DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND rMomentje J WOENSDAG 8 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10296 Sh CcicbclteSoii^cmt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Duitschland wint voor Europa op alle fronten ZWARE AMERIKAANSCHE KRUISER EN 28 KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT In een extra-bericht maakt het Duitsche opperbevel het volgende bekend: „Sedert den 2den Juli werd in de wateren tusschen de Noordkaap en Spitsber gen 3 tot 400 zeemijlen verwijderd van de Noordkust van Noorwegen, een groote operatie van lucht- en zeestrijdkrachten uitgevoerd tegen het vijandelijke con- vooiverkeer naar de Sovjet-Unie. Formaties gevechtsvliegtuigen en Duitsche duikbooten hebben in de Noordelijke IJszee een groot Engelsch-Amerikaansch convooi aangevallen en voor het grootste deel vernietigd. Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was geladen met vliegtuigen, pantserwagens, munitie en levensmiddelen, met bestemming Archangelsk en werd door zware vijandelijke zeestrijdkrachten, torpedojagers en korvetten zeer krach tig beschermd. In nauwe samenwerking van marine en luchtmacht werden door gevechtsvlieg tuigen 1 zware Amerikaansche kruiser en 19 koopvaardijschepen met 122.000 b.r.t., door duikbooten 9 schepen met 70.400 b.r.t., in totaal dus 28 schepen met 192.400 b.r.t. tot zinken gebracht. De rest van het totaal uiteengeslagen convooi wordt nog aangevallen. Door zeereddingsvliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaan sche zeelieden gered en gevangen genomen. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Convooi In de Noordelijke IJszee aangevallen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt de volgende bijzonderheden mede, naar het D.N.B. meldt: Op den ochtend van den tweeden Juli werden voor de eerste maal 38 koopvaar ders, geëscorteerd door zware zeestrijd krachten, torpedojagers en corvetten, gesig naleerd in de Noordelijke IJszee, waar zij in Oostelijke richting voeren. Met geringe snelheid bewoog het convooi zich tusschen groote ijsschotsen langs de grens van het pakijs. Op den middag van dezen dag vielen de Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de eer ste maal aan. Ofschoon de oorlogsschepen dezen aanval beantwoorden met hevig af- weervuur van hun luchtdoel- en scheeps- artillerie en verscheiden vijandelijke vlieg tuigen ter beveiliging boven het convooi cirkelden, braken de gevechtsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vracht boot, die aan den buitenkant der formatie voer, werd reeds in het eerste stadium van den aanval zoo zwaar getroffen, dat zij buiten den gordel van escorteerende strijd krachten stil bleef liggen. Verkenners, die contact onderhielden, namen naderhand waar, dat dit vrachtschip na hevige ont ploffingen zonk. Ondanks ongunstige weersomstandighe den hielden de Duitsche verkenners ook den derden Juli contact met het convooi. De verbetering van den weerstoestand op den avond van den vierden werden ge bruikt voor een nieuwen aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen. Tegen half negen werden de koopvaar ders, die in 5 rijen voeren, ten Noordoosten van het Bereneiland aangehouden. De Duitsche toestellen naderden op tachtig me ter hoogte in verscheiden golven. Na enkele minuten barstte een vrachtboot, zwaar ge troffen door twee bommen, uit elkaar en zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vliegtui gen en munitie aan boord hadden poogden in zig-zag-koers de bommen der Duitsche vliegtuigen te ontgaan, maar nog drie an dere transportschepen van 21.000 ton in to taal zonken brandend tusschen de drijven de ijsschollen. Tijdens dezen aanval werden elf andere koopvaardijschepen van meer dan 50.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij de reis niet konden voortzetten en brandend of met zware slagzij achter het convooi bleven liggen, waar zij voor een deel het slachtof fer werden van de aanvallen der duikboo ten. Verscheidene dezer door de luchtaan vallen zwaar getroffen vrachtschepen wer den nog in den loop van dien nacht door de bemanning verlaten en drijven stuurloos rond in de Barentszee. Den 5en Juli trof de Duitsche luchtmacht de schepen, die om streeks 700 K.M. ten Noorden van Moer- mansk, langs den rand van het pakijs voe ren. bijzonder vernietigend. Deze koopvaar ders, die over een afstand van 300 K.M. waren verdeeld, poogden afzonderlijk in Oostelijke richting te ontkomen. Bij dezen aanval, die op den middag van den vijfden over grooten afstand werd ge daan, werden nog acht booten na duik- en scheeraanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen van het type Ju 88 in den grond geboord. Twee vaartuigen van 14.000 ton te zamen liepen zoo zware schade op, dat de bemanning in de reddingsbooten ging en de schepen aan hun lot overliet. Boven dien brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwaren Amerikaanschen kruiser tot zinken. Op den ochtend van den zesden dreven scheepsresten en wrakken benevens verla ten en bemande reddingsbooten tusschen de ijsschoten rond en gaven den weg der vernietiging aan, dien dit convooi na de aanvallen van Duitsche luchtmacht en duikbooten had afgelegd. Zeereddingsvliegtuigen, die over de res ten van dit voorheen 38 schepen tellende convooi heenvlogen, brachten een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden in veiligheid en namen hen gevangen. Even na zeven uur 's ochtends werden de overblijfselen van dit zwaar geteisterd convooi opnieuw gebombardeerd. Een bran dend koopvaardijschip, dat talrijke vlieg tuigen als deklading had, zonk na een scheeraanval van een Duitsch gevechts vliegtuig. Bovendien werd nog een vracht schip van 7000 ton door bommen op ach ter- en voorschip, nadat het had vlam ge vat, in den grond geboord. In totaal werden zoodoende door de luchtformaties van kol.-generaal Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.0C0 ton te zamen tot zinken gebracht. Tevens werden door duikbooten negen vijandelijke schepen van 70.400 ton in den grond geboord. Van zes daarvan konden de namen worden waargenomen. Vier van deze schepen hadden gepantserde gevechts auto's, vliegtuigen, reserveonderdeelen voor tanks en vliegtuigen, motorvoertuigen en munitie aan boord. In drie gevallen brach ten duikbooten schepen tot zinken, die door aanvallen der luchtmacht waren bescha digd. Het convooi werd door de aanvallen der Duitsche duikbooten uit elkaar gejaagd. Met de 28 schepen van 192.400 ton in to taal, die door gevechtsvliegtuigen en onder zeeërs tot zinken waren gebracht, en met het oog op de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaarlijke IJszee en op de buitengewoon waardevolle lading de beste vaartuigen waren, ging een hoeveel heid van 250.000 ton oorlogstuig verloren. Deze hoeveelheid zou voldoende zijn om een leger van 50.000 man geheel uit te rus ten met tanks, artillerie, handwapens, mu nitie, benzine, voedsel en ook vliegtuigen. Door de nauwe samenwerking tusschen de Duitsche luchtmacht en de Duitsche duikbooten wordt het bolsjewistische front met blijvend gevolg verzwakt, terwijl an derzijds de Duitsche weermacht en haar bondgenooten door dezen nieuwen krach- tigen slag, toegebracht in de Noordelijke IJszee, merkbaar worden ontlast. DE TOESTAND IN EGYPTE. Naar uit Caïro wordt gemeld, zijn in ge heel Egypte maatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand. Naar uit offioieele Egyptische bron ver luidt, is het aantal soldaten, dat de brug- gfen en industrieele gehouwen bewaakt, verdubbeld. Voorts zijn gisteren 500 ver dachte personen gedeporteerd. Bovendien besloot de ministerraad nieuwe credieten aan te vragen om het Egyptische leger uit te breiden. De minister van financien heeft dit voorstel aanvaard. DE STRIJD IN CHINA. Japansohe troepen hebben, volgens be richten van het Japansche front Maandag middag het ten Zuiden van Nantsjang ge legen Tsj"angtsjoetsjen, het hoofdkwartier van het 58ste leger van Tsjoengking inge nomen. Tégen de in het gebied van deze stad nog resteerende deelen van dit leger, welker sterkte van Japansche zijde geschat wordt op ongeveer 20.000 man, zijn sedert Dinsdagochtend operaties aan den gang. STRIJDT VOOR EUROPA Verovering van Woronesj Het Duitsche weermachtsbericht van gis teren (reeds gisteren in een deel onzer op lage geplaatst) luidt: Bij de aanvalsoperaties aan het Ooste lijke front trokken onze troepen over den Don en werd de belangrijke industriestad Woronesj genomen. Het aantal gevangenen en de buit nemen voortdurend toe. Tegen aanvallen van den vijand werden afgesla gen. Hierbij vernietigde alleen een Duit sche pantserdivisie 61 bolsjewistische pant serwagens. Sterke luchtstrijdkrachten mengden zich op de zwaartepunten van den slag doeltref fend in de gevechten te land en brachten het vijandelijke ravitailleeringsverkeer vernietigende slagen toe. In het zeegebied van de Krim werd oen bolsjewistische duikboot jager door lucht aanvallen tot zinken gebracht. In het gebied ten Noorden van Orel her haalde de vijand zijn vruchtelooze aanval len, waarbij hij talrijke pantserwagens in den strijd wierp. Tegenaanvallen leidden tot de vernietiging van 22 vijandelijke pantserwagens. De hevige gevechten duren nog voort. In het gebied van Rzjef werd de vijand in een over een breed front uitgevoerden aanval uit zijn stellingen geworpen. In de Finsche Golf bracht een mijnenve ger een bolsjewistische duikboot tot zin ken. Gisteren overdag verloren de bolsje wisten 96 vliegtuigen, 2 eigen vliegtuigen worden vermist. In Egypte mislukten in den strijd om de El Al am ein-stelling verscheidene door pantserwagens gesteunde vijandelijke te genaanvallen. Op 5 en 6 Juli werden daar bij 27 Britsche pantserwagens kapot ge schoten. Formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden vijan delijke troepen en autoconcentraties. 9 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee bracht een Duitsche duikboot van een beschermd convooi een schip van 1500 brt. tot zinken. Op Malta plaatsten formaties van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht bij aan vallen overdag en des nachts bomvoltref- fers op vliegveldinstallaties en andere mi litaire inrichtingen. In luchtgevechten wer den 16 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Aan de Engelsche Oostkust bombardeer den sterke formaties gevechtsvliegtuigen in i den afgeloopen nacht bij goed zicht het haven- en industriegebied van Middlesbo- rough. Uitgebreide branden werden waar genomen. In aanvulling op het weermachtbericht van 3 Juli 1942 maakt het opperbevel van de weermacht over den val van de vesting Sebastopol de volgende eindcijfers bekend: in het verloop van de gevechten, die van 7 Juni tot en met 4 Juïi met een buiten gewone hevigheid werden gevoerd, werden 97.000 gevangenen, onder wie de plaatsver vangende legerleider, generaal Nowikof, gemaakt. 467 stukken geschut, 26 pantser wagens, 824 mitrailleurs, 758 granaatwer pers, 86 pantserafweerkanonnen en 69 stukken luchtdoelgeschut werden buitge maakt of vernietigd" De buit aan zware en lichte infanteriewapens is nog niet geheel geteld. De bloedige verliezen van den vijand zijn geweldig en moeten getaxeerd worden op 30 tot 40.000 man. 3.597 kazematten en verdedigingsinstalla ties van eiken soort, waaronder de beide modernste en sterkste bolwerken „Maxim Gorki 1'' en „2", met elk 4 kanonnen van 30.5 c.m. werden genomen, alsmede rond 137.000 mijnen onschadelijk gemaakt. Ont snapt zijn alleen, zooals door verklaringen van gevangenen werd bevestigd, enkele hoogere officieren en commissarissen, als mede in de eerste dagen van den aanval enkele transporten met gewonden. Nedersaksische, Brandenburgsche, Silezi- sche, Saksische, Frankische, Sudetenduit- sche en Rijnlandsche divisies, alsmede le- gertroepen van alle volksstammen te zamen met Roemeensche divisies infanterie en bergjagers hebben in dit succes een gelijk aandeel. De totale verliezen van^ de Duit sche troepen bedragen 872 officieren en 23239 onderofficieren en manschappen, waarvan 190 officieren en 4147 onderoffi cieren en manschappen zijn gesneuveld, 11 officieren en 1580 onderofficieren en man schappen worden vermist en de overigen gewond zijn. De troepen van het leger zijn door het Duitsche corps gevechtsvliegers voor den korten afstand op voorbeeldige wijze ge steund. dat zich in ononderbroken aanval len overdag en des nachts doeltreffend in den strijd tegen doelen te land en- op zee heeft gemengd. In de periode van 2 Juni tot 4 Juli wer den 23.751 aanvalsvluchten door gevechts vliegtuigen van allerlei soort uitgevoerd. 123 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten en 18 op den grond vernield. Talrijke vijandelijke pantserwagens, kaze matten. batterijen, kazernes, munitie- en olieopslagplaatsen werden vernietigd. 4 torpedojagers. 1 duikboot, 3 motortorpedo- booten. 6 kustvaartuigen en 4 vrachtsche pen werden tot zinken gebracht. 31 eigen vliegtuigen gingen verloren. Duitsche en Italiaansche zeestrijdkrach ten bestookten de vijandelijke scheepsbe- wegingen voor Sebastopol. Het gelukte hun de vijandelijke ravitailleering en het weg voeren* van transporten te belemmeren. 3 bolsjewistische duikbooten, 2 schepen met elk 10.000 b.r.t, een transportschip van 5.000 b.r.t. en 2 met troepen geladen kleine J eenheden tot zinken te brengen en zoo- NEDERLANDERS! Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijn le ven en voor een beveiligde toekomst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel ge praat nooit bereikt worden. Het feit, dat vele jonge Nederlanders metter daad medewerken, heeft bewezen, dat ook zij willen helpen bij den opbouw van het nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog afzijdig houden, Nederlan ders? Uw dappere kameraden strijden aan het Oostelijk front tegen het bol sjewisme en het jodendom. Voor u allen bestaat de gelegen heid, in de afdeelingen der Waffen- SS of van het Vrijwilligerslegioen Ne derland mede te helpen aan de ver nietiging van dezen wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor een hetere toekomst van uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschieden bij: Ergaenzungsamt der Waffen-SS, Ergaenzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland zijn vastgesteld als volgt: 10.7.42, 10.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidcnboutscheweg. 11.7.42, 10.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, 16.00 uur; Tilburg. Werk- ISedenvereeniging, Tuinstraat 68. 12.7.42, 10.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16.01) uur, Eindhoven. Huis Maria, Kruisstraat. 13.7.42, 10.00 uur, Roermond, N. S. D. A. P., Swnlmerstraat 61; 16.00 uur, Arnhem. Weberstraat 16b. 14.7.42, 10.00 uur, Hengelo, Deut- sches Haus; 16.00 uur, Meppel, Hotel Waterbeek. Woldstraat. 15.7.42, 1000 uur. Groningen, Con- certhuïs, Poelestraat; 14.00 uur, Leeu warden. Huize Schaaf, Breodstraat. 16.7.42. 10.00 uur. Amsterdam, school, Iepen weg 13; 16.00 uur, Utrecht Wehrmacbtheim, Mariaplein. 17.7.42, 10.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Appelweg. 18.7.42, 10.00 uur, Den Haag, Café Den' Hout, Bezuidenhoutscheweg. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1,65 meter lang, voor den duur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor on derhoud der familie, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aangevraagd bij de Ergaenzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Vervoer- bewijzen voor de terugreis worden bij de keuring, of men wordt goedgekeurd of niet, uitgereikt. doende in belangrijke mate bij te dragen tot het succes van den aanval. De veldtocht op den Krim is daarmede geëindigd. Hij begon met de doorbraak door de landbrug van Perekop op 21 September 1941 en eindigde met de bestorming van de sterkste zee- en landvesting Sebastopol op 4 Juli 1942. De aanval kostte den vijand het verlies van 430.000 man aan gevangenen, 1.198 pantserwagens en 2.102 stukken geschut en zal niet als een overwinning der bolsjewis ten, zooals de vijandelijke propaganda het tracht voor te stellen, doch als een roem rijk blad van de Duitsche en Roemeensche weermacht in de geschiedenis worden op- geteekend. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. STOCKHOLM, 8 Juli. (A. N. P.). Het Sovjet-blad Prawda noemt de laatste be richten over de ontwikkeling aan het front bij Koersk niet zeer optimistisch. De Sov jettroepen hebben herhaaldelijk tegenaan vallen ondernomen om het Duitsche offen sief tot staan te brengen, maar in eenige sectoren hebben de Duitschers successen kunnen behalen. Het blad noemt den alge- meenen toestand „zeer dreigend". ARRESTATIE VAN DUITSCHERS IN COSTA RICA. BUENOS AIRES, 8 Juli (D. N. B.. In het kader der maatregelen tegen de bur gers der spilmogendheden heeft de regee ring van Costa Rica, naar uit San Jose wordt gemeld, de arrestatie van alle Duit sche burgers bevolen. Het grootste gedeelte zou naar concentratiekampen worden over gebracht. Nieuwsbladen en tijdschriften VERPLICHTE OPGAVE. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeeling perswezen, vestigt, ter voorkoming van ingrijpende maatrege len ten aanzien van de betrokken bedrij ven, de aandacht op de bij zijn schrijven nr. 1037, P. W. opgelegde verplichting aan de leiders van grafische bedrijven en co- pieerinriohtingen om uiterlijk vóór of op 22 Juli 1942 aan de afdeeling perswezen van het Departement onder inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbla den en tijdschriften een schriftelijke opga ve in te dienen van alle nieuwsbladen en tijdschriften, welke door hen worden ge drukt en/of uitgegeven. Onder „nieuwsbladen" en „tijdschriften" worden verstaan; drukwerken, welke met LUCHTBESCHERMING I. Naar ik heb bemerkt, loopt onze timmerman één avond in de week dc luCht te beschermen en als je mij vraagt, vind ik, dat ze het niet overal zoo goed hebben uitgezocht. Hij is jammer genoeg niet in mijn wijk zooiets van opperwaohtplaa ts vervan gen d>b ra n d we er b 1 okh o ofd en dat is voor een timmerman geen gek baantje. Want treft je een bom en je hebt di rect een timmerman bij de hand, dan ben je met het oog op de kapotte ramen en de scheeve deuren nog niet zoo slecht af, als hij tenminste zijn gereed schap niet vergeet mee te brengen zooals de loodgieters dat plegen te doen. Nu vraag ik me telkens af: wat doet óns blokhoofd in het gewone dage lijk- scbe leven? Hij woont in een deftig huis en is misschien wel directeur van een levensverzekeringsmaatschappij en dan is het natuurlijk van zijn stand punt, bezien nog zoo gek niet blokhoofd ,te zijn, omdat je dan nl. je onderhoo- 'rigen juist net nog kunt verzekeren, voordat zij door een bom worden getroffen. Van onzen kant bezien, zou het echter be!ter zijn, als ons blok hoofd een koper- en blikslager was, om dat die gewend zijn iets, wat het dan ook is, bij zijn blikken staart te pak ken, wat ik beslist niet zal durven doen, als zoo'n bom het eenmaal wagen zal bij mij zijn intrek te nemen. In verband met die luchtbescherming en het blok hoofdsysteem rijzen bij mij nog veel meer vragen, maar voorloopig wil ik hiermede volstaan. Ik wil alleen nog maar zeggen, dat het maar goed is, dat men mij geen blokhoofd heeft gemaakt. Mijn hoofd staat niet naar bommen, zelfs niet als ik blokhoofd zou zijn. tusschenruimten van ten hoogste dTie maanden in voortdurende opeenvolging verschijnen, zonder dat de verkrijging daarvan tot een bepaalden kring van per sonen beperkt is. Onder „drukwerken" worden verstaan: alle voor verspreiding bestemde vermenig vuldigingen van geschriften óf illustraties, welke op een voor massavermenigvuldi ging geëigende wijze zijn vervaardigd. Behalve de dagbladen, moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschriften van welken vorm of welke verschijningswijze ook, dus weekbladen, maandbladen. 14-daagsche bladen, driemaandelijksche bladen, geïllu streerde bladen, kerk-, school-, sport- of vereenigingsbladen, dus ieder blad zonder eenige uitzondering, onder bovenbedoelde opgave worden begrepen. VOORSCHRIFTEN VOOR ADVERTEN TIES IN NIEUWSBLADEN EN TIJDSCHRIFTEN. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende het plaatsen van advertenties in nieuwsbladen en tijdschriften. Hierin wordt bepaald, dat deze adverten ties zoodanig moeten worden opgesteld, dat duidelijk blijkt, dat zij niet behooren tot het redactioneele gedeelte, terwijl zij- voorts naar vorm en inhoud aan de vol gende eisohen moeten voldoen: a. Zij be hooren zakelijk zonder kennelijke mislei ding of overdrijving te zijn; b. Zij mogen niets bevatten, dat er toe leiden kan de be langen of het stxeven naar gemeenschap van het Nederlandsche volk, zijn kuituur of economisch leven te verzwakken of de godsdienstige gevoelens van anderen te kwetsen; c. zij mogen niets inhouden, dat de eer of het welzijn van een ander we derrechtelijk aantast of zijn goeden naam schaadt; d. Zij mogen niets inhouden, dat or.-, andere redenen in strijd is met de open bare orde en goede zeden. Voorts kan de secretaris-generaal in het belang van de volksvoorlichting nadere voorschriften vaststellen, waaraan adver tenties moeten voldoen. Verder is bepaald, dat de uitgever den- gene, die in feite de leiding heeft over het advertentiegedeelte van een nieuwsblad of tijdschrift, als advertentiechef behoort te vermelden onder de in het journalistenbe stuit bedoelde vermelding op elk exem plaar van een nieuwsblad of tijdschrift. De uitgever en de advertentiechef zijn verplicht naar beste weten en kunnen er voor zorg te dragen, dat het advertentie- gedeelte van een nieuwsblad voldoet aan bovenbedoelde richtlijnen. Een uitgever of een advertentiechef, die zijn hem door dit besluit opgelegd-en plioht verwaarloost, pleegt een beroeps overtreding. Genoemde secretaris-generaal kan in dat geval den uitgever of den ad vertentiechef tuchtrechtelijk straffen met: a. een waarschuwing; b. een geldboete van tenboogste tweeduizend gulden. .Voorts kan hij in zeer ernstige gevallen, indien hij zulks in het openbaar belang noodzakelijk acht, een nieuwsblad voor bepaalden of on- bepaalden tijd verbieden advertenties te plaatsen. Dit besluit kan worden aangehaald als „Advertentiebesluit 1942". Het treedt heden in werking. VLIELAND EN TERSCHELLING GAAN OVER NAAR FRIESLAND. Bij verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is bepaald, dat met ingang van 1 Sep tember a.s. de gemeenten Vlieland en Ter schelling van het gebied) der provincie Noord-Holland overgaan naar dat der pro vincie Friesland. Na den val van Tobroek. Vlug verplaatsbare stormbruggen bevorderen de snelheid van den opmarsck Diepe grachten, die tot de verdedigingswerken rond de vesting behoorden, werden overwonnen P.B.Z.-v. Eysden-P.K, Moosmüller-Pax Holland ra

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1