DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «Lichtvaardige politici en strategen' DUITSCHLAND r Mamentje WOENSDAG 3 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10266 S)e CeicbcheSoLi/fcci/itt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Echte sociale menschen De katholieke godsdienst is een sociale godsdienst. Wij zouden dieze waarheid en werkelijk heid wel willen uitbazuinen van alle to rens, zoodat iedereen het hoore en wete, vooral in een tijd aLs deze, die, terecht, roept oen en verlangt naar meer sociaal leven. Wij zouden dat wel willen doen. Maar beter en véél beter is het, het te de monstreer en, tot uitdrukking te brengen inons eenvoudig dagelijksdh leven! De katholieke godsdienst is een sociale godsdienst. Wijze woorden van wijze lieden, die ons onze sociale plichten voorhouden, mogen wij niet veronachtzamen; het kunnen zijn gaven Gods. Maar nergens en door nie mand worden ons onze sociale plichten als wezenlijk element in den Godsdienst zóó schitterend klaar en zóó diep indrin gend geleerd als in het Woord Gods,'in de Heilige Schrift, in den Bijbel, voornamelijk in het Nieuwe Testament. De katholieke godsdienst eischt van ons een „eeredienst". Die „eeredienst" is in wezen en doelstelling sociaal. Maar: naast den eeredienst wordJt van. ons geëischt een godsdienst voor héél het leven; een gods dienst, welke bestaat in het vervullen van sociale plichten, van gemeenöchapsplich- ten, in ware vruchtdragende en zegenrijke sociale daden, gemeenischapsdaden. Wij zouden hier zoo vele heerlijk mooie gedeelten uit den Heilige Schrift kunnen citeeren gedeelten, misschien totaal on bekend aan velen, wier hoofden zijn volge propt met veel wijsheid, welke op een veel lager plan staat. Vandaag willen wij voor zetten een gedeelte uit den Brief van den Apostel Jacobus (I 1927): Weest werkers van het woord, en niet hoorders alleen; anders bedriegt gij uzelf. Immens, wanneer iemand het woord aanhoort, maar er zich niet naar gedraagt, dan gelijkt hij op een man, die zijn gelaat, door de natuur hem geschonken, in een spiegel be ziet; want, als hij toegekeken heeft en heen is gegaan, is hij aanstonds ver geten, hoe hij er uitzag Maar hij, die met volle aandacht de wet der vrij heid (het Evangelie) beschouwt, en er zich ook naar gedraagt geen ver geetachtig hoorder, maar een man van de daad hij zal zalig worden door zijn weiken. Zoo iemand vroom meent te zijn, maar zijn tong niet beteugelt, dan be driegt hog zichzelf, en zijn vroomheid is ijdel. Reine en vlekkelooze vroomheid in de oogen van God en den Vader is deze: zorg te dragen voor weezen en weduwen in hun rampspoed, en zich onbesmet van de wereld te houden. God heeft ons in de wereld heel veel schoons geschonken; en er blijft veel schoons, al wordt er, helaas, door de men schen zoo bedroevend veel bedorven. Maar onder al het schoont is er weinig zoo schoon, als de menschen, die de Apostel Jacobus hier in een paar woorden schetst. Menschen, die voorzoover het in men- schelijke zwakheid mogelijk is zichzelf ombesmet houden vanhet kwaad in de wereld; die hun tong beteugelen, zich niet bezondigen aan kwaadspreken en lasteren niet roddelen! die zorgzame liefde betoonen aan hulpbehoevenden, door den Apostel getypeerd in weduwen en weezen zulke menschen zijn zoo schoon; dat zijn echte sociale menschen! Niet ieder is in staat en geroepen, om in het groot openbare leven sociale daden te stellen, maar wèl kan een ieder onder alle omstandigheden een echt sociaal mensch zijn in „reine en vlekkelooze vroomheid in de oogen van God1"! VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, heeft de Britsche, luchtmacht bij de gisteren ondernomen aanvalspogingen in het. Kanaal weer ge voelige nederlagen geleden. Reeds in de ochtenduren, toen een formatie Britsche jachtvliegtuigen naar de Fransche kust vloog, werd zij terstond door Duitsche ja gers tegengehouden en tot den terugkeer genoopt. Tijdens een achtervolgingsge vecht schoten de Duitsche jagers boven het Kanaal twee Spitfires neer. Eenige uren later ontmoetten Duitsche jagers voor Kaap Gris Nez een numeriek superieure formatie Britsche jachtvliegers. De Duit sche jagers gingen terst'ond den strijd met de Engelschen aan en schoten in korten tijd elf Spitfires omlaag. Met een bij Cher bourg neergehaalde Spitfire en twee voor de Nederlandsche kust neergeschoten ver kenners, bedraagt het Britsche verlies gis teren zestien vliegtuigen. EEJJ, IN DEN WIND, GESLAGEN W WAARSCHUWING. In het tijdschrift „BerlinRomTokio" is onder het opschrift „Lichtvaardige poli tici, lichtvaardige strategen" een hoofdar tikel verschenen, waarin het volgende wordt uiteengezet: „Op 17 Mei 1938" heeft de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Van Ribben- trop, in de Wilhelmstrasse den toenmaligen Franschen ambassadeur Francois Poncet ontvangen. Het betrof het probleem der opheffing van de ondragelijke toestanden, die Engeland en Frankrijk in het vredes- dictaat van Versailles met den opgeblazen Tsjecho-Slowaakschen staat en de daarme de verbonden overweldiging van groote Duitsche volksdeelen aan Duitschland had den opgelegd. In artikelen en redevoerin gen der Westelijke democratieën werd Tsjecho-Slowakije het vliegtuigmoederschip tegen Duitschland genoemd. De te Versail les in het leven geroepen toestanden aan de Duitsche Oostgrens behoorden tot de belangrijkste banden van het systeem van Versailles en daarmede van de onmacht van Duitschland. Opheffing daarvan was niet slechts een materieele noodzakelijk heid, maar een kwestie van de eer van Duitschland, en het was aan de buitopland- sche politieke leiding van Duitschland van af het begin der machtsoverneming duide lijk, dat de eer de eerste voorwaarde vormt voor de binnenlandsche opkomst en voor de herovering van nationale grootheid. Ehgeland en Frankrijk zagen dat zeer wel in en trachtten met alle middelen deze ontwikkeling te verhinderen. Men speelde in Parijs en Londen met de gedachte aan oorlog. Vandaar dat onderhoud op 17 Mei. De rijksminister van Buitenlandsche Za ken liet er bij den Franschen ambassadeur geen twijfel aan bestaan, dat ieder ingrijp pen van Frankrijk in een DuitschTsje- cho-Slowaaksch conflict terstond 75 mil- lioen Duitschers in beweging zou brengen. Hij zeide toen tegen Frangois Poncet v?n meening te zijn, dat de leiders van het Fransche leger te verstandig waren om zich in te laten met een avontuur en voor problemen van dezen aard te vechten met het Duitsche leger. De ambassadeur zou er zich zonder twijfel bewust van zijn, dat honderdduizenden Franschen hun - leven zouden verliezen, zonder dat het gelukken zou Duitschen bodem te betreden. De rijks minister gaf Poncet den raad, zijn regee ring over dit standpunt van den Führer niet in twijfel te laten. Op 23 Juli 1938, toen Frankrijk op insti gatie van Engeland een steeds provocee- render politiek tegen de herzieningseischen van Duitschland voerde, gaf de rijksminis ter aan Poncet nogmaals te verstaan, dat Duitschland vast besloten was, geen .pro vocaties te aanvaarden en dat het een groo te fout van de Fransche politiek zou zijn, zich te keeren tegen de belangen van Duitschland, welke op geenerlei wijze in strijd waren met de Fransche belangen. „Wanneer Frankrijk in zoo'n geval werke lijk voornemens is", zoo verklaarde de rijksminister op.25 Juni 1938 tegenover Frangois-Poncet, „iets te ondernemer^ gaat het over tot een aanvalsoorlog waarbij er geen twijfel aan mag bestaan dat Duitsch land in zoo'n geval voor niets zal terug schrikken". En Von Ribbenrrop sprak de vermanende woorden: „Bij alle vredelie vendheid kan ik u zeggen, dat wij op iede- ren oorlog, zoo noodig ook op een Duitsch- Franschen, zijn voorbereid". HET .ACCOORD TE MüNCHEN. Voor de oorlogsmisdadigers in Parijs en Londen vormden deze waarschuwingen slechts een aansporing tot nog grootere op ruiing en intensievere voorbereidingen voor den oorlog tegen Duitschland. Het doel was behoud van het Joodscji-plutocra- tische Europa. Weliswaar zag men zich op grond van de vastbeslotenheid van «den Führer gedwongen München als een ver tragend moment op te nemen op den weg naar den oorlog, maar reeds op 25 Maart 1939 kwam aan den dag, wat München in werkelijkheid was, toen de „Yorkshire Post" schreef: „Velen onzer corresponden- te$ gelooven, dat in München Chamberlain door Hitler is gedupeerd. Het kan echter wel zekerder zijn, dat het Chamberlain was, die den prachtigen bluf uitvoerde, Hitier de illusie te geven, dat mgn hem geloofde. Door Hitier een valsch gevoel van zekerheid te geven hebben wij in de overeenkomst van München tijd gewonnen, om onze aangelegenheden te ordenen en in staat te zijn Duitschland onzen wil op te leggen en zoo noodig neer te slaan". Wat met Tsjecho-Slowakije mislukt was, moest met Polen bereikt worden. Met de zelfde lichtvaardigheid en verblind door haat trok men in 1939 ten oorlog. Te Pa rijs noch {e Londen kan men er zich mede verontschuldigen, dat men niet op de hoog te is geweest van de vastbeslotenheid van den EXihrer, om de vitale voorwaarden in het leven te roepen voor 'de- nationale op komst van Duitschland. In de redevoeringen van Hitier en de verklaringen van Von Ribbentrop, in de Duitsche pers en in den opbouw van de weermacht benevens vooral in het geloof van het Duitsche volk, moesten de op ruiers in Parijs, Londen en Washington de onmiskenbare teekens zien, dat het Duit sche volk tot een hechte eenheid aaneen gesmeed was. De tegenstanders geloofden echte, pèlitiek te kunnen voeren met de methodes van een va banque-spel tegen Duitschland en hoopten de onmacht van Duitschland te vereeuwigen en de Joodsch- plutocratische hegemonie in Europa voor langen tijd te beveiligen, dan wel den oor log voor de Joodsche heerschappij te ont ketenen. Dit was ook het doel van de machthebbers in het Kremlin, die in een Joodsch-kapitalistisch Europa een noodza kelijke ontwikkeling' naar het bolsjewisme zagen. Deze coalitie van gangsters en Jo den had één ding vergeten: het genie van den Führer, de allesoverwinnende kracht van een wil en het ontembare geloof van het Duitsche volk. Lichtvaardig hebben zij hun rekening opgemaakt, lichtvaardig den oorlog ontketend en lichtvaardig voeren zij den oorlog. Aan deze lichtvaardigheid van hun leiders zullen hun volken ten gronde gaan. Te Riom heeft Daladier deze lichtvaar digheid der politieke leiding van Frankrijk nogmaals niet alleen uiteengezet, maar ook als een krankzinnige verdedigd. Op 20 Fe bruari schreeuwde deze hysterische dilet tant: „De wapens, die ik gesmeed had, zijn niet gebruikt, de munitie, die ik heb laten vervaardigen, is niet verschoten, omdat de generaals laf waren en gefaald hebben". Hij rekende het gerechtshof voor, hoeveel milliarden francs hij op bevel van zijn Londensche vrienden in de oorlogsindus trie heeft gepompt. Hij bewees, hoe de Jo den in de Fransche huishouding geen moei te gespaard hebben om de spaargelden der burgers, de winstens der industrie, de ver diensten der arbeiders in dienst te stellen van één enkel doel, de vqpnietiging van Duitschland Als een dol geworden speler aan de roulettetafel verdedigde Daladier hardnekkig na het totale verlies van zijn inzet Frankrijk zijn „systeem", dat slechts op lichtzinnigheid en lichtvaardig heid was opgebouwd. CHURCHILL'S TACTIEK. En evenals deze voor de geschiedenis reeds veroordeelde Fransche regeeriwgs- ohef, tracht zijn partner in Londen even eens zijn heden reeds veroordeeld systeem te verdedigen. Hij noemt verlies na verlies „bemoedigende feiten", werpt inzet 'na in zet in zijn krankzinnig oorlogsspel en klemt zich vast aan zdjn systeem. Evenals aan de roulettetafel heeft dit systeem echter dagelijks- gefaald. Na Duinkerken, Noorwegen, Griekenland, Noord-Afrika, Hongkong, kwam het verlies van Singa pore, dat de Engelsohe belangen in Oost- Azië moest, beschermen als een schild wacht. Het viel door het volledig falen van de militaire leiding. Hetzelfde deed zich voor op Java. Van Kleffens moest, on danks de verzekeringen, dat een overwin ning zou worden behaald, de wereld mede- déelen, dat Java was gevallen. Hij deed dit niet de woorden: „Wij moeten het on aangename feit accepteeren, dat wij het allen te licht hebben opgenomen". Ran goon en Birma volgden. En zoo gaat het van verlies tot verlies tot aan het bankroet. Het canaille in Lon den echter ruit het volk en de volkeren der aarde van dag tot dag op tot nieuw ongeluk en nieuwe misdaden. Maar niet alleen Daladier en Churchill, •maar ook Roosevelt is bezield door dezelf de lichtvaardigheid en hetzelfde diletan- tiisme in de politieke en militaire leiding van dezen oorlog. Roosevelt is de vader van den oorlog. Om hem heen is de Joodsche leiding ge schaard, die aanspraak maakt op d^ we reldheerschappij. Hij heefit de volkeren in het ongeluk gedreven. Zijn vriend Upton Sinclair schreef in September 1941: „Pro fetisch is de ruimte van den Stillen Oceaan uitverkoren tot zetel van het grootste, wellicht laatste imperium in de geschiede nis. De autoriteit van Amerika moet een door allen erkende factor in' deze ruimte worden. Wij hébben dus een Amerikaansch wereldrijk opgericht op den Stillen Oce aan. Wij staan op den drempel van het tijdperk der Pax Americana op dé Stüle Zuidzee. Over het gebied van den Stillen Oceaan hebben wij een protectoraat op gericht over Australië, Nieuw-Zeeland, de Maleisöhe eilanden, Nederlandsoh-Inddë, Tahiti en ook China. Over Zuid-Amerika en IJsland hebben wij reeds onze bescher mende heerschappij uitgestrekt. Een 'be schermende heerschappij vormt den eer sten stap naar het wereldrijk. Wij, niet Duitschland, Japan, Rusland of Engeland zullen uit dezen oorlog te voorschijn ko men als de scheppers van een nieuw we reldrijk". Aldus Upton Sinclair. Kan er iets zyn, dat meer op grootheidswaanzin lijkt? Als een ambklooper schreeuwde Roosevelt om moord. Het driemogendhe- denpact was voor hem „een stuk papier". Wanneer Japan het zop wagen een on gunstig antwoord te geven op den eisch der Ver. Staten, dan zou dat tengevolge hebben, dat al lang gereed liggende plan nen in de daad zouden worden omgezèt, zoo schreef de „Times" op 5 Decerflber 1941, en de voorzitter van de militaire commissie van het Amerikaansdhfe Huis van Afgevaardigden verklaarde op den- zelfden dag; „Roosevelt moet het Japan- sche volk te verstaan geven, dat' wanneer 'het niet het plan tot oprichting van een" Japansch imperium opgeeft, de Ver. Sta ten Japan van den aardbodem zullen ver delgen". Voor de „New York. Herald Tribune" ging dat'alles nog te langzaam. Het blad hitste in zijn mülioen en-edities hysterisch het Amerikaansche volk op: „Niet wach ten, het oogenblik is bijzonder gunstig om den Japanners de rest te geven". De af gevaardigde 'Dies schreeuwde in een mas savergadering op 9 November 1941: „Op zijn laatst over twee of drie weken zijn wij met Japan in oorlog en dan zullen wij schoon schip maken". „New York Times" vulde dit aan op 2 December met de woor den: „De Ver. Staten zulle» Japan bin nen enkele maanden door hun superieure vloot en luchtstrij dkraohïen en verplet teren". „Licht vaaijdig begonnen, lichtvaardig geleid, en vreeselijk verloren", zoo zal het historische oordeel luiden over den oorlog van Roosevelt. Tot zoover het artikel van het tijdschrift. Oorlog is inderdaad een „ultimum re- medium", een allerlaatste middel, dat slechts in uiterste noodzaak mag worden aangewend. Wie op lichtvaardige wijze een oorlog ontketend, staat schuldig voor het forum dér menschheid en de geschie- STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewistische leger bevelhebber gesneuveld Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt: In het Oosten slechts* plaatselijke ge vechtshandelingen. Bij aanvallen van duik bommenwerpers op de havenwerken van Jokonga en Moermansk kreeg een vracht schip van middelbare gtbotte zulke zware treffers, dat aangenomen kan worden, dat het vernietigd is. Tn den slag om Charkof heeft, naar in- tusschen is vastgesteld, ook de opperbevel hebber van het zesde bolsjewistische leger, generaal-majoor Gorodajansky, 'den dood gevonden. In Noord-Afrika werd bij den aanval van Duitsche en Italiaansche troepen op een als een vesting versterkte stelling een Britsche gevechtsgroep ingesloten en ver nietigd. Drieduizend gevangenen, onder Wie een brigade-generaal, vielen ons in handen. Den 31sten Mei en len Juni wer den 101 pantserwagens, 124 kanonnen, tal rijke voertuigen en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal, vernietigd of buit gemaakt. Bij een verkenningsvlucht boven de vijandelijke linies werd de generaal der pantsertroepen Gruewell neergeschoten. Hij geraakte in Britsche gevangenschap. In den strijd tegen Groot-Brittannië vol bracht de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen verliezen een hevigen aanval op de ravitailleeringshjiven Ipswich aan de Z.-O.-kust van Engeland. Andere gevechtsvliegtuigen wierpen wederom bom men van zwaar kaliber op het stadsgebied van Canterbury. Bij aanvallen van gemengde formaties der Britsche luchtmacht op de kust der be- zetté' gebieden in het Westen we.rden gis teren overdag 18, bij vluchten #an enkele bewapende verkenningsvliegtuigen in het gebied rond Keulen een Britsch vliegtuig neergehaald. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 1 op 2 Juni verscheidene plaat sen in West-Duitschland aan, vooral de woonwijken in Duisburg en Oberhausen. Bij den afweer van deze, slechts tegen de burgerbevolking gerichte terroriseerings- aanvallen, schoten nachtjagers en lucht doelartillerie 37, marine-artillerie 3 vlieg tuigen neer. Daarmede heeft de Britsche luchtmacht bij haar vluchten naar de be- •zette gebieden en naar het Rijksgebied gisteren overdag en in den afgeloopen nacht 59 vliegtuigen verloren. Oberfeldwebel Strüning behaalde in den afgeloopen nacht zijn 15en er116e nachte lijke overwinning met een jachtvliegtuig. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT.. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als frolgt: Het hardnekkige verzet van de vijande lijke formaties, die in de Marmarica in het gebied van Got el Wales zijn omsingeld, werd eergisteren door een convergeerende actie van de Italiaansche en Duitsche troe pen gebroken. Wy hebben meer dan 2.000 gevangenen gemaakt en 70 pantserwagens, 50 kanonnen, en een honderdtal motorvoer tuigen buitgemaakt. Een krachtige vijan delijke uitval, die door 'pantserwagens werd gesteund, werd afgeslagen. Voorts werd een groote gemotoriseerde colonne, die onze verbindingen trachtte aan te val len, door vliegtuigen van de As hevig en herhaaldelijk aangevallen en gedwoftgen, zich, na zware verliezen te hebben gele den, terug te trekken. De luchtmacht bestookte zonder ophou den de vijandelijke verbindingswegen en vernielde in luchtgevechten 10 Britsche vliegtuigen. Twee vliegtuigen, die door het geschut van de landstrijdkrachten waren getroffen, sloegen op den grond te pletter. De operaties tegen de lucht- en vloot- steunpunten van Malta werden voortgezet. De installaties van Halfar werden getrof fen. Duitsche jagers schoten een Spitfire neer. In het Oostelijke deel van de Middelléyid- sche Zee heeft een van onze vliegtuigen een koopvaardijschip van middelgroote tonnage getorpedeerd. Enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op Augusta werden geworpen, maak ten geen slachtoffers. In de nabijheid van Licata werd een Engelsch vliegtuig ge dwongen te landen. De bemanning werd gevangen genomen. De strifd in Oost-Azië JAPANNERS BEZETTEN SJANGHWA. De Japansche troepen, die op 1 Juni van Kanton uit de operaties tegen het Tsoeng- kingleger van generaal Joehanmoe zijn be gonnen. hebben denzelfden dag Sjanghwa.- gelegén op 75 km, ten Noordoosten van Kanton, bereikt, Vervolgens zetten de Ja pansche troepen de achtervolging van de vluchtende Tsjoengkineezen voort. Vervolgens hebben dezelfde Japansche AARDAPPELEN. Ik heb de koe bij de horens gevat en alles gerooid. Groot en klein onkruid, groene dingen, waaraan, naar men zegt, eens bloemen zouden komen, de 'heele zaak. Nu- weet i'k tenminste zeker, dat het onikruid er uit is. Ik moest daartoe de bteschikking hebben over een schof fel. Maar daar ik toch nog een schop moest hebben om na de operatie met de schoffel mijn weer maagdelijken bodem om te spitten, 'ben ik naar een schop penheer gewandeld om dergelijke in strumenten te bestellen. Dat denkt een mensch zoo maar in zijn arge loosheid. Maar geen enkele schop penheer had er nog schoppen. Nu is het natuurlijk tódh*m orde gekomen. Een tuinman met liefde voor zijn grond en voor de natuur stadt voor niets. Die knielt neer op den gezegenden grond en doet het met zijn handen. Nu ligt mijn tuin weer open en wacht op de mildheid der natuur en het Werk mijner handen. Ik begin nu weer iets te voelen voor bloemkool, doperwten, tuinlboppen en dergelijke artikelen. Vroeger heb ik dat in mijn lichtzinnige waanwijsheid afgewezen. Maar nu de ■groente zoo scha ars ch is, denk ik er an ders over. Bovendien hoor ik overal van' de sléchte vooruitzichten in onze aard appelpositie. Ik zou dus aardappelen pooten. Weet U, met zoo'n leuk toestel letje pik je gaatjes in den grond, net als een ikuiltje bij het golfspel. Dan mik je er een aardappel in. Je maakt het gaatje dicht en na een poosje hoous pocus komen er tien aardappelen uit. Nu zegt mijn buurman: - dat gaat niet meer. Daar ben je veel te laat mee. IVfitar dat is natuurlijk onzin. Wat weet zoo'n stomme aardappel er van of het April of Juni is. Dat is waarschijnlijk niets andere dan jalouzie de métier van mijn buurman. Wedden, dat mijn aard appelen de zijne nog inhalen? eenheden bij de achtervolging van den vij and den eersten Juni Feng-Joean. een plaats op vier km, ten Noorden van Tsjengwa gelegen, bestormd, Bij hun verderen opmarsch bereikten zij de lijn Heisjan-Tanaoting, tien km. ten Noorden vhn Tsjoengwa, en drijven thans den vijand in het nauw in den sector Joen- teisjan. Voorts wordt gemeld, dat Japansche ma rine-strijdkrachten op 30 Mei het eiland Joewan, aan de kust der provincie Tsjeki- ang, hebben bezet. Zij landden op een punt ten Noordoosten van Wontsjou. Salomons-eilanden thans geheel bezet. Zooals Domei van boord van een Ja pansch oorlogsschip meldt, wordt thans be kend, dat een marine-afdeeling in de af geloopen maand een geslaagde landing heeft uitgevoerd op het Toelagi-eiland aan de zuidoostelijke punt der Salomonseilan den. Den volgenden dag had de landings- afdeeling zonder tegenstand te ontmoeten het geheele eiland bezet, dat tot nu toe dooi de Australische, strijdkrachten als vooruit geschoven steunpunt was gebruikt. Dooi het bezetten van Toelagi zijn de Salomons-* eilanden thèins geheel in Japansche handen. Dit feit beteekent een zwaren slag voor de Geallieerden. d'enis zal haar oordeel vellen. Wij hebben maar al te goed de gevolgen van een oiwoorÓeried'en oorlog ondervon den; wij zijn hals over kop in een avon tuur gestort, waarvan wij de consequenties niet konden overzien. En daarom, kunnen wij de gevoelens be grijpen, welke ten grondslag liggen aan het schrijven van bovenstaand1 artikel. H. VADER ONTVANGT KARDINALEN. Gisteren, op het feest van den heiligen Eugenius, den patroon van Paus Pius XII, hééft de H. Vader het college van kardi nalen ontvangen. De oudste van de aan wezige kardinalen, Granito Pignatelli di Belmonte, bood den Paus een adres van ge- lukwensch aan. De H. Vader antwoordde met een korte toespraak, waarin hij zeide, in dezen ernstigen tijd zich bewust te zijn van zyn verantwoordelijkheid, doch te vens vast te houden aan het geloof in de geheimzinnige kracht van de Goddelijke genade,die de Kerk thans meer dan ooit steunt. IN EEN PAAR REGELS Het Amerikaansche marine-departe ment deelt mee dat een Braziliaansch koop vaardijschip in de Caraibische Zee door torpedo-treffers tot zinken werd gebracht. - De Amerikaansche admiraliteit deelt mede, dat twee vrachtschepen, van Engel- sche en Amerikaansche nationaliteit door duikbooten der Spil tot zinken zijn ge bracht. De hertog van Windsor, gouverneur van de Bahama-eilanden, is gistermorgen te Washington aangekomen om besprekin gen te voeren met de Amerikaansche auto riteiten over vraagstukken, die verband houden met de verdediging van deze ko lonie. De Iraaksche premier heeft Zondag zijn ontslag ingediend. Men neemt aan, dat aanleiding hiertoe meeningsverschillen tusschen den premier en'de Britsche.bezet tingsautoriteiten zijn geweest. Een voor verscheping gereed liggende hoeveelheid hout is in New York in brand geraakt. De brand nam zoodanige afmetin gen aan, dat men zestig nabij dc opslag plaats wonende gezinnen voor hun eigen veiligheid moest wegbrengen. Het opperste gerechtshof der V. S. heeft de wet op de sterilisatie van misda digers in strijd met de grondwet verklaard. Daarmede zijn in het vervolg vrijwillige 'of gedwongen sterilisaties verboden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1