■SSTé^r;- 1 CasteUa DINSDAG 30 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Rtd. Ltltereo en Kututi Fr. Schneldere. Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week, 2.73 per kwartaal. Franco per post /3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. f 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere ƒ0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater- WEERBERICHT Zon onder 10.07 uur Dinsdagavond. Zon op 5.19 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 30 Juni: De maan komt Dinsdagavond 11.25 uur op en gaat Woensdagmorgen 9.10 uur onder. 1 Juli: De maan komt Woensdagnacht 0.01 uur op en gaat Donderdagmorgen 10.26 uur onder. 3 Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 0.31 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 11.41 uur onder. 4 Juli: De maan komt Zaterdagnacht om 0.57 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 12.52 uur onder. (Laatste kwartier). 5 Juli: De maan komt Zondagnacht om 1.21 uur op en gaat Zondagmiddag om 2.00 uur onder. 6 Juli: De maan komt Maandagnacht om 1.45 uur op en gaat Maandagmiddag om 3 07 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 20.— gr. C. GEMEENSCHAPPELIJKE VER- GADERING N.S.D.A.P. EN N.S.B. De gemeenschappelijke vergadering, die het district Brabant van de N. S. D. A. P. en van de N. S. B. Zondag in gebouw Con cordia te Breda belegden, is een machtige en indrukwekkende getuigenis geworden van den gemeenzaihen wil in duurzame ka_ meraadschap het nationaal-socialisme tot in alle consequenties door te voeren. Meer dan twaalfhonderd deelnemers, die de met vele emblemen en vlaggen versierde groote zaal tot in alle uithoeken vulden, hebben elkaar in dit kameraadschappelijk sa menzijn gesterkt. Uit geheel Brabant wa ren ze tezamen gestroomd, de N. S. D. A. P. in bruine uniformen, de zwarte der W. en P. O. der N. S. B., leden van de Ne derlandsche S.S., van den nationalen jeugd storm, B. D. M. en Hitier jeugd, N. S. V. O. en de N. S. Frauenschaft. Onder de vele eeregasten van staat, partij en weermacht bevonden zich o.a. de Ortskommandant van Breda en de Beauftragte des Reichskom- missaris in Den Bosch, Gauinspektor Thiel. Na opening en begroeting door den plaatsvervanger van den gemachtigde van den leider van Noord-Brabant, den heer Keiler, en den Kreisinspekteur, den heer Kloepfer, voerde in de ochtendvergadering het eerst de heer H. Kullmann, plaatsver vangend scholingsleider der N. S. D, A, P. het woord. Hij ging de oorzaken van het huidige wereldconflict na en schet ste breedvoerig de ontstellende gevolgen, die liberalisme en marxisme, beiden door Juda beheerscht, over de wereld gebracht hebben. Plutocratie en Bolsjewisme heb ben de volkskracht ontbonden en de Wes- tersche cultuur aan den rand van den af grond gebracht. De vormingsleider der N. S. B., prof. dr. P. van Genechten, behandelde, aan de hand van een reeks sprekende voorbeelden, het frlen van het liberalistisch-kapitalistische stelsel in Nederland. Het onheil, dat de kapitalisten in de maatschappij, in de familie en in den en keling dooor het goud stichtten, richtte het bolsjewisme door zijn gewetenlooze poli tiek aan. Economisch en geestelijk hebben beide stroomingen hetzelfde uitgangspunt en hetzelfde doel. Hoe kan het ook anders? Wanneer men van beide het masker af rukt, ontdekt men hetzelfde gezicht: de jood. In korte trekken schetste spr. de kwade manipulaties der margarine- en varkens joden, die op kosten van db gemeenschap parasiteerden en millioenen verdienden. Met tal van voorbeelden uit de jongste mi litaire processen illustreerde hij voorts de verwording van de weerbaarheidsgedachte in het Nederlandsöh volk. Hij toonde aan, hoe dezelfde hooge officieren, die in leger orders de N.S.B. valschelijk van verraad beschuldigden, zelf, toen gevaar dreigde, laf bun post verlieten en de vlucht namen, zonder zich om hunmanschappen in de vuurlinies te bekommeren. Aan het slot van zijn boeiende uiteen zetting, die door een langdurig applaus ge volgd werd, hield hij zijn gehoor voor oogen, niet het aantal als maatstaf van succes aan te nemen. Met een verwijzing naar de ontwikkeling van de reformatie in het eertijds volkomen katholieke Neder land, betoogde hij met nadruk, dat al dat gene, wat zich in de wereld voltrekt, de staalharde, georganiseerde wil van enkele duizenden is, die de moed en de wilskracht bezitten alles te offeren voor bun ideaal. In de middagpauze verzamelden zich alle deelnemers.in den tuin, achter het gebouw. Kort na den middag arriveerden Haupt- dienstleiter Schmidt en de heer van Geel kerken. Zij inspecteerden de voor het ge bouw opgestelde formaties. Na heropening sprak de plaatsvervangend leider der N.S.B. de heer C. van Geelkerken. Hij gaf een schets van de ontwikkelingsgang der N.S.B. tegen de verdrukking in, temidden van de geestelijke en maatschappelijke verwording van het Nederlandsche volk. Slechts twee jaar nationaal-socialisme thans en dan nog onder oorlogsomstandigheden heb ben het volk reeds tot dat punt gebracht, dat het het oude niet meer terug wil. Hij stelde in het licht, hoe klein de momen- teele nood van het Nederlandsche volk is in vergelijking met de ontberingen, die de soldaten aan het front, ook de Nederland sche vrijwilligers, hebben moeten door staan en de offers, die ze daar nog dage lijks moeten brengen. Nadat hij de beëediging der N.S.B.-func- lionarissen op Mussert in herinnering ge bracht had, betoogde hij met vuur de nood zakelijkheid van een hechte onverbreke lijke kameraadschap met de Duitsche ka meraden in den strijd, die Duitschland, voor de Germaansche volkeren en Euro pa, op leven en dood voert. „Wij zijn trotsch bij ieder succes van Rommel, bij ieder nieuw succes van Duitsche U-boo ten, bij elke terreinwinst in het Oosten. Tot aen laatsten U-boot-kapitein en tot den laatsten vlieger zijn en blijven wij met Duitschland verbonden. Als het tot het uiterste komt, goed, dan gaan wij tot het uiterste mee!" (Langdurige toejuichin gen, die tot een ovatie overgingen). Hauptdienstleiler Schmidt, die de rij van sprekers sloot, wees in zyn inleiding erop, hoe de aan van Geelkerken gebrach te ovatie duidelijk het bewijs levert, dat het nationaal-socialisme in staat is, een hechte kameraadschap te smeden. Vervolgens nam Generalkommissar Schmidt stelling tegen het Jodendom, waartegen hij nieuwe maatregelen aankondigde: zy zullen even arm daarheen terugkeeren, vanwaar ze gekomen zijn. Wie dan nog met het Jodendom sympathiseert, zal op gelijken voet behandeld worden. Overal waar Duitschers komen, zal dit probleem op dezelfde wijze opgelost worden. (Lang durig applaus). Daarna herinnerde hij er aan dat verscheide ne kerkelijke instanties aan menschen, die de nat.-socialistische idee aanhangen, de rechten en gebruiken weigeren, welke hun van de zijde der Kerk toekomen. In den laatsten tijd heeft men zelfs leden van arbeidsorganisaties, die in den huidigpn tijd volstrekt noodzakelijk zyn, hun rech ten onthouden. Wij, nationaal-socialisten, staan op den grondslag van het positieve christendom en wij zullen niet toelaten, dat iemand in zijn religieuze opvattingen wordt lastig gevallen of beleedigd. Wij zijn geen anti-christen, zooals de bolsjewisten. Voor hen worden thans kerkdiensten gehouden, nadat zij eerst niets anders gedaan hebben, dan priesters vermoorden en kerken plunde ren en ontheiligen. Het door den Rijks commissaris in het leven geroepen Ar beidsfront streeft naar een arbeidsge meenschap zonder standenwaan en klas senhaat. Het Arbeidsfront wil alle arbei ders een onbezorgden levensavond verze keren. Hier mag men ons niets in den weg leggen. Maar de arbeiders hebben het recht van ons te verlangen, dat wij hun arbeid verlichten en dat we hun levens standaard opvoeren. De gemeenschap heeft het recht van ons te eischen, dat men in vrede werken en naar welvaart streven kan. Eenzelfde begrip eischte spr, ten op zichte van andere nieuwe organisaties. „Men mag ons niets in den weg leggen als we vrouwen en kinderen, wien het slecht gaat, willen helpen of als we kindertehui zen oprichten. Wij schuwen het niet te zeggen, dat op deze organisaties de stem pel van het nationaal-socialisme ligt en dat ze door nationaal-socialisten geleid wor den. Dat is vanzelfsprekend". (Langdurige toejuichingen). Nadat Generalkommissar Schmidt met betrekking tot de groenten- en aardappe- lenschaarschte aan zijn woord in Zeist herinnerd had en betoogd had, dat men voor den komenden winter geen angst be hoeft te hebben, kondigde hij nieuwe ver scherpte maatregelen tegen sluikhandela ren aan. „Hun dagen zijn geteld! Van de duizenden veroordeelden zijn er in de af- geloopen week reeds 800 in een kamp overgebracht, waar zij verplicht zijn te werken". Onder groote instemming ver klaarde spr. daarop, dat het geduld voor schrijvers van smaadbriefjes aan ouders van gevallen vrijwilligers ten einde is. „Dat moet eindelijk eens uit zijn. Eenige van deze briefschrijvers zijn reeds gepakt. Hier geldt geen pardon. Wie een held be- leedigt, heeft zijn leven verspeeld. Wij zul len steeds onze vijanden in het aangezicht van den dood eeren". Het slot van zijn be toog was een warm beroep op zijn gehoor, de groote perspectieven in het verschiet te zien. De bijeenkomst werd besloten met den groet aan den Fuehrer aller Germanen en het zingen van de Duitsche en Nederland sche nationale liederen. Bedrijfsorganisatie voor Akkerbouwpro ducten. In het „Voedselvoorzienings blad" zijn de volgende benoemingen op genomen: Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij is het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor akkerbouwpro ducten als volgt samengesteld: K. L. Gaal- kema Schuiringa te Haren, voorzitter; D. Koudijs te 's-Gravenhage, onder-voorzit ter; J. P. F. Janssen te Amsterdam; ir. W. H. van Leeuwen te Delft; J. Schouten te Kapelle a. d. IJssel; K. de Vries Jr. te Groote IJpolder; G. J. Weustenink te Vor- den. Bij besluit van het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor akkerbouwpro ducten zijn benoemd tot directeuren van evengenoemde bedrijfsorganisatie H. M. Abraham te 's-Gravenhage en ir. A. H. Boerma te Voorburg, tot plaatsvervangend directeur H. S. Sievers te 's-Gravenhage en tot assistent-directeur ir. J. A. P. Franke te Voorburg. Bij besluit van het stuur van de bedrijfsorganisatie voor ak kerbouwproducten is benoemd tot secre taris van evengenoemde bedrijfsorganisa tie mr. J. van Artsen te 's-Gravenhage, Bij beschikking van den secretaris-generaal van he departement van Landbouw en Visscherij zijn benoemd tot directeuren van het departement van Landbouw en kerbouwproducten verbonden aan- en verkoop bureau van akkerbouwproduc ten: H. M. Abraham te 's-Gravenhage en ir. A. H. Boerma te Voorburg. Arbeidskrachten voor den landbouw. De verruiming der werkgelegenheid, die op uiteenloopend gebied valt waar te ne men, doet ook de vraag naar arbeidskrach ten voor den landbouw sterk op den voor grond treden. Het rijksbureau draagt zorg voor de vorming van zoogenaamde „mo biele colonnes", die uit hiervoor beschik bare arbeidskrachten worden samengesteld en, waar noodig, gereed zullen staan, om een behulpzame hand te bieden. Deze co lonnes zullen echter slechts beschikbaar worden gesteld, als alle overige mogelijk heden voor het doen verrichten van oogst- werkzaamheden zijn uitgeput. De landbou wers dienen derhalve hun eigen belang door intijds, in samenwerking met de Ge westelijke Arbeidsbureaux, hun perso neelsvoorziening voor den komenden oogst zoo goed mogelijk te regelen. I nendrtng» '"„„te - GROOTE tube 65 ct. Normale tube 38 et. Kil ZOO'K SM Dj)3 B ELMj^N-P10DUCTI WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN KONINGIN EN UITGEWEKEN REGEERING VAN LONDEN NAAR AMERIKA. Het Handelsblad schrijft: „Sinds eenigen tijd zijn in diverse bui- tenlandsche bladen geruchten in omloop over een vertrek der voormalige Koningin Wilhelmina naar Canada. Deze zijn thans officieel bevestigd in dien zin, dat de voormalige Koningin inderdaad in Ottawa aangekomen is en daar bij haar dochter intrek genomen heeft. Het zou in haar voornemen liggen, vervolgens naar Wash ington te reizen om Roosevelt een bezoek te brengen. Thans wordt officieel uit Londen ge meld, dat ook een deel der Nederlandsche emigrantenregeering de wijk naar Ameri ka heeft genomen. Het eerst werd dit be richt verbreid vanuit Curagao, waar het een niet geringe verbazing, verontrusting en tenslotte verbittering gewekt heeft. Reeds het feit. dat de voormalige Konin gin en leden van haar laatste regeering in het moederland wèl to-t een verblijf in Londen een toevlucht namen en er niet de voorkeur aan gegeven hadden, zich naar een der overzeesche gebieden te begeven, ontlokte destijds aan de West-Indische pers wrevelige commentaren. Tusschen bittere opmerkingen lieten di verse West-Indische bladen destijds even wel toch nog in hun commentaren de hoop doorschemeren, dat, indien misschien een directe overkomst uit bijzondere politieke overwegingen niet mogelijk was, zulk een komst dan toch zeker op een later tijdstip kon worden tegemoet gezien. Toen daar op Amerikaansche en Engelsche troepen en hun officieren het commando van de aldaar gestationeerde Nederlandsche troe pen onderdeelen overnamen, maakte deze laatste hoop voor een niet geringe ver bijstering plaats. De jongste berichten over het uitwijken der voormalige Koningin naar Canada en het overbrengen van een deel der emigran tenregeering naar Amerika, heeft nog in veel sterker mate opzien Fewekt, De teleurstelling en on t ïocheling heb ben een dieptepunt bereikt. Zoowel m Cu rasao als in Nederlandsche handelskrin gen in Londen ziet men in deze vlucht en hernieuwde „zetel-verplaatsing" een di recte aanwijzing, dat bij het jongste En- gelsch-Sowjet-Russische verdrag ook ten aanzien van den toekomstigen status van het moederland vergaande afspraken ge maakt zijn. Men neemt aan, dat dit ver drag tevens inhoudt, dat Sow jet-Rusland bij een overwinning der Geallieerden naast volledige 'vrije hand in Oost-, Noord- en Midden- en Zuid-Oost-Europa een gelijke zeggenschap in Nederland zal krijgen. Wat men onder zulk een zeggenschap verstaat, blijkt duidelijk uit de veelzeggende com mentaren, die men daarover onder verwij zing naar het Sowjet-optreden in Iran en de Baltische staten ten beste geeft. Dat de Nederlandsche emigrantenregee ring derhalve zijn zetel naar Amerika verplaatst, zoo constateert men voorts niet zonder bitterheid, zou in zooverre juist zijn, omdat de Nederlandsche bezittingen in het Westelijke halfrond de eenig over gebleven gebieden zijn, waarover zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan ma ken. Zonder twijfel Is New York de juiste plaats, van waaruit men die zorgen het best overzien kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New York nog nut heeft, wordt hierbij ten slotte opgemerkt, kan afgeleid worden uit in den jongsten tijd uitgevaardigde Amerikaansche militaire bevelen die reeds thans allerwegen in de West-Indische gebieden doorslaggevend zijn". KERKNIEUWS Zr. Maria Magdalena de Pazzi is tot Algemeene Overste herkozen van de Congregatie der „Arme Zusters van het Goddelijk Kind", genaamd „De Voorzie nigheid" te Amsterdam. GEMENGDE BERICHTEN £Uu\gie. WOENSDAG 1 Juli. Feestdag: van het kostbaar bloed des Heercn. Mis; Redemisti. Gloria. 2e gebed (alleen in stille H.H. Mis sen) van de octaafdag van den H. Joannes de Dooper. Credo. Prefatie van het H- Kruis. Kleur: rood. Definitieve winkelsluiting en zware boete. De prijsbeheersching heeft de winkels van A. W. A. Verwoert, manufac- turier en meubelhandelaar in de Slijkstraat te Weesp, voorgoed gesloten. De bedrijfs middelen zijn stilgelegd en het is Verwoert tevens voorgoed verboden op eenigerlei wijze als verkooper van textielproducten op te treden. Daarenboven werd hem een boete van ƒ500.opgelegd en komt een bedrag van f 3025.te zijnen laste we gens kosten van het tuchtstrafproces. Deze ongetwijfeld zware straffen zijn Verwoert opgelegd, omdat hij bij herhaling zeer ernstig de prijs- en distributievoorschrif ten heeft overtreden. In December, Ja nuari en Maart jl.l. kocht hij bij verschil lende personen groote hoeveelheden da mes- en heerenstoffen in tegen fantasti sche prijzen, b.v. 500 M. voor 35.per M. en andere stoffen voor 25.en f 17.50 per M. Tegen nog hoogere prijzen werden zij later weer door hem van de hand ge daan. Reeds eerder had Verwoert overalls gekocht a ƒ12.75, wat ƒ3.— boven den winkelprijs was. Deze overalls had hij zelf in Amsterdamsche detailzaken ingekocht tegen den gewonen verkoopprijs en met winst weer verkocht. Hierdoor maakte hij zich ook al schuldig aan prijsopdrijving en maatschappelijk niet-verantwoorde in schakeling in het goederenverkeer. Ten slotte was bij een winkelcontrole te Weesp nog gebleken, dat alle voorradige goede ren niet de vereischte prijsaanduiding droegen. Dit alles bijeen genomen leidde tot vorengenoemde veroordeeling, waarbij publicatie werd' gelast. Gistermiddag is aan den Zuidsingel te Bergen op Zoom het ongeveer 9-jarig zoon tje van den heer Roelse door tot nu toe onbekende oorzaak, onder de locomotief van de spiritusfabriek geraakt, welke eeni ge wagens van het station naar de fabriek opduwde. Het ventje kwam onder de wie len terecht, waardoor het hoofdje van de romp werd gescheiden. Het 6-jarig zoontje van den magazijn meester van de P. N. E. M. de heer van Gelabbeek te Geertruidenberg is Zaterdag bij het spelen nabij het openluchtstation van de eiectrische centrale te water ge raakt en verdronken. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg tusschen Oldebroek en Wezep de heer J. G. Veening, directeur van de Coöp. Stoom- zuivelfabriek te Oldebroek, met een per sonenauto tegen een boom gereden. De beer Veening liep hierbij een gecompli ceerde armbreuk, een beenbreuk, enkele kleine verwondingen en een lïchte her senschudding op. Hij werd naar het zieken huis te Zwolle vervoerd. De auto, die door den heer V. werd bestuurd, werd geheel vernield. Er zaten geen andere personen in de auto. Men vermoedt, dat het ongeluk t.p wijten is aan een defect aan de stuurin richting, of dat de bestuurder onwel is geraakt. SPORT VOETBAL V. V. V. teekent protest aan, De Woensdag jl voor de promotie-competitie eerste klasse Zuid gespeelde wedstrijd V. V. V.Maurits eindigde in een gelijk spel (0—0), waardoor V. V. V. werd uitgescha keld, Een door V. V. V. gemaakt doelpunt werd niet toegekend na appèl door een der grensrechters. V. V. V. teekende onmid dellijk na afloop van den wedstrijd protest aan, doch trok dit protest in, toen de grens rechter positief bij zijn verklaringen bleef volharden. Naar wij verhemen heeft V. V. V. thans echter alsnog een protest ingediend cp grond van inlichtingen, die twijfel doen rijzen aan de juistheid der genomen be slissing. ZWEMMEN Wereld- en Europeesche records erkend. De Internationale Zwembond heeft een aantal wereld- en Europeesche records er kend. Hieronder zijn niet minder dan ne gen wereldrecords van de Deensche zwem ster Ragnhild Hveger, een van Kirsten Busch-Soerensen (Denemarken) en drie van de Duitsche zwemster Anni Kapell, Tegelijkertijd is een nieuw Europeesch re cord van den Zweed Bjoern Borg erkend en een van den Hongaarschen kampioen Ferdinand Tatos. WATERPOLO Wedstrijden A.Z.C. Woensdagavond worden in Alphen's zwembad de volgende wedstrijdien gespeeld. Dames A.Z.C.de Gouwe; A.Z.C., II—G.Z.C. IV. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Vleesch voorradig gehad. D. Groeneveld te Leiderdorp had vleesch aanwezig gehad, afkomstig van clandestien geslacht vee. De econ. rechter had hem daarvoor veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een geldboete van 500 subs, vijf maanden hechtenis. De P.G. had bevestiging van dit vonnis ge vraagd. Het Hof achtte hier bijzondere om standigheden aanwezig en veroordeelde verd. tot een boete van 200 suibs. twee maanden hechtenis. Doen slachten. A, L. M. Ludlage teRoelofarends- v e e n was wegens het deen slachten van een rund, door den econ. rechter veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf. Verd. had steeds ontkend maar de bewij zen waren dusdanig tegen hem, dat de P.-G. bevestiging van het vonnis had ge vraagd. Het Hof achtte eveneens het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde ver dachte tot negen maanden met aftrek van voorarrest. Drie koeien clandestien geslacht. W. H. de Korte teLeidschendam had drie koeien clandestien geslacht en de econ. rechter had hem daarvoor gestraft met een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De P.G. had bevestiging van het vonnis gevraagd. Het Hof veroordeelde verd. tot een jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en verbeurdver klaring van de drie runderen en al het aangetroffen gereedschap. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 30 JUNL HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. (7.00 BNO: Nieuws) 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Pol. weekpraat- je 8.30 Amusementsorkest. (9.15 Voor de huisvrouw) 10.00 Gram. 10.30 Arnh. Orkeslver. 11,00 Voor de vrouw 11.20 Ensemble Willy Eberle 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Salonorkest 14.00 Groninger Orkestver. 16.00 Voor de zieken 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd 17.00 Gram. 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Orkest Malando 18.30 Neerlands stem van het Oostfront 18.45 BNO: Nieuws 19.05' Duitsche taal cursus 19.30 Muz. programma 20.15 Musette-Orkest en soliste 21.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. Als intermezzi: Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten 21.45 BNO. Nieuws 22.00 Gram. Vanaf 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken 22.15 —24.00 Gram. HILVERSUM U, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gew. muz. 8,35 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. 11.30 Orgelconcert 12.00 Ama- bile sextet 12.45 BNO: Nieuws 13,00 Boerenland in boek eri krant 13 15 Zang met piano 13.45 Gram. 14,30 De Lichte Toets 15.30 Voor de zieken 16,00 Causerie 16.45 Piano 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Orgelconcert en zang 18,00 Van heinde en verre klinkt het nieuws 18.30 Ens. Jonny Ombach 19,30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: Praatje in Twentsch dialect 19,50 Spiegel v. d. dag 20.00 BNO: Eng. uitz. (Voor de Ra dio-Centrales- Gram. 20.15 Het Ned. Strijkkwartet 20.45 Luisterspel 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overz. 22.10 Avond wij ding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.15—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.00—24.00 Duitsch programma. J. B. de Korte te Leidschepdam had! by dit slachten geholpen en was daar voor veroordeeld tot een jaar en zes maan den en een geldboete van 5000. In hoo- ger beroep haid de P.G. bevestiging ge vraagd. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig en verwees de zaak naar den rech te r- c o mm issaris en beval verdachtes in vrijheidstelling. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Tarwe eri erwten. H. Uittemboogaard te Zegveld had! 1250 k-g. tarwe en een hoeveelheid erwten vervoerd zonder de vereischte vergunning te kunnen toonen. Eisch een geldboete van 15 subs, 75 dagen. De econ. rechter vond, dat dit feit niet met een geldboete kon worden afgedaan en veroordeelde verdach te tot twee maanden hechtenis. Schuldig zonder straf. W. B. Romijn te Wassenaar had koeien verhandeld zonder daarvoor ver gunning te hebben. Hij had tot zijn ver dediging aangevoerd, dat hij ze verhandel de van markt tot markt, hetgeen is toege staan. Naar aanleiding van dbze kwestie werd als getuige gehoord B. H. Cocx uit Leidien, die dit verweer van verdachte be aamde, De econ. rechter achtte verdachte schuldig maar legde geen straf op. HAAGSCHE RECHTBANK. Oplichter maakte talrijke slachtoffers. A. P. uit Haarlem had tezamen met een compagnon kans gezien een groot aantal personen o.a. uit Leiden, Alphen, Aalsmeer en talrijke anderen plaat sen op te lichten voor een totaal bedrag van 70.000. Zij hadden opgericht „de Haagsche Leeskring" welke leesportefeuil les uitgaf. In nagenoeg elke plaats zochten zij vertegenwoordigers, die evenwel borg sommen moesten storten van f 100 tot 500, Velen waren er in gevlogen. De com pagnon van P. was al tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld en de Haagsche rechtbank veroordeelde P. tot tien maan den gevangenisstraf, omdat hij minder strafbaar was dan zijn compagnon. VOOR DEN POLITIERECHTER. J. van A. afkomstig uit Leidschen- d a m had op het Staatsspoorwegemplace ment een fiets weggenomen en had gepro beerd daarmede de controle te passeeren. Daarbij was hij gegrepen. Gezien de jeugd van verdachte vond de Politierechter het beter, dat hij een jaar jeugdgevangenis zou krygen en verwees daarom de zaak naar de volle kamer der rechtbank. „Het was maar een half mudje cokes", was het excuus van H., afkomstig uit Lei- d e n, die van het spoorwegemplacement daze hoeveelheid brandstoffen had gesto len uit een wagon. „Net een half mudje te veel", vond de officier en eischte twee weken gevangenis straf, Hij kwam er voor ditmaal af met een geldboete van 15 subs. 15 dagen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. F. B. te Leiden had met een zeilbooi in de Haarlemmertrekvaart te veel bak boord gehouden, waardoor er een aanva ring ontstaan was met een andere zeilboot, die gekapseisd was, terwijl de inzittenden in 'het water terechtkwamen. Eisoh 10 subs. 4 dagen. Uitspraak over acht dagen. J. Th. B. en L. van H. beiden uit H i 1- legom waren te Noordwykerhout gaar visschen. Toen ze geen visch vingen had den ze maar prei gestolen vanaf een lanc' B. kreeg 6 subs. 3 dagen en van H. 4 subs. 2 dagen boete. Toen de monteur N. B. te Sassen h e i m op een verboden weg wandelde ej aangehouden werd kon hij geen persoons bewijs toonen en had toen bovendien noj een valsChen naam opgegeven. Dit kwar hem te staan op een boete van 8 sub; 6 dagen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2