de bolsjewieken de zwaarste verliezen. Ook deze gevechten werden doeltreffend gesteund door forma ties der Duitsche luchtmacht. Andere aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen waren gericht op spoorwegdoe len. Zes treinen met munitie werden door voltreffers vernietigd, terwijl vijf andere treinen door versperring van de spoorbaan als gevolg van de ontspoorde, brandende wagons, hun bestemming niet konden be reiken. Duitsche jagers beveiligden het lucht ruim boven het gevechtsgebied en schoten in gevechten 35 vijandelijke vliegtuigen omlaag. OPROEP VAN DE POLITIE. De commissaris van politie in de 2e sec tie te Amsterdam, bureau Marnixstraat 148, verzoekt den volgenden personen, zich aan zijn bureau schriftelijk of in persoon be kend te maken: le. De dame, die een anoniemen brief schreef, gedateerd 2 December 1939, over een donkerblauwe auto, en dezen brief on- derteekende met mevr. X; 2e. Degene, die destijds een anoniemen brief schreef i.z. een perceel aan de Prin sengracht te Amsterdam en naar aanlei ding daarvan een oproep verwachtte in het Noord-Hollandsch Dagblad; 3e. Den dames, die omstreeks Mei 1939 gesolliciteerd hebben op een kantoor-be trekking en daartoe ontboden zijn in een kantoor kamer van gebouw Candida, N.Z. Voorburgwal, waar zij hebben gesproken met een heer, zich noemende Akkerman. Wesermunde en Wilhelmshaven ontstond eenige schade, vooral in woonwijken. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten zijn drie der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. KLEIN NEDERLANDSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft volgens de New Yorksche radio bekend gemaakt, dat een kleine Neder- landsche koopvaarder, die in dienst der Ver. Staten voer, in de nabijheid der Zuid- Amerikaansche kust is getorpedeerd door duikboot der Asmogendheden. De over levenden zijn in een havenstad aan land gebracht. CRISISVERSCHIJNSELEN IN EGYPTE. In Egypte doen zich, naar politieke krin gen te Berlijn op grond van zekere inlich tingen aannemen, crisisverschijnselen voor. Zoo zijn er meeningsverschillen in den boe zem der Wafdpartij en vallen talrijke ar restatiemaatregelen enz. waar te nemen. Hieruit kan, naar de opvatting aldaar, ge concludeerd worden, dat de nervositeit vrij groot is. De oorzaak hiervan valt niet moei lijk te raden. IN EEN PAAR REGELS Aan de Kanaalkust hebben Dinsdag Duitsche batterijen vèrdragend geschut het vuur gericht op voor den oorlog belang rijke doelen in het gebied van Dovel*, waar hét inslaan der granaten door rookwolken waargenomen kon worden. Dinsdag hebben zestien Japansche bommenwerpers het tusschen Australië en Nieuw Guinea gelegen eiland Hom en het daar aangelegde vliegveld aangevallen. Roosevelt heeft verklaard, dat wan neer de toestand erger zou worden, een be slagneming van alle autobanden in de Ver. Staten noodzakelijk zou kunnen worden. BINNENLAND Naar het D.N.B. verneemt, hebben Brit sche bomenwerpers in den afgeloopen nacht brand- en brisantbommen boven Noord-Duitsch kustgebied laten vallen. In Nieuwe wet ter ordening van het sociale leven De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons: In een voorgaande beschouwing heeft de leider van het N.A.F. zijn meening gege ven over de komende wet ter ordening van het sociale leven en de taak van het be drijfsleven. Wil het bedrijfsleven zonder stoornissen verloopen en zonder spanningen zijn taak verrichten, dan dienen hieraan geen belet selen in den weg te staan, welke voort vloeien uit moeilijkheden, die in het leven worden geroepen binnen het bedrijfsleven zelf. Om hiertoe te geraken zullen de moeilijkheden, welke kunnen voortvloeien uit loongeschillen, welke in het verleden een belangrijke aanleiding tot wrijving en krachtverspilling van de zijde van werkge vers en werknemers vormde, worden on dervangen door op dit punt dwingende ver ordeningen te geven, welke hun grondslag vinden in het algemeen belang. Hiermede zal het spel der vrije krachten op het ge bied van den arbeid, zooals het verleden dit ondanks alle inperkingen te zien gaf, definitief ten einde zijn. Niet de particu lier-economische, doch de algemeene so ciale belangen zullen op den voorgrond staan bij het richting geven aan het be drijfsleven. De dv/ingende voorschriften op het gebied van loonen, prijspolitiek en hieraan grenzende gebieden, zullen in de eerste plaats door overwegingen van so cialen aard worden ingegeven. Deze so ciale belangen zullen zich hierbij echter niet ten koste van de economische ontwik kelen, omdat een waarlijk sociale orde, zooals die binnen de landsgrenzen en ver der binnen de nieuwe Europeesche ruimte groeiende is, eerst daar zijn hoogste vorm bereiken, waar de economische voorwaar den dezen groei en volmaking mogelijk maken. Van dit standpunt bezien is de komende wet ter ordening van het sociale leven als ook de hiermede samenhangende inscha keling van personen en organen een be wijs temeer in welke belangrijke mate dc Nederlandsche werkers en daarmede de geheele Nederlandsche volksgemeenschap worden ingebouwd in de Europeesche le vensruimte. Uiteindelijk zal die wet ook voor goed de arbeids- en loonverhoudingen losmaken uit de liberalistisch-kapitalistische sfeer, welke deze verhoudingen vertroebelde en aan willekeur onderhevig maakte, om nog j slechts op een hooger doel gericht te zijn. LUCHTBESCHERMING n. Die kwestie met de luchtbescher ming laat mij geen rust. Nu men mij geen blokhoofd heeft gemaakt, zeg ik maar zoo: je bent blokhoofd of je bent het niet en, achteraf bekeken, hadden ze beter een vrijge zel blokhoofd kunnen .maken. Het blijkt mij namelijk dat ons blokhoofd enkele spruiten heeft en het is heele- maal niet omdat de blokhoofdkinde ren wel eens vechten met mijn kin deren zulke overwegingen mogen waarlijk geen rol spelen maar wat zal een blokhoofd-met-spruiten doen als het gevaar dreigt. Hij zal dan ver moedelijk eerst aan zijn eigen spruiten denken en niet aan de bom, die bij mij op zolder ligt te ontploffen, al sta ik dan ook als een beiaardier aan zijn bel te trekken. En nu kan men wel zeggen: dat zou jij ook doen, maar dat is geen excuus. Je bent blokhoofd of je bent het niet. En het is wel heel glorieus om een kaart voor je raam te mogen zetten, waarop staat dat je blokhoofd bent en dat desnoods op je visite kaartje te vermelden, m?.ar een blok hoofd is méér dan de vader van zijn eigen gezin, hij is de vader van het heele blok. En juist in de ure des ge- vaars moet zoo'n blokhoofd erbij zijn. En ik weet niet of dat nu wel het ge val zal zijn. Want laatst kwam hij op spelen, omdat zijn jongen van een spel letje met mijn jongen met een buil op zijn blokhoofd was thuisgekomen. En wat heb je nou aan zoo'n blok hoofd, dat niet eens informeerde hoe mijn zoon er wel uit zag? Daarom vind ik, dat ieder blok zijn blokhoofd had moeten kiezen en dan zou ik den melk boer hebben gekozen, die vrijgezel is en mijn huis direct zou weten te vin den. En met melk kun je tegenwoor dig heel goed blusschen. Ik wil maar zeggen, dat bet luchtbeschermings probleem nog lang niet is opgelost. J BRANDENDE KWESTIES. Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onder werp: „U z^ilt ons nooit meekrijgen". Alleen Schoenenbonnen 1 B. Ten behoeve van personen boven de ne gen jaar worden tot nader te bepalen da tum geen bonnen IA voor gewone schoe nen verstrekt, doch uitsluitend bonnen 1B. Aan verzoeken tot ruiling van bonnen 1B tegen bonnen IA kan niet worden voldaan. Op bonnen 1B zijn verkrijgbaar: a) gewone schoenen, met zolen vervaar digd van ander materiaal dan leder of rubber. b) sandalen, opanken, lederen samoa's, schoenen met open teen en open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien. n.l. sociale gerechtigheid voor allen, die als werker een taak hebben in dienst van de Nederlandsche volksgemeenschap. WIE PRODUCTEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT VERPAKT, MOET AAN ZEKERE EISCHEN VOLDOEN De volgende week is de afkondiging van een besluit te verwachten, waarbij een ieder, die voor de Duitsche weermacht be stemde producten verpakt, verplicht wordt bij de verpakking een papier in te sluiten, waarop verscheidene gegevens staan ver meld. Een dag na zijn afkondiging in dc Staatscourant treedt dit besluit in werking. Het is van belang, dat men reeds thans dc voor de uitvoering nooodige maatregelen treft. Nadere bijzonderheden vermeldt de desbetreffende officieele publicatie. REGELING VAN STATIEGELDEN. De statiegelden, die bij inlevering van leege flessdhen, kruiken of potten moeten worden terugbetaald, zijn thans, blijkens een mededeeling van den gemachtigde voor de prijizen, aan een regeling onderworpen. De desbetreffende beschikking, die op 14 Juli in werking treedt, stelt niet alleen het bedrag der statiegelden voor flessdhen, potten en kruiken met en zonder sluiting vast, maar bepaalt tevens, dat dit bedrag op de etiketten moet worden vermeld. Wanneer binnen één maand na het van kracht worden van deze beschikking fles- schen, kruiken of potten worden ingele verd, waarvan kan worden aangetoond, dat daarop een ander bedrag dan het na bo- vengenoemden datum geldende aan static- geld was betaald, dient het werkelijk be taalde bedrag te worden terugbetaald. Ten slotte verdiént het bijzonder de aan dacht, dat de statiegelden afzonderlijk aan den kooper in rekening moeten worden ge bracht, dus niet bij den prijs mogen zijn inbegrepen. Studentenpredikant voor Delft. Inza ke de actie om te komen tot het stichten van een vijfde predikantsplaats van de Geref. kerk te Delft, speciaal voor de Evangelisatie onder de studenten, lezen wij in het Kerkeraadsverslag van de Geref. kerk te Delft, dat er een brief was ingeko men van de Generale Synode, waarin me degedeeld werd, dat door dc Synode was toegestaan voor dezen arbeid 3500. Dr. W. H. Gispen lichtte dezen brief nader toe en wees op de noodzaak om uit eigen gemeen te 1500 voor dezen studentenpredikant bijeen te brengen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1