LOTION MALWIDA 31 DINSDAG 7 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenlandi Mr. H. Gdse. Leldeni Red. Stad co Sport! M. Zond erop. Lelden i Red. Omgeving r L. Rooien. Lelden i Red. Letteren en Kunati Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT Zon onder 10.04 uur Dinsdagavond. Zon op 5.25 uur Woensdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 7 Juli: De maan komt Dinsdagnacht om 2.09 uur op en gaat Woensdagmiddag om 4.12 uur onder. 8 Juli: De maan komt Woensdagnacht om 2.34 uur op en gaat Woensdagnamiddag om 5.15 onder. 9 Juli: De maan komt Donderdagnacht c-m 3.03 uur op en gaat Donderdagavond cm 6.16 uur onder. 10 Juli: De maan komt Vrijdagochtend om 3.35 uur op en gaat Vrijdagavond om 7.13 uur onder. 11 Juli: De maan komt Zaterdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Zaterdagavond om 8.07 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zondagmorgen om 4.56 uur op en gaat Zondagavond om 8.54 uur onder. (Nieuwe maan). Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. De Rijkscommissaris in Zeeland. Rijksminister Seyss Inquart heeft van Donderdag tot en met Zondag in Zeeland Yertoefd met het doel zich persoonlijk van de toestanden in dit gewest op de hoogte te stellen. Zeeland, in elk jaargetijde een van de be koorlijkste gedeelten van Nederland, is in den voorzomer wel op zijn aantrekkelijkst. Mede dank zij het fraaie zomerweer, dat de reis van den Rijkscommissaris door Zee land heeft begunstigd, is zijn verblijf in deze provincie tot iets zeer bijzonders ge worden, hetgeen dr. Seyss Inquart even voor zijn vertrek tot uiting deed komen, toen hij dit gewest een edelsteen in de pa relketen van Nederlandsohe provincies noemde. Donderdagmiddag bereikte de Rijksminis ter met klein gevolg per auto de grens tus- schen Noord-Brabant en Zeeland, waar hij werd verwelkomd door den heer W. Muen- zer, Beauftragter voor Zeeland en den heer Korte, referent voor sociale aangelegenhe den. Vervolgens werd naar Ierseke gereden. Hier maakten de waarnemend commissaris der provincie, mr. P. Lieleman en de burge meester van Ierseke, de heer H. Q. J. Gun ning, him opwachting bij den bezoeker. Tij dens het oponthoud in het Zeeuwsche oes terdorp heeft de Rijkscommissaris zich uit voerig over de oesterij en mosselcultuur doen voorlichten. Van Ierseke werd naar Wemeldinge ge reden, waar de Rijkscommissaris den be kenden vluchtheuvel op het grondgebied van oud-burgemeester Wabeke beklom, van waar men een prachtig uitzicht op het Zuid-Bevelandsche landschap heeft. De tocht leidde vervolgens over Kapel- Ie en Kletingen langs de uitgestrekte Be- velandsche boomgaarden, over Goes en Middelburg naar Koudekerke, waar de Rijkscommissaris ten huize van den heer Muenzer, in gezelschap van een klein aan tal genoodigden, den avonmaltend ge bruikte. De tweede dag van het verblijf was aan Zeeuwsch-Vlaanderen gewijd. Na een prachtigen tocht per extra boot over de Wester-Schelde, werd koers gezet in de richting van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust. In Breskens nam de waarnemend commis saris der provincie, mr. P. Dieleman, plaats in de auto van den Rijkscommissaris, ten einde dezen tijdens den tocht van voorlich ting te dienen. Het eerste oponthoud gold de gemeente Retranchement, waar het hooge gezelschap onder leiding van burgemeester A. I. Leenhouts de resten van de oude wal len bezichtigde en kennis van de restaura tie-plannen nam. Vervolgens werd naar IJzendijke gere den, n.l. naar de hofstede van den heer Dovelaere, èen der bekendste fokkers van het Zeeuwsch-Vlaamsche trekpaard. In Sluiskil hield het gezelschap zich ver volgens langdurig in de stikstoffabriek l'Azote op. Het bezoek aan dit groote industrieele. bedrijf werd besloten met een maaltijd in het Casino. Behalve de Rijkscommissaris en zijn gevolg zaten daar o.a. mede aan de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland, de heer v. d. Peijl, uit Terneuzen, burgemeester Smal- legange van Axel en enkele partij-functio narissen der N. S. B. in deze streek. De an dere industrieën in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, die nog in oogenschouw wer den genomen, waren een textielfabriek en een klompenfabriek. Nadat, met het veer PerkpolderHans- weert, ZuidBeveland weer was bereikt, leidde de rondreis naar Kattendijke en Goes. In Kattendijke werd een bezoek ge bracht aan het groote landbouwbedrijf, de Wilhelminapolder. In Goes vertoefde de Rijkscommissaris een oogenblik op de eere begraafplaats van de weermacht en be zichtigde daarna onder leiding van burge meester Lenshoek enkele Goessche merk waardigheden. Een der hoogtepunten van het bedrijf van den Rijkscommissaris in Zeeland vormde zijn bezoek aan Middelburg, dat Zaterdagmorgen plaats vond, nadat op een zeer vroeg uur reeds een bedrijf in Vlissin- gen was bezichtigd. De wederopbouw van Middelburg. In Zeeland's hoofdstad vond n.l. een bij eenkomst plaats, die betrekking had op den wederopbouw van deze stad. Aan deze bij eenkomst namen o.a. deel prof. dr. T. Goe- dewaagen namens het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. G. A. S. Snijder, president van den Cultuur- raad, dr. J. Kalf en prof. v. d. Steur van Rijksmonumentenzorg, ir. W. Muenster, ge volmachtigde voor het Wohnungs- und Siedlungswesen en bouwinspecteur, de waarnemend commissaris der provincie, de directeur van de stichting „Herbouw Mid delburg", ir. P. Verhagen en enkele voor aanstaande architecten. De burgemeester begroette de aanwezi gen, in het bijzonder den Rijkscommissaris en gaf een overzicht van de financieele en andere problemen, die aan den herbouw van Middelburg zijn verbonden. Ir. Ver hagen behandelde de architectonische ge deelten van den herbouw, ir. v. d. Steur lichtte de restauratie van het stadhuis toe, waarna dr. Labouchere de aandacht vestig de op een nieuw plan ten aanzien van de restauratie van dit kostelijk Middelburg - sche monument. De Rijkscommissaris stel de herhaaldelijk vragen over de onderha vige onderwerpen, gaf zijn opvatting van verschillende moeilijkheden te kennen èn bleek tot in onderdeelen met den herbouw van Middelburg vertrouwd te zijn. Op de interssante besprekingen volgde een rond wandeling door de binnenstad om de tot nu toe bereikte resultaten te bekijken en om ter plaatse indrukken "te verzamelen aan- gande de mogelijkheid enkele problemen nader tot een oplossing te brengen. Even als in de andere gemeenten trok in Mid delburg het hooge bezoek veler aandacht. Zaterdagmiddag boden de Beauftragte voor Zeeland en mevrouw Muenzer den hoogen gast en een aantal vooraanstaande Duitschers en Nederlanders uit Zeeland in de oude Ridderhofstede Boede een thee en een concert aan. De Rijkscommissaris deed-alle gasten aan zich voorstellen en onderhield zich met ver schillende hunner over Zeeuwsche aange legenheden. Alvorens het concert te doen aanvangen heeft de heer Muenzer zijn vreugde over het verblijf van den Rijks commissaris in Zeeland uitgesproken en ook prof. dr. Goedewaagen harteijk wel kom geheeten in de provincie. Het coqcert werd verzorgd door de vio liste Maria Neuss en graaf Wasdehlen, pia no, die o'p voortreffelijke wijze een zeer belangwekkend programma ten gehoore brachten. Na het concert heeft de heer J. Dekker, gevolmachtigde van den leider der N.S.B. voor Zeeland den Rijkscommissaris namens de N. S. B. in dit gewest dank ge bracht voor zijn belangstelling in Zeeland, en hem een waardevol boekwerk over ad miraal de Ruyter aangeboden. Ten slotte volgde Zondag een rondrit door Walcheren, des middags een vaartocht naar Zierikzee en vervolgens op Schouwen een bezoek aan tal van gemeenten. Na dezen laatsten tocht heeft de Rijks commissaris den gevolmachtigde zijn bij zondere erkentelijkheid voor zijn verblijf in Zeeland betuigd en de terugreis naar Den Haag aanvaard. GEMENGDE BERICHTEN Hoofd van luchtbescherming te Alk maar verongelukt. In den nacht van Zondag op Maandag is op den Rijksstraat weg onder de gemeente Heiloo een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den heer C. P. E. J. C. Hanegraaff, hoofd van den lucht beschermingsdienst te Alkmaar het leven heeft gekost. De heer H. fietste omstreeks kwart over twaalf op den straatweg in de richting Heiloo op de autobaan, toen hij ter hoogte van de Kerklaan onverwachts werd aan gereden door een melkauto, die uit de richting Haarlem kwam. De heer Hanegraaff werd tegen den grond geslingerd en stierf zonder tot be wustzijn gekomen te zijn in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, waarheen hij was overgebracht. Aanrijding met doodelijken afloop. Vrijdagmorgen wilde de 52-jarige heer van S„ wonende te Waarden, het kruispunt La ge NaarderwegBussemer Grintweg over steken om van het fietspad waarop hij reed naar het aan de overzijde gelegen fiets pad te komen. Hij lette niet op het uit de richting Hilversum en rechts van hem ko mende verkeer en reed tegen een vracht auto aan. Hevig bloedend bleef hij liggen en in levensgevaarlijken toestand werd hij naar de St. Gerardus Majella-stichting te Bussum overgebracht. Hier is hij zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, heden overleden. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Bij het baden verdronken. Zondag middag omstreeks 3 uur is tijdens het ba den in de Maas, onder de gemeente Vlaar- dingen, verdronken de 19-jarige A. v. d. Eijk uit Maasland. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, kwam in levensgevaar te verkeeren. Eenige van zijn vrienden scho ten te hulp en konden hem nog vastgrij pen, doch de stroom was zoo sterk, dat zij hem weer moesten loslaten. De marechaus see en de rivierpolitie hebben nog langen tijd gedregd, doch dit heeft geen resultaat opgeleverd. Een slapende dief in een warenhuis. Personeel van .een warenhuis te Amster dam vond bij zijn komst gisterochtend een man slapende op een rustbank, staande in de meubelafdeeling. De politie werd ge waarschuwd en het bleek al spoedig, dat de slaap van den vx-oegen bezoeker die eens onrechtvaardigen was geweest. De man had zich Zaterdagmiddag laten inslui ten en, toen eenmaal alle deuren gesloten waren, had hij het zich gemakkelijk ge maakt en zich aan allerhande levensmid delen en lekkernijen, welke voor het grij pen lagen, tegoed gedaan. Dit pleizierige leven had hij des Zondags voortgezet, waarbij hij tevens tijd had gevonden, twee groote koffers te vullen met allerlei tex- tielgoederert. Van het kantoor der direc tie haalde hij twee labels, waarop hij schreef: „Wordt 's Maandagsmorgens afge haald door B. (zijn eigen naam)". Zijn plan was 's Maandagsmorgens onopge merkt het gebouw te verlaten en vervol gens de beide koffers, welke hij op de ex- peditieafdeeling had gedeponeerd, af te halen. Waarschijnlijk verzuimde hij ech ter ook een wekker gereed te zetten, zoo dat hij zijn nachtrust te lang voortzette. Het eigenaardigste is, dat twee bewakers, vergezeld van een hond, die regelmatig het gebouw van binnen en buiten contro leeren, niets van den ongewenschten be zoeker hadden bemerkt. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 8 JULI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en ochtendgymn. (7.00 BNO: Nieuws). 8.00 BNO: Nieuwsb. 8.15 Orgelconcert. 8.35 Gram. (9.15 Voor de huisvrouw) 10.00 Mignon und ihre Virtuosinen. 10.30 Pianoduo. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Or kest Malando. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuwsb. 13.00 Gram. 13.15 Zang, clarinet en piano. 14.00 Ensemble Willy Kok. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Cello en piano. 16.00 Cyclus: Bij bel en zending. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15 BNO: Nieuwsb. 17.30 Reportage. 17.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.45 BNO: Nieuwsb. 18.55 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.05 Liedje van verlangen. 19.15 Zang met piano. 19.45 Concertgebouw orkest. (20.15 Luisterspel). 21.45 BNO: Nieuwb. 22.00 Gram. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. (7.307.40 Boksles). 8.15 Gevar. prog. 10.00 Morgenwijding. 10.15 C1 a vee imbe 1 v o opdracht10.40 Voordr. 11.00 Viool en piano. 11.30 Piano voord, 12.00 Bertus 'v. Dinteren en zijn orfc. 12.45 B.N.O.: Nieuws. 13.00 Landlbouwreportage. 13.15 Om en om programma.14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Opera „Der Rosenkava- lier" 17.00 Den tuin in! 17.15 B.N.O.: Nieuws. 17.30 Het groote Omroeporkest. 18.00 Gram. 18.30 Het groote Om roeporkest. 19.00 Praatvaars. 19.15 Gram. 19.30 B.N.O.: Nieuws. 19.40 B.N.O.: Braibantsch praatje. 19.50 Spie gel v. d. dag. 20.00 Melodie en Poezië. 20.45 Gram. 21.00 De Familie de Boer 21.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuws en praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilver sum L GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4524.00 Hilversum 1. Ze Programma: 6.4522.15 Hilversum 2. 22.1524.00 Duitsdh Programma. 3e en 4e Programma. 7.0024.00 Duitsoh Programma. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacobus z. v. C. Arnoldus en M. C. Kanbier. Jansje Klaasje d. v. D. Bekooij en G. Gebert. Cornelis Jor- den z. v. C. J. Hagenbeek en D. v. Weeren. Antonia Petronella d. v. C. F. Wisse en L. Saintfiet. Franciscus Marinus An- tonius z. v. M. F. Zandbergen en J. P. C. de Graaf. Petronella Christina d. v. G. de l'Ecluse en M. Crama. Liselotte Eva Anna d. v. S. J. Pret en K. E. Will. Ar noldus z. v. J. Zierikzee en G. K. Pelt. Janigje Adriana Catharina d. v. A. J. F. Beukman en C. A. Neuteboom. Corne lia Wilhelmina dr. v. L. J. J. v. d. Steen en W. L. M. Driessen. Dirk z. v. G. Pri- lippo en J. Klein. Johannes z. v. J. Re geer en J. Linschoten. Overleden: C. J. G., Blom z. 1 j. J. C. de Haan m. 58 j. W. C. Hoogen- bom z. 9 mnd. A. v. d. Broek m. 82 j. Gehuwd: C. J. v. d. Voort jm. en E. Zwagerman jd. J. A. Wijnvelt jm. en M. A. Vlaardingerbroek jd. W. L. Giesbert jm. en A. H. v. d. Lakeh jd. W. Th. Groen in 't Woude jm. en L. A. Paardekooper jd. W. v. Iterson jm. en J. E. Hagoort jd. H. A. J. Nillessen-jm. en G. Hoogakker jd. SPORT ZWEMMEN Kampioenschappen Kring Den Haag. De wedstrijden om de zwemkampioen- schappen van den Kring Den Haag zulllen gehouden worden op a.s. Zatedag 11 Juli nam. halfvier in de Zweminrichting „De Zijl". WIELRENNEN SchulteBoyen winnen koppelwed strijd over 150 kilometer. Hedenavond werden op „Groenwoud" alhier internatio nale wedstrijden gehouden, waarbij het koppel SchulteBoeyen met hoofd en schouder boven de anderen uitstak. Bij den koppelwedstrijd boden Piet van Kempen en Pellenaers tellen tegenstand. De omnium werd gewonnen door het koppel SchulteBoeyen met 14 tegen 12 punten. Bij de achtervolging over 4 kilo meter braken SchulteBoeyen het Nij- meegsche baanrecord in 5 min. 2.6 sec. (220 meter). De internationale omnium Nederland- België werd gewonnen met 44 tegen 23 punten door de Nederlanders Pellenaers, Piet van Kempen, Evers en Kremers te gen de Belgen van Meerschaert, Franken, Van Klockhoven en Naije. De persoonlijke achtervolging over 13 ionden tusschen Hoeben, Nijmegen en Smits, Rotterdam, werd door Smits ge wonnen in 4 min. 46 sec. met 20 meter voorsprong. De groote koppel wedstrijd over 150 kilo meter (225 ronden) werd de groote wed strijd voor SchulteBoeyen. De uitslagen waren als volgt: 1. SchulteBoeyen 9 pun ten; 2. Van KempenPellenaers 4 punten en 1 ronde achterstand; 3. Van de Voort Franken 4 punten op 2 ronden; 4. Hoeben Smits 4 punten op 3 ronden; 5. Van KlockhovenNaije 0 punten op 3 ronden; 5 EversKremers 9 punten op 4 ronden De beste tijd was 1 uur 48 min. 40.8 sec. Maandag 20 Juli a.s. worden op Groe- newoud de revanche-wedstrijden van de Nederlandsche kampioenschappen gehou den. Bautz Duitsch kampioen der stayers. Bij des Zondag jl. in Bochum verreden Duitsche stayerkampioenschappen werd Bautz kampioen. Er werd in moorcend tempo gereden. Slechts vier renners slaag den er nl. in den wedstrijd uit te rijden. De uitslag luidt: 1. Bautz, Dortmund 100 km. in 1 uur 37 min. 50.5 sec.; 2. Tom Mer- k ns, Keulen, op 1950 meter; 3. Kiiian, Dortmund, op 1970 meter; 4. Schorn, Keu len, op 7170 meter. BRIDGE Om het bridge-club-kampioenscliap In hotel Terminus te Utrecht zijn gisteren wedstrijden voor de clubkampioenschappen van Nederland gehouden. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: 1. „Rotterdam" te Rotter dam; 2. „De oude Bossche' te 's-Hertogen- bosch; 3. de „Sleutels" uit Leiden. Eerste klasse: 1. „Ups en downs" uit Eindhoven; 2. „Het Westen" uit Rotterdam; 3. de „Sleutels" uit Leiden. DAMMEN Belangrijke zeskamp in Den Haag. Het Residentie Dam-genootschap heeft de organisatie ter hand genomen van een be langrijk tournooi. De volgende spelers de den reeds toezegging te zullen deelnemen: mr. R. C. Keller, mr. J. M. Bom, J. v. d. Kraan, P. Rozenburg, J. Brabers en Fred. Gordijn. Het tournooi zal worden gehou den in Augustus secretaris van het wedstrijdcomité is G. de Stigter, Appel straat 14, Den Haag. SCHAKEN Wedstrijden om den Kamstra-beker. De uitslagen van de gistermorgen aange vangen en 's middags voortgezette schaak wedstrijden om den Kamstra-beker luiden als volgt: Hoofdtournooi le ronde: A. J. Wijnants A. J. v. d. Hoek, remise; C. H. R. Vlasma dr. M. Euwe 01; C. J. R. Sameliusdrs. P. J. F. Duppuis 10; A. VinkenH. G. Blok 10; C. H. Roerdrs. L. Stumpers 0—1. 2e groep neventournooi: C. Groeneveld wint van E. L. Janssens; W. C. H. R. Goris mevr. C. Roodzant 13/4 46. J. H. Land- wehrT. A. Tas 10; Dr. C. J. F. Bottcher W. Göbbels 1—0; J. B. N. Ruben Jr.—L. dc Harden 01. JZiluAqie. WOENSDAG 8 Juli. Mis v. d. H. Elisa beth, koningin-weduwe: Cognovi. Gloria. 2e gebed v. h. Kerkwijdingsoctaaf; 3e Con cede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: WOENSDAG. Mis v. d. H. Elisabeth: Cognovi. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. STADSNIEUWS LEERLINGOPLEIDING IN HET BEDRIJF. Uitreiking van diploma's. Gisteravond had in de Ambachtsschool de uitreiking plaats van diploma's aan leerlingen, die na een tweejarige Am bachtsschoolopleiding een voortgezette op leiding van 2 jaren in een bedrijf volgden. De voorzitter der Ambachtsschool, de heer ir. J. J. G. van Hoek, gaf een over zicht van het ontstaan van deze opleiding. Toen de opleidingsduur van de Am bachtsschool van 3 jaren tot 2 jaren werd ingekrompen, kwam hiervoor de bedoelde bedrijfsopleiding in de plaats. Tusschen werkgever eener- en het be stuur der school anderzijds wordt een leer overeenkomst gesloten, de leerling ont vangt dan, wanneer hij in het bezit is van een Ambachtsschooldiploma, in het bedrijf een practische opleiding, terwijl hij gedu rende de zes wintermaanden een aanvul lende theoretische opleiding op de avond school ontvangt. Materiaalschaarschte in sommige bedrij ven en de bijzondere omstandigheden heb ben in meerdere gevallen niet bevorderlik gewerkt aan een geregelde handhaving van eenmaal gesloten leerovereenkomsten. Op 29 en 30 Juni en op 1 Juli j.l. werden 25 leerlingen aan een bekwaamheidsonder- zoek onderworpen en de resultaten hier van zijn bevredigend. Twee leerlingen voldeden niet aan de ge stelde eischen en ontvingen geen diploma. Eén leerling nam wegens ernstige ziek te niet aan het examen deel en wordt la ter alsnog in de gelegenheid gesteld. De examencommissie, bestaande uit de heeren G. Kalemink, B. de Jong en een 5- tal leeraren der school, bracht rapport uit aan het bestuur, waaruit bleek, dat aan de volgende leerlingen een diploma kon worden uitgereikt: Timmeren: P. v. Breda, Sassenheim; W. J. Kriek, Leiden; J. Philippo, Leiden; T. v. d. Vijver, Oegstgeest. Meubelmaker: P. v, Heijningen, Leiden. Schilderen: J. Petiet, Leiden; H. v. d. Wijngaard, Leiden. Mach. bankw.: C. v. d. Burg, Leiden: K. Haasnoot, Katwijk-Binnen; P. A. Harte- veld, Noordwijk aan Zee; B. Munnik, Lei den; C. N. Noordermeer, Katwijk aan den Rijn; W. L. Passchier, Noordwijkerhout; I. C. Smits, Leiden; S. v. d. Vegte, Leiden; L. Vogelenzang, Leiden. Metaaldraaien: A. Hortensius, Katwijk aan den Rijn; A. Janssen, Leiden; C. J. Jong, Leiden. Gasfitten: J. Langeveld, Hazerswoude. Instrumentmaken: F. H. Friesema, Lei den. Fijnbankwerken: G. C. Kneijben. Voor schoten; W. C. Tijssen, Leiden. De directeur der school, de heer G. E. E. Kuyntjes, reikte de diploma's uit en fe liciteerde patroons, ouders en leerlingen met dit behaalde succes. Hij wees hierbij op de mooie taalt voor de werkgevers, mede te kunnen werken aan de vakopleiding van de leerlingen. Daarbij vroeg de directeur de medewer king der patroons, vooral bij de opleiding in de werkplaatsen, bij het invullen der werkboekjes en bij het bezoeken der win- teravondscholen. Nadat spreker nog eens had gewezen op het groote belang van het vóóropleidings instituut, de Ambachtsschool en speciaal op de Leidsche Ambachtsschool, waar men ijvert voor een goede aanpassing aan de behoefte van de bedrijven, sloot de voor zitter de vergadering. De talrijke aanwezigen bezichtigden hierna de door de leerlingen geleverde werkstukken. Handelsregister K. v. K. W ij z i g n g e n. 7244. Eerste Katwijk- sche Autobusonderneming, Katwijk aan Zee, Koninging Wilhelminastraat 16. Bo vengenoemde zaak is met ingang van den lOen December 1941 overgegaan aan de N.V. Duinlander. 6372. Eerste Leidsche Ohroomindus- trie, Leiden, Rijn- en Schiekade 124. Uittr. eig.: H. van der Horst, Hilversum. Uittr. gevolm.: W. A. O. Bilger, Hilversum; H. C. v. d. Horst, Leiden en G. R. van der Horst, Voorschoten. N. eig.: G. R. v. d. Horst, Voorschoten. 1779. G. C. Charlet, Leimuiden 87. Metselaars- en aannemersbedrijf. Boven genoemde zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma met ingang van den len Januari 1942 onder den naam: „Charlet". (B. P.). Venn.: G. C. Charlet en H. Meijer, Leimuiden. 9181. J. Holthuis, Leiden, Hoogewoerd 2. Schoenwinkel. Afkomstig uit Rotterdam. Nieuwe inschrijv i n g e n. 9183. Firma „Gebroeders Bodegraven". (B. P.). Nieuwkoop. Fabriceeren van metaalwaren en den handel daarin en den handel in ijzer en andere metalen, een en ander in den meest uitgebreiden zin. Venn.: N. Bo degraven en A. Bodegraven, Nieuwkoop. 9182. Het Assurantiekantoor voor Land- en Tuinbouw (afgekort L. T. B.). Leiden, Rijnsburgeweg 193. Assurantiën. Venn.: N. van Ommen, Leiden; P. J. N. M. van Ommen, Oegstgeest en W. H. M. van Ommen, Leiden. FEUILLETON Roman van Else Weraecke. (Nadruk verboden). 43) De telefoon rinkelt, maar Gabi gunt Eva graag den voorrang. Het zal natuurlijk wel niets zijn. Maar daar is Eva alweer, ge heimzinnig wuivend en lachend. De prins! En Gabi rent naar voren. Na afloop van het gesprek is Gabi zoo mo gelijk nog gemelijker dan zooeven. Eva kan er zich slechts over verwonderen. Geen afspraakje? ,,0, ja, natuurlijk", knikt Gabi boos, „na tuurlijk, vanavond. Maar als een mensch eenmaal pech heeft juist weer per se van avond, -en ik met zoo'n vogelverschrikker van een hoed!" Eva haalt het,* in diverse kleuren prij kende hoedje weer te voorschijn en begint er hier en daar wat aan te plukken. „Mis schien kunnen we hem een beetje opstrij ken", zegt ze bereidwillig. Gabi trekt haar het hoedje uit de hand en slingert het in een hoek. „Laat dat vod met rust! Ik wil •het niet meer zien. Een nieuwe kan ik ook niet koopen ik ben zoo blut als als een droge koe. Jij hebt zeker ook niks?" Eva schudt bedroefd haar hoofd. Twee dagen voor het einde van de maand heeft immers geen enkel fatsoenlijk mensch meer geld. Ze heeft nog een dubbeltje voor de tram moeten leenen. „Dan kan ik dus niet gaan!" zegt Gabi geërgerd, terwijl ze van woede in de knok kels van haar hand bijt. „En juist vandaag was het van zooveel belang." Marga is intusschen de kleedkamer bin nen gekomen en wendt zich nu tot de bei de meisjes, die tot dusver geen aandacht aan haar aanwezigheid hebben geschon ken. „Twintig mark zou ik je wel kunnen leenen, Gabi", zegt ze vriendelijk. „Als je daarmede geholpen bent." Wanneer Marga door de gebeurtenissen der laatste dagen niet zoozeer uit haar evenwicht was geweest, zou ze zich een wrange aardigheid als deze stellig niet heb ben veroorloofd. Nu echter gelooft ze, dat het haar een heimei ke voldoening bereidt Gabi het geld voor een nieuwen hoed te ge ven, waarmee ze Herbert wil behagen! En het deert haar niet in het minst, stelt Mar ga bij zichzelf vast, ja, ze houdt het zich zelf zoo nadrukkelijk en aanhoudend voor, dat ze niet eens bemerkt, hoe ze zich in haar wanhoop vastklemt aan een grove leu gen. „Wil je O, Marga!" Voor het eerst in haar leven is Gabi van haar stuk ge bracht, hetgeen blijkt uit den onzekeren blik, waarmee ze Marga aankijkt Het is misschien niet erg fatsoenlijk juist nu van Marga geld te leenen, terwijl ze innerlijk brandt van verlangen or.1 Herbert het een en ander over Marga te vertellen, maar twintig mark „Je bent een engel, Marga", zegt Gabi. „Ik ben je eeuwig dankbaar en je krijgt ze beslist van me terug!" Den geheelen ochtend door gunt Gabi zich geen minuut rust, om straks tenminste een vrij half uurtje te hebben voor de aan schaffing van een waarlijk chique hoedje. Tegen den middag komt mevrouw Schee- Ie weer eens opdagen, rond, blozend en elegant en, zooals steeds, zeer gehaast. Ze wil alleen maar even een kijkje nemen en Marga de hand ten afscheid drukken. Ze had zich vast voorgenomen aan het sta tion te komen, maar helaas is er weer iets vreeselijk belangrijks tusschen gekomen het is haar ten eenenmale onmogelijk en ze heeft toch al zoo ontzettend weinig tijd. „Daarom, beste Marga, ik zal een schiet gebedje voor je doen, dat je daar ginds al les even goed zal gelukken als hier! Ik zal je verschrikkelijk missen de hemel mag weten, hoe hier alles behoorlijk moet mar- cheeren zonder jou en verder alle goeds en komt alsjeblieft gauw terug!" Mevrouw Scheele sluit Marga met wel gemeende hartelijkheid in haar armen en drukt haar een kus op haar wang. Dan keert ze zich om, om weg te gaan. „Mevrouw Scheele" de kleine Eva komt haastig aanloopen „mevrouw Scheele, de nieuwe „Lotion Malwida" komt toch vandaag nog uit het laboratorium, ja? Ik wilde vanmorgen al opbellen, waar ze blijft, maar ik ben er nog niet toe geko men. We zitten er vreeselijk om verlegen; er is bijna geen druppel meer." „Ach, lieve hemel!" Mevrouw Scheele sèaat zich voor het voorhoofd. „De lo tion! Ja, ja, Evakind, je hebt volkomen ge lijk, jij kunt er ook niets aan doen. Je hebt er nu al een paar dagen aan herinnerd. Maar ik heb 't toch heelemaal vergeten! Absoluut en ten eenenmale vergeten! En wat moeten we nu doen?" Ze werpt een vluchtigen blik op haar armbandhorloge en schijnt haar dagprogromma te overdenken. „Tja, vandaag kan ik werkelijk niets meer beginnen. Met den besten wil niet! Laat ik eens even denken, Eva. Wacht, ik weet wat. Marga, lieve, beste Marga zou jij niet even Je hebt me toch al eens een keertje geholpen. En je trein gaat toch pas vanavond. Doe me dat genoegen, ja?" Marga laoht. Eigenlijk is het wel wat veel gevergd een paar uuur voor haar ver trek naar het buitenland. Maar mevrouw Scheele is onweerstaanbaar. „Als ik het maar goed doe", zegt ze aar zelend. „Ach, natuurlijk, uitstekend doe je 't!" haast mevrouw Scheele zich haar gerust te stellen. „Wacht even, ik zal het recept en de mengverhoudingen voor je opschrij ven". Mevrouw Scheele grabbelt in haar taschje en vindt eindelijk een samenge vouwen stuk papier. Op de achterzijde daarvan krabbelt ze haastig een rijtje teekens en cijfers. „Zoo dat het heele geheim. Bewaar het goed, ja? Maar dat behoef ik je wel niet op 't hart te drukken. Je weet, wat er voor ons van afhangt. Hier, Marga en hartelijk, hartelijk dank!"

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2