DINSDAG 2 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Rtd. Buitenland i Mr. H. Gdse. Lelden: Red. Stad en SportI M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving: L. Rooien. Leiden) Red. Letteren en Kuneti Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.52 uur Dinsdagavond. Zon op 5.22 Woensdagmorgen, i Tusschen deze tijden moet worden ter- ^misterd. i 2 Juni: De maan komt Dinsdagnacht om 0.05 uur op en gaat Dinsdagochtend om 9.05 uur onder. 3 Juni. De maan komt Woensdagnacht om 0.51 uur op en gaat Woensdagmorgen om 10.18 uur ondier. 4 Juni: De maan komt Donderdagavond om 1.30 uur op en gaat Donderdagvoor- middag om 11.32 uur onder. 5 Juni: De maan komt Vrijdagnacht om 2.01 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.45 uur onder. (Laatste kwartier). 6 Juni: De maan komt Zaterdagnacht om 2.27 uur op en gaat "Zaterdagmiddag om 1.56 uur onder. 7 Juni: De maan komt Zondagnacht om 2.50 uur op en gaat Zondagmiddag om 3.05 uur onder. 8 Juni: De maan komt Maandagnacht om 3.14 uur op en gaat Maandagmiddag om 4.11 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 17.5 gr. C. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. Twee burgers gedood, vijf gewond. Tijdens het afgeloopen weekeinde heb ben Engelsche vliegtuigen boven Neder- landjch gebied gevlogen, waarbij een groot aantal brand- en brisantbommen werden neergeworpen, die voiWhet grootste deel zonder eenige uitwerking op open terrein terecht kwamen. Woonwijken en boeren hofsteden vormden het voornaamste doel van de Engelsche vliegers. Verscheidene woonhuizen en boerderijen werden ver nield, resp. licht of zwaar beschadigd. On der de burgerbevolking vielen twee doo- den en vijf gewonden. Bovendien werden verscheidene stuks vee gedood. Verder ontstond lichte glas- en terreinschade. REICHSKARTE FüR URLAUBER. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het gebruik van de „Reichskarte für Ur- lauber": I Het blijk* voor te komen, dat handela ren weigeren op de bonnen van genoem de kaart de daarop vermelde goederen af te leveren. In verband hiermede wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd,"" dat de met „U" gemerkte bonnen van de Nr- laubskarte, onverschillig of. dezen van een rooden dan wel van 'een blauwen opdruk voorzien zijn, zoojvel in winkels als in café's, restaurants enz. geldig zijn, en dat aflevering van de daarop vermelde hoe veelheid en soort van goederen dus niet mag_ worden geweigerd. DE ARBEIDSDIENST. Gisteren hebben dertig kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun nieuwe bewoners gekregen, in totaal ongeveer 6000 man. Voor ongeveer 20 pet. zijn het aanstaande studenten, voor 15 pet. a.s. overheidspersoneel en voor de rest vrijwil ligers uit Allerlei kringen. Bij de indeeling van al deze jongemannen is een zoo groot mogelijke verscheidenheid in acht geno men, zoodat ieder kamp als het ware een weerspiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende* deelen des lands. Op 7 Juli zullen de twintig overige kampen van den N.A.D. wérden betrok ken. SCHILDERS LINNEN. De Mederlandtsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: „Onder intrekking van alle omtrent toewijzingen, van -pohilders- linnen plaats gehad hebbende publicaties, wordt bepaald, dat vanaf heden alle beel dende kunstenyns, die in aanmerking wen- schen te komen voor het artikel schildters- linnen, in het bezit moeten zijn van een advies der NederlandsChe Kultuurkamer, ten einde zich ter verkrijging van een toe wijzing te kunnen wenden tot het distribu tiekantoor der plaats hunner inwoning. Ter verkrijging van genoemd advies dient een aanvrage te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer, 2e v. d. Boschstraat 44, 's-Gravenhage, onder dui delijke vermelding van naam, volledig adres, woonplaats, beroep en opgave van welke vereeniging- of vereenigingen aan vrager eventueel lid is". SPOORWEGMUSEUM VOORGOED NAAR AMSTERDAM. Ondergebracht in den Oostelijken vleugel van het Rijksmuseum. De uitbreiding van de administratie der Nederlandsche Spoor-wegen te Utrecht noopte het in 1927 door de directie der Ne derlandsche Spoorwegen in het belang van de geschiedenis en van de kennis van het spoor- en tramwezen in ons land gestichte Nederlandsche Spoorwegmuseum, onderge bracht in eenige lokalen van het eerste ad ministratiegebouw der Spoorwegen, naar andere huisvesting om te zien. Onderhan delingen met het Rijk hebben tot het re sultaat geleid, dat de raad van toezicht op dit museum toestemming verkreeg, de col lectie tot na den oorlog onder te bren gen in den Oostelijken vleugel van het Rijksmuseum te Amsterdam. Teneinde deze belangrijke verzameling, welke ongetwijfeld algemeene belangstel ling zal trekken en voor Amsterdam van groot belang is, voor de hoofdstad te be houden, heeft het gemeentebestuur aan den raad van toezicht op het museum be richt, dat de gemeente bereid is, in de ver huiskosten, welke ongeveer 5000 gld. zul len bedragen, tot een bedrag van 2000 gld. deel te nemen, op voorwaarde, dat het mu seum ook in de toekomst in de hoofdstad gehuisvest blijft. De raad van toezicht kon zich hiermede in beginsel vereenigen. SCHOENEN MET LEDEREN OF RUBBER ZOOL SLECHTS VOOR KINDEREN TOT 10 JAAR. Voorloopig ook geen „werk"- en „beroeps schoenen". Zooals reeds kort gemeld, zijn in de thans geldende distributieregeling voor schoenen eenige wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats worden de thans op bon I verkrijgbare schoenen onderscheiden in schoenen met lederen of rubber zool en in schoenen met van een ander materiaal dan leder of rubber vervaardigde zool. Voorts worden de schoenen, die thans op bon I, gemerkt met het woord „werkschoe nen", verkrijgbaar zijn, gesplitst in werk schoenen en beroepsschoenen. Onder werkschoenen worden verstaan: alle bottines met een bovenwerk van vet- leder, grauw overleder ozware rundbox, terwijl onder beroepsschoenen* alle botti nes met een bovenwerk van een lichtere ledersoort en alle molières met een boven werk van leder vallen. Voor werkschoe nen en beroepsschoenen zal eveneens de onderscheiding tusschen schoenen met le deren of rubber zool en schoenen met an dere zolen worden doorgevoerd. In verband met het bovenstaande zullen de distributiediensten van heden af schoe nenbonnen uitgeven, die aan de bovenom schreven onderscheidingen zijn aangepast. De schoenenbonnen I worden gesplitst in schoenbonnen Ia (voor schoenen met le-' derén of rubber zool) en schoenenbonnen Ib (voor schoenen met ander zolen). Indien deze bonnen bestemd zijn voor den aankoop van werkschoenen of be roepsschoenen, is op den bon de aandui ding „werkschoenen" of „beroepsschoenen" vermeld. In de regelihg, welke ten aanzien van de schoenen, die op bon II of zonder bon verkrijgbaar zijn, geldt, is geen verande ring gebracht. Hieronder volgt een overzicht van de schoenenbonnen, die heden in gebruik worden genomen, eri van de hierop ver krijgbare schoenen: 1. Op bonnen Ia is verkrijgbaar: alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met lederen of rubber zolen, voorzoover niet hieronder genoemd. 2. Op bonnen Ib is verkrijgbaar: a) alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber, voor zoover geen werkschoenen of beroepsschoenen. b) sandalen, opanken, lederen samoa's, schoenen met open teen «en open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien. 3. Op bonnen Ia met opdruk „werkschoe nen": bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van vetleder, grauw over leder of zware rundbox. 4. Op bonnen Ib met opdruk „werkschoe nen": bottines met .zolen vervaardigd van an der materiaal dan leder of rubber en met een bovenwerk van vetleder, grauw over leder of zware rundbox. 5. Op bonnen Ia met opdruk „beroeps- schoenen": bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met een lederen of rub ber zool en een bovenwerk van leder. 6. Op bonnen Ib met opdruk „beroeps schoenen": bottines met zolen vervaardigd van an der materiaal dan leder of rubber en bo venwerk yan een lichtere ledersoort, als mede molières met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en een bovenwerk van leder. Schoenenbennen Ia (voor schoenen met lederen of rubber zool) zullen voorloopig alleen worden beschikbaar gesteld voor kinderen van 1 toten met 9 jaar. Personen van 10 jaar en ouder komen dus voorloo pig niet in aanmerking voor gewone schoe nen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bonnen Ib met opdruk „werkschoenen" en „beroeps schoenen", dit zijn" dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan iéder of rubber, worden uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maanden na datum van afgifte geldig zijn, zullen er tot 1 Augustus a-.s. nog schoenen- bopnen I en werkschoenenbonnen volgens het oude model in omloop zijn. Op deze schoenenbonnen I kunnen gewone schoe nen met leder- of rubber-, zoowel als van ander materiaal vervaardigde zolen (dus schoenen, die hierboven onder le en 2e zijn omschreven) worden, gekocht. Op de de werkschoenenbonnen zijn uitsluitend werkschoenen met zolen vervaardigd van leder, rubber of ander materiaal verkrijg baar (dus de schoenen, die hierboven an der 3e en 4e zijn omschreven). KERKNIEUWS H.H. WIJDINGEN. Op Zaterdag 30 Mei heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem de Pries terwijding toegediend aan de Eerw. hee- ren: H. B. M. Bertels, G. J. Groen, C. A. v. d. Ham, Chr. J. R. Hamakers, M. J. A. Huiberts, W. A. Juffermans, W. G. Keij- zer, H. J. v. d. Lee, A. C. Raadschelders, A. Saers, B. G. Stammeijer, G. C. J. Suyker, 'J. Tol, Th. A. Tulen, C. J. M. Vermeulen, J. A. J. M. Verspaandonk. C. J. Vink, J. v. 't Westeinde, W. B. J. Wüst. En de Subdiakenwijding aan de Eerw. he'eren: P. J. Barendse, J. M. Boelen, W. C. de Bot, J. A. Dekker, C. J. Groote, M. P. W. v. d. Horst, J. J. de Jong, H. W. M. Kampschöër, J. J. Loerakker, Th. G. P. te Mey, A. J. v. Oosterom, J. W. Poel, B. J. M. Quant, J. N. V. Rossum, J. C. J. Sanders, J. A. M. Saulenn, J. B. M. Schoonebeek, B. J. v. d. Spek, J. G. Sul, K. J. M. Tervoo- ren, F. A J. J. Thijssen, C. C. A. van Wel, studenten van het Theologicum te War mond. JUiuAgie. WOENSDAG 3 Juni. Mis v. d. len Zondag na Pinksteren: Domine. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e Fidelium (voor alle overledenen, uit de eerste requiemmis); 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Groen. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Andreas van Spello, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester); 4e vopr den vrede. Kleur: Wit, RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Clandestien geslachte varkens en schapen. J. W. van DyH* uit Bei mui den had zich te verantwoorden wegens het clan destien slachten van twee varkens. Ver dachte voerde aan, dat Het slechts biggen van 60 kg. geweest waren, hetgeen er, vol gens, den Officier, niets toe deed. De eisch werd dan ook zes maanden gevangenis straf. Uitspraak conform. A. A. Straver te Alkemade had twee schapen clandestien geslacht en het vleesch ervan gedeeltelijk verkocht zonder bon nen. Voor deze feiten eisch te de Officier acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak conform met gevangenneming van ver dachte. Koeien buiten het veeboekje. W. B. Romijn te Wassenaar had twee koeien., buiten zijn veeboekje aanwezi^ge- had, voor welk feit de Officier twee maan den gevangenisstraf eischte. Verdachte ont kende pertinent, dat hier van moedwil sprake was en weet het feit aan een ver gissing. De economische rechter hield de zaak aan om alsnog getuigén te hooren. Tarwevervoer. J. van Vliet uit Ter Aar had 10 kg. tarwe vei'voerd zonder daarvoor vergun ning te hebben. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van ƒ25 subs. 25 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal en heling. J. V. te Lisse had zich schuldig ge maakt aan rijwieldiefstal, voor welk feit de Officier een jaar gevangenisstraf eischte. A van R. te Hillegom hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen wegens heling van banden. Uitspraak over 10 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Diefstal van bankbiljetten. Mej. D. E. had te Reeuw ij k op een sportterrein uit een portemormaie twee bankbiljetten van f 20 weggenomen, waar voor zij veroordeeld was tot vier maanden gevangenisstraf. In (hooger beroep had de procureur-generaal twee maanden gevan genisstraf geëischt. Het Hof veroordeelde verdachte tot zeven weken gevangenisstraf met aftrék van het voorarrest. VOOR DEN POLITIERECHTER. Drie generaties in de verdachten bank Zwak oogenblik Het bankbiljet. Drie generaties kwamen de verdachten- bank binnen. Moeder, dochter en klein kind van vier maanden. Deze laatste in de armen van haar moeder. Moeder en doch ter K. uit Leiden hadden een japon gestolen in een groot magazijn. „Doen j-ul- lie nooit weer zoo stom", zei de Politie rechter en veroordeelde elk tot een gekt- boete van 20 subs. 20 dagen. „Wat seit ie", informeerde de doove moeder. „Dat je foortaam je fikke thuis mot hou- we", toeterde de dochter. „Maar jü dan toch ook" zeide de moeder zeer ad rem. En weg ging het freele stel. Mej. R. uit Leiden noemde het een zwak oogenfelilk, waarin zij een japon had weggenomen. Ook zij kreeg voor ditmaal een geldboete van f 20 stub's. 20 dagen. De dienstbode K. afkomstig uit Lei den. had uit de bandtasch van haar me vrouw een bankbiljet van f l'OO weggeno men. Erg veel berouw van haar daad had zij niet, want zij vond, dat dte mevrouw het er naar had' gemaakt, door het bank biljet in haar tasch te doen. Ook verdachte had het er naar gemaakt vond de Politie rechter en 'hij veroordeelde haar tot drie maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Water en melk Niet opgekomen Botsingen. Mej. B. C. V. wed. B. J. H., melkhande- laarster te Lisse had melk afgeleverd, waarvan het vetgehalte te laag was, voor welk feit de ambtenaar een geldboete van 60 subs. 30 dagen hechtenis eischte. Uit spraak 30 subs. 15 dagen. J. P. H. te A 1 ke m a d e was niet opge komen bij den luchtbeschermingsdienst, toen hij opgeroepen was. De ambtenaar noemden het een ernstig feit en eischte een geldboete van 15 subs. 10 dagen. Uit spraak over 8 dagen. N. B. B. te Leiden had op de Prim cessekade geen voorrang verleend aan ver keer van rechts. Gevolg een botsing. Daar van weer het gevolg 15 boete. A. Th. J. had te Voorschoten een scharenslijp getorpedeerd, 20 boete. GEMENGDE BERICHTEN DOODELUK ONGEVAL. In de Spijkerstraat te Bussum vond een droevig ongeval plaats, dat aan een 3-ja- rig knaapje het leven heeft gekost. Een chauffeur had by bewoners van die straat een zieke thuisgebracht en toen de man weer met de taxi wilde wegrijden be merkte 'hij niet, dat een 3-jarig knaapje uit de buurt op de treeplank van de auto was gaan zitten. Hetjongetje viel er af en kwam met het hoofd onder den aan hangwagen terécht. In, de St. Gerardus Majellastichtjng is de jongen aan de beko men verwondingen overleden. TALRIJKE ARRESTATIES IN NIJMEGEN. De politie te Nijmegen heeft aangehou den drie personen, die zich hadden schul dig gemaakt aan inbraken in een onbe woond perceel in de St. Annastraat en in een villa aan den Torenweg, waarbij voor ruim 1300 gulden aan tafelzilver, een par tij linnengoed en alle aanwezige levens middelen werden gestolen In verband hiermde zijn voorts vier personen aangehouden wegens heling van de buit een vijfde, die als werkman in een der panden had gearbeid en de daders had voorgelicht. Tenslotte heeft de politie de hand weten te leggen op een 10-tal rijwieldievenJ, die zich hebben schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen in Arnhem en Nij megen. Onder de dieven bevond zich een man van 76 jaar. SPOORWEGDIEFSTALLISN OPGELOST. Spoórwegdiefstallen waren den laatsten tijd te Bergen op Zoom aan de orde van den dag en het viel daarby bijzonder op, dat vele goederen, die via van Gend en Loos verstuurd werden en waarvan de bezorging daar wordt waargenomen door de firma de Graauw, niet op de plaats van bestemming aankwamen. De politie besteedde hieraan haar bijzondere aan dacht en toen dezer dagen bij de firma van G. en L. een hoeveelheid pakjes tabak werden ontdekt, die daar niet thuis be hoorde, kreeg men daarmee den goeden draad in handen. Deze pakjes werden na melijk in het oog gehouden en nog den zelfden avond had men succes, toen P. J. B., de oudste knecht der firma de Gr., ze kwam weghalen. lüj werd aangehouden en aan een streng verhoor onderworpen waar bij spoedig aan het licht kwam, hoe hij in samenwerking met zijn zoon, de gebr. Kr. en zekeren S., allen in dienst bij de firma de Gr., ontelbaar vele artikelen ont vreemd heeft. Het betrof kaas, zeep, cho colade, visch, sigaretten, sigaren, tabak, jenever, enz. Alle genoemde personen werden aangehouden. Een van de gebr. de Kr. bleek zich alleen aan heling te hebben schuldig gemaakt. Ook werd aangehouden zekere B„ onder- ladingmeester bij de Ned. Spoorwegen, die zich ook bleek te hebben schuldig ge maakt aan diefstal uit de goederenloods, De recherche van de Nederlandsche Spoorwegen heeft de laatste dagen een v/are razia gehouden onder de dieven te Amsterdam met het resultaat, dat een vijf tiental' personen werd aangehouden, die zich aan de goederen, die onder berusting van de spoorwegen waren, vergrepen had den. Van velerlei goederen, als sigaren, sigaretten, tabak, cacao, zeep, sladlie, enz. Aiz. hadden de heeren zich weten meester te maken. SPORT VOETBAL Gouden feest ASC. Het vyftigjarig bestaatnisfeest van ASC is gisteren in alle bescheidenheid slechts in intiemen kring 'herdacht met een buitengewone algemeene vergadering, gehouden in café-rest. „De Harmonie". Deze bijeenkomst werd door verschillede eereleden bijgewoond, o.a. den eere-voorzitter van Ajax dr. J. W. de Goeje uit Wassenaar, H. N. Tetterode en A. J. v. d. Lijke. De voorzitter van ASC, de heer S. J. Koopmans, hield een herdenkingsrede,! Waarna de heer J. Brouwer een historische aanvulling gaf op hetgeen door de couran ten naar aanleiding van dit halve eeuw feest is geschreven. Tot nieuwe eereleden werden benoemd de heeren H. C. Vreeken, dir. J. Goslings en L. H. A. M. Janssen. Des middags was op het graf vah het overleden eerelrd en oud-secretaris J. G. A. Janssen een bloemstuk gelegd. Protest Soheveningen toegewezen. Het protest, dat Scheveningen had ingediend naar aanleiding van het toekennen van een strafschop aan Laakkwartier, welke benut werd, is door de protestcommissie toege wezen, zoodat dte uitslag 11 is geworden. Dte stand is daardoor als volgt geworden gtespjgew,gel.verl. v.t. pnt. Laakkwartier 5 2 2 1 159 6 A. S. C. 5 2 3 9—9 4 VIOS 3. 1 1 1 8—10 3 Scheveningen 3> 1 1 1 47 3 A.s. Zondag' wordt de wedstrijd Scheve ningenVIOS gespeeld. Veteranen DocosU. V. S. Gisteravond werd op h<^ Sportpark Haagweg een wed strijd gespeeld tusschen de veteranen van Docos en U. V. S. De uitslag was 32 voor Docos. Docos. Woensdagavond 7.30 uur be gint de veldtraining voor senioren onder leiding van den heer Fr. Goddyn. T. en D. IZaalberg I 00. Gisteren avond had op het N. B. L. O.-terrein aan den Z. W. Singel te Leiden een wedstrijd plaats tusschen bovengenoemde elftallen. Rust ging in met blanken stand en ook het einde kwam aldus. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 3 JUNI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gram. 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ens. Willy Kok 12.00 Orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Bezoek grasdrogerij 13.15 Gram. 14.00 Orkest 15.00 Voor de vrouw 15.20 Zang met piano 16.00 Bijbel 16.20 Voor de jeugd 17.00 Dansorkest 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Nat. Juegdst. kwartier 17.45 Dansorkest 18.00 Kamphuis en Jeugdherberg 18.15 Or- gelconc. 18.50 BNO: Nieuws 19.15 Prof. v. Genechten „Wie zijn de schuldigen aan Nerlands ondergang" 19.30 Weensche Aethergolven 20.15 Ork. 20.45 Gram. 21.00 Orkest 21.45 BNO: Nieuws eri Pol. praatje. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio- Centrales, die over- een lijnverbinding met de Studio beschikken 22.10 Orgelspel 22.30—24.00 Gram. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I (7.30—7.40 Boksles) 8.15 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Piano 10.40 Voordracht 11.00 Zang met piano 11.40 Gram. 12.00 Orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws 13.00 Om- en om-programma 14.15 Uit Neerlands Gouwen 14.30 Zang met orgel 14.55 Operette ,Die lustige Witwe" 17.00 Vooï de jeugd 17.15 B.N.O.: Nieuws 17.30 Strijkorkest 18.15 Gram. 18.30 Van huis tot huis 19.00 Viool en piano - 19.30 B.N.O.: Nieuws en Spiegel v. d. dag 19.50 B.N.O.: Brab. praatje 20.00 Fragm. uit de opera „Carmen" 21.00 Als je verre reizen doet, dan kan je veel Verha len 21.15 Tweede acte van „Faust" 21.45 B.N.O.: Nieuws 22.05 Avondwijding 22.10—24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le Programma: 6.45—24.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00'Duitsch programma. STADSNIEUWS VRIENDENKRING TER EERE VAN HET H. SACRAMENT. Eens was de natuur een hoogfeest van onuitsprekelijke schoonheid, een oneindig schijnende zee van vreugd^ Tusschen die Paradijsweelde stond 'n stomme prediker, de 'boom, waarvan God de blaren, de vruchten verbood met zijn werbod: „Op den dag, dat ge daarvan éet, zult ge s1 erfelijk worden". Tusschen den bloemen- lloei en gullen groei van het leven stond op één punt in het centrum, de wacht post van den dood. Doch de mensch at, en de verduisterende schaduw viel zwaar over alle leveh. Toen was de natuur één tragedie van verval en smarten, één schrijnencje klacht van 'n stervende. Tusschen die verworden menschheid stond de zoon van God, nu met 'n heilig en heiligend gebod: „Neemt en eet; Dit is Myn Lichaam". „Drinkt; Dit is Myn Bloed". Te midden van een chaos van physiek en moreel lijden, prykt in een nimbus van paradijsgloed de boom des levens: De H. Eucharistie. Tusschen de schaduwen van den dood glorieert voor ons Katholieken een Licht. Tusschen de donkere zonde en verduiste rende passie-gebieden is het toch moge lijk 'n eeuwig blij leven te bemachtigen; op het slagveld, waar de dood regeert (zijn machinegeweer treft iedere seconde een mensch in 't leger van het leven), is eén schuilplaats, om zich aan hem te ont trekken, de boom des Levens met zyn Goddelijke Bloesem: de H. Eucharistie. En de mensch? Te vaak neemt hy niet en eet hij niet en sterft den dood in de zonde, eigenschuldig breekt hy den zoeten cmgang met het goddelijk Drie-ééne-Wezen. In het centrum van «zyn gedachte wezen, waarvan zyn heet begeeren, staat kwaad: de rijkste gave van Jezus' gedachtewe reld: het Goddelijk Brood, gaat hij gedach teloos voorbij! Toch is het broodnoodig, dat wij onzen honger naar levensgeluk stllen aan dien maaltijd des Heeren. Geheel den Christus nemen wij op, het stoffelijke aan Hem: Zijn Vleesch en Bloed, zijn geestelijk Wezen met alle krachten. Wel onder sluiers en in geheimenissen, m^ar die zijn tot ijlen schijn geworden, waarachter geen geschapen iets staat, doch onmiddellijk en aanstonds: de Schepper zelf. Daax-om gaan we het Sacra mentsfeest werkelijk vieren. Onder leren- loozen sohyn ontvangen we het Leven, drinken we, tot onze dorst is gelescht, proe ven we 'n voorsmaak van een eeuwigduren de tegenwoordigheid. Moge dit blanke bruiloftsfeest vele stadgenooten, en vooral den leden van den Vriendenkring een waar 'geluk en rechte vreugde geven. G. A. ZILVEREN JUBILEUM. In een der feestelijk versierde lokalen van het kantoor van den gemeenteontvan ger had gistermiddag in tegenwoordigheid van den wethouder van firflbiciën en een groot aantal ambtenaren de huldiging plaats van den heer F. J. de Jong in ver- tand met zijn 25-jarig jubileum in dienst der gemeente. Nadat de jubilaris met zyn familie-was binnengeleid, werd het eerst het woord gevoerd door den gemeente-ontvanger, den heer W. Filippo H. Fzn., die een overzicht gaf van de hoogst eervolle loopbaan van den jubilaris, die in 1928 werd belast met het toezicht op de zaken betreffende de vermakelykheidsbelasting en vooral in de ze taak zyn krachten tot volle ontplooiing heeft kunnen brengen. Spr. wees erop hoe de heer de Jong zijn werk steeds met groote toewijding, ijver en opgewektheid' heeft vervuld, zich tegenover het publiek altijd een hoogst welwillend ambtenaar heeft betoond en zoowel by zijn superieuren als zijn collega's hoog staat aangeschreven. Onder aanbieding van een geschenk en een bedrag onder couvert, besloot spr. met den wensch, dat den heer de Jong nog vele goede jaren beschoren mogen zijn. Wethouder M. G. Verwey, sprekende na mens het gemeentebestuur, getuigde van de groote waardeering, v/elke dit bestuur koestert jegens de wijze, waarop de jubi laris de hem opgedragen taak in de afgeloo-- pen kwarteeuw heeft vervuld en wensch - te hem toe, dat hij nog vele jaren in dienst der gemeente zal mogen blijven. De heer De Jong heeft zich steeds gedragen naar den stelregel, welke oo-k spreker bij zyn ambtsaanvaarding op den voorgrond heeft gesteld, n.l. dat de taak. van een ambtenaar is 'het dienen van de gemeenschap. Daarna werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van de onderafdeeling Leiden en Omstreken van den Bond van Gemeente-ambten aren, den heer H. Brou wer uit Wassenaar, die in den jubilaris den volyverigen en bereidwilligen secre taris huldigde, door den heer R. Ensingh, voorzitter van de schaakclub der gemeen te-ambtenaren, die den heer De Jong schet ste als een voortreffelijk oompetitieleider en door mr. N. J. Rowaan, voorzitter van de afd. Leiden der „Ve-. voor Veilig Ver keer", die met erkentelijkheid gewaagde van de uitnemende wijze, waarop de jubi laris, daarbij krachtig terzijde gestaan door zijn echtgenoote, reeds tal van jaren het secretariaat dezer vereening heeft waar genomen. Al dteze toespraken gingen ge paard met de aanbieding van bloemen en geschenken, terwijl de heer de Jong ook te zijnen hui.ee tal van sympathiebetui gingen in stoffelyken vorm in ontvangst mocht nemen. a z De jubilaris damkte in welgekozen woor den voor deze hartelijke huldiging, waarna velen, o. w. de burgemeester en dte ge meente-secretaris benevens talrijk velen» met wie de heer De Jong krachtens zijn functie veelvuldig in aanraking komt, van de gelegenheid gebruik maakten om hem persoonlijk de hand te drukken. In de vergadering van stemgerechtigde ingelandem van de Slach- of Groote en Kleine Stadspolder onder deze Gemeente werd de rekening voor het dienstjaar 1941 van dien Polder vastgesteld in ontvangsten op 1730.05 1/2 en de uixgaven op 1022.78 en het batig slot alzoo op f 707-27 1/2. De begrixvting voor het dienstjaar 1942 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1651.461/2, bij een omslag van f 7 per H.A. tegen 9 per H.A. in het Vorige jaar. De tjjjdens deze vergadering gehouden ver kiezing van een bestuurslid in de vacature J. Roeloffs werd gekozen de heer W. Bink, alhier.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2