33ste Jaargang No. 10282 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 22 JUNI 1942 S)e £eid&eli£(2oti/fca/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 STRIJDT VOOR EUROPA Taaie strijd om Sebastopol Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdag luidt: ..Voor Sebastopol wordt de vernietiging der vijandelijke overblijfselen, die nog ten Noorden van de Sawernajabaai staan, voort gezet. Een artilleriefabriek en het terrein aan weerszijden van een droogdok werden genomen. Om het laatste kustfort, dat in het Ncorden der vesting nog stand houdt, wordt verbitterd gevochten. In den Zuide lijken sector van het omsingelingsfront zijn Duitsche en Roemeensche troepen, na vij andelijke tegenaanvallen te hebben afge slagen, verder opgerukt en hebben zij ver scheidene versterkte heuvels stormender hand genomen. De luchtmacht zette de ver nieling der vestingwerken door middel van bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber voort. Een Duitsche motortorpedoboot heeft in den nacht van 18 op 19 Juni voor Sebastopel een troepentransportschip van 3000 ton tot zinken gebracht. Op de Zwarte Zee heb ben Italiaansche motortorpedobooten een Sovjetduikboot en twee kleine oorlogs schepen tot zinken gebracht. In het gebied ten Noord-Oosten van Charkow is een Sovjetdivisie door een om- singelingsaanval ingesloten en voor het grootste deel vernietigd. In de centrale zo ne van het Oostelijke front is opnieuw ge bied gezuiverd van verspreide bolsjewis tische benden. In de Noordelijke zone is door aanvallen het eigen front op verschil lende plaatsen vooruitgeschoven. Aan het Wolchoffront mislukte na harden strijd een bolsjewistische doorbraakpoging, die door tanks gesteund werd In Noord-Afrika zijn de Duitsch-Italiaan- sche troepen in den aanval en achtervol gen zij den vijand. Belangrijke opslag plaatsen van materiaal w.erden buitge maakt, terwijl verscheidene honderden ge vangenen werden gemaakt. In het Kanaal hebben Duitsche mijnzoe- kers en mijnvegers in een nachtelijk ge vecht een Britsche kanonneerboot en een motortorpedoboot tot zinken gebracht, ver scheidene andere motortorpedobooten ern stig beschadigd en in gevechten van dicht bij een aantal gevangenen gemaakt. Een Duitsche mijnzoeker, die onder he vig vijandelijk vuur een beschadigden mijn veger op sleeptouw had genomen, v/erd daarbij zwaar beschadigd. Voor de Belgisch-Nederlandsche kust hebben Duitsche jagers, zonder zelf verlie zen te lijden, 5 Britsche jagers neerge schoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in Noord- West-Duitschland aangevallen, hoofdzake lijk met brandbommen. Te Osnabrueck werden talrijke gebouwen getroffen. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering. Negen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Kapitein Gollob, commodore van een jachteskader, heeft zijn 101ste overwin ning in de lucht behaald. Een jachteska der onder bevel van majoor Trautloft heeft aan het Oostelijke front zijn 2000ste overwinning in de lucht behaald. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondag luidt: In het Noordelijke deel van de ves ting Sebastopol is gisteren ook de fortifi catie Lenin gevallen. Daarmede zijn alle forten van het Noordelijke front van Se bastopel met uitzondering van het kustfort in Duitsche handen, o.m. de sterke forten Stalin, Maxim Gorki, Bastion Molotof, tal rijke oude forten en verscheidene artille riebunkers. In het door den vijand nog taai verdedigde kustfort zijn Duitsche troe pen doorgedrongen, zijn leveren een harden strijd van man tegen man of de door den tegenstander nog bezette bunkers. In het Zuidelijke deel van het vestingen front hebben Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene aanvallen afgesla gen en in tegenaanvallen het vijandelijke stellingensysteem verder opengebroken. Het luchtwapen heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten de gevechten om de versterkingen gesteund en ravitailleerings- installaties in de stad en vijandelijke sche pen in de haven gebombardeerd. Een bols jewistische motortorpedoboot is bij een aanval op de haven aan de Zwarte Zee Jalta door kustartilerie zoo zwaar bescha digd, dat zij verloren geacht kan worden. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen op Rostof deden in verscheidene deelen der stad groote branden ontstaan. Aan het overige Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Zooals in een extrabericht is medege deeld, hebben Duitsche en Italiaansche troe pen onder bevel van den kol. generaal Rommel gisteren het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek be stormd. Daarop'^heeft hedenochtend een Engelsch parlementair bij een Italiaan- schen corps-staf de overgave van de vesting aangeboden. Stad en haven zijn bezet.. Tot dusver zijn ruim 25.000 gevangenen, onder v/ie verscheidene generaals binnenge bracht en onoverzienbare hoeveelheden wapens, oorlogstuig en voorraden buitge maakt. In scherpe achtervolging van de versla gen Britten naar 't Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Bij aanvallen op de Kanaalkust verloor het Britsche luchtwapen gisteren negen vliegtuigen tijdens luchtgevechten. Nog een Britsche jager werd door schepen van een rivierflottielje neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben overdag zon der effect storingsaanvallen gedaan op het Noord-West-Duitsche kust- en grensgebied. Bij nachtelijke aanvallen van Britsche bommenwerpers op de stad Emden ont stond brandschade, hoofdzakelijk in woon- Tobroek capituleert EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Het opperbevel - van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche troepen hebben Zaterdag onder bevel van den General- oberst Rommel het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek stormen derhand veroverd. Daarop heeft Zondag ochtend een Engelsche parlementair de overgave van de vesting bij den staf van een Italiaansch legercorps aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver wer den ruim 25.000 gevangenen gemaakt, on der wie verscheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wapens, oor logsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. wijken. Nachtjagers, afweergeschut en ma rineartillerie schoten tien der aanvallende bommenwerpers neer. Voor Sebastopol hebben zich de com mandant van een afdeeling wielrijders, ma joor Bacgke, zijn eskaderchef, eei-ste luite nant Kupsch, en de chef van een compag nie pioniers, eerste luitenant Stier, onder scheiden door bijzondere dapperheid. Eerste luitenant Zur Lippe-Weissenfels behaalde in den afgeloopen nacht drie luchtoverwin ningen, kapitein Lent schoot zijn 35ste nachtelijke toestel neer. Bij de zee- en luchtslag op de Middellandsche Zee, bij het uiteenslaan van de Britsche convooien on derscheidden zich bijzonder een eskader duikbommenwerpers onder leiding van majoor Siegel, het jachteskader van kapi tein Belser en de bemanningen van twee gevechtsvliegtuigen met de commandanten groepscommandant majoor Linke en lt.- kol. Schulte. De moord op Heydrich NADERE BIJZONDERHEDEN. Nu het hoofdbestanddeel van het onder zoek is geëindigd, deelt de Reichsfuehrer SS en chef der Duitsche politie te Praag over de nadere omstandigheden der opspo ring van de moordenaars van den chef der veiligheidspolitie en van den S.D., SS- Obergruppenfuehrer Heydrich het volgen de mede: De aanslag op SS-Obergruppenfuehrer Heydrich werd, zooals destijds reeds bekend gemaakt, uitgevoerd door twee mannen, van wie één een bom wierp en de andere probeerde uit een Engelsoh machinepistool te schieten. Het uitgebreide onderzoek van de staatspolitie, vooral aan de hand van de moordwerktuigen, die op de plek van den aanslag en tijdens de vluoht zijn ach tergelaten, resp. weggegooid, en andere voorwerpen hebben tot het resultaat ge leid, dat de volgende personen de daders van den aanslag waren: 1. Jan Kuibis, ge boren 24 Juni 1913, die de bom heeft ge gooid, 2. Josef Gabcik, geboren 8 April 1912 die uit het machinepistool geschoten heeft. Beiden zijn na die oprichting van het Protectoraat lanigs verschillende wegen naar Engeland uitgeweken, waar zij door de moordcentrale van Benesj ter beschik king gesteld werden van de Engelschen, om als valscherm-agenten opgeleid te wor den voor daden van sabotage en terreur. Voorzier) van ten deele ook op de plek van de misdaad gevonden moordwerktuigen en met de uitdrukkelijke opdracht den aanslag op Heydrich uit te voeren, werden zij in den nacht van 28 op 29 December in de buurt van Pilsen door een Britschen bom menwerper uitgelaten. Uit hetzelfde vlieg tuig werden in de buurt van Podiebrad nog andere handlangers, onder wie een zekere Josef Walcik, neergelaten. Bij ver schillende Tsjechische families vonden de ze agenten onderdak en hulp en traden zij in contact met andere Tsjechische agenten, die eveneens uit Engelsche vliegtuigen waren neergelaten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanslag met medewerking van inmiddels gearresteerde kringen uit de Tsjechische bevolking stelselmatig is voorbereid en op 27 Mei 1942 op de reeds officieel bekend gemaakte wijze uitgevoerd. Nadat zeer tal rijke ooggetuigen uit de Tsjechische bevol king belangrijke aanwijzingen gegeven hadden om de daders op het spoor te ko men, kreeg de geheime staatspolitie te Praag op 17 Juni 1942 eerste positieve ge gevens in handen voor de verblijfpiaats van de moordenaars. Met medewerking van Tsjechische valscherm-agenten, die zich vrijwillig hadden gemeld, werd vervolgens als verblijfplaats gevonden de kerk van Carolus Borromeus te Praag. Hier waren zij tezamen met andere valscherm-agenten door de inmiddels gearresteerde priesters van de kerk sinds den aanslag verborgen gehouden. In de eerste ochtenduren van 18 Juni 1942 greep de staatspolitie in. De moordenaars, die zich in de kerk regel recht verschanst hadden, probeerden met pistolen en handgranaten actief verzet te bieden. Om dit verzet te breken maakte de tevens gearriveerde Waffen-SS gebruik van handgranaten en doodde verscheidene terroristen, onder wie ook de beide moor denaars. Onder de gedooden bevond zich, behalve de voren genoemden, ook nog de luitenant van het vroegere Tsjecho-Slowaaksche re giment berginfanterie Adolf Opalka. De door de Duitsche Rijksregeering uitgeloof de belooning van een millioen Rijksmark en het tweede millioen Rijiksmark, dat door de regeer in g van het Protectoraat was uit geloofd, worden aan de talrijke Tsjechische helpers bij het opsporen van de daders de komende dagen als dank en erkentelijk heid uitbetaald. BESCHIKKING Van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid betreffende zich in Joodsch bezit bevindende rijwielen. Op grond van artikel 45 der verordening G no. 138/1941 betreffende de handhaving van de openbare orde, zooals gewijzigd bij verordening no. 182/1941 beschik ik: Artikel 1. (1) Rijwielen, welke <rechtens of econo misch aan Joden toebehooren, dienen uiter lijk op 24 Juni 1942, te 13 uur, met alle toebehooren, met inbegrip van reserve bin nen- en buitenbanden, in berijdbaren en behoorlijken toestand bij den burgemeester der gemeente, waar de Jood zijn woon plaats heeft, of waar zijn zaak gevestigd is, te worden ingeleverd. (2) De rijwielen moeten eveneens wor den ingeleverd, wanneer derden er recht op hebben. (3) Tot inleveren gehouden is: 1) de eigenaar, 2) hij die bevoegd is den eigennaar te vertegenwoordigen, 3) hen die in het bezette Nederlandsche gebied houder is van het rijwiel of hetzelve in bewaring heeft. Artikel 2. Het is verboden om een Jood bij voort during of tijdelijk een rijwiel af te staan. Artikel 3. Deze beschikking is niet van toepassing op rijwielen, welke 1) toebehooren aan Joden, die in de ge meente Amsterdam wonen, dan wel 2) tot den voorraad van een rijwiel-han delaar behooren. Artikel 4. Jood in den zin van deze beschikking is hij die ingevolge van artikel 4 der veror dening no. 189/1940 betreffende het aange ven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Artikel 5 (1) Hij die de ingevolge artikel 1 op hem rustende plicht tot inlevering niet tijdig, of niet volledig nakomt, dan wel die in strijd handelt met het verbod van artikel 2, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Maatregelen op het gebied der vei ligheidspolitie blijven onaangetast. 's-Gravenhage, 20 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, RAUTER. SS-Gruppenfuehrer und Generalleutnant d. Polizei. In dit verband wordt nog eens gewezen op het in par. 18 alinea 2 der verordening 58/42 over de behandeling van Joodsche vermogenswaarden uitgesproken beschik kingsverbod, volgens hetwelk met ingang van 21 Mei 1942 de commissaris-generaal voor de veiligheid alleen de beschikking gekregen heeft over land- en watervoertui- gen van allerlei aard, alsmede over paar den. Elke verkoop van dergelijke voorwer pen en elke deelneming aan dergelijke transacties wordt volgens deze verordening dienovereenkomstig bestraft. Dc strijd in O.-Azië KISKA, EEN VAN DE ALEOETEN, BEDREIGD. Volgens een extra-mededeeling van den Britschen berichtendienst uit Washington is in een communiqué van het Amerikaan- sche ministerie van marine bekend ge maakt, dat de Japanners op het punt staan Kiska, een van de Aleoeten, te bezetten. (Kiska, waar volgens het officieele Was- hmgtonsche bericht de Japanners op het punt staan een landing te doen, behoort tot de groep der Ratten-eilanden en ligt op ongeveer 700 mijl van het vasteland van Alaska). CHINEESCHE LEGERS IN ONTBINDING Het Tsjoengkineesche verdedigingsstel sel in de derde oorlogszone van de pro vincies Tsjekiang en Kiangsi is totaal in eengestort, zoo wordt van het front in China gemeld. Drie divisies van het 100ste Tsjoengkineesche leger werden ten Zui den van Kweiki aan den spoorweg Tsje kiangKiangsi in de pan gehakt. Evenzoo is het 79ste Tsjoengkineesche leger in verscheidene veldslagen ten Zuiden van Natsjoeng in de provincie Kiangsi zoo ver nietigend verslagen, dat zich de geheele vijandelijke troepenformatie in ontbinding bevindt. DE STRIJD IN DE LUCHT. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Zaterdag overdag en gisternacht ver kenningsvluchten boven de Britsche wate ren en het Britsche kustgebied gemaakt. De Duitsche machines keerden met goede ver kenningsresultaten naar haar steunpunten terug. Gisternacht hebben Britsche bommen werpers verscheidene plaatsen in het Noord Duitsche kustgebied aangevallen. Door brisant- en brandbommen ontstond er ma- terieele schade in woonwijken. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn zes der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus is wederom beter geworden, zoo dat hij den kardinaalstaatssecretaris Mag- lione, kon toestaan zich op zijn verjaardag raar Cafforia té begeven. Waarschijnlijk zou de Paus vandaag de meest dringende particuliere audiënties verleenen. BINNENLAND BEÈEDIGING VAN 3000 FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. OP HUN LEIDER MUSSERT In het Utrechtsch Stadion In een indrukwekkende betooging in het stadion te Utrecht kwamen Zaterdag 20 Juni meer dan drieduizend functionarissen der N.S.B. bijeen om aan den leider der N.S.B.Mussert een persoonlijke aanhan kelijkheidsverklaring af te leggen. Het groote stadion was alom met vlaggen en emblemen der nationaal-socialistische be weging versierd. Nadat zich onder marsch- muziek de functionnarissen der N.S.B. in het middengrasveld opgesteld hadden, kon digde klaroengeschal de aankomst van den leider aan. Alles rees omhoog om Mussert den groet te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaatsen bezet. Na het bin nendragen en opstellen der vaandels voer de het eerst de plaatsvervangend leider der N.S.B.. van Geelkerken het woord. In zijn korte toespraak, die herhaaldelijk door ap plaus onderbroken werd, bracht van Geel kerken in het bijzonder het jaar 1931 in herinnering, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de internatio nale machten, die Nederland op den weg naar den afgrond brachten. In het verloop van zijn rede onderstreepte van Geelker ken de enge verbondenheid op leven en dood van de Nederlandsche nationaalsocia- listen met den levensstrijd van het Duit sche volk en zijn fuehrer Adolf Hitler. Daarop schetste hij het doel van deze sa menkomst: door een persoonlijke belofte van trouw de aanhankelijkheid aan Mus sert de bekrachtigen. Hierop had door Van Geelkerken de beëediging van 3000 func tionarissen der N.S.B. op Mussert op plech tige wijze plaats. Na dit plechtige oogenblik nam de leider der N.S.B. zelf het woord, in een forsche redevoering, waarin hij in het bijzonder het strijdjaar 1937 uitvoerig behandelde, herinnerde hij zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren van strijd. Nog eenmaal riep hij zijn voor spellingen in herinnering, die hij in Februari 1940 in het Amsterdamsche concertgebouw uitgesproken had. Toen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Enge land zou zitten en onze goudvoorraden naar Amerika versleept zouden zijn. Dan zou 'Nederland onder water staan, alle bruggen zouden stuk zijn en het land een ruïne. Al deze voorspellingen heeft men in den wind geslagen. Hoe had alles an ders gekund. Hij riep vervolgens de grootschheid van het Nederlandsche volk in herinnering en schetste de verschillende fasen van ontwikkeling, die volk en land in den loop der eeuwen doorgemaakt heb ben. Uitvoerig besprak hij de periode, toen het Nederlandsche volk nog voor den afstqnd van Karei den 5en roemvol zijn taak in nauwe verbondenheid met het groo te Duitsche Rijk vervulde. Breedvoerig schilderde hij de menigvuldige oorlogen, die Nederland in den strijd om zijn bestaan tegen het steeds naar het Noorden opdrin gende Frankrijk en tegen Engeland, dat ons land van de zee wilde verdringen heeft moeten voeren. Speciaal tegen Engeland en de EngelsOhgezinde Nederlanders richt te hij het scherpe verwijt alle ellende van het oogenblik over Nederland gebracht te hebben. De N.S.B. heeft reeds in 1935 den moed gehad een andere koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme veiblindheid tot eiken prijs gevolgd heb ben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke verbondenheid met de bruinhemden van Adolf Hitler en de zwarthemden van Mus solini. Indien het Nederlandsche volk in 1937 de idealen der nationaalsocialistische beweging gevolgd zou hebben, en niet ge luisterd had naar dr. Colijn en den heer Oud, zou dit land veel leed gespaard ge bleven zijn. Het slot van de rede, die herhaaldelijk door luide betuigingen van instemming on derbroken werd, was een dringend beroep op zijn leden de beweging in haar lotsver bondenheid met de Germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsohe betooging had een voorbijmarsch van alle aanwezigen voor den leider der N.S.B. in het Nassaupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kameraden, die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbij gingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aanhankelijk heidsverklaring aan den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschiedenis der natio naalsocialistische beweging in Nederland zijn. Oud-minister J. M. J. H. Lambooy Zaterdagmorgen is te zijnen huize te 'c-Gravenhage op 67-jarigen leeftijd de heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister vai. defensie, overleden. De overledene v/erd geboren in 1874, ontving zijn opleiding van 18921896 aan de K. M. A. en werd benoemd tot tweeden luitenant der infanterie op 11 Augustus 1896, vervolgens op 23 October 1901 be vorderd tot le luitenant. Van 1 Nov. 1901 tor 1 Nov. 1904 was hij leerling van de Hoogere Krijgsschool, daarna adjudant bij het tweede regiment infanterie. In 1905 werd hij benoemd tot leeraar aan de K. M. A. in tactiek, strategie en krijgsgeschiede nis. Van 1910 tot 1913 was hij werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Den len April 1913 werd hij bevorderd tot kapitein bij het 17e reg. in fanterie, in 1915 werd hij overgeplaatst bij den generalen staf, in 1919 benoemd tot leeraar aan de hoogere krijgsschool in stra tegie en krijgsgeschiedenis, den 25en Dec. 1923, bij keuze bevordeyd tot majoor en C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. 21 JUNI. In den avond van den lichten zonnigen dag vangt de wind aan te stoeien met de bladeren der boomen. Het is stil ge worden op straat en in de voortuintjes. Den ganschen dag heeft de zon gesche nen en de kinderen hebben in de zon gespeeld. De lucht is vervuld geweest van kinderkreten en kindergeschrei, al naar het viel. Hier kreet er een, die in een kinderwagen in de zon was gezet en om een ondoorgrondelijke oorzaak reden had momenteel zijn ontevreden heid te betuigen met dit aardsch be staan. En de heele straat hoorde dit. En allen, die het hoorden en juist ge noten van de zon, de thee, de rozen in hun tuintje of van elkanders behaaglijk nabij zijn, werd het bij dit kinderge schrei op eens tot hun eigen bevreem ding weer duidelijk dat deze aarde nu eenmaal een tranendal is. En dat de tranen, die vloeien, niet altijd de erg ste zijn. Maar tegen den avond is in eens de stilte ingevallen. De kinderen zijn de huizen binnengegaan ter voede ring. En daarna wint de slaap het van de zon in hun oogen en de dag komt tot rust in onze straat. Nu komt de wind, wat zachter, dan wij in vele we ken gewoon zijn en begint te stoeien met de boomen en de bloemen. De zon maakt haar baan aan den blauwen he mel en ziet even rustig toe bij het spel der kinderen als bij het spel van den wind. De avond wordt nu voor de ouderen. De schaduwen der huizen rek ken zich vermoeid over de stille straat, als een man, die moe is, zijn lichaam rekt en naar rust verlangt. De zon ver dwijnt. De schaduwen worden grooter, tot er geen schaduw meer is en geen zon. Dan is de Zomerdag ten einde. De eerste zomerdag van een bewogen jaar, die goed was, omdat de zon scheen, V. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.00 tot 21.15 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hil versum II, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: Berichtgeving. benoemd tot souschef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger. Ge durende eenige jaren was majoor Lam booy voorzitter van de alg. R. K. Officiers- voreeniging. Hij kreeg bekendheid als schrijver op militair gebied en trad meer malen als spreker op voor de Vereeniging tot Beoefening van de Krijgswetenschap, van welke vereeniging hij bestuurslid was. In 1925 werd majoor Lambooy minister van oorlog en minister van marine ad in terim. Onder zijn bewind kwam de veree niging der beide departementen in 1928 tat stand, waarna hij minister van defensie was tot 1929. Na zijn aftreden werd hij burgemeester van Hilversum. Dit bleef hij to+ 31 December 1939, toen hij den 65-jari- gon leeftijd bereikt had. Hij vestigde zich daarna te 's-Gravenhage. ONTSLAG VAN LEERKRACHTEN EN INSPECTEURS VAN HET ONDERWIJS. Door een in het heden verschenen Ver ordeningenblad opgenomen beschikking van den Rijkscommissaris wordt de veror dening no. 5/1942, betreffende het ontslag van leerkrachten en inspecteurs van het onderwijs, gewijzigd. Hierdoor wordt het mogelijk gemaakt, dat leerkrachten, wan neer zij op de hun toevertrouwde leerlin gen een invloed uitoefenen, welke in strijd is met het belang van een voorspoedige ontwikkeling van het Nederlandsche schoolwezen, en inspecteurs, die de hun opgelegde taak vervullen op een wijze, welke in strijd is met het belang eener voorspoedige ontwikkeling van het Neder landsche schoolwezen, in minder ernstige gevallen voor bepaalden tijd kunnen wor den geschorst. Leerkrachten, die krachtens deze bepaling geschorst zijn, mogen het beroep van leeraar aan een andere school binnen het bezette Nederlandsche gebied niet uitoefenen, totdat de secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming vast stelt, dat de voorwaarden van de schorsing zijn vervallen. MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1