DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND DINSDAG 30 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10289 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Positief zijn Er zijn menschen, die heel tevreden over zichzelf zijn, als zij niets verkeerds doen. En onder „verkeerds" verstaan zij dan nog liefst daden, waarmede men in een minder aangename relatie komt met politie en justitie. Indien deze fatsoenlijke lieden zich christen noemen, dan geven zij een carica- tuur van het christendom! Op de eerste plaats strekt volgens chris telijke beginselen het terrein van het ver keerde zich veel wijder uit, dan tot dat wat men gewoonlijk onder „fatsoen" ver staat. Een enkel voQrbeeld. Een rentenier, die in den tijd, waarin voor geld alles te krijgen was! zijn gezonde dagen vult met lekker eten en lekker drinken, zich niet verder verdienstelijk maakt voor de gemeenschap, dan dat hij ieder het zijne geeft, en er niet aan denkt, zijn vrijen tijd, zijn geestelijk en stoffelijk bezit in dienst van de gemeenschap te stellen, hü kan le ven als een „fatsoenlijk" man, maar leeft, naar christelijke beginselen slecht. En, vervolgens, is het volgens christe lijke beginselen niet voldoende, het ver keerde te vermijden, maar moet men po sitief het goede doen. Positief het goede doen. In zijn „Levensvernieuwing" constateert prof. J. H. Niekel, dat het St. Franciscus van Sales in zijn inleiding tot het devote leven „niet te doen is om het negatieve (geen zonde), maar om het positieve (het goede). Het gaat er slechts om de Liefde in de ziel te doen heerschen. Maar zonde en Liefde leven in ons ten koste van elkander, zoodat uit den weg ruimen van zonde iets wat wij althans naar de da den, die wij ervoor stellen, ervaren kunnen vanzelf ruimte schept voor de Liefde, die wij als bovennatuurlijke deugd niet kunnen ervaren". („Levensvernieuwing", blz. 22). Het uit den weg ruimen van de zonde, is natuurlijk voor een christelijk leven een eisch. Maar met dit negatieve alléén kan men als christen niet tevreden zijn. „Het gaat er slechts om de Liefde in de ziel te doen heerschen". Juist in dezen tijd, waarin een nieuwe ge meenschap zal moeten worden opgebouwd, moeten de christenen er van doordrongen zijn, dat zij hebben positieve plichten ten opzichte van de gemeenschap. Zij moe ten niet alleen de gemeenschap niet bena- deelen, maar hun doen moet er positief op gericht zijn, de gemeenschap te dienen. Voor alles, wat goed is voor de gemeen schap, moet een christen zijn positieve medewerking willen geven. Breed en on bekrompen. Wij moeten niet critiseerend langs den weg staan, terwijl anderen daar het nood zakelijke werk doen, maar positief mede werken. In het leven van den christen moet van het positieve goede, dat er door wordt uit gedrukt, een apostolische kracht uitgaan! STRIJDT VOOR EUROPA Bressen in Sebastopols verdediging Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt: „In het vestinggebied van Sebastopol for ceerden Duitsche en Roemeensche troepen, door sterke luchtstrijdkrachten gesteund, in een dapperen aanval den overgang over het diep ingesneden Tsjernaja-dal en sloe gen bressen in zwaar versterkte stellingen op de beheerschende Saprunhoogte. In de tot dusver gevoerde gevechten om de ves ting werden in de periode van 7 tot 26 Ju ni 15.667 gevangenen gemaakt, 221 stuk ken geschut, 462 granaatwerpers buitge maakt of vernietigd, 2579 kazematten ver overd en 112.644 mijnen onschadelijk ge maakt. Ten Oosten van de Donets werden bij den afweer van verscheidene plaatselijke pantseraanvallen 15 vijandelijke pantser- aanvallen 15 vijandelijke pantserwagens kapotgeschoten. Bij nachtelijke luchtaan vallen op belangrijke ravitailleeringssta- tions der Sowjets in het gebied van den bovenloop van den Don werden 14 trans porttreinen door bommen vernietigd. In den central en sector van het front verloor de vijand bij succesvolle eigen ope raties van stoottroepen 332 gevangenen en 900 dooden. Een batterij luchtdoelgeschut alsmede 216 kazematten en kwartierruim ten werden vernield. Zooals in een extraibericht is medege deeld was het het tweede Sowjet-Russi- stormleger benevens onderdeelen van het 52ste en 59ste Sowjet-Russische leger in Februari van dit jaar gelukt over de be vroren Wolchof ten Noorden van het II- men-meer aanvallend, een diepe deuk in het Duitsche afweerfrónt tot stand te bren gen. Onder aanvoering van den generaal der cavalerie Lindemann. helbben troepen van het leger en van de Waffen-SS, waaronder ook formaties Spdansche, Nederlandsche en Vlaamsche vrijwilligers, met voortreffe- lijken steun van de luchtvloot van Gene ra loberst Keiler, na een verbitterden strijd van maanden in het moeilijkste terrein en onder de ongunstigste weersomstandighe den, deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van him achterwaartsche verbindingen, vervolgens steeds dichter op eengedrongen en thans defenitief vernie tigd. Daardoor is het grootscheepsche door braak offensief van den vijand over de Wol chof met het doel Leningrad te ontzetten, mislukt en een zware nederlaag van den tegenstander geworden. Den grootsten last van deze zware gevechten hebben infan terie en pioniers gedragen. De vijand heeft volgens de thans be schikbare gegevens verloren: 32.759 gevan- De val van Mersa Matroe EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gistermiddag het volgende extra-bericht bekend: „In Noord-Afrika werd vanochtend de door diepe verdedigingsinstallaties en tal rijke mijnenvelden versterkte vesting Mer sa Matroe ondanks taaien, vijandelijken tegenstand stormenderhand veroverd. 5000 Britten werden gevangen genomen, 36 pant serwagens kapotgeschoten en talrijke bat terijen vernietigd. Een omvangrijke hoe veelheid oorlogsmateriaal viel in handen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Bij de bestorming van Mersa Matroe heeft de 90ste Duitsche lichte divisie zich bijzon der onderscheiden." Nader deelt het opperbevel nog het vol gende mede: Aan de bestorming van de vesting gingen gevechten vooraf, die den Britten zware verliezen kostten. Nadat de Britsche ach terhoede was teruggeslagen, brak het Duitsch-Italiaansche tankleger door de hoofdstellingen van den vijand ten Zuid- Oosten van Mersa Matroe en drong tot den grooten kustweg door. In deze zware gevechten leden de Brit sche formaties zware verliezen aan men schen, tanks, en artillerie. De hevig ge teisterde vijand werd in verscheidene groe. pen gesplitst, die ten deele werden omsin geld en verpletterd ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe, ten deele werden teruggedre ven naar deze stad. Door aanvallen van de Duitsche 90ste lichte divisie en van een Italiaansch corps infanterie werd de ring rondom Mer sa Matroe gesloten en steeds nauwer aan getrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ondernam de vijand verscheidene uitvalspogingen uit dë vesting, waarbij hij behalve zware verliezen aan dooden en gewonden, meer dan 1000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogstuig ver loor. Maandagochtend vroeg werd toen de vesting bestormd. De groote beteekenis van Mersa Matroe bestaat niet alleen in zijn gunstige ligging aar. een ruime, natuurlijke haven, maar ook in het feit, dat hier het eerste groote sta tion van den kustspoorweg naar Alexan- drië ligt en de stad tevens het beginpunt vormt aan den grooten woestijnweg naar de oase van Siwa benevens aan andere ka ravaanwegen naar het Zuid-Oosten. Vlieg velden en waterleidingen bewijzen de be teekenis van deze versterkte plaats en tevens den omvang van het verlies der Britten, die in Mersa Matroe zijn beroofd van hun belangrijkste ravitailleeringsha- ven tusschen Solloem en Alexandrië. De val van Mersa Matroe werd in den nacht door een verrassenden klap van Duit sche gevechtsvliegtuigen en bommenwer pers voorbereid, nadat den vorigen dag de luchtmacht de vijandelijke etappe, spoor lijnen en vliegvelden vernietigend had aangevallen. Gedurende 22 minuten ont ploften zonder onderbreking brisantbom men van het zwaarste kaliber in de stad, die vol troepen en oorlogstuig was, en in de talrijke opslagplaatsen in het havenge bied In het centrum en in de stellingen aan den rand der stad ontstonden.na bui tengewoon hevige ontploffingen uitge strekte branden, die Maandagochtend nog de geheele stad in dichte wolkensmook hulden. Maandag waren in de avondsche mering nieuwe, hevige aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen gericht op de ver bindingen der Britsche formaties, die naar het Oosten waren gevlucht. Te El Alam, een plaats bij de kust van de Arabische Golf, en ten Westen daarvan werden con- =fe= genen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machinegeweren, granaatwerpers en ma chinepistolen, benevens een groote hoe veelheid andersoortig oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedra gen een veelvoud van het aantal gevange nen. Zware artillerie van het leger nam fa brieken in Leningrad en het scheepvaart verkeer in de Baai van Kroonstad doeltref fend onder vuur. In het gebied van Moermansk wierpen formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers spoorweginstallaties en opslag plaatsen in brand. Vergezellende jagers schoten 12 vijandelijke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te lijden. In Noord-Afrika werden Britsche strijd krachten in het gebied ten Zuiden van Mersa Matroe opnieuw verslagen en tot een verderen terugtocht naar het Oosten gedwongen. Hierbij leed de vijand zware verliezen aan pantserwagens. Het zwaar versterkte Mersa Matroe werd ingesloten en de achtervolging van den vijand werd voortgezet. Formaties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht voerden doeltref fende aanvallen uit op Britsche verdedi- ginsstellingen en bombardeerden vijande lijke colonnes op den terugtocht. Fomaties jaChtvliegers bewaakten het gevechtsge- bied boven het pantserleger en schoten zonder eigen verliezen 10 vijandelijke vlieg tuigen neer. Bij den ravitailleeringsdienst naar Noord-Afrikaansche havens schoten commando's luchtdoelartillerie aai. boord van de schepen der Duitsche marine op 27 Juni 6 Britsche bommenwerpers neer. In de Middellandsche Zee bracht een Duitsche duikboot voor Haifa een tank schip en een vrachtschip met een gezamen- lijken inhoud van 5.000 brt. tot zinken. Op Malta werd in den afgeloopen nacht het vliegveld Halfar gebombardeerd. Aan de Zuidwestkust van Engeland wier pen in den afgeloopen nacht vrij sterke for maties gevechtsvliegtuigen voor een deel vanaf geringe hoogte een groot aantal bom men op voor den oorlog belangrijke doe len". TWEEDE BESCHIKKING VAN DEN COMMISSARIS-GENE RAAL VOOR DE OPENBARE VEI LIGHEID OVER HET OPTREDEN VAN JODEN IN HET OPENBAAR. Op grond van artikel 45 der verorde ning nr. 138/1941 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sehe gelbied betreffende het handhaven van de openbare orde wordt bepaald: Artikel 1. Joden moeten zich van 20 uur tot 6 uur binnen hun woningen ophouden. Artikel 2. Aan Joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen alsmede in andere voor herstel of ontspanning dienende particuliere inrichtingen, van niet-Joden, voor zoover dat niet op grond van bestaande huur- of arbeids overeenkomsten noodzakelijk is. Joden, die met niet-Joden getrouwd zijn, val len buiten deze bepaling. Artikel 3. 1) Joden mogen winkels, die niet als Joodsche zaken gekenmerkt zijn, alleen in den tijd van 1517 uur betreden. Uitgezonderd zijn apotheken. 2) Het is den Joden verboden, zich goederen thuis te laten bezorgen. 3) Deze verordening valt buiten de bijzondere maatregelen, die voor de stad Amsterdam door den Beauftrag- ten van den Rijkscommissaris reeds ge troffen zijn of nog getroffen zullen worden. Artikel 4. Het is den Jod'en verboden, kappers zaken en andere paramedische inrich tingen te betreden of van hun diensten gebruik te maken, voor zoover deze za ken of inrichtingen niet als Joodsche gekenmerkt zijn. Er wondt verwezen naar paragraaf 2 van de instructie van ien Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter uitvoering van dc Verordening nr. 198/1941 be treffende de regeling van het uitoefe nen van een beroep door Joden van 30 ani 1942. Artikel 5. 1) Joden is het betreden van spoor wegemplacementen en het gebruikma ken van alle openbare en particuliere vervoermiddelen verboden. 2) Uitgezonderd zijn: 1) het benutten van ponten; 2) het fietsen binnen de gemeente Amsterdam; 3) gebruikmaking van bakfietsen voor goederenvervoer voor zakelijke doeleinden voor zoover de uitoefening van hun beroep toegestaan is; 4) het vervoeren van ernstige zieken met een ziekenwagen en het vervoeren van invaliden met speciale voertuigen; 5) gebruikmaking van stadsverkeers- middelen door den bezitter van een door de Ruestungsinspektion Nieder- lande voorgestelde en door de Sicher- heitapolizei verleende rij ver,gunning; 6) gebruikmaking van de spoorwegen rnet een door de Sidherheit9polizei af gegeven reisvergunning; 7) gebruikmaking van verkeersmid delen door bezitters van een door de Zentralstelle fuer juedisdhe Aus wande- rung Amsterdam afgegeven reisver gunning. 3) Joden, die in deze gevallen van openbare verkeersmiddelen gebruik mogen maken, moeten plaats nemen in de laagste klasse (rookafdeeling). Zij mogen slechts dan instappen en zit plaatsen innemen, wanneer er voldoen de plaats voor niet-Joodsche reizigers Aritkel 6. Aan Joden is het verboden van open bare telefooninstallaties gebruik te ma ken. Aritfcel 7. Jood in den zin van deze verordening is hij, die in gevolge artikel 4 der Ver ordening no. 189/1940 over de aanmel ding van ondernemingen Jood1 is of als Jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en verdere uitzonderingen op de bepalingen 16 worden in het Joodsche weekblad be kend! gemaakt. Artikel 9. 1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 16, dan wel deze ontduikt, wordt voor zoover ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhe vig hij, die een ontduiking dezer bepa lingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij zijn medewerking ver leent. Het nemen van maatregelen op het gebied der Sicherheitspolizei blijft hierdoor onaangetast. Artikel 10. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 30 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid RAUTER SS-Gruppenfuehrer und General- leutnant der Polizei. INSTRUCTIE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR HET BEZETTE NEDERLAND- SCHE GEBIED TER UITVOERING VAN DE VERORDENING No. 798/1941 BETREFFENDE DE REGELING VAN HET UITOEFENEN VAN EEN BEROEP DOOR JODEN. Op grond van artikel 2 der Verorde ning no. 198/1941 betreffende de rege ling van het uitoefenen van een beroep door Joden bepaal ik: Artikel 1. Aan Joden is het verboden werkzaam te zijn als vendumeester, pandlbeleener, anbeids- of beroepsbemiddelaar, voor lichter in zake beroepskeuze, economi sche, financieele en belasting-aangele genheden, drogist, huwelijksmakelaar of gids voor vreemdelingen. Artikel 2. 1) Aan Joden is het verboden werk zaam te zijn als accountant, evenals op het gebied van het bijzonder onderwijs of van de para-medische beroepen, ten zij deze werkzaamheid uitsluitend ten behoeve van een Jood geschiedt. 2) Onder paramedisch beroep in den zin van het vorige lid wordt verstaan het beroep van leeraar in de heilgym nastiek, van natuurgeneeskundige, van oculist, van chiropodist (manicure en pedicure), van bandagist, van masseur, van schoonheidsspecialist en van kap- Artikel 3. 1) Aan Joden is het verboden werk zaam te zijn als straatventer, met uit sluiting op het gebied van den handel in goederen van oulde metalen, lom pen en afval. 2) Voor het gebied der gemeente Amsterdam of voor bepaalde gedeelten van dit gebied kan aan Joden, op ver zoek van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de gemeente Am sterdam, ontheffing van het verbod van het eerste lid worden verleend. Voor de ontheffing zijn rechten ver schuldigd. Artikel 4. Een werkzaamheid in den zin van de artikelen 1 en 2, zoomede een werk zaamheid, voor welke geen ontheffing in den zin van artikel 3 bestaat of wordt verkregen, mag tot en met 31 Juli 1942 worden uitgeoefend, voor zoover dit geschiedt ter vervulling van een bij het in werking treden van deze Verordening bestaande overeenkomst. Artikel 5. 1) Jood in den zin dezer instructie is hij die ingevolge artikel 4 der Verorde ning no. 189/1940 betreffende het aan geven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. 2) Handelingen in strijd met de be palingen dezer instructie worden ge straft met de in artikel 6 der Verorde ning no. 138/1941 betreffende de hand having van de openbare orde, zooals gewijzigd bij de Verordening no. 182/ 1941, vastgestelde straffen. Artikel 6. Deze instructie treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette NdAerlandsche gebied: namens dezen: Dr. HANS FISCHBOECK. Commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken. centraties van vrachtauto's, ïuchtafweer- stellingen en versterkte loopgraven doel treffend met bommen bestookt. De Britten hadden hier bijzonder omvangrijke voor raden munitie en brandstof, waarvan er verscheidene in de lucht vlogen. De zeer uitgestrekte branden tastten talrijke ge parkeerde voertuigen aan. Andere voltref fers vernielden luchtafweerstellingen, waarvan het geschut tot zwijgen werd ge bracht. Vluchtelingen verlaten Alexandrië. Volgens een bericht van Nya Dagligt Al- iehanda uit Ankara hebben Egyptische ambtenaren en arbeiders te Alexandrië en andere groote Egyptische plaatsen hun woonplaatsen verlaten. Een eindelooze vluchtelingenstroom met automobielen, karren en voertuigen van eiken aard ver stopt de wegen van Alexandrië naar het Oosten en Zuiden. De treinen, die Alexan drië verlaten, worden door de vluchtelin gen bestormd en verlaten het station met passagiers op de daken der wagons. Za terdag nam de paniek op het voornaamste station te Alexandrië een zoodanigen om vang aan, dat de Britsche militaire auto riteiten het terrein bezetten en slechts per sonen met bijzondere vergunningen lieten passeeren. De luchtoorlog In den nacht van Zondag op Maandag heeft de Duitsche luchtmacht een aanval gedaan op de stad Weston Super Mare aan het Bristol-kanaal, gelegen aan de West kust van Engeland. Deze aanval heeft een ver boven het gemiddelde liggend succes opgeleverd. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht voorts meldt, zijn in den middag van 29 Juni enkele Britsche bommenwerpers ge ëscorteerd door talrijke jagers, de omge ving van Duinkerken en Hazebroeck gena derd. Duitsche jagers wikkelden de Brit ten in hevige gevechten. Vijf Spitfires wer den hierbij brandend neergeschoten. De vijandelijke jachtvliegtuigen trokken zich na deze verliezen in Westelijke richting terug. Britsche bommenwerpers hebben van nacht boven het Noord-West-Duitsche kustgebied gevlogen. In enkele woonwijken der stad Bremen ontstond eenige brand schade. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden tien der aanvallende gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden vannacht een stad in Midden-En- geland. Alle machines keerden op haar ba sis terug. Aiamentjc ANNIE Soms wordt men plotseling herin nerd aan zijn jeugd. Dat kan in icde- ren tijd gebeuren, en ook in dezen tijd en het kan gebeuren door veler lei omstandigheden. Als huisvader ben ik tegenwoordig niet alleen fabrikant van Momentjes, maar ook directeur onzer particuliere voedselvoorziening. En in die laatste functie maak ik vele tochten door de wijde omgeving om daar te zoeken, wat hier in de stad zelfs op onze bonnen niet altijd te krij gen is. En in een dorp, bloeiend van landelijke schoonheid, stap ik een winkel binnen. Daar staat zij achter de toonbank. Lachend, slank, met een versche wave in haar zonnige roode haren. Nog bloeiender dan het lande lijke dorp zelf en even bloeiend als weleer. Hoe heette zij ook al weer? flitst er een vroolijke herinnering door mijn brein. O ja, Annie! Zij verkoopt nu surrogaat-suiker, surrogaat-koffie, surrogaat-thee en surrogaat-sla-olie. Dat blijkt by alle bestellingen, die ik achtereenvolgens poog te doen. Voor alles heeft zij nu surrogaat bedenk ik zoo bij mijzelf. Vroeger was dat niet het geval. Toen was alles echt, dat zij schonk uit den overvloed van haar milde hart. Nu is zelfs de krul in haar goudblonde haren niet meer echt. En ik verzucht: wat moet dit toch voor een tijd zijn, die van een zoo liefelijk wezen een vat vol surrogaat heeft gemaakt. Maar haar lach is nog echt en ook het kopje thee, dat mij evenals vroeger in de huiskamer lief derijk wordt aangeboden. En mijn bonnen krijg ik óók gewisseld. Ik denk er nu over om mijn relaties met mijn leveranciers in de stad, waar ik toch maar in de rij moet staan, maar af te breken en mijn bestellin gen voortaan bij Annie te doen. Haar lach is ten minste nog echt. En daar mag men in dezen tijd wel een fiets tocht voor over hebben. Met bloed bezegeld Van het Ilmen-meer vloeit een breede stroom dwars door re onmetelijke vlakten van het Russische landschap Noordwaarts naar het uitgestrekte Ladoga-meer. Dat is de Wolchow, in de buurt waarvan zich in de afgeloopen weken weer één van die dra ma's heeft afgespeeld, waaraan de veld tocht aan het Oostelijke front zoo rijk is. De Duitsche troepen, gesteund door vrij willigers uit andere landen, hebben hier een ver vooruit gedrongen bolsjewistische legermacht in de tang genomen, afgekne pen van haar verbinding met het achter land en langzaam maar zeker in de pan gehakt. Eén van de vele omsingelingsslagen aan het groote front. Maar toch is deze slag aan dc Wolchow niet gelijk aan die van Brjansk of Wjasma of Charkof, althans niet voor ons, want aan deze slag aan het Wolchow-front heb ben Nederlandsche formaties actief deelge nomen. Voor het eerst worden zij zoowel in het daaromtrent gepubliceerde extra-be richt als in het dagelijksche legerbericht van het opperbevel der Duitsche weer macht uitdrukkelijk genoemd. Daar aan het Ilmen-meer en langs de boorden van de Wolchow ligt het terrein waar de lotsverbondheid, welke deze Ne derlandsche jongemannen hebben begre pen en in een daad hebben omgezet, met bloed bezegeld is. Daar is tot werkelijkheid geworden, dat, jongemannen van Neder land schouder aan schouder met hun ka meraden uit Duitschland, in vol begrip van saamhoorigheid den gemeenschappelijken vijand van het nieuwe Europa hebben ver slagen en teruggedrongen, verder weg van de dierbare haardsteden, welke bedreigd waren. Deze jongemannen, deze vrijwilligers van het Nederlandsche legioen, hebben de trouw, waartoe zij zich gedrongen voelden en waartoe zij zich onder eede verplicht hebben, tot de uiterste consequenties door getrokken en de uitdrukking „trouw tot in den dood" is voor hen geen ijdele klank ge bleven. „Trouw moet blijken"; daar aan de Wol chow is die trouw gebleken en is een daad gesteld, welker volle beteekenis pas in de toekomst op haar juiste waarde kan wor den geschat, doch welke thans reeds ge waardeerd kan worden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren het volgende bekend: Mersa Matroe is hedenochtend veroverd. Nadat het verzet der vijandelijke pantser strijdkrachten ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe gebreken was, zetten dc gepant serde en gemotoriseerde eenheden van de As haar opmarsch naar het Oosten voort. In het verloop der verbitterde gevechten van gisteren en van de bezetting van de vesting, werden ruim 6.000 gevangenen gemaakt. 36 Pantserwagens en een groot aantal kanonnen en automobielen werden vernield of buitgemaakt. De luchtmacht heeft een levendig aan deel gehad in de operaties te land. Concen traties materiaal en automobielen werden gebombardeerd en met de boordwapens beschoten. In de haven van Mersa Matroe werden twee schepen getroffen en een daarvan in brand geschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op de steunpunten van Lucca en Micabba.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1