WOENSDAG 10 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10272 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fMomentje S)eÊcicboKeSoiifvcwX C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 V De broederschaps gedachte Broederschap Men spreekt er graag en gemakkelijk over. Er naar te d o e n kan,, voor den zichzelfzoekenden mensch, minder aangenaam en minder gemakkelijk zijn. Er naar te doen kan offers vragen, zelf verloochening eischen. Broederschap is voor velen een ideaal, een waarlijk mooi ideaal. Voor den katho liek, die zijn beginselen kent en zijn ge loof beleeft, is net echter meer dan een ideaal, is het een werkelijkheid! Helaas ontbreekt er ons echter nog zoo veel aan de kennis van de beginselen en de beleving van het geloof op het punt van de broederschapsgeaachte. Zijn er, D.v., heden ten dage nog niet onder ons, die het betrekkelijk materieel heel goed heb ben en die toen hun meaemenschen in hun naaste omgeving bittere armoede en honger laten lijden, terwijl zij zeicer voor enkelen dier meaemenschen het schrijnend leed wat zouaen kunnen verzachten waardoor zij alleen de erfenis voor hun kinderen of kinaskinderen iets kleiner zouden maken! Maar wij moeten toch niet alleen naar de aonkere zijaen kijken; wij moeten ook de lichtzijden waar deer en. De broeaerschapsgeaachte leeft óp in onze dagen en zeker niet het minst onder ae katholieken. Dr. Vrijmoen Ü.F.M., schrijvend over de katholieke broederschapsgedachte, laat daarop volgen: Zeg nu niet, sceptische lezer of lezeres, dat ge daar zoo weinig van merkt, dat de tneorie wel heel mooi is, maar dat de praktijk daar zoo slecht aan beant woordt. Want ten eerste lijkt me, in haar al gemeenheid, deze bewering overdreven. En ten tweede: is bij u alles broeder schap, wat de klok slaat? En ten derde: als ge gelijk hebt, dan bewijst dat alleen, dat wij slechte katho lieken zijn. En ten vierde: ge moet er een leer be- oordeelen naar haar inhoud en niet naar wat sommige of vele menschen ervan maken. Want dit is toch heel zeker: als alle menschen zich naar de katholieke broe- derscnapsleer gedroegen, dan was er ook geen feitelijke klassenstrijd meer en dan zou in een waarlijk algemeene volks welvaart deze broederschapsgedachte haar weerspiegeling en belichaming vinden. En mag men dan een goede leer verwerpen, omdat de menschen er niet naar leven? Moge door de beleving van de broeder schapsgedachte onder ops anderen tot de katholieke leer worden getrokken.... OPRICHTING NED. OOST- COMPAGNIE In verband met de oprichting der Nedterlandscbe Oost Compagnie N.V. vernamen wij na informatie van bevoegde deskundige zijde nog een aantal belangwekkende bij zonderheden: Nederland neemt door de oprichting van de Nederlandsch Oost Compagnie als eer ste van de bezette gebieden daadwerkelijk aan de kolonisatie van het Oosten deel. In verschillende andere bezette gebieden heeft men een en ander ook reedis in voorberei ding, doch men is daar nog niet gekomen tot de oprichting van eigen Oost-compag nieën. Kansen voor handel en scheepvaart. Van bijzonder belang is wel het feit, dat de burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam zitting zullen hebben in den raad van toezicht der Oost-compagnie. Men ziet hierin een aanwijzing voor de belangen, welke onze grootste havensteden en de ge- heele Nederlandsohe handel bij deze kolo nisatie zullen hebben. Naar wij vernemen zijn de Duitsche havensteden Bremen en Hamburg in dezen reeds voorgegaan; zij stichtten bijvoorbeeld op eigen initiatief reeds nederzettingen in de BaltisChe lan den. Bij dit initiatief hebben o.a. de groote Duitsche scheepvaartmaatschappijen, wel ke in die steden gevestigd zijn en die zich door den oorlog een groot deel van hun normale werkzaamheid ontnomen zagen, een belangrijke rol gespeeld. Onwillekeu rig dringt zich de vraag op, of hier ook voor onze Nederlandsche scheepvaarton dernemingen geen prachtig terrein braak ligt ter ontginning. Overigenis beteekent de deelname van Nederland aan de koloni satie van Oost-Europa geenszins, dat wij na djen oorlog al onze koloniale aspiraties voor de overige deelen van de wereld be hoeven te laten varen. Plaats voor vele Nederlanders. Zooals ten deele reeds bekend is, schat men het aantal Nederlanders, dat op den duur emplooy zal kunnen vinden in het Oosten, zeer hoog. Dit zullen echter niet alleen boeren zijn, doch ook zooals reeds uit de statuten van de Oost-compagnie blijkt zij, die een taaik vervullen in in dustrie, geldwereld, handwerk en handel. De Oost-compagnie ondersteunt allen, die deel willeb nemen aan den pioniersarbeid in het Oosten met raad en daad, geld en credieten, gegarandeerd door den staat. Zij begint haar werkzaamheden met een ka pitaal van 2.500.000 gld. Doch men dient vooral te begrijpen, dat het in het begin niet zoozeer zal gaan om de kapitaalsin- vestatie, als wel om den arbeid in het te ontginnen gebied. Het gaat er immers om, een ontzaglijk uitgestrekt gebied, dat enor me rijkdommen bezit, welke door de be volking niet geëxploiteerd kunnen worden, open te stellen voor Europa en in exploi tatie te brengen. Wat dit aan arbeid mee brengt, alleen al waar het betreft den aan- Staatsplechtigheid voor Heydrich „EEN DER BESTE NATIONAAL- SOC1ALISTEN," ALDUS HITLER In de mozaiekzaal der nieuwe rijkskan selarij is gisteren in tegenwoordigheid van den Führer de rouwplechtigheid gehouden voor den plaatsvervangenden rijksprotector in Bohemen en Moravië, SS-Obergruppen- führer Reinhard Heydrich. De staatsplech- tigheid werd bijgewoond door alle leiden de mannen van den nationaal-socialisti- schen staat, partij en weermacht, het ge- heele leiderscorps der SS en der politie. Ook staatspresident dr. Hacha was aan wezig. Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking werd het stoffelijk overschot naar het Invalidenfriedhof over gebracht, waar het met militaire eer werd bijgezet. In een toespraak heeft de Führer den overledene één der beste nationaal-socia- listen genoemd, één der sterkste verdedi gers van de Duitsche rijksgedachte en één der grootste tegenstanders van de vijanden van het Groot-Duitsche rijk. Heydrich, zoo zeide Hitler, is gevallen als bloedgetuige voor het behoud en de beveiliging van het Groot-Duitsche rijk. In aansluiting hierop schonk de Führer den overledene als tweeden Duitscher na den overleden rijksminis ter dr. Todt de hoogste onderscheiding, die het Duitsche rijk kan verleenen: de hoogste rang in de Duitsche orde, en legde vervolgens, terwijl de muziek het lied van den goeden kameraad speelde, een krans op de kist. Reichsführer SS Himmler wees in zijn herdenkingsrede op de verdiensten van Heydrich voor de Duitsche politie en de SS. In het bijzonder vermeldde hij de groote verdiensten van Heydrich voor den onbloedigen opmarsch in de Oostmark, in het Sudetenland en in Bohemen en Mora vië. Vervolgens karakteriseerde Reichs führer SS Himmler vooral het verdienste lijke optreden van Heydrich in den strijd tegen de vijanden van het rijk, him organi saties en hun aanvoerders. Hij wees er verder op, dat de Duitsche crimineele politie de modernste technische en weten schappelijke uitrusting heeft gekregen. „Moeilijk was het voor Heydrich", aldus de Reichsführer o.m., „tijdens den oorlog niet aan het front te mogen zijn. Zonder zijn medeweten verwierf hij de „Front- flugspange" en het IJzeren Kruis tweede klasse. In het begin van den veldtocht tegen de Sowj et-Unie vloog Heydrich zon der mijn medeweten en dat was, naar Himmler in het bijzonder in het licht stel de, de eenige heimelijkheid, die hy ooit tegenover mij heeft gehad wederom bij een Duitsch eskader in Zuid-Rusland en verwierf daar de zilveren frontflugspange en het Uzeren Kruis eerste klasse. Hij werd door Russisch afweergeschut neerge schoten, doch wist naar Duitsche zijde te komen om den volgenden ochtend weer op te stijgen. De Heydrich door den Führer opgedra gen taak om als plaatsvervangend rijks- protector in Bohemen en Moravië op te treden omvatte, naar Himmler vervolgens zeide, een voor ieder zichtbare scheppende taak. Hier bleek zijn handigheid. Hij greep hard in, gaf echter al degenen, die van goeden wil waren, de mogelijkheid om mede te werken. Aan het slot van zijn herdenkingsrede noemde Reichsführer SS Himmler den overledene den man, die de vermaning be lichaamt, dat Bohemen en Moravië Duitsch rijksgebied zullen blijven, zooals van ouds her het geval was. leg van transportwegen en den bouw van vestigAragsgelageniheden voor millioenen Europeanen, is op dit oogenblik nog niet te overzien. Nieuw land der onbegrensde mogelijk heden. De activiteit van de Oost-compagnie zal zich uitstrekken over het geheele Ooste lijke, bezette gebied, dat thans reeds zeer gtoot is en dat in den loop van dit jaar ze ker nog veel grooter zal worden. Voorloo- pig zal men zich echter natuurlijk in de allereerste plaats bemoeien met de Oe kraïne en de Baltisohe landen, in verband met de enorme, urgente beteekenis, die de ze streken voor Europa hebben. Welke vorm het gebied na verloop van tijd pre cies krijgen zal, is voorhands natuurlijk nog niet te zeggen. Wel werd er door onzen zegsman aan herinnerd, dat men van Duit sche zijde reeds eerder heeft 'beweerd, dat de grens van het Oostelijke bezette gebied wel eens een militaire grens zou kunnen zijn, welke uitsluitend dient ter bescher ming van het Europeesohe gedeelte van Rusland tegen de bolsjewistische aanval len. Het zal dan vermoedelijk ook wel in de bedoeling liggen, dat de pioniers in het Oosten nog een eigen landweer vormen, ter 'bescherming van hun have en goed. Het land zelf is prachtig, de omgang met de bevolking is altijd, wanneer men een maal gewend was aan de streek en het volk, prettig gebleken. De levensomstan digheden zijn hard, doch men moet voor dezen arbeid ook kerels hébben, die van aanpakken weten en houden van een prachtig, vrij leven onder veelal primitieve omstandigheden. Steeds weer hoort men van de Duitsche soldaten en de Nederland sohe en buitenlandsohe vrijwil Egers, die reeds in het Oosten geweest zijn, hoe zij na den oorlog juist daar weer aan den op bouw der nieuwe orde willen deelnemen. De verdienste-mogelijkheden zijn ander zijds ook zeer groot. Wanneer ooit, dan werd den Nederlan ders, die nog 't oude pioniersbloed door de aderen vloeit, een schitterende kans gebo den in dit nieuwe land der onbegrensde mogelijkheden, waar zij de wereldfaam der Nederlanders als kolonisatoren zullen handhaven. De oorlog ter zee WEER 12 AMERIKAANSCHE KOOPVAARDERS VERNIETIGD. Duikbooten der spilmogendheden heb ben de laatste dagen in de wateren aan de Oostkust van Amerika, in de Caraibische zee en in de Golf van Mexico, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, we derom twaalf Amerikaansche of in Ame- rikaanschen dienst varende koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Onder deze schepen bevond zich een Noorsch vracht schip, dat door de Amerikaansche regee ring in beslag was genomen. Daar de sche pen voor een deel vlak bij de kust tot zin ken werden gebracht, kon een gedeelte der bemanningen aan land komen. In marinekringen in Simonstown is naar de Britsche berichtendienst meldt, nog be kend gemaakt, dat drie koopvaarders aan de Oostkust van Zuid-Afrika verloren zijn gegaan. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, is gisterennacht een Britsch convooi aan de Zuidkust van En geland door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Teen de Duitsche gevechts vliegtuigen het met groote onderlinge af standen varende konvooi in het zeegebied ten Zuiden van Torquay zagen, probeerden de schepen onmiddellijk door afweerma- noeuvres aan den Duitschen aanval te ont komen. Het door den luchtafweer der sche pen gelegde spervuur werd door de Duit sche vliegtuigen doorbroken. Een koop vaardijschip van 7.000 brt. kreeg aan bak boord een bomtreffer van zwaar kaliber. Een ander koopvaardijschip van middel bare grootte werd eveneens beschadigd. Japanners op de Aieoeten VERSCHILLENDE STEUNPUNTEN BEZET. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat Japansche vlootstrijdkrachten op 7 Juni in rauwe samenwerking met leger eenheden verscheidene vijandelijke steun punten op de Aieoeten bezet hebben. De operaties duren nog voort. De strijd in het Oosten CHINEESCHE VERLIEZEN IN KIANGSOE Van het front in Kiangsoe wordt ge meld, dat de Japansche strijdkrachten, die na de verovering van Foetsjau de achter volging van de Tsjoengkineezen voortzet ten, op 8 Juni om 17.0Q uur de versterkte stad Tsjoengjen hebben bezet. Tsjoengjen, dat van alle zijden door rivieren is omge ven, is een belangrijke vesting in de pro- vinsie Kiangsoe en vormde totdusver het voornaamste steunpunt van de 194ste Tsjoengkineesche divisie. Tsjoenkineesche troepen hebben tijdens ge vechten, op 2 en 4 Juni 3000 do oden ver loren toen zij trachtten de Loenghaispoor- lijn te Tangsjan in het Noord-Westen van Kiangsoe over te trekken. Italië twee faar in den oorlog Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van de deelneming van Italië aan den oorlog herinnert de Berlijnsche pers er aan, hoe de Spil tot stand is gekomen en Italië daardoor zijn positie versterkt heeft. De „Voelkischer Beobachter" schrijft, dat het verdrag van Versailles ten doel had, den scheppingsdrang van Duitschland voor goed te verstikken en Italië een ont- eerende vazalpositie te geven. Tegen deze opsluiting heeft Italië den eersten stap ge daan toen het in den strijd om Abessinië de Engelsche inmenging afwees en den Volkenbond beroofde van de overblijfselen van zijn invloed. Bij die krachtproef stond Duitschland aan de zijde van Italië. Het systeem der Spil is tot een onverbrekelijk bordgenootschap geworden. De „Berliner Boersenzeitung" houdt zich bezig met de vraag, wat de Italiaansche buitenlandsche politiek in dezen oorlog heeft gewonnen en geeft daarop ten ant woord: „Italië heeft werkelijke macht ver worven. Het heeft zijn invloedssfeer in de Middellandsche Zee vergroot. De Adriati- sche Zee, waaraan verscheidene volken niet alleen economische, maar ook militaire stellingen bezetten, is tot een „Adriat:ache Golf" geworden. Korfoe en de Ionische eilanden sluiten den toegang af. De Dode- kanesus is aanzienlijk belangrijker gewor den door de Oost-Grieksche eilanden in de Egeische Zee". Het blad besluit met de op merking, dat zich de twee laatste jaren in de Middellandsche Zee een verandering heeft voltrokken, welke den Italianen standvastigheid heeft gegeven. ERVARINGEN VAN NOORSCHE ZEELIEDEN. Twee Noorsche zeelieden hebben op een te Oslo gehouden persconferentie schok kende mededeelingen gedaan over den druk, waaronder de zeelieden der verschil lende landen door de Amerikaansche in stanties tot aanmonsteren worden gedwon gen. Toen het schip „Raceland" met een in- koud van 10.000 brt. in Boston oorlogsma teriaal laadde, zoo vertelden de beide Noor sche zeelieden, wilden de meeste zeelieden afmonsteren. Zij werden echter gedwongen de reis met het schip in de gevaarlijke zone mede te maken. Onder de bemanning ter sterkte van 45 man, waren niet minder dan zestien nationaliteiten vertegenwoordigd. Weigerde men de reis mee te maken, dan werd de gage ingehouden en werd men in de gevangenis geworpen. Wanneer een Noorsch zeeman zich te lang aan land op houdt, wordt bij naar een intemeerings- kamp overgebracht en van daar weer op het schip gebracht. Ook gaven de beide Noren een uiteen zetting van de gevaarlijke rei^ over den Atlantischen Oceaan, waarbij net kon vooi herhaaldelijk moest omkeeren, daar de Britten hadden gerapporteerd dat een Duitsch slagschip in de buurt was. Ten slotte werd het konvooi door de Duitsche luchtmacht aangevallen. IN EEN PAAR REGELS Radio-Delhi deel mede, dat Pandit Nehroe j.l. Zondag in Wardha, de woon plaats van Gandhi, is aangekomen. Nehroe heeft reeds verscheidene besprekingen met Gandhi gevoerd. Om op materiaal te bezuinigen, zal overgegaan worden tot een fusie van alle Amerikaansche autobuslijnen, die met elkander concurreeren. Op enkele trajec ten zal het verkeer geheel gestaakt worden. Uit Lakehurst wordt gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag twee Amerikaansche luchtschepen tijdens een proefvlucht met elkander in botsing zijn gekomen en in zee gevallen. Slechts één der inzittenden kon gereed worden, de andere, 7 officieren en 5 technici, verdron ken. Uit Bogota wordt gemeld, dat aan de grens tusschen Columbie en Venezuela een expeditie van arbeiders op een petro- leumveld door Indianen is aangevallen. De Indianen schoten him pijlen af, waardoor verscheidene arbeiders ernstig gewond werden. Naar uit Havanna gemeld wordt, heeft de Cubaansche regeering medegedeeld, dat z'j alle beschikbare scheepsruimte in be slag zal nemen om den invoer van be langrijke goederen eenigszins te kunnen handhaven. BINNENLAND ARBEIDSFRONT EN TUBERCULOSE BESTRIJDING. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: „Voor leden van het Nederlandsche Ar beidsfront bestaat na een jaar lidmaatschap de mogelijkheid tot het verkrijgen van t. b. c.-ondersteuningen. Deze worden gege ven in den vorm van een tegemoetkoming in de kosten van sanatorium-verpleging, vergoeding voor versterkende middelen, extra-voeding, al of niet in vereeniging met hulp in de huishouding bij thuis-ver pleging. Verder ondersleuning voor de aanschaffing van noodzakelijk ondergoed, voor de bestrijding van reiskosten bij auto vervoer Van een patiënt, terwijl ook bij bezoeken van huisgenooten aan het sana torium en soortgelijke omstandigheden geldelijke vergoedingen door het N. A. F. zullen worden gegeven. Deze ondersteuningen, welke het karak ter dragen van een bestrijding van de tu berculose, en dat in den ruimster zin, doen zien, dat de taak die het Nederlandsche Ar beidsfront hiermee op zich genomen heeft, wederom ver gaat buiten de enge grenzen van de vakorganisatie. Het bestrijden van een gevreesde kwaal als de tuberculose is meer dan een groepsbelang. Het is een volksbelang. Dat het Nederlandsche Ar beidsfront direct en indirect dit volksbe lang dient, is een noodazakelijk gevolg van de plaats, die het Nederlandsche Arbeids front binnen de volksgemeenschap inneemt. In het bijzonder geldt dit waar het de be strijding betreft van een kwaal, die, zij het in mindere mate dan voorheen, de volksgezondheid bedreigt. Ieder, die als werker lid wordt van het N. A. F. draagt door zijn lidmaatschap er toe bij, dezen strijd tot een goed einde te brengen. Iedere aansporing is hier verder over bodig. Wie zijn taak kent, is lid van het Nederlandsche Arbeidsfront". VRIJSTELLING ARBEIDSDIENSTPLICHT. Ten einde een vlotte afdoenirig van eventueele verzoeken om uitstel of vrijstel ling van den arbeidsdienstplicht mogelijk te maken, wordt de aandacht van belang hebbenden gevestigd op de hiervoor nood zakelijke directe adresseering dezer ver zoeken aan afdeeling B van de administra tie van den Ned. Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 63 te 's-Gravenhage. Er zij evenwel met nadruk op gewezen, dat slechts in bijzondere gevallen vrijstel ling of uitstel van den Arbeidsdienstplicht kan worden verleend. GENERATORBLOKJES OP DEN BON. Met ingang van 15 Juni. De directeur van het Rijksbureau voor Hout heeft aan de fabrikanten en weder- verkoopers van houtblokjes voor gasgene ratoren een cioulaire doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend: Met in gang van 15 Juni 1942 is het verkoopen en afleveren van generatorblokjes aan ver bruikers verbod'en, tenzij tegen afgifte van bonnen van vastgesteld model en tot geen grooter hoeveelheid dan op de bonnen ver meld. Alle verbruikers van generatorblok jes, met uitzondering van diegenen, die een vergunning bezitten om de door hem voor eigen verbruik benoodigde blokjes te ver vaardigen of te doen vervaardigen, dienen zich ter verkrijging van de vereischte be scheiden tot het koopen en in ontvangst nemen van generatorblokjes te wenden tot den rijksinspecteur van het verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni 1942 geen generatorblokjes HULDE AAN DE VROUWEN. Het heeft myn hart deugd gedaan te lezen, dat van de 2K millioen vrouwen van 25 jaar en ouder niet minder dan 1.300.000, dus meer dan de helft, een sigarettenkaart heeft ge nomen. Want zelfs voetstoots aanne mend, dat opoe niet rookt, zullen toch de meesten tot deze altruïstische hou ding gekomen zijn, om hiermede het rantsoen van de rookende mannen te vergrooten, hetgeen een bewijs is van de liefde en offerzin van de Neder landsche vrouw. Laten wij het nu maar eens eerlijk toegeven, wat zou den wij in dezen tijd moeten begin nen zonder onze vrouwen, die in de zen dwazen tijd toch maar onze broo- ze levens dragen in haar handen. En ziet hoe behoedzaam zij ermee om gaan! Zij verdubbelen ons rantsoen op bijna wonderbare wijze. Zij plas sen in de keuken en dienen een maal tijd op, waarin men het water niet meer aan zijn ware gedaante kent, al moet er dan aan toegevoegd worden, dat de smaak- en kleurloosheid van het water haar handwerk in de keu ken zeer te stade komt. Maar goed, zij doen het maar en leiden ons in deze gevaarlijke tijden tusschen de Scylla en de Charybdis der voedsel voorziening heen. En om ons zoet te houden voeren zij ons met haar eigen sigarettenrantsoen. Als ik dit goed overweeg vraag ik mij af: wat zijn wij, mannen, toch eigenlijk voor wezens? Mij besluipt de schaamte voor myn geslacht, wel ke schaamte ik slechts vermag te on derdrukken door het verlangen naar een standbeeld voor onze vrouwen, met de eene hand aan een waterkraan en in de andere een pakje shag. Zware. Dat is mijn hulde. V meer verkoopen en/of afleveren dan te gen onfcvanigst van vastgestelde bescheiden. Fabrikanten mogen met ingang van ge noemden datum 'generatoiblokjes uitslui tend verkoopen en afleveren aan weder verkoopers op een toewijzing, afgegeven door het Rijksbureau voor hout en tot geen grootere 'hoeveelheid; dan in deze toewij zing vermeld. Niet nakoming van deze voorwaarden is strafbaar. FINANCIEN EN ECONOMIE VERKORTE BALANS VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Het Rijk heeft volgens den weekstaat van de Nederlandsohe Bank, opgemaakt per 18 Juni, in de achter ons liggende week voor een bedrag van 7.000.000 aan schat kistpapier bij deze instelling onderge bracht, waardoor de binnenlandsohe wis selportefeuille is aangegroeid tot 222.000.000, welk bedrag uitsluitend' be staat uit bij de centrale bank geplaatst schatkastpapier. Daartegenover echter is het rentelooze voorschot, dat per 1 Juni nog met het maximum van 15.000.000 prijkte, verdwenen, terwijl daartegenover een tegoed is gekweekt van 4.912.115. De agent van het ministerie van financiën heeft deze week geen noemenswaardig be roep gedaan op de geldmarkt. De rekening- courantsaldos van anderen zijn met 3.000.000 verminderd tot f 167.368.023. De beleeningen zijn met circa 7.000.000 afge nomen tot 148.766.205, waaruit kan wor- dien opgemaakt, dat de ultimo-spanningen, welke dit keer niet veel te beteekenen had den, geheel zijn opgelost. In de voorraden munt en muntmateriaal is nagenoeg geen verandering gekomen. Ten aanzien van de verhouding tot het buitenland kan dienen, dat de buitenlandsdhe wisselportefeuille met 15.000.000 is aangegroeid en tihans 1.046.226.179 bedraagt, daartegenover zijn echter de diverse rekeningen met ruim 3.500.000 verminderd tot 150.001.721, zoodat in totaal de vorderingen op het bui tenland ruim 11.000.000 grooter zijn ge worden. In velband met een en ander is het bedrag aan in omloop zijnde bankbil jetten omstreeks 6.000.000 ingekrompen tot 2.339.346.735. Het beschikbare dëk- kingssaldo is gestegen en beloopt thans 1.046.020.397. DIVIDEND NEDERLANDSCHE BANK. Naar wij vernemen, zullen de directie en commissarissen van De Nederlandsches Bank n.v. aan de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhouders voorstel len over het afgeloopen boekjaar een divi dend van 51 per aandeel van 1000 uit te keeren. Over de beide voorafgaande boekjaren is beide keeren een dividend van 55. per aandeel van 1000 uitgekeerd. 4 PCT. OBLIGATIëN BATAVIA 1937. Zullen niet worden betaald. De gelden noodig voor de betaling van de per 1 Juli as. vervallende coupons van bovenstaande obligatiën zullen niet ter beschikking van het betaalkantoor worden gesteld, zoodat deze coupons tot nader be licht niet ter betaling kunnen worden aan geboden. Zooals bekend, werd voor het laatst de Juli-coupon van 1940 betaald uit gelden, die hier te lande voor dit doel reeds aan wezig waren. Sedert dien hebben er geen betalingen van rente of aflossing meer plaats gevonden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1