DONDERDAG 2 JULI 1942 33ste Jaargang No. 10291 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sebastopol gevallen DUITSCHLAND fJltamentje VJ S)e Ccid&ch^Sou/fca/nt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend. Boven vesting, stad en haven van Sebastopol waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogsvlaggen. Onder leiding van den kol.-generaal Von Manstein hebben Duit sche en Roemeensche troepen, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kol.-generaal Freiherr von Richthofen, na een verbitterde worsteling van 25 dagen de tot dusver sterkste land- en zeevesting der wereld bedwongen. Sterke forten, in rotsen gehouwen fortificaties, onderaardsche gevechtsinstallaties, betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rotsverster kingen werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Resten van het verslagen Sebastopolleger zijn gevlucht naar het schiereiland Chersonesus. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen, gaan zij hun vernietiging tegemoet. DE STRIJD OM SEBASTOPOL. Naar het opperbevel der weermacht ten aanzien van de zegevierende gevechten der Duitsch-Roemeensche troepen in het vestinggebied Sebastopol mededeelt, heb ben op 30 Juni duikbommenwerpers den tegenstand der bolsjewisten, die zich ge nesteld hadden tusschen de hoogten ten westen van den Iwermannkloof en de grens der stad voor een laatsten wanhopi- gen tegenstand, uiteengeslagen. De vlieg tuigen boorden de opdringende infanterie met zware bommen een weg door de stel lingen in en om Nikolajkowska. De van geringe hoogte neergeworpen bommen sloegen geweldige blokken uit de rotswan den, die groote stukken der vijandelijke loopgraven met de manschappen en wa pens bedolven. Van gelijke kracht was het effect der bommen, die neergeworpen werden bij de ingangen der rotstunnels. Rotsblokken ter grootte van een huis met vijf verdiepingen blokkeerden de toegan gen tot de onderaardsche rotsstellingen en stelden daarmede vele. goed gecamou fleerde en voor de Duitsche artillerie moeilijk te raken vijandelijke batterijen buiten gevecht. De in de binnenstad door de vorige aanvallen van duikbommenwer pers aangerichte vernielingen werden in den loop van gisteren nog vergroot. Ka zernes, spocrwegdepots, hangars, electrici- teits- en gasfabrieken gingen na door bom men getroffen te zijn in vlammen op. Ook het verkeer per veer en de in de haven voor anker liggende vrachtschepen werden in den loop van deze luchtaanvallen ge troffen. Verscheidene schepen werden daarbij tot zinken gebracht. VON MANSTEIN TOT GENERAAL- VELDMAARSCHALK BENOEMD. De Führer heeft den opperbevelhebber van het Krim-leger, kolonel-generaal von Manstein bevorderd tot generaal-veldmaar- schalk en hem het volgende telëgram ge zonden: Aan den opperbevelhebber van het Krimleger, kolonel-generaal von Manstein. „In dankbare waardeering van uw bijzon dere verdiensten voor de zegevierend ge voerde gevechten op de Krim, die in den vernietigingsslag van Kertsj en het be dwingen van de door natuur en bouwwer ken machtige vesting Sebastopol hun be kroning hebben gevonden, bevorder ik u tot generaal-veldmaarschalk. Met uw be vordering en door het invoeren van een herinneringsschild voor alle Krimstrijders eer ik voor het geheele Duitsche volk de heldhaftige prestaties van de onder uw be vel strijdende troepen". DE BETEEKENIS VAN SEBASTOPOL. Sebastopol, „de verhevene", was de voornaamste oorlogshaven der bolsjewis ten op de Krim aan de Zwarte Zee. Het moderne Sebastopol bezit een beteekenis, die een taai verdediging volkomen recht vaardigt. Reeds voor den oorlog waren verdedi gingswerken van het zwaarste type aan gebracht. Naderhand werden deze ver sterkt, waarbij rekening werd gehouden met de nieuwste ervaringen van dezen oorlog. Behalve de oorlogshaven heeft Sebasto pol een koopvaardij-haven, die van beslis sende beteekenis is, voor de industrieele gebieden der Oekraine. De stad telt om streeks 120.000 inwoners en is voorzien van marinewerven, reparatiewerkplaatsen voor de marine, droogdokken, vliegtuigfa brieken en arsenalen. Het verlies van Sebastopol beteekent het gemis van een belangrijke ravitaillee- rings- en uitvalsbasis voor operaties in de Zwarte Zee. Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DE TOEGANG TOT EUROPA VERSPERD Dr. Goebbels over het tweede front In het jongste nummer van het week blad „Das Reich" publiceert rijksminister dr. Goebbels onder den titel „De toegang tot Europa versperd" een artikel, waarin 1 uitvoerig het van geallieerde zijde zoo le vendig besproken onderwerp van een z.g. tweede front in Europa wordt behandeld. Dr. Goebbels gaat uit van het standpunt, dat volken over het algemeen veel kunnen verdragen en dat het meestal geruimen tijd duurt, tot noodlottige gevallen en ongun stige omstandigheden gevoelige conse quenties voor de toekomst met zich mede brengen. Engeland's leiding heeft echter in deze zeer ernstige crisis in de Britsche geschiedenis niet alleen gefaald, zij heeft, hetgeen veel erger is, haar fouten en ver zuimen niet willen inzien en erkennen en dientengevolge hieruit ook geen consequen ties getrokken. Een handige propaganda slaagt er voor een tijdje in, om nederlagen en terugtochten in overwinningen te ver anderen, doch op den duur zal de ontnuch- tering, die hierop volgt, des te erger zijn. De minister vergelijkt een volk, dat opge voed is in de overtuiging, dat het alle sla gen kan verliezen om dan ten slotte toch de eindoverwinning te behalen met een voetbalteam, dat alle wedstrijden tijdens de competitie verliest en toch nog zeer naief gelooft de beker te kunnen winnen. Het zal echter in de laatste ronde in het geheel niet meer aan bod komen, daar het reeds van te voren is uitgeschakeld. Men zou veronderstellen, dat juist de Engel- schen het meeste begrip zouden hebben voor een dei-gelijke overweging, doch dat is geenszins het geval. Churchill en Roose- veldt zijn tot iedere ongerijmdheid en dwaasheid in staat en zullen hoe moeilijk hun toestand wordt ook des te eerder be reid zijn de grootste dwaasheid te begaan wanneer zij ook maar een schijnjvan succes belooft. Derhalve is thans niemand in staat te zeggen of, waneer, hoe-en waar zij het voornemen hebben een z.g. tweede front te vormen. Dr. Goebbels verklaart dan: De oorlogvoering van den Fuehrer heeft van het begin af rekening gehouden met de verst verwijderde mogelijkheden in ver band met de getroffen en nog te treffen maatregelen. Het voorbeeld hiervoor is Duitschland's dekking van de flank in het Westen tijdens den veldtocht in Polen en de veilige bescherming naar alle kanten tijdens de latere veldtochten in het Noor den, Westen, Zuid-Oosten of Oosten. Dat is thans vanzelfsprekend in het Westen het geval en wel in een dusdanigen omvang, dat men bijna zou wenschen, dat de En gelschen eens een poging zouden doen om dit te ondervinden. Het is derhalve meer dan naief, wanneer men in Londen ge looft, dat men de Duitsche oorlogsvoering door het gepraat van een tweede front ze nuwachtig zou kunnen maken. De minister verklaart dan: Er staat daar om in het Westen geen Duitsche soldaat meer en geen Duitsche soldaat minder. Het is den Engelschen dikwijls genoeg zeer duidelijk medegedeeld, dat de toegang naar Europa versperd is. Zij zouden bij een po ging om ergens in Europa aan land te gaan, een débacle beleven, in het licht waarvan hun catastrophe van Duinkerken volkomen zou verbleeken, want dezen keer hebben wij in tegenstelling met vroeger de betere troeven in handen. De Engelschen zijn er niet, doch zij moeten eerst nog ko men. Hun staat op het Europeesche conti nent geen enkel hulpvolk meer ter be schikking, dat zij vooruit kunnen sturen of voor het dekken van een terugtocht kunnen achterlaten. Zij zijn geheel alleen aangewezen op hun eigen militaire leiding en op de dapperheid von hun troepen en, te oordeelen naaf de door hun tot dusverre afgelegde proeven van bekwaamheid op andere oorlogsfronten, zal men daarvan al leen niet al te veel mogen verwachten. Ook de hoop het bezette achterland tot een op stand te kunen aanzetten is naief. Een der gelijke poging zou vermoedelijk slechts een paar uur> duren. Dit ziet men ook in Noorwegen, in Nederland, in België en ook in Frankrijk zeer duidelijk in. Dr. Goebbels vraagt verder wat Enge land zich eigenlijk voorstelt van de vor ming van een tweede front, dat toch in werkelijkheid niet het tweede doch het vijf de of zesde zou zijn, waarbij hij wijst op het voorbeeld van Noord-Afrika, waar de Engelschen zulke groote sucessen hebben behaald, waardoor zij nauwelijks tot een herhaling worden aangespoord. Afgezien van het toenemende gebrek, de voor iedere invasie noodzakelijke scheepsruimte, zou een invasie alleen dan, zij het dan ook een bescheiden succes kunen hebben, wan neer zij op verrassende wijze zou worden uitgevoerd. De Engelschen hebben echter uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op hun desbetreffende voornemens en zelfs af en toe commando's gestuurd, opdat de Duitschers toch vooral maar niet zouden vergeten, dat zij in het Westen moeten op passen. In ieder geval zijn de Duitsche voorzorgsmaatregelen in het Westen zooda nig, dat Duitschland door niets verrast kan worden. Churchill zit klaarblijkelijk met de kwestie van het zgn. tweede front in zijn maag. Tot dusver heeft hij den door hem ontketenden oorlog met hulpvolken ge voerd. Thans echter is hiervan niet veel overgebleven. Ook de Amerikanen schij nen geen lust te toonen om voor zuiver Britsche belangen hun hoofd in de waag schaal te werpen. Doch in het Engelsche moederland staat nog een hoeveelheid van intacte divisies, die zich tot dusver alleen met oorlogsspelletjes hebben beziggehou den. Men kan rustig aannemen, dat derge lijke formaties door het niets doen en af wachten er niet beter op worden. De tijd werkt alleen voor hem, die den tijd weet te gebruiken. Een strategie, die zich uitput in een defensief, zal langza merhand het initiatief en de activiteit van een volk verlammen en wie in het ver loop van een historische worsteling het juiste oogenblik voorbij laat gaan. laat on der bepaalde omstandigheden alles voor bijgaan. Deze oorlog duurt alleen daarom zoo lang, omdat de Engelschen op grond van hun macht, hun aanzien en hun rijk dom iets in den strijd kunnen werpen. Was dit niet het geval, dan waren zij al lang ineengestort. Duitschland moet meer presteeren dan zij, omdat het begint ter wijl zij ophouden. Desondanks, kan er geen twijfel aan bestaan, dat Engeland zich in een dalende richting beweegt, alleen is het er nog niet over eens over het tempo, waarmede het zijn verval tegemoet snelt. Af en toe wordt de toestand voor het Brit sche publiek plotseling duidelijk, zooals thans bij Noord-Afrika, dan kan de open bare meening, in zekeren zin op welwillen de wijze door de regeering geduld, zich weer een paar dagen uitleven, waarna zij echter weer spoedig in den toestand van letargie terugkeert. Stond daarachter nog de kracht van een imperialistisch geloof, dat bergen zou kunnen verzetten, dan zou men dit voor een uiting van innerlijke grootheid kunnen houden. Doch het is slechts de tot stompziningheid ontaarde onverschilligheid van een natie tegenover haar historisch lot. Tenslotte verklaart dr. Goebbels, dat men niet weet of Churchill een uitweg uit dit dilemma wil zoeken. Duitschland is in ieder geval in den grootst mogelijken om vang voorbereid en beveiligd. De Duitsche oorlogsvoering maakt af en toe weliswaar gebruik van een improvisatie, doch zij is daarop niet gebaseerd. De Duitsche leiding acht Churchill tot iedere waanzin in staat, doch zij weet echter ook, dat vanzelfspre kend een wanhoopsdaad zijnerzijds van Duitsche zijde beantwoord zal worden met de daad. die het Engelsche volk van de laatste illusies zal berooven. Dr. Goebbels besluit dan met de woor den: Churchill's tweede front interesseert ons daarom niet meer. Wij verkeeren nog in twijfel over de vraag of wij moeten wenschen, dat hij een posing hiertoe doet of niet. Van belang is alleen, dat overal, waar een tweede front gevormd zou kutj- nen worden, Duitsche soldaten staan, die er op gebrand zijn, den soldaten van Chur chill een hartelijke ontvangst te bereiden. Rijksminister dr. Goebbels beziet in dit artikel den óogenblikkelijken oorlogstoe stand buitengewoon realistisch. Hij gaat eenvoudig van de feiten uit en deze zijn, dat Duitschland overal de troeven in han den heeft. Wat kan Duitschland feitelijk gebeuren met een Engeland, dat niet tot daden in staat is, dat pratend zijn impe rium ten onder ziet gaan, dat overal, waar het vasten voet heeft, verdreven wordt? De feiten zijn, dat het Westen voor Churchill volkomen is afgesloten en al het gepraat over het z.g. tweede front ver mag Duitschland dan ook nauwelijks te verontrusten. Overal waar de Engelschen reeds een front hebben gehad, waar zij vasten voet hadden, waar zij legers had den, beroemde vestingen, oorlogsmateriaal en havens, zijn zij in korten tijd terugge slagen. Zie Malakka, Singapore, Duinker ken, Llbye. Daar hadden de Engelschen kunnen strijden en overal werd het een haastige terugtocht. Het begint erop te iijken, dat wat Chur chill nu nog kan doen, slechts een wan hoopsdaad kan zijn, waarvoor de sterke Duitsche legers nog minder vrees behoe ven te koesteren, dan voor de weloverwo gen oorlogsdaden van de Engelsche leger leiding. Engeland heeft al heel wat bondgenoo- ten gehad, het heeft generaal Winter ge had, generaal Revolutie en generaal Hon ger. Nu heeft het weer generaal Tijd, maar het is zooals dr. Goebbels zegt: „De tijd werkt alleen voor hem, die den tijd weet te gebruiken". Als dr. Goebbels besluit met de woor den: „Churchill's tweede front interesseert ons niet meer, dan alleen in zooverre, dat het te wenschen ware dat hij een poging daartoe deed, dan is dit geen grootspraak, maar een houding, die gebaseerd is op de feiten van het verleden, een gerechtvaar digde trots op de reeds behaalde prachtige overwinningen, welke Duitschland alles beloven voor de toekomst, terwijl het En gelsche volk steeds dieper wegzinkt in de desillusies, die leiden tot de ineen storting. Wat dr. Goebbels in dit artikel heeft ge zegd, is niets anders dan de klare taal der feiten. Ontstemming en wantrouwen in Engeland DE ZITTING VAN HET HOOGERHUIS. Bij de gisteren gehouden debatten over den oorlog in het Hoogerhuis heeft lord Beaverbrook, naar de Britsche berichten dienst meldt, van repliek gediend op het verwijt, dat het den geallieerden op het N oord-Afrik a ansöhe oorlogstooneel heeft ontbroken .aan tanks of geschut. „Ik aarzel niet te verklaren, dat wij meer tanks had den dan de Duitsohers en Italianen samen", zoo zeide hij. Voortgaande weet Beaverbroak de ne derlaag der geallieerden in Noord Afrika aan het feit, dat er te veel commissies wa ren. Bovendien heeft men te veel tijd ver kwist bij de organisatie. Lord Addison constateerde in den loop van zijn uiteenzettingen, dat de gebeurte nissen in Lilbye overal bezorgdheid, verras sing en ergernis gewekt helbben. Uit naam van de regeering antwoordde lord Craniborne, die er op wees, dat de ge allieerden niet alleen belangrijke verliezen aan mensehen en materiaal hebben gele den, maar dat zij ook strategisch belangrijk gebied op een der belangrijkste oorlogstoo- neelen hebben moeten opgeven. Woordelijk zeide lord Cranborne: „Wij hadden het voornemen Tobroek te behouden. Wij heb ben daar niet op het laatste oogenblik an dere besluiten over genomen. De val der vesting kwam voor het opperbevel in het Midden Oosten en voor de regeering vol komen onverwacht". HET ENGELSCHE LAGERHUIS. King Hall heeft, volgens de Britsche be richtendienst tijdens de gisteren gehou- STRIJDT VOOR EUROPA Voor Alexandrië Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: Bij een aanval op Sebastopol werd de bres in den binnensten vestinggordel op verscheidene plaatsen tot een doorbraak vergroot. Duitsche troepen rukten, door de luchtmacht prachtig gesteund, tot aan de verdedigingsstellingen aan den Oostelij ken rand van de stad op en namen het uit den Krimorlog bekende fort Malakof stor menderhand in. Vanuit het Oosten aanval lende divisies drongen na de doorbraak door de Saproenstelling over een breed front tot diep in het gevechtsterrein van het vestinggebied door en bevonden zich voortdurend in den aanval. Daarbij werd in hardnekkige gevechten de overgang over 'n uitgestrekte pantserafweergrepped afge worpen en werden talrijke door iruderne ge vechtsinstallaties versterkte heuvelstellin gen veroverd. Roemeensche troepen namen in een snellen aanval stad en haven van Balaklawa. In het Zuidelijke en centrale deel van het Oostelijke front zijn Duitsche en ver bonden troepen tot den aanval overge gaan. Nachtelijke aanvallen van formaties ge vechtsvliegtuigen op het vijandelijke ra- vitailleeringsverkeer in het gebied tus schen Don en Oskol veroorzaakten groote vernielingen in verscheidene belangrijke spoorwegknooppunten. In het gebied ten Westen van de Wol- chof werd de zuivering van het terrein van verstrooide overblijfselen van den vijand voortgezet. Artillerie sloeg nieuw opgestelde troe penformaties der bolsjewisten voor het bruggehoofd aan de Wolchof uiteen. Aan het omsingelingsfront van Lenin grad vielen gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers met succes vijandelijke concentraties van pantserwagens aan en be stookten spoorweginstallaties in het Wal- dai-gebied. In het hooge noorden werden haven- en industrieele installaties, alsmede een vijan delijk luchtsteunpunt dor de luchtmacht zwaar getroffen. In Egypte rukten Duitsche en Italiaan- sche troepen door het gebied van El Daba naar het Oosten op. Zij vielen de El Ala- mein-stelling aan, de laatste vijandelijke versterking voor Alexandrië. Voor Alexan drië viel een Duitsche duikboot een krach tig beschermd convooi aan en bracht een troepentransportschip van 13.000 b.r.t. tot zinken. Op Malta bombardeerden gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht het vliegveld Luca. Bomvoltreffers vernielden verschei dene op den grond staande vliegtuigen en veroorzaakten groote branden in de instal laties van het vliegveld. De strijd tegen de vijandelijke ravitail- leeringsscheepvaart leverde ook in de maand Juni groote successen op. 156 vijan delijke schenen met een gezamenlijken in houd van 886.000 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Bovendien werden 58 vijande lijke koopvaardijschepen door torpedo- of bomtreffers beschadigd. Aan dit succes heeft het duikbootwapen door het tot zin ken brengen van 132 schepen met een ge zamenlijken inhoud van 775.300 b.r.t. een schitterend aandeel. BEKENDMAKING De höhere S.S. und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlander Marcelis van Bem- mel uit Monster is door een Duitsche militaire rechtbank wegens begunsti ging van den vijand en daadwerkelijke actie in een geheime organisatie, als mede wegens verzet bij zijn arrestatie, daar hij van zijn schietwapen gebruik wilde maken, ter dood veroordeeld. Het vonnis is door fusilleeren vol trokken. get. RAUTER. den zitting van het Lagerhuis aan John Wardïaw Milnes de vraag gesteld, of hij zijn verzoek tot het stellen van de kwes tie van vertrouwen tot een tijdstip zou wil len uitstellen, waarop de gevechten in Egypte een beslissend stadium bereikt zou den helbben. Mi Ine antwoordde, dat hij zijn verzoek zou hebben uitgesteld, wanneer een desbetreffend verzoek van de regee- ringontvangen zou zijn. Hierop mengde Winston Churchill zioh onder toejuichingen van het Huis in het gesprek en wees er op, dat de debatten uitgesteld hadden kunnen worden, zonder dat het vertrouwen van de Britten in de stabiliteit van hun instel lingen geschokt had behoeven te worden. Milne antwoordde, dat de Britten thans in 'n stadium zijn gekomen, waarin zij zich van de gevaren bewust worden. Hij wees op het gevaar, dat schuilt in de vereeni- ging van de functie van minister-president met die van een minister van 'verdediging. Lagerhuis meer dan 12 uur bijeen. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, waren de bebatten in het Lagerhuis over de motie van wantrouwen van Wardlaw Milne heden om middernacht nog in vol len gang. De zitting duurde op dat oogen blik reeds meer dan 12 uur aan één stuk. De regeering deed geen pogingen, in het de bat in te grijpen. De tot dusver langste zit ting vond plaats in Januari en duurde toen 10 uur en 20 minuten. Nadat men geconstateerd had, dat er minder dan 40 leden aanwezig waren, werd de zitting gesloten. De motie van wantrou wen tegen de regeering zal ook in de vol- RUILEN. Er wordt tegenwoordig in de kran ten heel wat gevraagd en aangebo den. Het eene huis biedt een wieg aan. die om voor den lezer onnaspeur lijke redenen kan worden opgeruimd, maar men heeft daar behoefte aan vitrage-gordijnen, sinds de vorige in de pap zijn terecht gekomen. De een heeft schoenen maat 38 en wil die rui len voor een andere kleur, een drie kwart hak of een ontbijtservies. En zoo hebben wij allemaal wel iets overcompleet en iets anders incom pleet. Blijkens een noodkreet gisteren in dit blad is er ook iemand, die bij wyze van spreken staat te springen om een kinderwagen. Hij schrijft (en wij drukken): Dames en Heeren. wol len Kaagpantalon te koop, ook in ruil voor moderne kinderwagen. Voor mij is nu de vraag: wat is een Kaagpantalon? Kan men die alleen aan de Kaag dragen? En moet je dan voor zoo'n broek ook naar de Kaag verhuizen? Dat is dan een broek met hooge eischen. En dan een broek zij het dan ook een deftige broek in ruil voor een kinderwagen, lijkt mij nogal een zeer voordeelige ruil. Als er zóó te ruilen valt, heb ik ook wel iets. Ik had op dat voorbeeld reeds een advertentie opgesteld, maar ik kan het evengoed hier doen: Te koop: kinderwagen type 1935, ook in ruil voor luxe auto niet ouder dan 1938. Te koop: prachtige damesmantel met opossum, zoo goed als niet ge dragen, ook in ruil voor half varken. Te koop: prachtig Persisch tapijt Joraghan maat 2.07 x 3.50 M., ook in ruil voor flink, modern heerenhuis. Aanbiedingeri worden gaarne bij mij ingewacht. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.0021.15 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp „Met forschheid alleen is het niet gedaan". gende zitting weer op de agenda geplaatst worden, waarna de debatten zullen worden voortgezet. CRITIEK VAN GROOT-ADMIRAAL SIR ROGER KEYES. Grootadmiraal sir Roger Keyes, die de door sir John M. Wardlaw Milnes in het Lagerhuis ingediende motie van wantrou wen ondersteunde, heeft tijdens het verder verloop van de debatten in het Lagerhuis verklaard, dat de geallieerde oorlogsma chine in Noord-Afrika een dergelijke ob structie heeft veroorzaakt, dat de militaire acties zoolang zijn uitgesteld tot de Duit schers de Britten voor waren geweest. Ver der verklaarde hij, ofschoon wij belangrijke amphiibieformaties bezaten, werden deze formaties maanden lang overeenkomstig de raadgevingen aan den ministerpresident werkloos gelaten". C'hurchill heeft gewe ten, dat Engeland in de „amph iibie oorlog voering" uitstekend was. Het feit, dat Churchill niet over de meening van de vlootraadslieden is heengestapt, heeft slechts ongeluk veroorzaakt. Sir Roger Keyes zeide vervolgens, dat het een bevrijding voor Engeland en voor de Engelsche vloot zou zijn, indien Ohur ohill de veranderingen in de Engelsche admiraliteit zou aanbrengen, die reeds lang hadden moeten worden aangebracht. Hij beweerde, dat in September j.l. „amphi- biestrijdkraohten" in het Midden-Oosten beschikbaar waren geweest, die een be slissende rol hadden kunnen spelen, indien niet de meening van de vlootraadslieden er tegen was geweest. In het verder verloop van zijn rede maakte sir Roger Keyes de admiraliteit verwijten over haar verzuim, de Middellandsche Zeevloot niet te hebben voorzien van een gepast marineluchtwa- pen. Keyes betreurde het de motie van wantrouwen te moeten ondersteunen. STELLING VAN EL ALAMEIN DOORBROKEN. BERLIJN. 2 Juli. (D.N.B.). De Duitsch- Italiaansche troepen hebben in Noord-Afri ka de stelling van El Alamein doorbroken en achtervolgen den verslagen vijand, die zich op de Nijldelta terugtrekt. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. In het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De operaties van de Italiaansch-Duitsche pantserstrijdkrachten in Egypte, die het gebied van El Daba gepasseerd zijn, duren voort. De militaire inrichtingen van Malta werden herhaaldelijk aangevallen en ge bombardeerd door formaties vliegtuigen van de As. Twee Spitfires werden neerge haald. Eén van onze machines is niet terug gekeerd. Tijdens operaties, die voortvloeiden uit de ravitailleering van Cyyrenaica, hebben wij een escorteerend aviso door torpedee ring verloren. Een goed deel der beman ning is gered. In het oostelijke bekken van de Middel landsche Zee is ten zuidwesten van Jaffa een vijandelijk koopvaardijschip van 5.000 ton, dat deel uitmaakte van een geëscor teerd konvooi, door onze torpedovliegtui gen tot zinken gebracht.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1