DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND fMomentje MAANDAG 29 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10288 3)e CéiubclieSoii/fca/ftt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Het leven kan zoo mooi zijn Het leven kan zoo mooi zijn. Ja maar.Wy begrijpen volkomen, wat de lezer tegenwerpt, omdat wij het zelfde gevoelen, terwijl wij dit neerschrij ven. Wij zijn het met elkaar eens, dat er omstandigheden zijn, van stoffelijken en van geestelijken aard, die het heel moeie- lijk, soms haast bovenmepschelijk moeielijk kunnen maken, om het leven mooi te zien. En, als wij onzen evenmensch, die in stof felijken of geestelijken nood verkeert, het leven willen laten zien en willen doen be leven als een mooi leven, dan moeten wij beginnen, met alles te doen wat ons moge lijk is, alles te geven wat wij geven kun nen, om dien nood te lenigen of te ver zachten. Dat is menschelijk, is christelijk. De christen, die anders doet, die naar zijn noodlijdenden evenmensch gaat alléén met woorden, terwijl hij met daden komen kan, levert een bespotting van de leer van Christus! En nu herhalen wij: het leven kan zoo mooi zijn. Het leven kan zoo mooi zijn, als wij het, met beide beenen blijvende staan op den bodem der werkelijkheid, weten te zetten op een hoog plan. Om de schoonheid van het leven te genieten, behoeven wij niet te zijn zwevende utopisten; wij moeten zijn reëele, gezonde idealisten! Wij willen nu weer eens de schoonheid van het leven laten schitteren uit wat wel eens is genoemd: de eerste pauselijke en cycliek. Wij bedoelen den eersten Brief van den Apostel Petrus. Gisteren is, zooals elk jaar op den vijfden Zondag na Pink steren, in onze kerken uit den Brief een gedeelte gelezen, dat hier volgt: Welbeminden, weest allen eensge zind, deelnemend voor elkander, vol broederliefde, barmhartig, bescheiden; vergeldt geen kwaad met kwaad, of schelden met schelden, maar zegent elkander veeleer; gij zijt toch geroepen om- zegen te erven. Immers: wie het leven wil liefhebben, en goede dagen wil zien, beware zyn tong voor het kwaad, en zijn lippen voor leugen; hij vluchtte het kwaad, doe enkel wat goed is, zoeke den vrede en jage hem na. Want de oogen des Heeren zijn op de vromen gericht, Zijn ooren naar hun smeeking gekeerd: maar 's Heeren aan schijn is tegen de boosdoeners gefronst. En wie zal u kwaad doen, wanneer gij ijverig zijt in het goede? Maar, al zoudt gij ook lijden om de gerechtigheid, za lig zijt gij! Vreest niet voor hen en laat u niet verontrusten. Heilig Christus, den Heer in uw harten. Wij veroorloven ons den lezer aan te raden, de christelijke levenswijsheid, die St. Petrus wiens feestdag wij vandaag vieren ons hier voorhoudt, te overden ken, het bovenstaande zin na zin herlezend. Als het leven staat op een zulk hoog plan, als waarop de Apostel Petrus het geplaatst wil zien, op zulk een hoog plan van de liefde, van het goed-zijn, dan kan het le ven zoo mooi zijn! Mogen we het leven zóó kunnen zien en beleven! Mannerheim bezoekt den Führer HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR DEN MAARSCHALK. De maarschalk van Finland, baron Man nerheim, heeft den Fuehrer een tegenbe zoek gebracht. In gezelschap van luitenant- generaal Tuompo, den chef van den com mandostaf van het Finsche opperbevel, an dere Finsche officieren en den Duitschen generaal in het Finsche hoofdkwartier, ge neraal der infanterie Erfurth, kwam de Finsche opperbevelhebber den 27sten Juni in het hoofdkwartier van den Fuehrer aan. De ontmoeting der beide mannen, die in diepe soldateske verbondenheid op het slagveld den bestaansstrijd van htm vol ken tegen het bolsjewisme voeren, stond in het teeken van hartelijke vriendschap. Het bezoek gaf gelegenheid tot diepgaan de militaire besprekingen der wederzijd- sche opperbevelhebbers. Des middags hield de Fuehrer ter eere van den maarschalk van Finland een re ceptie. In zijn kwaliteit van opperbevel hebber van het leger stelde de Fuehrer des middags zijn gast in de gelegenheid bijeen te zijn met de officieren van bet op perbevel van bet leger. Tot slot van zijn verblijf was de maar schalk van Finland de gast van Rijksmaar schalk Goering in diens hoofdkwartier. Tijdens dit bezoek heeft Rijksmaarschalk Goering als uitdrukking van kameraad schappelijke verbondenheid van de Duit- sche luchtmacht met de Finsche weermacht en haar veldheer het Fliegerabzeichen in goud met de brillanten aan Mannerheim overhandigd. Den 28sten Juni is maarschalk Manner heim, nadat hij nog een lang onderhoud met Rijksmaarschalk Goering had gevoerd, per vliegtuig naar zijn hoofdkwartier te ruggekeerd. STRIJDT VOOR EUROPA Afgesneden Sovjet-troepen worden vernietigd Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagnamiddag luidt: In het vestinggebied van Sebastopol heb ben Duitsche en Roemeensche troepen in felle afzonderlijke gevechten nog meer in de rotsen ingebouwde stellingen en kaze matten, alsmede nesten van verzet, die door dicht struikgewas gecamoufleerd waren, in genomen. De luchtmacht bracht in de wa teren van Sebastopol een torpedojager en een duikboot tot zinken. Aan de landengte van Kertsj werd een met verscheidene booten uitgevoerde nach telijke landingspoging van den vijand door het afweervuur van de kustverdediging verydeld, nog voordat de vijand de kust bereikt had. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front sloeg een Slowaaksche forma tie een na krachtige voorbereiding van granaatwerpers ondernomen aanval van den vijand af. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector vonden gevechtshan delingen tegen den kern van een in de wintergevechten afgesneden en door mid del van vliegtuigen versterkte vijandelijke strijdmacht haar einde. In hardnekkige ge vechten, die plaats grepen op uiterst moei lijk terrein van moerassen en bosschen en verscheidene weken geduurd hebben, is de vijand na vergeefsche doorbraakpogingen vernietigd of gevangen genomen. Bij ge ringe verliezen aan Duitsche zijde verloren de bolsjewieken meer dan 4.000 dooden en 9.000 gevangenen. 16 Pantserwagens, 220 stukken geschut, 783 granaatwerpers en machinegeweren alsmede talrijke automo bielen en ander oorlogstuig werden buit gemaakt of vernietigd. De zuivering van dit gebied van verstrooide resten van den vijand is nog aan den gang. Ten Zuidoosten van het Ladogameer on dernamen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers zware aanvallen op belang rijke spoorwegknooppunten der bolsjewie ken. Gisteren werden aan het Oostelijke front 48 Sovjet-vliegtuigen zonder eigen verliezen neergehaald. In Noord-Afrika werden de Britten in verdere aanvallen naar het Oosten teruggedreven. Het gebied ten Westen en Zuidwesten van Mersa Matroe werd bereikt. In hevige luchtgevechten scho ten Duitsche en Italiaansche jagers 43 vijandelijke vliegtuigen omlaag. In Zuidoost-Engeland werd de stad Nor wich in den afgeloopen nacht door ge vechtsvliegtuigen met brisant- en brand bommen zwaar getroffen. Kapitein Philipp behaalde gisteren zijn 108e tot 110e overwinning in de lucht. Succesvolle gevechten bij Mersa Matroe Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Aan het Oostelijke front van Sebastopol hebben Duitsche en Roefneensche troepen den tegenstander in zware bunkergevech ten uit verscheidene sterk gefortificeerde hoogtestellingen geworpen. Door het suc ces van dezen aanval werd de vijand ge dwongen tot het opgeven van een belang rijken verdedigingssector. Het luchtwapen heeft voorts met sterke strijdkrachten ver sterkingsinstallaties en veldstellingen ten Oosten van de stad gebombardeerd, bene vens een vliegveld der vesting. Ten Zuidoosten van Feodosia i§ een bol sjewistische torpedoboot jager door een bom van zwaar kaliber getroffen. Bij de .zee engte van Kertsj heeft zware kustartillerie vijandelijke scheepsconcentraties onder doeltreffend vuur genomen. De scheeps- formatie werd uiteengedreven en een schip in den grond geboord. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front hebben Duitsche en Italiaan sche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. In den centralen sector hebben troepen van een infanteriedivisie bij een aanval tegen verbitterden weerstand in 148 vijan delijke bunkers veroverd. Aan het front van de Wolchof is de vernietiging van de ingesloten groep strijdkrachten bijna voltooid. Sterke vijandelijke aanvallen op een brugge- hoofd zijn ineengestort. De vijand leed zware verliezen. Verscheidene pantsers werden vernield. In de wateren van de Finsche Golf wer den verscheidene kleine koopvaarders door gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht resp. in brand geworpen. Nachtelijke aan vallen van formaties gevechtsvliegers op spoorwegdoelen aan den Midden-Don ver oorzaakten vernielingen en branden in spoorweginstallaties. In Noord-Afrika zijn voor ons suc cesvolle gevechten in het gebied van Mersa Matroe aan den gang. Op Malta is het vliegveld Lucca vannacht wederom met bommen bestookt. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in het Noordwest- Duitsche kustgebied, vooral de stad Bre men en haar voorsteden aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. Van het relatief geringe aantal aanvallende vlieg tuigen werden door nachtjagers, afweerge schut en marineartillerie 14 toestellen neergehaald. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen in den nacht van 27 op 28 Juni een kleine haven aan het Kanaal van Bristol met succes gebombardeerd. Op de Weer 16 schepen in den grond geboord EXTRA-BERICHT DER DUITSCHE WEERMACHT. Het Opperbevel der Duitsche weer macht maakt het volgende extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben ondanks krachtige Amerikaansche afweer op de Ca ribische Zee, in de Golf van Mexico, aan Je Oostkust der Ver. Staten en op den At- lantischen Oceaan zestien schepen met een inhoud van 107.000 brt. tot zinken ge bracht. Daarbij heeft zich de duikboot onder leiding van den luitenant-ter-zee eerste klasse von Buelow onderscheiden. Bolsjewieken aan de Wolchof verslagen EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra bericht bekend: In Februari van dit jaar hadden het tweede Sowjet Russische stormleger be nevens onderdeelen van het 52ste en 59ste Sowjet-Russische leger kans gezien door een aanval over de bevroren Wolchof ten Noordén van het ïlmenmeer een diepe deuk in het Duitsche afweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van cavalerie-gene- raal Lindemann hebben troepen van het leger en van de Waffen S.S., waaronder ook formaties Spaansche, Nederlandsche en Vlaamsche vrijwilligers met voortreffelij- ken steun van de luchtvloot van generaal Keiler, na een verbitterden strijd van maanden in het moeilijkste terrein en on der de ongunstigste weersomstandigheden deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van hun achterwaartsche ver bindingen, vervolgens steeds dichter opeen gedrongen en thans definitief vernietigd. Daardoor is het grootscheepsche door- braakoffensief van den vijand over de Wolchof met het doel Leningrad te ontzet ten mislukt en geworden tot een zwaren nederlaag van den tegenstander. Den groot sten last van deze zware gevechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand heeft volgens de thans beschik bare gegevens verloren: 32.759 gevangenen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 ma chinegeweren, granaatwerpers en machi nepistolen, benevens een groote hoeveel heid andersoortig oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Noordzee en in het Kanaal hebben mijnen vegers op 26 Juni vier Britsche jagers, ma rineartillerie en patrouillebooten drie ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Zooals in een extrabericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten on danks krachtigen Amerikaanschen afweer op de Caribische zee, in de Golf van Mexi co, aan de Oostkust der Vereenigde Sta ten en op den Atlantischen Oceaan 16 schepen tot zinken gebracht met een in houd van 107.000 b.r.t. Daarbij heeft zich de duikboot onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse von Buelow bijzonder onderscheiden. Jachteskader 52 behaalde aan het Ooste lijke front zijn 2000ste luchtoverwinning. HET ITALIAAN SCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: Gisteren zijn eenheden der Spil opgerukt ten Zuidoosten van Mersa Matroe. Zij heb ben den kustweg op een dertigtal kilome ters ten Oosten van Mersa Matroe bereikt. Eenige honderden krijgsgevangenen wer den binnengebracht, eenige tientallen tanks en talrijke batterijen werden ver nield. Colonnes vrachtwagens en verkeers knooppunten werden getroffen door onze bommenwerpers achter het front van den vijand. Tijdens luchtgevechten werden vijf vijandelijke toestellen door Duitsche ja gers vernield. Drie onzer toestellen zijn niet van de operaties van 26 en 27 Juni te ruggekeerd. Aan het kanaal van Sicilië werden zes Spitfires, die trachtten een hulpwatervliegtuig aan te vallen snel op gevangen door onze begeleidingsjagers, die er twee brandend deden neerstorten. In het Oosten van de Middellandsche Zee is een geëscorteerd schip van 500 ton getrof fen door onze torpedovliegtuigen. VIERDE TSJOENGKINEESCHE LEGER GAAT VERNIETIGING TEGEMOET. Het hoofdkwartier van de Japansche expeditiestrijdkrachten in China heeft me degedeeld, dat Japansche troepen thans be zig zijn met een hevige vernietigings-cam- pagne tegen het vierde Tsjoengkineesche leger, dat op den rechteroever van de Iwang, ten Zuiden van Foetsjou in de pro vincie Kiangsi is opgesloten. Het gros der Japansche troepen deed 25 Juni te midder nacht een plotselingen aanval op het vier de leger, dat uit Tsjangsja was gezonden ter versterking van de aanzienlijk ver zwakte troepen in de derde oorlogszone. Ondanks de hevige regens kregen de Ja pansche troepen bij het aanbreken van den dag op 27 Juni contact met de vijandelijke troepen pp den rechteroever van de Iwang, waarna zij deze troepen omsingelden. Daar na begonnen zij onmiddellijk met de ver nietigingscampagne. Na Churchill's terugkeer Men verwacht van Churchill, die vroe ger teruggekomen is dan velen haddien aan genomen en die persoonlijk op de motie van wantrouwen van sir John Wardlaw Milne tegen de centrale oorlogsleiding in het Lagerhuis zal antwoorden, een scherpe redevoering, zoo meldt de Britsche nieuws dienst. Er zijn in het Lagerhuis minstens een tiental moties of amendementen in zake de gebeurtenissen in Libye aanhangig ge maakt. Churchill heeft na zijn terugkeer, naar de Britsche berichtendienst meldt, verklaard, dat het totale beeld voor de overwinning van Engeland en de Vereenig de Staten gunstiger was dan in Augustus of December van het vorige jaar. Efe meldt uit Ottawa, dat de Canadee- sche eerste minster, Mackenzie King, na zijn terugkeer uit Washington, waar hij met Roosevelt en Churchill besprekingen heeft gevoerd, verklaard heeft: „De huidige militaire situatie is een der moeilijkste, die de geallieerden ooit hebben meege maakt. De aan den gang zijnde slagen zul len beslissen, of de oorlog nog dit jaar ein digt, dan wel of hij met drie of vier jaar verlengd wordt". De Britsche berichtendienst heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat bij de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill alle belangrijke problemen van den oorlog, die op ieder continent en op alle zeeën gevoerd wordt, behandeld zijn. Ten aanzien van de pro ductie van oorlogsmateriaal van allerlei aard heeft het overzicht „over het geheel genomen" een optimistisch beeld te zien gegeven. De eertijds geraamde productie, zoo verklaart het communiqué, heeft haar maximum nog niet bereikt. Als gevolg van de groote uitgestrektheid der fronten, zoo wordt verder gezegd, is het transportvraag- stuk het belangrijkste van alle. De duik bootoorlogvoering der Spitmogendheden blijft nog steeds zware offers aan vracht schepen eischen, doch een intensiveering van den scheepsbouw zal de mogelijkheid van den duikibootoorlog verminderen. De verbonden naties zijn het nog nooit zoo hartelijk eens geweest als thans het geval is. Zij waardeeren en erkennen den tegen stand der bolsjewisten tegen Duitsohland en verheugen zich eveneens over het ver zet van het Tsjoengkïngleger. De militaire raadslieden hebben diep gaande besprekingen gevoerd over de ope raties, die tegen Japan zullen worden ge voerd om Tsjoengking te steunen. Vervolgens wordt verklaard, dat op de conferenties te Washington de aanstaande operaties in alle bijzonderheden zijn be sproken, die de Duitsche strijdkrachten van een aanval op de Sowjets zullen afleiden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Van Duitsche militaire zijde wordt me degedeeld: Britsche bommenwerpers heb ben in den nacht van Zaterdag op Zondag brisant- en brandbommen geworpen op het Noordwest-Duitsche kustgebied. Schade is vooral ontstaan in woonwijken der stad Bremen. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden zes aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 27 op 28 Juni doeltreffende aan vallen gericht op een stad aan het Kanaal van Bristol. IN EEN PAAR REGE1.S Uit Johannesburg wordt bericht, dat luitenant-generaal Ritchie ontheven is van zijn functie van commandant van het acht ste leger in Egypte. -— Generaal Ettore Baldassare, comman dant van een Italiaansch legercorps, en ge neraal Guido Piacenza zijn gevallen op'het veld van eer, op hun post tijdens den strijd op Egyptisch grondgebied, in den ochtend van 26 Juni. Uit Tampico wordt gemeld, dat de Mexicaansche tankschepen .Tuxpan" en „Chiapas" den 22sten Juni op 50 mijlen af stand van de Mexicaansche kust getorpe deerd zijn. BINNENLAND Afscheid legatiesecretaris Janke In Hotel des Indes te 's-Gravenhage nam Zaterdag de vroegere leider der Presseab- teilung van het Rijkscommissariaat, thans legatiesecretaris, W. Janke, afscheid van ons land en den grooten vriendenkring, dien hij zich tijdens zijn werkzaamheid in ons land verworven had. Onder de zeer talrijke aanwezigen bevon den zich gezant Bene, de vertegenwoordi ger van het ministerie van buitenlandsche zaken, overste von Zeska en de kapiteins Ehrhardt en Schlüter, van den staf van den Wehrmachtsbefelhaber, kapitein b. d. Gruffke en Kreisleiter Volkmar als ver tegenwoordigers van comm.-generaal Schmidt, eerste luitenant Dittmar, de pers chef van den Rijkscommissaris, de heer Dre- ves, hoofd van de Presseabteilung, kapitein Heinisch van den persoonlijken staf van den Rijkscommissaris, Obersturmbann- fuehrer Knolle als vertegenwoordiger van den comm.-generaal van openbare veilig heid. dr. Rabl, leider van de afd. rechtsvor ming van het rijkscommissariaat, dr. Schef- fer, leider van den radiodienst, dr. Scho- bert, radioreferent van het dep. van bui tenlandsche zaken, Oberstudiendirektor dr. Honsberg, mr. S. M. C. de Ranitz als vertegen woordiger van den secr.-gen. van het dep. van volksvoorlichting en kunsten, de heer Goedhart als vertegenwoordiger van de afd. Perswezen van het dep. van V. en K., de heer P. J. van Megchelen, voorzitter RECEPTUUR Er zijn weer recepten in de krant verschenen, maar mij zijn daarbij eenige dingen opgevallen, waar ik het mijne van moet hebben. Het eerste is dit, dat Martientje en Manya en al de anderen, die in vroeger dagen nieuws op culinair gebied produceer den, hun naam niet meer onder hun composities zetten. Vroeger deden zij dat wel, maar toen was er ook eer te behalen aan uitgelezen menu's, die ons ter beschikking werden gesteld. Toen konden zij zoo gezellig schrijven over vermicellisoep, gevulde kalfsborst en kabinetpudding of over tarbot met ge welde boter en worteltjes en een tapio- ca-pudding toe, waarvoor je dan noo- dig had 1/2 flesch bessensap, 2 dl. wa ter, 125 gram lichte basterdsuiker, 50 gram sunmaidrozijnen, 80 gram vlug- kokende tapioca en een stukje pijpka neel. Dat was wel prettig daar je naam onder te zetten. Je kon de lezeressen zoo gezellig suggereeren: kijk eens, zoo eet ik nu. Zij schreven toen iede- ren dag een ander menu voor, zooals een dokter zijn recepten, onderteekend met hun naam. En nu? Nu weten zij ons niets beters te vertellen, dan dat brandnetels, radijs- en wortellof en bloemkoolstronken zeer wel eetbaar en zelfs smakelijk te maken zijn. Ik ge loof het gaarne, maar nu onderteeke nen zij hun recepten niet meer met hun naam. En iederen keer, als ik die moderne recepten lees, zou ik hun wil len vragen: hebt u het zelf eerst ge proefd? Want zoolang ik daarvan niet overtuigd ben, is het zoo'n toer om aan die recepten te beginnen. V MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.1521.30 houdt Max Blokzijl zijn politiek weekpraatje voor den zender Hilversum II. van het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten, hoofdcommissaris mr. Hamer, de heer H. C. van Maasdijk, de Ned. president van de Ned. Duitsche Cultuurgemeenschap, de heer Müller Lehning, de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen, de heer Lindeman van den N. S. B.-persdienst en tal van hoofdredacteuren, directeuren en journalisten van Nederlandsche en Duitsche bladen. De heer Janke herinnerde in zijn af scheidsrede er aan, dat hy op de dagelijk- sche persconferenties reeds zoo dikwijls het woord heeft gevoerd. Desondanks voelt hij zich gedrongen bij deze gelegenheid nog eenige woorden te spreken, in het gebouw, waar hij voor ruim twee jaren zijn ambte lijke werkzaamheden aanving. In dit ge bouw werden in Mei 1940, nadat de Wehr- machtsbefelhhaber zich hierin voorloopig ge vestigd had, de eerste bestuursbesluiten ge nomen en ook de eerste persconferenties gehouden. In dit gebouw werd de grond steen gelegd voor het vele dat later werd uitgebouwd, in de eerste plaats echter voor de vernieuwing van de Nederland sche pers. Toen reeds werd het vruchtbare contact gelegd tusschen de persvertegen woordigers en de Duitsche bezettingsauto riteiten, dat later werd overgedragen aan de Presseabteilung van het Rijkscommissa riaat. Dat de Presseabteilung de opgedra gen taak heeft kunnen volbrengen, is voor een groot deel te danken aan de samenwer king en het vertrouwen, van de zijde der Nederlandsche pers, in het bijzonder van die Nederlandsche journalisten, die de be hoeften van den nieuwen tijd kenden en in de overtuiging, dat Nederlander en Duitscher in de toekomst nog meer dan vroeger op elkaar zouden zijn aangewezen, hun medewerking aanboden. Voorts bracht de heer Janke dank aan alle Duitsche en Nederlandsche instanties, die hem bij zijn arbeid ter zijde stonden. Het afscheid van het land, waar hij 15 jaar vertoefde en dat hem bijna tot een tweede vaderland is ge worden, valt spr. zwaar, doch wordt ver licht door de overtuiging, dat Duitschers en Nederianders op grond van hun rasver wantschap zeer goed overeenstemmen en hier de grondslag reeds is gelegd voor een gemeenschappelijke vervulling van de dooi de Voorzienigheid aan de Germaansche volken opgelegde groote taak. Dc heer Janke verzekerde ten slotte, dat hij zijn verblijf in Nederland als een van de be langrijkste perioden uit zijn leven zal be schouwen, en de hoop medeneemt, dat in de toekomst de vervulling van de gemeen schappelijke groote opgaven, tot zegen van onze beide volkeren van het geheele con tinent, ons voor altijd moge verbinden. De heer P. J. van Megchelen bracht het vele, goede werk in herinnering, dat de heer Janke gedaan had voor de Nederland sche pers en goede verstandhouding tus schen Duitsohland en Nederland als leider van de persafdeeling van het Rijkscommis sariaat. De heer Janke kende de mentali teit van den Nederlander door en door en dit heeft hem in staat gesteld hier te lan de veel vruchtbaar werk te doen. Aan een geregeld contact tusschen overheid en pers, vroeger vaak beproefd, ontbrak het hier nog steeds. Hij wist onmiddellijk een goede verstandhouding te verkrijgen. Het eigen initiatief der Nederlandsche journa listen onder leiding van Prof. Goedewaa- gen heeft hy krachtig gesteund in Raad van voorlichting en Verbond van Nederlandsche journalisten. De heer de Ranitz sprak daarna over de aangename samenwerking tusschen de Presseabteilung en het dep. van V. en K., waarvoor hij den heer Janke dankte. Hij was overtuigd, dat de scheidende legatie secretaris zeer veel heeft bijgedragen tot de vorming van den Nederlandschen journalist in den geest van den nieuwen tijd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1