VRIJDAG 3 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 Geslaagd voor het toelatings-examen: le klas: S. S. Abdoel Rachman, M. Adriaans, H. E. Bakker, E. M. D. Bekkers, R. Berkenbosch, G. Beyer, J. N. Boekee, C J. Borleffs, C. W. J. Elsgeest, M. H. Feldmann, F. J. van Gelderen, H. de Geus, L. Glasbergen, I. A. Gravesteyn, N. Y. de Haan, H. F. Hageman, D. W. G. Hamer, K. W. M. Heins, A. H, Hendriksen, M. A, van den Heuvel, C. M. Hilbrands, M. Kaan, J. E. van Kerkhof, A. A. Kieser, M. O, L, Klein, E. de Koning, G. van Konijnenburg, Th. C. Krantz, B. H. A, Kromhout, H. H. Lau, F. J. Libot, G. C. Maters, P. Meirink, W. C. Metselaar, M, Niemeyer, S. M. Oli vier, S. C. Paulus, M. Pieterse, E. Punt, W. J. de Roon Hertogs, G. van de Sandt, F T. Scheer, W. H. Schoonwater, E. van Schouwen, J. Sloos, M. C. Smit, E. Snoek, A. R. Spijker, A. M. van der Stam, G. Stapel, J. B. E. Stokhuyzen, J. Stuit, J. W. Terpstra, B. Verhey, S- J. Verhoef, G. A. Z. Vlam, B. L. van der Weele, G. de Wilde, C. M. de Wit, T. J. Wijnbeek, T. M. Zekveld en A. van Zutphen. Afgewezen 11. Bevorderd tot de 2e klasse: E. J. van den Bent, A, Bergers, N. E. M. Blommaert, C. van Bork, Y. Cleuters, E. Cosijn, M. Crevecoeur, A. M. H. Driessen, E. Engels, J. E. Fuhri Snethlage, J. M. den Hartog, G. M. van der Heyden, II. B. Jansse, M. E. Jansen, H. P. de Jongh, M. E. G. Kleyn, W. van der Kolff, A. J. M. Kortenoever, A. E. Lagaay A. C. H. Lamberts, A. M. Louwerse, T. Marree, F. A. Panhuysen, H. M. L. La Rivière, I, Schophuizen, A. D. J. Sloos (Anneke), M. J. Stam, H. M. Voor hoeve, F. E. dè Wit, H. C. A. van der Zan den en L. H. van den Ende. Afgewezen: 3. Bevorderd, tot de 2e klasse: A. E. Bats, E. Bosma, S. A. Cossée, N. L. van Dorsten, A. den Duik, M. C. van Eek, M. P. M. Erlée J. M. den Hartog, S. Jelgersma, M. J. Kips, J. II, Kloeke, E. J. Landzaat, J. Müller, J. J, Nieuwzwaag, M. B, Panman, E. Pfundt, M. A. L. Ravelli, C. van de Rotte, M. H. Schaper, C. Schlüter, P. J. Sloos (Nelly), H. M. Vreeburg, M. L. Vroom, A, M. C. Wartena, H. G. van der Werff, A. van Zui- c'en, D. Westra, Afgewezen: 6. Bevorderd tot de 3e klasse: D. Bleuzé, R C. Bodde Bouman, V. M. Bolman, B, H. Boot (voorw.). C. B. Grullemans, A. E. Hr.sekamp, J. M. Hogewoning, C. Korswa- gen, J. 'A. van Loo, A. E. van Looy, Y. Magito, E. Mieras, J, Molenbeek, J. M. Peenstra, J. H. M. Proper, C. M. Rientsma, P. W. Sölner (voorw,), J. Suermondt, D. M. Teljeur, L. M. A. Verduin, C. Verhoog rn E. M. Wiegman. Afgewezen: geen. Bevorderd tot de 3e klasse: D. C. Bek kers, E. G. G. Belgraver, T. Bodde Bou man, E. Brinkman, A. Drop, H. M. C. Foks, L. van der Graaf, M. P. Groenewegen, E. R. Harteveld, A. Huysman, A. Kloeke, E. H Millaard, H. C. Mulder, J. J. Nugteren, S. C. J. de Ridder, H. G, van de Sande t akhuyzen, C, D. C. van Strijen, G. Troost, M A. F. Vreeburg, M. Hoek, A. Teilegen, Afgewezen: 5. Bevorderd tot de 4e klasse M.M.S.: G. W. Algie, A. M. E. E. Bergsma, P. Blind, J. F. Boom (Annie) W. H. L. Dagniaux, I. Doornik, J. C. van Dorsten (Hanneke) S. C. van Dorsten (Suuske), F. Grootendorst, J. C. C. M. Gründemann, M. J. Kruyt, H. E. Lammens, L. M. Ligtenberg, E. A. Ochtman, ,T. S. Pelzer, E, Ponsen, H". Schootemeyer, N. van Schouwen, D. F. A. de Smit, E. M. J. Timmerman, A. M. M. Velthuys, E. Verwey, H. van der Vlerk, C, L. D. C. Woldringh v, d. Hoop, .H. T. Zekveld, M. Ypma en Th. M. Bremmers. Afgewezen: 3 Ook toegelaten: J. de Haan, M. Kist en A. Rientstra. Bevorderd tot de 4e klasse B.: C. Baas, L. R. Berkenbosch, M. E. M. Boom (Rie), T. Th. T. Bronsveld Keiser, J. F. van Eek, A. H. Erlée, D. C. Gobée, A. C. de Haas, A. van Konijnenburg, M. S. Kruyt. E. C. S. Langhout, C. J. L. Lasschuit, C, J. Lod der, N. E. de Vos van Steenwijk, A. den Hertog. Afgewezen: geen. Bevorderd tot de 5e kl. M.M.S.: L. Blom, J de Boer, Q. Buurman, A. Fauël, C. M, Fies, A. van der Graaf (Aat), M. van der Graaf (Marian), A. G. G. Izaks, C. Kaizer, J. S. Key, G. E. Knoppert, M. C. Minnee, D. Punt, E. de la Rie, M, van Rees, N. H. de Roo, M. A. van Schaik, S. Treur, A. P. C M. Verhaak, J. M. C. Vijgen, M. A. van Waard. G. T. A. van der Woude, M. J. Wijnbeek en G. van der Sluys. Afgew.: geen Bevorderd tot de 5e kl. M.M.S.: A. Albers M E. van den Bent, G. A. M. Boon, A. E. Cool, A. van Dorsten, C. D. de Ferrante, C. van Ginkel, A. Harts, V. M. James, L. A. E de Lange, A. A. J. Manders, M. Men- len, A. de Moor, M. Th. N. Plouvier. J. C. ^an Rijnbach, E. Scholtz, E. M. W. Sölner, R. C. M, Sormani, D. A. L, van Til, J. W. E. Vink en J. J. van Wijngaarden. Afgewe- zen: geen. Bevorderd tot de 5e kl. B.: S. A. Dem- mink, E. J. Driehuizen, G. C. Goedkoop, H. A. Jelgersma, W. E. Knetemann, M. C. Lagaay, J. M. Magito, F. Nijholt, A. M. Scheer, P. J. van Tussenbroek, R. A. R. ven Vianen en M. Weyermans. Afgewe zen: 1. Bevorderd tot de 6e klasse B A. de Blanken, C. Bleuzé, H. Brands, M. H. Ha geman. H. C. Happel, G. van Leeuwen, T. van der Linden, F. Menten, P. J. Olthof (voorw.), C. Ph. E. M. Plouvier, C. C. Poutsma, P. A. Reekers, J. T. Sandberg en A. Jongepier. Afgewezen: geen. LAATSTE BERICHTEN Onze stadgenoot, de heer J. Freeke, slaagde tijdens de te Amsterdam gehouden examens voor het diploma adsp. bouwkun dig opzichter van den Bond van Neder- landsche Architecten B. N. A. Terwijl de groentenhandelaar De Vogel op den Hooge Rijndijk zijn klanten hielp, schrok zijn voor de groentënwagen ge spannen paard en sloeg op hol. Het dier holde met groote vaart langs den Hooge Rijndijk. Toen het paard op het Utrecht- sche Jaagpad de hoek wilde omslaan nam het de draai te kort en kwam met een smak tegen de muur, zoodat het doodelijk getroffen neerstortte. Persoonlijke onge,- lukken kwamen niet voor. Verbetering van de vetpositie. De Nederlandsche bevolking is voor de vetvoorziening thans vrijwel geheel aange wezen op de grondstof melk. Door de ver minderde melkopbrengst is de vetpositie minder dan in normale tijden het geval is. Er zijn derhalve maatregelen noodig om tot een zekere aanvulling van de geringere op brengst te komen. De eenige mogelijkheid daartoe is de verbouw van Oliezaden, waarvan winterkoolzaad het belangrijkste is. Er zal hiermede onder de gegeven om standigheden een oppervlakte van ongeveer 50.000 HA. dienen te worden uitgezaaid. Daar een en ander niet aan het vrije initiatief kan worden overgelaten, zal tot gedwongen koolzaadverbouw moeten wor den overgegaan, d. w, z. dat de gebruiks- gerechtigden van bouwland op klei- en zavalgrond verplicht zullen worden on geveer 8 pet, van hun bouwlandoppervlak te met koolzaad te verbouwen en groote bedrijven op andere grondsoorten 5 pet. van de oppervlakte bouwland. Deze maatregelen zullen een tekort aan akkerbouwland doen ontstaan. In dit te kort kan slechts worden voorzien, indien wordt overgegaan tot het scheuren van grasland. Derhalve is van overheidswege besloten ten behoeven van den oogst 1943 ongeveer 75.000 H.A. grasland te doen scheuren. Het staat wel vast, dat dit aan tal langs vrijwilligen weg niet zal worden bereikt, zomiat het scheuren van grasland verplicht zal worden gesteld. Deze ver plichting zal hoofdzakelijk daar worden opgelegd, waar ook verleden jaar tot scheu ren is overgegaan. In de eerste plaats dient er immers zorg voor te worden gedragen, dat de te scheuren gronden zich inderdaad voor akkerbouw leenen en dat overigens omstandigheden aanwezig zijn, welke een redelijk gewas waarborgen. Nadere gegevens omtrent het scheuren "an grasland en den verbouw van olieza den zullen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt, opdat iedere belangheb bende straks volledig op de hoogte zij van de richtlijnen en de voorwaarden, onder welke een en ander dient te worden uit gevoerd. DE OORLOG TER ZEE. BERLIJN, 3 Juli. (D. N. B.). Op den At- lantischen Oceaan is een vrij groot Ame- rikaansch koopvaardijschip en aan de Noordkust van Zuid-Amerika is een Bra- ziliaansch vrachtschip getorpedeerd. Het Amerikaansche ministerie van ma rine, dat wat betreft het opgeven van ver loren gegane schepen zeer terughoudend geworden is, heeft de torpedeering weer moeten toegeven. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 3 Juli. (D. N. E.). In den af- geloopen nacht hebben Britsche bommen werpers een stad in het Noord-West-Duit- sehe kustgebied met geringe uitwerking aangevallen. Volgens de voorloopige be richten werden elf vijandelijke toestellen neergeschoten. HET ITALIAANSGHB WEERMACHTSBE RICHT. ROME, 3 Juli. (Stefani;. In zijn weer- machtbericht no. 766 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In de zone ten Zuid-Oosten van El Ala- mein blijven de operaties van de strijd krachten der Asmogendheden zich gunstig ontwikkelen. De zwaar versterkte stellin gen van den vijand werden bezet. Er wer den meer dan 2000 gevangenen gemaakt. Dertig kanonnen en talrijke pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Onze luchtmacht heeft ook gisteren krachtig deelgenomen aan den strijd te land en tij dens luchtgevechten vijf Britsche machines neergeschoten. De vliegvelden Micabba en Ta Venezia werden krachtig gebombardeerd en met tal van bommen van allerlei kaliber wer den rechtstreeksche treffers geplaatst op de inrichtingen van die vliegvelden. Tij dens luchtgevechten werden door Italiaan- sche en Duitsche jagers, die de bommen werpers vergezelden, zestien Engelsche vliegtuigen neergehaald. Van de onderno men operaties gedurende den dag keerden vijf van onze toestellen niet op hun basis terug. Onze „Mas" (motortorpobooten) die in de Zwarte Zee opereeren, hebben vijande lijke transportvaartuigen aangevallen, die uit Sebastopol vluchtten. In de baai van Balaclawa hebben zij een Sovjet-bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. ASMOGENDHEDEN WILLEN ONAFHAN KELIJKHEID EN SOUVEREINITEIT VAN EGYPTE EERBIEDIGEN. ROME, 3 Juli. (Stefani). In een communi. qué van Stefani wordt het volgende mede gedeeld: Terwijl de strijdkrachten van de asmogendheden zegevierend over Egyp tisch grondgebied optrekken, bevestigen zij plechtig, dat het in hun voornemen ligt de onafhankelijkheid en de souvereiniteit van Egypte te eerbiedigen en te waarbor gen. De strijdkrachten van de As betreden Egypte niet als een vijandig land, doch uitsluitend met het doel, de Engelschen van Egyptisch grondgebied te verdrijven en tegen Engeland de militaire operaties voort te zetten die bestemd zijn het nabije Oosten te verlossen van de Britsche over- heersching. De politiek van de As is geba seerd op het beginsel, dat Egypte toebe hoort aan de Egyptenaren. Bevrijd van de banden die het verbinden met het Britsche empire en die het genoodzaakt hebben de gevolgen van den oorlog te ondergaan, is Egypte bestemd zijn plaats in te nemen in de gemeenschap der onafhankelijke en souvereine volkeren. H. S., P. J. en W. G., alhier, zijn aange houden verdacht van diefstal van anthra- ciet, gepleegd in den afgeloopen nacht in een schuit aan den Heerensingel. Eén vonk uit pijp of sigaret is genoeg om'n héél bosch in vuuren vlam te zetten! AMERIKAANSCHE VLIEGKAMP SCHIP „WASP" TOT ZINKEN GEBRACHT. STOCKHOLM, 3 Juli. (D. N. B.). Het blad „Dagens Posten" geeft een uit Lissa bon gedateerd bericht weer, waarin ge zegd wordt, dat volgens een radio-mede- deeling het Amerikaansche vliegkamp schip „Wasp" Woensdag in Europeesche wateren tot zinken gebracht zou zijn. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Veediefstal. Dat diefstal van vee uit de weide in de zen tijd zwaar gestraft wordt, ondervond de 18-jarige fabrieksarbeider H. J. de Hoog, thans, vanaf Februari, gedetineerd. Hij had in de maanden Januari en Fe bruari in totaal drie schapen en twee big gen gestolen uit weilanden en een schuur tusschen Leidschendam en Delft. Hij legde een volledige bekentenis af, waarna de Of ficier wees op den ernst van de feiten in dezen tijd. Gezien de jeugd van verdachte volstond de Officier met het eischen van twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank, na raadkamer, dadelijk uitspraak doende, veroordeelde verdachte conform met af trek van het voorarrest. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een hartig brokje Bij den dokter. Het was een zeer domme streek geweest, die N. L. uit Leiden had uitgehaald. Toen hij op 25 Februari voor zijn patroon een pakje weg moest brengen naar het be stelhuis Berk. aan de Kaasmarkt te Leiden, was hij er ook weer met een pak uitgeko men, maar thans een pakket, dat hem niet toebehoorde, want het bevatte vleesch- waren. De Officier nam in aanmerking, dat ver dachte zijn betrekking, na 17 jaar, ver speeld had door dit feit en volstond met het eischen van een geldboete van ƒ20 subs. 20 dagen. Vonnis conform. Mej. M. K. uit N o o r d w ij k was op 12 April naar een dokter daar ter plaatse ge gaan. Na het consult was zij via de gang weer vertrokken maar in de gauwieheid had zij kans gezien om van de dokters- vrouw een mantel en een blouse mee te pikken. Aangezien zij wel eens eerder zulk een gevalletje aan de hand heeft gehad, eischte de Officier thans twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak een maand. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Maria Johanna Engelina, dr. van J. M. C. Tetterco en M. E. v. d. Berg. Jannie, dr. van C. v. d Veer en N. A. Kop. Karla Wendela, dr. van M. I;. J. Groffrie en C. A. v. d. Steen. Ondertrouwd1: P. Ouwenkerlk jm. 19 j. en J. C. de Rotnijn jd. 20 j. A. v. Polanen jon. 29 j. en J. C. Galjaard jd. 25 j. A. de Roode jm. 30 j. en C. C. Korenhof jd. 25 j. G e h u w d: O. C. Frentzen, jm. en C. W. E. Koeleman jd. O v e r 1 e d e n: J. de Lange, wedn. 70 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Juli. Vee. Aanvoer: 9 fokstie ren, 4 slachtstieren, 79 kalf- en melkkoeien 400650, handel matig; 34 varekoeien e.a. 300450, handel zeer matig; 250 vette koeien; 106 pinken 90260, 19 vette kal veren, 206 nuchtere kalveren, 20 vette schapen, 143 weideschapen 3650, 804 lameren 2028, 2 mestvarkens, 403 big gen 2028 en 104 bokken en geiten 20 80, handel matig Kaas. Aanvoer 69 partijen waarvan 56 partijen Goudsche kaas. Prijzen: le soort 61.0062.50 en 2e soort 5960 en 13 partijen Leidsche kaas le soort f 5860 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 3 Juli. Vee. Aanvoer: 76 stieren, 258 vette koeien, 402 melk- en kalfkoeien 310605, 297 pinken 125 ?00, 5 vette kalveren, 76 graskalveren, 3006 nuchtere kalveren, 134 weideschapen 58 90, 281 lammeren 1630, 2 vette ver- kens, 277 kleine biggen 28—43, 130 bok ken of geiten. Totale aanvoer 2271 stuks. Overzicht: melk- en kalfkoeien aanvoer kort, handel kalm, prijzen minder. Pinken aanvoer kort, handel kalm, prijzen onge veer prijshoudend. Biggen aanvoer ruim, handel redelijk, prijshoudend. Schapen aanvoer minder, handel kalm, prijshoudend Lammeren aanvoer minder, handel kalm, prijzen minder. De N. V. C. nam 500 koeien eenige varkens, alle nuchtere kalveren, eenige schapen en 50 graskalveren over. Kaas. Prijzen: Edammer kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus f 1.12, brood kaas 40 plus 1.12, Leidsche kaas 20 plus f 1.02 per kg. Gemeentel. Aankondiging De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit maakt bekend, dat de loketten afd. Kas en Inlichtingen des Zaterdags geopend zijn van 8.30 tot 12.30 uur, zoodat vanaf Zaterdag 4 Juli a.s. de loketuren zijn als volgt: Zaterdag van 8.3012.30 uur. Overige dagen van 914 uur. Leiden, 3 Juli 1942. Officieele Mededeelingen NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) Het komt herhaaldelijk voor, dat gros siers in distributie gebrachte goederen in consignatie of depots geven aan andere handelaren. Deze laatsten zijn daardoor in staat de in consignatie of in depot gegeven goederen te verkoopen, voordat zij de be- noodigde toewijzingen bij den grossier heb ben ingeleverd. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij wijst er met nadruk op, dat deze handelwijze in strijd is met de distributie bepalingen, welke gelijktijdige of vooraf gaande inlevering van toewijzingen bij den grossier als vereischte stellen en boven dien uitdrukkelijk voorschrijven, dat de grossier verplicht is de goederen aan het op de door hem ontvangen toewijzingen ver melde adres te bewaren, totdat hij deze te gen ontvangst van toewijzingen aan zijn afnemers aflevert. Aan grossiers wordt in hun eigen be lang aangeraden de bedoelde depots ten spoedigste op te heffen, aangezien in den vervolge met gestrengheid tegen dit euvel zal worden opgetreden. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 3 Juli de Maximumprijzen vor versche spiering en pos zijn vastgesteld als volgt: Spiering: Max. verkoopprijs voor den visscher per K.G.: 0.10. Max. marge v. d. groothandelaar af groothandelaar, incl. verpakking en bij komende kosten per K.G.: f 0.06. Max. marge v. d. kleinhandelaar af klein handelaar, incl. vracht v. groot- naar klein handelaar, netto a contant per K.G.: 0.09. Voor versche spiering uit de Waddenzee en het IJsselmeer en versche pos gelden de bovenstaande maximumprijzen slechts in zooverre genoemde vischsoorten een lengte van ten minste 10 c.M. hebben en voor menschelijke consumptie geschikt zyn. De maximumprijzen voor gerookte en ge stoomde spiering en pos zijn evenwel on veranderd gebleven. Voor verdere bijzon derheden wordt verwezen naar de Prijzen- beschikking voor spiering en die voor pos in de Staatscourant van 2 Juli 1942. MAXIMUMPRIJS VOOR MOSSEL SCHELPEN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 3 Juli 1942 de prijs, waartegen mosselschelpen ten hoog ste mogen worden verkocht en afgeleverd, ƒ3.per kubieke meter bedraagt, franco boord, wagon of ander vervoermiddel. SMEEROLIEDISTRIBUTIE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt, in overleg met het Rijksbureau voor aardolieproducten, bekend, dat verbruikers van minerale smeermiddelen ten behoeve van werkzaam heden op akkerbouw-, tuinbouw- en vee houderijbedrijven en van particuliere be malingen, indien zij voor een toewijzing van smeerolie in aanmerking wenschen te komen, bij den plaatselijken bureauhouder van den Voedselcommissaris in het dis trict, waarin zij wonen, een aanvraagfor mulier v.a.l. naar waarheid moeten invul len en indienen bij het Bureau Grondstof fen van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd, Lange Voor hout 10, 's-Gravenhage. In het algemeen komen slechts die be drijven in aanmerking voor een toewijzing van smeeroliën, welke motorische kracht bezitten en dan nog slechts in zooverre zij per jaar meer dan 12 K.G. aan minerale smeermiddelen verbruiken. Van de overige bedrijven zullen slechts weinige op grond van hun behoefte aan smeeroliën eni/of vetten voor hun landbouwmachines in aan merking komen, omdat de hoeveelheid, wel ke zij noodig hebben minder dan 12 K.G. per jaar is en deze kleine hoeveelheden vrij betrokken kunnen worden. De formulieren moeten worden ingediend ten minste drie weken, doch niet vroeger dan vijf weken voor den vervaldatum van de laatst verleende vergunning tot aan koop van smeermiddelen. Onvolledige of onjuiste invulling van het desbetreffende aanvraagformulier heeft onvermijdelijk niet-behandeling ten gevolge. Oiiicieele Landbouwinededeelingen van de provincie Zuid-Holland Verbruikers van kunstmeststoffen zul len eerstdaags de witte advieskaart toege zonden krijgen. Op de eene zijde van deze kaart wordt de grootte van de voorloopige toewijzing bekend gemaakt,terwijl op de andere zijde een verklaring staat afge drukt. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat de verbruikers deze kaart persoonlijk van hun handteekening voorzien. Indien zij zelf niet in staat zijn de bon nen bij hun Plaatselijken Bureauhouder op diens kantoor of op de aangewezen zit dagen af te halen, dan dienen zij hun plaatsvervanger van een door hen onder- teekende machtiging te voorzien. Men moet er om denken, dat de Plaat selijke Bureauhouder of diens vertegen woordiger de bonnen niet afgeeft, tenzij eerst de onderteekende witte advieskaart wordt afgegeven en ingeval de bonnen niet persoonlijk worden afgehaald, de witte ad vieskaart vergezeld wordt van een mach tiging. In de enveloppe met bonnen bevindt zich een gele toewijzingskaart. De verbruikers moeten er voor zorgen, dat zij deze gele toewijzingskaart in bezit krijgen, ook in dien een ander machtiging is gegeven de bonnen in ontvangst te nemen. Men dient de gele kaart onder geen voorwaarde uit handen te geven, tenzij men bij de afdeeling Kunstmest wenscht te reclameeren, want dan is deze kaart noodig. Laat den datum, welke gesteld is voor het afhalen der bonnen, niet verloopen, daar zij anders teruggaan naar den Voed selcommissaris. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat alle melk, die niet beslist noodig is voor consumptie voor den boer en zijn gezin of voor opfok van voor aanvulling van den veestapel benoodigd jongvee, aan een zui velfabriek moet worden afgeleverd. Op de naleving van dit voorschrift wordt toe zicht uitgeoefend, terwijl overtreders zich aan ernstige moeilijkheden blootstellen. Bo vendien wordt nagegaan, welke hoeveel heden melk door de verschillende bedrij ven aan de zuivelfabrieken geleverd wor den. Zijn deze als onvoldoende te beschou wen, dan zal dit tengevolge hebben, dat hiermee bij de vaststelling van den leve ringsplicht voor rundvee rekening gehou den wordt. Een ieder zorge er dus voor, dat de melk, die hij op het bedrijf niet beslist noodig heeft, aan de fabriek geleverd wordt. Het is niet toegestaan, zonder vooraf gaande toestemming de melk af te leve ren aan een andere fabriek, dan waaraan thans werd geleverd. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. VERKOOP AFLEVERING VERVOER STROOVLAS OOGST 1942. Zooals reeds in de Officieele perspubli caties is bekend gemaakt, is ten aanzien van het stroovlas oogst 1942 een nieuwe regeling getroffen, welke hieronder nader wordt uiteengezet. De telers van vlas mogen uitsluitend verkoopen aan vlassers en/of repelbedrij- ven, die in het bezit zyn van een door de Ondervakgroep vlasbewerkende Industrie verstrekte aankoopvergunnig, dan wel aan commissionnairs, die in het bezit zijn van de aan vlassers uitgereikte vergunningen. De telers dienen er zich van de overtui gen, dat iedere kooper een aankoopvergun ning heeft en de hoeveelheid, die op deze verguninng aangekocht mag worden. Men mag n.l. slechts de op deze vergunning vermelde hoeveelheid aan den houder daar van verkoopen. Zou eventueel meer ver kocht worden, dan wordt voor dit meer dere geen toestemming tot ontvangst gege ven. De aankoopvergunningen worden in drie perioden uitgegeven: a. van 22 Juni 1942 t/m 31 Juli 1942. b. van 1 Aug. 1942 t/m 31 Dec. 1942. c. van 1 Jan. 1943 t/m 30 April 1943. Verkoop te velde is alleen toegestaan in de eerste periode van 22 Juni t/m 31 Juli 1942. De verkoop te velde heeft niet plaats te gen taxatieprijzen, doch de kooper zal niet meer mogen betalen dan op basis van den gemiddelden prijs van 12 ct. voor geregeld vlas. Na 31 Juli 1942 mag uitsluitend ver kocht worden tegen taxatieprijs. Op aan- koopverguningen, uitgegeven voor de pe riode van 22 Juni t/m. 31 Juli mag even tueel ook na 31 Juli nog vlas aangekocht worden, doch ook dan uitsluitend tegen taxatieprijs. Alle machtigingen tot aankoop geda teerd vóór 22 Juni 1942 zijn thans verval len. Men verkoope dus uitsluitend op aan koopvergunningen, gedateerd 22 Juni of later. Het verkoopen aan personen, die niet in het bezit van een aankoopvergunning zijn, is strafbaar. Onmiddellijk na verkoop, doch uiterlijk binnen 5 dagen, dient een verkoopbriefje door den teler te worden ingezonden aan de Landbouw-Crisis-Organisatie. Deze verkoopbriefjes zijn weer als voor heen bij de Plaatselijke Bureauhouders verkrijgbaar. Aangezien slechts afleve ring van het verkochte vlas mag plaats vin den tegen afgifte van een machtiging tot afname en deze machtigingen pas dan door de Ondervakgroep worden uitgereikt als het'verkoopbriefje is binnengekomen, dient men dus in zijn eigen belang voor onmid dellijke inlevering van dit verkoopbriefje te zorgen. Het origineele exemplaar van de machti ging tot afname wordt door den teler be houden en zorgvuldig bewaard. Dit is n.l. voor hem het bewijs, dat hij zijn vlas heeft afgeleverd. De eerste copie doet, na afgestempeld te zijn door den Plaatselijken Bureauhouder, denst als vervoerbewijs. Ongestempelde exemplaren zijn ongeldig. Dit geldt voor alle vlas, dus zoowel onge- repeld, gerepeld als geroot. Vervoer van vlas zonder vervoerbewijs is dus niet toegestaan. De tweede copie van de machtiging tot afname wordt door den Plaatselijken Bu reauhouder behouden. Ook voor het vlas, dat door handelaren naar huis is gehaald om gerepeld te wor den en dat daarna doorverkocht wordt, moet een verkoopbriefje worden inge diend. Dit vlas aangekocht in hot tijdvak 22 Juni t.m. 31 Juli 1942 zal vóór 15 Ja nuari 1943 moeten zijn afgerepeld. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. MESTCONTRACT-HUISSLACHTINGS- REGELING. Nog steeds is het vereischte aantal mest- contracten niet afgesloten en mede als ge volg daarvan kan de definitieve huisslach- tingsregeling niet worden bekend ge maakt. Zij, die in staat worden geacht meer dan één varken te mepten en dit jaar gaarne in huisslachting zouden slachten, worden er op gewezen, dat hiervoor toestemming wordt verleend, indien men tevens een varken contrtfcteeert. Doet men dit laatste niet, dan zal in het algemeen ook geen ver gunning voor huisslachting gegeven wor den. Verder is bepaald, dat zij, die niet in een van de vorafgegane twee jaren in huis slachting slachtten, thans hiertoe in de ge legenheid zullen worden gesteld, mits zij tenminste één varken contracteeeren. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. VERVOERVERBOD HOOI. Zooals door middel van een persbericht werd bekend gemaakt, is het afleveren en vervoeren van hooi verboden. Er is dus een algemeen vervoers- en af leveringsverbod van hooi. Een uitzondering is gemaakt voor het hooi van den veehouder, die dit zonder ver voerbewijs langs den koristen weg naar huis kan halen, voorzoover hij dit hooi noo dig heeft voor zijn eigen vee/paarden. Het hooi, dat voor den handel is be stemd, mag door den eigenaar naar zijn bedrijfsgebouwen of de schelf worden ver voerd, doch alleen op vervoerbewijzen, die bij den Plaatselijken Bureauhouder aan gevraagd dienen te worden. In geen geval zal de eigenaar van hooi, hetwelk voor den handel bestemd is, mo gen vervoeren naar of afleveren aan der- <*en- Zij, die in strijd met de bedoeling van dit verbod toch hooi afleveren, moeten er op rekenen, dat zij bij de komende hooileve- ring een aanslag zullen ontvangen, waar bij geen rekening wordt gehouden met het onrechtmatig afgeleverde hooi. Bovengenoemde maatregel is genomen om de vordering van hooi bij gebruikers van grasland zoo laag mogelijk te houden. Iedere gebruiker van grasland doet ech ter verstandig er reeds rekening mede te houden, dat hij een zeker kwantum hooi ter beschikking houdt vor de N. I. C. A. of P. L C. A. PROVINCIALE INKOOPCENTRALE VOOR AKKERBOUWBEDRIJVEN VOOR ZUID-HOLLAND.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3