rMomentje DINSDAG 9 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10271 3)e Ceid&^lieSoti/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De slag in de Marmarische woestijn IN DE TWEEDE PHASE. De slag in de Marmarisdhe woestijn is volgens de meening van Duitsche militaire deskundigen zijn tweede phase ingegaan. Het voornaamste kenmerk dezer phases is, dat het Engelsche achtste leger onder gene raal Ritchie met niet onbelangrijk ver zwakte strijdkrachten de beslissing te ge- moet moet "aan. De geleden verliezen beteekenen voor de Britsche strijdkrachten een aderlating, die, gezien den langen en gevaarlijken Brit- schen ravitailleeringsweg om de Kaap de Goede Hoop, ernstig meetelt. Met deze toe gebrachte verliezen heeft Rommel zonder twijfel een nog niet te overzien succes be haald. Hij heeft de voor den 26sten Mei opgezette Britsche pogingen tot een offen sief voor minstens de komende zes maan den volkomen te niet gedaan. Het schep pen van een dergelijke situatie schijnt ook, voor zoover men in Berlijn zijn reserve laat varen, het eerste doel van Rommel te zijn geweest, toen hij op 26 Mei de ope raties hervatte. Omtrent de verdere doelstellingen van den grooten strateeg der verrassingen be waart men in militaire kringen in Berlijn het stilzwijgen. Het geheim van Rommel's z.g. verrassingsstrategie ligt daarin, dat hij zijn veldheerintuïties het sterkst daar tot ontwikkeling brengt, waar de situatie van den slag het meest wisselvallig lijkt. Voor Rommel gelden getallen, strijdkrachten, terreinomstandigheden en weertoestanden slechts in zooverre, als zij hem de grond slagen geven voor de voorbereiding van zijn acties. Militaire deskundigen wijzen er in het bijzonder op, dat niets de verwarring, die Rommel weer eens aan den kant van den vijand heeft aangericht, duidelijker kan bewijzen dan de berichtgeving van den vij and sedert 26 Mei. Van uur tot uur ver schillend toonde de Engelsche berichten dienst zich nu eens pessimistisch, dan weer optimistisch. Alleen dit feit reeds wordt in Berlijn gezien als een bewijs, dat Rommel de leiding van den slag weer eens op su perieure en zekere wijze in de hand heeft. De gasoorlog HET AMERIKAANSCHE STANDPUNT. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: Nadat kort geleden Churchill als eerste verantwoordelijke staatsman de noch voor zijn eigen volk noch voor de wereld te ver antwoorden bedreiging met den gasoorlog heeft laten hooren, haast men zich in de Vereenigde Staten hem te hulp te komen. In een bericht van „Associated Press" over verklaringen van den leider der a'fdeeling voor chemische strijdmiddelen, generaal- majoor William Porter, wordt er uitdruk kelijk op gewezen, dat de Vereenigde Sta ten geen verdrag hebben onderteekend, dat het gebruik van gifgas in den oorlog ver biedt, aangezien de Senaat het desbetref fende protocol niet heeft geratificeerd. Het is zeer interessant, dat op dit verzuim van den Amerikaanschen Senaat op een derge lijk oogenblik en in dit verband wordt ge wezen, aangezien men daaruit de gevolg trekking mag maken, dat het geen toevallig achterwegeblijven van de ratificatie be treft, zooals dat in een gecompliceerd me chanisme kan voorkomen, doch dat Roose velt het in feite erop heeft aangelegd, in de kwestie van den gifgasoorlog de vrije hand te houden. De „humaniteit" van den Amerikaanschen president wordt daarme de nog eens en met een duidelijkheid, die ook den laatsten twijfelaar moet overtui gen, in het juiste licht geplaatst. Generaalmajoor Porter heeft er overi gens in zijn verklaring op gewezen, dat de geallieerde volken gereed zijn om den gasoorlog te beginnen en er aan toege voegd, dat het „werkelijk waar" is, dat zij de landen van het Driemogendhedenver- drag in dit opzicht vooruit zijn. Daar de Angelsaksen wegens gebrek aan werkelij ke successen reeds geruimen tijd hun pres tige in de wereld door bluf trachten te handhaven, behoeft men er niet van over tuigd te zijn, dat generaal-majoor Porter aan zijn eigen woorden gelooft. Doet hij dit echter, dan is ook dat niet van belang. De wereld herinnert zich al te goed hoe de Amerikaansche „deskundigen" en verant woordelijke AmerïkaansChe politici zich steeds weer hebben vergist bij de beoor- doeling van feiten. Wanneer de leider van de afdeelinig voor chemische strijdmiddelen zijn verzekeringen geloofwaardiger poogt te maken door deze „werkelijk waar" te noemen hetgeen overigens een beken tenis is, dat verklaringen van toonaange vende lieden in Amerika over het alge meen met wantrouwen verdienen te wor den opgnomen dan zal men toch niet vergeten, dat Roosevelt en zijn trawanten te zijnertijd werkelijk hebben geloofd, dat het kinderspel zou zijn de Japansche strijd krachten te verslaan en het Japansche rijk binnen enkele maanden tot capitulatie te dwingen. Evenals ten aanzien van de strijd kraChten van de Japansche weermacht konden de heeren in Washington ook over den stand der voorbereidingen van de lan den van het Driemogendihedenverdrag voor een gasoorlog wel eens over onvoldoende inlichtingen beschikken om te kunnen be- oordeelen wat „werkelijk waar" is. De in dertijd tot Churchill gerichte waarschu wing zijn vingers niet aan dit gevaarlijke spel te branden, wordt met den meesten nadruk ook tot den president der Ver eenigde Staten gericht. In de haven van Soerabaja Nu door de werkzaamheden van de Ja- panscne genietroepen de haven van Soera baja voor de scheepvaart weer bruikbaar is gemaakt, doen de Japansche vracht schepen de haven aan om petroleum, sui ker, koffie zout, tapioca en andere specia le voortbrengselen van Java te laden. On der het motto „één schip per dag" zijn de Japanners er in geslaagd, dertig in de ha ven gezonken schepen te lichten. Voorbe reide gen worden getroffen om nog 70 an dere schepen, waaronder tien vaartuigen 3.ÖOC tot 5.000 ton, weer omhoog te halen. Het puin en de wrakstukken op de werven en kaden is thans verwijderd en de enorme kranen, die zwaar geleden heb ben onder het Japansche bombardement, zijn thans hersteld. Alle winkels in de straten der stad, die uithangborden had den met Nederlandsche of Engelsche op schriften, hebben deze vervangen door re clameborden met de Japansche schrifttee- kens. De namen der stations, der verkeers borden e.d. *ijn thans geschreven in het Ja- pansch en het Maleisch. De Jokohama Spe cie Bank en de Bank van Taiwan vestigen hier haar filialen. De meeste industrieën hebben het werk hervat. De haven ligt vol jonken, boordevol geladen met bouwma terialen en landbouwproducten, en de groo- te koopvaarders ziet men af- en aan va- len. DE GEVECHTEN IN KIANGSI. Domei meldt van het front in Kiangsi, dal 30.000 soldaten van Tsjoengking, die in het overstromde moerasland ten Zui den van het Poangmeer wanhopig vechten, hun vernietiging tegemoet gaan. Gemoto riseerde Japansche strijdkrachten hebben Maandag Tsjoengjen, 95 K.M. ten Zuiden van Nantsjang, bezet, en daardoor den Tsjoengkineezen den terugweg afgesne den. Andere vliegende colonnes zijn opge rukt tot Th wang, 35 K.M. ten Zuid-Ooosten van Tsjoengjen, en omsingelen de Tsjoeng kineezen meer en fneer. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het Amerikaansche departement van Ma rine het verlies van vijf koopvaardijsche pen in de laatste 48 uur bevestigd. Deze schepen zijn op den Atlantischen Oceaan en ixi de Caribische Zee door duikbooten tot zinken gebracht. Het aantal vijandelijke koopvaardijsche pen, dat sedert den 15den Januari 1942 in de Atlantische en Amerikaansche kustwa teren tot zinken is gebracht, bedraagt thans 369. Het Amerikaansche departement van Marine heeft slecht toegegeven, dat sedert genoemd tijdstip 247 in geallieerden dienst varende schepen verloren zijn gegaan. Het departement geeft dus slechts rond twee derden der werkelijke verliezen toe. Het stoffelijk overschot van den plaats- vervangenden Rijksproctector Heydrich is gisterochtend op het Anhalter Bahnhof te Berlijn aangekomen. Vandaar is het naar het Prinz Albert-paleis in de Wilhelm- strasse overgebracht. Vandaag is het stoffelijk overschot over gebracht naar de mozaiekzaal van de nieu we Rijkskanselarij, waar de officieele rouwplechtigheid plaats heeft. HISTORISCHE SPAANSCHE KERK DOOR BRAND VERNIELD. De historische domkerk van Covarrubias, veertig kilometer van Burgos gelegen, is door brand vernield. Het vuur brak uit in den klokkestoel en sloeg over op het bin nenste van de kerk, waar de koningsgraven, schilderijen en andere waardevolle kunst voorwerpen vernield weden. De 2500 kilo gram wegende klok viel door den koepel van de kerk, die uit de tiende eeuw dateert. IN EEN PAAR REGELS De opstandige beweging in Iran neemt een steeds grooteren omvang aan. Aanhoudingen en terechtstellingen nemen in aantal toe. De beteugeling van deze op standen geschiedt door het Russische leger. Met het s.s. „Limas" is gisteren een nieuw troepencontingent naar de Azoren vertrokken ter versterking van het garni zoen van deze eilandengroep. In Rio de Janeiro is in de voorstad Bento Ribeiro, een vliegtuig van de Bra- ziliaansche luchtvaartschool neergestort, waarbij een kadet werd gedood en een vrouwelijke passagier zwaar werd ge wond. Maarschalk Mannerheim is Maandag gepromoveerd tot eeredoctor aan de „Ni- colaus Horthy universiteit" te Szeged. De gouden sarcofaag van koning Tou- tankamon, die tot op heden in de kelders van het Egyptische museum was onderge bracht, werd veiligheidshalve naar de kel ders van de nationale bank te Kairo over gebracht. Naar verluidt, heeft koning Chris- tiaan gisterochtend een lichten aanval van galsteen gehad. Den aanval zelf is hij in middels reeds weer te boven gekomen. De koning moet echter nog eenige dagen het bed houden om rust te nemen. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 V Consequent-zIJn „Wat er goeds is in moderne strevingen, moeten wij overnemen en trachten te assi- mileeren. De katholieke levens- en wereld beschouwing is ruim genoeg, om al het waardevolle, door menschenvernuft voort gebracht, in zich op te nemen en te ver werken. 't Zou verkeerd zijn, het goede, dat in haast alle moderne strevingen te ontdekken valt, te miskennen". Aldus fr. S. Rombouts in een in 1930 uitgegeven brochure: „Te wapen tegen het bederf onzer dagen". Eii deze woorden hebben ook vandaag hun actueele betee- kenis. Maar evenzeer is van actueele waarde wat genoemde schrijver in dezelfde brochure schreef, een bladzijde vóór het reeds geciteerde (blz. 36), n.l. dat de hou ding van een katholiek zich moet kenmer ken „door een beslist en positief positie- nemen tegen alles wat met het katholieke geloof en de katholieke moraal duidelijk in strijd is". Op één verschijnsel in de samenleving, duidelijk in strijd met de katholieke mo raal, willen wij vandaag de aandacht ves tigen. Het is geen verschijnsel, dat nieuw is, dat zich pas nü openbaart. Reeds in hun Vastenmandement van 1 9 2 4 waarschuwden de gezamenlijke Bis schoppen van Nederland voor de moderne gevaren op het terrein der zedelijkheid, en zij schreven o.m.: „Gaan de kinderen, kleinere en grootere jongens en meisjes, niet ongepast en e r- gerlijk gekleed tot onherstelbare schade van hun sctfeamtegevoel, tot al te vroegtijdige prikkeling van hun zinnelijke neigingen? Geven de moeders door haar kleeding in huis. op straat, ja tot zelfs in de kerk. soms niet het slechte voorbeeld aan haar kinderen en een doorslaand be- wiis, dat zij zich niet schamen, daardoor de zielen, door Christus' bloed vrijgekocht, in het ongeluk te storten". Men voere tegen deze ernstige verma ning van het Episcopaat niet aan, dat preutschheid ook verkeerd is. ^Natuur lijk is preutschheid óók verkeert? En er zijn er, die door hun preutschheid de^ ze- dv'heid belachelijk maken. Maar tegenover deze betrekkelijk weini ge staan helaas veel meer christenen, die maar al te slaafs allerlei wufte griUen van een vaak geraffineerd zinnenprikkelende mn^e navolgen. Wie waarlijk godsdienstig leeft in le venslust en levensblijheid zal het niet zoo moeielijk vinden in handelingen en oor- deelen te ontwiiken eenerziids de oreutsch- heid pn anderzijds de onzedigheid. Noblesse oblige. Adel legt plichten op. Het christen-ziin, het katholiek-zijn legt den plicht op, in de kleeding de betame lijkheid. de eerbaarheid, de zedigheid hoog te houden. Ook zeer vele, die onze geloofsovertui ging niet deel en. ook zeer vele niet-katho- lieken en niet-christenen van wie er gelukkig ook velen zelf een goed voor beeld geven - zullen zulk een hou ding respecteeren. Respecteeren. omdat zii is in overeenstemming met het natuur lijke «evoel van zelfrespect, met het na tuurlijke besef van eigenwaarde, van eicror. persoonlijke waardigheid. Ook in de kleeding moet men consequent christen zijn. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Itaiiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt: Vijandelijke tegenaan vallen die door pantserstrijdkrachten wer den gesteund, werden door onze formaties infanterie volkomen afgeslagen. Er werden 150 gevangenen gemaakt. Eenige pantser- verkenningswagens en automobielen wer den vernield. De aanzienlijke buit.^ die dnor de zegevierende actie waarvan in het weermachtbericht van gisteren is melding gemaakt, omvat behalve enorme hoeveel heden oorlogsmateriaal: 50 stukken ge schut en ongeveer een even groot aantal pantseraf7/eerkanonnen. Onder de gevan genen bevindt zich de bevelvoerende gene raal der tiende Indische gemotoriseerde brigade. In het luchtruim van Acroma schoten onze vliegtuigen zes vijandelijke machines omlaag, zonder zelf verliezen te lijden. Itaiiaansche en Duitsche formaties vielen onnieuw de vloot- en luchtbasis van het eiland Malta aan. In het gebied van de her- haalde malen getroffen doelen braken uit gestrekte branden uit. Ir. den afgeloopen nacht bombardeerde de Engelsche luchtmacht Cagliari. Eenige huizen in het centrum der stad stortten in, andere werden beschadigd. Er vielen twaalf dooden, 15 menschen werden ge wond. De houding der bevolking was rustig en gedisciplineerd. DUITSCH SUCCES IN BELGISCH LUCHTRUIM. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht meldt, hebben Duitsche jagers Maan- dagmidag aan het Kanaal een nieuw suc ces op de Britsche luchtmacht bevochten. Tegen 3 uur vloog bij eenigszins bedek ten hemel een formatie vijandelijke bom menwerpers, geëscorteerd door talrijke ja gers, naar Brugge en Oostende. De Duit sche jagers dwongen de vijandelijke jacht vliegtuigen boven de kust tot den strijd. In hevige luchtgevechten werden 7 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Britten, wier bommen slechts onbe langrijke schade hadden aangericht, maak ten na deze verliezen in Westelijke rich ting rechtsomkeer en onttrokken zich aan hun vervolgers in de wolken, die inmid dels dichter waren geworden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Naar het D. N. B. 'verneemt, hebben Brit sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht zonder militaire uitwerking storings- aanvallen op een aantal West-Duitsche ste den gedaan. De door brisantbommen in woonwijken aangerichte schade is gering. Volgens de tot. dusverre ontvangen berich ten zijn acht vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. BINNENLAND GROENTENVERVOER VERBODEN Volgens mededeeling in de Ned. Staatscourant heeft de secretaris-ge- raal van het departement van Land bouw en Visscherij bepaald, dat het vervoeren of doen vervoeren van War- moezerijgewassen in de door de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale aangewezen streken des lands is ver boden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door de centrale ontheffing is ver leend. Dit besluit treedt in werking op 6 Juni 1942 en kan worden aangehaald als „Verbod Vervoer van Groenten 1942". DE GROENTENSCHAARSCHTE. Het V.P.B. schrijft o.m.: De thans heerschende groentenschaarsch- te is voor menigen landgenoot, die als be woner van „den moestuin van Europa" zooals men ons land wel noemt om zijn groententeelt zeer verwend is op dit ge bied, een hard gelag. Het is nu eenmaal niet prettig eiken dag te moeten volstaan met een beetje stoofsla, waarvan de vrouw des huizes of het dienstmeisje dan dikwijls nog langen tijd in de rij heeft moeten staan! Als gewoonlijk zijn er om deze groentenschaarschte heen dan ook weer tal van legenden en mythen gesponnen van de bekende soort, welke er als regel op neerkomen, dat het overgroote deel van onze groente naar Duitschland zou ver dwijnen. Op grond van inlichtingen, welke ons werden verstrekt van de zijde van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, kunnen wij dit gerucht ech ter met vol vertrouwen démenteeren: de groente-export vertoont géén abnormaal hooge cijfers en zeker geen fantastische percentages als bijvoorbeeld „tachtig pro cent van alles, wat aan de veiling komt". Wel dient men echter te bedenken, dat wij thans de gevolgen van den grimmig strengen winter ondervinden, tengevolge waarvar de in Februari uitgezaaide bloemkool en sla. evenals de peen, welke van November tot Januari uitgezaaid had moeten worden, grootendeels bevroren is. Toen er na den uitzonderlijk strengen win ter dan ook een periode van ongeveer vijf weken drogen, kouden wind kwam. viel er niets meer aan te doen, of er moest, nadat het was afgeloopen met de kasgroenten, een tijd komen, waarin wij zouden moeten wachten on de producten van den kouden grond, welke voor den tweeden keer wa ren uitgezaaid. Deze periode beleven wij thans en menige huisvrouw zal zich her inneren, dat dit eigenlijk niet zoo'n bijzon der verschijnsel is Ook onder normale om standigheden was er als repel een periode van schaarschte tusschen de kasgroenten en die van den kouden grond; men merkte het alleen niet zoo, omdat er meerdere mogelijkheden waren tot het bereiden van andere spijzen en omdat er bijvoorbeeld bloemkool uit Bretagne en tomaten uit Ita lië konden worden in°evoerd. In dezen tijd worden er nu eenmaal zelfs meer groenten geconsumeerd dan normaal, daar men onder invloed van het lage brood- en aard- appelrantsoen veelal zelfs tracht in twee dapelijksche maaltijden groenten te verwerken. Ook ontbreken ons thans de conserven, welke men onder gewone om standigheden ter beschikking had. Eén troost hebben wij in elk geval: het wordt met den dag beter. De sla is weer al vrij regelmatig te krijeen, de bloemkool en peultjes beginnen weer. Over veertien dagen komen de peentjes, over drie weken de doperwtjes en ook de tuinboonen mo gen eind van deze maand weer tegemoet worden gezien. Alles wat gedaan kon worden, is gedaan om ons zoo goed mofelijk aan groente te helpen. Er is belangrijk meer verbouwd dan vorige jaren :als de opbrengst per hec tare minder is dan gewoonlijk, komt dit door de schaarschte aan kunstmest. Wan neer wij straks, als er weer regelmatig producten van den kouden grond te krijgen zijn, niet meer zoo te kust en te keur kun nen kriigen, waar wij juist op een bepaald oogenblik trek in hebben, dan komt dat, omdat er ook voor den komenden winter weer voorraden gereserveerd moeten wor den. Men kan er ten slotte verheugd over zijn, dat er thans een einde is gemaakt aan den dwazen toestand, dat elke particulier op eigen gelegenheid vijf kilogram groenten per keer kon halen bij de tuinders recht streeks. wat er als regel op neer kwam, dat men zooveel kon halen als men maar wilde en kon vervoeren. De hoeveelheden, die er zijn, zullen nu ten minste eerlijk via de veilingen verdeeld worden over de be volking. EEN NIEUW BANKBILJET VAN 50.—. Met afbeeldingen naar schilderijen van Jan Steen en van Van Ostade. De directie van de Nederl. Bank maakt bekend, dat zij een nieuw model bankbil jet van 50.in omloop zal brengen. Op de voorzijde staat de tekst: DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder Vijftig gulden De linkerhelft van het biljet toont in donkere kleur de gravure van een vrou wenportret naar het schilderij „De Oes tereetster" van Jan Steen, terwijl hetzelfde portret in lichtere, roodbruine tinten op de IN JACQUET. Meer dan eens heb ik er den nadruk op gelegd en met klem van argumen ten in het licht gesteld, dat de schaarschte aan textielgoederen het vrouwelijk deel der menschheid voor problemen zet, welke slechts door een het genie naderend vernuft wa ren op te lossen. Ik weet het, de moeilijkheden zijn vele. Wellicht zijn zij nog grooter dan in de keuken, waar ondanks beperkingen van allerlei aard nog altjjd een natuurproduct als ver vangingsmiddel aanwezig is, zoolang de Kraan nog water geeft in on gelimiteerde hoeveelheden. Wij, man nen, klagen daar wel eens over, maar denk er in die oogenblikken eens goed aan, dat ook de kraan zich zou gaan beperken. Gij zoudt van schrik ver stijven. In de textiel staan de zaken heel anders. Men maakt nu eenmaal geen luierbroekjes van vitragegordij nen. Goed, maar dat wil nog niet zeg gen, dat wij om allerlei onoverkome lijke moeilijkheden nu alle beschaafde vormen maar overboord zouden mo gen gooien. En dat gebeurt toch fei telijk. als men een advertentie leest als deze: „Jacquet aangeboden, als nieuw, maat 52. zonder broek" enz. Kijk, men kan in een moeilijken tijd als deze veel door de vingers zien, maar dat men wegens textielmoeilijk- heden op een receptie zou verschij nen in jacquet, doch zonder broek, d. w. z. in een simpel Jansen en Ti- lanusje, dat gaat toch te ver. Laat alles over ons komen, maar laten wij in ieder geval de goede vor men bewaren. vy DAGELIJKS KOMEN ER GELDEN BINNEN.. Dagelijks komen er gelden binnen op de girorekening van de Nederlandsohe Am bulance Groote en kleine bedragen als be wijs van medeleven met hen, die aan het front gewond geraakt zijn. Wij willen u geen bedragen noemen, dioch u kunt er van overtuigd zijn, dat de Nederlandsohe hulpexpeditie aan 'het Oost front inderdaad geheel bekostigd wordt door de vrijwillige bijdragen van het Ne derlandsohe volk. Dat is iets om trotsdh op te zijn. Dat is een eeretaak voor een ieder, die het wel meent met zijn medemensehen. Hebt u, lezer reeds bijgedragen voor die mooie en mensdhlievende werk? Neen? Doe het dan vandaag nog. Stort een bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0. Nederlandschc Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. rechterhelft van het biljet in spiegelbeeld is weergegeven. In het midden van de achterzijde van het biljet is in donkerbruine kleur een gravure afgedrukt, voorstellende een win terlandschap naar een schilderij van Van Ostade. De biljetten zijn gedrukt op licht roomkleurig getint papier van ongeveer 1G5 x 94 m.m. en gedateerd van 2 Januari 1941 af. De ontwerper is Leo Gestel. DERDE LEZING VAN PROF. MR. DR. R. VAN GENECHTEN OVER: HET ANTWOORD OP DE SCHULDVRAAG. Hedenavond vervolgt prof. mr. dr. R. van Genechten zijn voordracht over: „Het antwoord op de schuldvraag". De uitzen ding geschiedt over den zender Hilver sum II en vangt aan om 21 uur. N. S. V.-VACANTIEKINDEREN GOED IN DUITSCHLAND AANGEKOMEN. Naar wij telefonisch van den N. S. V.- dienst Stuttgart vernemen, heeft de extra- trein van de N. S. V. uit Den Haag met 700 vacantiekinderen geheel volgens het reisplan en zonder oponthoud de bestem mingsplaats in de gouw Württemberg Hohenzollern met het einddoel Tuttlingen bereikt. De kinderen hebben de reis goed vol bracht en zijn door hun pleegouders in Schwaben hartelijk ontvangen. ONDERDEELEN VAN LANDBOUW MACHINES. In de Nederlandsche Staatscourant d.d. 3 Juni 1942 is opgenomen een bekendma king waarbij met ingang van 9 Juni 1942 aan fabrikanten en handelaren wederom is toegestaan ongebruikte onderdeelen van machines, werktuigen of apparaten voor den landbouw, tuinbouw of de veehouderij, van welke het gewicht per stuk grooter is dan 10 kg., zonder vergunning te verkoo- pen, te koopen of af te leveren. PRIJZEN VAN JUTEZAKKEN. In de Staatscourant van 9 Juni 1942 is op genomen een beschikking inzake maxi mumprijzen voor gebruikte en nieuwe jute-zakken (Prijzenbeschikking Jute-zak- ken no. 1). In deze beschikking zijn voor verkoop aan handelaren en voor verkoop aan gebruikers van jute-zakken afzonder lijke maximumprijzen vastgesteld. Het doel van deze beschikking is de prijzen voor jute-zakken een emballage materiaal, dat onder de huidige omstan digheden van groot belang is niet te doen stijgen boven een peil, dat zoowel voor den leverancier en den handel als voor de afnemers als redelijk kan worden beschouwd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1