LOTION MALWIDA 31 WOENSDAG 17 JUNI 1942 DE LE1DSCHE COURANT Pr. Schneiders. Leiden Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. f 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere f 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater- W EER BERICHT Zon onder 10.03 uur Woensdagavond. Zon op 5.16 uur Donderdagochtend. 17 Juni: De maan komt Woensdagmor gen om 8.48 op en gaat Donderdagnacht om 0.10 onder. 18 Juni: De maan komt Donderdagoch tend om 9.49 uur op en gaat Vrijdagnacht om 0,40' uur onder. 19 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 10.54 uur op en gaat Zaterdagnacht om 1.08 uur onder. 20 Juni: De maan komt Zaterdagmiddag om 12.01 uur op en gaat Zondagnacht om 1.33 uur onder. (Eerste kwartier) 21 Juni: De maan komt Zondagmiddag om 1.09 uur op en gaat Maandagnacht om 1.56 uur onder. 22 Juni: De maan komt Maandagmiddag oom 2.20 uur op en gaat Dinsdagnacht om 2.22 uur onder. 23 Juni: De maan komt Dinsdagmiddag om 3.36 uur op en gaat Woensdagnacht om 2.51 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 17.5 gr. C. BINNENLAND BEëEDIGING VAN FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. OP 20 JUNI A.S. Allen werkgevers wordt verzocht de le den van hun persopeel, die de beëediging willen bijwonen, zoo veel mogelijk op Za terdag 20 Juni a.s. vrij te geven. Verwacht wordt, dat de leden der N.S.B., dbnder uitzondering, aan dit verzoek ge volg zullen geven. w.g. Het hoofd van algemeene zaken N.S.B., De Blocq van Scheltinga. Ten einde de onlangs door het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Koil- tuurbeschermmg ingestelde commissie tot organisatie van het geheele boekerijwezen in staat te stellen een overzicht te krijgen van alle, niet met commercieele doeleinden gedreven, bibliotheken, die, hetzij koste loos, hetzij tegen betaling van contributie, leesgeld e.d., boeken, hetzij aan leden, het zij aan niet-leden, uitleenen, zijn de be heerders dier bibliotheken verplicht, vóór 1 Juli 1942 aan den secretarisgeneraal van het departenient van opvoeding, weten schap en Kuituurbescherming,, Oostduin- laan 2, te 's-Gravenhage, opgave te doen van naam en adres van hun bibliotheek en van naam en adres van den beheerder. Hun zal daarop een vragenlijst ter invul- lirllg worden toegezonden. Niet verplicht tot het doen van deze op gave zijn de beheerders van de openbare leeszalen en bibliotheken en van de biblio theken der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, wier namen en adressen aan ge noemde commissie bekend zijn, alsmede de beheerders van de zuiver wetenschappe lijke bibliotheken. De aandacht van de veehouders wordt gevestigd op de groote gevaren, waaraan de dieren zijn blootgesteld bij het onacht zaam, onvoorzichtig en onoordeelkundig omgaan met de zeer giftige stoffen ter be strijding van den coloradokever en van be paalde plantenziekten. In vele gevallen zijn bij vergiftiging de ziekte- en sterfgevallen van dieren toe te schrijven aan onachtzaamheid en ondoor dachtheid bij het gebruik van bestrijdings middelen. De veehouder, die in den tegenwoordigen tijd wel zeer hoogen prijs stelt op het be houd van zijn veestapel, moet de dieren niet te spoedig laten grazen in boomgaar den, die met bestrijdingsmiddelen zijn be spoten. Gedurende den staltijd moet hij niet voederen met hooi, afkomstig uit bespoten boomgaarden of van greppelkanten van bespoten aardappelvelden. De veehouder zij op zijn hoede, indien hij niet een groot gedeelte van zijn vee stapel wil verliezen. De Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren verzoekt ons er nog eens den nadruk op te willen leggen, dat het voor eigenaren van honden en katten zeer ge vaarlijk kan zijn, zich in deze tijden van voedselschaarschte voor dieren in een vischwinkel van vischafval te voorzien. Herhaaldelijk toch blijkt, dat dit afval veel graten bevat, die voor huisdieren het grootste ongerief, zoo niet gevaar opleve- Er zij dus nog eens nadrukkelijk ge waarschuwd tegen het zonder meer gebrui ken van vischafval als dierenvoedsel. DE TEXTIELPRIJZEN GEREGELD. Nadat voor verschillende takken van de textielindustrie calculatie-schema's waren opgesteld, waarin volledige richtlijnen voor het berekenen van de prijzen werden gegeven, is thans een tweetal beschikkingen van kracht geworden, waardoor ook de prijsbepaling voor den textielhandel is ge regeld. De prijzen zoowel van in het binnenland vervaardigde goederen als van ingevoerde artikelen en de marges voor alle geledin gen van den handel zijn hierdoor vastge legd. In gevallen, dat de fabrikant recht streeks aan den detailhandel of aan parti culieren levert, is bij ieder artikel afzon derlijk een maximum winstmarge be paald. Bij het vaststellen der marges is van de gedachte uitgegaan, dat de winst op artikelen, die voor normale en een voudige kleeding en dekking nóodig zijn, zoo laag mogelijk moet worden gehouden, waarbij de bestaansbelangen van den han del niet uit het oog zijn verloren. De controle op de prijzen is door een en ander veel eenvoudiger geworden. GEMENGDE BERICHTEN ADMINISTRATIEPLICHT VOOR TEXTIELPRIJZEN. In aansluiting op de textielprijzen.be- schikking, die zoo juist zijn afgekondigd, heeft de gemachtigde voor de prijzen thans voorschriften gegeven betreffende een ad ministratieplicht voor textielhandelaren en textielfabrikanten. Deze voorschriften worden voor hande laren 30 dagen en voor fabrikanten 1 dag na afkondiging in d"e staatscourant van kracht. Voor fabrikanten is reeds tegelij kertijd een uitvoeringsvoorschrift gegeven. TWlNïiG HALVE VARKENS EN VATEN BOTER ONTVREEMD. De N.V. Vereenigde Koelhuizen en Ijs fabrieken te IJmuiden heeft eind Mei te IJmuiden aangifte gedaan van diefstal van een groot aantal halve varkens en eenige vaten boter, die in de koelhuizen opgesla gen waren. Een nauwkeurig onderzoek van de recherche wees uit, dat de daders onder het personeel gezocht moesten worden. Eenige arbeiders, op wie de meeste ver denking rustte, werden gearresteerd en gaven enkele diefstallen toe. Gedurende schafttijd hadden zij zes halve varkens uit de fabriek vervoerd. De diefstallen werden vergemakkelijkt door een chef, die de sleutels van de koelcellen aan de hoofd daders ter hand stelde, terwijl hij wist, dat er diefstal zou volgen. Op die manier wer den ongeveer twintig halve varkens ge stolen. Zij waren in de koelcellen in stuk ken gezaagd en toen per fiets en handwa gen naar elders vervoerd. De persoon, die den handwagen beschikbaar stelde, kreeg een half varken. Slechts een zeer klein gedeelte van het vleesch en wat geld van de opbrengst kon worden achterhaald. De gestolen vaten boter zijn op klaarlichten dag naar banketbakkers in de gemeente Velsen vervoerd. De diefstallen zijn ge pleegd in een tijdsverloop van ongeveer tien maanden. Achttien personen, voor het meerendeel in Velsen woonachtig, zijn reeds gearresteerd en waarschijnlijk zul len nog meer aanhoudingen volgen. SPORT VOETBAL. T. en D.' Franke Boys 14. Deze wedstrijd werd gespeeld op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel. Direct na den aftrap neemt F. B. het spel in handen en na 7 min. scoort de midvoor (01). Even later zien wij een goeden voorzet van links en dezelfde speler doelpunt on houdbaar (02). Nog eenmaal voor de rust wordt de stand verhoogd. Na de rust ziet T. en D. kans door een keurigen kop bal den achterstand te verkleinen (13). Dan weet Fr. B. nogmaals het net te vin den (1—4). Malmgren gesneuveld. In den strijd tegen het bolsjewisme is aan het Oostfront gesneuveld de Fin, luitenant J. H. Malm gren. Malmgren was een bekend voetballer en hij was meermalen aanvoerder van het Finsche nationale elftal. Ook voor de Fin- sohe voetbalsport in het algemeen heeft hij zich groote verdiensten verworven. In den herfst van verledfen jaar werd hij zwaar gewond, doch direct, nadat hij was her steld, vertrok hij opnieuw naar het front. D^BBELM^NI 160-7546 WATERPOLO Wedstrijden L.Z.C. Morgenavond te 8.15 uur worden in de zweminrichting „De Zijl'' de volgende wedstrijden gespeeld: LZC I—Poelmeer I; LZC II—HGA I. Voor de zomercompetitie van den N. Z. R. B. speelde LZC II tegen Zwip. De uit slag werd 22. BRIDGE „De Sleutels". Gisteren werd de vier de bekerwedstrijd van de „Sleutels" ge houden, waarvan de uitslag is als volgt: Hoofdklasse: bekerhouders, BontePrins met 10 m.p. 2de Vrijenhoek—Castelein met 11 m. p. lste klasse: bekerhouders: voor de twee de achtereenvolgende keer de heeren v. Heteren en partner met 16( m. p. 2de de Graafv. Egmond met 18 m. p. In de twee de klas behaalden de dames SlebosLand- zaad een mooi resultaat door met slechts 14 Yi m. p. bekerhoudsters te worden. 2de werd het paar KlingSelier met 19 m. p. Er behoefden geen strafpunten te worden gegeven, allen waren prompt op tijd. De wedstrijden waren dan ook ruim op tijd afgespeeld. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 18 JUNI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Melodisten 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gevar. progr. 10.30 Zang met piano 11.00 Voor de kleuters 11.20 Pianovoordracht 12.00 Daneorkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Sylvestre Trio 14.00 Hobo, piano 14.40 Gram. 15.00 Orgelconc. 15.30 Voor de zieken 16.00 Lezing 16.30 Amusementsork. 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Gram. 18.00 Sport 18.20 Orkest Malando 18.45 BNO: Nieuws 19.15 Bruckner-cyclus 21.00 Gram. 21.45 •BNO: Nieuws. (Van af 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken 22.15 24.00 Gram. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. (10.40 Voor de vrouw) 11.20 Ens. Francis Keth 12.00 Orkest 12.45 BNO: Nieuws 13.00 De Productieslag 13.15 Omroeporkest 13.45 Herdenking René de Clercq 14.00 Orkest 15.00 Voor de vrouw 15.30 Orgelconcert 16.00 Orkest 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Varia 18.30 Lezing 18.45 Gram. (19.00 Hier W.A.) 19.30 BNO: Nieuws 19.50 Spiegel v. d. dag 20.00 Omroep orkest 21.00 Causerie 21.15 Orkest Malandc. (Als intermezzo: reportageflit- sen) 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overz. 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Kaas en boter. A. F. v. d. Pouw te Alphen a. d. R ij n had clandestien kaas gekocht, ter wijl er tevens zes pond boter bij hpm aan getroffen was. De economische rechter had hem voor deze feiten veroordeeld tot een geldboete van 500 soibs. vijf maanden hechtenis. In hooger beroep achtte de P.G. deze straf juist gewezen en vroeg derhalve bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. VOOR DEN ECONOM1SCHEN RECHTER. Clandestien vleesch. J. v. Kempen teVoorhout had zich schuldig gemaakt aan het clandestien slach ten van een rund, voor welk feit de offi cier van justitie negen maanden gevange nisstraf eischte. Uitspraak conform met gevangennem ing. J. M. van Leeuwen te Nootdorp had eveneens clandestien een koe geslacht, ter wijl hij bovendien nog wat tarwe aanwe zig had. De eisch werd hier, evenals in de vorige zaak, negen maanden gevangenis straf, terwijl voor het aanwezig hebben van de tarwe een geldboete van 10 subs. 60 dagen werd geëischt. Vonnis conform met gevangenneming. W. B. Rolvink te No o t d o r p kocht vleesch, afkomstig van een frauduleuze slachting voor welk feit de officier drie maanden gevangenisstraf eischte. Uitspraak conform met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. J. W. Stolk te Voorschoten was wel zeer dom geweest, toen hij zonder ver gunning een geit had geslacht. Immers hij voerde aan, dat, als hij toestemming had gevraagd, welke toestemming 1.kost, hij deze zeker g-kregen had. Nu eischte de officier de minimum straf, n.l. zes maan den gevangenisstraf. Uitspraak dienover eenkomstig met gevangenneming. P. C. Fransen teHillegom had zich bezig gehouden met clandestienen vleesch- ihandel wat hem te staan kwam op een eisóh van zes maanden gevangenisstraf. Vonnis conform met gevangenneming. A. A. Disseldorp teLeidschendam had varkensvleesch vervoerd afkomstig van een clandestien geslacht varken. Te gen 'hem werd twee maanden gevangenis straf geëischt. Uitspraak conform met ge vangenneming. De gevonden textielpunten. H. v. d. Heyden te Leiden had zich •te verantwoorden wegens het verkoopen van textielpunten. Hij zeide deze punten gevonden te hébben op de Haarlemmer straat te Leiden. Hij had ze toen eenige dagen in zijn zak gehouden en ze niet bij de politie aangegeven. Daarna had hij ze verkocht. Al deze excuses maakten er zijn zaak niet beter op. De eisch wend drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak con form met gevangenneming. WAT IS EEN VEEHOUDERIJBEDRIJF? De Hooge Raad heeft arrest gewezen op het beroep van H. van W. te Breukelen- Nijenrode, die door de Rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot een geldboete mét verbeurdverklaring van drie koeien. Hij zou namelijk in strijd met het land- bouw-inventarisatiebesluit drie koeien in voorraad hebben gehad, welke bestemd waren voor zijn landbouwbedrijf en niet waren vermeld op de betreffende regi- stratiekaart. Artikel 1 van gemeld besluit luidt: „Het voorhanden of in voorraad heb ben van rundvee is verboden indien en voor zoover deze producten bestemd zijn voor of deel uitmaken van het landbouw bedrijf van dengene, die deze producten voorhanden of in voorraad heeft". De ver oordeelde had als verweer gevoerd, dat hij geen landbouwbedrijf had, doch slechts in het bezit was van drie koeien, die hij op het land van anderen moest laten weiden. De rechtbank verwierp echter dit ver weer en overwoog, dat het hebben van een landbouwbedrijf waarbij ook krachtens het voedselvoorzieningsbesluit het veehouderijbedrijf moet worden be grepen geenszins moet worden opgevat in dien zin, dat een bedrijf in de gewoon lijk gebruikelijke beteekenis van dit woord, d.w.z. land met opstallen enz., ter beschik king moet zijn. Ook wanneer men vee houdt en dat bij een ander laat weiden, oefent men het veehouderijbedrijf en dus het landbouwbedrijf uit, aldus de recht bank. De Hooge Raad heeft deze opvatting niet juist geoordeeld, daar bij gebreke van een uitdrukkelijk voorschrift dienaangaande, niet mag worden aangenomen, dat reeds het enkele in eigendom hebben van vee, dat men bij een ander laat weiden, zou vormen het uitoefenen van een veehoude rijbedrijf. De rechtbank heeft dus aan het begrip landbouwbedrijf een te ruime be teekenis toegekend. De Hooge Raad vernietigde het vonnis en verwees de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. STADSNIEUWS TECHNISCHE NOODHULP EN E.H.B.O. Een grootsche demonstratie. Door de Technische Noodhulp en de E. H. B. O. werd gisteravond op het terrein van den Reinigingsdienst aan de Noorder straat voor vele belangstellenden een grootsch opgezette demonstratie gegeven van alle hulp, welke moet 'en ook kan ge boden worden bij een eventueelen bomaan val indien goedwillende menschen de han den ineen slaan. Het werk van de E.H.B.O. is overbekend: zij verzorgt de menschen, die bij zulk een ramp gewond zijn geraakt of in nood verkeeren, maar bij" groote ram pen als nu in een oorlog over de burgerbe volking kunnen losbarsten, zal deze hulp dikwijls niet of slechts zeer onvoldende kunnen worden gegeven, indien er niet een groote ploeg technici klaar zou staan om den weg te effenen voor het werk van de E.H.B.O. Daartoe is enkele maanden gele den opgericht de Technische Noodhulp, welke naast de E.H.B.O. een eigen organi satie vormt en welke ten doel heeft bij rampen al die werkzaamheden te verrich ten, die noodig zijn voor het verleenen van snelle en doeltreffende hulp. De veronder stelling waarbij van deze demonstratie werd uitgegaan, maakt het werk van deze T. N. voldoende duidelijk. Het gegeven was, dat Leiden door een bomaanval zwaar is getroffen. Op tien plaatsen in de stad zwaar getroffen en er zijn verschillende grootere en kleinere branden. In het stads gedeelte, waar men zich bevindt zijn alle bruggen weggeslagen of zwaar beschadigd. Er is geen andere hulp aanwezig. Evenmin zijn er bruikbare booten in de buurt. Er zijn dertig zwaar gewonden en er is ge brek aan voedsel en verbandmateriaal. Er moet dus in korten tijd over het water een brug worden gebouwd, er moeten vlotten worden gebouwd en hijschtoestellen om de gewonden met brancard en al op een vlot te kunnen laten zakken en zoo te vervoe ren. Dit nu zagen de aanwezigen in een uur zich voltrekken. Nadat dr. Renaud, de commandant het sein had gegeven gingen de mannen van de Techn. Noodhulp aan "t werk en sloegen binnen een uur vanaf het terrein der Gemeentereiniging een brug over de Singel, met een draagvermogen van minstens 2ton. Voor de eerste twee brugstukken werd het hout kant en klaar aanwezig veronderstelt, maar voor het der de bruggedeelte had men geen ander mate riaal dan boomen en touwen. Intusschen bouwen andere ploegen een drietal vlot ten en een prachtig hijschtoestel eveneens van wat balken en touwen, terwijl de vlotten werden gemaakt van wat leege benzineblikken en planken en op andere primitieve wijze. Maar het voornaamste was, dat al deze hulpmiddelen volmaakt aan hun doel beantwoordden. Alle gewon den konden per brancard over de brug worden gedragen, via het hijschtoestel op het vlot worden gedeponeerd en daarna per vlot worden vervoerd. Op één vlot was plaats voor niet minder dan zes brancards. Vóór den aanvang van deze grootsche demonstratie,, voortreffelijk vooral indien men weet, dat de T. N. nog slechts enkele weken oefent en uit grootendeels onge schoold personeel is samengesteld, heeft dr. Horst de genoodigden in de groote loods welkom geheeten en aan dr. Renaud en alle medewerkenden dank gebracht. Dr. Renaud zette daarna eerst in het Holl- landsch en daarna in het Duitsch het doel en den gang van de Technische Noodhulp uiteen door er op te wijzen, dat er vooral pioniertechnisch werk werd verricht. Ver volgens zette hij uitvoerig uiteen, wat er precies zou worden gedemonstreerd. Aan het einde hebben de burgemeester van Lei den en de Ortskommandant hun waardee ring uitgesproken voor het gebodene en vooral gewezen op de toewijding en de ka meraadschappelijke wijze, waarop door de mannen werd gewerkt. De demonstratie werd bijgewoond door verschillende groe pen E.H.B.O. en luchtbescherming uit de omgeving, door den Ortskommandant, den Burgemeester van Leiden, Kameratschafts- führer Kunow, Oberscharftihrer Willers, den heer H. van der Hurk, leider van de T. N. te Eindhoven, dr. Wrede, dr. Renaud, dr, Horst, dr. Maas, wethouder van Stralen, burgemeester Peek van Alkemade, het hoofd der Luchtbescherming den heer Weijers, den fg. commissaris van politie Hofman en den brandweercommissaris Vlameling. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 9165. Fir ma Gebr. Zandvoort, Noordwijk, Nieuwe Zeeweg 57. bloembollenkweekerij en ex- porthandel. Venn.: S. J- Zandvoort en C. M. Zandvoort, Noordwijk. In de fabriek der fa. P. aan de Schelpen kade is de 14-jarige jongen D. K. gister middag met de rechterhand bekneld ge raakt in een voorspinmachine. Drie vin gertoppen werden vrij ernstig gewond. Na door den dokter van den E. H. D. te zijn behandeld is hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 32) Koekoek bedoelt niet het zalmkleurige prospectus en evenmin de bekladderde schildersladders, hij bedoelt het idéé, dat achter dit alles schuilt en Marga knikt. Ze gaat even op een berg behangselpapier zitten en bestudeert het prospectus nauw keurig. Ze kent het weliswaar woord voor woord, want de tekst is in gemeenschap pelijk overleg telkens weer opnieu.v opge steld en verworpen, maar nu het dan in druk verschenen is, lijkt het toch weer iets geheel nieuws. En plotseling komt Marga met een sprong overeind. Daar staat een drukfout, gewoon weg een infame drukfout: „ongezond" in plaats van „en gezond", een drukfout, die om zoo te zeggen in haar belachelijke nie tigheid het geheele prospectus overhoop gooit en precies het tegendeel bewerkt van hetgeen men zich voor oogen had gesteld. Ontsteld duwt Marga meneer Koekoek het blaadje onder den neus. Meneer Koekoek schrikt en leest het onschuldige woordje. Hij staart Marga een oogenblik stom ver baasd aan en dan vliegt hij, zonder een woord te zeggen, als een gummibal de deur uit. Marga lacht, haar vermoeidheid ten spijt, maar de drukker zal vermoedelijk ■wel niets te lachen hebben, want om zoo maar in een oogwenk een nieuwe oplage uit den grond te stampen, beteekent zelfs voor een Koekoek geen kleinigheid. Neen, het ziet er waarlijk niet naar uit. of ze ooit klaar zullen komen. Het is al over tienen, als Marga nog steeds aan het schrijfbureau in de ontvangkamer over een stapel rekeningen zit, die ze moet contro leeren, boeken en narekenen. De telefoon rinkelt en mevrouw dr. Scheele meldt zich aan het andere eind van den draad. Mevrouw dr. Scheele is rade loos, volkomen radeloos. Ze heeft met zoo veel nauwgezetheid de lijsten van persver tegenwoordigers, belangstellenden en an dere genoodigden voor de opening aan staanden Dinsdag samengesteld en nu kan ze de lijsten niet meer vinden. Ze zijn een voudig verdwenen! 't Is toch niet mogelijk dat iemand ze gestolen heeft? Of toch? Al leen verlegd, denkt Marga? Ja, maar waar zoo dan om 's hemelswil? Mevrouw Schee le huilt bijna. Ze is reeds den heelen avond aan het zoeken met het jonge meisje, dat ze voor het adressen schrijven heeft aan genomen, maar de lijsten zijn nergens te vinden. Eigenlijk moesten de uitnoodigin- gen al verzonden zijn. Op zijn laatst Vrij dag, heeft meneer Koekoek gezegd. En nu is het al Zaterdag. Ach, lieve tijd, wat moet er nu toch gebeuren, als ze die lijs ten niet vindt? Of Marga niet nog even kan komen overwippen? Misschien vindt zy ze.... Marga doet haar oogen dicht. „Neen", zegt ze dan gedecideerd, „neemt u me niet kwalijk, mevrou.v Scheele, maar ik kan vandaag werkelijk niet meer. Ik kan een voudig niet meer en ik heb zelf nog min stens drie uur werk. Misschien kijkt u toch eens in uw tasch „M'n tasch?" Mevrouw dr. Scheele is een en al verbazing. „Een oogenblik". Er volgt een vrij lange pauze en dan is de stem van mevrouw Scheele er plotseling weer, dit maal bijkans juichend: „Ze zijn er, Marga, ze zijn er! Ze zaten waarachtig in m'n tasch! Heb je ooit zooiets gezien? Hoe ben ie op het idéé gekomen? Als ik jou toch niet had, Marga! Maar ik heb nog een ver rassing voor je nee, ik verraad niets!" Het gesprek is geëindigd en Marga's ver moeid hoofd weigert, met eenig wantrou wen, dat bij mevrouw Scheele's goed ge meende verrassingen gewoonlijk niet ge heel misplaatst is, over het geheim, dat ze niet mocht verraden, na te denken. Ze raapt zelfs, een plotselinge ingeving vol gend, den stapel papieren op het schrijfbu reau bijeen, stopt ze in haar actetasch en gaat naar huis. Ze moet eerst eens behoor lijk uitslapen, want zóó kan ze geen drie cijfers meer bij elkaar optellen. Bovendien is het morgen Zondag en dan zal ze dus nog wel gelegenheid vinden om ook door deze taak heen te komen. Marga huivert, als de zware deur van het instituut achter zich sluit. Een heldere sterrenlucht, voor zoover deze althans tus- schen de hooge huizen te zien is, duidt op vorst en ook de krakende sneeuw, die langs het trottoir op vuilgrijzen hoopen is samengevoegd, bewijst, dat het kwik in den thermometer beneden het vriespunt moet staan. Juist als Marga zich omkeert, om den weg naar haar woning in te slaan, maakt zich een schaduw los van een der boomen langs den rijweg. „Juffrouw Marga!" Het is Theodoor, zooals Marga, wanneer ze over haar eerste verbazing heen is, vast stelt. Theodoor, die half verheugd, half verlegen zijn pet afneemt en haar toe lacht. „Ik kwam toevallig voorbij en zag nog licht branden. Toen dacht ik direct, dat u dat moest zijn en wilde ik eens kijken, hoe lang u nog zou werken. En dan mag ik u misschien nu wel naar huis brengen Theodoor zwaait naar haar linkerzijde en neemt haar de zware acte tasch af. Theodoor maakt zich. ernstig ongerust. Waar moet dat naar toe, als Marga zich op deze manier overwerkt? Hoe lang denkt ze dat nog te kunnen volhouden? Over een poosje zullen haar zenuwen geruineerd zijn en zal ze zich eenvoudig dood gewerkt heb ben! Marga kijkt omhoog naar den helderen hemel en lacht. Zoo gauw werkt een mensch zich niet dood hartelijk dank voor je goede bedoelingen, Theodoor en bovendien is over een paar dagen alles achter den rug. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2