Firma G. VAN BRUSSEL Visite-, Verlovings-, Huwelijks- en Eeboortekaarten. J Waakzaamheid geboden! DONDERDAG 2 JULI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater- WEERBERICHT Zon onder 10.07 uur Woensdagavond. Zon op 5.19 uur Donderdagmorgen. t Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 0.31 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 11.41 uur onder. 4 Juli: De maan komt Zaterdagnacht om 0.57 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 12.52 uur onder. (Laatste kwartier). 5 Juli: De maan komt Zondagnacht om 1.21 uur op en gaat Zondagmiddag om 2.00 uur onder. 6 Juli: De maan komt Maandagnacht om 1.45 uur op en gaat Maandagmiddag om 3 07 uur onder. watertemperatuur. Zweminr.: „De Zijl" 19.5 gr. C. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben zich gisteren boven de Britsche eilanden en wa teren bevonden voor verkenningsdoelein den. Alle toestellen keerden op hun vlieg velden terug. In den afgeloopen nacht heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltref fende aanvallen ondernomen op haven werken aan de Zuid- en Zuid-West,kust van Groot-Brittannië. Naar de „Daily Telegraph" meldt, is na den Duitschen luchtaanval op Weston Su per Mare het geheele autobus- en spoor wegverkeer met de omliggende plaatsen, vooral met Bristol, stilgelegd. Er is een verordening uitgevaardigd, waarbij het al len burgers tijdelijk verboden wordt, op eenigerleid wijze naar Weston Super Mare te reizen. treedt nahas pasja af? Volgens te Sofia ontvangen berichten hebben de val van Mersa Matroe en de opmarsch van de Duitsche legers in de richting van de Nijl-delta een ernstige reactie te Cairo veroorzaakt. Men verneemt, dat sedert gisteravond het ontslag van het kabinet Nahas Pasja in het vooruitzicht wordt gesteld. Ali Maher Pasja zou worden teruggeroepen om een regee ring van nationale samenwerking te vor men. LLEON DAUDET OVERLEDEN. De bekende Fransche schrijver en uiterst rechtsche politicus, Leon Daudet is Woensdagmiddag, 75 jaar oud, te Saint Rémy in de Provence overleden. BINNENLAND „Waarom een Nederlandsche Kultuurkamer" Het is een voor breede kringen zeer nut tige brochure, die de afdeeling voorlichting der Nederlandsche Kultuurkamer onder bovenstaanden titel heeft doen verschij nen. Deze belangrijke brochure geeft een duidelijk overzicht van de beteekenis en organisatie van de Nederlandsche Kul tuurkamer. Na een inleiding over de gilden in vroe gere tijden volgt een beschouwing over het nieuwe gilde, waarin uiteengezet wordt, hoe de verhouding kunstenaar-kui tuurkamer gezien moet worden in tegen stelling met de schadelijke bóhemien-le- gende. Naar aanleiding van de aan Thorbecke "toegeschreven uitlating „kunst is geen re- geeringszaak*' wordt herinnerd aan het woord van prof. Goedewaagen, dat „de kuituurwerker weer een deel van het volk moet worden" en de overheid bij monde van de Nederlandsche Kultuurkamer wel de kunstenaars, maar niet de kunst denkt te organiseeren. De kunstenaar zal zijn be- roepsstandorganisatie krijgen, waar hij zijn belangen zeker weet. Over het wezen van het gilde wordt uit voeriger geschreven. Aan het hoofd van de Nederlandsche Kultuurkamer staat de president. Hij benoemt en ontslaat gilde- leiders en dagelijksche bestuurders, ter wijl de leiders van de vakgroepen, waarin de gilden onderverdeeld zijn, met toestem ming van den president door den desbe- treffenden gildeleider benoemd worden. Kort en duidelijk wordt de beteekenis van de gewestelijke kringen uiteengezet en de instelling van provinciale bureaux aangekondigd. Vooral wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de kracht van een volk gelegen is in de spreiding zijner kui tuurkernen. Een volksgemeenschap is niet een massaal, log geheel, maar moet, juist wat haar kuituur aangaat, een eenheid in verscheidenheid vertoonen. In het laatste gedeelte, over de toelating tot het lidmaatschap, wordt nog uitvoeri ger ingegaan op het leidersbeginsel, dat aan de inrichting der Kamer ten grondslag ligt. Leiding geven beteekent hier verant woordelijkheid dragen, en dit kan men al leen na rijp beraad en kennisneming van het oordeel van alle ter zake kundigen De kuituurwerker zal in de Nederland sche Kultuurkamer zijn belangen zeker weten, door medewerking van allen zullen belangrijke resultaten verkregen worden. En in deze brochure de eerste uitgave van de Nederlandsche Kultuurkamer vindt men in het kort vermeld, hoe de Nederlandsche Kultuurkamer als bunde ling van alle kuituurwerkers hiernaar streeft. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Verplichting van een oplageboek. Het Verordeningenblad der Nederland sche Kultuurkamer bevat een verordening van den president, waarbij aan uitgevers van nieuwsbladen en tijdschriften de ver plichting wordt opgelegd, een oplageboek aan te leggen en regelmatig bij te houden. Deze boeken zullen periodiek ter controle moeten worden ingezonden. Aangezien tot nu toe de oplagecijfers ge heim waren, tastten adverteerders veelal in het duister ten aanzien van de werkings sfeer hunner reclame. De voorspiegelingen, welke advertentie-acquisiteurs den adver teerders deden, waren niet zelden ver be zijden de waarheid. Aan dezen misstand heeft de Nederlandsche Kultuurkamer thans een einde gemaakt. De Centrale persdienst van het N.A.F. meldt: De dienst werkverruiming van het N.A.F. deelt mede, dat dopr den rijksdienst voor de werkverruiming de volgende regeling is getroffen met het centraal distributie kantoor. Extra rantsoenen voor hen, die in de werkverruiming zijn tewerkgesteld, zullen door de gewestelijk inspecteur van den dis- tributiedienst, na overleg met de inspec ties der rijksdienst voor de werkverrui ming, worden vastgesteld. Daar de aard van het werk als richtsnoer geldt bij toekenning der extra rantsoenen is vastgelegd welk werk als licht zwaar en zeer zwaar ten aanzien van deze toeken ning zal gelden. Hierdoor zal een billijke verdeeling der beschikbare rantsoenen plaats kunnen vinden. Nu het tijdstip der vacanties is aange broken, wordt er nog eens op gewezen, dat ten behoeve van vacantie voor winke lier of winkelpersoneel van de verplichting tot openstelling van winkels door den bur gemeester ontheffing kan worden verleend voor ten hoogste twee tijdvakken, welke ieder maximaal zes achtereenvolgende werkdagen, vallende in een kalenderweek, kunnen omvatten. Beide tijdvakken kunnen onmiddellijk aaneensluiten, noodig is dit evenwel niet. Vergenoegt men zich voor een dier tijd vakken met minder dan zes achtereenvol gende werkdagen, dan is daarmede het geheele tijdvak verbruikt en bestaat niet meer de gelegenheid om de resteerende dagen van dat tijdvak nog bij een andere gelegenheid te benutten. In het algemeen zal het voor het verkrij gen van ontheffing noodig zijn, dat met be trekking tot de vervanging van den geslo ten winkel een regeling is getroffen, waar door de ononderbroken voorziening in de behoefte van het publiek is gewaarborgd. Wachtgeldbesluit voor burgerlijke rijks ambtenaren. In de staatscourant van Maandag 29 Juni 1942 is een beschikking opgenomen, waarbij het wachtgeldbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren is aan- vuld. Die aanvulling beoogt bij eervol ont slag met recht op wachtgeld van een op non-activiteit gestéld ambtenaar het wacht geld te doen aansluiten bij de laatstelijk genoten non-activiteitswedde. Organisatie van het bedrijfsleven. In gesteld is de tot de hoofdgroep „Ambacht" behoor en de bedrijfsgroep „Metaalverwer kende Ambachten", welke bedrijfsgroep in de volgende vakgroepen is verdeeld: goud en zilversmeden en juweliers, uurwerk makers, opticiens, vervaardigers van me dische hulpmiddelen, electrotechnisch am bacht, automobiel-, motorrijwiel- en rij- wielreparaitiebedrijf, mecaniciensambacht, muziekiristrumentmakersbedrijf. Voorts is ingesteld de tot de hoofdgroep „ambacht" behoorende bedijrfsgroep „ledenverwer- kende schoenmakerij, schoenherstellersam- baCht, zadelmakerij en vervaardiging van fijn lederwerk. Als uitsluitende vertegen woordigster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf is onder de hoofdgroep „han del" de tot de bedrijfsgroep „tussohenper- sonen" behoorende vakgroep „tussohen- personen in sanitaire artikelen" ingesteld; alsmede de tot de bedrijfsgroep „groothan del in medische en pharmaceutische arti kelen", onderverdeeld in zeven ondervak groepen. De schoenwinkelier met extra inkomen. Een schoenwinkelier op het Zonneplein te Amsterdam had in den laatsten tijd de ge woonte, wanneer er klanten met schoe nen-bonnen in zijn winkel kwamen, te zeggen, dat hij geheel uitverkocht was. Als de klanten dan op de groote stapels sohoe- nendoozen wezen, vertelde de man, dat deze alle leeg waren. Deze bijzondere si tuatie kwam ook de politie ter oore, die daarop een onderzoek instelde. Toen bleek, dat de winkel ruimschoots voorzien was, doch dat de winkelier er de voorkeur aan gaf, zijn artikelen clandestien te verkoopen en dan natuurlijk tegen woekerprijzen. Vijftig gulden voor een paar schoenen was iets heel gewoons. De politie sloot den win kel en nam den geheelen voorraad 2200 paar in beslag. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 33-43 G. H. KLEINHANS P1ETER DE LA COURTSTRAAT tt TRAMSPORT TELEFOON 2I4SS HAARLEMMERSTR. 267 Vlagge levering Lage prgzeo Installatie van den Burgemeester van Den Haag. Gisteren vond de installatie plaats van prof. mr. dr. H. Westra als burgemeester van Den Haag. in het gebouw Javastraat 26. De gemeentelijke gebouwen hadden de nationale vlag uitgestoken en van den Haagschen toren, zoowel als van het oude stadhuis aan de Groenmarkt, wapperde de vlag der Beweging. Vele autoriteiten en genoodigden waren in de raadzaal aanwezig, waar de installa tietoespraken werden gehouden. Met den nieuwen burgemeester hadden op het podium in de zaal plaats genomen de gevolmachtigde van den Rijkscommis saris in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de wnd. burgemeester, wethou der Vrijenhoek en de waarn. gemeentese cretaris de heer W. F. Wijthoff. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts o.a. vele autoriteiten van de N.S.B., de burgemeesters van Rotterdam, Haarlem en Utrecht, resp. de heeren ir. F. E. Mül- ler, S. L. A. Plekker en C. van Ravenswaay, vele burgemeesters van omliggende gemeen ten, en de commissarissen der provinciën Utrecht en Limburg, resp. W. B. Engel- brecht en Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg. Van Duitsche zijde waren o.m. aan wezig de Ortskommandant van Den Haag, Major Steigerthal, de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Gelderland Bran- des, prof. Nieschulz en Major Graf von Waldersee. Rede wethouder Vrijenhoek. De waarnemend burgemeester, wethou der M. Vrijenhoek, sprak prof. Westra toe en zeide o.m. het volgende: Met leedwezen maak ik hier melding van de afwezigheid van prof. ir. Van der Bilt. Sedert 1 Juli 1940 toch heeft hij onder moeilijke omstandigheden met groote be kwaamheid en niets ontziende toewijding het ambt van burgemeester van 's-Graven- hage waargenomen en de zware taak, wel ke hij bijkans twee jaar, vrijwel zonder eenige vacantie, heeft vervuld, zal op zijn gezondheidstoestand niet zonder invloed zijn gebleven. Ik breng hem dan ook van deze plaats grooten dank voor hetgeen hij in het belang van onze gemeente heeft ver richt. Spreker memoreerde vervolgens de voor naamste problemen voor het gemeentebe stuur van Den Haag. De financieele positie van de gemeente noemde spreker zorgelijk, gezien het ongedekte tekort van negen mil- lioen gulden op de begrooting voor 1942. Het vraagstuk van den snellen groei der stad en de mogelijkheden van uitbreiding, heeft voortdurend de zorgen van het ge meentebestuur gehad. Na aanbieding van den ambtsketen aan prof. Westra voerde de nieuwe burge meester zelf het woord. rede van den burgemeester. Mij past allereerst een woord van dank aan den Rijkscommissaris voor het ver trouwen, dat hij in mij gesteld heeft, door mij te belasten met het burgemeesterschap van mijn geboorteplaats, aldus spreker. Wij leven temidden van den oorlog, waarin ons land een der frontlinies tegen Enge land vormt. De onvermijdelijk uit dezen toestand voortvloeiende moeilijkheden, in het bijzonder de voorziening van levens middelen, zullen dan ook het eerste punt van het regeer-programma moeten uitma ken. Bij de leniging van de daarmee sa menhangende zorgen zullen vooral de Win terhulp en de Volksdienst hun steun ver- leenen. Beide instituten hebben bewezen, dat zij den allereersten Christelijken plicht, een ieder zonder aanzien des geloofs en politiek inzicht bij te staan, hebben begre pen. Een tweede punt is de handhaving van rust en orde, die wij juist in deze dagen in het bijzonder noodig hebben. Zal ongetwijfeld veel van den ouden luister niet terugkeeren, dit heeft al dade lijk het voordeel, dat veel van de onvader- landsche plunje daarmee is heengegaan en dat ook deze stad zal leeren beseffen, wat naar nationaal-socialistische opvatting de taak eener stad behoort te zijn: Verbonden heid met het geheele Nederlandsche volk, met behoud van haar plaatselijke eigen geaardheid. Het zal een dankbare taak voor den bur gemeester zijn het eigen historisch karak ter van deze stad te doen herleven en daarvoor belangstelling bij de burgerij te wekken. Tot dat eigen karakter mag zeker gerekend worden, dat Den Haag regee- ringszetel is en dat Nederlandsche en Duit sche instituten er een wereldsch karakter aan verleenen, dat geen der andere Hol- landsche steden ooit heeft bezeten. Ook op cultureel gebied, op kunst en wetenschap, is deze stad in ons land van uitgesproken beteekenis, een onderwerp, waarnaar mijn belangstelling in het bijzon der uitgaat. Het is een vast gewoonte geworden, dat de nieuw optredend gezagsman een beroep doet op de medewerking bij zijn komende taak. Ik wil dat natuurlijk ook gaarne doen, maar men moet goed begrijpen, dat samenwerking alleen mogelijk zijn zal, al lereerst met diegenen, die den nieuwen tijd verstaan en dus van ganscher harte kun nen medewerken, doch verder ook met hen, die in ieder geval de nieuwe richtlij nen ten bate der volksgemeenschap willen eerbiedigen en mee helpen na te leven. Te genwerking in den helaas zoo geliefden vorm van stil verzet of sabotage zal met de meeste kracht gebroken worden, in het bijzonder wanneer die komt van hen, die op de lippen de bekentenis hebben, dat zij voor de nieuwe orde wel voelen. Het is mij niet enkel een voorrecht, maar ook een steun, dat verschillende Duitsche autoriteiten, met wie ik zal heb ben samen te werken, mij persoonlijk be kend zijn, onder wie ik wel den Beauftrag te dr. Schwebel mag noemen. De leider heeft al jaren geleden gezegd, dat Nederland zonder het nationaal-socia- lisme geen toekomst heeft. Wij kunnen er van ganscher harte aan toevoegen, dat zonder onzen leider hier geen nationaal- socialisme zal komen. Dit is niet alleen een richtsnoer van handelen, maar het geeft ook de kracht naar beste weten en hoop vol zijn werk te verrichten. rede van dr. schwebel. De gevolmachtigde van den Rijkscom missaris, dr. Schwebel, sprak de volgende rede uit: Mijnheer de burgemeester. Het is mij een eer en een genoegen u tegelijkertijd uit naam van den Rijkscommissaris als eerste mijn hartelijke gelukwenschen mede te geven op den weg, dien gij van nu af Waakzaamheid Is geboden voor alle vrouwen en meisjes, die prijs stellen op een jong en frlsch gelaat! Gebrek aan vitamine F bedreigt haar teint... vitamine F... dat de huid gezond en frisch moet houden! Wacht niet, tot ook uw huid de gevol gen van het vitamine F-tekort duidelijk verraadt. Behandel uw gelaat met Dobbelman's Castella Crèmes, de eeni ge schoonheidscrémes ter wereld, die ruime hoeveelheden vitamine F aan uw huid toevoeren! aan zult moeten betreden. Met bij zonderen trots zal het u vervullen, dat gij juist de leiding van Den Haag, dat uw geboortestad is, op u moogt nemen. Den Haag is in de achter ons liggende twee jaren als plaats vervanger bestuurd door den eersten wet houder, prof. Van der Bilt. Ik weet, dat ik geheel in uw zin handel, wanneer ik op dit oogenblik het eerst met het uitspreken van dank de plichtsgetrouwe ambtsleiding van uwen voorganger gedenk. De functie, die gij nu aanvaardt, is reeds in normale tijden een uiterst verantwoor delijke. Het gaat er om. daarin al de taken te vervullen, die een in edelen wedijver met twee andere, even groote steden, staan de groote stad haar leider opdraagt. Bo vendien is Den Haag sedert eeuwen de residentie des lands, wereldberoemd door de schoonheid harer ligging en stedebouw kundigen vorm, evenals door haar cultu- reele verrichtingen. De voortdurende om gang met alle centrale autoriteiten des lands en het behoud van de hooge reputa tie der stad zullen aan u als burgemeester eischen stellen. De aldus reeds normaliter op u rustende verantwoordelijkheid wordt nog ten zeer ste vergroot door de nooden van den hul digen tijd. Maar oorlog en bezetting, die dagelijks nieuwe beslissingen van u zullen eischen, zijn nog niet het moeilijkste, dat gij meester zult moeten worden. Het moei lijkste en belangrijkste, dat aan uw ambts leiding haar grootste taak, maar ook haar diepsten zin. en definitieve oriënteering zal geven, wordt gevormd door het feit, dat wij in een ommekeer der tijden staan, zoo als uw volk sedert het tot volk en tot staat werd, nog niet heeft beleefd en dat velen van de u toevertrouwde bevolking, en in het algemeen uit uw geheele land, zich daarvan nog in het geheel niet bewust zijn geworden. Voor de afzonderlijke menschen, evenals voor de meeste volken van Europa was het vrijheidsbegrip van de Fransche revolutie in verre strekking het ideaal geworden. Men wilde vrij zijn, zonder eenigen band, maar raakte daardoor in een toestand, die de menschen van elkander en het geheel scheidde en hen daarmee hun plichten te genover alle natuurlijke gemeenschappen deed vergeten. De volken, die door deze valsche vrijheidsgedachte gegrepen waren, werden stuifzand, vormden geen vol groeiden, toekomstdragenden bodem meer. Want vrijheid is voor den afzonderlijken mensch evenals voor volken slechts gele gen in den band met hoogere, boven hen staande gemeenschappen. Dat heeft het na- tionaal-socialisme ingezien, het leidt daar mee de individuen terug naar de volksge meenschap en maakt hen weer tot organi sche geledingen van hun volk. Het doet de volken weer hun verwantschap met vol ken van gelijken bloede inzien en vormt op die wijze weer een gemeenschap onder hen. In iedere echte gemeenschap dienen alle geledingen elkander en het geheel. Wel zijn de functies der geledingen ver schillende, maar het respect en de eer van alle geledingen zijn gelijk. Zoo hebt gij als lid van de nationaal-so cialistische beweging, waarvan gij lid zijt, u ten doel gesteld de aan uw leiding toever trouwde volksgenooten terug te brengen naar een ware volksgemeenschap en hebt ingezien, dat de toekomst van uw volk slechts in gemeenschap met de Duitsche en de overige Germaansche volken kan gedijen. 9 Wij, nationaal-socialisten, weten dat wij slechts in zoo een gemeenschap, waarin ieder volk dient, de ware vrijheid van onze volken vinden. De staatsrechtelijke vor ming van deze gemeenschap laten wij rus tig en vol vertrouwen over aan onze lei ders. Wij respecteeren en eerbiedigen een ieder, die eerlijk nog niet tot deze inzichten is gekomen, maar wij moeten ook van ieder, die onze overtuiging nog niet volgen kan, verwachten, dat hij haar respecteert en eerbiedigt. Alleen op die wijze met res pect voor wederzijdsche oprechte overtui ging, kan het Nederlandsche volk weer den weg vinden naar echte volksgemeenschap. In iederen nieuwen grooten tijd zijn er in dividuen, die 't nieuwe slechts uit egoistisch motieven aangrijpen, maar dat verandert niets aan de zuiverheid van de idee als zoo danig. Dat gij geachte burgemeester, de nieuwe wereldbeschouwing in haar zuiver heid hebt begrepen, dat heeft uw geheele leven tot dusverre bewezen. Gij hebt voor haar het hoogste gegeven, dat een mensch geven kan, het bloed van uw eigen zoon. Ik voel mij met u in mijn innerlijk verbon den door dezelfde oriënteering van mijn denken en handelen evenals door het of fer, dat, evenals van u, ook van mij voor de komende gemeenschap onzer beide vol keren geëischt is. Gij zijt de burgemeester van Den Haag en moet het geheel zijn, ik ben uw helper en kameraad. Wij beiden zullen naast el kander staan in onverbreekelijke kameraad schap. De redevoeringen werden met hartelijke applaus beantwoord, ook door het publiek in de omgeving van de raadzaal, dat door middel van luidsprekers de redevoeringen had kunnen volgen. Vervolgens hielden de nieuwe burge meester en mevrouw Westra in de bene denzalen van het gebouw een ontvangst voor de genoodigden en daarna begaf men zich naar buiten, waar een défilé geschied de ter eere van prof. Westra en diens echt- genoote. STADSNIEUWS OPENING VAN HET ADVIESBUREAU „MOEDER EN KIND". Instelling van den N. V. D. Hedenmorgen heeft in Kamer 28 van het Stadhuis alhier de opening plaats gehad van het adviesbureau „Moeder en Kind", een der nieuwe instellingen van den Ned. Volksdienst. Geheel anders dan de overige vertrek ken van het Stadhuis ziet deze kamer er uit. Men vindt er een gezellig interieur, een echte huiskamer, waar een sfeer van ge moedelijkheid en gezelligheid heerscht, waar de bezoekster zich dadelijk op haar gemak zal gevoelen. De opening vond plaats in tegenwoordig heid van den burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, den adjunct-di recteur van het Prov. Bureau, het hoofd van de afd. Soc. Zaken van den N. V. D., mevr. Boelens, belast met de organisatie der adviesbureaux in den lande, en mevr. S. Wrede, de leidster van het adviesbureau hier ter stede. Na een welkomstwoord van den adj.-dir. van het Prov. Bureau tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den burgemeester van Leiden, nam de chef van de afd. Soc. Za ken van den N. V. D. het woord om nog eens te wijzen op de beteekenis van den N. V. D. Het doel hiervan is de instand houding en versterking van de Nederland sche volkskracht, wat de N. V. D. tracht te bereiken op verschillende wijzen. In'de eerste plaats door de uitzending van moeders en kinderen. Vooral de moeders zijn de hoofdpersonen in het leven van een volk. Over het zijn of niet-zijn van een volk beslist alleen de moeder en door de moeder ook het kind. Moeder en kind vormen het arbeidster rein van den N. V. D. Op de vraag waar om die uitzending voor de moeders, ant woordt spr., dat de slovende moeders, voor al die der kinderrijke gezinnen altijd ten achter zijn gesteld. De man treèdt altijd veel meer in het openbare leven. De vrouw bewees het volk de grootste diensten, doch ontving daarvoor niets. Daarom vinden zij gedurende 11, 22 of 32 dagen rust en ver- poozing in vacantietehuizen, terwijl plaats vervangsters in haar gezin haar taak kun nen overnemen. Zoo noodig wordt ook voor kleeding der uitgezonden moeders gezorgd. Ook de kinderen worden uitgezonden. Zij worden gebracht in een andere omge ving al naar gelang hun gezondheid zulks vordert in de bergsterken, ook naar Duitschland, of naar het lage land. Dan is er een afdeeling algemeene bij stand, waar ideëele hulp, opvoedende hulp de hoofdzaak is. Welke hulp men ook noo dig heeft, of het is voor voogdijzaken, voor moeilijke kinderen, voor alles kan men hier terecht. Daarbij staat het belang der kinderen voorop, want de kinderen zijn het toekomstige volk. Het gaat er daarbij niet om den men schen het leven gemakkelijk te maken, maar om den strijd tegen het leven zoo goed mogelijk te strijden. Ieder heeft zijn taak en moet deze volbrengen. Alleen wordt hij daarbij ondersteund. Wij leer den vroeger, dat ons land 9.000.000 inwo ners telt. Spr. wilde liever zeggen dat ons land bestaat uit 2 1/4 millioen huisgezin nen, die alle nauw aan elkaar gebonden zijn. Door die gezinnen te helpen, bouwt de N. V.D. aan de toekomst van het volk. Mevr. Boelens wees er vervolgens op, dat het adviesbureau „Moeder en Kind" is in geschakeld om het voor het gezin gemak kelijk te maken. Alles, wat er noodig is om een vrouw, die hulp zoekt, te helpen, wordt door de leidster, mevr. S. Wrede, en haar helpers gedaan. Zij is de moeder van de genen, die om hulp komen. Dit adviesbureau is de baby van de in stellingen van den N. V. D. Het moet nog groeien. Spr. denkt hierbij aan zuigelin genzorg, aan lioogtezonbehandeling, aan keuringen, enz. Dit alles is van later zorg. Op dit adviesbureau moeten de vrouwen komen om hulp. Er wordt niet over poli tiek gesproken, het is een vertrouwenska- mer voor gezinsmoeilijkheden. Spr. beèloot met een woord van dank tot den burgemeester en den heer v. d. Lelie voor de van hen ondervonden medewer king. De burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, sprak een woord van dank tot mevr. Boelens, den heer v. d. Lelie en mevr. Wrede, voor de voorbereiding van dit adviesbureau, maar in het bijzonder tot laatstgenoemde voor de taak, welke zij hier op zich neemt. Spr. heette het bureau hier hartelijk welkom en zeide erkentelijk te zijn, dat het ook hier gekomen is. Iedere stap voor uit, die de N.V.D. zet. is van beteekenis. Van de zijde van het gemeentebestuur zegt spr. alle medewerkers dank en hij sprak den wensch uit, dat het bureau mo ge uitgroeien tot een instelling van betee kenis, die machtig en zegenrijk werk zal verrichten voor ons volk. Alles ziet men hier vereend: zorg, nauw keurigheid, liefde, maar ook eenvoud. Spr. hoopt, dat de instelling een steun zal wor den voor ons volk. De bijeenkomst werd besloten met een algemeen woord van dank, gesproken door den adj.-directeur van het Prov. Bureau. Wij vestigen er ten overvloede nog de aandacht op, dat het bureau is gevestigd in het Stadhuis kamer 28 (le verdieping) en is geopend eiken Donderdag van 10—12 uur v.m. en vari 24 uur n.m.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2